Problemen rond strakker fluiten scheidsrechters 'Leidse' competities krijgen normaal einde „Ik kan het worden als ik me inprent dat ik een pak slaag krijg" Rustige 'opening' Noteboom-toernooi OLGA WVC terug in top ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 SPORT PAGINA 13 Piet Leegwater: „Er wordt teveel weggewuifd" LEIDEN - Hij is al dagen bezig met die finale-partij om de Zuidhollandse bokstitel in het zwaarwelter. Hoewel de beslissende tweekamp pas maandagavond in het Haagse Amicitia zal plaatsvinden, heeft Chris Lantrok het duel tegen de Rotterdammer John Smit in gedachten nu al "wel 25 keer" gebokst. Een ver moeiende bezigheid, zo on derkent hij zelf, en hij vindt het eigenlijk óók maar gek dat hij zich zo druk kan maken om "een partijtje van tien mi nuten", maar in weerwil van die relativerende gedachte die soms opkomt, blijft hij toch geobserveerd door het aanstaande gevecht. Ziet hij tijdens zijn dagelijks oefenin gen tegen de bal of de zak in verbeelding de armen van zijn nieuwe tegenstander en ergens in de verte ontwaart hij dan ook de kin "waarop mijn stoot terecht moet ko men, maandag". "Ik moet lange stoten gaan ge ven", beseft de Leidse A- klasser (46 partijen, 25 keer winst, 10 maal verlies, elf maal onbeslist) in de werk plaats van zij n ouders waar hij zoveel mogelijk traint. "Smit bokst rechtop en hij is sowie so al wat langer dan ik, dus mijn korte counter zal maar weinig effect hebben. Alleen als hij het lijf-aan-lijf-werk opzoekt, kan ik daarmee suc ces hebben, maar dat zal hij wel niet doen. Daarvoor is hij te onstuimig. Ik zal hem zelf tot het kortere werk moeten verleiden, om hem toch op zo'n counter te laten lopen". En daar ligt zijn grootste kans om kampioen te worden, weet Chris Lantrok, die als een van de weinige boksers in Nederland over een echt goe de counter beschikt Dat de vaak als beresterk omschre Chris Lantrok in finale Zuidhollandse bokstitel ven Leidenaar (25) daarbij ook fysiek in het voordeel zou zijn, ontkent hij. "Ik ben he lemaal niet zo sterk. Dat leek vroeger alleen zo, omdat ik zo wild en onbesuisd was. Te genwoordig ben ik veel rusti ger geworden. Ik boks nu veel meer op techniek en conditie; ik kijk ook beter. Dat komt omdat ik veel meer motivatie en zelfvertrouwen heb gekre gen". Doorbraak Juist het ontbreken van die fac toren weerhielden de bokser van DTS in het verleden van een echte doorbraak. Zeu rende knieproblemen scha kelden hem bovendien al eens drie jaar uit voor de bok- sport (na beloftevolle C- en B-titels) en voor zijn werk als gemeentelijk straatmaker. Zijn interesse verbleekte in die moeilijke periode, maar sinds zijn rentree in 1977 en een verandering van werk kring, ging het op alle fronten veel beter. Als hulp-zwem onderwijzer in het zwembad De Zijl, waar hij met mede werking van de Leidse Sport stichting werd geplaatst, heeft hij voldoende tijd en vooral veel meer zin om te trainen en te sparren, hetgeen hem ook in zijn sport in de lift zette. Vorig jaar nog, haalde hij de halve finale van de Ne derlandse titelstrijd, waarin hij werd uitgeschakeld door de latere kampioen Blan- chard. Dit jaar stootte hij tijdens de Zuidhollandse titelstrijd echt goed door. Zijn voorbeeld John v.d. IJssel ("een man met de beste techniek van al lemaal") en Hans Lis moesten dat al ondervinden, maar Lantrok blijft bescheiden en schat zijn kansen voor de fi nale op niet meer dan veertig procent. Voorzichtigheid die voortspruit uit het feit dat hij zijn zwakte kent. Chris Lan trok kan maar moeilijk incas seren. "Een zwak punt voor een bok ser, ja ik weet het. Ontvangen is vaak moeilijk voor mc, als ik eerst niet zelf heb uitge deeld. Als dat laatste in het begin van de partij lukt, kan ik verder alles, lukt het