Dagje op de step hl_ mocht nog net... Herman Krekelaar was een zachtmoedige man Krijn Giezen maakt studie van het leven op zee ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 Sedert een paar maanden doet in een zie kenhuis in Hilversum een autoped goede diensten. Er wordt mee rondgetoerd door een verpleegster, die de tweewieler van stal haalt zodra ze de nachtdienst in gaat. Steppend doet ze haar ronden langs de zalen. Ze is nu nog de enige die zich zo door de lange gangen spoedt maar de zie kenhuis-directie heeft inmiddels het licht op groen gezet voor de spoedige aanschaf van nog zo n intern vervoermiddel. Deze bescheiden en bovendien aan nachte lijke uren gebonden introductie van de autoped in een ziekenhuis is voor zover na te gaan zo'n beetje het enig tastbare resul taat van een pogen het kindervervoer middel ook volwassenen aan te praten. Hardnekkige pogingen in die richting zijn vorig jaar ondernomen door drie mede werkers aan het KRO-radioprogramma Gort en Watergruwel. De drie vormden tesamen het zogenaamde "step-in-step- out team". Hun uitgangsstelling toen: in verkeersdruk Nederland kan de step als vervoermiddel naast fiets, auto, trein en bus prima dien sten verrichten. Aangepast weliswaar aan de volwassen berijder. Dus een zwaardere uitvoering en bijvoorbeeld ook voorzien van een deugdelijk voor- en achterlicht. Gedurende twee uitzendingen werd het step-idee uitgebreid uit de doeken ge daan. Er kwamen veel reacties van luiste raars binnen. Meest negatieve. Weinigen zagen heil in het stepplan. De drie ontbrak het aan vertrouwen in elk geval niet. On der meer mag dat blijken uit het feit dat ze het aanvankelijke plan om na twee radio- uitzendingen een punt te zetten achter het onderwerp, lieten varen en het idee nog verder uitwerkten. Hoog Catherijne Zo gingen ze in zee met een fietsenhersteller uit Heiloo die op zich nam de step tech nisch aan te passen aan volwassen ge bruik. Een test met zo'n aangepaste step werd onder meer gehouden in het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catherij ne. Daar werd door de programmamakers uitgebreid met de tweewieler gewinkeld. Conclusie van de drie toen: de aangepaste step heeft weinig nadelen, veel voordelen. Is sportief, goed wendbaar, gezond, goed koop en bij uitstek geschikt om er lastige boodschappen (kratjes bier e.d.) mee te verplaatsen. Inmiddels meldden zich enkele vrijwilligers die in hun beroep best eens op stap wilden met de step. Onder hen Sassenheimer Rob Caspers, postbode in Oegstgeest (op de foto). Rob stelde voor een maand lang per step de wijk te doen. De drie van het "step-in- step-out team" vonden het een prima idee maar rekenden buiten de waard, de baas van Rob. Die zag er totaal geen been in. Gaf de postbode dan ook geen toestem ming zich te lenen voor een dergelijk ex periment. Alhoewel, Rob mocht het een dagje proberen, zij het met de aanteke ning van zijn superieuren dat ze het ge- step, i.p.v. het gefiets per se niet wilden Dat was vorig jaar juli. De postbesteller ging inderdaad per aangepaste step wat blok jes om, sprak lovend over het alternatieve vervoermiddel, leverde zijn test-step weer in en heeft sedertdien vanuit Hilver sum taal noch teken vernomen. Dood spoor De fietsenhersteller uit Heiloo is het net zo vergaan. De campagne voor de autoped lijkt op een dood spoor te zijn aangeland. "We hebben er inderdaad voorlopig even een punt achter gezet", zegt coördinator Willem Davids. „Het werkt weinig inspi rerend als je ziet dat uiteindelijk wel veel mensen enthousiast raken voor onze ideeën maar dat in de praktijk niemand de stap naar de step durft te nemen. "Dat had nog niet zo erg geweest als tenmin ste maar een rijwielfabrikant of een fiet senhersteller het had aangedurfd de aan gepaste step in productie te nemen. Maar zelfs dat niet. Dan heeft het o.i. ook niet veel zin om er nog verder op voort te bor duren. Hoewel de kous voor ons nog niet af is. Komende zomer komen we er zeker op terug. Misschien dat het klimaat voor de step dan wat gunstiger is". LEIDEN/HARROR WEALD- STONE - Op 67-jarige leeftijd overleed kortgeleden Her man Krekelaar. Leidenaar van geboorte maar na de oor logsjaren uitgeweken naar Engeland waar hij tot zijn dood heeft gewoond. De tekst van zijn in Nederland ver schenen overlijdens adver tentie, opgesteld door zijn familie hier. was van een dui delijk afwijkende toon. Er sprak bitterheid uit. Herman had een beter leven verdiend, vond men. Vooral financieel had hij er wat warmer bij kunnen zitten.