Sowjet-Unie: Verplichtingen tegenoverVietnam nakomen' GEVOLGEN ACTIE CHINA BEPERKT? Referendum kernenergie verworpen Staking Iran afgelopen, evacuatie is begonnen Na Chinese inval in Vietnam „Toestand in Iran schold Kissinger" Bemiddelingspoging Tanzania en Oeganda Arafat door Chomeini ontvangen MAANDAG 19 FEBRUARI 1979 De Chinese actie aan de Vietname se grenzen is weliswaar massaal, maar zal vermoedelijk beperkt blijven naar diepte en tijdsduur. Veel hangt daarbij overigens af van de vraag of de Sowjet-Unie represailles wil nemen tegen de atoominstallaties in de provincie Xinjiang of tegen de industrie centra in de provincie Heilong- jiang. De Volksrepubliek zou in ieder geval als voorzorg al ver scheidene steden (waaronder een van 300.000 inwoners) hebben ontruimd. Studies van soortgelijke situaties in eerdere conflicten rond Korea, Taiwan, India en Siberië hebben in het optreden van Peking steeds hetzelfde patroon aan het licht gebracht. Het begint met een reeks waarschuwingen, die in ernst oplopen tot een bepaald punt is bereikt. Vervolgens neemt men altijd de voorzorg voldoende mensen en materieel bijeen te brengen voor aanzien lijk overwicht. Ten slotte werpt men de tegenstander in één keer en uit alle macht terug tot voorbij het omstreden gebied, om zich daarna demonstratief op de uit gangspositie terug te trekken en onderhandelingen voor te stel len. Het lijkt erop dat dit doel ook in dit geval zal worden nagestreefd. Het feitelijk betwiste terrein is namelijk minimaal: men is het eens over de scheidslijn zoals die op de oude kaarten staat aange geven, alleen niet over de manier waarop die op het terrein moet worden afgebakend. Daarbij moet men bovendien nog reke nen dat het merendeel van de 1200 kilometer lengte over onbe woonde bergen loopt waar een stukje meer of minder er weinig toe doet. Het gaat dus vooral om enkele riviervalleien en door- laatpassen. De belangrijkste daarvan is de ver keersas die van Nanning via het Chinese Ningming en Pingxiang naar het Vietnamese Na Sam en Lang Son loopt en verder naar de hoofdstad Hanoi. En natuurlijk de kust met aan de ene kant Dong Xing en aan de andere Mong Cai. Het gaat hierbij echter slechts over een paar honderd meter hier en een vierkante kilometer daar. Veel belangrijker is dan ook het onderliggende politieke conflict tussen beide landen, dat al ge ruime tijd in ernst en omvang is toegenomen. De oorzaken van het conflict zijn meervoudig. Allereerst was er de verwijdering tussen de Sowjet- Unie en China in de zestiger jaren en de daarop volgende toenade ring tussen de Volksrepubliek en de Verenigde Staten in het begin van de zeventigerjaren. Deze be gonnen al toen de oorlog nog aan de gang was en plaatsten Viet nam dan ook voor aanzienlijke moeilijkheden, hoewel dit land aanvankelijk weigerde in het ge schil partij te kiezen. Ten tweede herleefde na de ak koorden van Parijs in 1973 en de oliecrisis in datzelfde jaar een ter ritoriaal dispuut tussen Peking en Hanoi over een viertal eilan dengroepen in de Zuidchinese Zee, die inmiddels van steeds groter economisch en militair belang waren geworden. Dit >sloeg pas veel later over naar de landsgrenzen, waar daarentegen slechts kleine afwijkingen be staan in de manier waarop de theoretisch overeengekomen grenzen in de praktijk moeten worden toegepast. Formeel gaat het nu dan ook slechts over een heuvel hier en een vallei daar. Maar informeel weten beiden dat het eigenlijk om veel grotere za ken gaat. Daar is natuurlijk in de derde plaats de twistappel Kampuchea (Cam bodja). Vlak voor het Vietnamese bevrijdingsfront in 1975 Saigon veroverde, rukte-de Kampuche- aanse Rode Khmer namelijk Pnom Penh-binnen. Ze ontruim den de hoofdstad, brachten de bevolking op het platteland on der in coöperaties, stelden haar tewerk aan grote irrigatieprojec ten, en