Het Eu ropees pa riem en t kijkt niet op een cent Het parlement dat Europa moet gaan kiezen Salarissen Eurocraten liggen op het eredivisie- niveau ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 EXTRA .paginal LUXEMBURG - Debat in het Europese parlement. Aan de orde is de redevoering die Roy Jenkins, voorzitter van de Eu ropese Commissie, zojuist heeft afgestoken. Jenkins' toe spraak ging over het program ma, dat het „dagelijks EG-be- stuur" dit jaar wil uitvoeren, een soort Troonrede dus. He laas had de Britse commissie voorzitter weinig opmerkelijks te melden. Het aangekondigde programma is vlak, ongeïnspi reerd en anthracietgrijs als de pakken waarin Jenkins gehuld pleegt te gaan. De geachte afgevaardigde Geof frey Rippon, een Britse conser vatief en overtuigd „Europe aan". krijgt het woord. Met ge paste overdrijving hekelt hij het gebrek aan moed en beleid bij de Europese Commissie, het orgaan dat is bedoeld als de „motor van de Europese inte gratie". Smadelijk vergelijkt Rippon de dertien Brusselse commissarissen met "zeelie den aan boord van de Titanic, die op het moment van hoogste nood de dekstoelen recht zet ten". De Titanic was de sjieke oceaan stomer die zo'n 60 jaar geleden op zijn maidentrip naar Ameri ka op een ijsberg botste en als gevolg daarvan snel zonk, vele honderden passagiers in de golven meenemend. Beroemd is het verhaal dat het scheeps- orkest in de salon op het luxe- dek voortspeelde, terwijl het schip in de diepte ging. Ik vraag me af hoe de melodie heette die het orkest inzette, toen bleek dat redding toch niet mogelijk was. De naam wil me niet te binnen schieten, terwijl ik naar de spreker in de Luxemburgse vergaderzaal kijk. Voor de woordvoerder van de Britse conservatieve fractie waren de leiders van andere, grotere fracties in het parle ment al aan het woord geweest. Veel afgevaardigden hebben de vergaderzaal, die hier Hemi- cyle heet, alweer verlaten. Nu zijn misschien nog een dikke 50 parlementariërs aanwezig. Eenzelfde aantal van de huidi ge 198 afgevaardigden wordt terugverwacht in het nieuwe Europese parlement, dat op 7 en 10 juni in de negen landen van de Europese Gemeenschap wordt gekozen. Afscheid Het Europese parlement komt in zijn huidige samenstelling nog maar twee keer, in maart en in april, in plenaire vergadering bijeen. Het afscheid is al be gonnen. „De laatste maanden lag het absentisme al duidelijk hoger", vertelt een afgevaar digde die zich zeker mag wanen van verkiezing in de nieuwe as- sembleè. Velen gooien er met de pet naar en komen een kwar tiertje bij een commissieverga dering, zodat ze hun dagver goeding en reiskosten kunnen incasseren, meldt een an der. In de bar Des Delegues, waar de consumpties goedkoop zijn en het aantal gedelegeerden al snel wordt overtroffen door dat van ambtenaren en journalis ten, gaan de afscheidsverhalen ook al snel in de richting van de pecunia. Talrijk zijn de anecdo tes over Nederlandse Tweede- Kamerleden die van de ver goedingen een deugdelijk in komen maakten door het ge meenschappelijk gebruik van tenten en caravans te Straats burg, de stad in de Elzas die of ficieel als voorlopige zetel van het Europese parlement geldt. Hoe warm het was en hoe ver. Glimlachend wordt verteld over een schatrijke Franse af gevaardigde die hotelkosten uitspaarde door gebruik te ma ken van zijn recht gratis met de Franse spoorwegen te reizen. De man nam de avondtrein vanuit Straatsburg naar Parijs. In de Franse hoofdstad werd de wagon, waarin de Euro-parle mentariër inmiddels een ver kwikkende slaap genoot, toe gevoegd aan de nachttrein Pa rijs-Straatsburg. Tijdig voor de vergadering begon, kon de af gevaardigde zich melden. Extremen Is in dit geval nog sprake van een zekere stijl, anders is het ge steld met de extremen die zich ook in het Europa van de par lementariërs raken, want zo mag men wel de overeenkomst noemen tussen het gedrag van een Nederlands kamerlid die met regelmaat met bodes van Eerste- en