Raadsleden betwijfelen de noodzaak om boerderij in Meren wijk af te breken Verstoken van •>1 alle voorzieningen m ICO/ATHIBU Park op plaats NDB-gebouwen voor raadsleden nog niet heilig Feestneuzen, pretpetten, meezingers en heerlijkTnelder Heineken. 'Zet bouwkeet bij Troef op een dekschip' Op terrein Yan Wijk 50 huizen gelegenheid om thuis te raken in Gedoogplicht voor kabelnetten BEWONERS MORSWUK: Dr. L. Stubbé lector VRIJDAG 23 FEBRUARI 1979 LEIDEN - De gemeente Leiden wil op de plaats van het voormalige Van Wijk-com- plex in Pancras-Oost vijftig woningwetwoningen bou wen. Burgemeester en wet houders hebben architecten bureau Van Wijk uit Soest opdracht gegeven een schetsplan te maken voor de ze sociale woningbouw. De plannen moeten nog goed keuring krijgen van enige raadscommissies. De woningen komen in de toe komst in eigendom bij de wo ningbouwvereniging "Ons Doel". Deze woningbouw vereniging wordt ook de ei genaar van de woningwetwo ningen, die de gemeente op de plaats van het vroegere In Pancras-Oost Zaalberg-complex in Pancras wil bouwen. Naast de sociale woningbouw op het Van Wijk-complex wil de gemeente aan de ir. Dries- senstraat een aantal kantoren, showrooms en dergelijke be drijfsvestigingen bouwen. De gemeente hoopt boven de be drijven woningen in de pre miesfeer te bouwen. De grond aan de ir. Driessenstraat wordt uitgegeven in erfpacht. Pas als er kandidaten zijn, wordt hiervoor een bouwplan gemaakt. Naast de ontwerpen voor de woningbouw op het Van Wijk-terréin hebben B en W bureau Van Wijk opdracht gegeven een ontwerp te ma ken voor drie woningen met atelierruimte in het pand Ves- testraat 40a.Een aantal kun stenaars heeft lange tijd actie gevoerd om dit pand te be houden. B en W willen nu la ten onderzoeken of het ma ken van een drietal woningen met atelierruimte haalbaar is. LEIDEN - De noodzaak om de boerderij van "Boer Van Vulpen" in de Merenwijk af te breken en een gloednieuw exemplaar neer te zetten wordt door diverse Leidse raadsleden fors in twijfel getrokken. Dat werd gisteravond duidelijk in een vergadering van de raads commissie voor onderwijs. PSP- raadslid mevrouw Passchier zet te een vraagteken achter de ma nier waarop volgens haar lang zaam maar zeker naar deze nieuwbouw is "toegewerkt". Met name wil zij weten weinig aan onderhoud boerderij is gebeurd. Hilda Passchier: LEIDEN - PSP-raadslid Passchier heeft burgemeester en wethou ders van Leiden de suggestie ge daan om de bouwkeet aan de Weddesteeg, die sinds deze week de toegang tot vormingscentrum Troef blokkeert op een dekschip aan het Galgewater te plaatsen. In schriftelijke vragen dringt het PSP-raadslid er bij het college op aan om deze maatregelen zo snel mogelijk tc nemen. Als het niet mogelijk blijkt, wil zij de toezeg ging dat de gemeente Troef direct andere geschikte werkruimte aanbiedt. Zoals eergisteren in deze krant ge meld, sloot Troef dinsdag de so- cièteitsruimte nadat tegen de achterzijde van het marinecom plex een bouwkeet is geplaatst. Door deze bouwkeet is de socië teitsruimte van daglicht versto ken en wordt de nooduitgang geblokkeerd. Vanwege de risi co's bij brand was Troef gedwon gen de ruimte te sluiten. PSP-raadslid Passchier wil nu van het college weten waarom de keet aan de Weddesteeg is geplaatst. Zij wijst erop dat de sluiting voor Troef financiële en organisatori sche nadelen met zich mee brengt. Tenslotte benadrukt zij dat Troef, zolang