Sprintploeg glijdt uit over interne conflicten Video helpt de concurrentie Gouden rentree Leah Müller bij WK-dames ERIC HEIDEN WEER ONGRIJPBAAR Oranje: ook nog te laat voor h eten Bettine Vriesekoop tevreden ondanks achtste plaats MAANDAG 19 FEBRUARI 1979 PAGINA 9 SPORT INZELL - De Nederlandse sprint schaatsploeg is gis teravond niet verschenen aan de afscheidsmaaltijd voor alle deelnemers. Na de persconferentie waar trai ner Henk Gemser Miel Go- vaert en Bert de Jong de oren waste, vertrok de ploeg naar het hotel en keerde niet meer terug. Als reden werd opgegeven dat de persconferentie, de tocht terug naar het hotel en het douchen zo veel tijd in be slag hadden genomen dat men niet meer tijdig aan het laatste maal van de sprint- kampioenschappen kon aan zitten. Bondsvoorzitter Herman van Laer was woedend over de afwezigheid van de ploeg, die slechts vertegenwoor digd was door zijn masseur. Van Lear stelde dat wanneer een Nederlandse ploeg afwe zig is bij een officiële bijeen komst en wanneer dat zon der geldige redenen is, er maatregelen kunnen volgen. „Ik neem dit hoog op", zei de voorzitter, "de zaak zal in het bestuur worden besproken en het is niet onwaarschijn lijk dat er maatregelen ge nomen zullen worden". Van Lear zei niet op de hoogte te zijn van moeilijkheden binnen de sprintersploeg. Wel bevestigde hij hier en daar een gerucht te hebben opgevangen. INZELL (GPD) - De tegenstelling was groot. Terwijl Eric Heiden en Leah Mueller in een miezerige sneeuwbui opgetogen en hand in hand hun verplichte ereronde maakten langs een handjevol toeschouwers, dat tot het laatst toe langs het kunstijs van Inzeil verbleef, schetste de Nederlandse sprintcoach Henk Gemser met een som ber gezicht de hoog opgelopen moeilijkheden waarin hij en zijn rijders verzeild zijn geraakt. In een lange monoloog doceerde Gemser omslachtig en met soms moeilijk geformuleerde zinnen dat er aan de instelling van som mige sprinters nogal wat man keert. „Het respect naar de trainer toe blijkt niet meer aanwezig", stelde hij onder meer vast, maar de cli max bleef uit. Gemser piekerde er niet over om de handdoek nu in de ring te gooien. Hij wil zijn eindstation, de Olympische Win terspelen in Lake Placid, zien te bereiken, maar er zal de komende periode heel wat afgepraat moe ten worden om de angstig tik kende tijdbom onder de sprint- ploeg definitief onschadelijk te maken. Problemen „De problemen zijn ontzettend groot", gaf Gemser toe. „Ik doe geen stap verder voordat ik dui delijkheid heb. De manier waar op sommigen menen hun doel te bereiken, dat staat centraal. Het bereiken van het ereschavot, de plaatsen één twee en drie, daar draait het bij mij uitsluitend om. Je moet soms hard zijn om dat te realiseren, selecties houden die niet voor iedereen prettig zijn. We hebben daar al openhartig over gepraat. Maar als later dingen die door mij positief zijn bedoeld als bedreigingen naar buiten worden gedragen, geloof ik dat ze er geen zak van hebben begrepen. Een op dezelfde basis doorgaan, dat doe ik zeker niet". Benard De in een benarde positie terecht gekomen Henk Gemser heeft het afgelopen weekeinde tot zijn gro te ergernis ervaren waartoe de gespannen onderlinge verhou dingen kunnen leiden. Miel Go- vaert, de nationale kampioen en zijn meest openhartige opposant, ging hopeloos de mist in. Hij stortte al na tachtig meter voor over en was meteen ontredderd verslagen. Hetzelfde overkwam Jan van de Roemer, die de eerste bocht niet tot een goed einde wist te brengen. Bert de Jong, die eveneens bezwaren heeft tegen de aanpak van Gemser, maar daarmee niet zo te koop loopt, bleef wél op de been, maar bleef met matige tijden onder zijn mo gelijkheden. Alleen Lieuwe de Boer vormde een uitzondering. De 27-jarige, die debuteerde in een WK-toernooi, eindigde erg knap achter het vijf tal dat onderling om de topposi ties streed: de wederom glansrij ke triomfator Eric Heiden, de Ca nadees Geatan Boucher, de Noor Frode