„Zaalrugby is zeker voor herhaling vatbaar" Be Fair wint eigen z a al voe tb altoernooi Foreholte handhaaft zich in de eerste divisie Rugby- wellicht geheel van cle baan... Schaker Konings heeft nog kansen Experiment in Groenoordhal geslaagd tie SPQRT SPORT SPORT SPORT SPORT I Handbalsters winnen belangrijke strijd tegen WWV LEIDEN - In de voor Fore holte zo belangrijke zaal handbalwedstrijd tegen WWV uit Winterswijk wa ren het gisteren, evenals in de bekerwedstijd van af gelopen donderdag tegen HVS, Hannie Boskamp en Nel Geerlings die het pleit beslechten. Nadat Foreholte in de eerste helft een gelij kop gaande strijd dank zij een attente Marjan Mens met een 6-5 ruststand had afgesloten - zij strafte e^n fout van een WWV-verdedigster resoluut af - Het eerste zaaltoernooi in de ge schiedenis van de rugby-sport was dan ook veel aardiger voor de spelers zelf, dan voor de ongeveer 500 toeschouwers. Het ontbreken van de specifieke onderdelen als de rucks, de mauls en vooral de vaak zo spectaculaire tackles, maakten van de zaalduels partij tjes, waarbij het voornamelijk ging om snelheid, behendigheid, inzicht en techniek. Het lichame lijk contact bleef beperkt tot een minimum, omdat balbezit vol gens de aangepaste regels alleen kon worden verkregen door de tegenstander met beide handen aan te tikken tegen de broek of verder naar beneden, een actie waarbij maar weinig kracht kan worden gezet. De regel was spe ciaal ingevoerd om ongelukken te voorkomen op de harde, be tonnen vloer van de Groenoord hal. "We wilden ook persé geen concessies doen aan het publiek", stelde initiatiefnemer Peter Brandt, de secretaris van DIOK dat samen met de rugby bond de organisatie in handen had. "Dus geen bottenkrakerij en geen bloed aan de paal. Voorop stond dat de spelers weer eens bezig moesten kunnen zijn, zon der gevaar voor blessures, en dat ze weer eens contact met elkaar zouden kunnen hebben". Bij dc uitwerking van Brandts idee had voor de Nederlandse rugby bond het "bezigzijn en samen zijn" van de spelers dan ook cen traal gestaan, met als derde gege ven dat via het "veilige" zaalrug- by ook aan promotie voor die sport zou kunnen worden ge daan. Althans in die zin dat de uitgenqdigde sportleraren de nieuwe variant ook op de scholen zouden kunnen introduceren. Een variant naar analogie van het spelletje dat de rugbyers vaak spelen tijdens de warming up voor een training, waarbij ze el kaar alleen toucheren en zonder doelen spelen. Die doelen ston den gisteren ook in de Groenoordhal niet opgesteld. Enig "doel" van een team met ze ven spelers was nu: het drukken van een try. Ondanks de simpelheid van het spel kon het experiment in alle opzichten geslaagd v/orden ge noemd. De spelers van de tien ereklassers en zes promotieklas- sers hadden de duels van twee maal tien minuten vrijwel zonder uitzondering als positief ervaren; blessures deden zich niet voor en het bij rugby zo belangrijke so ciale contact (de derde helft van een rugbywedstrijd speelt zich af in de kantine), kon dankzij de toernooivorm massaal worden hernieuwd. "En verder heb ik met vijf, zes sportleraren gesproken die het rugby in deze vorm wel willen in troduceren op hun school", aldus bondscoach Dennis Power. "Dat zou in elk geval een begin zijn". begonnen de dames in de tweede helft met een groot aantal foute passes. WWV kon evenwel van de Voorhoutse slordigheden niet profiteren. Na vijf minuten waren de Voorhoutse zenuwen kenne lijk tot rust gekomen en kreeg de Winters wij kse opponent weinig mogelijkheden meer. Hannie Boskamp en Nel Geerlings zorg den voor 7-7 en 8-5 en die marge hield een sterk verdedigend Fo reholte beheerst vast. Via 10-6 werd het uiteindelijk 10-7 voor Foreholte. In de wedstrijd BDC-HVS in Soest scoorde BDC het eerst, maar bij de rust had het in hoog tempo aanvallend en vooral defensief uitstekend voor de dag komende LEIDEN - In de pauze van het zaal-rug- bytoernooi in de Leidse Groenoord hal speelde een Nederlandse selectie tegen de