geen huisves ting buiten het marinecomplex is geregeld, niet in het normale werk belemmerd mag worden. Zoals gemeld wil het college rond 630.000 gulden kinderboerderij bouwen waarin ook een tweetal klaslokalen voor school-biologielessen komen. Restauratie zou volgens bereke ningen van gemeentewerken on geveer 880.000 gulden gaan kos ten. Voldongen Deze schatting, en het daarbij be horende rapport van de dienst gemeentewerken werden als "absoluut gegeven" nogal door Passchier in twijfel getrokken. Zij meent dat de gemeenteraad voor een voldongen feit wordt geplaatst, en vroeg zich af hoe het rapport van gemeentewerken zich verhoudt met een rappoit van architektTaco Mulder, dat in 1977 tot de conclusie kwam dat restauratie mogelijk zou zijn, voor ongeveer 300.000 gulden. De heer Van Es van gemeentewer ken meende dat er onbevooroor deeld onderzoek is gedaan naar de toestand van de boerderij. "Mijn mensen vonden zelfs dat de boerderij er slechter voor stond dan ik zelf dacht", aldus de man van gemeentewerken, die als voorbeeld de zeer slechte dakkonstruktie en de slechte toe stand van het geraamte van de boerderij noemde. "Volgens mij moet er een hek om de boerderij heen, zo gevaarlijk is hij". Wan neer de gemeenteraad hem niet meer vertrouwde, beschouwde hij dat eigenlijk als een veroorde ling van zijn werk, zo bleek uit de reactie van Van Es. Onduidelijk Beijen (PPR) viel Van Es hierop aan. Volgens hem moet het mo gelijk zijn dat er gewoon gedis cussieerd wordt over het omstre den rapport van gemeentewer ken, net als over elk ander rap port. Onduidelijk bleef gisteravond of de restauratie van de boerderij als nog door de gemeenteraad zal worden verkozen boven de door het college voorgestelde nieuw bouw. Diverse raadsleden gaven te kennen dat zij hun fractie over deze zaak nog moeten adviseren. Op een vraag van mevrouw Pas schier antwoordde Tesselaar dat volgens hem met de nieuwe be stemming van de boerderij ook voldaan is aan de meeste wensen die bewoners van de Merenwijk koesteren. ADVERTENTIE Dé DE WERELD VAN HET DIER f30- GROOT gebonden boek met 180 schitterende kleurenfoto's en interessante tekst Nu slechts f27,50 na 31-5-1979(32,50 Te koop in uw boekhandel Vraag daarooknaarde andere platenboeken van IndenToren De omstreden boerderij in de Leidse Merenwijk LEIDEN - "Wij zijn gewoon een achtergebleven gebied. De Morswijk is van alle voorzieningen verstoken". 5>5> DEN HAAG - De mogelijkheid is geopend dat gemeentebesturen het recht krijgen kabels en ande re apparatuur voor collectieve antenne-inrichtingen (kabelnet ten) aan te leggen op particuliere grond, ook als de bezitters van de grond daar bezwaar tegen heb ben. Tot dusver zijn verzoeken aan de minister van verkeer en water staat om. krachtens de Belemme ringen wet Privaatrecht, de zoge naamde gedoogplicht op te leg gen, afgewezen. In de meeste ge vallen worden kabels en appara tuur in, of op, gemeentegrond aangebracht en kon met particu liere grondeigenaren uiteindelijk wel overeenstemming worden bereikt. Er kunnen zich echter moeilijkhe den gaan voordoen nu grotere gemeenten met veel oudere be bouwing met gespreid eigendom, tot aanleg van netten overgaan. Om de gedoogplicht te verkrij gen, moet wel sprake zijn van on overkomelijke moeilijkheden. Voorts moet het om volwassen netten met een voldoende pro grammapakket gaan, die uit dien hoofde van algemeen belang zijn. De gedoogplicht