een keer niet, dan gaat het ook compleet mis. Dat komt om dat ik vreselijk nerveus ben voor een partij en als ik missla wordt dat nog erger. Dan is het net of ik in een weiland sta te boksen tegen niemand. Daar word ik dan vreselijk moe van". Conditie Vroeger gaf hij zich snel over aan dat gevoel, tegenwoordig probeert hy het te bestrijden met een goede 'conditie. Daarom loopt hij veel lange afstanden ("in het verleden was ik al bekaf na vijf kilome ter; nu zie ik tien kilometer als een aardig opwarmertje") en probeert hij ook zoveel mo gelijk andere oefeningen af te werken. Bij Dik Snik van DTS, maar sinds kort ook bij het sport-instituut van oud kampioen Oudshoorn in Den Haag. "Daar trainen veel oud kampioenen die als de spar ringspartners kunnen funge ren die ik bij DTS niet heb. Dus kan ik er veel leren, maar daarmee wil ik niets ten na dele van Snik zeggen. Hij is toch een soort vader voor me en zal voorlopig wel myn trainer blijven". Ook maandag zal Snik weer achter zijn pupil staan, wan neer die de ring ingaat. Lan trok zal dan, ondanks zijn nieuw verworven zelfver trouwen, toch weer "een beetje bang" zijn. "Meer voor de wedstrijd dan voor Smit, al sta ik ook niet graag tegen zo'n drukke bokser. Hij is ei genlijk wat te onstuimig voor me en ik weet nooit wat ik aan zulke jongens heb. Daarom geef ik mezelf ook maar 40 procent kans; die tien procent meer heeft Smit omdat ik on gewild best eens op een van die onbesuisde stoten kan lo pen. Trouwens, ik hou me die nadeligeverhouding ook voor, omdat het de stimulans kan zijn die ik voortdurend nodig heb. Als ik zeg dat ik dat ventje even ga pakken, ga ik absoluut voor schut. Ik ga wel naar Den Haag om kam pioen te worden, maar dan kan alleen als ik me voortdu rend inprent dat ik ook best een pak slaag kan krijgen PAUL DE TOMBE Bokser Chris Lantrok: titelpretendent HAARLEM - „Je zou voor de aardigheid eens onze kleedkamer moeten binnenlopen. Je kunt je niet voorstellen dat daar een ploeg zit, die zojuist een belangrijke wedstrijd heeft gewonnen". Deze reactie is van Hennie Blom, coach van Parker-Leiden, kort na de overwinning van zijn ploeg op Donar (77-88). De Leidse spelers waren ontgoocheld. Vreugde over de zege was nauwelijks te bekennen. Daarvoor in de plaats teleurstelling over het fluiten van die avond in de Groningse Evenementenhal. LEIDEN - Alle voetbalelftallen, dus ook de lagere, die onder de afdeling Leiden ressorteren, zullen de competitie 1978/1979 gewoom uitspelen. "Uiteindelijk hebben alle clubs daarvoor betaald", weet afdelingsadmi nistrateur Van Steyn, "zodat het, ondanks alle problemen, die wij tijdens deze winter hebben ondervonden, niet meer dan redelijk is dat zal wor den gestreefd naar een zo normaal mogelijk competitieverloop". Om dit doel te bereiken, zal met betrekking tot de Leids/Goudse competi tie enige kunstgrepen dienen te worden toegepast. Behalve dat tijdens het Paasweekeiden een dubbelprogramma wordt afgewerkt en op He melvaartsdag zal worden gespeeld, zal er ook voor door de weekse dagen wedstrijden worden vastgesteld. Afdelingsadministrateur Van Steyn opnieuw: "We gaan ervan uit dat we op 11 maart kunnen beginnen. Vanuit die gedachte redenerend zou het nodig zijn om één, hoogstens tweemaal een midweeks programma in te lassen. Hoewel we de oplossing nog niet hebben gevonden om op een zo'n gunstig mogelijk wijze van het indertijd vastgesteld programma af te wijken, ligt het in de bedoeling om bij die midweekse wedstrijden te Leidse tegen de Leidse en de Goudse tegen de Goudse clubs te laten spelen". Ook ten aanzien van de afdelingscompetitie van de zaterdagsclubs is er volgens Van Steyn allesbehalve aanleiding tot paniek. "Die competitie kan half mei al helemaal Tond zijn. Bij de