VRIESEKOOP STUNT TEGEN HAMMERSLEY Ondanks alles is voetbal een zomersport Van Zanten begeleider Oranje Post-ploeg draagt Knetemann in 'zetel' naar de eindstreep TEGENSTANDER VAN CONNORS: "HELP' ZATERDAG 17 FEBRUARI 1979 SPORT PAGINA 11 Hoeveel honderden wedstrijden zal ik vanaf mijn twaalfde jaar niet gevoetbald hebben? Toch is er een wedstrijd, van maar twee maal een halfuur, die mij haarscherp is bij gebleven. Wij heetten toen nog adspirant „aspirant"zonder d vond ik indertijd nog een foute schrijfwijze, herinner ik me), tegenwoordig spreekt men van junioren B, terwijl junioren A heten. Duidelijk voorbeeld van taalverar ming. het zal niet lang meer duren of de jongsten heten se nioren C, de middelsten in leeftijd senioren B,en de vol wassenen senioren A. De vol gende stap zal dan zijn dat er alleen nog maar Voetballers C. B en A worden onderschei den, en ten slotte zal er alleen nog sprake zijn van Aaiers. Bejers en Ceërs. Want als er eèn ding niet stilstaat in de wereld, dan is het wel de vooruitgang. Welk adspirantenelftal van het Amsterdamse Blauw-Wit het was herinner ik me echt niet meer, maar ik weet nog heel goed dat de tegenstander Aalsmeer was. Er waren een paar clubs die ons iets meer aanspraken dan de gemid delde Amsterdamse tegen standers zoals DEF BDK (Bok De Korver).Oranje-ZwartDe Germaan en dergelijke. Dat waren de elftallen van de ge renommeerde eersteklassers, dus Ajax, DWS en De Vole- wijekers, en de RK elftallen (RKVVA, RKAVIC en derge lijke),omdat die altijd een pa ter als elftalleider hadden die met wapperende soutane meeholde langs de zijlijn en omdat die RK jongens na af loop hun voetbalbroekje aan hielden of speciaal een zwem broekje aantrokken als zij onder de douche gingen. Ook waren wij altijd verguld als we een buitenlandse club op bezoek kregen, wal dan meestal neerkwam op Aalsmeer en Uithoorn. Tegen standers uit den vreemde! Wij hadden het idee dat zij woes ter en ongepolijster voetbal den dan wij, dat ze langer en schonkiger wareh, en vooral dat het zaak was van ze te winnen. Het had iets heel ver nederends om je als stads mensen te laten verslaan door een handjevol bijeengeraapte dorpelingen, die niet, zoals wij. over drie trainers be schikten. Die wedstrijd die ik mij nog zo goed herinner was dus een thuiswedstrijd tegen Aals- blah dat zich van ons clubte- (shirt met horizontale veen witte strepen en een wit broekje) onderscheidde door een vertikaal gestjeept blauw-wit shirt en een zwart broekje. Wij vonden dat een afzichtelijke combinatie, zwart met blauw-wit. het druiste tegen al onze estheti sche gevoelens in. Dat hun blauw-witte strepen een kwart slag gedraaid za ten vonden we m indererg dan dat zwarte broekje. Wat ik me van die wedstrijd absoluut niet meer herinner is, of wij, als thuisclub, andere shirts hebben aangetrokken. Te genwoordig is het zo geregeld, dat de thuisclub, om de sup porters op de tribune niet te on trieven, in het eigen tenue mogen spelen en de bezoeken de club in geval van mogelijke verwarring voor reservesh irts moet zorgen, maar vroeger was de thuisclub de-pineut, en dikwijls werd de overeen komst in tenue dan opgelost door de spelers van de thuisclub een soort slabbetjes om te doen: een voorpand en een achterpand die je met lin tjes op je heup vastknoopte en die altijd losfladderdenIk had een intense hekel aan die dingen, ze hadden iets kin derachtigs, het waren lap- middélei Maar nu de wedstrijd zelf. We wonnen met korfbalcijfers, zoals je die alleen in de aller jongste lichtingen aantreft, waar uilslagen als 24-0 en. 36-1 geen uitzondering zijn. Of het in mijn tijd althans niet waren. De juiste uitslag van deze Blauw-W it-Aa Ismee rontmoeting weet ik echt niet meer, het zal zoiets als 16-0 geweest zijvmaar wat me nog zeer helder voor de geest staat is, dat ik „van geen op houden wilde weten". Als al les zo soepel loopt, als alles lukt, als