„EHBO-diploma is een rijbewijs, je moet het verlengen" eidse agenda Bouw in de Stevenshof in gedeelten Sober karakter viering 1200-jarig bestaan Daan de Jong28 jaar bij Leiderdorpse EHBO WERKTHEATER, ENIG IN ZIJN SOORT Paaltjes omgehakt Raad Voorschoten wil snel overleg met bedrijfsleven stand LEIDERDORP - "Als je het EHBO-diploma hebt gehaald, betekent dat niet datje daarna niets meer behoeft te doen. Het is net als bij een rijbewijs, je moet het verlengen anders verloopt het. Voor het "geldig blijven" van het EHBO-diploma is het verplicht elke om winter acht oe fenavonden bij te wonen." assistentes en sommige leerlin gen van de LOI. Naast zijn tweede voorzitterschap van de Leiderdorpse EHBO ver eniging geeft Daan de Jong prak tijklessen in het Groene Kruisge- bouw aan de Berkenkade. "De dokter neemt de theorie voor zijn rekening. Als het cursisten-kop pel te groot is, word ik bijgestaan door een medebestuurslid. Ja de lessen zijn alleen in de winter maanden. In de zomer is er wei nig animo voor," zegt Daan die zelf echter het hele jaar door met zijn EHBO-koffertje in de weer is. Al zo'n tiental jaren is hij zater dagsmiddags te vinden op het voetbalterrein van R.C.L. om hulp te bieden wanneer dat nodig is. "Maar als het voetbal door de vorst niet door kan gaan, zit ik wel langs de Leiderdorpse ijs baan. In de zomer zijn er natuur lijk de schoolsportdagen. Ook als de bejaarden een dagje uitgaan, ga ik mee. De mensen weten dat ik overdag vrij ben en kunnen dan ook een beroep op mij doen". Kwart eeuw Stilzitten is niets voor Daan de Jong. Dat blijkt wel uit al zijn an dere aktiviteiten. Inmiddels heeft Daan de Jong (70) uit Leiderdorp is inmiddels al 28 jaar bij de Leider dorpse EHBO. Een vereniging die vandaag haar veertigjarig be staan viert in de dependance van de Louise de Colignyschool aan de Van Geerstraat. In 1951 haalde Daan zijn EHBO-diploma. Hij deed dat zegt hij voor de zaak waar hij toen werkte. "Ik ben pottendraaier geweest bij de pottenfabriek Ginjaar. De Raad van Arbeid had indertijd vastvesteld dat per zoveel werk nemers een EHBO-er aanwezig moest zijn. Dat heb ik toen op me genomen. Twee jaar later zat ik in het bestuur van de vereniging", zegt Daan de Jong, die de belang stelling voor de EHBO-cursussen met de jaren heeft zien groeien. Cursisten "Vroeger waren we ontzettend blij met twintig nieuwe aanmeldin gen. Nu hebben we zo'n honderd cursisten. De mensen zijn op de avonden altijd erg enthousiast bezig en haken eigenlijk alleen af als ze verhuizen. Al zijn er nog steeds deelnemers die de cursus bezoeken omdat het voor hun werk verplicht is. Zoals dokters- hij vijfentwintig jaar "gediend" bij de Bescherming Bevolking (BB). Verder heeft hij zeventien jaar in het kringbestuur van de EHBO gezeten om de jaarlijkse wedstrijden voor te bereiden. "Die wedstrijden zijn ontzettend spannend. Zelf heb ik ontzettend veel aan de EHBO-wedstrijden meegedaan en heb vaak eerste prijzen gehaald. Onder het toeziend kritische oog van een jury moeten de cursisten een gespeeld slachtoffer hulp bieden. De make-up van de zoge naamde slachtoffers wordt ver zorgd door de Lotus groep. Een botbreuk maken ze keurig na, met hier en daar een kwak bloed. Op die manier kun je tijdens de wedstrijden het "slachtoffer" zo echt mogelijk benaderen. Veel mensen zijn bij zo'n ongewone hulpverlening erg zenuwachtig. Als je de jury maar vergeet dan haal je nog de meeste punten." Daan de Jong hoopt dat de EHBO- vereniging in Leiderdorp bin nenkort een re-animatietpop er bij krijgt. "Zo'n pop dient om mensen te leren hartmassage uit te voeren voor het opheffen van een hartstilstand. We hebben nu alleen nog maar twee Annie's, twee vrouwelijk poppen die al leen geschikt zijn voor mond-op- mond beademing. Misschien krijgen wé de derde pop wel van de gemeente. Afijn, dat zien we vanmiddag op de receptie wel". ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 LEIDEN - Omdat het ijs uit de meeste vaarten, kanalen en sin gels nog steeds niet verdwenen is hebben de reigers het bijzon der moeilijk om aan voldoende voedsel te komen. De reigers verzamelen zich op plaatsen waar zo nu en dan nog wat te bemachtigen valt. Een vaste stek is de omgeving van de Zijl poort. Op die plek zijn momen teel enkele tientallen reigers en honderden andere vogels te vin den. Voor de mondvoorraad van de reigers dragen enkele fana tieke Leidse sportvissers zorg. Dagelijks brengen ze de gevan gen vis naar de voederplek bij de Zijlpoort. „Als de dood" in LAK-theater LEIDEN - De slechtste recensies zijn die recensies, die bol staan van superlatieven en gekenmerkt worden door het ontbreken van enige kritische zin. Dit is er zo één. Acteurs, actrices en regisseur hebben er niets aan, omdat elk dramatisch effect wordt geprezen en elke improvisatie toegejuicht. Maar de meer dan 250 enthousiaste toeschouwers die gisteravond een volledig uitverkocht LAK-theater bezochten zullen u exact hetzelfde verhaal kunnen vertellen. Het Werkteater is absoluut enig in z'n soort en over tien jaar, wanneer het wellicht niet meer zal bestaan, zal elke acteur of actrice met tevredenheid kunnen constateren, dat men heeft meegeholpen een volledig nieuwe theatergeneratie te vormen. 'Als de dood', gisteravond in het LAK, was daar weer een voorbeeld van. Het is moeilijk onder woorden te brengen, wat het Werktea ter bij je losmaakt. Emoties, ontroering, bewondering, het is er allemaal. En die gevoelens vinden dan hun bevestiging in de haast nonchalante wijze, waarop acteurs en actrices het ovatio neel applaus in ontvangst nemen. Niet drie-dimensionaal, daar bij gehinderd door pompeuze toneelkleren, buigend voor het publiek. Nee, op een gegeven ogenblik wordt in de marge aange geven, dat 'Als de dood' is afgelopen. Zo eenvoudig ligt dat. Geen dramatische slotdialoog met psychologische wisselwerking. Keihard, geen geouwehoer. Men vloekt als dat zo uitkomt en verkeert in opperste verwarring, wanneer de confrontatie met de dood wordt uitgebeeld. Een zaak van enig belang is voorts de vrijwel voortdurende aanwe zigheid van de humor in al de Werkteater-produkties. In elk geval immer latent aanwezig, als een soort dubbele dramatische ge laagdheid, waarop men telkens kan terugvallen. U merkt het: pogingen om het vakmanschap van de Werkteater-acteurs en -actrices onder woorden te brengen stranden bij voorbaat. Het stuk van gisteravond, dat het verdringen van de dood uit ons leven onder de aandacht wil brengen, verbergt zo'n keiharde realiteit in zich, dat het daardoor soms „ongemakkelijk" wordt ernaaf te kijken. Angsten verdringen doet tenslotte ieder mens. Die angsten benoemd zien door acteurs, die eigenlijk ook niets anders doen dan gevoelens overbrengen, is zo mogelijk nog hui veringwekkender. Het blijkt de enige spiegel, waarin we tijdens ons leven nooit durven kijken. BERT KOEKEBAKKER Leidse PvdA LEIDEN - De ledenvergadering van de Leidse PvdA heeft giste ren uitgesproken dat bebouwing van de Stevenshofjespolder al leen wordt toegestaan onder de voorwaarden zoals die enkele ja ren geleden samen met D'66 en PPR zijn vastgelegd. Die voor waarden hebben onder andere betrekking op de uitsluitende bouw voor Leidenaars en het we ren van rijksweg 11. Dit standpunt werd ingenomen in het besef dat bebouwing van de Stevenshof in de nabije toekomst onontkoombaar is. De ledenver gadering legde wel tegelijk vast dat de voorbereiding en ook de bouw in de Stevenshof in fasen moet worden uitgevoerd. Deze standpunten werden inge nomen bij een discussie in de le denvergadering over het wo ningbouwbeleid voor de komen de jaren. Met het aannemen van de moties over de voorwaarden en de fasering van de bouw in de Stevenshof bleven de opvattin gen binnen de afdeling op één