Extra vergadering regering over abortus Woningbouw-eisen CDA ingewilligd Kamerleden voelen zich door regering misleid Almere-spoorweg maakt meeste kans langs Vecht n flink gestegen Uit in de Randstad Adviesaanvrage over ziekenhuis-vijfje blijft gehandhaafd DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer is in meerderheid onte vreden over de wijze waarop de Nederlandse regering is gezwicht voor de aandrang uit West- Duitsland om akkoord te gaan met de bouw van een ultracentri fuge-fabriek in het Duitse Gro- nau. Tijdens een kamerdebat over deze affaire bleek gister avond dat niet alleen oppositie woordvoerders Terbeek (PvdA), Brinkhorst (D'66) en Jansen (PPR) gemeend hadden dat Ne derland de bouw van een Duitse verrijkingsfabriek had voorko men door vorig jaar schoorvoe tend in te stemmen met de uit breiding van de UC-fabriek in Almelo, maar dat ook CDA- woordvoerder Van Houwelingen die mening was toegedaan. Inzake uc-fabriek in Gronau was met een afkeurende motie- Brinkhorst, waarin werd gesteld dat de regering de Kamer vorig jaar heeft misleid door net te doen alsof door uitbreiding van „Almelo" voorlopig geen vesti ging in Duitsland zou volgen. WD'er Portheine wilde niet ver der gaan dan betreuren dat de fa briek in Gronau er komt. Terbeek diende een motie in waarin het hele beleid van de re gering inzake Gronau werd afge keurd, omdat de ministers Van Aardenne (economische zaken) en Van der Klaauw (buitenlandse zaken) akkoord zijn gegaan met „Gronau" zonder de tegenpresta tie binnen te halen dat Urenco- partner West-Duitsland formeel heeft beloofd het verdrag van Almelo (waardoor Groot-Brit- tannië, West-Duitsland en Ne derland in de ultracentrifugezaak aan elkaar zijn verbonden) in 1981 met opnieuw tien jaar te verlengen. Minister Van der Klaauw was van mening dat het vorige kabinet, dat in 1974 heeft toegezegd dat vestiging van een fabriek in Duitsland in principe mogelijk zou zijn, die voorwaarde met be trekking tot de verlenging van het verdrag en de daarvoor nood zakelijke overeenstemming over het exportbeleid voor verrijkt uranium uit de Urenco-fabrie- ken, had moeten afdwingen. Minister Van Aardenne gaf toe dat het beter zou zijn geweest als er wel nu al een notawisseling zou hebben plaatsgevonden waarin de verlenging van het verdrag zou zijn bevestigd. Ook erkende hij dat aanvankelijk de regering de indruk kan hebben gewekt dat er na de uitbrèiding van „Alme lo" voorlopig geen sprake zou zijn van een fabriek in Duits land. DEN HAAG (GPD) - Het abortuswetsontwerp van het kabinet is opnieuw een week vertraagd. Premier Van Agt heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat de problemen rond de afhandeling van abortus zo groot zijn dat het kabinet er morgen een voltallige vergade ring aan moet wijden. De indiening zal daarom niet eerder dan in de loop van volgende week kunnen plaatsvinden. Oppositieleider Den Uvl heeft fel gereageerd op het hernieuwde uitstel van het abortus wetsont werp. dat volgens het regeerak koord vóór 1 januari ingediend had moeten zijn. Den Uvl noem de het gisteren een „ergerlijk ge sol met een belangrijke zaak". Hij verklaarde dat Van Agt onlangs ten onrechte de verzekering heeft gegeven dat het kabinet de problemen rond abortus had op gelost. Man rijdt 27 jaar zonder rijbewijs VRIEZENVEEN (ANP) - Bij een controle van autopapieren