Basken hebben geen boodschap aan het Spanje van de Spanjes Terrorisme in het Baskenland (4 en slot) ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 „Reizen en trekken zit de zigeuners in het bloed". Dit gezegde ligt elke gadgo (burger) voor in de mond, maar het is een fabeltje. Een gemak kelijke uitspraak, dat wel, bespaart bovendien een hoop denkwerk en is dè oplossing voor het kwijtraken van knagende schuldgevoe lens. Al in het Romeinse rijk namen joden en zigeuners de beroepen op zich die voor christenen verboden waren. Toen al waren zij de kooplieden, handelaren, metaalslijpcrs en koperslagers en namen het noodzake lijk reizen voor lief. De industriële revolutie was voor de zigeuners het begin van de belemmering in het reizen. Vandaag de dag zijn alle landen erin geslaagd precies vast te leggen hoe en waar gewoond mag worden. De bureaucratie kent geen nomaden of zwervers, met als gevolg dat in Europa 600.000 statenlozen opgejaagd worden van het ene land naar het andere. Ook Nederland stelde zijn regels op. Er moest een eind komen aan de mensonwaardige leefomstandigheden van zigeuners, kamperend langs vuilnisbelten of andere smerige uithoeken van stad of dorp. In 1968 trad de Woonwagenwet in werking. Regionale centra zouden er komen voor de mensen die werden onderscheiden in zigeuners van ras, reizigers zoals kermisexploitanten, wegenbouwers en tenslotte mensen die uit pure woningnood in wagens wonen. Al deze groepen mensen kwamen door elkaar op de 28 regionale woonwagencentra terecht. Het gevolg was verpaupering, want wat moeten veertig au toslopers en dertig scharenslijpers bij elkaar in de buurt? Ze becon curreren elkaar op leven en dood. Er kunnen meer gegronde redenen zijn om als zigeuner te weigeren in een dergelijk kamp te wonen. Artikel 10 van de Woonwagenwet geeft hem het recht een andere standplaats te vragen. Zigeunerkoning Ko- ko Petaio en zijn grootfamilie maakten daar gebruik van. Zij wachten al zeven jaar op de toewijzing van een definitieve standplaats in Amsterdam. Al zeven jaar is KokoPetalo met de hoofdstedelijke instanties i HAARLEM - De twaalf gezinnen tellende grootfamilie Petaio worstelt zich de vierde winter door op het voor tijdelijk toegewezen terreintje aan de Rode Kruisstraat in Amster dam-Noord De twee toiletwagens zijn be vroren, de ene water pomp is kapot gegaan, zodat een deel van het terrein en het pad naar de weg één ijsvlakte zijn geworden, de toe voer van elektriciteit is gebrekkig, riolering ontbreekt en het terrein is veel te klein voor 53 personen, waaronder 30 kinderen. Tot overmaat van ramp zijn de meeste mensen ziek. Zigeunerkoning Koko Petaio heeft regelmatig van zich doen horen in de zeven jaar dat hij met instanties in de slag is om een vaste staan plaats voor hem en zijn com- pania in Amsterdam toege wezen te krijgen. Trouw wordt er verslag uitgebracht van de zoveelste hoorzitting, die brandbrief waar het ge meentebestuur maai- niet op antwoordt, het schandaal van een aanbod van een terrein dat te klein blijkt te zijn. Het zijn de momentopnamen van een lange strijd, waarbij Pe taio er niet aan ontkomt te worden afgeschilderd als operettekoning, „the royal gipsy of the world", maar die glorietijd is al lang voor- by. De zigeunerfamilie draait dol in de ambtelijke molens en dreigt slachtoffer te worden van een tweegevecht tussen ongrijpbare giganten: de ge meente Amsterdam en Gede puteerde Staten van Noord- Holland. De affaire-Petaio kende vorige week een dra matisch hoogtepunt: met twaalf caravans blokkeerden de