je het ene doelpunt na hel andere erin loopt, dan raak je niet verzadigd, maar je wordt steeds hebberiger: „Noch ein Tor, noch ein Tor!!" ofte wel „Tien, tien, tien!!" Dat zijn dan weliswaar de ophitsende kreten van het publiek, maar als speler krijg je ook zo'n himmelhochjauch- zend gevoel in je benen. Je denkt voortdurend: ,Jiebben we nog tijd, mogen we nog even doorgaan, het is toch als jeblieft nog niet afgelopen, he?" En het liep zo soepel in ons elft al, omdat het veld onbespeelbaar was. Niet voor ons dus. maar wel voor Aalsmeer. Het was bitter koud, het vroor,het veld was niet alleen keihard,maar ook bevroren, het was com pleet gekkenwerk om zo'n wedstrijd door te laten gaan, waarbij geen hogere belangen zoals toto-uitslagen en „af werking van de competitie" gemoeid waren. Te meer om dat we in die dagen het insti tuut van de maillot nog niet kenden, en het ook nog bui tengewoon onsportief en on zedelijk vonden onder je voet balbroekje je onderbroek aan te houden, of er een zwem broek onder aan te trekken. De Tocht over de Berezina kan niet gruwelijker zijn geweest, maar wij hadden er deson danks geen last van. Wij hiel den ons warm met nauwkeu rige short-passing,en hoefden de bal maar een metertje opzij te t ikken om de aanstormende Aalsmeerders als misleide slieren nog tien meter te laten doorschieten, zodat we zelf in wandeltempo met de bal aan de voeten het halve veld kon den doorkruisen. Ik heb daarna nooit, meer zo lek ker gevoetbaldmaar ik heb er nooit de conclusie uit getrok ken dat voetbal bij uitstek een wintersport is, waarbij het niet hard genoeg kan vriezen. Integendeel. Voetbal, dat zo afhankelijk is van het publiek, is op zijn vroegst een lentesport, en op zijn laatst een herfstsport, maar voor het overige veel meer een zomer sport dan een wintersport. Niet alleen het Zuidameri- kaanse voetbal heeft in de loop der tientallen jaren be wezen dat er onder zomerse omstandigheden uitstekend gevoetbald kan worden, ook het Nederlandse voetbal heeft, eerstop 7 juli 1974 in de finale tegen West-Duitsland en daarna op 25 juni 1978 in de finale tegen Argentinië, aan getoond dat wij, wintervoet- ballers. heel aardig uit de voe ten kunnen onder zoiherse omstandigheden Goed voetbal kan het beste wor den geproduceerd op een sap pig veld veel spelers prefere nig szins vochtig veld, waarop de bal een beetje doorglisser Piet Keizer was daar een voorbeeld van), in een plezierige temperatuur niet te heet natuurlijk,en niet zo loom-makend als in de stoofpot van het Rode Ster stadion in Belgrado op de dag dat Ajax daar tegen Juventus zijn derde Europa Cup ver overde). met mensen op de tri bunes die daar zonder jas, met open kraag en een blikje fris kunnen zitten,en zich niet in kanariegele plastic jassen tegen de regen hoeven te ver schuilen. Wat mij betreft wordt er in Ne derland een winterstop van 1 december tot 1 maart doorge voerd,en wordt erin de zomer gewoon doorgevoetbald. In die drie wintermaanden kan de behoefte van het publiek aan vorstvrij voetbal dan eventueel worden bevredigd via zaalvoetbal. Het mini voetbal van de NCRV in de Ahoyhal trekt nu al elke keer meer bezoekers dan veel ere divisieclubs en de meeste eer ste divisieclubs naar hun sta dion weten te lokken, dus waar wachten we nog op? op mooi weer dus). NICO SCHEEPMAKER CHRISTIANSTAD - Bettine Vriesekoop, die een jaar lang alle internationale tafeltennis wedstrijden gemeden heeft in verband met haar eindexamen-havo, behoort nog steeds tot de Europese top. Tijdens de Top Twaalf in Zweden, waar de twaalf beste speelsters van Europa elkaar ontmoeten, versloeg zij gisteravond de Engelse Jill Hammersley. Hammersley, de i Europa en als zesde genoteerd op de wereldranglijst, moest met 14-21, 21-9 en 22-24 buigen voor de Nederlandse kampioene, aie een uitstekende vorm demon streerde. Om tot de sensationele zege te kunnen komen, moest Vriesekoop