,,'t Is toch een mooi huisje voor ons samen" Wij begonnen met niets...99 Eerste zomerse strandtent al in opbouw. „Noodkreet" om voer voor vogels Groenendijkers willen „onbewoonbaar" huis niet uit Reclame-commissie na klacht Alphenaar: „Misleidende tekst" WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 Dit valt er volgens Rijndijker Ben van der Laan van de drie huisjes aan de Rijndijk te maken. In het linker huis willen hij en zijn vrouw zelf gaan wonen. In het rechter huis zou het echtpaar Wortman na de verbouwing terug kunnen keren. Een plan waarvan mevrouw Wortman zegt: "Als dat nou toch eens door kon gaan,dan zal ik huilen van blijdschap". Koopcontract De al langer levende ideeën van Ben van der Laan kwamen vorige week in een stroomversnelling, toen bekend werd dat B en W van Hazerswoude de gemeenteraad voor zouden gaan stellen de drie huisjes, die hy op het oog had, onbewoonbaar te verklaren. Vrijdag nog werd in allerijl een voorlopig koopcontract gete kend. (De drie huisjes zijn eigen dom van een particulier, red.) Op voorwaarde dan Van der Laan de huisjes zou mogen verbouwen. In het weekend werd architect Piet Roelands nog aan het werk gezet, opdat raadsleden en de gemeente (bouw- en woningtoezicht) nog tijdig op de hoogte konden wor den gesteld van de plannen. De drie huisjes zouden verbouwd kunnen worden door zwager Hans de Boer, een Hazerswoudse aannemer. Ook het pas opgerichte wijkcomité Groenendijk kwam ijlings in het geweer. Hier deed zich een mo gelijkheid voor om de schouders te zetten onder één van de kern punten uit het actieprogramma, namelijk het voorkomen van verdere afbraak van de Groenen dijk. Het comité schreef alle gemeente raadsleden aan. Nadrukkelijk wordt nog eens gewezen op het advies van de inspecteur voor de volkshuisvesting. "Hij beperkt zich tot de slechte staat waarin de woningen verkeren. De inspec teur onderschrijft echter niet de gemeentelijke opvatting dat op knappen van de woningen on verantwoord zou zijn. Althans dat blijkt niet uit het schrijven. Bovendien acht de inspecteur uitstel van de onbewoonbaar verklaring van pand nummer 33 noodzakelijk", aldus het wijk comité Groenendijk. Spanning Het comité zegt het initiatief van Van der Laan toe te juichen, ge zien de vergrijzing van de wijk. Het menselijke probleem van de familie Wortman, die onder geen enkele voorwaarde weg wil uit het huis, wordt zodoende moei teloos opgelost, voert het comité aan. De komst van jonge gezin nen, plus het behoud van woon gelegenheid lijkt het comité een goede zaak. Het kersverse actie comité doet dan ook een drin gend beroep op de gemeente raadsleden om niet akkoord te gaan met de plannen van B en W en renovatie toe te staan. Het echtpaar Wortman zelf is in middels ook in de pen geklom men. Zowel bij Burgemeester en Wethouders als bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben zij bezwaar gemaakt tegen het voornemen om hun huis onbe woonbaar te verklaren. Hoe het allemaal afloopt zal mor genavond blijken. Dan komt er voor de heer en mevrouw Wort man een eind aan de haast on draaglijk geworden spanning waarin zij verkeren. Mevrouw Wortman: ,,'t Kan niet gauw ge noeg donderdag zijn. Ik ben ner gens meer. Ik hou het donderdag in huis niet uit, dat weet ik nu al HAZERSWOUDE-RIJNDIJK - "Slapen komt er niet meer van. We zitten zo in de zenuwen. Toen die man van het wijkcomité 't kwam vertellen, kreeg ik het zo te kwaad. Ik dacht dat ik door de grond ging". Woorden kunnen nau welijks de gemoedstoestand schetsen van het echtpaar Wortman aan de Rijndijk. Als we na de verbouwing veer pas getrouwd zijn". Drie weken geleden kregen zij van de gemeente de kale mededeling dat het "in de bedoeling lag de gemeenteraad voor te stellen de - mede door u - bewoonde panden Rijndijk 33 tot en met 37 onbe woonbaar te verklaren." Van het wijkcomité moest het echtpaar Wortman zondag horen, dat als de raad morgenavond de drie huisjes onbewoonbaar verklaart, zij binnen zes maanden hun huis uitmoeten. 