LEIDSCH DAGBLAD NEDERLAND RUIMT NU MASSAAL SNEEUW Executies in Iran De toèen lengen vandaag Goedhart Bouwhuis voor SieMatic keukens Europarlement tegen verjaring oorlogsmisdaden Verkeer ook in het Noorden weer langzaam op gang Vier hoge officieren terechtgesteld Weer een politieman vermoord in Madrid Dronken antomobilist schiet op twee agenten De bezorgers hebben het moeilijk VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 ""5784 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZWITSERS VERDRONKEN ALKEMADE - Twee Zwitsers, een man van 24 jaar en een vrouw van 29, zijn gisteren verdronken nadat hun wa gen op de rijksweg nabij Roelofarendsveen in een slip geraakte en in de naast de weg gelegen sloot belandde. De Zwitsers reden volgens de politie met veel te hoge snel heid, gezien de toestand van de weg. Metertje metertje Met zwaar materieel worden de ingesneeuwde dorpen in het noorden van he land soms metertje voor metertje uit hun isolement verlost. Het sneeuwruimen wordt centraal geregeld vanuit een beleidscentrum in het disctrictsbureau rijkspolitie in Groningen. Het werk wordt gedaan door politiemensen en militairen. "Nu ai slag. Slapen doen we een andere keer wel", zegt een dienstplichtige. Het verloopt hier en daar wat chaotisch, maar de meeste wegen worden voor noodgevallen weer berijdbaar. Het was een koude, lange nacht. Het resultaat vergoedt veel DEN HAAG (GPD) - Nadat de storm geleidelijk in kracht is afgenomen, is Nederland vandaag begonnen met het massaal opruimen van de sneeuwhopen. Voor het eerst sinds het begin van de barre winterse omstandigheden reden er vandaag weer door het hele land treinen. Met een sterk uitgedunde dienstregeling zijn de spoorwegen van daag op tijd vertrokken. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. 1 16.00-18.00 uur. De grootste sortering STRIPBOEKEN (nieuw en tweedehands) vindt u bij Stripwinkel: "DUMPIE" Janvossensteeg 37, Leiden Heeft u nog oude stripboeken? Wij kopen ze graag van u. De spoorwegen maakten voor het eerst sinds zestien jaar weer ge bruik van sneeuwschuivers om ingesneeuwde treinen te bevrij den. Bij Akkrum, op de lijn Leeuwarden-Meppel, werd zo een vastgelopen trein be vrijd. Tijdens de sneeuwjachten deden zich situaties voor waarbij in schakeling van militairen nood zakelijk was. Twaalfhonderd mi litairen uit Assen en Havelte trokken gisteren met zwaar ma terieel naar het Noorden om daar wegen en spoorwegen zoveel mogelijk sneeuwvrij te maken. Zolang het bleef sneeuwen, tot laat in de middag, was het onbe gonnen werk. Pas toen de sneeuwval ophield, gaf het rui men iets meer effect. Vergiftiging Kortsluiting TEHERAN (Reuter - UPI - DPA) - De nieuwe revolu tionaire regering in Iran heeft vanmorgen bekend gemaakt dat vier hoge of ficieren uit de tijd van de sjah zijn terechtgesteld en dat al hun bezittingen in beslag zijn genomen. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-22100* Openingstijden: ma.t/mvr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. Zij waren door "het volk" gearres teerd en ondergebracht in de "volksgevangenis" bij het hoofdkwartier van Chomeini, waar nog meer leidende perso nen van vroeger vast zitten. On der hen zijn de laatste premier onder de shaj, Sjapoer Baktiar, en Amir Abbas Hoveida, die des tijds jarenlang premier is ge weest. De vier generaals werden beschul digd van verraad, marteling en massamoord. Meteen na de uit spraak werden zij terechtgesteld, gisteravond om tien voor twaalf. De terechtstelling zou zijn uitge voerd in een islamitische school in het centrum van Teheran. De terechtgestelden zijn de voor malige chef van de geheime poli tie Savak, Nematollah Nassiri, generaal Maoecher Chosrowdad, hoofd van de luchtbrigade van het leger, generaal Reza Naji, voormalig handhaver van de krijgswet in Isfahan, en generaal Mehdi Rahimi, oud-militair gou verneur van Theran en hoofd van politie. Ooggetuigen zeiden dat na de be kendmaking via de radio duizen den mensen de straat op gingen en van vreugde begonnen te dan- Der terechtgestelde generaal Na- i is tot