Jockey-club uit Rosario, een Argentijnse club, die een Europese toernce maakt. Oranje verloor het duel na verlenging met 16-12. De Engelse trainer van het Neder landse team was dan ook zeer te vreden over het evenement en het initiatief van Brandt, met wie hij de regels voor het zaalrugby had opgesteld. Regels die soms tijdens het toernooi nog moesten worden aangepast, omdat ze in de praktijk niet bleken te voldoen of toch te gevaarlijk waren. Met dat gevaar bleek het overigens best mee te vallen. Wel wees Vin cent Triebert (scrum-half van Den Haag en het Nederlands team) op een aantal bezwaren - "op die harde vloer loop je de kans op schaafwonden en je kunt je stijve spieren sneller beschadi gen" - maar die werden direct weerlegd door Frans Hunink. De fysio-therapeut van het Neder lands team: "De risico-factor is niet groter dan normaal. Alleen het onderbeen, de kuitspieren en de achillespezen krijgen het wat meer te verduren, maar de top- rugbyers die hier spelen hebben zo'n conditie dat je mag aanne men dat er geen extra risico is". Risico dat er nog minder was voor de lichtgewichten, die in verge lijking met het veldrugby in de zaal natuurlijk in het voordeel waren. Het "touch-rugby" is vooral een spel voor de driekwar ten, de lichte snelle jongens met de goede balbehandeling. Waar de zware voorwaartsen op het veld vaak belangrijk zijn, daar konden nu de technici opvallen. KMD uit Wateringen bijvoor beeld, in de veldcompetitie een kleine maar dappere figurant, kon daardoor zelfs de finale halen (waarin met 8-4 van AAC werd verloren), landskampioen HRC kwam daarentegen niet verder dan een zevende plaats. Dat ook sommige voorwaartsen goed uit de voeten konden, bewees Kees Koemans met DIOK, dat dankzij een 12-8 zege op de Roosendaalse Commandb's de derde plaats voor zich opeiste. Koemans be hoorde echter tot de uitzonderin gen. En juist omdat het niet voor alle spelers is, zal het instellen van een zaalcompetitie onhaal baar zijn", besefte ook Peter Brandt. "Maar in deze toernooi vorm heeft zaalrugby zeker le vensvatbaarheid en kan het zich uitbreiden. Misschien zelfs tot in de gymnastiekzalen. PAUL DE TOMBE HVS een 6-4 voorsprong bijeen- geschoten. HVS won met 10—7 en pakte daarmee het kampioen schap van de tweede divisie. Derde divisie In de derde divisie verloren de da mes van Northa de „vier-punten- wedstrijd" tegen mededegrada tie-kandidate Quintus 2. Bij de rust stond de Wateringse ploeg met 6-3 voor, het einde kwam met een 12-9 score. Dat betekent dat Northa zich nu alleen nog via Hollandiaan uit de degradatie- perikelen kan redden. Ook Oase verloor gisteren. Oppo nent Hermes won met 6-3. In de eerste helft was er van krachts- LEIDEN - De rugbycompetitie zal, indien er de komende twee weken geen verande ring in de weersgesteldheid optreedt, vermoedelijk in zijn totaliteit worden afge last. Volgens Jan de Groot, directeur van het bondsbu- reau van de NRB, is het dan niet meer mogelijk het pro gramma rond te krijgen. "Begin mei sluiten de terrei nen voor het rugby. Dan hebben wij nu nog ongeveer twee maanden de tijd om een competitie van drieeneen- halve maand te voltooien. Dat lukt nooit. Vermoedelijk zullen we wel doorgaan met de wedstrijden, voorzover mogelijk, maar dan in vriendschappelijk verband. De hele competitie wordt dan verzet naar het volgende seizoen", aldus De Groot. Er zullen dit jaar dus ook geen clubs kunnen promoveren of degraderen. De beslissing over het al of niet doürgaan van de competitie wordt ge nomen in de jaarvergadering van de NRB, die eind februa ri wordt gehouden. verschil nog geen sprake, maar in de tweede helft wilde bij Oase niets meer lukken. Zelfs een ge renommeerde schutter als Helma van der Geest faalde zelfs vanaf de zeven meter. De dames van MMO, op kop in de afdelings eerste klasse, maakten tegen HEC geen fout. Dank zij een uitgekiende verdedigings tactiek werd de aanvalslinie van HEC lamgelegd. Connie Elsgeest scoorde viermaal, Jose Elsgeest tweemaal. Voor de