traden genadeloos op te gen iedere vorm van verzet. De voornaamste reden die hiervoor uiteindelijk werd opgegeven, was dat men vreesde dat het gro tere Vietnam het kleinere Kam puchea evenals het naburige La os zou proberen in te lijven in een zogenaamde Indochinese federa tie. Omgekeerd zag Hanoi in deze mee dogenloze politiek een bewijs temeer dat de Rode Khmer niet in staat waren op een „menselijke manier" een socialistische revo lutie door te voeren, en begon op nog grotere schaal dan voorheen Kampucheanen in haar eigen land en pro-Vietnamezen in Kampuchea zelf toe te rusten voor verzet tegen dit regime. Ook hier droeg een territoriaal dis puut over eilanden en grensge bieden trouwens bij tot een snelle escalatie van gewapende conflic ten. Pnom Penh zocht daarop toenade ring tot Peking en Hanoi tot Mos kou. In deze situatie kwam de vierde fase tot ontplooiing. Daar bij begon Hanoi in 1977 uit vei ligheidsoverwegingen de grens gebieden in het noorden te zuive ren van Chinezen die weigerden de Vietnamese nationaliteit aan te nemen. Bovendien nationali seerde het in begin 1978 de laatste kapitalistische bedrijven in het zuiden, waardoor vooral grote en kleine Chinese middenstanders werden getroffen in Cholon - de zusterstad van Ho tsji Mihn-stad (het vroegere Saigon). JAAP VAN GINNEKEN In Zwitserland (Van onze correspondent) GENÈVE- De Zwitsers hebben zondag een volksinitiatief dat de moeilijkheden tot invoe ring van kernenergie sterk zou beperken op het nippertje verworpen (51,2 tegen 48,8 procent). De initiatiefnemers voor het referendum hadden voorgesteld de beslissing over het al of niet bouwen van kerncentrales over te laten aan de bevolking van de be trokken en nabijgelegen ge meenten. De meeste kantons van het Franstalige deel van Zwitserland stemden voor het volksinitiatief, ook het nieuwe Jura-kanton, dat sterk geihdustrialiseerd is en erg afhankelijk is van geïm porteerde energie. Het kan ton Genève, waar binnenkort een centrale zal verrijzen, stemde voor het voorstel. Het Zwitserse volk zal op 20 mei stemmen over het tegenvoor stel van de regering over de invoering van kernenergie. Dit wetsvoorstel zal, zo zei een regeringsvertegenwoor diger, sterk rekening houden met de verkiezingsuitslag van het afgelopen weekeinde. De opkomst voor deze stem ming was 49 procent, hetgeen voor Zwitserland erg hoog is. Twee andere volksinitiatie ven werden afgestemd, één over het stemrecht vanaf 18 jaar (49 tegen 51 procent) en één over reclame voor alcohol en tabak (61 tegen 39 procent). Dit laatste initiatief was door de Goede Tempeliers gelan ceerd en had wel erg ver gaande gevolgen voor be paalde burgerlijke vrijheden gehad. Buitenlandse kranten en tijdschriften met tabak- en alcoholreclames waren op Zwitsers grondgebied verbo den geweest en behalve de publiciteitsmilieus had ook de hele sportwereld zware schade geleden initiatief zou zijn aangeno- Het volksinitiatief over de be scherming van wandelwegen en -paden is echter met grote meerderheid aangenomen (78 tegen 22 procent). De bevol king heeft de regering hier mee formeel verzocht te wa ken over het voortdurend krimpende en bedreigde wandelwegennet. Het is de tweede keer sinds de oorlog dat het Zwitserse volk de fe derale regering vraagt zich met interne kantonale zaken te bemoeien. Het Zwitserse milieubewustzijn neemt steeds meer toe. LONDEN (AP) - Hen'ry Kissinger is in grote mate verantwoordelijk voor de machtswisseling in Iran. Dit schrijft de vroegere Ameri kaanse onderminister van bui tenlandse zaken George W. Ball, die in december vorig jaar door de regering Carter werd aange steld als adviseur voor Iran deze week in het onafhankelijke weekblad "The Economist". Volgens Ball was het Richard Nixon, onder wie Kissinger mi nister van buitenlandse zaken was, die de inmiddels afgezette sjah