in de slotgame zes matchpoints gebruiken. Bij 17-20 leek het pleit beslecht, maar enigszins fortuinlijk vocht de goedspelende Hammersley zich terug tot 20-20. Vriesekoop hield haar zenuwen goed in bedwang en finishte ver diend op 22-24. De nationale ti- telhoudster was zeer verheugd over haar zege. Met twee gebalde vuisten nam zij de felicitaties van Hammersley in ontvangst. ..Nu heb ik zo'n beetje van iedereen gewonnen. Schitterend hè, na zo'n lange reis en een nederlaag tegen Magos", uitte de Hazers- woudse haar gevoelens. „Dit is de mooisto overwinning uit haar carrière", vond coach Ge rard Bakker Vriesekoop speelde zeer geconcentreerd en gemoti veerd. Handig ontweek zij de le vensgevaarlijke backhand-aan val van Hammersley en vond de juiste weg om te scoren. In de Van onze speciale verslaggever Wini van V aiirooy eerste game zag Hammersley het gevaar nog niet (14-21). Zij her stelde zich evenwel knap (21-9), maar kon toch niet aan een ne derlaag ontsnappen. De prestaties van Vriesekoop op de eerste dag van de Top Twaalf in Christianstad roepen weer twijfel op over de vorige week versche nen ranglijst van de WK. Want niet alleen versloeg zij Ham mersley, maar ook de Zweedse Ann Christine Hellman werd in twee games geklopt (21-19.21-18). Hellman komt als negende op de wereldranglijst voor. „Belachelijk. Waarom wachten ze daar niet mee tot na de Top Twaalf. Dat scheelt maar een week. En nu zie je hoe een scheef beeldje krijgt met die 24ste plaats van Bettine", herhaalde Gerard Bakker zijn eerder geuite kri tiek. LE LANVANDOU (ANP) - Twee halve etappes op de derde dag van de ronde van de Middelland se zee hebben geen enkele veran dering in het algemeen klasse ment gebracht. De eerste plaats bleef in handen van Jan Raas met één seconden voorsprong op Gerrie Kneteman en vier tellen op de land- en ploeggenoten Van Vliet en Priem. De halve etappes eindigden allebei in een massa sprint met de Belgen Luc Leman en Noel de Jonckheere als win- Het eerste gedeelte was een crite rium in het winkelcentrum van Plan de Campagne over 34 kilo meter. Een niets voorstellende geste tegenover de sponsorende winkeliers. Het tweede gedeelte dat van Plan de Campagne naar Brigitte Bardols woonplaats Le Lavandou ging over 124 kilome ter Daarin waren verschillen mo gelijk. maar er gebeurde niets. In het slechte weer - wind, regen en af en toe sneeuw - controleerde de ploeg van post de wedstrijd ge makkelijk. Kopman Gerrie Kne- 3. Van Vliet, op 4 teman, die vandaag in de klim- tijdrit naar de top van de Mont va'n den Hoek" gen. Kneteman is zaterdag de grootste favoriet, omdat hij op het ogenblik niet alleen in uitste kende vorm is, maar bovendien de laatste jaren in korte klimtijd- ritten nooit werd verslagen. Ge zien de kracht ook van de ploeg om hem heen, zal de wereldkam pioen - als alles normaal verloopt - net als vorig jaar de Ronde van de Middellandse Zee winnen. uitslagen: eerste gedeelte, criterium in plan de campagne over 34 km: 1. Luc Leman (bel) in 30 min. en 2 sec. 2. Ben Schepmans (bel) z.t. 3.Geert Malfait (bel) z.t. 4.Leo van Vliet (ned) z.t. vervolgens-peloton z.t. tweede gedeelte, 1. Noel de Jonckheere (Bel.) in 2 uur, 54 2. Fons van Katwijk (Ned.)" z.t. 3. Leo van Vliet (Ned.) z.t. 4 Geert Malfait (Bel.) z.t. 5. Jan Raas (Ned.) z.t. 6. Cees Priem (Ned.) z.t. Vervolgens complete peloton in zelfde tijd. Algemeen klassement: 1. Raas 7 uur, 3 min. en 42 sec. 2. Kneteman op 1 sec. Bettine Vriesekoop won echter niet alles. In de eerste ronde toonde Europees kampioene Judith Ma gos, die later op de dag twee ne derlagen leed, zich te sterk met 21-19, 21-10. Een zwakke eigen service en vermoeidheid van een uit de hand gelopen race naar de Zweedse plaats, lagen daar mede aan ten grondslag. „Ik voelde me nog slap en kreeg geen kans om m'n ritme te pakken", aldus Vrie sekoop. van wie bekend is dat zij een slow-starter is. Maar