Nieuw altaarmissaal föif biedt grotere keuze Vrouw gedelegeerde voor oecumene in bisdom Den Bosch 'Ziekenhuis vij fje lijkt onhaalbaar Kerkbouw: vooral een zaak van vervanging -CB5BBQHBD- Versobering en verrijking tegelijk Bij het VN- bataljon Russische luchtbrug Rhodesië Lambert de Jong ...heren- vachtjassen voor nu of nooit prijzen. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1979 Als er tegenwoordig nog kerken worden gebouwd, dan is dat steeds minder voor uitbrei ding van het bestaande ker- kenbezit. Het gaat dan veel meer om vervangende ruim te. Parochies moeten zich er meer op instellen dat het afstoten van een kerkgebouw onver mijdelijk kan zijn, vooral van kerken die te groot zijn, moeilijk bruikbaar voor de li turgie zoals die hedentendage wordt gevierd, en te duur in onderhoud. Deze ontwikkeling zal zich in de komende jaren voortzetten. Dat staat in een rapport over rooms-katholieke kerkbouw in Nederland anno 1978. Vorig jaar werden drie rk kerk gebouwen buiten gebruik ge steld. In 1977 waren dat er vier. Acht nieuwe kerkruim ten werden in gebruik geno men. In vier gevallen was er sprake van vervangende ruimte en in twee gevallen wordt de nieuwe ruimte sa men met andere kerken ge bruikt. In 1977 werden nog tien nieuwe kerken in ge bruik genomen. In 1978 werd de bouw van drie kerken aanbesteed, tegen over zes in 1977. Er bestaan plannen voor de bouw van zeven kerkelijke gebouwen. Het totale aantal rk kerkruim ten in ons land bedroeg vorig jaar 1912. In het rapport wordt ook mel ding gemaakt van de grote zorg die het onderhoud van de kerken veroorzaakt. Dit zal Kerken die te groot worden en te duur in het gebruik gaan dicht. Sommige krijgen een andere bestemmingandere worden gesloopt. Kerkbouw in deze tijd is meer vervanging van verloren gegane ruimte dan uitbreiding van het gebouwenbestand. in de toekomst steeds meer van het kerkenbestand onder aandacht en geld vragen, ook de rijksdienst voor de monu- omdat maar een klein deel mentenzorg valt. Vloeken. De hervormde kerke raad in Leerdam gaat een brief schrijven aan alle directeuren en hoofden van scholen in die plaats met het verzoek het "misbruik van Gods naam" (vloeken) zoveel mogelijk tegen te gaan en daar met de leerlingen ook over te spreken. Dit naar aanleiding van een schrijven van de Raad van Kerken in Nederland aan zijn lid kerken over het gesignaleerde misbruik. De Leerdamse kerkeraad vindt, dat de kerken de pogingen om het vloeken in te dammen niet uit sluitend mogen overlaten aan de "Bond tegen het vloeken". Oorlog en vrede. De Raad van Kerken in Velsen heeft de aange sloten kerken voorgesteld in hun kerkeraad of parochieraad ie mand speciaal te belasten met de voorlichting naar gemeente of parochie toe over vraagstukken van oorlog en vrede. Dit om de plaatselijke IKV-kern (Interker- a kelijk Vredesberaad), indertijd op initiatief van de raad ontstaan, beter te laten functioneren. Deze kern wordt nu te veel als een "hobbyclub", los van de kerken gezien. Bovendien heeft de kern versterking nodig. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Zoetermeer W.J.J. van der Waal Nijmegen, te Woerden W.L. van der Geer Heu- kelum, die bedankte voor Nij- verdal; aangenomen naar Hier- den (Vel.) P.J. Bos Ridderkerk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Buiten Verband: beroe pen te Groningen A. Koers Wor- mer. Het missaal gaat vergezeld van een uitgebreide beschrijving van de indeling van de dienst in ope ningsritus, dienst van het Woord, eucharistie en slotritus. De nadruk wordt erop gelegd, dat op vele manieren de gemeen schappelijkheid van de vieringen tot uitdrukking kan