LEIDSCH DAGBLAD Chinese aanval wereldcrisis geen vandaag Interesse vorig voor rij-examen jaar toegenomen RIBLAPPEN cn SCH0UDERHAN Goedhart Bouwhuis - lenge" Verkeer in Noorden vanmorgen vrij vlot op gang Geen stunt van Bettine Tegenstrijdig voor uitgekiende badkamers MAANDAG 19 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35786 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GRONINGEN (ANP)-Het verkeer in de provincie Groningen is vanmorgen vrij vlot op gang ge komen. De busdiensten in Dren te reden volgens de normale dienstregeling, zij het met vertra gingen. In Friesland werd het rij verbod in de gemeente Gaaster- land opgeheven. Vrijwel overal in Groningen kon den de smalle wegen het ver keersaanbod aan. Er deden zich nergens opstoppingen voor. Het busvervoer in deze provincie werd overstelpt met passagiers. Op de meeste trajecten konden alle passagiers veivoerd worden. Daarvoor moesten extra bussen worden ingezet. Zoals gemeld zijn de hoofdwegen in de drie noordelijke provincies weer berijdbaar. Deze sterk ver beterde toestand zal. naar het zich volgens het KNMI laat aan zien, vandaag en ook morgen blijven bestaan. Het weer in het Noorden is momenteel gelijk aan dat in de rest van het land: be wolkt, geen sneeuw of sneeuw- verwachtingen en weinig wind. Vanmorgen om tien uur is vanaf Ameland de boot naar Holwerd vertrokken. Indien de ijsgang met name voor de Friese kust voldoende gebroken kan worden en de boot de Friese kustplaats kan bereiken, zal deze vanmid dag om vier uur weer naar Ame land terug varen. De Spoorwegen waren vanochtend redelijk tevreden over de trei nenloop in het land. Volgens een woordvoerder treden er geen noemenswaardige vertragingen op en zijn er nog maar enkele in tercitydiensten die niet rijden. In principe rijden de NS op alle lij nen. De treinen zijn hier en daar wat korter dan normaal. De och tendspits was opvallend druk. Grote ravage na botsing tussen trein en vrachtauto UTRECHT (ANP) - In Woerden is vanmorgen omstreeks half tien een grote ravage ontstaan nadat een intercitytrein op volle snelheid dwars door een vrachtwagen was gereden. De machinist is met verwondin gen aan zijn been in het zie kenhuis opgenomen. Volgens de politie werd de aan gereden vrachtwagencombi natie getrokken door een an dere vrachtwagen. Juist toen de spoorwegovergang "ge nomen" werd, gingen de bo men dicht. Op dat moment bevond de achterste vracht wagen zich op de rails. Volgens de politie in Woerden schrok de chauffeur zo dat hij uit de cabine sprong en de sleep achterliet. De intercitytrein van Den Haag naar Utrecht (die in Woerden niet stopt) ramde de kolos in volle vaart. Rondvliegende vrachtwagenonderdelen bra ken wel enige ruiten van de trein, maar wonder boven wonder werden er geen reizi gers gewond. Van de vracht wagen bleef volgens de poli tie geen spaan heel. Rustig weer •11 18 PAGINA'S Bettine Vriesekoop (17) is er niet in geslaagd opnieuw voor een stunt te zorgen tij dens de Europese top-twaalf wedstrijden in het Zweedse Kristianstad. De Hazers- woudse tafeltennistcr, die vorig jaar nog tweede werd bij dat evenement, had na de eerste dag wel een uitste kende uitgangspositie, maar moest tenslotte toch genoe gen nemen met een 'beschei den' achtste plaats. Dat kwam mede omdat de zieke Jill Hammersley opgaf, waardoor de winst die Vrie sekoop op die Engelse had geboekt, niet meer meetelde. Het betekende een morele klap. die zijn uitwerking niet miste. Vriesekoop leed in het afgelopen weekeinde vijf nederlagen tegen speelsters die haar stijl hadden bestu deerd aan de hand van video opnamen. Toch is de reputa tie van