- Liet Neder land wat dat betreft een kans liggen? Ja, zegt in Leiden een broer van de overledene. Hij reisde in de afgelopen jaren diverse keren naar Engeland om zijn ongeneeslijk zieke broer te bezoeken en wat za ken voor hem te regelen. On der meer ging hij achter de zogenaamde vaartplichtver- goeding aan. Herman Kreke laar had daar recht op. Zoals trouwens al die Nederlanders die in de periode juni 1940- augustus 1944 onder geal lieerde vlag dienst deden op een koopvaardijschip. Eij elkaar waren dat er vele dui zenden. Van hen die niet zijn gesneuveld heeft het overgro te deel zich aan een loket ver voegd om aanspraak te ma ken op die vergoeding. Aan vankelijk bestond die uit een jaarlijkse uitkering van 150 gulden. Echter om van veel administratieve rompslomp af te zijn werd in de beginja ren zeventig bepaald dat ge gadigden ook een uitkering ineens konden opnemen, een totaal bedrag van even 4000 gulden. •k Herman Krekelaar rechtstijdens de oorlog samen met twee maten gefotografeerd op het eiland Kreta. Lijst Bij biet GAK in Amsterdam, waar dê uitkeringen worden geregeld, zit men momenteel nog met een lijst van onge veer 700 zeelieden die recht hebben op een vaarplichtver- goeding maar ^ie nooit iets van zich hebben laten horen. De meesten, veronderstelt men, vertoeven in het bui tenland. Tezamen zijn zij goed voor de uitkering van bijna drie miljoen. "We heb ben er in het verleden alles aan gedaan om de heren op te sporen", zegt GAK-mede- werker Plaisier. "We zijn zelfs zo ver gegaan om telefoonboeken door te ne men. Dan zochten we in de plaats waar ze geboren waren naar mensen met dezelfde naam en schreven die dan aan in de hoop dat het hier een familielid betrof dat ons aan een adres kon helpen". In het geval Herman Krekelaar is het net zo gegaan. Het GAK stuurde een brielje naar een Leidse Krekelaar, toevallig een broer. Die is de zaak toen verder gaan regelen. "Het vreemde was", zegt deze, "dat ze mij op de Nederlandse ambassade in Londen, waar ik een bewijs moest afhalen dat mijn broer nog leefde, binnen een minuut het adres van Herman tevoorschijn haalden. Dus ik snap niet waarom het GAK daar nooit achter is kunnen komen. Eén telefoontje naar Londen zou voldoende zijn geweest". "Dat kan wel zo zijn", zegt Plai sier van het GAK, "maar wij hebben onze naspeuringen laten lopen via buitenlandse zaken. Tot twee keer toe heb ben we daar een lijst naar toe gestuurd met namen van zee lieden en hun vermoedelijke land van verblijf. De naam Herman Krekelaar kwam daar ook op voor. Maar vol gens buitenlandse zaken stond de man niet geregi streerd. Dus onze fout is het niet". Van de hand van de bekende maritieme publicist L.L. van Muenching verscheen vorig jaar het boek ..De Nederland se koopvaardijvloot in de Tweede Wereldoorlog". Hij rekent daarin af met de nog al eens geponeerde stelling dat het in de oorlogsjaren varen op een koopvaardijschip een betrekkelijk veilige aangele genheid zou zijn geweest. In totaal kelderden er 252 Ne derlandse koopvaardijsche pen, waarbij een dikke 3000 opvarenden het leven verlo- Klappen De grootste klappen werden in 1941 en 1942 toegebracht op de Atlantische Oceaan en de Noordzee en tijdens de be rucht geworden Moermansk- convooien. Herman Kreke laar maakte die convooien als matroos mee. Uit zijn mon sterboekje heeft men kunnen afleiden dat net drie keer is voorgekomen dat een schip waarop hij voer door een tor pedo werd geraakt. Zo was hij een van de weinige overle venden toen op 15 januari 1945 in de buurt van IJsland het bekend geworden koop vaardijschip Magdele de grond in werd geboord. Herman Krekelaar had vaste plannen zich na de oorlog in Leiden te vestigen. "Mijn broer had zich laten vertellen dat zeelieden zoals hij na de oorlog hun intrek zouden kunnen nemen in van NSB'ers gevorderde wonin gen. Maar toen hij en '46 in Leiden om een huis kwam kreeg hij nul op request. Daar is een ruzie met de toenmalige burgemeester over ontstaan en hij heeft kwaad