Elke dag 9 ongevallen in verkeer huis Femke een succes Massale deelneming aan schoolzaalhand- baltoernooi Leiden Lezers ven Actief in vrije tijd MAANDAG 19 FEBRUARI 1979 In Leiden LEIDEN - Elke dag gebeuren er op de Leidse wegen gemiddeld negen ongevallen, waarvoor de Leidse politie in actie moet komen. n één a twee gevallen is er behalve van materiële schade ook sprake van lichamelijk letsel. Dat blijkt uit de statistische gegevens, die door de verkeersdienst van de politie al vele jaren worden bij gehouden. Het afgelopen jaar wa ren 3132 ongevallen die geregi streerd werden. Een recordaantal sinds in 1967 werd overgegaan op 2 wijze van registratie. Tegenover dit flink stijgende aantal ongevallen staat een langzaam maar voortdurend dalend aantal gewonden. Voor het eerst sinds 1964 bleef het aantal gewonden in het Leidse verkeer vorig jaar be neden de 500, namelijk 466. Het aantal doden schommelt de laat ste jaren steeds rond de tien. In 1974, 1975 en 1977 waren het er elf, in 1976 acht en het afgelopen jaar negen. Bekijken we de on gevallen cijfers van de afgelopen jaren dan blijkt dat zich in het begin van de jaren zeventig een daling te hebben voorgedaan. De 2990 ongevallen in 1970 liepen de volgende jaren gestadig terug tot in 1975 het laagste cijfer werd bereikt met 2513 ongevallen. Daarna is het beeld weer snel ongunstiger ge worden. In 1976 waren het er al weer 2670 en het vorig jaar bleek het in één klap tot boven de 3000 te zijn gestegen. Een van de oorzaken van de stij gende verkeersonveiligheid in Leiden is een onmiskenbaar feit: de nog steeds toenemende ver keersintensiteit. Er komen steeds meer auto's en (brom)fietsen op de weg en ook het aantal motoren vertoont de laatste jaren een flin ke stijging. Toch mag aan het toenemend aantal deelnemers aan het verkeer het stijgend aan tal ongelukken niet helemaal worden opgehangen. Op de ach tergrond spelen ook andere fac toren een rol. Een blik op de cijferreeks van de ongevallen keert dat er zich plot seling in 1967 een forse daling van het aantal ongevallen heeft voor gedaan. Die daling werd niet ver oorzaakt door het feit dat het ver keer nu plotseling zoveel veiliger was geworden, maar door een gewijzigde registratie van de on gevallen. Onbetekenende aanrij- dinkjes met weinig of geen blik schade werden niet langer statis tisch verwerkt. Zo is er ook in 1972 in overleg met de verzekeringsmaatschappijen een nieuwe blikschade-regeling ingevoerd, die ertoe leidde dat minder dan voorheen bij onge vallen de hulp van de politie werd ingeroepen. Die maatregelen heeft een aantal jaren gewerkt, wat mede bijdroeg tot een daling van het aantal geregistreerde on gevallen. ."Maar", zo zegt hoofd inspecteur La Rivière van de Leidse politie, "die maatregel is kennelijk een beetje uitgewerkt, want we merken de laatste tijd dat mensen toch meer geneigd zijn om bij ongevallen direct de politie te waarschuwen". Het feit dat een onafhankelijk iemand kan vaststellen wat zich heeft af gespeeld lijkt daaraan niet vreemd te zijn. Overigens komen niet alle ver keersongelukken ter kennis van de politie. Een aantal jaren gele den wees een landelijk onder zoek eens uit dat de politie in niet meer dan dertig procent van de ongevallen te hulp werd geroe pen. Waarschijnlijk ligt dit cijfers in gemeenten als Leiden een flink stuk hoger. De grote bevolkings dichtheid van de steden zorgt er voor dat de politie vaak door me deweggebruikers, voorbijgan gers of omwonenden op de hoog te worden gesteld, dat ergens een ongeluk is gebeurd. In minder dichtebevolkte gebieden is die "controle" veel geringer. Voor het stijgende aantal ongeval len en de dalende reeks gewon den zoekt de politie een verkla ring in het feit dat de