lijn. Aanvankelijk dreigde een situatie met sterk afwijkende voorstellen van het afdelingsbestuur en de werkgroep stadsontwikkeling (een adviesgroep van de raads fractie). Het afdelingsbestuur leek zich scherper op te stellen tegen een snelle bouw van de Stevenshof. Via overleg werd een compromis tussen de verschil lende standpunten gevonden. Bij de besluitvorming legde de af deling verder uit dat de woning behoefte regionaal (via gezamen lijk beleid met de buurgemeen ten) aangepakt moet worden, dat de gemeente alleen meewerkt aan bouwplannen voor Leidse woningzoekenden en dat studen ten worden opgenomen in het gemeentelijk huisvestingsbeleid. LEIDEN - De Leidse politie heeft de afgelopen nacht een 22-jarige en een 23-jarige Leidenaar aan gehouden die in de Trompstraat bezig waren om afzetpaaltjes te vernielen. De paaltjes zijn er ge plaatst om te voorkomen dat er autosluipverkeer via de Waard van Lage Rijndijk door de Zee heldenbuurt rijdt. De beide Lei denaars waren ontstemd over de plaatsing van de paaltjes. Bij hun ^ctie - er waren al tien paaltejs gesneuveld - verkeerden ze on der invloed van sterke drank. - De afgelopen nacht werden op de Herensingel twee Leidse studen ten afgetuigd. De jongens van 21 en 22 jaar liepen met de fiets aan de hand op het trottoir toen plots een auto stopte waaruit drie mannen stapten. Ze tuigende de jongens af en verdwenen daarna weer. De daders zijn nog niet aangehouden. VOORSCHOTEN - De gemeente raad van Voorschoten wil spoed bij de instelling van de functio nele commissie voor economi sche zaken. Zowel Visser (PvdA) als Meershoek (CDA) menen dat te lang geen normaal overleg mo- LEIDEN - GEBOREN: GabrieUe dr. H. K. van Leeuwen en H. T. Wijst; Wendy dr. v. C. Labrujère en H. van der Linden; Willemien dr. v. G. A. van den Berg en A. J. Koolhof; Dennis zn. v. J. van der Werf en B. M. Otto; Renske dr. v. F. Ens en M. H. Dokkum; Alexander zn. v. F. von Brenda-Beck- mann en C. E. Droogleever Fortuijn; Eveline dr. v. L. P. Ligthart en E. M. H. M. Versaevel; Wouter zn. v. F. J. M. El lenbroek en P. M. J. Janmaat; Klazinadr. v. H. van Duijn en H. A Schaap; Francis- cus zn. v. J. C. H. van der Star en W. J. M. Meeuwenoord; Dagmar dr. v. J. M. van der Raad en I. H. P. van Beelen; Myrthe dr. v. J. J. Beij en M. J. A. van der Drift. GEHUWD: J. M. M. Hazes met V. Man- cié, R. L. C. Nihin met Y. M. Labordus; L. P. A. van der Salm met G. C. van Scha- gen; K. Laterveer met J. van der Mee. ONDERTROUWD: L. J. Kloosterman en M. Brussee; J. M- H. van Laar en M. Ramaker; R. O. Kleberg en Z. Almoum- ni; T. de Waard en F. J. Hiemstra; J. H. van Vianen en J. C. de Jong; J. Struijk en J.AE Demoed; De Wolters en J. Koet; H. P. Spiers en M. Trouw; H. Bink en M. J. Anker; N. Rijsbergen en L. Blok; C. Smilde en S. A. Beukema; A. J. M. Burgmeijeren T. C. M. van Woudenberg; R. E. Brandt en J. W. Lebbii k; H. C. A de Kat en I van Meurs; B. Obadi en E. D. van den Berg. OVERLEDEN: N. Vermeulen (1891) ge huwd geweest met: H. Rotmensen; C. W. van der Klugt (1901) echtgenote van: J. P. Hemerik; S. C. Hyink (1903); J. van Duijvenvoorde (1905); D. van Duiven voorde (1909)) F. J. Riks (1898). Leiderdorp krap bij kas LEIDERDORP - De festiviteiten rond het 1200-jarig bestaan van de gemeente Leiderdorp zullen een tamelijk sober karakter dra gen. De gemeente Leiderdorp zit namelijk krap bij kas en heeft be- Stripbeurs in Voorschoten VOORSCHOTEN - Het NUT uit Voorschoten organiseert maan dag voor de derde maal in succes sie een stripbeurs. Vanaf 10.00 uur kunnen jong en oud in het Cultureel Centrum te Voorscho ten terecht om stripboeken te ruilen of te verkopen. Natuurlijk is dit ook de mogelijk heid om eventueel ontbrekende exemplaren in de verzameling aan te schaffen. Op de beurs zal ook weer een stand van een be kende strip-o-theek aanwezig zijn. sloten om geen buitensporige bedragen voor de