Doe-het-zelf-dominees doen hun werk „verdraaid goed Gmmnamn Doopsgezinden Aanvalop doopsgezinde lekeprekers wekt bewogen reacties ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 De Doopsgezinde Broederschap in ons land telt ongeveer 40.000 leden. Haar grootste aanhang vindt men op het platteland van Friesland, Groningen en Noord-Holland. Ook in Leiden is een doopsgezinde gemeente. Zij bestrijkt een groot gebied. Zoals met andere kerkelijke groeperingen eveneens het geval was, mochten de doopsgezinden in de eeuwen vóór het Franse bewind in ons land slechts "schuilkerken" bouwen, van de straat af on zichtbaar. Aanvankelijk werden de dopers fel vervolgd. Later, mits ze zich "schuil" hielden, geduld. Het feit dat deze stroming in het protestantisme -buiten Nederland heten doopsgezinden "mennonieten" - geen wetenschappelijk opgeleide predikanten had, wordt wel beschouwd als een van de oorzaken van haar verval in de achttiende eeuw. Tegen die ach tergrond is het pleidooi van mevrouw dominee Woudstra voor een afgestudeerd "vakman" in de gemeente en op de preekstoel zeker begrijpelijk, vooral wanneer door een aanhoudend tekort aan theologiestudenten de "lekepreker" steeds meer veld zou winnen. Daartegenover staat dat de tegenwoordige leke-domi- nee wel wat meer in zijn mars zal hebben dan zijn voorganger in oude tijden. Om het kwalitatieve verval te keren, werd in 1835 te Amsterdam een kweekschool voor predikanten opgericht. In 1811, toen het Franse bewind ook de ongelijkheid op kerkelijk erf had opgeheven, verenigden de doopsgezinde gemeenten zich in de Algemene Doopsgezinde Sociëteit. Die behartigt de alge mene zaken van de Broederschap en heeft ook een vertegen woordigende functie. •Kenmerkend voor de doopsgezinden is dat een lid pas na openbare belijdenis van het geloof wordt gedoopt. Doopsgezinde kerken hebben meestal een sober uiterlijk. Zoals deze hou ten "Vermaning" in Westzaan. Ze verbergt echter een monumentaal inte rieur. Om haar voor de toekomst te behouden, heeft de stichting Oude Hollandse Kerken" de kerk onlangs overgenomen. (Foto uit "Langs de oude Noordhollandse kerken") De Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk is dankbaar vorig jaar werd f9.530.000 ont vangen, terwijl de raad f 9.600.000 nodig had. Voor 1979 heeft deze zending voor het eerst in haar ge schiedenis meer dan f 10 miljoen gevraagd. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Veen- daal J. Hoek Blauwkapel-Groe- nekan. Geref. Kerken Vrijge maakt: aangenomen naar Den Bosch S. Braaksma Assen; be dankt voor Zuidlaren F.J. Bijzet Ten Post (Gr.) Gerf. Kerken Vrij gemaakt Buiten Verband: aan genomen naar Zeist k^didaat J. de Jonge Utrecht. Chr. Gerf. Kerken: beroepen te Rotterdam- West D. Slagboom Barendrecht. Het jongerenkoor "de Menswor ding" te Leiderdorp verleent morgen om half 12 medewerking aan een mis in de rk kerk te Ha- zerswoude-dorp. Zondagmorgen werkt de Ameri kaanse gospelgroep "New Hope" mee aan een jeugddienst in de Zuiderkerk (Lammenschans- weg) te Leiden die om 10 uur be gint en waarin Sipke van der Land voorgaat. Prof. dr. David Moberg van de universiteit van Milwaukee (Ver. Staten), socioloog en bap tist, heeft de evangelist Billy Graham in een brief aangeraden meer op sociale problemen in te gaan en het niet meer over "kruistocht" te hebben. Dat laatste past, volgens Moberg, niet bij Christus als "vrede vorst". Graham antwoordde dat hij zich in het gebed op dit ad vies zal bezinneh. De 51-jarige doopsgezinde dominee mevrouw J. Woudstra- Gorter in het Friese Terhorne, secretaris van de Friese Doopsgezinde Sociëteit en hoofdredacteur van het Alge meen Doopsgezind Weekblad, heeft een paar weken ge leden met haar kritische opmerkingen over de niet-ge- studeerde