't Overviel me zo. ik zat gewoon te huilen" zegt een duidelijk aangeslagen mevrouw Wortman. Zij en haar man, de laatste is geboren en getogen Groenendijker, wonene inmid dels al 21 jaar in hun huisje aan de Rijndijk. Ze hebben er in al die jaren op eigen kosten nogal wat aan verspijkerd en vertimmerd. ,,'t Is toch een mooi huisje voor ons samen" vinden ze. Nog mooier zou het zijn als het plan van Rijndijker B. van der Laan door kan gaan. Hij wil de drie huisjes, waarvan er twee leeg staan, zodanig verbouwen dat er twee "nieuwe", moderne huizen ontstaan. Het ene zouden hij en zijn vrouw gaan betrekken en het tweede huisje had het echtpaar toegedacht aan de huidige bewo ners van Rijndijk 33, de familie Wortman. Pas getrouwd Een plan waar het echtpaar Wort man helemaal weg van is. "Ik heb al tegen m'n man gezegd, als we dan (na de verbouwing) terug komen in een nieuw huis, dan is het net of we,pas getrouwd zyn" zegt mevrouw Wortman (65) stralend. En met een stem waarin het gulle Brabantse accent nog doorklinkt: „Als dat nou toch eens door zou kunnen gaan, dan zal ik huilen van blijdschap. Dan nodig ik al die mannen uit voor een borrel Of die toekomstdromen ooit wer kelijkheid zullen worden, zal af hangen van de Hazerswoudse gemeenteraad. Als die morgen avond in meerderheid besluit de drie huisjes onbewoonbaar te verklaren, is het met alle mooie plannen gedaan. Dan gaan de huisjes zonder pardon tegen de grond en kan Ben van der Laan en zijn vrouw en het bejaarde echtpaar Wortman naar een an dere woonruimte uitkyken. Ben van der Laan en zijn vrouw lopen al lang rond met het plan hun flat nabij de Koudekerkse brug te verruilen voor iets anders). Voor de familie Wortman dreigt dan een somber perspectief. "Dan kom ik in een buurt waar ik le vend begraven zit" zegt mevrouw Wortman verdrietig. En haar man (66) die tien jaar geleden werd af gekeurd: "Zomers dan zit ik hier 's morgens om drie, vier uur al voor de ramen. Dan zit ik te ge nieten." Opstapcursus voor moedermavo in Noordwijk draait nu NOORDWIJK - "We zijn begonnen met hele maal niets". Aldus gis teravond de leraren Wouters en Goddijn over de "opstapcursus" voor de moeder mavo in Noordwijk. Na een voorlichtingsavond be gin oktober jl. is de opstap cursus gaan draaien met 37 leerlingen, in de leeftijd van 25 tot 72 jaar. Op drie mannen na, zijn het allemaal vrouwen. De meesten hadden in jaren geen school aan de binnen kant bekeken. Niets... De leraren vertelden dit in een mondeling verslag aan de raadscommissie voor onder wijs. Uit het betoog werd duidelijk dat de toekomstige moeder mavo-leerlingen bepaald niet in een opgeschud bedje te recht zijn gekomen. Er waren geen lesmaterialen, en geen boekjes, geen atlassen, kort om er was niets. Alleen een lokaal aan dé Willibrord-ma- vo, waar de cursus kon wor den gegeven. Daar had de gemeente voor gezorgd. "Jullie hebben genoeg erva ring", hadden hun voorgan gers van de Boerhaave- Avondscholengemeenschap gezegd, die zich eerder met een dergelijke cursus hadden bezig gehouden. Daarmee moesten de nieuwkomers het doen. "Wij begonnen gewoon een eigen bedrijfje", aldus Wouters. Met zelfgemaakte stencils, aan gepast aan de behoeften en mogelijkheden van de cursis ten is men nu tot een onder wijssysteem gekomen, dat aan het doel van de cursus voldoet. Lichtpunten waren er ook. "Het werken met gemotiveerde mensen hebben