overige tref fers tekenden Elly van Leeuwen (2x), Helma Volwater en Adri van der Meer. Pechvogel Bij de heren van Olga/Saturnus was WADDINXVEEN - Het door de Waddinxveense tweedeklasser Bc Fair georganiseerde zaalvoet- baltoernooi. waaraan werd deel genomen door zeven zaterda- gecrsteklassers, is een groot suc ces geworden. Het toernooi, dat de spelers eindelijk weer eens de gelegenheid bood om in wed strijdverband actief te zijn, werd tot genoegen van het dolenthou siaste publick gewonnen door de organiserende vereniging. De finalestrijd beantwoordde ech ter nauwelijks aan de verwach tingen. Bij een 3-1 stand in het voordeel van de Waddinxveners liep tegenstander DOVO, met nog éen minuut en zevenentwin tig seconden te spelen, het veld uit, omdat men het niet eens was met de leiding van arbiter Van de Wolf. De leidsman keurde, toen Be Fair met 1-0 leidde, een DO- VO-treffer op dubieuze gronden af en kende nog geen minuut la ter - overigens terecht - een pe nalty toe aan Be Fair wegens een overtreding tegen Wim Bron. Toen Van de Wolf in de tweede helft enige DOVO-spelers straf- minuten gaf, was dat voor de formatie uit Veenendaal blijk baar de druppel, die de emmer deed overlopen. En bloc stapte men op. De toernooileiding rea geerde onmiddellijk en riep Be Fair tot winnaar uit. Vijf minuten later verscheen DOVO, waar schijnlijk tot bezinning geko men, opnieuw in de zaal om Be Fair alsnog te feliciteren met de winst. Dit voorval vormde de enige disso nant in een verder gladjes verlo pen evenement, waarin de spe lers zich naar hartelust konden uitleven (Noordwijker Jan-Wil lem Bogers: "Dergelijke toer nooien zouden in deze winterpe riode veel meer moeten worden georganiseerd") en bij vlagen Steven Schrader de grote pech vogel. Liefst driemaal zag hij een schot van de paal terugkomen. Een keihard spelend Hellas 2, dat in degradatie- gevaar verkeert, won met 16-11. De zeer soepele leidende arbiter kneep beide ogen dicht voor de herhaaldelijke grove charges van de Hagenaars en stond de steeds meer geïrri teerd spelende Leidenaars in de slotfase "slechts" vier strafwor- pen toe, die alle werden gemist. De heren van HW '70 wonnen in de afdelings tweede klasse met 14-13 van koploper Quintus 3, na voortdurend tegen een achter stand te hebben aangekeken. Doelman Paul Adema was bij de zaalvoetbal van hoog niveau de monstreerden. Be Fair, DOVO en Noordwijk, dat beslag legde op de derde plaats, toonden zich de sterkste zaalvoetbalteams. IJs- selmeervogels en Spakenburg bleken op een enkele uitzonde ring na (Jan Vedder, Henk de Graaf) in de zaal minder gemak kelijk uit de voeten te kunnen dan op het veld. Die twee ploegen konden dan ook al na de eerste ronde huiswaarts keren. De acht verenigingen werden in twee poules ingedeeld. In poule A werd DOVO eerste, voor Noordwijk en DOSK. Be Fair won in poule B, voor Volendam Voorschótenaren de onbetwiste uitblinker. HW "70 heeft nu zelfs nog een kans op het kampioenschap, zij het dat Quintus 3 dan alle resterende wedstrijden wel moet verliezen. De heren van MMO zullen het volgende competitie in de afde lings derde klasse moeten probe ren. Gisteren verloor de Hoog- madense formatie, in een overi gens goede wedstrijd van HMSH, met 20-23. Gerard Elsgeest scoorde 12 treffers. De dames van HW '70 hadden in de afdelings derde klasse geen moeite met de reserves van EHC, rust 8-1, eind stand 22-5. FRANK BONTE Spelmoment uit het duel HRC-KMD. De lichtgewichten van KMD uit Wateringen, in de veldcompeti tie figurerend onder de mid denmoot, gaven de landskam pioen er in de zaal geducht van langs. KMD won met 12-4 en reikte naar de finale; HRC ein digde op een zevende plaats. fÊÊB fill püp en SHO. Het duel om de derde en vierde plaats tussen Volendam en Noordwijk eindigde in een 2-1 overwinning voor de Noordwij- kers, door doelpunten van Ge rard Tio en Jan-Willem Bogefs. De strijd om de eerste plaats (de NCRV Sportshow-Bokaal plus sportschoenen naar keuze voor elke speler) en de tweede