Ronning, de Amerikaan Peter Mueller en de enige Sowjet- rijder die voldeed, Sergei Chelb- nikov. Gecompliceerd Met De Boer („Ik ben hier om te rijden, niet om problemen te ma ken") hem zal Henk Gemser in de komende gesprekken dan ook niet veel moeilijkheden onder vinden. Veel gecompliceerder ligt dat met Miel Govaert, Bert de Jong en Sies Uilkema. Het knel punt van alles is dat voor hen de psychologische benadering van Henk Gemser moeilijk te volgen is. De vroegere docent aan de mi litaire sportschool in Hooghalen heeft nooit afstand gedaan van het jargon waarmee hij daar te maken had. Een goed gesprek is niet mogelijk, vinden zijn tegen standers, die echter allen zijn technische capaciteiten prij zen. Ook de positie van Jos Valentijn is van cruciaal belang. De meest er varen sprinter heeft drie jaar ge leden bij het samenstellen van de sprintploeg vaak erg gering schattend over zijn jongere colle ga's gesproken. De speeltuin achtige humor wekte zijn erger nis op, maar.de ploeggenoten die zijn leidersrol zijn gaan bedrei gen, steken nu niet onder stoelen of banken dat Jos Valentijn een voorkeursbehandeling geniet van Henk Gemser. De sfeer is, kortom, danig verziekt. Bert de Jong heeft daarom gelijk als hij stelt: „Er zal nog wel goed gepraat moeten worden. Als het zó verder rpoet gaan en de onder linge verstandhoudingen niet verbeteren, kun je het als top- sprinter wel vergeten. Het móét klikken in een ploeg". Het is zo langzamerhand een traditioneel beeld geworden na een schaatstoernooi. Ene Heiden kan zich v winnaar vast laten leggen. Ditmaal met Leah Muller aan zijn zijde. haalden na valpartijen niet de beste 20 na drie afstanden, het geen een harde klap is voor de debuterende coach Valeri Moera- tov. Alleen Chelbnikov kon zich in de vinnige strijd gchter Eric Heiden mengen. De bonkige Rus ver scheen echter niet op het erepo dium, waar Boucher en Ronning naast Heiden mochten poseren. De Canadees bekroonde daar mee een indrukwekkend voor seizoen. Hij had beter dan een jaar geleden, toen hij onderuit ging, zijn zenuwen onder con trole. Ronning slaagde er niet in Heiden voor de tweede maal te verrassen, hoewel hij daartoe gis teren wel de kans kreeg toen hij, evenals een jaar geleden in Lake Placid, naast zijn Amerikaanse vriend aan de startlijn stond. Maar drie Het resultaat van alle stoornissen is wel dat Nederland het volgende sprinttoernooi met slechts drie deelnemers mag uitkomen. In dit opzicht waren de Oranje-rijders niet de enige verliezers, want de Russen, die als een werkelijke sprintgrootmacht gelden, mogen in 1980 in het Amerikaanse Keys tone slechts twee man inschrij ven. Koelikov en Medennikov Feilloos De ongrijpbare Heiden vervolgde echter zijn feilloze titeljacht door op alle vier de afstanden te triom feren. Zijn imposante serie, die door de slechtere weersomstan digheden van gisteren tot op een half punt van het wereldrecord strandde, werd gekenmerkt door een exacte evenaring van zijn ei gen 1000 meter-toptijd. Hij zou ongetwijfeld voor een verbete ring hebben gezorgd als er in de laatste ronde geen balansversto ring had plaatsgevonden. Een dreigende val werd door het enorme 'reactievermogen van Heiden subliem gecorrigeerd, zoals hij ook zondag een misslag snel verbeterde. Dolgraag had ook Miel Govaert zich in het gezelschap gemengd dat achter de Amerikaan om de ereplaatsen vocht. „Ik had mezelf bij de beste vijf gerekend", ver telde de tweevoudig nationaal kampioen Over de oorzaak van zijn falen hoefden geen misver standen te bestaan. „De hele sfeer in onze ploeg heeft natuurlijk geen positieve uitwerking op mij gehad. Ik heb me al die proble men wel aangetrokken". Miel Govaert heeft zich echter voorgenomen zich in de komen de gesprekken, die beslissend zijn over de huidige sprintploeg èn de positie van Henk Gemser, niet meer te roeren. Govaert: „Ik steek mijn nek niet meer uit. Je trekt als rijder toch aan het kort ste eind, want als Gemser er vol gend jaar