wij als zeer positief ervaren", aldus Wou ters en Goddijn. Enquête Een enquête onder de leerlin gen leverde aardige gegevens op. Onder meer werd de vraag gesteld waarom men aan de cursus was begonnen. Som migen wilden meer kennis vergaren om de kinderen thuis bij het huiswerk te kun nen helpen, anderen om het geheugen eens op te frissen of een basis te krijgen voor een andere baan. Weer anderen zagen het als een voorberei ding om komend schooljaar deel te kunnen nemen aan de moedermavo. Het onderwys dat men achter de rug had varieerde van de vierde of vijfde klas van de la gere school en huishoud school tot de kapperschool en de visserijschool. Oorlog, ziekte, gaan werken en "geen zin" waren de oorzaken waar om men in het verleden met een studie was gestopt. Het onderwijs op de cursus is gericht op de voorbereiding naar de dagmavo voor vol wassenen, meestal "moe dermavo" genoemd. Daartoe wordt in vier vakken les ge geven: rekenen, aardrijks kunde, Nederlandse taal en geschiedenis. "Vooral met de taal hebben veel cusisten problemen. Van on tleden, werkwoorden en tij den weet men vaak niets meer, maar het is verbazend hoe snel deze leerlingen het weer leren", vertelden Wou ters en Goddijn tijdens de vergadering. Het geven van de lessen in aard rijkskunde en geschiedenis blijkt niet eenvoudig. Er zijn geen atlassen, geen materia len. "Je kan alleen maar ver tellen". De meeste cursisten kunnen overigens goed meekomen. Een paar hebben het moeilijk, sommigen hebben afgehaakt. Vakken als maatschappijleer en burgerschapskunde - aange dragen uit de commissie - za gen de docenten buiten het bestek van de opstapcursus liggen. Men zou daarvoor gastdocenten moeten aan trekken. Bovendien zijn het vakken, die men later op de moedermavo krijgt. de op- Ook een combinatie stapcursus met ee "ouders op herhaling" achten de leraren niet voor verwe zenlijking vatbaar. "Ga door" "Inventariseer de problemen en wensen eens", adviseerde commissievoorzitter, wet houder Bedijn. Deze zegde toe over de problematiek van de opstapcursus contact te zullen opnemen met de Boer- haave-Avondscholenge- meenschap. "Aan uitbouwen zijn we nog niet toe", conclu deerde de wethouder. Raadslid Wijnands sprak zijn waardering uit voor het pio nierswerk van de docenten Wouters en Goddijn. "Ga in elk geval door". KATWIJK - De winterse vrieskou, mist, ijzel en sneeuw ten spijt, kondigt het zomerseizoen in Katwijk aan Zee Op'het verder geheel verlaten strand is strandexploitant Theo Lange momenteel al druk bezig met de opbouw van zijn houten nering (foto boven). Die gaat hij vanaf half maart met zijn vrouw Henny drijven. Op de vraag of het niet al te optimistisch is om nu al net te doen alsof het bijna zomer is, antwoordt Lange ontkennend. "Ach, het is prima weer om te werken", zo zegt hij. "Nee, ik vind het niet te koud. We zijn toch aan Wat de strandexploitant vooral ook tot de arbeid heeft genoopt, is het feit dat het strand er volgens hem dit jaar goed bij ligt. "Er zijn deze winter geen stormen geweest en daardoor ligt ons strandvak er nog net zo egaal bij als dat we het afgelopen najaar hebben achtergelaten", zegt hij blijmoedig. SCHAATSEN - Henk Portengen uit Diemen heeft gisteren een schaatswedstrijd over 50 kilome ter in Ter Aar gewonnen. Hij leg de de afstand in 1 uur 30 min 10 sec af. Tweede werd Cees Ver meulen uit Benthuizen. ALPHEN AAN DEN RIJN - De dienst openbare werken in de gemeente Alphen aan den Rijn zit dringend te springen om voedsel voor de vogels. Alphense bakkers kregen deze week opdracht om 750 broden extra te bakken, maar met brood alleen is de dienst er niet. Ook nodig zijn gr an en groente-, vlees- en visafval. De dienst doet dan