toegenomen verkeersdrukte ertoe heeft geleid dat de snelheid wordt gedrukt. Auto's kunnen in het stadsver keer steeds minder snel rijden. Ook de aanpassing van de wegen en de plaatsing van verkeerslich ten heeft daartoe bijgedragen. En niet te vergeten de ingevoerde verplichting tot het dragen van valhelmen op de bromfiets en het gebruiken van de veiligheids gordel in de auto. Uit de aard van de ongelukken kan de toenemende verkeersdrukte worden afgeleid. Er doen zich vrij veel kop-staart-botsingen voor op of vlakbij kruispunten. En het accent van dit soort ongevallen ligt weer in de ochtend- en de avondspitsuren. Omdat er min der hard gereden kan worden blijft het in vele gevallen bij ma teriële schade. In de verkeersongevallen met do delijke afloop is weinig lijn te ontdekken. In de jaren na de Tweede Wereldoorlog zijn er uit schieters geweest met 18 of 19 doden in één jaar. Daartegenover staan weer jaren als 1959 waarin slechts één verkeersdode te be treuren viel en 1973, het jaar waarin drie personen in het ver keer omkwamen. Opvallend is wel dat de dodelijke ongevallen zich het afgelopen jaar wel vrijwel allemaal hebben voorgedaan op de in- en uitvals wegen van Leiden. Een uitzonde ring op die "regel" vormde het dodelijke ongeluk dat in augus tus in de Pelikaanstraat gebeur de. En het fatale ongeluk op het Stationsplein in maart. De overi ge ongelukken deden zich voor op de Hoge Rijndijk (in januari en oktober), op de Churchilllaan (in februari) op de Haagweg/Vink- weg (twee doden in juli), op de Vijf Meilaan (in oktober) en op de Lammenschansweg (in novem ber). Het slachtoffer van een ver keersongeluk op de Haagse Schouwweg overleed ruim een maand later aan zijn verwondin gen, maar wordt statistisch niet meer tot de verkeersdoden gere kend. LEIDEN - In de Leidse Groenoordhallen namen za terdag bijna 900 leerlingen van het basis- en voortgezet onderwijs deel aan het jaar lijkse schoolzaalhandbal- toernooi. Dat de belangstel ling voor het zaalhandbal groeit bleek uit het aantal deelnemers dat ongeveer vijf tig procent hoger lag dan het voorgaande jaar. Herman Hoops, de animator van dit toernooi: "Het is ver heugend te constateren dat de handbalsport in de Leidse re gio zo'n vlucht heeft genomen en nu ook op de Leidse scho len geweldig blijkt aan te slaan". Voor de toekomst ligt het in de bedoeling een apart welpen- toernooi te organiseren voor scholieren tot en met 10 jaar. Het blijkt dat deze kinderen nu moeite hebben met de af metingen van een normaal speelveld. In de afdeling jongens van 16 jaar en ouder ging de eind strijd tussen de teams van de Agnes scholengemeenschap. het Rijnlands Lyceum en de Visser 't Hooft-scholenge- meenschap. De laatste ploeg speelde geen rol van beteke nis, gezien de kansloze ne derlagen tegen het Agnes (9-4) en het Rijnlands (11-4). Het Rijnlands Lyceum startte in de finale als favoriet en be vestigde dat met een snelle openingstreffer. Halverwege de wedstrijd slaagde het Ag nes erin om beide partijen weer op gelijke voet te bren gen. Het Rijnlands Lyceum, met de Saturnusspelers Pie- ter de Goede en Ruud IJssel de Schepper bleek echter de sterkste en via 3-1 en 4-1 trok men met 4-2 aan het langste eind. Ook in de afdeling meisjes 16 jaar en ouder wa§ het Rijn lands Lyceum erg succesvol. Inde finale werd de Bonaven- tura s.g.. die in de voorronden titelhouder, het Stedelijk Gymnasium, had uitgescha keld, verdiend met 4-2 terug gen Op de foto: de winnende ploeg bij de meisjes van 11 jaar en ouder: v.l.n.r. achter: Monique Gijsman, Marije Arkens, Eline Hertroys, Annette Spek. Hellen Schraven en coach H. v. Zonneveld, voor: Lia StreederArletle Aarts, Juanita Kühlers, Gordy de Rapper, Eline Wagenmaker. bus: 8 tot en met 