weer als trainer staat, krijg ik het énorm moeilijk. Het lijkt me daarom beter mijn kop in het zand te steken". INZELL (ANP) - De Heidens kunnen veel, maar niet alles. In wilskracht evenaarde Beth het afgelopen weekeinde in Inzeil broer Eric gemakke lijk. Maar het tengere lijfje bood te weinig opslag-gelegenheid voor re serves om twee weken na het all-roundkampioenschap opnieuw toe te slaan. Beth won weliswaar tweemaal de duizend meter, maar in het explosieve werk van de sprint moest ze het afleggen tegen rijdsters, die het hele seizoen geen andere besognes aan het hoofd hebben. In het eerste plaats Leah Müller-Poulos. Die naam verbindt het sprintenuit de oertijd met dat van vandaag. De slanke Amerikaanse van Griekse afkomst was er al bijtoen negen jaar geleden inWest Allis voor het eerst om de toen nog officieuze wereldtitel werd gesprint. Vier jaar geleden kaapte ze in Innsbruck de wereldtitel weg voor de neus van Atje Keulen- Deelstra eninl976en'77 duldde ze alleen respectievelijk Sheila Young en Sylvia Burka voor zich. Vorig jaar waren de wittebroodsweken met de eveneens sprintende Peter Müller belangrijker, maar in Inzeil kwam de langgelokte 27-jarige Amerikaanse terug in een superieure vorm. Dat was nodig ook, want al had het oostblok als gevolg van de politieke perikelen van enkele jaren terug slechts enkele rijdsters aan de start en was Ljoebov Sadsjikova op de duizend meter een volstrekt falende titel verdedigster, Oost-Duitsland gooide precies op het juiste moment de eerste vertegenwoordigster van de vierde generatie in de strijd: de zeven tienjarige Sylvia Albrecht en de driejaar oudere Christa Rothenburger. De 500 meter van zaterdag was zelfs bijna in een dubbele Oostduitse zege geëindigd. Christa Rothenburger (snelste van het seizoen met een in Davos verwezenlijkte 41-84zette in de eerste de beste rit Beth Heiden al meteen op een halve seconde. Haar 42.85 werd pas in de laatste rit overtroffen door de 42.50, waarmee Sylvia Albrecht een persoonlijk re cord vestigde. Niemand had echter gerekend op de uitwerking van een ingreep van hoofdscheidsrechter Jan Charisius. Deze sprak het schuldig uit over Pat Dumin,die bij een gecompliceerde kruising in aanraking was gekomen met Leah Müller. De Amerikaanse mocht overrijden en kwam in het spoor van de dweil tot de onwaarschijnlijk snelle tijd van 4221 seconden. Daarmee stonden haar titelaspiraties recht overeind. Dat ze het ook helemaal op eigen kracht kon maken, bewees ze op de tweede dagtoen ze temidden van neerdwarrelende natte sneeuw nog een fractie sneller was. Anderhalve punt scheidde haar toen van Beth Heiden. En hoewel de lichtgewicht van het gezelschap nog wel probeerde en met 125.61 zelfs een nieuw persoonlijk record reed, won ze toch te weinig op haar meer ervaren landgenote. Ab Krook, de Nederlandse coach was één van degenen die bij voorbaat Leah Müller als favoriete had uitgeroepen. Dat deel van zijn voorspelling kwam uit. Zijn eigen ploeg voldeed minder aan de verwachtingen. Te midden van meisjes die met enige goede wil kunnen doorgaan voor sprint-specialistes, deed allrounder Sijtje van der Lende het nog het minst slecht. Zij en Sophie Westenbroek vestigden gisteren in een onder ling treffen in de laatste rit van de 500 meter elk een persoonlijk record. Maar de 44.01 en 43.81 waren natuurlijk niet van voldoende formaat om echt mee te doen. Sophie kon er zelfs niet haar misslag van zaterdag mee corrigeren. Ze bleef buiten de eerste twintig na drie afstanden. Met alleen Sijtje van der Lende 16deen Ina Steenbruggen (19de) erbij,heeft dat tot gevolg dat bij het wereldkampioenschap van volgend jaar nog slechts drie Nederland se rijdsters van start mogen gaan. OfHaitske Valentijn-P ijlman daar bij zal zijn,dient te worden betwijfeld. Nederlands enige sprintster met aanleg en de enige die zich er ook wer kelijk op wil toeleggen ging voor de zoveelste maal in haar carrière onderidt. Ditmaal op de eerste 1000 meter