ook een be roep op Alphenaren om brood- en andere voedselresten niet meer in de vuilniszak te deponeren, maar het te brengen naar enkele inzamelingsadressen. Sterfte Volgens openbare werken neemt het aantal vogels dat sterft door voedselgebrek, veroorzaakt door het aanhoudende winterweer, met de dag toe. Vanaf de eerste dagen in januari zijn mensen van openbare werken dagelijks op pad om de vogels in de gemeente te voederen. Volgens de dienst is ook het publiek betrokken geraakt bij het voedselprobleem van de vogels. Dat wordt afgemeten aan de vet bollen, voedselplankjes, pindas lingers en dergelijke in vele Al phense tuinen. Maar genoeg is het al met al nog niet. Enkele weken geleden werd dan ook bekend gemaakt dat Alphe naren bij twee werkplaatsen van de afdeling groen- en recreatieve voorzieningen van openbare werken voedsel konden komen inleveren. In eerste instantie was goed merkbaar, dat men de weg vond naar die adressen; De laat ste dagen is er echter nauwelijks een kruimel voedsel binnen ge komen, reden om de oproep nog eens te herhalen. s wordt er eten gestrooid voor de watervogels rond de zandwinplas in Alphen. De dieren verdringer. strijd om het bestaan" ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bedrijf Jan de Jong Witgoed, dat onder meer in Alphen aan den Rijn gevestigd is, heeft de term „volledige garantie" in adverten ties verkeerd gebruikt. Dit blijkt uit een uitspraak van de Reclame Code Commissie. De commissie reageert hiermee op een klacht van de Alphenaar mr. R. Weenink. In de bewuste adver tentie had Jan de Jong Witgoed beweerd „altijd volledige garan tie - levering op voorwaarden van de Consumentenbond" te geven. Dat stond linksboven in de ad vertentie. Geheel onderaan was, verticaal en in een zeer klein let tertype, te lezen: „excl. arbeid- voorrijd-rubber-kunststof'. De Reclame Code Commissie vindt de klacht van de Alphenaar ge grond, omdat het onjuist is te spreken van een volledige garan tie, als deze garantie zich niet blijkt uit te strekken over arbeid, voorrijd, rubber en kunststof. Ook vindt de commissie dat elke beperking van de omvang en be tekenis van de garantie uitdruk kelijk en zeer duidelijk moet worden vermeld. De zinsnede „levering op voor waarden van de Consumenten bond" wordt door de commissie „misleidend" genoemd. Want volgens deze voorwaarden mo gen voorrijdkosten tijdens de garantieperiode niet in rekening worden gebracht; Jan de Jong Witgoed doet dat blijkens de ad vertentie wél. De advertentie van het bedrijf wordt door de commissie in strijd geacht met de Nederlandse code voor het reclamewezen. Jan de Jong Witgoed mag het woord garantie voortaan alleen gebrui ken zoals aangegeven is in de ge dragsregels voor advertenties. Het bedrijf, dat bij de Reclame Code Commissie geen verweer tegen de klacht heeft gevoerd, kan binnen vier weken tegen de uitspraak beroep aantekenen bij het college van beroep. Drugs-„info" in wijk Hoornes KATWIJK - Wijkvereniging Hoor nes in Katwijk houdt a.s. vrijdag een voorlichtingsavond over verdovende middelen. Aanvang: 20 uur, in gebouw Tripodia. De bijeenkomst is toegankelijk voor mensen vanaf 14 jaar. De wijkvereniging heeft hoofda gent Deemoed van de narcotica- afdeling van de gemeentepolitie in Katwijk uitgenodigd om de voorlichting te komen geven. Deemoed is daartoe uitgerust met twee koffers waarin beel dend materiaal over drugs zit. De wijkvereniging over deze avond: "Er zal worden gesproken over heroïne, speed en lsd plus over de wat onschuldiger mid delen als hasjies en marihuana. Vooral voor ouders en voor de wat oudere jeugd is die informa tie erg belangrijk".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19