plaats (beker plus f 500,- voor de vereni ging) werd beheerst door Be Fair. Door doelpunten van Wim Bron, Klaas Angenent en Jan van Rijn, die tijdens dit toernooi zeven maal scoorde, trok de equipe van oefenmeester Piet van Mullem dan ook aan het langste eind: 3-1. MAANDAG 19 FEBRUARI 1979 SPORT LEIDEN - Het eerste tiental van de Kat wij kse schaakver eniging heeft dan toch nog de broodnodige matchpunten vergaard om in de eerste klas se van de Leidse schaakcom petitie een onverwachte ne derlaag tegen Bodegraven 1 ongedaan te maken. Door het in de tweede ronde opgelopen verlies dreigden de Katwij- kers op de niet van degradatie gevaar ontblote voorlaatste plaats in de competitie te be landen. Weliswaar kreeg Katwijk al een kans voor open doel tegen Philidor 3, maar in een tumul tueuze tweede zitting hielp men alsnog de winst om zeep. In de voorlaatste ronde sloeg de ploeg haar slag door Lei derdorp op een duidelijke 31/ 2-6V2 nederlaag te trakteren. Bodegraven werd daardoor vaster op de voorlaatste plaats gepind. Weliswaar heeft dit team nog een duel met het al gedegradeerde Philidor 4 te goed, maar Kat wijk heeft nu 2 match - en 5 bordpunten voorsprong. Jn de wedstrijd tegen Leider dorp nam Katwijk in vooruit- gespeelde partijen al een 0-3 voorsprong. Haasnoot hielp De Goede, met behulp van een overtuigend gespeelde openingsvariant, van zijn 100% score af. Duyser en V.d. Plas stonden eerst slecht, maar wisten hun opponenten in de beslissende fase te overwinnen. Leiderdorp kwam in de eigenlijke wed strijd nog even terug tot 3-4, echter, het pleit was toen al beslecht daar de overige posi ties gunstig waren voor de gasten. Aan de bovenste 6 borden kon alleen Goeman met een remise iets voor de Leiderdorpers doen. Op het eerste bord was V.d. Bent Toorman in tijdnoot te slim af. Pool en Goedhart deden in de staart nog wat terug dank zij overtuigende zeges. Lei derdorp-Katwijk gedetail leerd: Toorman (w)-V.d. Bent (z) 0-1; De Goede-G. Haas noot 0-1; P. Selier-Duyser 0-1; Goeman-De Raad V2-V2; V. Santvoordt-M. v.d. Plas 0-1; V. Osnabrugge-Smit 0-1; Pool-Den Hollander 1-0; Voskuylen-Barnhoorn V2-V2; G.J. Goedhart-A. Hoek 1-0; E. Oosterom-Admiraal V2-V2. Bij de voorwedstrijden om het Nederlands schaakkam pioenschap in het Gelderse Eerbeek komt Leon Konings als vertegenwoordiger van de Leidse schaakbond tot nu toe goed voor de dag. Met een score van 3 uit 5 in de B groep heeft hij de kans op plaatsing voor de eigenlijke kam pioenswedstrijden nog volle dig in eigen hand. Na zijn ver rassende zeges op Wieringa en int. meester V. Scheltinga moest hij het zaterdag opne men tegen kand. meester Pe ter Scheeren. Met zwart spe lend moest Konings na een ongelukkige -opening de meerdere in zijn opponent erkennen. De Leidenaar re vancheerde zich daarna door Utrechtenaar Etmans van het bord te schuiven. Leider in de B groep is nu Vogel met 4 punten, gevolgd door Hoor weg, Hofland en Scheeren met 3Vï, terwijl Konings vijf de is met 3 punten. In groep A leidt V.d. Vliet met 4V2. Het komend weekeind zullen in de laatste 2 rondes de beslissingen vallen. Beeld uit de wedstrijd Noordwijk Volendam in het zaalvoet baltoernooi van Be Fair. Gerard Tio (links) brengt Noordwijk op een 1-0 voor sprong. Noordwijk zou met 2-1 win nen en daar mee de derde plaats in het toernooi voor zich opeisen. LEIDEN - De internationals Kees Koemans (DIOK) en John van Altena (Hilversum) hadden maar een paar zin nen nodig om hun oordeel te geven. "Dit is zeker voor herhaling vatbaar, zo typeerden zij het eerste rugby-toer- nooi in de zaal, dat gisteren in de Leidse Groenoordhal werd gewonnen door AAC uit Amsterdam. "Het blijft natuurlijk een surrogaat, maar het is wel een redelijk al ternatief voor de training op het veld. Goed voor de condi tie en de techniek, Het enige bezwaar is dat je het fysieke geweld mist en juist dat maakt veldrugby ook voor het publiek attractief'. DOVO LOOPT IN FINALE VAN VELD

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13