zaterdagclubs zullen we even eens niet onder wedstrijden op woensdagen uitkunnen, omdat er nu eenmaal clubs zijn die krap in hun velden zitten. KNVB Amateurcompetitieleider Bertus Rijkhoek laat vanuit het KNVB-bonds- bureau in Zeist eveneens gematigd optimistische geluiden horen. "Aan staande woensdag vergadert het bestuur Amateurvoetbal", kondigt Rijkhoek aan. "En hoewel die bijeenkomst niet specifiek de competitie- problematiek aangaat, verwacht ik wel dat één en ander aan de orde zal komen. De KNVB heeft donderdag alle Nederlandse gemeenten aange schreven. De bond heeft vooral die gemeenten, de gewend zijn in een vroeg stadium de velden te 'restaureren' begrip gevraagd voor het feit dat de amateurcompetitie eerst begin juni afgelopen zal zijn". In ieder geval is er nog geen sprake van een noodtoestand". Het duel tussen de nummers twee en drie van de Nederlandse bas ketbal eredivisie was, aldus Bom, „stukgefloten". Een direct gevolg van de afspraken, die de natio nale topscheidsrechters enkele dagen eerder hadden gemaakt. Het geweld in de wedstrijden van met name de eredivisie-heren, nam te grote vormen aan. Er werd teveel toegestaan en de spelers maakten daarvan dankbaar ge bruik. Daarom gaf de Bonds- scheidsrechterscommissie (BSC) zijn arbiters de opdracht om nu eindelijk' eens volgens de regels te gaan fluiten. Piet Leegwater, ex-internationaal toparbiter en lid van de BSC: „Er zijn wedstrijden in het recente verleden geweest waarin veel te veel werd toegestaan. In een be paalde wedstrijd werden tegen een ploeg voor de rust slechts drie persoonlijke fouten gefloten. In een ander duel werd de eerste fout pas in de elfde minuut geno teerd. En dat terwijl beide ploe gen in een man-to-man verdedig den. Dan is het duidelijk dat er teveel is weggewuifd. In een bij eenkomst met het A-korps heb ben wij gesteld dat de grens van de tolerantie veel te hoog lag. Vaak was er ook een erg groot verschil in fouten tussen de twee ploegen. Er moest derhalve meer uniformiteit komen". De tolerantie loopt als een rode draad door de geschiedenis van het basketbal, dat ooit werd uit gevonden als een sport, waarin li chamelijk contact verboden was. De internationale bond greep een aantal keren in. Zo werden de 10- fout-regel, waarbij elke fout na de tien automatisch wordt bestraft met twee vrije worpen en de bo nus-vrije worp, na een geslaagde doelpoging, waarbij een overtre ding is gemaakt, ingesteld. Dat allemaal om het geweld in te dammen. Coaches en spelers hebben nogal verontwaardigd gereageerd op het besluit van de BSC. Hennie Blom: „Ik vind het waardeloos. Akkoord de regels zijn er, maar dan is er deze competitie drie maanden verkeerd gefloten. Ik geloof echter dat er nu nog meer wordt geëist van de vakkennis van de scheidsrechters. En voor de mindere goden zal het moei lijk zijn. Ach, over het algemeen wordt er niet slecht gefloten, maar ze moeten er niet vanuit gaan dat er zestig fouten in een wedstrijd moeten vallen. Dan wordt een sporthal een soort con certgebouw. Het grote probleem is de uniformiteit. Kennis Het gebrek aan uniformiteit is vol gens de Hoofddorpse scheids rechter Peter van de Willige terug te voeren op het gebrek aan coa ching van de jeugdige arbiters. „Wij komen als topscheidsrech ters te weinig bij elkaar. De inter nationaal ervaren arbiters moe ten hun kennis in de wedstrijden overbrengen op de anderen. Een man als John Barrett bijvoor beeld laat in sommige wedstrij den erg veel toe, in andere duels bijna niets. En er zijn collega's die een lamme hand van het weg wuiven krijgen". „Om de zaak goed te kunnen in schatten moeten we teruggaan naar de play-offs van vorig jaar. Vlak daarvoor werd besloten de zaak strakker aan te halen. Het leidde tot het wegsturen van