Jimmy Carter: president die ,de goede dingen doet' I I Ie 'k*m& WASHINGTON - Het Amerikaanse presi dentschap is niet meer wat het geweest is. Toen Dwight Eisenho wer twee jaar president was, had de CIA met zijn instemming staats grepen bewerkstelligd in Iran en Guatemala. Kennedy had zich ge stort in het mislukte avontuur van de Var kensbaai, teneinde Cas tro uit het zadel te lich ten en hij had te maken gekregen met crises in Berlijn en vanwege Cu ba. Lyndon Johnson was begon nen met een heilloze onder neming in Vietnam en vaar digde mariniers af naar de Dominicaanse Republiek. Nixon breidde de oorlog in Zuidoost-Azië uit tot Laos en Cambodja, hetzelfde Cam bodja waar Gerald Ford nog snel even wat Amerikaanse soldaten heen stuurde om de bemanning van de Mayaguez te bevrijden. In deze dagen van Jimmy Car ter is het anders. Wat direct toepasbare Amerikaanse machtsmiddelen betreft - en die reiken wel wat verder dan het bedaagde voorbeeld van de aan vreemde kusten op duikende kanonneerboten - beheert de moralist uit Plains een ietwat verlopen winkel. Dat heeft te maken met ver anderende tijden, omdat de VS zich na Vietnam van rechtstreekse bemoeienissen elders willen onthouden en zeker na het falen van zelfs een bescheiden operatie als die in Angola. Het heeft ook te maken met het feit dat pre sident Carter elk duidelijk concept vooreen buitenlands beleid lijkt te ontbreken. Gezichtsverlies Jimmy Carter heeft tot nu toe ernstige internatio nale confrontaties kunnen vermijden en vooral ook wil len vermijden. Hij is er echter niet in geslaagd het Ameri kaanse volk ervan te overtui gen dat het nodig is daarvoor een prijs te betalen, waaruit men lichtvaardig de conclu sie zou kunnen verbinden dat het vermijden van conflicten noodzakelijkerwijs politiek gezichtsverlies betekent. Wanneer zo'n beleid, geba seerd op de stelling dat de VS niet het recht hebben voor andere volken uit te maken welke regering zij moeten hebben, berust op een gron dige kennis van zaken en enig historisch besef, dan is daar wat voor te zeggen. Het beleid wordt echter van twijfelach tige kwaliteit wanneer blijkt dat andere betrokken belang hebbenden zich door deze wijze van terughouding van Amerikaanse kant niet tot een soortgelijk standpunt laten verleiden. Het gevolg is dan toenemende chaos en een rappe vermindering van Amerikaanse, en in het alge meen westerse, invloed. Afri ka en Iran zijn er voorbeelden Steeds meer moet men zich, naarmate Carters buitenlands beleid zich ontwikkelt, de vraag stellen in hoeverre het wordt bepaald door de Dood- zaak om in gevarieerde soor ten looppas achter de feiten aan te hollen, die zich aandie nen zonder dat de VS blijk baar tevoren daaromtrent enig vermoeden hadden ge koesterd. Zelfs al zijn de fei ten bekend, dan nog is het bijvoorbeeld uiterst vreemd dat de VS zich door de sjah hebben laten voorschrijven geen contact te hebben met de Iraanse oppositie, dan nog is het onverklaarbaar hoe Carter de sjah kan afschilde ren als een brok rust in een overigens turbulent Midden- Oosten, terwijl de tekenen al ruimschoots, bij herhaling en in grote letters, aan de wand stonden geschreven voor de genen die wilden lezen. Car ter wilde kennelijk niet le- Nonchalance Zo blijven de verschrikkelijke vergissingen plaatsvinden: de referentie aan Carters diarrhee tijdens een officiële lunch in Mexico, de mes en vork als geschenk voor Mexi co's eerste dame, die ooit wa ren gemaakt voor vertegen woordigers van een buiten landse overheersing (zoiets als een theekopje van Hitier dat Helmuth Schmidt aan koningin Juliana komt over handigen, hoewel... Laten we zeggen een mes en vork van Napoleons broer Lodewijk, vvdarmee ojscard d'Estaing op Soestdijk arriveert), een menu met kaas voor China's vice-premier Deng, hoewel