Jan Zwartkruis bang voor wraak van Italianen Van Kr gay de concurrentie met Ruud Krol best aan Korfballers in Deventer kind van de rekening BAYERN ONTSLAAT TRAINER LORANT MYY verslaat Borassia MG: 2-1 WOENSDAG 21 FEBRUARI 1979 SPORT PAGINA 13 1 1 DEVENTER (GPD) - De leden van de korfbalvereniging Hellas in Deventer krijgen ex tra verplichte conditietrai ning: het bezorgen van 26.000 rekeningen van het Gemeen telijk Energiebedrijf (GEB). Met dit karwei verdient de club 3500 gulden, een bedrag dat kan worden afgetrokken van een schuld van 8200 gul den die Hellas bij het GEB heeft. Oorzaak: de meterop- nemer was drie jaar niet in het clubhuis geweest, waar door Hellas al die tijd een te laag verbruiksrecht had be taald. Na anderhalf jaar bekvechten met de gemeente over de schuldvraag van die opgelo pen achterstand, is Hellas toch door de knieën gegaan, want betaald moet er worden. „We kunnen niet ontkennen dat we gas verbruikt hebben en daarom hebben we juri- disch geen poot om op te staan", zegt Hellas-voorzitter Jan Brinkman,Maar ik vind dat het GEB ook schuldig .Bij de opening van ons club huisdrie jaar geleden is er een prijs afgemaakt voor een jaarlijks voorschotHet eerste jaar hoefden we niets bij te be talen. het tweede jaar kregen we 150 gulden terug en het derde jaar moesten we ineens 10.000 gulden bijbelalen"Met de argumentatie van het GEB, dat overdag het club huis niet toegankelijk was. heeft Brinkman moeite. ..Een simpel telefoontje was vol doende geweest om te weten te komen waar men de mensen van Hellas kan bereiken". Hoe het ook zijHellas moet over de brug komen. Een deel van de schuld kan nu dus worden ingelost door de bezorgklus, die gewoonlijk wordt gedaan door een kleine zelfstandige, die het werk met een breed ge baar aan de noodlijdende club heeft gegund. Blijft er al tijd nog een schuld over van 5000 gulden. Een hele som voor een kleine amateur-ver eniging. Door die financiële moeilijkheden komt ook de viering van het 60-jarig be staan dit jaar op de tocht te staan. ,JWaar", zegt Jan Brinkman, „ik ben een optimist en ook hier komen we wel weer uit. Alleen ben ik teleurgesteld in de houding van onze bond. Er worden tonnen uitgegeven voor korfbalpropaganda in Amerika, maar een simpel telefoontje van .Kunnen we jullie helpen" is er niet bij". MÜNCHEN - Het bestuur van Bayern München heeft gisteren trainer Gyula Lorant ontslagen. Voorzitter Wilhelm Neudecker van de eens zo succesvolle Zuidduitse club verklaarde dat dit besluit genomen was omdat Lorant zich in interviews die in kranten zijn verschenen zich zeer laatdunkend over het beleid van het bestuur heeft uitgelaten. "We hebben hem al vaak genoeg gewaarschuwd", aldus Neudecker, "hij ging echter maar door met het schade berokkenen aan de club". Lorant meldde zich op 14 december reeds ziek en is sedertdien met ziekte verlof. De Hongaar kwam in december 1977 in dienst van de gewezen houder van de Europese beker voor landskampioenen. MILAAN (GPD) - In de hoop dat er nu spoedig een einde komt aan zijn hinderlijke blessure en dat hij dan vervol gens snel het recordaantal interlands van Puck van Heel. (64) kan overnemen, is Oranjes-aanvoerder Ruud Krol gisteren in Amsterdam achtergebleven. Maar als het aan zijn plaatsvervanger Adrie van Kraay ligt, zal alleen de eerste van Krols beide wensen op korte termijn worden verwezenlijkt. De 25-jarige PSV'er is namelijk in zijn 17e interland van plan zijn kans te grijpen. Al geruime tijd meende hij als eerste aanspraak te kunnen maken op de positie van vrije verdediger in het keur korps van bondscoach Jan Zwartkruis. Vele keren voelde hij zich miskend en daar moet zater dag dan definitief verandering in komen. Zonder het met zoveel woorden te zeggen, laat Van Kraay weten op een vaste plaats als libero in Oranjes basisforma tie te azen. Je kunt van Van Kraay zeggen wat je wilt, hij heeft zich al vele jaren uiterst positief tegenover het Ne derlands elftal opgesteld. Zelfs toen Krol als gevolg van zijn bil spierblessure tijdens het wereld- titeltoernooi in Argentinië dui delijk onder zijn kunnen bleef, maar desondanks door coach Emst Happel werd