De mythe en de leugen zijn oppermachtig potter bij paus Er zijn alternatieven voor de „eigen bijdrage ^32QjjQgg$g- Geref. zending ruim 20 nieuwe werkers nodig Hervormde schets over kernbewapening %3 XX O sn wnhl ahensfsfc*'mmt Familie Lenselink blijft nog in Iran VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 Verootmoediging;. Morgenoch tend om 11 uur wordt in de Joris- kerk te Amersfoort een bijeen komst gehouden in het kader van i „Dag van verootmoediging gebed", naar aanleiding van het wetsontwerp inzake abortus. Sprekers zijn: dr. W. Aalders, ds. W. Glashouwer, prof. dr. W. H. Velema en de evangelist J. Kits. Er is ook muzikale medewerking: van Femmy van de Weg, sopraan; Paul Hofstede, bariton en Arie Pronk, orgel. De bijeenkomst, waarin een pau2e van anderhalf uur is ingelast, eindigt om half 4. Moskee. De hervormde gemeen te in Veendam heeft een kapel, die zij zelf nog maar af en toe ge bruikt, beschikbaar gesteld als moskee voor de plaatselijke Turkse gemeenschap. Er wonen ongeveer tweehonderd Turken in De Gereformeerde Kerken zullen dit jaar waarschijnlijk dertien theologen en nog eens acht of ne gen andere werkers nodig heb ben voor uitzending naar het zendingsterrein. De directeur van het Zendingscen trum, ds. A. Vos, die dit meedeelt in het blad "Kerkinformatie", wijst erop dat niet in Leusden wordt bepaald waar een plaats vrijkomt voor een zendingswer ker. Het zijn de kerken overzee zelf die de vacatures -vaststellen en om een man, vrouw of echt paar vragen. Het centrum in Leusden gaat dus niet op zoek naar een plek voor mensen die te kennen hebben gegeven in zen- dingsdienst te willen. Wel wor den deze mensen op een lijst ge zet. Ook de uiteindelijke benoe ming gebeurt door de kerk die om assistentie heeft gevraagd. Aan deze benoeming gaat een uitgebreide selectie-procedure vooraf. Tussen het verzoek van de kerk overzee en het in werke lijke dienst treden van de zen dingswerker ligt in de regel een dik jaar. De gegadigden moeten ten slotte nog een voorbereiden de opleiding volgen aan het Hen drik Kraemer Instituut te Oegst- geest. Kerkelijke uitspraken over de kernwapens zijn nog zeld zaam. Kerken - en ook het Vaticaan en de Wereldraad - wijken hoogstens „marginaal" (niet wezenlijk) af van het beleid van regeringen. Zij doen op dit gebied in meegaandheid weinig onder voor Oosteuropese kerken. Aldus de voorlopige schets voor een nieuw geschrift over de kernwapens waarover de synode van de Hervormde Kerk, zoals wij gisteren al berichtten, op dinsdag 6 maart zal discussiëren. Dit ter voorbereiding van een af gerond document dat de synode omstreeks februari volgend jaar, nadat ook de plaatselijke her vormde gemeenten zich hebben beraden, in staat moet stellen zich over de problematiek van de kernbewapening uit te spreken. In de schets zoals de hervormde Raad voor Overheid en Samenle ving die nu aan de synode heeft verstrekt, wordt aanbevolen, ook het bezit van kernwapens onaan vaardbaar te verklaren. In het sy nodale rapport van 1962 werd het gebruik van kernwapens radi- kaal afgewezen. Een duidelijk „nee" dus. Daarin lag de kracht van dit rapport, zo meent de Raad voor Overheid en Samenleving, al was de degelijkheid van de in het rapport verstrekte informatie ook van groot belang. "Ook de nieuwe schets moet degelijk zijn en zijn kracht ontlenen aan het simpele woordje „nee", aldus de raad. Geloven Het rapport geeft uitvoerige actuele informatie over wat kernwapens zijn en over internationaal-poli- tieke ontwikkelingen na 1962. De samenstellers