zigeuners de toegang tot het Provinciehuis in Haar lem. Petaio en de zijnen wen sten niet eerder te wijken voordat GS een zinnige uit spraak hadden gedaan over de toewijzing van een vaste staanplaats. Maar wie is Pe taio? Waarin onderscheidt hij zich van andere zigeuners? Waarom wil hij per se in Am sterdam wonen op een apart terrein en niet in het regionale woonwagenkamp? Tijdens een gesprek hierover laat Koko Petaio zich verge zellen door Paul van Eeuwijk, student en medewerker van de stichting ROM, opgericht ter behartiging van de belan gen van alle zigeuners in Eu ropa. Sinds 1975 wijkt Van Eeuwijk niet van zijn zijde en staat Petaio bij in zijn strijd om het bestaan. Een strijd die voor de zigeunerkoning ver nederend en ongelijk is, want hij kan nauwelijks lezen en schrijven. Opgejaagd Koko Petaio: „Sinds de oorlog worden wij voortdurend op gejaagd, maar onze familie komt al honderd iaar in Ne derland. Een vaste staan plaats heeft mijn opa hier niet voor elkaar kunnen krijgen, hij was alleen wel een slimme jongen. Hij kreeg het Neder lands staatsburgerschap na goed gedrag en zeven jaar stempelen. Hij moest aardap pels rooien en bieten rapen, voor een zigeuner niet zo'n best werk". „Ik vind dat elke Nederlandse burger het recht heeft zich te vestigen in de plaats waar hij dat wil, wij hebben boven dien aantoonbare belangen om in Amsterdam te wonen. Wij werken in Amsterdam voor de NDSM, het slijpen en verharden van metalen en voor de ziekenhuizen doen wij het vergouden en verzil veren. Verder hebben wij meer familie in Amsterdam wonen en maken gebruik van het onderwijs voor onze kin deren. Ik voel mij niet thuis in een andere gemeente. Al duurt de toewijzing van een staanplaats twintig jaar, ik blijf in Amsterdam". Paul van Eeuwijk: „De aanvra gen van Petaio voor onthef fing van een staanplaats op een regionaal kamp verdwe nen op het stadhuis in de prullebak. Vanaf die tijd heb ben we alle wettelijke moge lijkheden uitgeprobeerd. Geen zigeuner heeft dit ooit gedaan, heeft dit ooit gekund. Gedeputeerde Laan heeft ei genlijk voorspeld wat er zou gebeuren. Hij zei destijds: Pe taio, je kunt gelijk hebben, maar of je het krijgt is een tweede". Koko Petaio: „Ze hebben ons ziek gemaakt". Hij heeft er duidelijk moeite mee het lij den van zijn familie te schil deren. Legt uit waarom zij constant geweigerd hebben op een regionaal woonwa genkamp te gaan staan, waar om het voor hen een onmoge lijke eis is. Zijn vader, zijn moeder en een oom hebben het concentratiekampsyn droom. De oorlog brachten zij door in het Durchgangslager Westerbork, de voorpoort van Auschwitz. Zij krijgen de wuv-uitkering voor vervol gingsslachtoffers. De kinde ren van de families zijn ab normaal langdurig ziek. Ko ko's vrouw heeft alle kwalen gehad die maar denkbaar zijn en hijzelf heeft hoge bloed druk en hartklachten. Paul van Eeuwijk: „De families hebben een ellendig leven door de onzekerheid wat er gaat gebeuren. Ze leven met de dreiging ondergebracht te worden in een woonwagen kamp met omheiningen, prikkeldraad, een slagboom en een wachter. Dat kun je deze mensen die ontsnaptzijn aan Auschwitz niet aan doen". „Petaio: „Ik sta niet alleen. Zi geuners in het héle land heb ben zich met ons solidair ver- Theo v.d. Kaay klaard. Zij waren er ook bij toen wij het Provinciehuis blokkeerden. Wij hebben wel geweten waar we aan zijn be gonnen toen we een plaats weigerden in een regionaal kamp. Een derderangs burger ben je, ook in zo'n kamp. Het gebeurt toch nog steeds dat de politie zonder toestem ming de kampen