10 jaar: meisjes: Karei Doorman- school, jongens: Wethouder Schrama-school (Voorscho ten), 11 jaar en ouder: meisjes: Rudolf Steinderschool. jon gens: Karei Doormanschool, 12 en 13 jaar: meisjes: vak school Galgewater, jongens: Stedelijk Gymnsium, 14 en 15 jaar: Bonaventura s.g., jon gens: Oranje Nassau mavo. Het. Rijnlands Lyceum werd winnaar van de Leidsch Dagblad-wisselbeker. Hoewel "Femke" aan de Haarlemmerstraat al sinds november vorig jaar draait, werd de ruimte zaterdag op ludieke wijze geopend. LEIDEN - Je hoeft echt niet met een zware problemen te hebben om gewoon eens wat te komen praten in een ontmoetingscen trum voor vrouwen. Dat bleek za terdag heel duidelijk tijdens de open dag in de ontmoetings- en informatieruimte voor vrouwen, "Femke". Vanaf het moment van de officiële opening, om twaalf uur, tot diep in de middag heerste er een gezellige drukte. En vooral tijdens het vanwege de weersom standigheden maar binnenshuis optredend straattoneel kon er werkelijk geen vrouw meer bij. Het initiatief tot de oprichting van Femke werd al een jaar geleden genomen door drii zich ieder op hun eigen bewust waren geworden Jaar Ongevallen Gewonden Doden 1946 489 131 7 1947 705 184 3 1948 746 201 6 1949 821 187 7 1950 948 252 9 1951 1134 321 3 1952 1090 277 8 1953 1303 385 12 1954 1461 461 3 1955 1447 475 9 1956 1936 473 10 1957 1920 456 6 1958 2025 499 4 1959 2333 559 1 1960 2650 541 8 1961 2649 531 6 1962 2838 523 8 1963 3188 441 6 1964 3513 444 5 1965 3582 625 6 1966 4095 700 10 1967 2807 661 14 1968 2900 698 19 1969 2961 735 10 1970 2990 691 12 1971 2834 659 19 1972 2689 555 18 1973 2650 556 3 1974 2584 595 11 1975 2513 522 11 1976 2670 526 8 1977 3062 512 11 1978 3132 466 9 De plotselinge daling van het aantal ongevallen ir 1967 kan worden verklaard uit het feit dat de politie onbetekenende ongevalletjes waarbij nauwelijks of geen schade was niet langer registreerde. Ouderavonden Een onlangs verschenen publikatie in uw dagblad heeft naar buiten toe een verkeerde indruk gewekt over de samenwerking tussen de Zoeterwoudse scholen. Het betrof namelijk het samenval len van twee ouderavonden, zo wel van het openbaar als van het bijzonder onderwijs op dinsdag avond 6 februari 1979. Door een communicatiestoornis wist men pas op het allerlaatste moment van eikaars informatie-avonden af. Ofschoon er toen sprake was van teleurstelling, omdat verzetten niet mogelijk bleek, voelde nie mand zich gegriefd zoals in het artikel stond vermeld. In een prettig en open gesprek is deze zaak besproken in de hoofden- kring Zoeterwoude. Jack van Dam (hoofd o.l.s. Corbulo Joop Vink (hoofd r.k. Aloysius- school Eloutstraat 20 Zoeterwoude behoefte aan contact, vooral tussen gehuwde of ge scheiden vrouwen. Op dit mo ment zijn er elf enthousiaste me dewerksters die veel tijd en geld opofferen om te trachten aan de ze behoefte tegemoet te komen. Elke zondagmiddag tussen één en drie, elke donderdagochtend van half tien tot half één zijn er twee gastvrouwen aanwezig om een ongedwongen huiskamer sfeer te scheppen, waarin vrou wen hun ervaringen uit kunnen wisselen. We weten dat er erg veel behoefte bestaat aan dit soort werk", zegt Hilde, één van het drievrouw schap van het eerste uur. Het gro te probleem is echter, juist die vrouwen te bereiken die toch al niet zo makkelijk ergens binnen stappen voor een praatje en een kop koffie. Die vrouwen bijvoor beeld die door hun onvermijde lijke rol van huisvrouw onge merkt geïsoleerd zijn geraakt. Daarom wil Femke ook open staan voor iedereen, zonder ge bondenheid aan leeftijd, milieu of politieke kleur. Daarom ook wordt getracht zoveel mogelijk de vaak afschrikkende sfeer van té nadrukkelijk deskundige hulpverlening, te voorkomen. Femke