illustreren onder andere met voorbeelden van Ne derlands overheidsbeleid „dat wij als samenleving in het af schrikkingssysteem zijn gaan ge loven". "De ethiek is daaraan onderge schikt gemaakt. De politiek heeft zijn greep op de wapenrace verlo ren en het denken over deze za ken is vaak van alle logica ge speend". Dat is, volgens de her vormde voorlopige schets, ook aanwijsbaar in het kernwapen rapport van de regering (1978). De schets beziet het vraagstuk ook heel concreet uit geloofsstand- punt. Het gaat hier om zo ingrij pende zaken dat het niet slechts zijdelings met de „bekering" tot God heeft te maken. Bekering be tekent ook afkeer van een sys teem dat teert op angst, angst voedt en daarin veiligheid zoekt. Persoonlijk Het „ethische handelen" op dit ge bied gaat niet alleen die mensen aan die vanuit hun beroep met deze dingen bezig zijn; het betreft hier een persoonlijke keuze van iedereen. De Raad voor Overheid en Samenleving meent, dat dit in het document duidelijk tot uit drukking moet komen. "De huidige situatie is zonder uit zicht en hoop. De mythe en de leugen zijn oppermachtig. Het heil wordt nog slechts verwacht van het massale vertrouwen op dood en terreur. En wie daarte gen protesteert, ondermijnt de afschrikking Als een politieke toestand in grijpend verandert, zoals in Iran, moeten uitgezonden medewerkers dan naar hun land worden teruggeroepen? Over die vraag voert op het ogenblik het Algemeen Dia- konaal Bureau van de Gere formeerde Kerken te Leus den, waarvan dr. J. van Klin ken directeur is, intern be raad. In Iran werken enkele mensen van dit bureau, dat steun geeft aan vier projecten in en om de plaats Isfahan. De lei ding van het bureau voelt veel voor de opvatting van de En gelse Church Mission Society die de vuistregel hanteert dat uitgezonden medewerkers pas vertrekken als zij daartoe worden gedwongen. De aan het blindenwerk in Isfahan verbonden familie Lenselink heeft dan ook het advies ge kregen het werk gewoon te blijven voortzetten. In die omgeving is het nog vrij rus tig- Mochten de Iranese autoritei ten onverhoopt alle buiten landers dwingen het land te verlaten, dan zal de-blinden- boerderij moeten worden ge sloten en zullen de daar werk zame Iranezen worden over geplaatst naar projekten in Is fahan: een ziekenhuis, een meisjesinternaat en een jon gensinternaat met werk plaats. Het Algemeen Diakonaal Bu reau beraadt zich erover of het "blijf zitten waar je zit" een algemene gedragsregel moet worden. deze plaats. Een „culturele com missie voor de islam", die ten doel had de al jaren bestaande plannen voor de stichting van een moskee voor Veendam en omge ving te verwezenlijken, huurt de kapel drie dagen in de week. Op vrijdag zijn er Turkse gebeds diensten en zaterdags en zondags krijgen kinderen er godsdien stonderwijs. Geen sauna Woningen in kerk. Een bouw- en exploitatiemaatschappij in Ben- nebroek bouwt in de rk Spaarne- kerk te Haarlem, die zij voor 850.000 heeft gekocht, 36 wo ningen en sport- en recreatie ruimten in acht verdiepingen. In de pastorie komen 12 woningen en de kosterij blijft eengezins huis. De woningen gaan de koper 120.000 tot 150.000 kosten. De buitenkant van de kerk en de toren zullen worden gerestau reerd. Daarvoor is subsidie aan het rijk gevraagd. Het was eerst de bedoeling in het bouwplan ook een sauna op te nemen, maar Öat stuitte op be zwaren van de kant van de bis schop. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Vriezenveen G. van den End Papendrecht; aangenomen naar 's Heerenhoek- Nieuwdorp (Zeeland) kandidaat J. van der Linden De Meern. Toe gelaten tot de evangeliebedie ning C. de Jonge te Leiden. Toe gelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar gesteld me vrouw H. Westera-Franke Lei den. Gereformeerde Kerken: beroepen te Bloemendaal E. T. Thijs Eind hoven; aangenomen naar Duis- burg-Ruhrort (West-D.) P. J. Schotanus Ermelo. Map over DDR Dwars door de muur. De Her vormde Jeugdraad en het Lan delijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk hebben een werkmap uitgegeven getiteld: „Dwars door de muur, kijken naar de DDR". Hiermee komen zij tegemoet aan de vele vragen van plaatselijke jongerengroepen naar informatiemateriaal over Oost-Europa. Gekozen werd voor Oost-Duitsland omdat verscheidene groepen al jarenlang informatie over dit land verzamelen en alle samenstellers van de werkmap de DDR hebben bezocht. Teleac-cursus. Op 23 maart be gint Teleac een cursus over de bijbel onder de titel: „De bijbel, wat is dat voor een boek?" Teleac heeft de cursus opgezet op ver zoek van de Raad voor contact en overleg van kerken inzake Bij belaangelegenheden. Vrouw. Kardinaal Hume van Westminster gaat binnenkort met de paus in Rome praten over de priesterwijding van <Je vrouw in de anglikaanse kerk en de ge volgen hiervan voor de angli- kaans-rooms-katholieke betrek kingen. De anglikaanse synode besloot eind vorig jaar de wijding van vrouwen nog niet in te voeren. Dr. Coggan, aartsbisschop van Canterbury, hoopt dat de kardi naal de anglikanen binnenkort zal laten weten op welke wijze de dialoog met Rome hierover moet worden voortgezet. Waarom wordt er geen belasting op ongezond leven overwogen? DEN HAAG (GPD) - De „eigen bijdrage", oftewel het „ziekenhuisvijfje" dan wel (abusievelijk) eigen risico genoemd, maakt maar weinig kans. De gezondheids zorg zelf loopt er tegen te hoop, de meerderheid van de Tweede Kamer staat afwijzend, ook de VVD lijkt deze heffing al te laten vallen. Staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (volksgezondheid) is min of meer op de taktische terugtocht. Zij heeft de „Zwarte Piet" maar weer naar de Ziekenfondsraad teruggespeeld en zoekt, inmiddels ook nog naar „alternatieve" op lossingen. Inmiddels is het wel nuttig aan te stippen dat er heus wel al ternatieven zijn, waarmee (broodnodig) geld op te bren gen is, zonder dat voorzienin gen voor laagstbetaalden di rect in de knoei komen. Zo kan bijvoorbeeld worden ge dacht aan „bestemmingshef fingen", speciale belastingen op bijvoorbeeld elk pakje si garetten en shag of op suiker. Ideeën daartoe zijn al meer geopperd, laatstelijk nog van CDA-kant in de Tweede Ka mer. Toen ging het om het ex tra geld voor het beter aan pakken van de kankerbe strijding. Verhogen van sociale premies kan het beoogde effect wel opleveren, maar lijkt een momenteel minder welkom middel... Het ziekenhuisvijfje is, hoe dan ook, een weinig gesöhikte niethode om een gerichter gebruik van ge zondheidszorgvoorzieningen te bevorderen. Wie in een zie kenhuis wordt opgenomen is niet meer in de positie om af te wegen of hij-zij aan bespa ringen kan bijdragen door zich aan behandelingen te onttrekken. Vandaar de suggestie om toch eens te denken aan de moge lijkheden van, zoals men dat in Amerika noemt, een „on deugdbelasting", waar nu de Stichting Bio-Wetenschap- pen en Maatschappij de aan dacht op vestigt. Dit houdt in: mensen met een ongezonde leefstijl meer premie te laten betalen voor de ziekteverze- kering (vergelijkbaar met een verhoogde brandverzeke ringspremie voor huizen