aanmoedigde buitensporig veel dure, moderne wapens te kopen. "Deze zware last had niet alleen een financiële aderlating tot gevolg die leidde tot beperking van de ontwikkeling met daaruit voortvloeiende werkloosheid en ontevredenheid, maar voerde de sjah ook tot een grootheidswaan, die hem afsneed van ieder con tact met de werkelijkheid met het Iraanse volk", aldus Ball. DAR ES SALAAM/NAIROBI (Reuter-UPI-AFP-AP) - Tanza nia heeft gisteren Libische radio berichten tegengesproken vol gens welke de Tanzaniaanse pre sident Nyerere zich door Libi sche bemiddeling bereid zou hebben verklaard president Amin van Oeganda te ontmoeten om de grensoorlog tussen beide landen te bespreken. Wel zou volgens Tanzaniaanse regerings kringen een ad hoe commissie te vormen door ministers van bui tenlandse zaken van landen van de OAE (organisatie van Afri kaanse eenheid) woensdag in het Keniase Nairobi bijeenkomen om het conflict te bespreken.' In dezelfde bemiddelingspoging door de Libische minister van buitenlandse zaken zou Amin volgens radio Oeganda, opge vangen in Kampala „eenzijdig hebben ingestemd" met Libische voorstellen voor een onmiddel lijk staakt-het-vuren en terug trekking van troepen uit de grensgebieden. Open vijandelijkheden tussen Tan zania en Oeganda begonnen in oktober vorig jaar toen Oeganda een deel van het noordwesten van Tanzania bezette, dat door Amin werd opgeëist. Na een paar weken trok Oeganda terug, maar toen beschuldigde Amin Tanza nia van een invasie, wat Nyerere ontkende. Zaterdag is van ooggetuigen ver nomen dat duizenden burgers uit Masaka in zuidelijk Oeganda zijn gevlucht. Gemeld is dat de stad wordt bezet door Tanzaniaanse legereenhe den. Volgens de ooggetuigen is schieten gehoord buiten Masaka, maar er is niets met zekerheid bekend over de aanwezigheid van Tanzaniaanse invallers. Inwoners van Masaka die vanuit Nairobi in Kenia zijn opgebeld, hebben verklaard dat vele bewo ners van de stad in huis zijn gebleven omdat ze nergens an ders heen konden. Masaka is een belangrijk streekcentrum op 130 kilometer ten zuiden van Kam pala, de hoofdstad van Oeganda. De officiële Oegandese radio, in Nairobi beluisterd, meldde twee dagen geleden dat een aantal burgers uit Masaka en zes andere steden in zuidelijk Oeganda was gevlucht. In die uitzendingen werd ook melding gemaakt van zware gevechten met Tanzania- nen. Verdrag tussen Vietnam en Kampuchea HONGKONG (AFP) - Vietnam en het nieuwe bewind in Kampu chea (Cambodja) hebben gisteren in de Kampucheaanse hoofdstad Phnom Penh een verdrag voor vriendschap en samenwerking getekend, zo heeft het Vietname se persbureau bekendgemaakt. (Van onze correspondent) JAKARTA-BANGKOK - Ondanks oproepen vanuit Mos kou, Washington, van VN-secretaris-generaal Waldheim en vanuit verschillende andere hoofdsteden maakten de Chinese troepen die zaterdag een invasie begonnen in Vietnam gisteravond nog geen aanstalten zich terug te trekken. De Chinezen, die volgens officiële mededelingen van het persbu reau Hsinhua slechts een „stra fexpeditie" uitvoeren, vanwege de vele grensschendingen waar aan de Vietnamezen zich schul dig hebben gemaakt, zouden hun snelle opmars gisteravond echter hebben stopgezet, een tiental ki lometers op Vietnamees grond gebied. In een ongewoon scherpe verkla ring herinnerde de Sowjet-rege- ring gisteravond aan het in no vember 1978 gesloten vriend schapsverdrag tussen Vietnam en de Sowjet-Unie. „De Sowjet- Unie zal zijn verplichtingen na komen", aldus de verklaring van het Kremlin. Overigens houden die verplichtingen geen automa tische militaire bijstand in, zoals bijvoorbeeld het NAVO-verdrag tussen de westelijke bondgeno ten. Het vriendschapsverdrag tussen Vietnam en de Sowjet- Unie zegt alleen dat de beide lan den „overleg" zullen voeren, wanneer een van beide wordt aangevallen of wordt be