heeft de politie van Vriezenveen een 58-jarige inwoner van die ge meente ontdekt die al 27 jaar zonder rijbewijs had gereden. Hoewel de man nog nooit bij een ongeval was betrokken, kreeg hij een proces-verbaal en de op dracht om alsnog een rijbewijs te halen. Hevige brand verwoest knopenfabriek Spakenburg BUNSCHOTEN-SPAKENBURG (GPD) - Een felle brand heeft gis teren de Hollandse Knopenfa briek in Spakenburg volledig verwoest. De brand, die vermoe delijk is ontstaan in het ketelhuis, richtte voor vele miljoenen gul dens schade aan. Over de oorzaak is nog niets bekend. De fabriek begon aan de oostzijde te branden. De harde oostenwind joeg de vlammen door het hele pand zodat in korte tijd de hele fabriek één vlammenzee was. Door het slechte weer werden de blussingswerkzaamheden be moeilijkt. Heroinevangst o van vier ton ROTTERDAM (ANP) - De recher che van de afdeling verdovende middelen van de politie in Rot terdam heeft in de afgelopen twee nachten handelaars in he roïne aangehouden. De politie nam een partij verdovende mid delen in beslag met een waarde van ruim meer dan 400.000 gul den. De recherche hield dinsdagavond vier mannen en twee vrouwen aan die in de afgelopen tijd re gelmatig heroïne in de Maasstad verspreidden. Zij hadden drie ons heroïne bij zich. In de nacht van dinsdag op woensdag sloeg de politie een nog grotere slag. Bij een routinecontrole trof zij in de auto van de 26-jarige Chinees K. W. T. uit Rotterdam twee koffers aan. In een geheime bergruimte zat een hoeveelheid van 3,75 kilo gram heroïne. Den Uyl zou vandaag aan de Kamer voorstellen om Van Agt ter ver antwoording le roepen over het uitstel. Den Uyl noemt het in strijd met de gedane toezeggin gen dat het kabinet de indiening van het abortusvoorstel opnieuw vertraagt, zonder de Kamer uitleg te geven waar het conflict om draait. Zijn verzoek zal echter door een meerderheid van CDA en WD hoogst waarschijnlijk worden verworpen. Het kabinet is er gisteravond en -nacht niet in geslaagd een oplos sing te vinden voor de problemen die zijn gerezen rond de vaststel ling van de definitieve tekst van het wetsontwerp. In het kabinet zouden zich daarbij twee kampen aftekenen: enerzijds minister De Ruiter, gesteund door de WD- bewindslieden en enkele CDA'ers, die vasthouden aan het oorspronkelijke wetsontwerp, en anderzijds de overige CD A-mi nisters. onder aanvoering van Andriessen en Gardeniers, die alsnog een verscherping in het wetsontwerp willen aanbrengen. De moeilijkheden zijn inmiddels zo hoog opgelopen dat de VVDministers met een beslissing willen wachten tot morgen, als vice-premier Wiegel van de An tillen is teruggekeerd. Zoals gemeld draait het conflict vooral om de formulering van de memorie van toelichting op het wetsontwerp, alsmede om de uit voeringsbepalingen. In de toe lichting moet het kabinet met zwaarwegende argumenten aan geven waarom het de kritiek van de Raad van State naast zich neerlegt, onder meer ten aanzien van de vraag wie uiteindelijk over abortus beslist, de vrouw alleen of de vrouw samen met de arts. Daarnaast speelt de kwestie van de AMVB's, algemene maatre gelen van bestuur, die bijvoor beeld bepalen aan welke eisen de klinieken en ziekenhuizen, waar abortus wordt verricht, moeten voldoen. De ministers De Ruiter en Ginjaar geven er de voorkeur aan een en ander tegelijk met het wetsont werp