Vriesekoop onaange tast gebleven. Zij wordt nog altijd beschouwd als een toekomstig wereldkam pioen. De Oranje-schaats-sprintploeg is bij het wereldkampioen schap in Inzeil uitgegleden over de conflicten. De sfeer tussen de Nederlandse deel nemers onderling en coach Henk Gemser was zo geruï neerd dat de prestaties nade lig werden beïnvloed. Ach ter Eric Heiden, die „uiter aard" de titel greep, was niet meer dan een figurantelrol weggelegd voor de Neder landers. Alleen Lieuwe de Boer deed van zich spreken. Maar hij was dan Ook naar Inzeil gegaan „om te schaat sen, niet om problemen te maken". De positie van Henk Gemser is intussen wel benard gewor den, net zo benard als die van de twee andere schaatstrai- ners Van 't Oever en Kloos terboer. Als de KNSB bin nenkort over hun nieuwe contract moet beslissen, heeft de schaatsbond daarbij de beschikking over een zeer kritisch rapport van Harm Kuipers, die het met dat duo niet meer ziet zitten. Kui pers, adviseur van de techni sche leiders van de heren- allroundploeg, vindt dat (het) tweetal op diverse pun ten ernstig tekort schiet. Bettine Vriesekoop net onder de top Vrij spel ditmaal ook voor het zaalrugby-experiment van DIOK, dat in de Lcidse Groenoordhal geslaagd mocht heten, en voor het we reldkampioenschap band stoten. Vultink moest daarin opnieuw de titel aan Ceule- mans laten. PAGINA'S 9-14 Verdeeldheid in CDA-fractie over abortuswetsontwerp PAGINA 5 Katwijker Cor Schoneveld als vrijwilliger naar Liba non PAGINA 15 Arafat enthousiast ontvan gen door Chomeini PAGINA 7 Ruzie in bond militaire oorlogs slachtoffers UTRECHT (GPD) - Het hoofdbe stuur van de Bond van Neder landse Militaire Oorlogsslachtof fers (5000 leden) overweegt de Haagse officier van justitie uit te nodigen met spoed het bestuurs beleid te onderzoeken. Met dat gebaar wil het bestuur aantonen, dat de klacht van ex-bestuurslid J.W. Westerhoff bij de justitie on gegrond is. De BNMO wordt al geruime tijd verscheurd door een twist tussen het huidige bondsbestuur en en kele ex-leden over de besteding van de 35 miljoen gulden die de bond tot nog toe heeft gekregen uit de opbrengsten van de Alge mene Loterij Nederland. Dat geld, vijf miljoen per jaar, berust overigens bij een „dochter" van de BNMO, de Stichting Fond- senverwerving Militaire Oorlogs- -- slachtoffers. Volgens Westerhoff en enkele an deren had dat geld al lang besteed moeten worden aan de nazorg van de leden, maar het huidige bestuur wil samen met het minis terie van defensie een omvang rijk plan opzetten voor de nazorg aan een veel grotere groep van militaire oorlogsslachtoffers. Washington gebruikt betrekkingen met Peking: WASHINGTON (AP - UPI) - China is niet van plan geheel Vietnam te veroveren. Dat hebben Amerikaanse functio narissen gisteren verklaard op basis van rapporten van de Amerikaanse inlichtingendienst. Hoewel een hooggeplaatste func tionaris zei dat het onmogelijk was om vast te stellen hoever Pe king zou gaan met de invasie, wordt algemeen aangenomen dat het Chinees-Vietnamese conflict niet zal leiden tot een wereldcri sis. Ondanks Moskou's dreigende waarschuwing aan Peking me nen Amerikaanse functionaris sen dat een eventuele Russische interventie geen onmiddellijke bedreiging vormt voor de belan gen van de Verenigde Staten. "De veiligheid van Amerikaanse bondgenoten in Azië lijkt door het conflict niet te worden' be dreigd." aldus woordvoerdster Anita Stockman voor het minis terie van buitenlandse zaken. Zij voegde hieraan toe dat de be trekkingen tussen de Verenigde Staten en China niet worden beïnvloed door de ontwikkelin gen". 