komen. Zo kunnen kerkgangers aansluiten bij de vredewens in de commu nieritus door elkaar een hand te geven en daarbij de woorden "Vrede zij u" te zeggen. Een mondelinge toelichting bij dit gebaar en by de zin ervan kan wellicht de schroom die Neder landers op dit punt hebben hel pen overwinnen, zo wordt opge merkt. Eigen karakter Ter gelegenheid van de verscho ning van het nieuwe altaarmis saal hebben de Nederlandse bis schoppen een brief met handlei ding geschreven. Als zij het vergelijken met het oude (nog van paus Pius V, na het con cilie van Trente) dan is er, volgens hen, sprake van een belangrijke herziening en verbetering. Een versobering en verrijking tege lijk. De keuze is aanzienlijk groter ge worden, "waardoor recht kan worden gedaan aan het eigen ka rakter van de verschillende ge meenschappen die de eucharistie De bisschoppen menen dat het missaal twee waardevolle ele menten verbindt: het gemeen- schappelijkb in het geheel van de wereldkerk en het wettige ver langen naar eigen uitdrukking en eigen creativiteit dat in elke ge loofsgemeenschap leeft. Het nieuwe missaal beoogt een grote re deelneming van de gelovigen aan de viering. De rooms-katholieke kerkgangers krijgen met ingang van Aswoensdag 28 februari, te maken met een nieuw Neder lands altaarmissaal, dat aanstaande maandag, 19 februari, aan kardinaal Willebrands zal worden aangeboden. Van die datum af moet dit missaal in de Nederlandse bisdommen worden gebruikt bij de viering van de eucharistie. Het missaal is de officiële vertaling van het "Missale Romanum", een van de concrete resultaten van het tweede Vatikaanse concilie. In vergelijking met het verleden is de keuze uit verschillende vor men en teksten verruimd. Ander zijds wordt het gebruik van nieuwe tafelgebeden, die de laat ste jaren in omloop zijn gekomen, beperkt tot die teksten die nu of ficieel zijn goedgekeurd en voor geschreven. Naast de vier eucha ristische gebeden die in de we reldkerk worden gebruikt zijn er vijf bijgekomen voor bijzondere vieringen, zoals met kinderen, en twee van Nederlandse oor sprong. Gebaar Mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, heeft tot zijn gedelegeer de voor oecumenische zaken be noemd zuster Francesco van Pinxteren. Zij is 62 jaar en volgt in deze part-time functie prof. dr. J. Lescrauwaet op, die wegens zijn professoraat aan de rooms- katholieke universiteit van Leu ven ontslag heeft genomen. Als gedelegeerde zal zuster Van Pinxteren advies aan de bisschop uitbrengen en bemiddelend op treden voor oecumenische zaken. Verder zal zij de bisschop ter zij de staan bij diens deelneming aan het pastorale beraad der kerken in het zuiden en contacten on derhouden met de plaatselijke raden van kerken. In overleg met het bestuur van het bisdom kan zij initiatieven ont wikkelen ter bevordering van het oecumenische klimaat in het bis dom. Zij wordt bestuurslid van de Willibrordvereniging, die in de Nederlandse kerkprovincie oe cumenische zaken behartigt. Zuster Van Pinxteren zal ook de initiatieven van landelijke instel lingen kritisch volgen en eventu eel helpen uitvoeren. Mgr. Bluyssen heeft de hoop uitge sproken dat zij goedwerk zal kunnen doen voor de oecumene in het bisdom. Zuster Van Pinxteren is momen teel voorzitter van het beraad van kerken in Den Bosch, lid van de werkgroep "Professioneel Pasto raat" van de kerkprovincie, lid van de werkgroep Man-Vrouw- Kerk van de Raad van Kerken en lid van de werkgroep "Feministi sche Theologie". Verder is zij actief in vrouwenge spreksgroepen binnen en buiten haar congregatie. In een interview in het bisdomblad zegt zuster Van Pinxteren dat in haar benoeming mee zal hebben gespeeld dat zij een vrouw is. Zij meent dat er voor vrouwen een taak is weggelegd in de oecume ne, zoals in alle kerkelijke activi teiten. 