doe-het-zelf-dominees wel de knuppel in het hoenderhok gegooid. De brieven stromen binnen. Het was te verwachten dat de primair reagerende schrijvers er vooral behoefte aan hadden, de volijverige lekeprekers in de Broederschap tegen haar onverhoedse "aanval" in be scherming te nemen. Omdat er te weinig theologiestu- denten aan het doopsgezinde seminarie afstuderen, zijn plaat selijke gemeenten steeds meer geneigd om met een noodoplos sing, in de vorm van een dienst vaardige doe-het-zelver als pas tor, genoegen te nemen. Bij de doopsgezinden kan namelijk in Mevrouw Woudstra: „Ze hebben vóór, dat ze de taal van de - gewone mensen spreken een paar jaar gaande houden, of dat de gemeenten nog "vakwerk" mogen verlangen. "Denken zij wel voldoende aan hun toekomst en aan de toekomst van het evan gelie in deze wereld?" De eerste reacties op mevrouw Woudstra's schrille hartekreet beslaan al bijna drie brede ko lommen in datzelfde weekblad. De gedachte dat iemands ge loofsleven en geestkracht voor een doeltreffend pastoraat be langrijker zijn dan academische vorming en opleiding blijkt nog in brede kring te leven. Jaloers Zo vraagt broeder S. Slot of de persoon van de ambtsdrager niet méér is dan diens studie. Predikanten kunnen wel goed geïnstrueerd en gefundeerd zijn, maar hebben zij ook het geloof? "Zijn wij in de Broederschap nu al zo ver gekomen dat we verdelin gen gaan maken naar niveau en opleiding, en is iemand die wordt gedreven door zijn geloof en daaruit de kracht tot verkondi ging heeft verkregen dan zoveel minder? De toekomst van de ge meente hangt niet af van een se minarie. Het komt erop aan, ge zamenlijk hard te werken aan de stichting van het Koninkrijk van God. Wie daarin voorgaat, is van minder belang. Als de intentie maar aanwezig is". Het is, volgens deze doopsgezinde uit Wormerveer, een norm van fatsoen om een niet-afgestu- deerde, die als voorganger wordt aangesteld, financieel hetzelfde te bieden als de predikant. Een beperkte diensttijd met de mo gelijkheid van ontslag aan het eind - wat mevrouw Woudstra koeltjes suggereerde - is, naar zijn mening, de Broederschap onwaardig. De vergelijking met doe-het-zel- vers vindt Slot ronduit discrimi nerend. "Ik ken een aantal van deze mensen die van mij een ho gere rekening mogen insturen dan de vakman. Er wordt ge sproken over noodoplossingen. Ik ken noodoplossingen die ver draaid goed werken en waar me nige gemeente jaloers op zou kunnen zijn". Uitwijk principe "iedereen" als dominee optreden. Men hoeft geen vol- tooide academische studie achter zich te hebben. Dominee Woudstra - zelf in 1968 wegens huwelijk op verzoek ont slagen - vindt dat zo'n oplossing tijdelijk moet zijn. Bezorgd vroeg zij in een hoofdartikel in het Al gemeen Doopsgezind Weekblad of gemeenten soms tevreden moeten zijn met toegewijde doe- het-zelvers, die ongetwijfeld aar dig werk leveren en de boel nog het evangelie en het pastorale werk alleen goed verricht kun nen worden door iemand die hiervoor een universitaire oplei ding heeft gehad. Wel zou een le kepreker voor advies en verdie ping van zijn inzicht moeten kunnen terugvallen op een vak man. Dat zou van gemeentewege zelfs georganiseerd kunnen wor den als de omstandigheden zich daarvoor lenen. Maar het omge keerde is ook mogelijk: dat een predikant voor advies de leke- broeder nodig heeft. Geleerdheid Een dosis "geleerdheid" heeft, volgens mevrouw Ch. van Noo- ten-van Gelder, weinig te ma ken met de roeping om het evan gelie te prediken. Jezus' volgelingen waren geroe pen. "Volg mij". Later zouden zij het evangelie gaan brengen. Dat konden zij pas doen na de uitstorting van de Heilige Geest. "De die zo het De heer H.B. Benedictus - een van de andere briefschrijvers - ge bruikt in plaats