gehandhaafd, manifesteerde de PSV'er zich als een ideale prof. Hij zeurde niet over zijn achtjarige staat van dienst bij de succesvolle Eindho- vense landskampioen. Hij maak te geen problemen toen hem een echte kans werd onthouden. En hij mopperde zelfs niet toen hij van de reservebank naar de tri bune werd verbannen. Twee jaar geleden verloor Van Kraay zijn positie aan Krol. In de MILAAN (GPD) - Duidelijk met angst en vrees is bonds coach Jan Zwartkruis gistermiddag met zijn geimprovi- seerde Oranjeselectie afgereisd naar Milaan voor de „vrienschappelijke" interland tegen Italië, zaterdagmid dag a.s. in het San Siro-stadion. Angst en vrees omdat de Nederlandse voetballers in de barre winter zo langzamer hand ieder wedstrijdritme zijn kwijtgeraakt en omdat door een lawine van afschrijvingen een enorm brok inter nationale routine uit de selectie is weggesneden. nog is het voor de wereld het offi ciële Nederlands elftal. Van een land als Nederland dat zoveel i heeft veroverd wordt 5 niet geaccepteerd dat er een aantal bijna onmisbare spelers niet bij zijn, maar wij hebben er wel mee te ma ken". Vroeg Bovendien wil een enigszins som bere Zwartkruis wel voorspellen; „De Italianen zien deze interland wis en waarachtig niet als een vriendschappelijk partijtje. Ze willen juist voor eigen publiek revanche omdat het Nederlands elftal via een 2-1-overwinning Italië in Buenos Aires uitscha kelde voor de finale van het we reldkampioenschap van vorig jaar". Zwartkruis herinnert daarbij met een wrange glimlach nog eens aan een soortgelijke „vriend schappelijke" wedstrijd van het Oranjeteam in het nabije verle den: „Op 20 december van het vo rig jaar zagen de Westduitsers de interland in Düsseldorf ook niet als een aardige oefenwedstrijd. Ook de Duitsers kwamen toen met revanchegedachten in het veld, omdat wij ook dat land in Argentinië de weg naar de finale afsneden. Een Nederlands elftal, dat niet op zijn sterkst kon uit komen, ging daar in Düsseldorf met 3-1 ten onder. Hier in Milaan zullen we met een soortgelijke geëmotioneerde tegenstander moeten afrekenen". Angst en vrees bij de Nederlandse bondscoach is er ook, omdat hij weet dat Italië momenteel wél kan beschikken over vrijwel het zelfde elftal dat op die 21e juni van het vorig jaar door Oranje voor de finale werd uitgescha keld. Want Zwartkruis is realist genoeg om te bekennen: „In die beslissende wedstrijd tegen Italië in Buenos Aires waarin we de fi naleplaats moesten veroveren werden we in het eerste half uur van het veld gespeeld". Men weet het nog: alle Nederlandse hoop op een finaleplaats scheer vervlogen toen de Italianen e n voorsprong namen door (zo hou den de Italianen nog altijd vol) een treffer van Juventus-spits Roberto Bettega, maar in werke lijkheid een knal in eigen doel door de ongelukkige Ernie Brandts. Een plotseling ontke tend furieus strijdend Oranje team kwam toen door treffers van diezelfde Ernie Brandts en Arie Haan toch nog terug. Inderdaad: de Italianen (die daarna in de strijd om de derde en vierde plaats ook nog met 2-1 van Brazi lië verloren) zijn die „schande" van de nederlaag tegen de Ne derlanders in Buenos Aires nog altijd niet vergeten en willen daarom revanche. Wraak En de wraak smeult des te erger in het Italiaanse kamp omdat het vrijwel allemaal dezelfde spelers zijn die op 21 juni van het vorig jaar de nederlaag tegen Neder land beleefden. Want het is nage noeg zeker dat ten minste negen spelers van het Italiaanse elftal dat deelnam aan die WK-wed- strijd tegen Oranje zaterdagmid dag weer in de arena komen. Noem ze maar op: Zoff (de nog altijd fabelachtige doelman van Juventus), Gentile, Scirea, Ca- brini, Tardelli, Causio, Bettega (allen van Juventus), de schitte rende spits Rossi van Vicenza, de stuwende middenvelder en spel verdeler Antogrtoni van Fioren- tina, en Zacarelli van Torino. Van dit tiental is alleen Zacarelli niet meer helemaal zeker van zijn plaats. En inmiddels weet iedereen al dat Nederland het ditmaal moet stellen zonder geroutineerde sterren als Rob Rensenbrihk, Ruud Krol en Johan Neeskens, terwijl Arie Haan (doelpunten maker tegen onder meer