is door uitgebreide con tacten met Leidse hulpverle ningscentra op veel problemen voorbereid. Maar meer heil wordt verwacht van het rustig doorpra ten van problemen met andere nd febr, slangzamerhand een traditie geworden dat de Leulsecarnavalsvereniging "De Hutspotten" in carnavalsfeest organiseert dat speciaal bestemd is voor de bejaarden. Afgelopen zaterdag ivas het weer zover. Zelfs koning winter bleek de bejaarden niet thuis te kunnen houden. Ondanks koude en sneeuw was de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat jlink vol. jm half drie. klonk al luidkeels .Zak is effe door" door de zaal, hoewel op dat ogenblik pas de koffie werd geserveerd. Later op de middag werd er ook wel ivat pittigers geschonkenDe aanwezige vïjfenzestig-ptussers vermaakten zich uitstekend en namen verder in de m iddag vol overgave deel aan de onvermijdelijke polonaise. Vastomlijnde plannen voor toe komstige activiteiten zijn er nog niet. Ook hierin wil Femke zoveel mogelijk haar bezoeksters zélf aan het woord laten. Zo werden op de open dag al verschillende suggesties naar voren gebracht. Maar deze zaterdag leverde niet alleen nieuwe ideeën maar ook een aantal nieuwe actieve mede werksters op. Jongeman (18) mishandeld LEIDEN - Een 18-jarige jongeman is in de nacht van zaterdag op zondag door twee onbekende mannen op het Utrechtse Jaag pad ter hoogte van de watertoren afgetuigd. De jongen die evenals zijn belagers in de richting van Leiderdorp fietste kreeg enkele stompen in het gelaat toegediend, werd ver volgens van zijn fiets getrokken waarna het tweetal zich met een tas van het slachtoffer waarin en kele kledingstukken zaten uit de voeten maakte. Wat de aanleiding voor de mishan deling was is nog niet bekend. De Leidse politie heeft de zaak in behandeling genomen. derwerp i van Balg rendia's v zing. Aan vaarover dr. M. M. ooy spreekt. Kleu- erduidelijken de le- Tropische planten De afdeling Leiden en omstre ken van de Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plant kunde organiseert ivoensdag 21 februari een lezingavond in het Rijksherbarium aan de Schelpenkade 6. Tropische planten gekweekt in Neder landse huiskamers" is het on- Huisvrouwen Op donderdagmiddag 22 fe bruari organiseert de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Leiden- Oegstgeest een bijeenkomst in het verenigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. Karin Schaedtler zal in het kader van het jaar van het kind een lezing met dia's houden onder het motto "Moeder en kind. een wereld in de wereld". Aanvang 14 uur. Bloemen Het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat houdt woensdag een educa tieve middag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. De bijeen komst begint om twee uur en duurt tot ongeveer vier uur. De middag slaat in het teken van de bloem. Er wordt een film vertoond over origami en in de werkruimte maken de deelnemers bloemen van pa pier. Kosten van deelname 75 Open huis De Lucas van Leijdenschool de Aalmarkt 9 van 7 tot 9 Wui lingen laten niddag in de school gebeurt. NRV-vergadering De ledenvergadering van de af deling Leiden van de Neder landse Reisvereniging gaat aanstaande woensdag niet door. De volgende vergade ring zal worden gehouden op 11 april. Vrouwenhuis Het Vrouwenhuis organiseert morgen een avond onder het motto "De pil. Slikken we dat?" Vorige maand werd een dergelijke avond in het pand aan de Nieuwe Rijn 20a ge houden, maar de belangstel ling was toen zo groot dat 90 vrouwen er niet in konden. Vandaar een herhaling. Op de avond zal weer een arts aanwezig zijn en kan er in kleine groepen verder ge praat worden over ervarin gen met de pil. Aanvang 20

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3