Tweede Kamer meelift (en daarmee een ver goeding uitspaart), als die in hun auto naar Straatsburg of Luxemburg gaan om er een week dienst te doen en een Ita liaans afgevaardigde die unver froren de reiskosten Napels- Brussel of Luxemburg decla reerde als hij vanuit zijn Brus icretariaat selse flat naar de plaats van vergadering was gekomen. Re tour uiteraard. Het Nederlandse Tweede-Ka merlid Piet Dankert (PvdA), sinds oktober 1977 lid van het Europese parlement, zegt hier over. „Het is heel gemakkelijk om misbruik te maken. Er is een kleine minderheid die zich daaraan schuldig maakt. Iets anders is dat men zich gaarne tooit met de uiterlijke kenteke nen van de macht, terwijl het Europese parlement in een po litieke leegte werkt. Het is na melijk geen parlement, maar een onderdeel van een inge wikkeld besluitvormingspro- De uiterlijke kentekenen van de macht. Een commissie-voorzit ter-het huidige Europese par lement heeft 12 commissies (waarvan drie met vrouwen als voorzitters) - heeft recht op het gebruik van auto met chauf feur. Een aardige luxe voor een politicus van het Haagse Bin nenhof, waar nog slechts een tamelijk gering aantal jaren geleden de christelijk-histori- sche leider Tilanus naam maakte als gebruiker van een' rijwiel voor zijn verplaatsin gen. Auto's met chauffeur, alsmede kantoren en secretaresses (één per afgevaardigde) zijn echter gewoon voor leden van de Duitse Bondsdag, de in deze opzichten rijkste volksverte genwoordiging in de negen EG-landen. Gratis reizen met openbaar vervoer is een ander prerogatief van de Duitse par lementariërs, althans voor zover het om het territoir van de Duitse Bondsrepubliek gaat. Of dit voorrecht wordt verrekend door de Duitse Eu ro-afgevaardigden als ze zich bij de kassa melden, mag in een aantal gevallen ernstig worden betwijfeld. Prikkelend De manier waarop materiële te gemoetkomingen naar buiten uit worden gebruikt, komt naar Nederlandse maatstaven prik kelend over. Een sprekend voorbeeld van vertoon met de „parafarnalia" van de macht leverde onlangs Ludwig Fel- lermaier, de voorzitter van de socialistische fractie in het Eu ropese parlement. Fellermaier, type Duitser dat naar boven likt en naar beneden trapt, stuurde zijnfcuto (BMW 7.28) met chauf feur naar Madrid, opdat hij op gepaste wijze kon worden rondgereden bij ziin bezoek Stemming in het Europees parle aan Felipe Gonzalez, de leider van de Spaanse socialisten. Een jonge fractie-assistent, die kan vergelijken met zijn erva ring in de Haagse ambtelijke wereld, spreekt van een „fun damenteel aspect van verspil ling". Zo is er de verspilling van tijd. Het Europese parlement vergadert maandag en vrijdag maar enkele uren, opdat alle afgevaardigden in één dag van en naar huis kunnen reizen. Maandag 10 februari vermeld de de agenda als aanvangstijd- stip 17.20 uur. Een goed ander half uur daarna zat de eerste bijeenkomst er alweer op. Avondvergaderingen zijn uit zondering. Alleen op donder dag wordt doorgewerkt: dan wordt de agenda afgewerkt, maar het aantal afgevaardigden dat de handelingen dan bij woont, pleegt men meestal op de vingers van één hand te tellen. Of de vergadering nu lang of kort duurt, de dagvergoeding voor de Euro afgevaardigde blijft onveran derd circa f225 per werkdag. De reiskosten per trein, vlieg tuig en minder spectaculaire vormen van openbaar vervoer worden volledig vergoed (eer ste klas). De autokostenver goeding mag zelfs riant heten: 85 cent voor de eerste 400 kilo meter, 35 cent voor de kilome ters daarna. Deze gegevens moeten wel ge zien worden in het licht van hetgeen bij de Eurocratie als normaal geldt. Jonge fractie assistenten van nog geen 30 jaar die met f5000 tot f7000 schoon per maand naar hun comfortabele huizen gaan, be horen niet tot de uitzonderin gen. De salarissen van de Euro craten zijn zeer hoog. Bij de ambtelijke staf van het Euro pese parlement - in totaal 1700 mensen - is een snelle door stroming naar de eredivisie in de