van "noodop lossing" liever het woord "uit wijkmogelijkheid". Door een niet aan het seminarie op geleide voorganger in dienst te nemen kunnen ook kleine ge meenten hun zelfstandigheid be houden en blijft de pastorie be woond. Pastorie en kerk horen bij elkaar. "Wanneer een van bei de niet wordt gebruikt is dat een geestelijke verschraling". Deze broeder kan zich niet voor stellen dat de verkondiging van evangelie kunnen prediken zijn geen doe-het-zelvers. Het zou een onmogelijke taak zijn om dan op de preekstoel te staan. Heer lijk dat de meeste mannen en vrouwen de opleiding aan het seminarie hebben gevolgd, maar met of zónder opleiding, zolang de mensheid bestaat zal het evangelie verkondigd worden". Mondig De heer S. van der Schaaf gaat er van uit dat in principe elke ge lovige "mondig" is. Hij vindt het onjuist dat rijke en grote gemeenten waar een domi nee er niet alleen voor staat en dus minder preekbeurten heeft en tevens een hoger salaris geniet - begaafde mensen wegzuigen uit de kleinere, veelal armere. En ook dat het predikantspensioen wordt bepaald naar het laatstge noten salaris. De Algemene Doopsgezinde Socië teit zou de centrale werkgever moeten worden van alle dienst doende "dominees" in de Broe derschap, met een algemene kas voor alle salarissen en pensioe nen. Betaling geschiedt dan op grond van opleiding, vakman schap, capaciteiten, leeftijd, dienstjaren en intentie tot het werk. Een "oudste" of "raad van oudsten" zou een en andec moe ten beoordelen. Als kleine gemeenten nu hun toevlucht nemen tot beste doe- het-zelvers, komt dit, volgens de ze briefschrijver, vaak door die ongelijkheid in salaris en pen sioen. Dat verhindert ook ouder wordende predikanten, die het wat rustiger aan willen doen, naar kleinere gemeenten terug te gaan. In een wereld die in nood verkeert kan een christelijke gemeente, naar een typering van deze do perse broeder, een "terp van hoop" zijn. Voor die herkenbaar heid heeft zij mensen not^ig die Uitlokken Wij vroegen mevrouw Woudstra in Terhorne om een commentaar op deze reacties. Zij heeft haar hoofdartikel ge schreven om een discussie hier over op gang te brengen. En dat blijkt te lukken, mede door de di rectheid waarmee zij haar stand punt heeft gelanceerd. Ook de volgende nummers van het Al gemeen Doopsgezind Weekblad zullen ingezonden stukken over dit onderwerp bevatten. Als de lezers zijn uitgeschreven, komt mevrouw Woudstra zelf naar alle waarschijnlijkheid nog met een tweede artikel. "Ik heb het gewoon willen uitlok ken omdat ik weet dat deze ver schillende gedachten in onze gemeenten leven. Maar ze komen er niet uit. Waarom zou je daar over met elkaar niet ODenliik Dra ten? Er zijn er onder ons die aan inspira tie en levenservaring meer waar de hechten dan aan opleiding. Het officiële standpunt van onze Broederschap is echter nog steeds dat de voorganger in de gemeente een afgestudeerd theoloog zal zijn. Omdat dit door het tekort aan studenten steeds moeilijker is te realiseren, wordt van deze lijn nogal eens afgewe ken. Maar gebeurt dat overal op een verantwoorde manier? Hier en daar doet men maar wat... Wij moeten deze ontwikkeling niet aanvaarden als iets gewoons". Niveau Van de 22 doopsgezinde voorgan gers in Friesland zijn er al 9 die geen officiële opleiding tot pre dikant hebben genoten. Als zij er niet waren, zat een aantal ge meenten gewoon zonder. Een sprekend cijfer om het predi kantentekort aan te tonen. Deze negen voorgangers zijn in volledige dienst van de gemeen ten en doen precies hetzelfde werk als een dominee die univer siteit en seminarie heeft doorlo pen. De doopsgezinde ambtsop vatting maakt het mogelijk dat dit bij de bediening van de sa cramenten geen mueilijkheden geeft. De niet-gestudeerden