te publiceren, terwijl een deel van het CDA deze kwestie pas later wil regelen en dan te vens van de gelegenheid gebruik wil maken om strengere eisen te stellen aan het toelaten van abor tusklinieken. De CDA-ministers zouden bang zijn dat door het publiceren van de uitvoerings bepalingen blijkt, dat abortus in de praktijk vrijwel geheel vrijge laten wordt. Hierdoor zou de steun van de rechtervleugel van het CDA voor het wetsontwerp in gevaar komen, waardoor het wetsontwerp vrijwel zeker niet meer op een meerderheid in de Kamer kan rekenen. ARNHEM - Het waterpeil van de Rijn in ons land is de afgelopen dagen als gevolg van de dooien neerslag in West-Duitsland sterk gestegen. Rijkswaterstaat verwacht voor de komende dagen een nog hoger peil hoewel de situatie niet zorgelijk wordt genoemd. Deze automobilist op de Rijnkade in Arnhem zal niet met droge voeten thuiskomen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt verhoogt het woningbouvtfpro- gramma voor dit jaar met 3000 huizen in de sociale sector. Hiermee komt het kabinet volledig tegemoet aan de verlangens van het CDA. Minister Beelaerts van Blokland zou vandaag tijdens de voortzet ting van de begrotingsbehande ling nog niet precies aangeven op welke wijze deze extra woningen worden gefinancierd. Het staat vast dat de extra gelden binnen de begroting van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening ge vonden moeten worden. Op het departement wordt naar posten gezocht waarop bezuinigingen mogelijk zijn. Met de extra wo ningen is een bedrag van onge veer 30.000.000 gemoeid. Minister Beelaerts van Blokland overlegt het parlement op korte termijn een nota van wijzigingen van de begroting waarin de be zuinigingsposten zijn opgeno men. Naar verwachting worden de extra gelden gevonden door de nieuwbouw van de ministeries van buitenlandse zaken en on derwijs en wetenschappen met twee jaar uit te stellen. Dit finan- cieringsvoorstel was dinsdag al door het CDA voorgesteld. Het kabinet wil zich nog niet uitspre ken over extra woningen in de MISDRIJVEN (240) OPGELOST UTRECHT (ANP) - In de afgelopen maanden heeft de Utrechtse poli tie met de aanhouding van tach tig personen klaarheid gebracht in 240 gevallen van handel in he roïne, overvallen en berovingen, het handelen en in bezit hebben van wapens, inbraken en inslui pingen, diefstal van auto's en an dere diefstallen en helingen. De totale buit bedroeg naar schat ting ruim 200.000 gulden, zo heeft de Utrechtse politie gisteren be kendgemaakt. Bij het onderzoek bleek duidelijk dat de verdachten in groepen werkten. Zo opereerde vanuit het Utrechtse Overvecht een groep van twaalf jongens van 15 tot 19 jaar. Zij hielden zich bezig met diefstallen uit auto's, het stelen van auto's, insluipingen en het beroven alleen fietsende De overige verdachten hielden zich in wisselende groepen vooral be zig met diefstallen. Hun buit be stond daarbij meestal uit tv-toe- stellen, klokken en radio- en af speelapparatuur. Volgens de po litie ging het bij deze groep om verslaafden aan heroïne. In dit geval was de politie gelukkig met de arrestatie van drie heroiï- nehandelaren. Bij één van hen werden acht gram heroïne en twee vuurwapens aangetroffen. Het bleek dat hij optrad als hoofddealer. Hij liet verslaafden heroïne verkopen, maar was te vens heler van de gestolen goede ren. In alle gevallen