2 schouders het verkee, RIJSWIJK (ANP) - Vorig jaar is de belangstelling voor het verkrij gen van een rijbewijs weer ge groeid. In de eerste elf maanden waren onder de 782.402 aanvra gen voor een rij-examen 302.966 nieuwe kandidaten. Dit betekent een toename van vier procent ten opzichte van dezelfde periode in 1977, toen zich 291.273 gegadig den voor het eerst meldden. Dit zijn vandaag bekendgemaakte cijfers van het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen in Rijswijk. Het CBR constateert dan ook, dat er weer volop belangstelling was voor het verkrijgen van een rij bewijs, ook vooral bij vrouwen die met 52 procent van het totaal aantal aanvragen de meerderheid vormden. In genoemde periode van 1978 is ten opzichte van hetzelfde tijd vak in 1977 het percentage goed- jaar van onrust weer normaal wordt.Op de foto regelt De Verenigde Staten worden be schouwd als de enige wereld macht die een zodanige positie inneemt dat zij zich effectief kan verstaan met Peking zowel als Moskou. Amerikaanse functio narissen, die niet bij naam ge noemd wensten te worden, ver klaarden dat Washington gebruik heeft gemaakt van de nieuwe be trekkingen met China en onmid dellijk een oproep heeft gericht tot Peking om de Chinese troe pen uit Vietnam terug te trekken. De Amerikaanse regering heeft China in niet mis te verstane be woordingen te kennen gegeven dat zij het offensief tegen Hanoi afkeurt en een beroep op de Sowjet-Unie gedaan zowel privé als in het openbaar af te zien van tegenmaatregelen. "De strijd tussen Vietnam en China is een grensconflict en zal niet uitmonden in een nieuwe we reldoorlog", zo heeft de Chinese ambassadeur in Frankrijk Han Kehuna zondagavond voor de Droog weer met veel bewolking Zwakke oostelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks -4 graden. Middagtemperaturen ongeveer -1 20 FEBRUARI Zon op: 7.47 uur; onder: 18.02 uur. Maan op: 2.04 uur; onder: 11.32 uur. Hoogwater te Katwijk om 8.30 en 21.00 uur, laagwater om 4.01 en 16.33 uur. HAAL VERS VOORDEEL BIJ UW VLEESCHMEESTER^^f magere 500 gram JW 2e 500 gram gekookte 100 gramJMT 2e 100 gram gekeurden met ongeveer drie procent toegenomen. In totaal zijn 719.362 examens voor de personenauto's afgenomen. Hiervan slaagde bij de mannen 38,6 procent (was 35,7 procent) en bij de vrouwen 30,2 procent (was in 1977 27,2 procent). Het totale goedkeuringspercentage in de categorie personenauto's steeg van 30,9 procent in 1977 tot 33,9 procent over de eerste elf maan den van 1978. Door het groter geworden korps examinatoren is de tijd tussen Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Franse televisie verklaard. "Het conflict zal alleen beperkt blij ven. als de Sowjet-Unie niet in grijpt'', zo voegde hij er aan toe. "De Russen moeten van deze strijd geen gebruik maken als voorwendsel voor een interven tie. "De strijd", aldus de ambassa deur". is te wijten aan Vietnam. De Vietnamese strijdkrachten hebben gewapende invallen in China gedaan, mijnen gelegd langs de grens, zowel burgers als militairen gedood en Chinese dorpen verwoest. Ook hebben zij in China treinen aangevallen. Rhodesië doet opnieuw aanval LOESAKA/ZAMBIA (AP) - De Rhodesische luchtmacht heeft gisteren aanvallen uitgevoerd op bases van guerrillastrijders in het zuiden van Zambia. Dit is van daag bekendgemaakt door inwo ners van de Zambiaanse grens stad Livingstone. Ooggetuigen verklaarden dat twee in Groot-Bnttannië gebouwde "Hawker"-gevechtsvliegtuigen. vanuit Rhodesië de Zambezi-ri- vier overvlogen en buiten Li vingstone gelegen kampen van de ZAPU guerrilla-organisatie aanvielen. Er waren geen berich ten over slachtoffers. Premier