krijgen, al thans in Friesland, hetzelfde sala ris als de andere voorgangers. Het maatschappelijk niveau binnen de groep van negen is nogal ver schillend. Er is er een die rechten heeft gestudeerd. Een ander had als maatschappelijk werker een zodanig niveau bereikt dat hij de domineesfunctie aan kon. Weer een ander - een oudere man - is afkomstig uit het bedrijfsleven. Hij had als kerkraadslid de nodi ge ervaring in de gemeente opge daan. Getuigenis Dan zijn er ook nog voorgangers die zondags wel in de dienst voor gaan maar verder geen vast ge meentewerk doen. Zij hebben in de regel geen theologische ach tergrond. Hun preek is meer een persoonlijk getuigenis. Bevalt het, dan vraagt een gemeente zo iemand nog" wel eens. De relatie met deze voorgangers verplicht echter tot niets. Mevrouw Woudstra wil daar, ge zien de omstandigheden, niets kwaads van zeggen. „Een gemeente taxeert zo'n voor ganger anders. Van een gestu deerd predikant heeft men toch andere verwachtingen. En daar aan hoeft deze voorganger niet te voldoen. Die heeft op de predi kant vaak vóór dat hij de taal van de gewonen mensen spreekt. In de waardering die men de niet- gestudeerde voorganger toe draagt speelt dat heel duidelijk mee". S. J. DE GROOT LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl. kerk 10 ds. Boogert, 11.45 oec. stud.dienst; Ma- rekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. v. d. Velden DoornMar.kerk L. Morsw. 10 ds. v. Ach terberg; Merenwjjk 9.30 ds. v. Leeuwen, 11 ds. v. Leeuwen en pastor Van Well: Bethl.kerk Dirftstr. 10 mevr. ds. De Mey BevT. kerk ZW 9 en 10.30 zie geref. kerk, 5* ds. Wagenvoorde, themadienst; Vredes- kerk 10 dr. Lamping, avondmaal; Waalse kerk 10.30 ds. Ribs: Acad. Z. 10.15 mevr ds. Visser; Diac. huis. 10.30 ds. Van 't Hof; jeugd kapel Vr.kerk 10 jeugdkapel; jeugdkapel G. Herder (O. Vest) 10.30 En degeest 9.30 pastor Boshouwers. Geref Kerk: Zuiderkerk 10 hr. Van der Land, jeugddienst, 5 ds. Rang N.-Vennep; Pe- trakerk 10 ds. Bouma Noordwijk, 5 ds. Sijtsma; O. Vest 10 ds. Sijtsma, 5 ds. Hor- tensius; Maranathakerk 10 ds. v. Ach terberg. 5 ds. Nierop Koudekerk; Bevr. kerk ZW 9 en 10.30 ds. Heemskerk O.geest, 5 ds. Wagenvoorde; Groenho ven 10 ds. Hortensius; De Mirt 10 hr. Wielenga; Mierennest 10 hr. Venema. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 9 hr. Dubbeldam Warmond, 5 dr. Zeegers A.dam. Geref Kerk Vrijg. (Herengracht 70): 10 en 5 ds. Gootjes. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 ds Peppink Kampen. Geref Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Dirft- straat): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. Happee. Remonstr.-Doopsgez. Gem. (Pieters kerkstraat 1): 10.30 ds. Kuipers. Baptis tengemeente (O. Rijn 3): 10 dienst. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3X 10 hr Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw. sin gel 2iy 5 nam. hr. De Leeuw. Evangelie centrum Zijlsingel 2: 10 hr. Leeflang, di. 8 hr. Zijlstra Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 nam. evang. Van Wieringen. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apost Kerk (H. Rijndijk 24): 9.30 en 4, WO. 8. Christian Science (Steen- schuur 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v. d. Heiligen der L Dagen (Steenschuur 6y. 10.15. Zevendedagadventisten: elke zat. 9.45 bijbelstudie, 11 prediking, in Lok- horstkerk. Oud Kath. Kerk (Zoetw.sin- gel): 10. Rooms Kath. kerken: Meren- wijk 9.30 en 11; Haagweg zat. 7, zond. 9, 10.45 en 12; Steenschuur zat 10 en 7. zond. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7; Lammen- schansweg zat. 7, zond. 9. 