betaalde hij met heroïne. sociale sector voor de jaren 80 en 81. Met name minister Andries sen van financiën verzet zich uit bezuinigingsoogpunt tegen de verhoging van de woningbouw programma's na 1979. Dinsdag wilde het kabinet niet ver der gaan dan 2000 extra wonin gen in de sociale sector. Het ka binet is echter voor het CDA door de knieën gegaan. Er komen dit jaar 3000 extra woningen bij. Het gaat hierbij om 1000 woningwet woningen (huur), 1000 goedkope premiekoopwoningen en 1000 dure premiekoopwoningen. Hoewel de WD zich bij het kabi netsbesluit neerlegt, hebben de liberalen gisteren nog in het par lement om 6000 extra premie koopwoningen voor de komende drie jaar gevraagd. De WD'er De Beer verweet het kabinet gisteren een gemis aan beleid ten aanzien van het vast stellen van het bouwprogramma. De liberaal merkte echter direct op dat het vorige kabinet was be gonnen met de verkeerde weg in te slaan. De verwachte confronta tie tussen De Beer en de socialist Marcel van Dam bleef uit omdat kamervoorzitter Vondeling geen interrupties toeliet. Dit bracht de socialist Kombrink tot de op merking: "U maakt misbruik van uw bevoegdheden". De drie grootste fracties spraken hun af keuring uit over de handelwijze van Vondeling. CDA, WD en PvdA zijn van oordeel dat een in terruptieverbod een gedachten- wisseling onmogelijk maakte. Oud-staatssecretaris Van Dam voegde Vondeling toe, terwijl De Beer aan zijn betoog bezig was: "Ik kan me niet eens verdedigen. Ik ben net het koninklijk huis". AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 16 febr., 20.15 uur. Brabants Orkest o.l.v. Henk Jordans: 17 febr., 15.00 uur, Radio Filh. Orkest o.l.v. David Zinman: 17 febr., 20.15 uur, Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Kees Bakels; 20 febr., 20.00 uur, De Stem des Volks en het Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Antoon Krelage; 21 febr. 12.30 uur, lunchconcert. Kleine Zaal: 16 febr., 20.15 uur, Thérèse Steinmetz "Opus één plus drie": 17 febr., 20.15 uur, Rondom Kwartet m.m.v. Paul Verhe.y, fluit; 19 febr., 10.30 uur, "Muziek op zondag": 19 febr., 20.15 uur. Els Kuin, gitaar; 21 febr., 20.15 uur, Quartetto Esterhazy m.m.v. Wim ten Have, altviool; 21 febr., 20.125 uur, Bella Davidovitch, piano; 22 febr., 20.15 uur, Tel Aviv Kwartet m.m.v. David Chen, altviool. Stadsschouwburg: 15,21 en 22 febr., 20.15 uur. Nationaal Ballet; 16 en 20 febr.. 20.00 uur en 18 febr.. 14.00 uur. Ned. Opera Stichting met "Madame Butterfly" van Puccini; 17 febr.. 20.15 uur, Pu- bliekstheater met "Agnes B." van Frans X. Kroetz; 19 febr., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Carmen" van Bizet. Carré: 16 t/m 22 (behalve 19) febr., 20.15 uur, Jasperina de Jong in "Thuis Best". De Brakke Grond: 16 t/m 22 febr., 20.30 uur, de Theaterunie met "Nachtrit" van Bernlef. Centrum Bellevue: 14 t/m 17 febr., 20.30 uur, "Roosje en het Prijs- dier" van Harlad Mueller; 16 en 17 febr., 20.30 uur. Paul Beudel Produkties met "Terug naar Soweto" van Steve Wilmer. Kleine Komedie: 16, 17 en 18 febr., 20.15 uur, cabaret Tekstpiere ment met "Van wie zou dat nou zijn?"; 20,21 en 22 febr., 20.15 uur, "Meneer Masure", blijspel van Claude Magnier. Nieuwe de la Mar: 16. 