dreigd. Dreigend Niettemin was de Russische ver klaring dreigend genoeg: „Alle verantwoordelijkheid voor de consequenties van het doorgaan met de agressie van Peking tegen het Vietnamese volk zal worden gedragen door de huidige Chine se leiding", aldus de verklaring, die verderop spreekt van de „Chinese leiderskliek", die zich niet heeft willen verzoenen met het feit dat het volk van Kampu- chea het „bloedige slagersregime van Pol Pot heeft laten vallen en de vriendschappelijke betrek kingen met het naburige Viet nam heeft hersteld". Overigens ontbreken duidelijke berichten van het front. Uit de Vietnamese hoofdstad Hanoi wordt gemeld dat de Vietnamese militia's honderden Chinese in vallers ter dood hebben gebracht, maar westerse waarnemers me nen dat de militia's, die belast zijn met de grensbewaking, geen par tij zijn voor de goed getrainde Chinese troepen. De Chinese aanval begon zaterdag, over een 720 kilometer breed front, nadat vrijdagavond nog de Chinese regering had geprotes teerd tegen wat werd genoemd een Vietnamese inval op Chinees grondgebied. Hanoi reageerde op deze beschuldiging door te stel len dat China verantwoordelijk heid draagt voor „de misdaden, bedreven aan de Chinees-Viet- grens". Radio Hanoi maakte intussen gis teravond bekend dat de Vietna- mesè troepen de Chinese invasie in verscheidene provincies langs de 1200 km lange grens tot staan hebben gebracht. Volgens dit ra diostation hebben de Vietnamese troepen zware verliezen toege bracht aan de Chinese strijd krachten. In de eerste uren van de invasie, aldus de tadio, hebben de Vietnamezen dertien tanks on schadelijk gemaakt en tenminste 250 Chinese soldaten gedood. Van Chinese kant worden geen bijzonderheden gegeven over de verliezen aan eigen kant, noch aan die van de Vietnamezen. Een Chinese verklaring sprak slechts van een „tegenaanval voor de Vietnamese agressie". Vietnam heeft een beroep gedaan op leger en volk om sterk te blij ven tegen wat het noemt de „Chi nese invasiemacht". Het officiële Vietnamese persbureau be schuldigt China ervan een agressieoorlog te voeren tegen Vietnam en van hegemonisme. Het Vietnamese volk heeft geen ander alternatief dan terug te vechten, aldus het persbu- Westerse diplomatieke kringen in Bangkok zeggen dat de Chinese troepen de slecht getrainde Viet namese militie aan de grens on der de voet hebben gelopen. Chi- (Van c na heeft verklaard dat het niet van plan is Vietnamees grondge bied te bezetten en dat het tot ac tie is overgegaan nadat Vietna mezen China tot het uiterste op de proef hadden gesteld. Peking verklaarde als antwoord op het Vietnamese beroep op de Sowjet-Unie en de Verenigde Na ties dat de Chinese invasie slechts bedoeld is om zijn zuide lijke grens te verdedigen. irrespondent) BEIROET-NICOSIA - Yasser Ara fat, chef van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO - de pa raplu waaronder alle Palestijnse guerrilla-groeperingen van ui terst links tot gematigd burger lijk verenigd zijn -, is dit week einde als eerste buitenlands poli tiek leider in het nieuwe revolu tionaire Iran gearriveerd en door ajatollah Chomeini op zeer har telijke wijze ontvangen. Arafat heeft Chomeini op zijn beurt met zijn overwinning en het welsla gen van de revolutie in Iran gefe- liciteerd. De psychologisch-politieke bete kenis van de ontmoeting Arafat- Chomeini wordt in de Arabische wereld - van Bagdad tot Rabat (waar de verdreven sjah zich in een paleis van gastheer Hassan II heeft teruggetrokken) - op elke niveau gevoeld: de mensen pra ten er over, de pers meet het breed uit en in regeringskringen houdt men rekening met een mo gelijke „as" PLO-Iran. De Palestijnen hebben de Chomei- ni-beweging vanaf het begin con sequent gesteund, zoals zij ook eerder Iraanse activisten en poli tieke dissidenten hebben aan gemoedigd in hun verzet tegen de