houdt, bijvoor beeld voor eigenaren van flat complexen, niet de verplichting in bovendien een aansluiting te op het kabelnet. "Telkens horen ze ons aan, je zit hier dan maar te vertellen, maar er komt niets in zicht." Aldus enige bewoners van de Morswijk gisteravond tijdens een informatieve avond van de PvdA-fractie in clubhuis "Morschwijk". Over en weer kon den bewoners en de PvdA- raadsleden Joyce Hes en Frans Mentzij met elkaar van gedach ten wisselen over de knelpunten in de wijk. De aanwezige bewo ners bleken het ontbreken van voorzieningen als winkels, scho len, een bibliotheek, een apo theek en een zwembad als een groot gemis te voelen. Al achttien jaar Volgens enige aanwezigen dateren de plannen voor een bibliotheek al van achttien jaar terug. De Morswijk staat bovenaan het prioriteitenlijstje, er is geld voor de bouw van een bibliotheek ge reserveerd. Desondanks in een filiaal in de Morswijk nog niet in zicht. De PvdA-raadsleden be loofden de mogelijkheden van een filiaal na te gaan, en eventu eel te pleiten voor een bibliobus als noodoplossing. Bevreemdend vonden enige aan wezigen het dan er nog steeds geen apotheek was te vinden in de wijk, terwijl er al vier kandida ten geweest zouden zijn die zelf iets wilden opzetten. Mentzij zegde toe de kwestie aan de orde te zullen stellen in de raadscom missie economische aangelegen heden die begin volgende maand vergadert. Afspraak? Ook zouden Joyce Hes en Frans Mentzij nagaan of de vermoedens van de wijkbewoners omtrent een afspraak tussen de enkel su permarkt die de wijk rijk is en de gemeente op waarheid berusten. Volgens de bewoners heeft de supermarkt een contract afgeslo ten waarin staat dat zij tot 1981 geen concurrentie krijgt. De bewoners uitten hun misnoegen over de monopolie-positie die de supermarkt aan het Diamant plein momenteel bekleedt. Vol gens Mentzij is het de bedoeling dat het winkelcentrum aan het Diamantplein wordt uitgebreid en dat ook elders in de wijk een aantal winkels wordt gepland. Tenslotte zegden de PvdA-raads leden toe na te gaan wat er gedaan kan worden aan de hoge ver keersintensiteit van de Hoge Mors weg. Grote hilariteit verwekte een be woner van de Hoge Morsweg, die verklaarde een tijdje terug met een buurman de straat te hebben opengebroken, uit protest tegen (te) hardrijdende auto's. Aange zien er de bewuste avond een rally werd georganiseerd was de straat binnen enkele uren weer bestraat. ADVERTENTIE LEIDEN-Jhr. mr. C.J.A. de Ranitz Driebergen-Rijssenburg is be noemd tot commandeur in de Kroonorde (België). De Ranitz is oud-voorzitter van het bestuur der Belgisch-Nederlandse stich ting voor Nederlandse lexologie. Hij was verder voorzitter van de rijkscommissie van bijstand voor het woordenboek der Neder landse taal. Hoge Rijndijk 25, 2313 KG Leiden, tel. 071 -141741 showrooms geopend: dinsdag t/m vrijdag 9-5 uur donderdagavond 7 - 9 uur en zaterdags 9.30 - 1.30 i of 's avonds na afspraak LEIDEN - Het PvdA-raads- lid Meijer vindt dat er best argumenten zijn om de gebouwen van het Neder lands Drukkerijbedrijf aan de Oosterkerkstraat een sociaal-culturele be stemming te geven. Hij vindt lang niet alle argu menten die het college van burgemeester en wethou ders hebben gebruikt om de zaak te slopen en er een park van te maken "even krachtig". Vandaar dat Meijer dan ook uitge zocht wil zien of de gebouwen (eigendom van de gemeente Lei den) eventueel geschikt