met rieten daken). Hiermee wordt dan wel een „meetlat" veron dersteld om de gezondheid van gedrag te beoordelen. Steeds meer Ombuigingen in de kosten van de gezondheidszorg? Ja, eni gejaren lang leek het erop dat een afzwakking van de groei- curve tot stand was gekomen: tussen de 8 a 9 procent per jaar. Maar over vorig jaar blijkt de toeneming al weer 11 procent te zijn en de verwach tingen voor dit en de komen de jaren zijn niet bijster laag. In 1977 besteedde de Neder landse samenleving ruim f21 miljard aan gezondheidszorg en in 1982 zal het volgens een raming van het ministerie van volksgezondheid ruim f 32 miljard zijn. Het ziet er dus niet naar uit dat de kostenstijging zal afne men, in dit licht is het haast belachelijk om over een hon derd miljoen per jaar (op brengst van de „eigen bijdra ge") te gaan stoeien... Er wor den steeds weer nieuwe tech nieken ontworpèn, die de grenzen van de medische hulpverlening verleggen. Hierbij valt te denken aan de geboorte van de reageerbuis baby's: een aantal jaren gele den zouden de ouders van de (Britse) baby Louise Brown met lege handen uit de kli niek zijn gekomen. Daarnaast lijkt het wel zeker dat ook de levensstijl van de wes terse mens - roken, te veel eten, te weinig bewegen, om enkele bekende factoren te noemen - de kans op het krij gen van kanker-, hart- en vaatziekten te vergroten. De ze ziekten, welvaartsziekten genoemd, kunnen op een alsmaar grotere wordende klandizie rekenen. De laatste jaren is, vooral om het aantal patiënten met hart- en vaat ziekten terug te dringen, erg gehamerd op de zogenaamde risicofactoren. Velen hebben de termen „meervoudige onverzadigde vetzuren" en „cholesterol" op de lippen. Het resultaat van bepaalde campagnes kan niet overweldigend worden ge noemd. Vandaar ook dat in medische tijdschriften re gelmatig brieven worden af gedrukt, waarin wordt voor gesteld om de leefstijl öp een andere manier dan door voorlichting te beïnvloeden, namelijk door met geldelijke prikkels mensen te stimule ren een gezonde leefwijze te kiezen. Accijnzen In Nederland bestaat - zij het niet formeel - een soort „on deugd-belasting". Werd er geen accijns op jenever gehe ven, dan kon je met een daal der al aardig in de olie zijn. De zeer hoge accijnzen op tabak en alcohol hebben gedeelte lijk tot doel het ongebreidelde gebruik van deze genotmid delen tegen te gaan. Deze ac cijnzen leveren bovendien zoveel geld op dat de schat kist er niet meer buiten kan. Mr. J. Reugebrink, verbonden aan het fiscaal-juridisch insti tuut in Leiden: „Op zich is de accijnsheffing wel erkend als een middel om gedrag te cor rigeren. Deze gedragscorrige rende maatregelen hebben ook wel enig effect, maar dat effect is globaal". In dit soort ondeugd-belasting schuilt de oneerlijkheid dat rijkere mensen zich wel allerlei ris kante luxes kunnen permitte Staatssecretaris van volksgezondheid mevrouw Veder-Smit ren en op de nullijn vertoe vende arbeiders niet. Over een eventuele verhoging van de accijns zegt Reuge brink: „Ik vind dat je de ac cijnzen op alcohol en tabak eigenlijk niet meer kunt ver hogen. Je maakt dan de hef fingen zo hoog dat er nauwe lijks nog mensen zijn die het gebruik kunnen betalen. Als dat de bedoeling is, dus wan neer de beleidsbepalers vin den dat deze middelen eigen lijk niet meer gebruikt dienen te worden, dan moeten ze an dere maatregelen nemen. Anders vind ik dat de belas tingen oneigenlijk gebruikt worden". In Amerika hebben sommige verzekeringsmaatschappijen al verschillende premiescha len ingevoerd. Ieder