het land verlaten. Hij was diép ge griefd. Nederland hoefde voor hem toen niet meer". In Engeland trouwde hij, kreeg er twee kinderen en leidde een erg sober bestaan. "Wat hij aan meubilair nog in huis had staan zou je hier niet eens aan de kraakwagen mee dur ven geven", zegt zijn broer. "Toch klaagde Herman nooit. Ik heb hem vaak gewezen op alle sociale voorzieningen in Nederland. Dat het zelfs mo gelijk was niet te werken en toch een redelijk inkomen te genieten. Daar kon hij met zijn pet niet bij. Net zo min als hij wilde geloven dat Neder land verplicht was hem te on derhouden als hij zou beslui ten naar ons land terug te ke- Spoorwegen Na de oorlog heeft Herman Krekelaar nog even de zeeën bevaren. Is vervolgens bij de Engelse spoorwegen in dienst getreden als reparateur, van rails en werkte later in een ziekenhuis tot hij in 1956 ziek werd en arbeidsongeschikt werd verklaard. Krekelaar (zijn vrouw stierf jaren gele den, zijn zoon en dochter zijn beiden getrouwd) leefde de laatste tijd van een pensioen van 120 gulden per week. Van de uitkering ineens (omdat hij in Engeland woonde hoefde hij er niet de gebruikelijke kwart belasting over te beta len) heeft hij weinig meer kunnen genieten. "Tegenover mij heeft hij nooit gemopperd", zegt zijn broer," ook al kon hij die paar dui zend piek ontzettend goed gebruiken. Herman was zachtmoedig van aard. Mop peren doet nu alleen zijn fa milie in Leiden. Niet alleen om 'wat hem is overkomen maar ook in de wetenschap dat nog honderden zeelieden die vergoeding dreigen mis te lopen". UïM" /j/.d'f ifMK r uen pagina van de kalender waarin Katwijkse gezegdes zijn verwerkt. 'Ttv rrrv T*""" tW'rrVTru W rf™ "T*- 'r* Vcm een oneven aantal schel visbeenderen, tot een snoer geregen en vervolgens Om de nek gehangen, gaat een heil zame werking uit. Best voor het gestel is ook het dragen van de kop van een snoek of, als het op drinken aan komt, het sap uit de lever van een pijlstaartrog. Flauwekul Feit is dat heel wat zeelieden zeggen baat te hebben bij deze en soortgelijke vissersmedi cijnen. Ze vertelden het de Noordwijkse kunstenaar Krijn Giezen die al jaren een studie maakt van de leefgewoonten van lieden op zee. Om ze wat beter te le ren kennen ging hij menig keer met ze de woelige baren op. En niet alleen voor Kat wijk. Hij was ook tijdelijk zeeman in Marokko, Italië, Griekenland en Joegoslavië. Waf zijn collectie vissersmedi cijnen betreft; momenteel zijn er twaalf van te zien in de Haagse Pulchri-studioaan de Lange Voorhout. Ze maken onderdeel uit van een groots opgezette natuur tentoonstel ling waaraan acht kunste naars deelnemen. De tentoon stelling, een initiatief van het ministerie van CRM, is in de komende maanden in diverse Europese steden te zien. Het verzamelen en kunstzinnig verwerken van vissersmedi cijnen is maar een kleiit on derdeel van de activiteiten van Giezen. Om maar eens vlak bij huis te blijven; de Noordwijker heeft een heel kaartsysteem aangelegd van typisch Kutu ijkse en Noord wijkse uitdrukkingenWat hij daar als kunstenaar mee doet? Een voorbeeld is de ka lender die hij nu al weer een paar jaar maakt voor de gro te Katwijkse rederij Par- levliet. In de kalender, die dienst doet als relatiege- schenk,zijn talloze Katwijkse gezegdes verwerkt, aange vuld met door Giezen ver vaardigde foto's. Momenteel werkt Krijn Giezen aan een boekwerkje over een groep mensen die op Noord- wijkerhouts grondgebied op een afgelegen stuk duinter rein bijeen wonen in afge dankte bussen. Over deze zo genaamde buscommune is af gelopen jaar veel te doen ge weest. Het beleid van de ge meente is de busbewoners van het duinterrein te weren. Op dit moment is nog onduidelijk of de communeleden een hun door het gemeentebestuur aangeboden alternatieve be huizing in Noordwijkerhout zullen accepteren. Giezen 'ik heb een speciale band met deze mensen") heeft het leven en wonen in de com mune met de fotocamera vastgelegd. Wil die met wat begeleidende tekst verwerken tot een boekwerkje. Vindt het echter te voorbarig om er nu al de laatste hand aan te leggen omdat hij er ook nog in wil verwerken wat het uiteinde lijke resultaat is van het touwtrekken tussen q en communebewoner

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23