10.30, 12 en 6; Haarl.str. zat. 7, zond. 9.30,10.45 en 12.15; Rijndijk 281 zat 7, zond. 9.30 en 11.30; Boshuizerlaan zat 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; Herensingel zat. 7, zond. 8.30, 9.30 en 11. AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. Wolthaus, 7 ds. Bronsgeest. Geref Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Vree Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst. 3 ds Bijkerk, Putten. R.K. kerk: zat. 7, zond 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Heiv. Gem.: Adv kerk 10 en 5 ds v. d. Heiden (nam. jeugddienst); Kr. kerk 10 ds. v. d. Broeck te Bodegraven; Opst. kerk 10 ds. De Vos Katwyk, 6.30 ds. Bogers; Nabij 10 ds. Bogers; G.H. kerk 9 ds. Hoogen- dijk; De Bron 10.30 ds Hoogendijk, 6.30 ds. Verheul; Driehoorne 7 ds. Hoogen dijk; Ashram 9.30 hr. Tazelaar; Sions- kerk 9.30 ds. Verploeg, 3 ds. Verploeg (afscheid); Oudsh. kerk 10 ds. Oort. Ge ref. Kerk: Mar. kerk 10 ds. Vree, 6.30 hr. v. d. Kraan R.dam; Salv. kerk 10 hr. v. d. Kraan, 6.30 ds. Stolk; G.H. kerk 10.30 ds. Mulder, 6.30 dr. Vlijm Leiden; De Bron 9 ds. Mulder, 10 ds. Verheul. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 9.30 ds. Waagmeester, 4.30 br. Woensdregt (Eikenlaan 233). Ghr. Geref Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra Oud Geref. Ge meente: 9.30 en 4. Baptistengemeente: 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. v. Berghem. Noord (Sportl.) 10 hr. Visser. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. v. Leeuwen. Pinkstergem. Alphen (R.-Kr. gebouw): 10 br. v. Gemerden. Pinkstergem. Bethel (R.-Kr. gebouw): nam. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur, Corn, de Vlamingstr. R.K. kerken: Bon. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. Pius- kerk zat. 7. zond. 9, 10.30 en 11.45; De Bron zat. 7, zond. 9 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gem.: 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref Gem.: 9.30 leesdienst, 7 ds. v. Gelder. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 en 6.30 ds. Richter; Salv. kerk 10 en 6.30 ds. De Vreugd; Bethel, kerk 10 en 6.30 ds. Droogers. Avondmaal. Geref Kerk: 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. Gefef. Kerk: 10 en 6.30 ds. Buitenhuis. Geref. K. Vrijg.: 9.30 leesdienst, 4 ds. Borgdorff. BOSKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Stel wagen, 6.30 dr. Haitsma; De Stek 9.30 ds. Hermans. Geref Kerk: 9.30 en 5 ds. Dijkstra. Chr. Geref Kerk; 9.30en 5 ds v. Langevelde. Gere^. Gem.: 9.30 en 6. Op wekkingsgemeente (Concordia): 9.30. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9 30 en 5. R.K. kerken, kerk zat. 7, zond. 9.30 en 11; De Stek zat 5.30. HAZERSWOUDE - Here. Gem.: 9.30 ds. Verboom Wadd.veen, 6.30 ds. Panne- koek Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. v. Wijk A.dam, 5 ds. Landheer Zoetermeer, jeugddienst. R.K. kerk: Anker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15; Bern zond. 10; dorp zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. Roth- fudz. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Kooij, 5 ds. v. Bruggen. Chr. Geref Kerk: 10 en 5 ds. Moerdijk Rozenburg. R.K. kerk: Mart. kerk zat. 7, zond. 8.30, 10.11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 dr. v. Vliet. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. DE KAAG-Herv. Gem.: 10ds. Carstens. R.K. kerk: zat 7, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Gebraad; Ontm. kerk 10ds. Gebraad, 6.30 ds. Boer. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. d. Meulen Wassenaar, 5 hr. Lergner R.dam. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Heiv. Gem.: N. Kerk 10 ds. Arkeraats, 6 ds. Schuurman; O. Kerk 10 ds. Pannekoek Leiden, 6 ds. Hovius; Ichtuskerk 10 ds. Van Roon, 5 ds. Vroegindewey; Pniëlkerk 9.30 ds. Hovius, 6 ds. Vink; Gr. v. Pr. school 10 ds. Boer; Hoeksteen 10 dovendienst; Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vr. kerk 10 ds. Oranje Utrecht, 5. ds. v. Hal- sema; Tr kerk 10 ds. Bakker te O. geest, 5 ds. V. d. Horst. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 ds Hoff, 3.30 leesdienst. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 7 ds Roukema. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Bouw. Ge ref. Gem.: 10 en 5 leesdienst, wó. 7.30 ds. Verwey. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v. d Linden, 7 ds. Boogert Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. Nierop, 7 ds. Damsma Rijnsburg. LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 mevr. Jacobi, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Does burg; Sch. kerk 9 en 10.30 mr. Reuge- brink; Leythenrode 10 ds. Lutmers, avondmaal. Baptistengemeente: 10 br. De Vries. RK. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem 9.30 ds. Zoutendijk. Geref. Kerk: 9 30 ds. Los. 7 ds. v. d. Heiden. R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Gr. Kerk 10 ds. Samson R.dam: Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 dr. v. Oeveren Rijnsburg, 7 ds. De Zeeuw V.schoten. Geref. Kerk Vnjg10 ds. Ensing, 3 ds Gootjes. Geref. Kerk Vrijg Buiten V 10.45 ds. Schuurman, 5 ds. Waagmeester. Chr. Geref Kerk: 10 en 4.30 ds. Slofstra. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg. Oud Geref. Gem.: 9.30en 3. R.K. Kerken: Agatha zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30; Poelhuys zat. 7, zond. 9 en 11.30; Maria- kerk zat 7, zond. 8.30,10 en 11.45; Engel- bew. zat. 7. zond. 8, 9.30, 11 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv Gem.: 9.30 hr. Goedhart, 6 30 ds. Oustenbrug. Ridder kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. KorenhofT Heemstede, 6.30 ds. Van Vollenhoven Amstelveen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9, 10.45 en 7. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Van Laar Meteren, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 ds. Schouten Baam- brugge, 7 ds. Huisman Zoetermeer. R.K. kerk: zat 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visset R K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 kand. Wassinkmaat, 7 ds. Zoutendijk. Geref Kerk (Woerdense Verlaat): 10 ds. Kat Ouderkerk aan de Amstel, 7 ds. Bijlevtld Woerden. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK -Herv. Gem.: Voorstr. 10 dr. Jansen; Vinkenlaan 5 dr. Jansen; S. Mio 9 dr. Jansen; Hoofdstr. 9 ds. War- nink, av., 10.30 ds Keuning, av., 5 ds. Keuning. av.; De Rank 10 ds. Vroegin dewey Katwijk, 3.30 ds. Hovius Katwijk. Geref. Kerk: Vinkenlaan 9 30 ds. El- gersma; St. kerk 11 hr. v. Duin. Zie ver der herv. gem. R.K. kerken: Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30; Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; aula Boerenburg 11. NOORDWIJKERHOUT - Hen/. Gem.: 10 ds. v. d. Staat Uithoorn; De Zilk 10 ds. Kalkman. R.K. kerk: Jozefkerk zat 7, zond. 10 en 11.30; Viktork. zat. 7, zond. 9.30. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Gr. Kerk 10 ds. Sasse en pater Pot, oec dienst; Pauluskerk 10 ds. Bons; Gem. centr 10.30 ds. Wagenvoorde, 7 ds. Vegter, 10.30 voorm. ds. Ter Linden, jeugdkerk; Van Wyckerslooth 4.30 ds.ySasse. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg: 9.30 leesdienst, 3 ds. Breen. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 en 4 ds. v. d. Berg. R.K. kerk: Will.kerk zat. 7, zond. 9.10.30 en 12; Bon. kapel zat. 6.30, zond. 9 en 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 hr. v. d. Brugge. OUD-ADE - R.K. kerk: zat 7, zond. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Lalleman. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 5 dr. v. Oeve ren. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30. ROELOFARENDSVEEN - R.K. ker ken: P. Banden zat. 7, zond. 9.30, 11 en 12.15; M. Pres. zat 7, zond. 9 en 11. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 dr. Gerssen Utrecht, 7 ds. De Vos Kat wijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv. Gem.: Grote Kerk 9.30 ds Van Niel, 5 ds. V. d. Bogerd; Be- thelkerk 9.30 ds. v. d. Bogerd, 5 ds. Van Niel; Chr. school Frederiksoord 11 ds. v. Niel, gezamenl. dienst. Geref. Kerk: Pe- trakerk 9.30 ds. Huisman, 5 ds. v. Wijk A.dam; Inirn. kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Mar. kerk 9.30* ds. De Raadt, 5 ds. Huisman. School Frederik soord 11 ds. v. Niel, gezamenl. dienst Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 br. v. d. Brink. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk: zat. 7, zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10 30 ds. v. d Meer. 6 30 hr. Stam, gez. dienst. Geref. Kerk: 10 ds. Gesink. Zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Rebel, avondmaal. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Beekhuis, Haarlem. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR-Herv. Gem.: 10 ds. Lagerwey Den Haag, 6.30 ds. Holst, Naaldwijk. Ge- réf. Kerk: 10 ds. Bezemer, 6.30 ds. Los. R.K. kerk: dorp 9 en 12; Langeraar zat 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Overgaauw, 6.30 ds. De Raadt, in geref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. Damsma, 6.30 ds. De Raadt, gem. dienst. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 leesdienst, 5 ds. Hoff. VOORHOUT - Heiv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk: zat. 7, zond. 9,10.30en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 10 mevr. ds. Van Everdingen te Leiderdorp, 7 ds. Van der Schoot; Hulp en H. 10 ds. Verheule; NH 9.30 ds. De Zwart; kapel Rijndijk lOds. v. d. Schoot; De Ark 10 jongerendienst. Geref. Kerk: 10 ds. De Zeeuw, 5 ds. De Zwart. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 en 5 kand. Krijtenburg. R.K. kerken: Laur. kerk zat 7, zond. 10 en 11.30; aula NH 11M. Godskerk zat 7, •zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Be- thelkerk 9 ds. Verwelius, 10.30 ds. Roet- man, 5 ds. Van 't Veld Ede, 6.30 ds. Ver welius; Hoekst. 9.30 ds. Van 't Veld, 6.30 ds. Roetman; Imm. kerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref. Kerk: Kr. Kerk 10 ds. v. d. Berg, 5 ds. Versluys H.woude; Ontm.kerk 10 ds. Versluys, 5 ds. V. d. Berg. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30. R.K. kerk: Ontm. kerk zat 7, zond. 8.45,11.45 en 7; Viktorkerk zat. 7, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Den Tonkelaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Stednstra, 4.30 ds. v. d. Vlist Nieu- werkerk aan de IJssel, 7 ds. Steenstra, opendeurdienst; Kievietkerk 10 ds. Wiersma; Messiaskerk 10 ds. V. Zanten; Dorpscentrum 9.30 hr. Schaap. Geref. Kerk: 10 ds V. Halsema Katwijk, 7 zie Dorpskerk; Zuid 10 ds. v. d. Kam', 7 zie Dorpskerk. Ned. Kamp, Bond: 10.30 ds. Pols Den Haag. WOUBRUGGE - Herv Gem.: 9.30 ds. Hanemaayer, 's avonds ds. Blenk. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. Nathanael Amstel veen. Ned. Prot. Bond: 7 nam. ds. Werner Wassenaar. R.K. kerk: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 dr. Haitsma Boskoop. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. Helderman. R.K. kerk: zat 7, zond 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: 10 ds Knorth Leiderdorp. R.K. kerken: Jans- kerk zat. 7.30, zond. 10.30; Chr. D. kerk zat. 7, zond. 9.15; Rijndijk, Meerburg, zat. 7, zond. 10, 12 en 6. ZWAMMERDAM - Herv. Gem 10 ds. Haakman, 6.30 hr. Noordmans Ben schop. geref. Kerk: 10 ds. V. d. Heiden, 6.30 ds. Bezemer.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4