waarbij ze bovendien met de ene schaats de enkel van haar andere voet blesseerde. Op de tweede 1000 meter hield ze haar neiging om weer baan te dweilen nog juist onder controle. (Door onze speciale verslaggever) Wim van Wanrooy) KRISTIANSTAD - Ondanks een bescheiden achtste plaats kan Bettine Vriesekoop te rugzien op een redelijk Top- 12-toernooi, dat gisteren in het Zweedse Kristianstad een overwinning voor de Hon gaarse Gabriella Szabo ople verde. De Nederlandse tafel- tenniskampioene boekte vier fraaie winstpartijen, leed vijf (soms onnodige) nederlagen, maar hield haar reputatie staande. Ingewijden zien in Bettine Vriesekoop nog steeds iemand die de komen de jaren kan gaan regeren in Europa. Zij voorspellen bin nen twee jaar een internatio nale titel voor de 17-jarige Ha- zerswoudse en noemen haar zelfs een toekomstig wereld kampioene. De Hongaren, Russen en Fran sen houden daar in alle ernst rekening mee en verzuimden ook nu weer niet de speelwij ze van Bettine op film en vi deo vast te leggen. Haar ver richtingen worden nauwlet tend gadegeslagen en ook beloond. Zo ontving zij in Kristianstad de Stijlprijs, of tewel de prijs voor de meest spectaculaire speelster. Vorig jaar vestigde Bettine Vriesekoop de Europese aan dacht definitief op zich door bij de Top-12 in Praag als tweede te eindigen, achter J ill Hammersley. Nu moest zij echter met een beduidend mindere klassering genoegen nemen, hoewel het daar de eerste twee dagen niet naar uitzag. De start van Vriese koop was immers veelbelo vend geweest met een fraaie winst op de als tweede ge plaatste Ann Christin Hell- man uit Zweden en de op dit moment onverslaanbaar geachte Europese nummer eén Jill Hammersley. Met name haar eerste overwi ning op Hammersley wekte alom bewondering. Na de eerste dag, waarop ze wel verloor van Europees kam pioene Judith Magos, had Vriesekoop een riante uit gangspositie veroverd voor een uitstekende eindklasse ring. De nederlaag in de vier de ronde tegen Olah en de daarop volgende overwin ning op de latere winnares Gabriella Szabo maakten die positie nauwelijks minder. Maar de Nederlandse kreeg een bittere tegenvaller te in casseren toen Jill Hammers ley in de vijfde ronde de strijd staakte. Haar overwinning op de Engelse en viel daardoor voor het klassement uit. Hammersley gaf gedurende haar partij tegen Ludmiila Bakschutova op op een mo ment dat die verrassend leid de: 21-19 en 4-2 in de tweede game. Zoals al vaker gebeurde, werd de Engelse geveld door een virusziekte, zo meldde haar coach. Door het verdwijnen van topper Hammersley ver loor het toernooi nog meer van z'n waarde. De Tsjechi sche dames Uhlikova en Sil- hanova waren op weg naar Zweden in Berlijn blijven steken. Invalsters bleken niet beschikbaar (Hendriksen) of van te weinig niveau (Stroemvall). waardoor nog slechts negen dames aan de laatste vijf ronden deelna men. Bovendien werd de gang van zaken ten zeerste beinvloed door het wegvallen van Hammersley. Niet alleen Vriesekoop moest haar winstpunten weer inleveren, maar Alexandru en Palatinus, die resp. tweede en derde zouden worden, hun neder laag mochten schrappen. Hoe nadelig dat was voor Vrie sekoop, blijkt uit he feit dat zij daardoor van de derde naar de zesde plaats duikelde. De Hazerswoudse: „Ik was enorm teleurgesteld toen ik hoorde dat ze opgaf. Je pro beert zo hoog mogelijk te ko men. En als je er dan in slaagt om van haar te winnen, met het idee dat dat anderen ver moedelijk niet zal lukken, dan krijg je toch een tik als ze stopt". Die morele tik miste zijn uit werking niet. Gisteren ver loor Vriesekoop op bijna on verklaarbare wijze drie van haar vier partijen, terwijl er meer in gezeten heeft. Haar coach, Gerard Bakker, be greep er ook niets van en noemde dat „de mysterieuze krachten in de sport". De Joegoslavische Erzebet Pa latinus maakte 's morgens vroeg aan alle resterende illu sies al een efnde door met gro te regelmaat naar tweemaal 21-18 te glijden. Vriesekoop