Do- narcoach Jim Parks, die zich ei genlijk al het hele seizoen had misdragen. Aan het begin van de ze competitie is er geen bijeen komst van scheidsrechters ge weest en na zo'n zomervakantie treedt er automatisch een soort verlapping op. Bij RZ-EBBC ge beurde het, dat pas in de 12de mi nuut de eerste fout werd geflo ten", aldus Peter van de Willi ge. Voor Flamingo's-coach Jan Jan broers heeft het straffere fluiten nog nauwelijks gevolgen gehad. „Ach", stelt de in België woon achtige coach van de Haarlemse ploeg, „het zijn beslissingen die opwellen uit de BSC. Voor mijn ploeg maakt het niet zoveel uit. Wij kregen al erg veel fouten. We kunnen het echter wel merken in de wedstrijden, want de tegen stander wordt nu vakeren sneller bestraft. Ik weet niet of het een goede zaak is". Voelen „In de Verenigde Staten heeft men onlangs bij dé profs het zoge naamde „handchecking", het even voelen waar de tegenstan der is, verboden, maar de spelers hebben nu al gevraagd om het weer toe te staan. Over het alge meen geloof ik, dat het wat stren ger fluiten geen kwaad kan. Als het internationaal dan ook maar gebeurt. In de rest van Europa wordt bijvoorbeeld vrij streng gefloten om een kleine overtre ding tegen een schietende speler. Veel verdedigers geven eVen een tikje tegen de onderarm, nauwe lijks waarneembaar, maar vol doende om de bal meters naast de ring te doen gaan", zegt Jan Jan broers. De Nederlandse coaches hebben het moeilijk gehad, omdat zij te voren niet zijn ingelicht over de „opdrachten" aan de arbiters. Janbroers: „Dat is een enorme blunder geweest". En Blom: „Ze hadden het ons moeten vertellen, dan hadden we geweten waar we aan toe waren". Piet Leegwater weerlegt die kri tiek: „De laatste vier jaar hebben we aan het begin van de competi tie een bijeenkomst belegd tus sen scheidsrechters en coaches. Daarvoor bleek echter geen ani mo te zijn. De laatste keer kwam er zegge en schrijve één coach opdagen. Eén meldde zich keurig af en de rest liet niets van zich horen. Nou dan zien wij er ook het nut niet meer van in om de heren bij elkaar te roepen". Aangepast De meeste spelers hebben zich in de paar weken dat er nu strenger wordt gefloten, redelijk aange past. Een paar echter niet. Tony Parker van Flamingo's heeft problemen met de loopregel, waarvoor hij erg vaak wordt af gefloten en Jim Woudstra van Leiden komt in foutenlast als hij probeert op zijn eigen manier de achterlijn af te grendelen. Zijn coach Blom: „Het afsluiten van de achterlijn is een actie, die slechts een fractie van een sécon de duurt. Voor een scheidsrech ter is het moeilijk te beoordelen Jan Woudstra - in last - op tijd op de grond staat en Jim my is wat dat betreft erg onge lukkig. en dat is jammer, want er is in heel Nederland geen tweede die de achterlijn zo goed kan ver dedigen". Ook Woudstra zal zich aanpassen. Omdat de scheidsrechters dat, in het belang van de sport, willen. Zo min mogelijk lichamelijk con tact. Zo wilde ook uitvinder Wil liam Naismith het zien. Het is maar goed dat de Amerikaan de stormachtige ontwikkeling niet meemaakt, want van zijn - negen tigjaar geleden - gemaakte regels is niet veel meer over. LEIDEN - In de volleybalcompeti tie heeft WVC weer aansluiting kunnen krijgen bij de top van de eerste klasse. Slachtoffer werd het Alphense DAC, dat met 3-1 verslagen werd. Ridderveld verraste vriend en vij and door het toch lang niet zwak ke SKC een 3-0 nederlaag toe te brengen. Dat RW thuis een moeilijk te be strijden tegenstander is, onder vond ook Leython 2. De Leide- naars kwamen niet verder dan een 2-2 gelijkspel tegen de Rijns burgers. Koploper Orion I wist in een recht streekse confrontatie met de nummer twee van de ranglijst, WW, de volle buit binnen te hó len, al ging