ze had dan ook een 17 uur durende reis achter haar kiezen. Donderdag morgen rechtstreeks uit een ten tamen Engels gekomen, stapte zij met een vertraging van twee uur op het vliegtuig naar Kopenha gen, waarna achtereenvolgens een taxi, een boot. bus, trein en een taxi eraan te pas moesten komen om haar nog in Christian stad te brengen. De bizarre weersomstandigheden in het zuidelijk deel van Zweden leidden ertoe dat zij 's nachts pas om vier uur in haar hotel arri veerde. Niet alleen de Neder landse kende evenwel proble men om de plaats van bestem ming te bereiken. De Duitse en Engelse deelnemers arriveerden pas gistermorgen rond 12 uur in Christianstad. En de Tsjechische dames Uhlikova en Silhanova bereikten Zweden helemaal niet. Dat heeft tot gevolg gehad dat het dames-toernooi nu tien in plaats van twaalf deelnemers telt. De Hongaarse Gabriella Szabo gaat na vier ronden aan de leiding. Vriesekoop. als twaalfde ge plaatst, is vierde en ontmoet Sza bo vandaag, wanneer de vijfde en zesde ronde gespeeld wordt. Bij de heren verschenen de Tsjech Orlowski en de Hongaar Klampar niet. De Duitser Peter Stellwag is als enige nog ongeslagen na vier ronden. Bettine Vriesekoop: "Nu heb iedereen gewonnen" Leiden Lions kraakt SIJC LEIDEN - Menken/Leiden Lions heeft gisteravond in eigen hal het, overigens van enig belang ge speende, competitieduel tegen SIJC met 10-2 gewonnen. De Leidenaars legden al in een eer ste periode de basis voor de rui me zege. Binnen vier minuten gaven Jiri Anton, Ivan Kocanda, Theo Dietz en Frank Dobbelaar hun team een 4-0 voorsprong. rug doen, waarop Antori de Stich tenaren andermaal op een ach terstand van vier goals zette: 5-1. Jan v.d. Kraak scoorde vervolgens 5-2, waarmee meteen het Utrechtse kruit verschoten bleek. Bij Leiden Lions daaren tegen was daar allerminst sprake van. Integendeel. Via Dan Cuo mo (2x), Kocanda en Rob Hagen doorn (2x) stuurde de thuisclub in alle rust op een overwinning met dubbele cijfers aan 10-2. Verdere uitslagen: HIJS-Amster- dam 11—6; Nijmegen-Heeren- veen 4-6 en Olympia-Tilburg Trappers 9-7. ZEIST (ANP/GPD) - De bege leiding van het Nederlands elftal is door de KNVB gere organiseerd. De belangrijkste wijziging is de terugkeer van Jack van Zanten als elftalbe geleider. Jan Huybregts werd coördinator van de totale groep met Evert Grifhorst als perschef. Deze besluiten van het sectiebestuur betaald voetbal werden bevestigd door het bondsbestuur. Jan Zwartkruis heeft al enige tijd als bondscoach de techni sche leiding met assistentie van Rob Baan. Dokter Frits Kesscl verzorgt met Pierre van den Akker en John La- mine de medische begelei ding. Alles staat onder be stuurlijke supervisie van Herman Choufoer. Jack van Zanten vroeger chef d 'équipe, keert dus niet in zij n oude functie terug, maar als elftalbegeleider, een functie die op aandrang van de spe- lersraad van het Nederlands elftal is ingesteld. Selectief Bondscoach Jan Zwartkruis heeft inmiddels zestien spe lers aangewezen die dinsdag, ergens in zuid-Europa in trai ningskamp gaan. en volgende weck zaterdag in Milaan zul len aantreden voor de vriend schappelijke interland tegen Itaiiè. De zestien zijn: Schrij vers en Krol beiden Ajax, Metgod. Peters en Kist (AZ). Rep (Bastia), Koster (Roda JC), Jansen (Feijenoord), Doesburg (Sparta), Wild schut. René en Willy van de Kerkhof, Van Kraay, Poortvliet. Brandts en Ste vens allen van PSV. Van deze zestien is Stevens de enige dié nog nimmer het Oranjeshirt droeg. Wel was de PSV-speler eenmaal reserve. In oktober gebeurde dat in de Europacupwedstrijd tegen Oost-Duitsland die in Rotter dam in een 3-0 overwinning voor Nederland eindigde. AZ-speler Kees Kist viert na een lange afwezigheid weer zijn rentree. De tussen hem en bondscoach Zwartkruis gere zen problemen bestaan niet meer. Van de week hijeft Kist met Zwartkruis en AZ-coach Kessler een gesprek gehad. De