binnen komt, ruiten van wagens in slaat, 's morgens om zeven uur, kinderen uit bed trekt en iedereen angst aanjaagt. Is dat geen schandelijke manier van optreden? Ik zal mij er ook zeer tegen verzetten dat, als wij nog eens een vaste staanplaats krijgen, de ruimte tussen de wagens tot openba re weg verklaard wordt zoals het overal het geval is". Uitstappen maar Gezeten in zijn forse witte li mousine is Petaio een opval lende verschijning in de stad. De politie kan daarvan mee praten, maar doet dat niet openlijk. De zigeunerkoning wordt het leven zuur ge maakt. Eigenlijk wordt hij door volwassen mensen ge woon gepest. Van Eeuwijk: „Ik woon op de kop van de Zeedijk en Koko heeft altijd problemen om met zijn auto naar mij toe te komen. Vaak zat ik naast hem wanneer hij werd aangehou den. „Zo, Petaio, uitstappen maar", wordt er dan gezegd. De agenten fouilleren, door zoeken de auto en vinden na tuurlijk nooit iets. Als Koko vraagt waarom ze dat alsmaar doen is het antwoord. „Dan moet je hier maar niet ko men" en ook wel: „Als het je niet bevalt, emigreer je maar". Op een dag is hij ze ventien keeraangehouden. Ik vind dit wel zo schofterig. Laat de gemeente dan een bord voor de stad plaatsen „slegs vir blanke". De gemeente Amsterdam wil Petaio niet. Hij zou fungeren als magneet voor andere groepen buitenlanders. Na vier jaar rekken is er een ter rein beschikbaar aan de Buiksloterdijk, maar Petaio heeft geconstateerd dat het kleiner is dan de wettelijke normen voorschrijven. Bo vendien is het ingesloten door een school, een sportzaal en een zanddepot. „Verschil in intepretatie", zegt dé ge meente Amsterdam, „wij hanteren wel degelijk de normen van CRM. Een even tueel nieuw aan te wijzen ter- Dat zal volledig onder zocht moeten worden. De termijn voor de standplaats van de familie Petaio? Dat zou ik u niet kunnen zeg gen". Van Eeuwijk: „En dat is nog niet alles. Gedeputeerde Sta ten willen wel, maar Amster dam niet. In deze beide grootheden voert de Partij van de Arbeid de boventoon. En die willen elkaar niet af vallen. De nieuwe gedepu teerde Korver begon ook al dadelijk over „een minnelijk overleg om tot èen oplossing te komen". En dan te beden ken dat Petaio en ik allebei lid van de PvdA zijn. Het aller ergste komt nog: ambtenaren gaan ertoe over vertekende informatie aan buurtbewo ners te geven. Er worden be schuldigingen geuit: de zi geuners zouden jatten en hun vrouwen tippelen. Het is te krankzinnig om waar te zijn. Wij hebben in drie wijkcentra en drie buurthuizen recht moeten praten wat kromge praat is. Petaio en Van Eeu wijk. wat een drammers, wordt er gezegd. Ja, maar zo ken ik er nog wel een paar! Koko heeft hoge bloeddruk van de procedure, maar ook van de ongelofelijke vuilspui terij". Vrijheid Vroeg of laat zal er best een vas te plaats voor de familie Pe taio komen. Een wijziging van de woonruimtewet laat de inrichting van kleinere kampen bij steden en dorpen toe. De bekende AROB-pro- cedure geeft omwonenden echter het recht de vestiging van zigeuners nog jaren op te houden. Het laatste nieuws. Gedepu teerde Staten hebben maan dag in principe besloten als standplaats voor de Petaio's aan te wijzen het terrein aan de Buiksloterdijk. „maar dan wel met een zodanige op pervlakte dat aan de verlan gens van de familie Petaio wordt voldaan". Het woord is nu weer aan Amsterdam. Petaio: „Ik wil deelnemen aan de maatschappij in Amster dam, maar ik wil mijn cultuur niet prijsgeven. Een vaste staanplaats, maar de vrijheid van trekken moet blijven, an ders kunnen de mensen