West- Duitsland en Italië in Argentinië) al eerder uit de boot viel. Jan Zwartkruis stelt echter even koel als somber vast „Maar niemand zal de afwezigheid van die gerou tineerde internationals als excuus aanvaarden als de inter land in Milaan tegen Italië voor ons niet goed afloopt". En hij voegt er aan toe: „Welk elftal ik ook binnen de lijnen stuur, de miljoenen tv-kijkers zullen die ploeg zien als het officiële Ne derlandse elftal. Als we bij wijze van spreken hier in Italië ook nog een busongeluk krijgen en we in het veld moeten komen met ze ven spelers van jong Oranje, dan Opmerkelijk vroeg is het Oranje team naar het warme zuiden af gereisd om ten minste onder normale omstandigheden nog het een en ander aan de voorbe reiding te doen. Eerst was er het plan om enkele dagen naar Spanje te gaan, maar Zwartkruis zag daarvan af omdat het vele heen en weer gereis dan weer na delen zou geven. Daarom maar direct naar Italië, waar de velden wel uitstekend bespeelbaar zijn. Onmiddellijk op Italiaanse bo dem werd Nederland gisteren echter al geconfronteerd met de psychologische oorlogvoering door de Italianen. Al kort voor het vertrek op Schip hol gistermiddag moest Jan Zwartkruis melden: „De Ita liaanse bond wil ons nauwelijks enige medewerking geven. We mogen alleen vrijdagmorgen even trainen in het San Siro-sta dion in Milaan. Voor de rest moe ten we het doen met een voetbal veld dat vlak naast het hotel Leo nardo da Vinci even buiten Mi laan ligt". Rob Baan, een van de oefenmees- ters van de KNVB, werd al vroeg vooruitgestuurd om dat veld te verkennen. Italiaanse sportjour nalisten wisten echter gister avond bij aankomst van het Ne derlands elftal te melden dat dit veld naast het hotel van de Ne derlanders uitstekend bespeel baar is en in de zomer onder meer gebruikt wordt voor trainingsbij eenkomsten van Italiaanse oe- fenmeesters. Onderling Jan Zwartkruis: „We zullen on middellijk aan de slag gaan op dat veld. We hebben niet alleen de selectie voor het Nederlands elf tal meegenomen, maar ook zeven spelers van Jong Oranje, waar door we onderlinge wedstrijden kunnen spelen. De wedstrijd is onder deze omstandigheden de beste voorbereiding op deze in terland. Daarom zullen we zowel vanmiddag als morgenmiddag een onderlinge wedstrijd spelen. waarschijnlijk wedstrijden van drie maal een half uur. We zullen daarbij echt geen ingewikkelde patronen meer gaan instuderen, maar het zo eenvoudig mogelijk houden en vertrouwen op de rou tine die er nog wel is". Al te pessimistisch behoeft Neder land nu ook weer niet te zijn, want het Oranjeteam heeft ook nog altijd zeven spelers „aan boord" die de wedstrijd tegen Italië in Buenos Aires meespeel den: Piet Schrijvers (die overi gens toen tegen Italië per bran card met een diepe vleeswond van het veld gedragen werd), Er nie Brandts, Jan Poortvliet, Wim Jansen, Willy en René van de Kerkhof en Johnny Rep. De meest waarschijnlijke opstelling van Nederland lijkt dan ook te worden: Schrijvers; Wildschut, Brandts, Kraay, Poortvliet; Willy van de Kerkhof, Jan Peters, Wim Jansen; Johnny Rep, Kees Kist en René van de Kerkhof. Zwartkruis: „Maar het gebrek aan wedstrijdritme ligt me zwaar op de maag. Als ik zie dat in West- Duitsland en Engeland bijvoor beeld wel op besneeuwde velden uitstekende wedstrijden worden gerealiseerd, dan vraag ik me af waarom dat in Nederland niet kan. Nu moeten we weer onder bizarre omstandigheden een be langrijke interland voorbereiden, waarbij de naam van het Neder lands voetbal in het geding is. Maar we gaan er zaterdag toch lekker tegenaan". MAASTRICHT - MVV heeft giste ren in het stadion De Geusselt in Maastricht een vriendschappe lijke wedstrijd tegen de bundes- ligaclub Borussia Monchenglad- bach met 2-1 gewonnen. Bij de rust was de stand nog gelijk: 1-1. MVV nam in de 17de minuut de lei ding toen Kowalik een strafschop benutte. Eén minuut later zorgde Simonson voor de gelijkmaker. In de 61ste minuut bracht Van Marwijk MVV met een kopbal op winst 2-1. De 2000 toeschouwers zagen dat het licht besneeuwde veld in het Geusselt-stadion goed bespeel baar was. De ontmoeting werd geleid door scheidsrechter