opening die voor de toe komst werd gevonden deed Kist besluiten om zich weer beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. De laatste wedstrijd die het Ne derlands elftal speelde was op 20 december 1978 in Düssel- aorf tegen West-Duitsland. West-Duitsland won met 3-T. Na koortsachtig overleg op het KNVB-centrum in Zeist is besloten dat ook zeven spe lers van Jong Oranje de reis van de Nederlandse selectie zullen meemaken. De groep van 22 spelers zal dinsdag ver trekken naar Milaan, waar tij dens de voorbereiding een onderlinge oefenpartij wordt gespeeld. De zeven Jong Oranje-spelers, die de reis naar Milaan mee zullen maken zijn Michel Valke (Sparta), Stanley Brard (Feijenoord), Wim Woudsma (Go Ahead Eagles), Ruud Kaiser (Ajax), Romeo Zon dervan (FC Twente), Loek Ursum (AZ'67) en Kea Mole naar (Volendam). Hovenkamp Het bestuur van AZ'67 is intus sen zwaar teleurgesteld over het feit dat bondscoach Zwartkruis Hugo Hoven- kamp heeft gepasseerd voor het Nederlands elftal. Dit omdat Hovenkamp voor wedstrijden van AZ is ge schorst vanwege de beruchte kopstoot-affaire. Een AZ-bestuurslid: "Dit is in consequent en heeft niets te maken met het Nederlands elftal. Er zijn wel eerder spe lers, die door allerlei oorzaken niet in hun club konden voet ballen, toch opgesteld in het Nederlands elftal. Zwartkruis is naar Alkmaar geweest en heeft buiten het AZ-bestuur om gesproken met Hoven kamp. Ook die jongen is te leurgesteld. Dit is de waanzin ten top gedreven. We zijn dan ook bijzonder boos op de bond". Real-toernooi Het voetbaltoernooi om de tro fee Santiago Bernabeu gaat niet door. De voorzitter van de organiserende vereniging Real Madrid, Luis de Carlos, besloot gisteren het toernooi te annuleren, omdat de Euro pese voetbalunie (UEFA) er geen goedkeuring aan kon hechten, daar er van concur rentie van de drie Europese bekertoernöoien sprake was. Aan het eerste toernooi zou den naast Real Madrid de voormalige en meervoudige) 'Europese bekerhouders Ajax, AC Milan en Bayern München deelnemen. De Carlos was gisteren in Bern om bij de UEFA alsnog goed keuring ter verkrijgen, maar die missie mislukte. itand na vierronden: 1 Gabriella Szabo. Hongarije (4-0): 2. Ann Christine Hellman. Zweden (3-1): 3. Marie Alexandru, Roemenië (3-1); 4 Bettine Vriesekoop, Nederland (2-1): 5 Jill Hammersley, Engeland (2—1): 6. Va- lentina Popova, Rusland (2-2): 7 Ju dith Magos (1-2); 8. Szuzsa Olah, Hon garije (1-3); 9. Erzebet Palatinus, Joe goslavië (0-3); 10. Ludmilla Bakschu- tova. Rusland (0-4). PALM SPRINGS (ANP) In de der de ronde van het internationale tennistoernooi van Palm Springs heeft Tom Okker een overwin ning geboekt op de amerikaan Bruce Manson, die eerder in dit toernooi de Zweed Björn Borg had verslagen. Okker won met de setstanden 6-4, 5-7. 6-4. De snelle Okker verbaasde de vele duizenden. Immers de jeudige Manson wordt in de VS gezien als een van de betere spelers. Maar Okker volleerde zo sterk dat hij de Amerikaan volledig onder controle hield. Alleen in de twee de set ontglipte de Amerikaan hem. In de derde set sprong Ok ker bijna moeiteloos bij Manson vandaan. De als eerste geplaatste Jimmy Connors had slechts twee sets nodig om Victor Amaya te wip pen: 6-0 en 6-4. Na het verliezen van zijn achtste game riep Amaya uit "help". Waarop Connors re pliceerde met: "ik ben de enige die je kan helpen. Connors gunde Amaya daarna nog een paar ga mes.. WIELRENNEN - Het Nederlands- Italiaanse koppel René Pijnen en Francesco Moser heeft gister avond de wielerzesdaagse van Milaan gewonnen. Het Westduit- se duo Wilfried Peffgen en Albert Fritz legde beslag op de tweede plaats. Faron de eindzege moet veilig stellen, werd uitstekend be schermd en als het waren in eei zetel naar de eindstreep gedra 9. Schipper 10. Aling op 15 sec. 13. Kuiper op 47 sec. 14. Lubberding op 6 r

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11