zijn om te laten staan. Hij kwam met zijn visie in een vergadering van de raadscommissie voor onderwijs. Meijer "Voor het Herengracht- Zijlsingelgebied zou misschien een tijdlang een sociaal-culturele bestemming van nut kunnen zijn. Ook in Pancras-Oost zijn weinig voorzieningen". Wethouder Tesselaar benadrukte dat in het centrumgebied, waar de te slopen gebouwen in feite in staan, al vier sociaal-culturele gebouwen staan "al staan ze dan ook wat dicht op elkaar". Boven dien noemde hij het feit dat pal aan de overkant van het NDB- gebouw al een sociaal-cultureel gebouw staat. Beijen (PPR) benadrukte dat de gemeenteraad zich nog nergens heeft vastgelegd waar het om de toekomst van de gebouwen gaat, in tegenstelling tot wat wethou der Tesselaar zijns inziens sugge reerde. Hij pleitte voor een hoe veelheid woningbouw op het NDB-terrein. Honderdtal parkeerplaatsen Doelenkazerne LEIDEN - Op het Doelenterrein, waar onlangs een aantal panden gesloopt is ten behoeve van de universiteitsuitbreiding, zal ruimte gemaakt worden voor on geveer honderd parkeerplaatsen. De parkeervoorziening is van tij delijke aard in verband met de vernieuwing van de walmuren aan het Rapenburg en de bouw van de nieuwe Nonnenbrug. Aangezien er op meer plaatsen te gelijk gewerkt zal worden wan neer de vorstperiode voorbij is zullen er parkeerplaatsen verlo ren gegaan en zal er meer stagna tie voor het verkeer optreden dan aanvankelijk werd verwacht. Zo verwacht de gemeente onder meer een grote parkeerdruk op het Rapenburg, de Doelensteeg, Doelengracht en Groenhazen- gracht. Omdat dat belemmerend kan werken voor het alarm- en bestemmingsverkeer is gekozen voor de tijdelijke parkeerplaat- Inmiddels is begonnen met de ega- lisering van het terrein, de mar kering van parkeervakken en het plaatsen van bouwhekken. Ver der zullen er verkeersborden worden geplaatst. Prof. Schrans geeft 5 maart Thorbeckecollege LEIDEN - Prof. dr. G. Schrans van de universiteit in Gent, België, geeft 5 maart in Leiden het vijfde Thorbeckecollege. In het juridi sche studiecentrum „Graven steen" wordt het gehouden. Prof. Schrans spreekt over „de rechtsbescherming in het eco nomisch recht". De contacten tussen de universiteiten in Gent en Leiden werden in '67 geïnsti tutionaliseerd. In '72 werd voor het eerst een bijzonder gastcolle ge gegeven, dat de naam van Thorbecke kreeg, die hoogleraar was in zowel Gent (1825-1830) als Leiden (1831-1849). LEIDEN - Dr. L.T.F.L. Stubbé, internist bij de afdeling heelkunde van het Academisch Ziekenhuis Leiden, is benoemd tot lector in de interne problematiek bij de heelkundige patiënt aan de Leidse universiteit. Dr. Stubbé werd in 1924 in Roermond geboren en studeerde medicijnen in Leiden. In oktober 1954 begon hij aan zijn specialisatie interne genees kunde in het AZL en drie jaar later promoveerde hij tot doctor op een proefschrift "Occult bloedverlies met de faeces als gevolg van het ge bruik van acetylsalicylzuur". Enige tijd later werd hij benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar. Sinds 1961 is hij als internist verbonden aan de staf van de afdeling heel kunde van het AZL. In dat jaar maakte hij op uitnodiging een rondreis door Amerika, waarbij hij lezingen over het salicylprobleem hield en waar hij bovendien een aantal chirurgische instituten bezocht. ADVERTENTIE (Morgen barst carnaval los)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17