dat niet zonder moei te. Orion startte met een 13-8 voorsprong, maar zag na een serie slechte set up's de eerste set toch nog naar WW gaan (15-17). De koploper vocht met succes terug en via 15-7 werd de stand gelijk getrokken. In de derde set kwam Orion met 13-8 voor. Te weinig variatie in de aanval zorgde er voor dat het slechts een nipte 18-16 setzege werd. Ook de laat ste set (15-7) was voor Orion, dat nu praktisch kampioen is. Het onderaanstaande Orion 2 miste tegen de andere degradatiekan didaat Gem/K 3 zijn beste aan valler. Wat dat betekende bewees de 3-0 zege voor Gem/K 3 wel. LEIDEN - Met het verrichten van de openingszet aan het bord van John v.d. Wiel liet wethouder Tesselaar gisteravond het Note- boom weekend schaaktoernooi een aanvang nemen. In de eerste ronde van deze uitputtingsslag over zes ronden gebeurde er wei nig schokkends, dit omdat de fa vorieten als warming up eerst wat zwakkere broeders mochten be kampen. Allen Böh en V.d. Sterren moesten in de loop der partij een "demar rage" plaatsen, daar hun oppo nenten zich niet gewillig naar de slachtbank lieten afvoeren. Ook deze cracks incasseerden echter het volle punt. Opvallend feit was dat er in de 62 partijen slechts 2 remises vielen. Meest spectaculair was het sub-top duel tussen Haagse jeugdkam pioen Maurits Wind en Rijnsbur ger Binnendijk. Binnendijk leek bij het uitvluggeren een verdien stelijke remise in de wacht te gaan slepen, maar ging door een onreglementaire zet alsnog de boot in. Vandaag zullen er in de comfortabele kantine van 3M (Rooseveltstraat 55) de nodige zweetdruppeltjes vallen, want dan zullen de 125 deelnemers tot laat in de avond 3 duels moeten aangaan. ADVERTENTIE Kijken is kiezen uit Olga's brochure „Het Rijke Slapen" Deze broclui vol n spring- gordijnen, kussens, hoofdborden en matrassen. Welke smaak u ook prefereert, u vindt het bij Olga. Bestel de brochure en binnen enkele dagen khnt u zichzelf over- irbijf 1,- aan postzegels gesloten, in een als brief gefran keerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1,- over per giro. U ontvangt dan de uitgebreide, kleurrijke brochure van 24 pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga, Postbus 1 Leiden, Postgiro 12002. Ken van dc vele voorbeelden uit de veelkleurige, 24pagina 's dikke brochure van Olga, Nagekomen familieberichten Met dankbare gevoelens voor hetgeen hij voor ons is geweest, geven wij u kennis dat heden voorgoed is inge slapen, mijn lieve man, onze zorgzame vader en grootva der GERRIT GRIEKSPOOR echtgenoot van J. MARTIJN in de ouderdom van 77 jaar Mede namens kinderen en kleinkinderen, J. GRIEKSPOOR-MARTIJN Nieuw Vennep, 23 februari 1979 Binderstraat 23 Vader is opgebaard in de aula van Huize "Westerkim", Zaaiersstraat 1Nieuw Vennep. Gelegenheid tot afscheid nemen aldaar op maandag 26 februari des avonds van 7-8 uur. Er zal een samenkomst plaatsvinden op dinsdag 27 fe bruari a s. des namiddags om 1.30 uur in het "Trefpunt" te Nieuw Vennep, waarna de teraardebestelling zal plaats vinden op de algemene begraafplaats aldaar. Algemene Kennisgeving "Hij is verlost, God heeft hem welgedaan" Jn vrede ontslapen, mijn innig geliefde man en onze zorg zame vader en schoonzoon CORNELIS ARIE VAN DER PLAS op de leeftijd van 53 jaar M. VAN DER PLAS-VAN DER PLAS LEEN PIET en JOKE ANDRÉ MARTIN P. VAN DER PLAS Katwijk aan Zee, 23 februari 1979. Buitensluisstraat 85. Gelegenheid tot condoleren: des nam. van 3-5 en 7-9 uur. GEEN BLOEMEN De rouwdienst zal gehouden worden D.V. dinsdag 27 februari a.s. des nam. 1.45 uur in het Jeugdhuis, Voor straat 72 te Katwijk aan Zee, waarna de teraardebestel ling zal plaatsvinden omstreeks 2.30 uur op de nieuwe begraafplaats "Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13