salarisschalen al evenmin ongebruikelijk. Dit alles valt echter in het niet bij de kosten die het gevolg zijn van het voortdurend heen en weer trekken tussen Straats burg (aangewezen als de voor lopige zetel van het parlement) en Luxemburg, waar het secre tariaat-generaal is gevestigd en waar het parlement ook regel- matig bijeenkomst. Telkens als de 198 afgevaardigden naar Straatsburg trekken, worden ze gevolgd door zo'n 700 amb tenaren uit Luxemburg, die karrevrachten papier meevoe ren. Commissievergaderingen vinden doorgaans in Brussel plaats. Het Europese parlement kost de Europese belastingbetalers in totaal (volgens de begroting voor 1979) circa 310 miljoen gulden, ongeveer evenveel als de Duitse Bondsdag, een van de grootste en ongetwijfeld duurste van de volksvertegen woordigingen in de negen EG- landen. Van dit forse bedrag gaat 7 procent naar de Euro parlementariërs, 17 procent gaat op aan de huur van de tal rijke gebouwen (in Luxem burg, Straatsburg en Brussel), materiaal en andere zakelijke uitgaven. Het heen en weer trekken tussen Straatsburg, Luxemburg en Brussel vertegenwoordigt 9 procent van het parlements- budget. Ruim 30 miljoen (10 procent) gaat naar de fracties, en de overblijvende 55 procent gaat op aan de post talen: het Europees parlement kent zes officiële talen (Engels, Frans, Duits, Italiaans, Deens en Ne derlands) en alle documenten worden in deze zes talen ge drukt. Vertalers, tolken en an dere ambtenaren die hun func ties danken aan deze zestalig heid, maken 60 procent van alle personeel uit. In dit reizende Euro-circus is het eigenlijke politiek-maken zo goed als onmogelijk, zo is de klacht van die parlementariërs, die hun doeleinden hoger stel len dan gezien te worden op de talloze recepties waarmee ze in Straatsburg worden omgeven. Piet Dankert „Alles verstikt hier in de zware procedures". Wie toch buiten de platgetre den paden treedt, wordt al spoedig tot de orde geroepen door het presidium - de presi dent, twaalf vice-presidenten, dat soms nog met de fractielei ders wordt uitgebreid. „Het presidium bedissëlt alle belangrijke zaken. Je komt er eenvoudig niet achter hoe dat gebeurt", klaagt Annie Krou- wel-Vlam, Tweede-Kamerlid voor de PvdA, toekomstig full time Europarlementariër en sinds bijna een jaar voorzitter van een van de twaalf commis sies in hel huidige Europese parlement (volksgezondheid, milieubescherming en consu mentenbelangen). Het presi dium telt vergrijsde Europar lementariërs, zoals de Frans man Spenale, de Nederlander Berkhouwer en de Engelsman Sir Geoffrey de Freitas. Dit gezelschap blinkt meer uit door diplomatiek gescharrel dan ferm optreden. Een illu stratie voor deze indruk werd geleverd aan het begin van dit laatste zittingsjaar van het Eu ropese parlement in zijn huidi ge samenstelling. Het presi dium had zich voorgenomen wat vaker in Luxemburg en minder in Straatsburg bijeen te komen. Dat stuitte op een in dreigende termen vervat pro test van de Franse minister van buitenlandse zaken De Guirin- gaud. Het presidium schikte zich prompt naar de wensen van Parijs. Alleen de socialis ten tekenden krachtig protest aan. Door dit alles is de invloed van het Europese parlement gerin ger dan mogelijk is, ook al zijn de eigenlijke formele bevoegd heden beperkt. Het parlement verstrekt adviezen over de voorstellen tot Europese wet geving die de Europese Com missie, het „dagelijks EG-be- stuur" en uitvoerend orgaan, aan de ministerraad van de Eu ropese Negen voorlegt. Die ad viezen kunnen in een latere fa se worden omgezet in formele amendementen. Er bestaat in dat kader ook een ingewikkel de overlegprocedure met de ministerraad als de adviezen van het parlement belangrijke financiële gevolgen zouden hebben. Illusie Controle, zoals die in nationale Het Europees parlementsgebouw met op de achtergrond parlementen wordt uitgeoe fend op de regeringen, blijft in het Europese parle ment een illusie. Annie Krou- wel-Vlam: „Je kunt de Europe