Chinezen volgens kenners geen kaas kunnen zien. Klei ne dingen, weliswaar, maarzij getuigen van een enorme nonchalance, waarvoor wel iswaar Carter niet de eerst verantwoordelijke is, maar die toch signaleren dat Ame rika naar de geest liever commando's zou uitdelen aan kanonneerboten, dan „aap wat heb je mooie jongen" spelen. Tragischer is het dat deze mis vattingen de hele buitenland se politiek doortrekken. Van onbelangrijke tot belangrijke kwesties, te midden waarvan president Carter, vol onge twijfeld goede bedoelingen, zijn beslissingen zit te nemen: een president die volgens een van zijn medewerkers, on langs in de Washington Post naamloos geciteerd, ,.de goe de dingen verkeerd doet". De eerste twee jaar van zijn pre sidentschap zijn voor Carter dan ook een tamelijk ruwe confrontatie geweest tussen de ideeën die hij zo parmantig het Witte Huis binnendroeg en de werkelijkheid waarmee de VS in deze wereld te ma ken heeft. Die ideeën - om trent mensenrechten bij voorbeeld, een nieuwe allian tie tussen de VS, Europa en Japan, nieuwe verhoudingen tot Latijns-Amerika, culmi nerend in het feit dat Carter bij zijn inhuldiging niet alleen tot de Amerikanen sprak, maar ook de rest van de we reld boodschappen zond - be rustten vrijwel zonder uit zondering op de veronder stelling dat de VS de wereld het goede zou kunnen voor schrijven, als eenvoudig uit vloeisel van macht. Niets bleek minder waar: met zijn beleid op het gebied van de mensenrechten raakte hij al snel in de moeilijkheden en het is allang geen centraal punt in Carters beleid meer. In Afrika liep Amerika volle dig vast in het politiek drijf zand. Iran ging verloren - de ogenschijnlijke triomf van Camp David is pas werkelijk een zegepraal als de vrede tussen Israël en Egypte er ook komt, het komende SALT- verdrag stuit op toenemende weerstand - de sterk ver zwakte positie van de dollar, die de VS pas na lang aarzelen en op Europees-Japans aan dringen, actief zijn gaan steu nen. heeft de internationale verhoudingen niet bevor derd. Met het verlies van het Iran van de sjah bevinden de VS zich wederom in de ver trouwde positie van mede plichtige aan onderdrukking. En het stopzetten van de olieleveranties uit Iran heeft aangetoond hoe onthutsend slecht de VS zijn voorbereid op een oliecrisis, die nu toe de reële mogelijkheden be hoort. Compromissen Waar Carter met hooggestemde verwachtingen van wal is ge stoken, heeft hij uiteindelijk voor compromissen moeten kiezen, om niet in de kou te worden gezet. Het feit dat hij in de VS niet minder dan 43 staatshoofden en regerings leiders heeft ontvangen en er in hun eigen land 29 bezocht, noch de maar liefst 400 per soonlijke brieven van meer betekenis dan beleefdheids frasen, die hij verstuurde, kunnen iets veranderen aan het feit dat Amerika's interna tionale leiderschap geenszins klakkeloos meer wordt aan vaard, alle positieve ideeën ten spijt, want die hebben pas werkelijk betekenis wanneer zij binnen het raam van een consequent beleid worden toegepast. De duidelijke verschillen van opvatting tussen de naar compromissen en onderharr- deling strevende minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance en de confrontatie-fi losofie die Carters adviseur op het gebied van de natio nale veiligheid, Brzezinski, aanhangt, zijn aan de kwak kelige indruk die Carters be leid op de buitenwereld maakt niet vreemd. Het ligt Lyndon Johnson ..begon met heilloze onderneming in Vietnam... voor de hand dat de Russen daarvan vergaand gebruik maken en bij hun bemoeie nissen succesvoller zijn, om dat zij zich niet behoeven te laten hinderen door de scru pules die Carter tot integre rend deel van zijn beleid heeft willen maken. Verouderd Carter is in zijn eerste jaren als president sterk verouderd Het mag dan zijn