vorig jaar juni hoofd i de Savak geweest. Hij werd LUXEMBURG (ANP) - In navol ging van de assemblee van de Raad van Europa heeft ook het Europees Parlement de regerin gen van West-Europa opgeroe pen, oorlogsmisdaden niet te la ten verjaren. Het deed dit gisteren in Luxem burg, op initiatief van het Tweede Kamerlid Piet Dankert. De christen-democraten, onder wie de Nederlanders Notenboom en Vergeer, onthielden zich van stemming over de oproep, omdat deze huns inziens eenzijdig was. Volgens de Belg Alfred Beltrand Lichte tot matige vorst Veel bewolking met een kleine kans op sneeuw of ijzel. Matige tot lichte vorst met minimumtemperaturen rond -7 graden en middagtemperaturcn om streeks -3 graden. Matige oosten wind. 17 FEBRUARI was de oproep zo geformuleerd, dat oorlogsmisdaden die onder communistische regimes zijn be gaan wel mogen verjaren. Dan kert, die namens de socialistische fractie de oproep aan de EG rege ringen voorstelde, maakte een duidelijk onderscheid tussen herlevend nazisme - waarvan volgens hem geen sprake was - en de verjaring van oorlogsmis daden. Hij deed dit, en dit was ook de reden waarom West- Duitsland in de resolutie niet met name werd genoemd, om niet de zeer krappe meerderheid in ge vaar te brengen die in de Wets- duitse Bondsdag lijkt te bestaan voor een initiatiefwetsontwerp om de 31 december aflopende termijn waarbinnen oorlogsmis dadigers kunnen worden ver volgd althans te verlengen. Kennelijk omdat een meerderheid van Westduitse christen-demo craten niets voor een dergelijke verlenging voelt, had de chris ten-democratische fractie in het Europees Parlement geprobeerd, ten eerste, om een uitspraak uit te stellen, en, toen dit niet gelukte, haar zodanig te wijzigen dat de verwijzing naar de nazi-periode werd afgezwakt. Minister van sport nu minister van winter LONDEN Reuter- Denis Ho well, de Britse minister voor sportzaken die in 1977 een tijdje minister voor de be strijding van de droogte werd gemaakt, is tijdelijk benoemd tot minister voor de bestrij ding van de gevolgen van de winter. Howells eerste daad in zijn nieuwe, tijdelijke functie zal waarschijnlijk zijn het inzet ten van het leger bij het be strooien van wegen en het ruimen van sneeuw. De ge meentewerklieden in Enge land staken. Howell kan zich geheel aan de winter wijden, want deze heeft toch alle buitensport onmogelijk gemaakt. toen ontslagen door de sjah. Vijf maanden daarna werd hij gear resteerd door de voormalige mili taire regering. Hij was een van de meest gevreesde mannen onder de monarchie. Maandag ver scheen hij voor de televisie, met bloedend gelaat en zijn hoofd in verband. Zijn handen werden door burgers achter zijn rug ge houden. De 72-jarige generaal sprak voor de televisie tegen dat hij verant woordelijk zou zijn voor de wreedheden van de Savak. De anderen, onder wie generaal Ra himi en oud-premier Amir Abbas Hoeveida, werden op dezelfde dag aan het volk getoond. Ver scheidene hoge bevelhebbers van de strijdkrachten waren gearresteerd of door hun eigen mannen gedood tijdens de straatgevechten. MADRID (AP) - CristobalVozme- diano, lid van de Guardia Civil, is gisteren in de buurt van zijn wo ning in een buitenwijk van Ma drid door twee mannen doodge schoten. Volgens de politie was de móórd vermoedelijk het werk van de Grapo, een maoïstische bewe ging. Vozmediano is daarmee het 23ste dodelijke slachtoffer van het politieke geweld in Spanje sinds 1 januari van dit jaar. Sinds het begin van dit jaar zijn nu twaalf Spaanse politiemannen bij aanslagen om het leven geko- De hevige sneeuwval zorgde ook voor problemen bij de afvoer van gasgevelkachels en centrale ver warmingen. In Koudum werd een bejaard echtpaar dood in zijn woning aangetroffen. Ze waren overleden aan koolmonoxyde- vergiftiging die was ontstaan als gevolg van een verstopte afvoer van de centrale verwarming. Het provinciaal bestuur van Gronin gen heeft gisteravond een waar schuwing doen uitgaan aan de bevolking om buitenroosters van gevelkachels en afvoeren van gasapparaten te ontdooien en sneeuwvrij te houden. Op de bloemenveilingen is de aanvoer drastisch teruggelopen. Flora in Rijnsburg heeft in de barre winterperiode al 4,5 mil joen gulden minder omgezet dan in dezelfde periode vorig jaar. De aanvoer van bloemen in Aalsmeer is de helft minder dan normaal. Bloemen worden nauwelijks verkocht, temeer daar ze zeer snel bevriezen. 