17 en 18 febr.. 20.15 uur. Caro van Eyck en Guus Hermus in "Een gelukkige hand" van Coburn; 19 t/m 22 febr., 20.15 uur. Fons Jansen in "Fons Jansen 5". Westerkerk: 18 febr., 19.30 uur, concert door het Westerkerkkoor, Bachorkest en solisten o.l.v. Simon C. Jansen. Den Haag Koninklijke Schouwburg: 17 en 22 febr.. 20.15 uur. Haagse Come- die met "Het leven een droom" van Pedro C'aldéron de la Barca; 18 febr., 14.00 uur, Haagse Comedie met "De repetitie of de be strafte liefde" van Anouilh; 18 febr., 20.15 uur. Haagse Comedie met "'Pijlers van de samenleving" van Ibsen: 19 febr., 20.15 uur. Publieksthater met "Agnes B" van Frans X. Kroetz: 20 en 21 febr., 20.15 uur. Hoofdstad Operette met "Eine Nacht in Venedig" van Johann Strauss. Congresgebouw: 16,17,18,20,21 en 22 febr., 20.15 uur, "Mara, Fem, Has en Pink.". Circustheater: 16, 17 en 18 febr.. 20.15 uur, Bram en Freek "Neer- lands Hoop Code; 20 febr., 20.15 uur, Nationaal Ballet; 22 febr., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Madame Butterfly" van Puccini. HOT-Theater: 18 febr.. 14 00. Kindertheater Psssstt met "Padoe- depoppelos"; 20 en 21 febr., Haagse Comedie met "Hou me vast". Diligentia: 16 en 17 febr., 20.15 uur, blijspel "Laat me los, hou me vast" van Murray Shisgal; 18 febr., 14.30 uur. Abbie de Quant, fluit en Elisabeth van Malde, piano; 20 febr., 20.15 uur, Antonio Pereira Arias, gitaar; 21 febr.. 12.45 uur, lunchprogramma; 22 febr., 20.15 uur, Paco Pena, gitaar. Appeltheater: 16, 17, 20, 21 en 22 febr., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "De Feeks". Theater aan de Haven: 16 febr. 20.30 uur. Het Trojaanse Paard met "Een dag uit het leven van Martha Koenen"; 16 febr., 22.30 uur, het Krimpvrije Vrouwenkoor: 17 febr., 20.30 uur, toneelgroep Proloog met "Vrouwen als het aan ons ligt"; 17 febr., 22.30 uur, Vrouwenhuiskoor; 18 febr., 14.00 uur, kindervoorstelling door toneelgroep Rats "Meisjes toch"; 22 febr., 20.30 uur, vrouwenca baret "Een traan voor elke roos". Theater Pepijn: 16 en 17 febr., 20.30 uur, cabaret Inkeep "Zand erover"; 18 febr., 15.00 uur, jazz in Pepijn: 20 febr.. 20.15 uur, Jaques Vassal "Panorama de la chanson Frangaise"; 21 febr.. 14.30 uur, Kindertejater NJT "Spelend wijs"; 22 febr., 20.30 uur. Poëzie Hardop. Theater in de Steeg: 16 en 17 febr., 20.30 uur, Theaterkollektief Hare Majesteit met "De vergroeiing"; 18 febr., 14.30 uur, Haags Sprookjes Toneel met "De legpuzzel van Leo Pardo." Theater de Tobbe, Voorburg: 16 febr.. 20.30 uur. cabaret Nar "Romantiek met mayonaise"; 17 febr., 22.00 uur. Horror-filmsfes tival; 20 febr., 20.30 uur, vrij podium populair. Leiden Leidse Schouwburg: 16 febr., 20.15 uur. Chris Hinze his friends; 17 febr., 20.15 uur. toneelgroep Theater met "De kapitein van Köpenick" van Karl Zuckmaver: 21 febr.. 20.15 uur. Zuidelijk Toneel Globe met "De mensenhater" van Molière: 22 febr., 20.15 uur. Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff. LA K-Theater: 16 febr.. 20.30 uur, muziektheater Loek Dikker: 17 febr., 20.30 uur. toneelgroep Sater met "Het verhoor"; 18 febr., 15.00 uur, kindervoorstelling: Poppentheater De Trekwagen met "Tulpen uit Amsterdam"; 22 febr., 21.00 uur, Sharon Landau, soloprogramma. DEN HAAG (GPD) - De advies aanvrage bij de Ziekenfondsraad inzake de invoering van een eigen bijdrage voor ziekenhuispatiën ten zal niet worden ingetrokken. Dit heeft minister-president Van Agt de Tweede Kamer gisteren meegedeeld. De premier liet ech ter wel weten dat de raad van de