datje in zo'n functie na enige tijd betrek kelijk immuun wordt voor de kritiek die van alle kanten op je wordt afgevuurd, maar toch moet het pijn doen om op de opiniepagina's van de New York Times van afgelo pen zondag de volgende aan hef van een hoofdartikel te le zen ..Het is moeilijk een pre sident te verdedigen die een goodwill-reis naar Mexico begint met het ophalen van herinneringen aan „Monte zuma's wraak". Een foutje vormt nog geen ramp, maar wat stijl betreft, lijkt de rege ring-Carter alle gevoel voor klasse te hebben verloren. Nauwelijks had de regering het onsmakelijke debat tus sen drie ministers van bui tenlandse zaken - Vance, Brzezinski en Young -binnen de perken gebracht, of daar dienden zich twee ministers van financiën aan - Blumen- thal en Schlesinger - die de buitenlandse dollarmarkt be goochelden met strijdige schattingen omtrent de tekor ten aan Iraanse olie. Israël werd dooreen vleugel van het ministerie van buitenlandse zaken afgerost, terwijl een andere afdeling bedelde om concessies tegenover Egypte. En terwijl de minister van de fensie aan gematigde Arabi sche regimes stabiliteit poog de te verkopen, werd het de broer van de president, onge hinderd, toegestaan propa ganda te maken voor de one venwichtige kolonel Khadafi, met anti-semitische opmer kingen op de koop toe. Ge brek aan verband mag dan tot de essentie van politiek beho ren, maar dit is belachelijk. Toch, de president verdient te worden verdedigd, niet om dat hij de enige president is die wij hebben, maar omdat, zelfs op zijn stuntelige ma nier, Jimmy Carter gezond verstand in een hysterische wereld blijft vertegenwoor digen". Is Amerika machtig? Jawel. Weet Carter hoe die macht binnen het raam van zijn op vattingen zo effectief moge lijk moet worden gebruikt? Neen. Verschaft hij het lei derschap waarop Amerika zit te wachten? Neen. Gebruikt hij de kansen die zelfs de te genslagen op politiek gebied hem bieden doeltreffend? Meen. Neemt hy beslissin gen? Ja. Carter is als geen an dere president voor hem vermoedelijk, op de hoogte van de kleine lettertjes van het buitenlands beleid. Maar dat is kennis die op zichzelf niet genoeg is wanneer de di verse opties die hem worden voorgelegd van de zijde van zijn ministrie van buitenland se zaken en zijn nationale vei ligheidsraad, al bij voorbaat zijn geschreven vanuit een onderlinge conflictsitua tie. Carter is iemand die hardnek kig blijft geloven in het goede, omdat hij oordeeltriat zijn in spiratie toereikend zou moe ten zijn om dit alom aan de oppervlakte te brengen. Wat dat betreft behandelt hij de wereld niet anders dan zijn voormalige zondag schoolklas in Plains. Iets wat door Carter eenmaal als „goed" is gekwalificeerd, kan, in zijn opvatting, niet plotseling slecht blijken. De gevolgen van deze gevaarlijke hoovaardij blijken desastreus in het hele spectrum, dat grof gemeten ligt tussen Bert Lan ce en de sjah. Zwakte De blijkbare zwakte die daaruit voortvloeit, geeft een man als Kissinger de kans om met zijn oordeel over bijvoorbeeld SALT een soort staat in de staat te gaan vormen. Kissin ger, die formeel buiten de machtsstructuur staat, wordt zodoende door het Witte Huis nogal opvallend gevraagd toch vooral Carters bedoelin gen met SALT te steunen, omdat een „neen" van Kis singer kan betekenen dat de Senaat het verdrag verwerpt. Dit zou een politieke ramp zijn van de eerste orde, die Carters uitzicht op een nieuw presidentschap vrijwel zou vernietigen. Dat, hetzij toege geven, is speculatie. Maar de situatie die deze veronder stelling grond geeft, is nare werkelijkheid, helaas. De val van de sjah stond met grote letters op de wand ge schreven voor degenen die wil den lezen. Carter wilde kenne lijk niet lezen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27