festiviteiten, die in de maand september wor den gehouden, beschikbaar te stellen. Vandaar dat een beroep is gedaan op een aantal commer ciële instellingen en bovendien zijn de Leiderdorpse verenigin gen gevraagd om in het kader van het 1200-jarig bestaan ook een aantal evenementen te organise ren. Daaraan is door een groot aantal verenigingen gehoor gegeven, zo zullen vrijwel alle Leiderdorpse sportverenigingen demonstra ties geven in hun tak van sport. Inmiddels is ook een voorlopig draaiboek tot stand gekomen. De meest interessante punten die dit draaiboek vermeldt zijn: vrijdag 7 september Herden kingsdienst in de Dorpskerk. ZATERDAG 8 september Een historische optocht door het ge hele dorp en een openingsbal georganiseerd door de carna valsvereniging "De Rijnschui- WOENSDAG 12 september Straattekenen voor de jeugd in het Zijl- en Doeskwartier en in de Voor- en Binnenhof en een nacht fakkel prestatieloop over 12 ki lometer. donderdag 13 september Feestmarkt met standwerkers- concours op de Hoofdstraat en een Wagenspel bij de Dorpskerk. VRIJDAG 14 september Brade rie van oude ambachten in het centrum van het oude dorp en een popfestival in het jeugdcen trum Sjelter. ZATERDAG 15 september Opening Kermis aan de Laan van Ouderzorg, die tot en met zater dag de 22ste zal blijven en para chutespringen op het RCL-ter- DONDERDAG 20 september Wagenspelen in het winkelcen trum Santhorst. VRIJDAG 21 september Ope ning nieuw gemeentehuis en een verenigingddéfilé door het hele dorp. 21 september Gondel vaart door de Oude Rijn en vuurwerk in het park De Houtkamp. gelijk is geweest tussen het be drijfsleven en de gemeente. Meershoek (CDA) wil zelfs dat in april de leden van de commissie benoemd kunnen worden on geacht of de diverse instellingen en bedrijven al een afgevaardigde benoemd hebben. Beter met een halve commissie dan te lang wachten, is zijn mening. Wet houder Van Dalen (WD) deelde mee dat alle belanghebbenden reeds een brief ontvangen heb ben met het verzoek hun kandi daten kenbaar te maken. Het college van burgemeester en wethouders zal zelf ook op spoed aandringen. De raad is akkoord met de geldelij ke steun voor de huisvesting van gehandicapten. Zowel Aikens (D'66) als mevr. Eichhorn (PvdA) meenden dat de afwikkeling van Optreden voor 'Mensen in nood' OEGSTGEEST - De werkgroep sociëteiten van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegst- geest organiseert vanavond een optreden van de groep "Spon taan". Tussen het optreden door zal een spel bingo worden ge speeld en een Amerikaanse ver koop worden gehouden om de opbrengst van deze avond te ver hogen. Al het geld dat wordt opgehaald gaat namelijk naar de actie "Men sen in Nood", die in het jaar-van- het-kind speciale aandacht be steedt aan de medsche nood van weeskinderen in de derde we reld. Instrumentalisten uit Oegstgeest kunnen hun instrument mee brengen en zo mogelijk in de groep meespelen. De avond begint om 20.00 uur, en wordt gehouden in "De Fuik" Julianalaan 1 te Oegstgeest. Ie dereen vanaf 16 jaar is van harte welkom. dit soort zaken bij de hogere overheid te lang duurt. Wethou der Van Dalen (VVD) was het met deze zienswijze wel eens, maar in de praktijk is het mogelijk dat eventueel de gemeente financieel tijdelijk bijspringt. De raad be hoeft hiervoor geen extra finan ciën beschikbaar te stellen, zoals door Aikens voorgesteld was. Aan het begin van de vergadering werd Drs. H.J. Willemsen (WD) beëdigd als nieuw raadslid in de vakature N. Oosterbaan. Als waarnemend-wethouder werd benoemd Ed. de Keuning (WD). Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Breehuys, swingavond voor middelbare scholieren, 20-24 uur. Binnenstad, carnavalsoptocht van Hutspotten, 13-14.30 uur. Leidse Schouwburg, "De nacht van rattenkoning", 20.15 uur. LAK-Theater, show van de clownsgroep" de Lakonini's, 20.30 uur. Vrijetijdscentrum, volksdansinstuif, 20 Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. LAK-Theater, kindervoorstelling: pop pentheater Josef van de Berg met 't Wonderlijke leven van klein mannetje Pluim", 15 uur; folkconcert, 20.30 uur. Museum v. Volkenkunde, Steenstraat, Indische middag, 14.30 en 15.15 uur. Volkshuis. "Femke", ontmoetingscen trum voor vrouwen, 10.30-13 uur, ma. van 9.30-12.30 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 Vrijetijdscentrum, yoga, gitaar, t'ai chi, fotografie. Go-club, 20 uur. Leidse Schouwburg, Fons Jansen in "Fons Jansen 5", 20.15 uur. Stadhuis, cie. huisvestingsvraagstuk ken, 20 uur. Speeltuin Maredijk, algemene leden vergadering speeltuinvereniging, 20 Gemeentehuis Wassenaar, cie. techni sche diensten, 19.30 uur. Gemeentehuis, Wassenaar, cie. maat schappelijk welzijn, 20 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord): J. van Leeuwen, v.d. Brandelerkade 28, tel. 120412; Wijk II (Kooi en Merenwijk): H.A.M.M. Meyer, Stokroos 1. tel. 122113; Wijk III (Waard, Professorenwijk, Tuinsiadwijk en zuid binnenstad): J. Stolk, Burggravenlaan 16, tel. 125820; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): A. Boer, Kennedy- laan 46, tel. 310420. Leiderdorp - De weekenddienst wordt waargenomen door. J. van de Beek en J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539. Zaterdag en zondag spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8, tel. 894539. Oegstgeest - De weekenddienst van za terdag 10 tot maandag 7 uur vm., wordt waargenomen door. J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 156505. Voorschoten - B.R. van Beusekom, P. Heynlaan 6, tel. 071-763551 (zaterdag); W. van Dam, Palestrinalaan 29, tel. 3960 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Orarye Na- ssaulaan 10, tel. 10834. Apotheken Politiek café in Sjelter LEIDERDORP - Het politiek café in Leiderdorp zal nieuw leven worden ingeblazen. Een commissie waarin alle Lei derdorpse partijen zitting hebben heeft de partijbestu ren een brief gestuurd waarin richtlijnen voor een "politiek café nieuwe stijl" vermeld staan. In principe zal voor taan in "Sjelter" een maan delijkse politieke bijeenkomst gehouden. Daarmee wordt de "oude stek": WIK's bar aan de Hoofdstraat, verlaten. Drie a vier keèr per jaar zullen een of twee sprekers praten over tevoren vastgestelde thema's. Naast deze thema avonden zullen meer infor mele avonden worden gehou den, de zogeheten trefpuntbij eenkomsten. Op 29 maart wordt de eerste thema-avond gehouden. Dan zullen Arie de Goede (D'66) Ien van den Heuvel (PvdA), Dilia van der heem (PPR) en waarschijnlijk ook CD A-er Beumer aanwezig zijn om te praten over de Europese ver kiezingen. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23 febr. tot 2 mrt., door. Apotheek Tot Hulp der Mensch- heid. Rosmolen 13, Leiden, tel. 071-121060 en Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur "s avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum Leiderdorp, Ber kenkade, Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis,-Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel. 4641. Warmond - A. de Gijzel, Orarye Na- ssaulaan 10, Warmond, tel. 01711-10834. Dierenartsen Leiden - De weekenddienst van zater dag 13 tot maandag 9 uur, wordt waarge nomen door G. Rcest, Haaghuishof 5, Leiderdorp, tel. 071-890405; de week enddienst van zaterdag 12 tot maandag 8 uur, wordt waargenomen door F. van Gooi, Pr. Frederikdreef 14, Katwijk, tel 01718-74781. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdjjck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Dierenbescherming LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon; 071-144941. Nabezorging van 18.00 - 19.30 u. Zaterdag van 16.00 - 18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement 160,70 Jaarabonnement per post ƒ232.10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2