viel ineens terug naar de rij der kanslozen en vond tegen Alexandru en Popova niet meer de kracht om zich te herstellen. Slechts de slotpar- tij tegen Bakschutova. die haar vorig jaar uit de EK in Duisburg stootte, bracht nog winst, waardoor de laatste plaats nog ontweken kon worden. Bettine Vriesekoop verzamelde weliswaar evenveel punten als Olah en Magos, doch het resultaat van de onderling ge speelde wedstrijden bracht haar op de achtste plaats. „Ik vind niet dat je kunt zeggen dat we nu de rekening gepre senteerd hebben gekregen voor een jaar lang niet inter nationaal spelen", aldus coach Gerard Bakker. „Afge zien nog van het feit dat Bet tine haar studie terecht voor rang heeft gegeven, is het voor haar niet belangrijk om naar de open kampioen- schappenoan Wales of zo te gaan. Ik dacht dat ze dat juist nu bewezen heeft. Goed, ze heeft veel verloren, maar er is geeri man overboord. Ze is niet afgegaan. Kijk maar naar de uitslagen. Tegen Olah, Palatinus, Alexandru en Po pova verloor ze maar met een paar punten. Voor hetzelfde geld kan ze die partijen win nen. Naar mijn mening is het juist zo dat ze beter niet tegen die anderen kan spelen. Haar tegenstandsters hebben moeite met het spel van Bet-, tine en die zouden door veel tegen haar te spelen precies kunnen uitvinden hoe ze moeten anticiperen." Dat laatste werd in Kristianstad al bewezen doocYnet name de Hongaarse dames Magos en Olah en de Joegoslavische Palatinus. Vorig jaar over rompelde Vriesekoop de con currentie door de forehand- topspin bij de dames te intro duceren. Nu, twaalf maanden later, bleek de concurrentie niet stilgezeten te hebben en het noodzakelijke huiswerk aan de hand van video-opna men goed gedaan te heb ben. De nationale kampioene werd fel geattaqueerd op haar backhand. Ze kon er niet om heen lopen en haar zo moei lijk te bespelen forehand-top spin werd bijna nutteloos. Bovendien haalde ze onvol doende rendement uit haar service, waardoor aanvalsters als Olah en Palatinus haar, zij het nét, de baas werden. „Als ik achterom kijk, zou ik het anders gespeeld hebben te gen Olah en Palatinus", zegt Vriesekoop. „Meer naar ach teren en een backhand-spin in plaats van een contraspin". Tactisch kwam Vriesekoop dus iets tekort in Zweden, wat keihard vertaald werd in een voorlaatste plaats. Is de Top- 12, die zij als een aanloop naar de van 25 april tot 6 mei te houden WK in Korea ziet, mislukt? „Nee hoor, beslist niet. Door het wegvallen van Hammersley en ook de pech die ik heb gehad, krijg je een scheef beeld. Maar over m'n spel ben ik best tevreden. Het ging redelijk goed en ik heb geen slechte partij gespeeld". aldus Bettine Vriese koop. Het pleit om de eerste plaats werd beslecht in de laatste ronde. De 37-jarige Roemeen se Maria Alexandru had lange tijd de beste papieren gehad, maar zag zich nog gepasseerd door Szabo. In een recht streekse confrontatie won Szabo met 21-15 en 21-14. EINDSTAND DAMES: 1. Szabo (Hongarije); 2. Alexandru (Roemenië); 3. Palatinus (Joegoslavië); 4. Hellman (Zweden); 5. Popo va (Rusland); 6. Olah (Hon garije); 7. Magos (Hongarije); 8. Vriesekoop (Nederland); 9. Bakschutova (Rusland). HEREN De 32-jarige Joegoslaaf Dragu- tin Surbek zegevierde bij de heren. Hij startte met neder lagen tegen de Zweed Bengtsson en de Fransman Jaques Secretin. Daarna bleef de Europees kampioen 1968 ongeslagen. Bij het ingaan van de tiende ronde waren er nog liefst zes kanshebbers op de eerste plaats. Achter Surbek hielden de Engelsman Desmond Douglas (tweede) en Sècretin (derde) het langst stand. Laatstgenoemde ontving te vens de Stijlprijs. EINDSTAND HEREN: 1. Surbek (Joegoslavië); 2. Douglas (Engeland); 3. Sè cretin (Frankrijk); 4. Jonye (Hongarije); 5. Gergely (Hongarije); 6. Stellwag (Duitsland); 7. Leiss (Duits land); 8. Takaes (Hongarije); 9. Kreisz (Hongarije); 10. Lieck (Duitsland); 11. Bengtsson (Zweden); 12. Huegin (Duitsland).

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9