el kaar niet meer ontmoeten en worden de huwelijken tussen de compania's onmogelijk gemaakt. Ik heb heel Europa bereisd en altijd om kunnen gaan met mensen zoals het hoort. Wij hebben nu geen andere mogelijkheid meer dan hier te blijven". De Basken voelen zich een bedreigd volk aan de rand van de Europese maatschappij. Nu Madrid serieuze toenadering zoekt tot de Europese Gemeenschap, zien de Basken zich verpletterd tussen Frankrijk en Spanje, die op economisch en juridisch gebied steeds meer gaan samenwerken. Wat zit er achter de ogen schijnlijk tegenstrijdige drang van de Basken om zich van Spanje los te maken en als onafhankelijke staat zijn plaats te zoeken in een Verenigd Euro pa? De Spaanse Basken hebben in 1936 en 1937 enkele maanden geproefd van de vrijheid De „Baskische Republiek", weliswaar afgedwongen te gen de zin van het republi keinse Madrid, had een graad van autonomie die grensde aan onafhankelijkheid. De Basken hadden een eigen munt, een eigen belasting stelsel en de mannen hadden geen dienstplicht in het Spaanse leger. De burgeroorlog bracht twee spalt tussen de Basken. De twee zuidelijke provincies Alava en Navarra schaarden zich aan de zijde van Franco, terwijl de twee noordelijke provincies Guipuzeoa en Vis- caya tot de laatste man voch ten tegen het oprukkende fascisme. De dictator, verbol gen over zoveel tegenstand, strafte de twee opstandige provincies door ze, in de wet die de historische rechten van de Basken afnam, te om schrijven als „verraderlijk en schandelijk anti- Spaans". De Baskische cultuur, voor de nieuwe machthebbers het symbool van separatisme, werd onderdrukt op een ma nier alsof er een culturele in quisitie plaatsvond. Groot was de teleurstelling van de Basken toen bleek dat de geallieerden na de Tweede Wereldoorlog in Europa meer belangstelling toonden voor de anti-communistische houding van Franco dan voor de vestiging van een demo cratisch systeem in Spa - je. Vorige eeuw Het Baskische nationalisme in Spanje vindt zijn oorsprong in de vorige eeuw. De Spaan se centralistische liberale re gering damde vanaf 1836, door het uitvaardigen van wetten, geleidelijk aan het Baskische gewoonterecht in. Daarnaast zorgde de indus triële revolutie voor het ver val van het Baskische pre-ka- pitalistische agrarische svs- teem, waarin grondbezitters en pachters gezamenlijk de grond bewerkten en de op brengst fifty-fifty met elkaar deelden. Het verzet tegen deze twee fac toren deed de Basken beslui ten om deel te nemen aan de drie carlistische successie oorlogen, die alle drie uitlie pen op een zware nederlaag. Het Baskische nationalisme werd pas een ideologie dojDr Sabino Arana, de stichter van de Baskisch Nationalistische Partij Tegen het einde van de vorige eeuw lanceerde hij zijn fameuze rassentheorie, waar bij hij er bij zijn landgenoten op aandrong zich vooral niet te vermengen met Spanjaar den of andere volkeren. Zijn racisme was gebaseerd op het zelfbehoud van het Baskische ras en werd Sabino Arana in gegeven door een oer-conser- vatief katholiek geloof-met- oogkleppen. Franco wist dat hij vroeg of laat last zou krijgen met de Bas- ken. Daarom stimuleerde hij de vestiging van zware indus trie in het Baskenland, waar door de Baskische financiële en industriële oligarchie sa men moest werken met hun veel kapitaalkrachtiger Spaanse collega's. Daarnaast zoog de Baskische industrie een leger van werknemers uit andere Spaanse regio's aan, die op den duur de Baskische identiteit zou moeten verva- gèn. Om de Basken in de hand te houden, verrezen