regering het verzoek heeft gekre gen ook andere mogelijkheden voor een kostenombuiging in de gezondheidszorg te onderzoe ken. Het PvdA-kamerlid Dolman had dinsdag hierover vragen gesteld, nadat Van Agt vrijdag liet weten weinig gelukkig te zijn met de in voering van een verplichte eigen bijdrage van vijf gulden per dag voor ziekenfondspatiënten. Al eerder had staatssecretaris Ve der-Smit (volksgezondheid) ver klaard de betaling van de eigen bijdrage te willen beperken tot maximaal 16 dagen. De eigen-bijdrageregeling is een onderdeel van het ombuigings programma Bestek '81. In eerste Van Agt - ook andere mogelijkheden - instantie stelde het kabinet vorig jaar een eigen bijdrage van tien gulden per dag voor ziekenfonds en AWBZ-patiënten voor. Onder druk van de Kamer is dit inmid dels teruggebracht tot vijf gul den. Ook dit voorstel lijkt echter niet te kunnen rekenen op de steun van een kamermeerder heid. Uit de verklaring van Van Agt vrijdag na de ministerraad valt op te maken dat ook binnen het kabinet de meningen nog verdeeld zijn. DEN HAAG (GPD) - De Almere-spoorweg van Weesp naar Lelystad maakt op het oude land de meeste kans langs de Vecht in de Keverdijksepolder. Dit bleek giste ren in de Tweede Kamer bij het debat over de vaststelling van het omstreden verloop van deze ook wel Flevo-spoor- weg genoemde railverbinding tussen Weesp en Muiden. Alleen de SGP steunt onvoorwaardelijk het jaren geleden ontworpen, nu door minister Tuijnman van verkeer gereserveerde tracé. Tuijn- mans eigen fractie, de WD, liet bij monde van Pol de Beer de deur open naar een alternatief. De minister zal vol gende week antwoorden. PvdA en CDA geven onder zekere voor waarden de voorkeur aan het zgn. tracé- Bos, dat tot gevolg heeft dat het station Weesp een 500 m moet worden ver plaatst. Voorts gaven de woordvoerders van deze fracties, Van Thijn voor de PvdA en Dijkman voor het CDA, te ken nen dat de gemeente Weesp tot mede werking bereid moet zijn Een aantal Gooise gemeenten, alsmede de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten heeft zich vrijwel unaniem tegen de keuze van minister Tuijnman uitgesproken. De argumenten tegen een spoorweg in dit deel van de Keverdijksepolder zijn dat een fraai stuk landschap wordt vernie tigd en dat daarmee de groene bufferzo ne tussen Amsterdam en het Gooi wordt aangetast; dat flora en fauna alsmede de waterhuishouding van het Naardermeer worden bedreigd. Met het tracé-Bos worden deze bezwaren goeddeels weggenomen. Ertegen pleit dat een extra kunstwerk moet worden gebouwd teneinde de Vecht te kruisen, alsook dat voor dit nieuwe verloop een nieuw streekplan ontworpen zou moe ten worden. Er is nog een derde tracé, ontworpen door het Amersfoortse ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verheij. Dit naar de ontwerpers als DHV-tracé genoemde verloop takt enkele kilometers ten wes ten van Weesp van de spoorlijn Amster dam-Amersfoort af. Het voordeel is dat de spoorweg die dan de Bloemendaalse- polder kruist, geen omvangrijke schade aan het landschap aldaar toebrengt, maar het nadeel is dat alle treinen naar en van Amsterdam in Weesp moeten ke- D'66-woordvoerder mevr. Lambers hield een vurig pleidooi voor deze verbinding, maar zij werd in haar opvattingen slechts gesteund door Leo Jansen van de PPR.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7