'Vandaag worden grote groepen vrouwen zich bewust medever antwoordelijk te zijn in de ge schiedenis die wij maken. Zij willen er ook bij zijn, niet alleen lijdzaam toezien, maar meedoen. Er zijn ook veel vrouwen die be leid willen mee bepalen, met an dere beleidsbepalende personen. En die laatsten zijn dan meestal toch mannen Het nieuwe Nederlandse altaarmissaal is verlucht met de houtsneden die Lucas van Lenden (1489-1533) maakte voor het Utrechtse missaal", dat in 1514 bij de Leidse drukker Jan Severszoon verscheen. De hervormde dominee H. Stam en aalmoezenier C. Querelle gaan straks mee naar Libanon voor de geestelijke verzorging van het Nederlandse VN-bataljon. Er zal daar ook een humanistisch raadsman aanwezig zijn. Over een half jaar zal ds. Stam, die sinds twee jaar legerpred'kant is en in april zou afzwaaien om een opleiding te gaan volgen aan de Zendingshogeschool te Oegst- geest, worden opgevolgd door de gereformeerde ds. J. Schout. Aalmoezenier Querelle werkt al sinds 1968 binnen de krijgs macht. Het rooms-katholieke bedrijfs- pastoraat in Apeldoorn heeft nu zowel een rk pastor (L.H. Bren- mnkmeyer) als een gereformeerd predikant (K.R. Tinga) in dienst. Ds. Tinga was godsdienstleraar. Op de oproep van het bisdom Utrecht reageerden ook belang stellenden van reformatorische huize. Van hen werd ds. Tinga aangenomen. Meerderheid Ziekenfondsraad tegen Dienst voor verkeers veiligheid blijft bestaan DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman wil de directie ver keersveiligheid op korte termijn versterken tot een verkeersvei- ligheidsdienst met regionale steunpunten. Ook zal de leiding van de dienst worden uitgebreid. Tuijnman zei dit gisteren in de Tweede Kamer waar hij werd geïnterpelleerd door het PvdA- Kamerlid Van Thijn. In de nieuwe opzet zal voorrang worden gegeven aan een aantal projecten die bij de begrotings behandeling in de Tweede Ka mer veel aandacht trokken. Dat zijn de veilige schoolroutes, de bestrijding van verkeersgevaar- lijke punten (black spots), waar bij de dienst zich primair zal rich ten op de gemeentelijke veilig heidsmaatregelen. Ook zal de verkeersveiligheid in de ver- blij fsgebieden - woonervan enz. - hoog op de lijst staan. Van Thijn was blij met het ant woord van de minister, waarmee de geruchten dat de dienst zou worden opgeheven, de wereld uit zijn. In een motie die door alle grote fracties werd gesteund vroeg hij op korte termijn een taakomschrijving voor de dienst op te stellen en het personeelsbe stand daarop af te wc AMSTELVEEN (GPD) - Het staat wel vast dat een meer- derheid van de Ziekenfondsraad zich tegen de „eigen bij drage" van 5 gulden per dag voor verpleging in ziekenhui zen en inrichtingen zal uitspreken. Dat zal blijken in de vergadering van donderdag 22 februari of in een even tuele extra bijeenkomst, die moet worden gehouden als het ontwerp-advies aan de regering niet tijdig gereed is. Hiermee lijkt het kabinetsplan voor het „ziekenhuisvijfje" definitief onhaalbaar te zijn geworden, ge zien ook de tegenstand van een parlementaire meerderheid en de vele protesten uit de gezond heidszorg en de maatschappij. De vertegenwoordigers van vak beweging, ziekenfondsen en van de medische beroepen in de Uitkering nodig voor oudere ongehuwde vrouw DEN HAAG (GPD) - Er moet een speciale uitkeringsregeling ko men voor oudere, ongehuwde vrouwen. Dit heeft de Emancipa tiecommissie de regering geadvi seerd. De regeling, met een loop tijd van 10 jaar, zou