Van Agt heeft verleden jaar januari in de regerings verklaring beloofd dat het kabi net met een verruiming van de abortuswetgeving zou komen die "in brede kring aanvaardbaar is, maar waarin geen van de geeste lijke stromingen haar visie on verkort terugvindt." Aan die laatste voorwaarde is voldaan, maar dat is waarschijnlijk te vens de reden dat de eerste niet wordt waargemaakt. Men ont komt in de politiek niet aan com promissen, maar ze moeten wel - om een in deze materie geladen woord te gebruiken - "levensvat baar" zijn. Te vrezen valt dat de nu voorgestelde abortuswetge ving aan dit criterium niet vol doet. Dus dreigt de oude traditie in deze materie te ivorden voort gezette weten dat de letter van de wet en de maatschappelijke wer kelijkheid elkaar weinig of niets te zeggen hebben. In het wetsontwerp staan zaken die zelfs medisch-ethisch niet uit voerbaar zijn. Hoe zou bijvoor beeld de arts mede-verantwoor delijkheid kunnen nemen voor de morele beslissing van de vrouw? Hoe is het aanvaardbaarzonder tevens beledigend voor de vrouw te zijn, dat zij als individu haar beslissingsverantwoordelijkheid moet delen? De befaamde "vijf dagenclausule" zou indien zij wet zou worden, wel eens een zelfde leven kunnen gaan leiden, als het moment in het echtscheidingspro ces, waarbij derechtereen poging moet doen om partijen te verzoe nen. In de kleine tien jaar dat het nieuwe echtscheidingsrecht func tioneert xs de "verzoenkamer" tot een stukje bizarre liturgie van burgerlijke rechtsvordering ge worden. Met de bezinningspe- riode" van vijf dagen gaat het ongetwijfeld dezelfde kant op. Wat een opmerkelijk binnendrin gen is het trouwens ook in een in dividueel afwegingsproces dat meestal al zoveel langer bezig is en dat als het ware nog eens vijf dagen "in quarantaine" moet. De problematiek is razend inge wikkeld. Geen arts mag uiter aard gedwongen worden een in greep te verrichten, die zijn gewe ten hem verbiedt. Maar evenmin mag een arts - of geestelijk leidsman of wie dan ook in onze samenleving, door zijn loutere aanzien reeds tot gro te beïnvloeding in staat - de rol van medebeslisser krijgen. De uitleg van het wetsontwerp is nu al voer voor politieke exegeten.De liberalen zeggen dat de vrouw uiteindelijk beslist; de christen democraten haasten zich te ver klaren dat de beslissing bij vrouw en arts tezamen ligt. Wie van goe de wille is kan in de tekst zowel het één als het ander lezen. Maar nog duidelijker is dat én opkomen voor de bescherming van het le ven in wording én het veilig stel len van de eigen verantwoorde lijkheid van de vrouw onver zoenlijke dingen zijn. Geen enkele wetstekst komt daaruit. De maat schappelijke realiteit blijft in een dergelijk geval het enige richt snoer. Zoals het wetsontwerp er ligt, is het ver verwijderd van die realiteit. Met een stroom aan amendementen kan men die af stand waarschijnlijk niet over bruggen, omdat hier twee paral lel nagestreefde doelen onderling tegenstrijdig zijn. Wel zijn in het begin van dit jaar door de barre weersomstandig heden de mogelijkheden voor het afleggen van een examen vrijwel nihil geweest. Hoewel de gevol gen niet te overzien zijn vraagt het CBR nu reeds begrip bij de kandidaten en de rijschoolwereld voor eventuele vertragingen. BINNEN-DEUREN reeds afgelakt en voorzien van slotgat MAHONIE vanaf 99,- DEK0R EIKEN vanaf 139,- tóch even kijken bij DE H0UTBAAN zelfbouwcentrum Zijldijk 22 - Leiderdorp Tel. 071 -899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek tot 5 x Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRSJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1