Seve- Feyenoord heeft gisteravond in Kortrijk een vriendschappelijke wedstrijd tegen de plaatselijke club met 0-1 verloren. Het Belgi sche doelpunt kwam op naam van De Weerdt. Er waren 500 toe schouwers. Het terrein verkeerde in een slechte toestand en door de mist was het spel nauwelijks te volgen. De vriendschappelijke voetbal wedstrijd tussen Jong Oranje en Jong Engeland (spelers tot 21 jaar), die woensdag 28 februari wordt gespeeld, is verplaatst van Alkmaar (AZ-terrein) naat Maas tricht (MW). Het duel begint om 19.00 uur. onvergetelijke, door Nederland met 0-2 gewonnen ontmoeting met Engeland op Wembley, „de buteerde" de Ajacied als vrije verdediger van de nationale equipe. En sinds die wedstrijd werd het sukkelen voor Van Kraay. Af en toe werd hij nog wel ingezet. Soms als voorstopper, als middenvelder of vleugelver dediger. Zo ook in zijn laatste in terland tegen Oost-Duitsland, 15 november vorig jaar. Als rech tervleugelverdediger maakte hij de indruk zich als een vis op het droge te voelen. Zijn uitzicht op Oranje was daardoor bijzonder slecht geworden. „Ik heb in die wedstrijd geprobeerd te doen wat de trainer van mij verlangde", analyseert Van Kraay zijn laatste internationale optreden. „Of ik het een succes vond? We wonnen met 3-0. Dat was in ieder geval een succes voor de ploeg. En dat was het be langrijkste. Mijn persoonlijke prestatie? Het was natuurlijk vreemd voor mij en ik had inder daad enkele zwakke momenten. Maar dat is een logische zaak. Als libero ben ik gewend heel anders te moeten spelen". Zaterdag, zo mag worden aange nomen, kan Van Kraay eindelijk weer eens als vrije verdediger in het Nederlands elftal opereren. Hij verheugt zich er duidelijk op. „Ik ben nu eenmaal een typische libero. Op die plek kun je echt voetballen eri er staat ten slotte in mijn paspoort dat ik voetballer ben. In de mandekking spelen, ligt mij niet; vind ik ook geen echt 'voetballen. Ik wil iets opbouwen. Elke mogelijkheid om mee naar voren te gaan, probeer ik dan ook te benutten. Dat spelletje vind ik gewoon erg fijn". Bewust Van Kraay is zich er terdege van bewust dat hij tegen de Italianen een soort examen moet afleggen. „Er zal inderdaad een vergelij king worden gemaakt tussen Krol en mij. Maar daarvoor ben ik nooit bang geweest. Ook nu niet, nu door die lange winterpauze het wedstrijdritme ontbreekt. Ik doe gewoon mijn uiterste best. Meer kan ik toch niet doen. De tijd dat ik voor een belangrijke wedstrijd opgewonden raakte, is al lang voorbij. Al zo'n vijf jaar. Trouwens, tegenover die handi cap van het ontbreken van wed strijdritme staat het voordeel dat ik, naar het zich laat aanzien, in een verdediging van louter PSV'ers (Poortvliet, Brandts en Wildschut zullen naar verwach ting Oranjes laatste linie comple teren-red.) kan opereren. En dat is niet alleen leuk voor onze trai ner Rijvers, maar voor mij na tuurlijk ook. Zo kunnen Brandts en ik elkaar blindelings vin den". Terugkerend naar de zaterdag on vermijdelijk te maken vergelij king tussen Van Kraay en Krol geeft de PSV'er zelf al het belang rijkste verschil in spelopvatting tussen beiden aan. „Krol is ver dedigend sterker. Dat is mede een gevolg van het feit dat hij lan ge tijd voordat hij als vrije verde diger ging spelen als vleugel ver dediger heeft geopereerd. Zeker, Ruud gaat vooral bij Ajax ook veelvuldig en sterk naar voren. Maar dat doet hij toch anders dan ik dat doe. Ik zoek de mogelijk heden meer en ik ben ook agres siever bij het opkomen". Sterk De vraag is nu of Oranje zaterdag tegen de duidelijk favoriete Ita lianen gebaat is met een sterk of fensief ingestelde vrije verdedi ger. De gastheren hebben tijdens de WK in Argentinië afgerekend met de imago alleen sterk te kun nen verdedigen. Ze zijn niet meer voor hun produktie alleen aan gewezen op de counter. Of Van Kraay het passende antwoord op het Italiaanse spel weet te vinden en dus ook het juiste evenwicht tussen zijn verdedigende en aan- vallende taken, moet worden be twijfeld. En om dit punt draait het nu juist bij die vergelijking tussen Krol en Van Kraay.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13