er in het Baskenland geen grote elek triciteitscentrales. Nu krijgt het Baskenland nog 80 pro cent van zijn elektriciteit uit het Spaanse Valladolid. Dictatuur De nachtmerrie van de dicta tuur is voorbij en de meeste van de onder Franco verbo den politieke partijen zijn gelegaliseerd. De tweeslach tige houding over een onaf hankelijk Baskenland van de Baskisch Nationalistische Partij is te dandn aan deleden die de Baskische financiële en industriële oligarchie ver tegenwoordigen. Deze groep beseft maar al te goed dat de Baskische industrie in het verleden alleen maar kon Door Peter Hattink groeien door een grote Spaanse afzetmarkt die, evenals de veel kleinere Bas kische markt, beschermd werd door het protectionisme van een totalitaire staat. De Baskische industriëlen we ten dat, in het geval van een onafhankelijk Baskenland, Spanje zijn importbehoeften best van een ander Europees land kan betrekken. Staat de oudere generatie van de Bas kisch Nationalistische Partij op het standpunt dat het Bas kenland het meest gediend is met een stevige autonomie binnen de Spaanse grenzen, de jongere generatie van de partij, die bindingen heeft met de ETA, wil duidelijk een onafhankelijke staat. Deze twee stromingen binnen de Baskisch Nationalistische Partij vertegenwoordigen 35 procent van de Basken. Het verschijnsel ETA is ont staan uit de Baskisch Natio nalistische Partij. In de jaren '60 scheidde zich een groep radicale jongeren af, die naar een alternatieve oplossing zochten voor het Baskenland. Onder invloed van Derde-We reldlanden en het marxisme- leninisme ontwikkelde de ETA een aantal lokaal ge kleurde theorieen, die op het ogenblik zijn uitgemond in twee „aberzale" (links Bas kisch nationalistisch) stro mingen. De meest radicale stroming is ondergebracht in de „aber zale" coalitie Herri Batasuna, die streeft naar een onafhan- Franco onderdrukte Baski sche cultuur alsof er een culturele in quisitie plaatsvond. kelijk marxistisch-leninis- tisch Baskenland volgens het model van Algerije. De meer gematigde stroming, de „aberzale" coalitie Euzkadiko Eskerra wil een autonoom, vrijwel onafhankelijk Bas kenland. Beide „aberzale" bewegingen vertegenwoor digen samen ongeveer 10 procent van de Basken. Het nationalistische front in het Baskenland wordt gevormd door de Baskisch Nationale Partij tezamen met twee, on- dei-ling zeer verdeelde, „aber zale" stromingen. De belan gen van de conservatieve vleugel van de Baskisch Na tionalistische Partij zijn totaal tegenstrijdig aan de belangen van de radicale „aberzale" coalitie Herri Batasuna. Socialisme Tegenover het Baskisch natio nalistische blok staat maar éen partij van betekenis: de Socialistische Arbeiders Par tij. Deze politieke partij her bergt alle Spaanse immigran ten in het Baskenland die zich niet helemaal identificeren met de Baskische cultuur. De partij is goed voor ruim 30 procent van de bewoners in de Baskische provincies Gui puzeoa, Viscaya en Alava. Als men het resultaat van het referendum over de democra tische grondwet in aanmer king neemt, waarop slechts 31,9 procent van de bevolking in het Baskenland ,ja" zei te gen de nieuwe constitutie, laat het zich gemakkelijk ra den waar deze stemmen van daan kwamen: van de Socia listische Arbeiders Partij. Met. andere woorden: van de niet- Basken in het Baskenland. De Basken hebben de Spaan se grondwet verworpen, om dat deze de historische rech ten uit de vorige eeuw, die ei genlijk niet meer passen in een modern geindustriali- seerd land, niet garan deert. Wat te doen met een