die zich wil verzekeren wordt eerst medisch gekeurd. Iemand die te dik is, krijgt enige weken de tijd om te vermageren. Lukt hem dat niet dan moet hij onverbiddelijk meer pre mie betalen vanwege het ver hoogde risico. De Ameri kaanse arts E. Fuller Torrey stelde in een ingezonden brief voor om mensen die niet ro ken, weinig drinken en geen auto bezitten, te belonen door ze een korting te geven op de premie. Ook al zou dit ge schieden op basis van vrij willigheid dan nog, zo geeft Fuller toe, blijft het grote probleem bestaan van hoe de informatie te vergaren en te controleren is zonder ie mands privé-leven aan te tas- Risico's Wanneer mensen iets doen waarvan ze weten dat ze hier door extra risico's lopen, dan lijkt het niet onbillijk dat ze hiervoor wat meer dokken. Wat nu overigens al gebeurt bij sommige gevaarlijke spor ten (er is een premieverho ging om ski-risico's in winter sportvakanties te dekken). Ook van mensen die een on gezond leven leiden zou in principe verlangd kunnen worden dat ze wat meer pre mie betalen. Zij lopen een groter risico om ziek te wor den dan mensen die gezond leven. Gezondheid moet echter voor gesteld worden als een schil derij dat meer schakeringen bevat dan alleen pikzwart en spierwit, respectievelijk on gezond en gezond. Het roken van sigaretten mag met het oog op longkanker een ge vaarlijke bezigheid zijn, het schenkt veel mensen onge twijfeld ook enige gemoeds rust. De opvattingen over een ge zonde leefwijze kunnen danig veranderen. Een eeuw gele den toen de tuberkelbacil npg niet was ontdekt en men nog niet over doeltreffende be strijdingsmiddelen beschik te, werden leefregels voor het voorkomen van tbc gepropa geerd die nu funest voor het hart heten te zijn: het consu meren van veel vlees, melk, boter en eieren en veel licha melijke rust. Was tbc op dit moment nog niet bedwongen geweest, dan hadden veel Nederlanders op een stevige premiekorting kunnen reke- Verantwoordelijk den om ongezond gedrag te belasten of gezond gedrag te belonen, om één ding: de wes terse burger moet zich meer verantwoordelijk gaan voelen voor zijn eigen gezondheid. Of geldelijke prikkels hem er toe zullen stimuleren een ge zonde leefwijze te kiezen blijft de vraag. De toch niet geringe belasting van tabak heeft niet geleid tot een afna me van het gebruik. Integen deel, doordat steeds meer vrouwen zijn gaan roken is het gebruik gestegen. Er zijn maatschappelijke be lemmeringen voor „gezond" gedrag. In Nederland is bij voorbeeld gezelligheid bijna onverbrekelijk verbonden met eten. Denk aan het koekje bij de koffie of het ge zellige „Avondje AVRO", compleet met pils en chips. Bovendien wordt er volop reclame gemaakt voor snoep, sigaretten, auto's, eieren, enz. Al deze geneugten liggen voor het oprapen en wie ze laat liggen lijkt in onze maat schappij wel gek. Er zijn nog teveel open vragen betreffende de ondeugd-be lasting om een snelle invoe ring mogelijk te maken. Vra gen als: wat hebben andere met jouw leefstijl te maken? Welke risico's moeten belast worden? (Volgens sommigen houdt iedere stap op straat een onaanvaardbaar risico in). Waarheen leidt een boete maatschappij? Hoe ongezond Het ministerie van volksge zondheid is onlangs begon nen met het maken van een inventarisatie van maatrege len, die kunnen worden ge troffen om de leefstijl via gel delijke prikkels te beïnvloe den. Volgens een ingewijde zal het nog heel wat commis sies en jaren duren voordat er eventueel „iets" uit zal ko-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19