30 PAGINA'S Naast de sneeuwoverlast kwamen in het hele noorden van het land ook plaatselijke stroomstoringen voor doordat stuifsneeuw voor kortsluiting in transformator huisjes zorgde. De monteurs konden de huisjes niet bereiken door de onbegaanbare wegen. Er dreigen overigens nog grotere stroomstoringen, omdat hoog spanningsleidingen dreigen te breken onder de last van sneeuw en ijzel. De Drents-Groningse Electriciteitsmaatschappij heeft per helikopter de leidingen laten controleren om verdacht te kun nen zijn op breuken. Behalve de mensen lijden ook de dieren onder het winterse weer. Veehouders blijven verstoken van veevoer. Ook kunnen de tankwagens van de melkfabrie ken hun afnemers niet bereiken, zodat veel boeren met volle melk tanks komen te zitten. Het Land bouwschap kreeg uit het Noor den dringende verzoeken om hulpverlening. Helikopters De luchtmacht heeft gisteren vandaag een groot aantal heli- Toen de spoorbomen kopters ingezet. Deze stonden opgesteld op vliegveld Eelde en de luchtmachtbasis Leeuwarden. Daar waren eerder wel drie ma- Marcel van Dam, Kamerlid van de PvdA, ontstak giste ren in woede toen minister Beelaerts van Blokland (CDA) tijdens het debat over de woningbouw weigerde antwoord te geven op een aantal vragen van de socia list. Van Dam wilde de mi nister toen via een Kamer uitspraak dwingen tot ant woorden maar omdat er niet voldoende Kamerleden aanwezig waren moest het debat worden opgeschort wat weer woedende reacties opleverde van CDA- en VVD-zijde. PAGINA 7 Bee i Napels" gewone Stan van Belkum: "Moskou wordt mijn hoogtepunt" PAGINA 15 Reddingsoperatie scheeps bouw gaat meer geld kosten. PAGINA 25 ROTTERDAM (ANP) - Een dronken automobilist heeft in de afgelopen nacht zijn pistool leeg geschoten op twee politieagenten. De man reed in de Roozestraat in Rotterdam-Zuid, waar het surveillerende politieman nen opviel dat de auto nogal slingerde. De agenten besloten de man te volgen. Toen de auto voor de spoorbomen bij de Roozestraat moest stoppen, stapte één van de agenten uit om de man naar zijn papieren te vragen. Met de woorden "dit is geen geintje" trok de man een pistool en loste enkele schoten op de politieman. De politieman en zijn te "hulp gekomen collega zochten dekking en schoten een aantal malen terug. chines beschikbaar, van de drie bemanningen zaten ingesneeuwd. De enige helikop- terploeg die de basis wel kon be reiken, heeft daarom de twee an dere bemanningen uit hun inge sneeuwde woningen opgehaald. De helikopters werden onder meer gebruikt om twee nierpa tiënten van Leeuwarden naar het nierdialyse-centrum in Haren te brengen. Helikopters worden ook ingezet om de bewoners van het ingesneeuwde dorpje Wie rum bij Dokkum van brood te opengingen reed de man weg. Na een wilde achtervolging kwam hij met zijn auto tegen een hek tot stilstand. Hier loste de man volgens de politie nog een paar schoten, waarna hij zich overgaf. Het pistool bleek toen leeg te zijn. Bij de schietpartij raakte niemand gewond. twee De man, de 39-jarige Rotterdammer G. R., zal poging tot doodslag ten laste worden t In Wirdum, een dorp in de gemeen te Leeuwarden, bracht een ta kelwagen uitkomst toen de am bulance, die de dominee van Wirdum met een gebroken arm naar een ziekenhuis in Leeuwar den moest brengen, niet verder kon. De takelwagen nam de am bulance op sleeptouw en wist het ziekenhuis te bereiken. Als gevolg van het barre weer zal de bezorging van ons dagblad vaak vertraging ondervinden. Wij vragen onze lezers om begrip en bieden hun onze verontschuldigingen aan voor het veroorzaakte ongemak. De Direktie 4 weken lang het LEIDSCH 34 DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden en de krant k<

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1