regio die geplaagd wordt door terro risme en waar het kabinet- Suarez politiek gezien geen vat op heeft? Oplossen door de politie, die de Basken maar in het gelid moet slaan? Of politieke maatregelen die de zaak recht moeten trekken? En wat is recht? Onafhanke lijkheid of een ruime auto nomie binnen de Spaanse grenzen? Wat gebeurt er met de ruim 30 procent niet-Bas- ken als het Baskenland onaf hankelijk is? Om niet in koffiedik-kijken te vervallen, beperken wij ons voorlopig tot de terreur. De minimumvoorwaarden voor de pacificatie in het Basken land - opgesteld door ETA- Militar en politiek aan de man gebracht door Herri Batasuna - zijn: volledige amnestie voor politieke gevangenen, het recht van de Basken om zelf hun bestemming te kie zen, de stapsgewijze vervan ging van de Spaanse politie door een autochtoon veilig heidsapparaat en maatrege len ter ondersteuning van de achteruit hollende economie in het Baskenland. Niet haalbaar Een nieuwe amnestie voor poli tieke gevangenen is voor Ma drid niet haalbaar. Na de am nestie van eind 1977 is het le ger noch de politie bereid Baskische terroristen vrij te laten. Er is echter wel een tus senoplossing. De gestoras pro-amnestia overwegen in het Baskenland aparte tribu nalen in het leven te roepen, die de slachtoffers van de fas cistische onderdrukking na 1977 in hun eer moeten her stellen. Dit zijn de Basken die te grazen zijn genomen door leden van extreem rechts. In veel gevallen bleken deze ex treem-rechtse elementen po litieagenten of militairen te zijn, die in hun vrije tijd voor eigen rechter speelden. Voor deze tribunalen moet worden aangetoond dat het slachtof fer uit zelfverdediging han delde. Op deze manier hopen de gestoras pro-amnestia een aantal Baskische gevangenen vrij te krijgen zonder de juri dische orde in Spanje te ver storen. Het recht van de Basken op het kiezen van een eigen be stemming is vastgelegd in het statuut van het Baskenland. Dit statuut is een soort regio nale grondwet, die door een referendum in het Basken land moet worden goedge keurd en daarna bekrachtigd door het Spaanse parlement. Aangezien het parlement met het oog op de nieuwe algeme ne verkiezingen is ontbon den, ondervindt de behande ling van het Baskische sta tuut een vertraging van ruim vier maanden. Met de onderhandelingen over de vervanging van de Spaan se politie in het Baskenland is een begin gemaakt. Kernpunt is het verschil van opvatting tussen Madrid en de Basken, waar de bevoegdheid moet liggen voor de handhaving van de openbare orde. Bij Madrid als hoofdstad van Spanje, waarin het Basken land een regio is, of bij de Al gemene Baskische Raad, de hoogste instantie van het Baskenland. Zowel Madrid als de Algemene Baskische Raad staan op het ogenblik op hun strepen. Maatregelen ter ondersteuning van de Baskische economie blijven uit. Het kabinet-Sua- rez wil geen financiële facili teiten verlenen aan een ge bied waaruit de industrie zich wegens terrorisme terug trekt. De Basken willen kost wat kost een autonomie die op zijn minst even ver gaat als die van 1936. De regering is een voorstander van autonomie, maar vindt dat alle streken in dezelfde mate een vorm van zelfbestuur moeten hebben, die geënt is op de karakteris tieken van die regio's. Het re geringsstandpunt is, dat alle gelijk toebedeelde streken samen het Spanje van de Spanjes kunnen vormen. De Basken hebben duidelijk la ten blijken dat zij aan Spanje geen boodschap hebben. Laat staan aan het Spanje van de Spanjes.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 25