sjah. Algemeen wordt aangeno men dat Iraanse studenten en andere progressieven vanaf 1970 al ideologische en militaire trai ningscursussen in Palestijnse kampen in Libanon en Syrië hebben ondergaan. Lot Baktiar onzeker Beroep Gisteravond deed de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, een beroep op de partijen in het conflict de strijd te beëindigen. Van een bijeenkomst van de Veiligheidsraad was gis teravond nog geen sprake. De Vietnamese vertegenwoordiger bij de VN, Ha Van Lau, vroeg slechts om „passende maatrege len" van VN-zijde om de terug trekking van de Chinese troepen te bewerkstelligen, üe Chinese VN-delegatieleider, Tsjen Tsjoe, verklaarde dat als er een bijeen komst van de Veiligheidsraad zou moeten plaatsvinden, die zou moeten spreken over de „Viet namese agressie tegen Kampu chea". (Van onze correspondent) TEHERAN - Het economisch le ven in Iran begon tijdens het af gelopen weekeinde moeizaam weer op gang te komen, naarma te steeds meer werknemers ge hoor gaven aan de oproep van de geestelijk en politiek leider Chomeini het werk te hervat ten. Zaterdagochtend reden er voor het eerst weer normale stadbussen door Teheran, de winkels gingen open en ook op de olievelden in het zuiden van het land versche nen de ongeveer 67.000 arbeiders weer. De produktie bedroeg za terdag ongeveer 645.000 vaten, bijna voldoende om het binnen lands verbruik te dekken. In kringen van de olie-industrie heerste intussen nog verwarring over de plannen die de nieuwe regering-Bazargan zou hebben met de olie-export. De afgelopen dagen kwamen er zowel uitspra ken dat men de export blijvend tot een zeer laag niveau zou be perken, als verklaringen over een herstel van de olie-export tot het niveau van voor de revolutie. Volgens waarnemers zal de pro duktie voorlopig echter nog wel laag blijven, ook al omdat op de terreinen van de oliebronnen nog veel tijd wordt vrijgemaakt voor discussies over de manier waarop de Iraanse olie-industrie in de toekomst moet worden be heerd. Zaterdag kwam ook de uittocht van de Amerikanen en Westeuropea nen uit Iran goed op gang, nadat vrijdag al enkele vliegtuigen met Amerikanen waren vertrokken. Zwaar bewaakt door gewapende aanhangers van Chomeini moes ten de evacués met bussen naar het vliegveld worden ge bracht. Als motief voor de controles werd gegeven de vrees dat generaals, Savak-agenten en andere vroege re medestanders van de sjah zou den proberen te ontkomen aan de strafvervolging, die hen in Iran te wachten staat. Ook Amerikanen en andere wes terlingen moesten in vele geval len geld en kostbaarheden afge ven bij een van de vele papieren en bagagecontroles, zulks om smokkel te vermijden. Dinsdag zullen waarschijnlijk ook enkele Nederlanders Iran verlaten. Zij mogen mee met een speciale vlucht van de Westduitse Luf thansa. Baktiar Over het lot van de afgezette pre mier Baktiar heerste gisteravond nog onzekerheid. Aanvankelijk was gemeld dat hij zou zijn gear resteerd door aanhangers van Chomeini, maar gisteren werd in een radio-uitzending verklaard dat Baktiar spoorloos was en dat „revolutionaire troepen" naar hem op zoek waren. De Marokkaanse koning Hassan II heeft zaterdagavond verklaard dat zijn land niet zal ingaan op een Iraans verzoek tot uitlevering van de sjah, die öp het ogenblik verblijft in Marokko. Eerder had Chomeini te kennen gegeven dat de sjah in Iran berecht zou moe ten worden voor zijn „misdaden tegen het volk van Iran". Het verblijf van de afgezette sjah in Marokko heeft er al toe geleid dat de Marokkaanse ambassade in Teheran door woedende revolu tionairen is geplunderd. Overi gens heeft de Marokkaanse rege ring zich beijverd het nieuwe re gime in Teheran te erkennen en aan te. dringen op vriendschap pelijke verhoudingen tussen bei de landen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7