moeten gel den voor vrouwen van 55 jaar en ouder met een inkomen beneden de weistandsgrens van de Zie kenfondswet. De uitkering moet de ongeveer 60.000 oudere ongehuwde vrou wen de gelegenheid geven korter per dag te werken of voorzienin gen te treffen die haar verzor gingstaak verlichten. Uitdruk kelijk moet worden vermeden dat de regeling in de sfeer van de arbeidsongeschiktheid komt. commissie kanten zich tegen de eigen bijdrage en weten zich al vast verzekerd van een meerder heid in de voltallige Zieken fondsraad. Praktische proble men staan de uitvoerbaarheid van de voorgestelde regeling, die per 1 april zou moeten ingaan, in de weg. Zo zullen de verkregen baten niet tegen de kosten opwe gen, aldus een belangrijk argu ment op grond waarvan afwijzing wordt geadviseerd. WÊÊÊÊ M ADVERTENTIE ADVERTENTIE lederéén kan dansen met DANCE PARTY een schitterende collectie sprankelende dansmuziek op 8 piaten, waarmee u in uw huis kamer uw eigen dans feesten kunt geven. Met voorde „beginners" een simpel en duidelijk instructieboekje. Waarde:/ 149.— t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" MEXICO -Het slootje springen is de Amerikaanse president nog niet verleerd. Gisteren gaf hij blijk van zijn kunnen door over een irriga tiegeul te springen tijdens een be zoek aan een boerenbedrijf in Mexi- Carter brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan dit Ameri kaanse buurland. LONDEN (AP) - De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland overwegen een luchtbrug op te zetten om duizenden zwarte Rhodesische vluchtelingen uit Botswana over te vliegen naar Zambia, zo heb ben Britse autoriteiten gisteren onthuld. De interventie van communisti sche landen in de crisis in zuide lijk Afrika, aldus diplomaten, is mogelijk geworden door berich ten dat de Rhodesische strijd krachten van premier Ian Smith wellicht transportvliegtuigen neerhalen waarmee de vluchte lingen vervoerd worden. Deze berichten bereikten het Britse ministerie van buitenlandse za ken die ze doorgaf aan de Deense luchtvaartmaatschappij, Maersk Air, die tot deze week de lucht brug had onderhouden. Ongeveer 3000 van de naar schat ting 10.000 vluchtelingen zijn door Maersk Air vanuit hun kampen in Botswana naar Zam bia gevlogen. De Britse functionarissen die ano niem wensen te blijven zeiden dat het Deense bedrijf de" lucht brug ophief na de waarschuwing ontvangen te hebben. Vervolgens zou Joshua Nkomo, een van de twee leiders van het Patriottisch Front, de zwarte Rhodesische guerrillabeweging, een verzoek hebben gericht aan de Oost-Europese regeringen. Brown belooft Israël wapens TEL AVIV (Reuter) - De Amerikaanse minister van defensie, Harold Brown, heeft Israël gisteravond toegezegd dat zijn luchtmacht met nieuwe Amerikaanse wapens zal worden versterkt, zoals raketten van het type Sidewinder. Ook had Brown meegedeeld dat de Verenigde Staten zullen overwegen 60 moderne straaljagers van het type F-16 aan Israël te verkopen, die aan vankelijk door Iran waren besteld. Het nieuwe bewind in Iran heeft deze bestelling ongedaan gemaakt. Brown heeft twee dagen besprekingen gevoerd met Israëlische defensie deskundigen. Zo kun je de prijzen zondermeer noemen. De mooiste en warmste vachtjassen gaan er nu uit met kortingen van 30 tot 50% en dat is toch maar mooi meegenomen, vindt u niet heren! TEHERAN (AP) - De Iraanse staatsradio heeft gisteren bekend gemaakt dat een delegatie van de "nderweg is naar Teheran cte Israëlische handelsmissie aldaar over te nemen Chomeini heeft opdracht gegeven Odi net gebouw moet worden overgedragen aan de PLO.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19