se commissarissen controleren zoals een gemeenteraad wet houders controleert, tenminste zo zie ik dat, maar de Europese ministerraad, die de eigenlijke besluiten neemt, valt daar he lemaal buiten". De controle rende taak kan beter worden uitgeoefend - dat is de algeme ne hoop - als het Europese parlement, zuiver politiek ge sproken, meer aan de weg zal timmeren. Dat is ook de opvatting van Hans Nord, secretaris-generaal, de hoogste baas van de 1700 amb tenaren die het ambtelijk appa raat van het Europese parle ment vormen. Nord, mede-op richter van de Nederlandse Eu ropese Beweging, is liberaal kandidaat bij de komende Eu ropese verkiezingen. Hij zegt „De werkmethoden moeten worden ontbureaucratiseerd. Door middel van openbare commissievergaderingen en hearings zal men de publieke opinie in Europa kunnen mo biliseren, meer dan nu het ge val is". Daarnaast ziet Nord een aangrij pingspunt voor de strijd die het nieuwe Europese parlement zal moeten leveren om uitbreiding van zijn bevoegdheden. De Eu ropese topconferentie van re geringsleiders van de Negen gaf in 1974 het groene licht voor de eerste directe Europese ver kiezingen. In het communiqué, waarin dat besluit werd vast gelegd, werd gesproken over versterking van de rol van het parlement „met name op het gebied van de communautaire wetgeving". Nord: „Dat biedt mogelijkheden". Het Europese parlement moet te rug naar het eigenlijke Europe se debat, vat Nord zijn hoop samen. Of dat zal gebeuren, hangt in belangrijke mate af van het politieke formaat van de afgevaardigden die in juni door de stemgerechtigden on der de 250 miljoen inwoners van de Negen zullen worden gekozen. De vooruitzichten zijn niet zo slecht. Er komen politieke kopstukken als Willy Brandt, de vroegere Duitse bondskanselier, en waar schijnlijk ook Marchais en Mit terrand, leiders van de Franse communisten en socialisten. Groot is ook de kans dat de Belgische oud-premier Tinde- mans, voorzitter van de Euro pese christen-democraten, naar Straatsburg zal gaan. Echo „Nationaal herkenbare figuren dragen er sterk toe bij dat de politieke debatten een natio nale echo krijgen", voorspelt Hans Nord. Naast de „politieke kanonnen" lijkt de kwaliteit van het Europese parlement ook aanmerkelijk verhoogd te zullen worden door de inbreng van de „gewone", en thans nog minder bekende afgevaardig den. De terugval van de huidige socialistische fractieleider Fellermaier tot nr. 24 op de kandidatenlijst van de SPD maakt duidelijk dat bestaande gevestigde reputaties weinig betekenis meer hebben. Nu valt al te voorspellen dat de Europese Commissie het moeilijk zal krijgen met de di rect gekozen Europese af gevaardigden. Nord: „De Eu ropese Commissie heeft het parlement altijd beschouwd als een applausclub in haar dienst. In feite is de commissie de na tuurlijke tegenstander van het parlement. De huidige com missie heeft onvoldoende ge bruik gemaakt van haar recht initiatieven te nemen. Ze zweeft in het luchtledig. Maar ze zou er goed aan doen zich te realiseren dat ze beter met het parlement kan samenwerken: dat zou de Europese Gemeen schap goed doen". De middag loopt naar het einde. In de bar Des Delegues heerst de vrolijkheid van het Europa der alcoholconsumenten. Een smakelijke lach klinkt over de laatste anecdote: de voorlich tingsdienst van de Europese Gemeenschappen in Washing ton bracht in een van haar publikaties verslag uit van het bezoek van voorzitter Jenkins van de Europese Commissie eind vorig jaar aan Washington. Het verslag was getooid met een foto, die Jenkins schouder aan schouder met president Carter in beeld bracht. Het on derschrift luidde: „Twee presi denten". Het is deze opgeblazenheid van de Eurocratie waarmee menig parlementariër goede politieke sier zou kunnen maken. Aan mensen die de dekstoelen rechtzetten, bestaat gëen ge brek. „Abide with me" - sta me bij - was dat de naam van die laatste melodie?

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19