Ford Rijnland Park aan de Zijlsingel Schade aan Leidse wegen door vorst valt nog mee Verdient U ook nog snel even 'n paar honderd gulden? Helikopterbaan in Leeuwenhoek vergeten Op plaats van Nederlands Drukkerij Bedrijf Actief in 1.48 Duivesteyn (PvdA) kritisch over grond voor garagebedrijf DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 r énige tijd een begin worden gemaakt met de aanleg i LEIDEN - Het terrein van het Nederlands Drukkerij Be drijf aan de Zijlsingel/Oosterkerkstraat wordt nog dót jaar of begin volgend volgend jaar ingericht als park' ge bied. Burgemeester en Wethouders hebben besloten het fabriekscomplex te slopen en in te richten als stadspark. Deze beslissing moet nog de goedkeuring krijgen van enkele commissies uit de gemeenteraad. gemeenteraadskringen is echter onlangs nog aangegeven dat wo ningbouw voor een deel van het terrein niet uitgesloten moet worden. Bij hun keuze voor parkaanleg hebben B en W echter overwogen dat het structuurplan voor de binnenstad parkvoorziening aangeeft voor het gebied. Bij het bestemmingsplan Herengracht/ Zijlsingel is het terrein boven dien alleen vastgelegd als be drijfsvestiging voor het NDB. Voor woningbouw zou dan een wijziging van het bestemmings plan nodig zijn. Het NDB vertrekt waarschijnlijk in oktober uit Leiden naar de vroe gere Grofsmederij-fabriek in Zoeterwoude. De verplaatsing van het bedrijf is volgens een woordvoerder van het NDB ver traagd door de afwikkeling van de verkoop aan de gemeente. De gemeente wil het terrein aan de Zijlsingel nog in het plantseizoen 1979/1980 inrichten als park. B en W hebben de voorkeur gege ven aan parkaanleg boven wo ningbouw. Het stadspark op dit |)unt aan de Zijlsingel moet deel uit gaan maken van een ring aan groengebieden langs de rand van de oude binnenstad. Hiertoe be horen ook het park op het oude terrein van de Grofsmederij aan ADVERTENTIE CRM De gemeente heeft onlangs van het ministerie van CRM een subsidie van 4 ton ontvangen voor de aanleg van een stadsdeelpark. Voorwaarde voor deze subsidie is dat ook het terrein van het NDB als park wordt ingericht. Boven dien is de sloopsubsidie van het rijk gebonden aan de bestem ming tot park. Bij aankoop van het Nederlands Drukkerij Bedrijf sprak de ge meenteraad vorig jaar al uit dat het terrein park moet worden. Deze keuze was echter afhanke lijk van benodigde subsidie. In Superjones De rockgroep Superjones treedt morgenavond op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. De groep ont stond vorig jaar mei uit de Am sterdamse groep Carlsberg en de Utrechtse Midland Jamband. Vorig jaar trad Carlsberg al eens op in het LVC. De groep be staat uit gitarist Han Bavinck, gitarist Anthonie de Bruiyie, drummer Hans Boosman en bassist Edgar Paul. De zaal gaat om acht uur open en de toegang bedraagt vijf gulden. TM-lezing Dr. A. W. Cramer houdt van avond een lezing over zijn on langs verschenen boek "Licht dat ieder mens verlicht". Het boek handelt over de menselijke ADVERTENTIE MMjlt [S >V,7wvirnïtervf it Ardenner Kotelet: 100 gram Een van de vele van een gewone karbonade iets bijzonder lekkers te maken. 15 minuten zacht braden is genoeg. [2] uw Keurslager situatie, christen-zijn en het transcendente meditatiepro gramma. Dr. Cramer is weten schappelijk hoofdmedewerker voor cultuurpsychologie aan de Leidse universiteit. De bijeen komst wordt gehouden in het Rijksmuseum voor Volkenkun de. Steenstraat 1 en begint om acht uur. Entreeprijs vier gul den. Geschiedenis Na het project "Leiden in de cri sisjaren" organiseert de pro jectgroep Leidse geschiedenis van het Leids Vrijetijdscentrum een geschiedeniscursus. De be doeling is mensen die zelf wat aan Leidse geschiedenis willen doen wegwijs te maken in het historisch materiaal. Zo is on derdeel van de cursus een be zoek aan het Leids gemeentear chief aan de Boisotkade.De cur sus zal een tiental avonden du ren en op donderdag gehouden worden. De eerste bijeenkomst aan de Breestraat 66 is op 1 maart. Belangstellenden kun nen zich via telefoonnummer 146449 opgeven. De kosten be dragen 20 gulden. Zaalhandbal De gemeentelijke schoolsport- commissie Leiden organiseert zaterdag een schoolzaalhand- baltoemooi. De wedstrijden worden gehouden m de Groenoordhallen en beginnen om negen uur 's ochtends. De speeltijd van elke wedstrijd is 15 minuten, zonder wisseling van speelhelft. Van de basis scholen nemen 110 meisjes en 180 jongens deel. Het voortgezet onderwijs geeft acte de présence met 360 meisjes en 250 jongens. Albeda bij CDA Op maandag 19 februari belegt het CDA Kamerkringverband Leiden een bijeenkofnst in de benedenzaal van de "Morgen- sterkerk" aan de Nassaulaan 1 in Zoetermeer. Voor de pauze zal dr. W. Albeda, minister van sociale zaken een inleiding houden. Daarna is er gelegen heid tot het stellen van vragen en discussie. De openbare bij eenkomst begint om acht uur 's avonds. Praktisch alle automerken hebben de prijzen van hun modellen al verhoogd. Ford ook, behalve de prijs van de Ford Taunus. Helaas komt daar op 19 februari ook een einde aan: dan wordt de Taunus 3 °/o duurder. Jammer maar het kan nu eenmaal niet anders in deze tijd van steeds stijgende kosten. Snelle beslissers hebben nu nog 'n paar dagen de tijd om alsnog een Taunus voor de oude prijs te kopen. U dus ook. "Nee, zo erg is het in Leiden niet", zegt de heer Boelens, chef van de afdeling onder houd wegen bij de gemeente, als hij o' - baande foto ziet. Die foto is een paar weken te rug ergens in Nederland ge maakt om het verhaal van de wegenbouwers over de grote schade die de vorst aan de wegen toebracht te illustre- De Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers schatte de to tale schade aan rijks- provin ciale- en gemeentelijke wegen samen begin deze maand op veertig miljoen gulden. En kele dagen geleden herstelde diezelfde vereniging zich, en zei dat de schade aanzienlijk boven de veertig miljoen zal liggen. De wegenbouwers zijn nu bang dat er problemen gaan ontstaan. De reparatie van de wegen zal immers ex tra geld vragen. Geld dat an ders zou worden gebruikt voor het normale onderhoud van wegen, en voor het plan van minister Tuijnman om de knelpunten in het wegennet op te lossen. De wegenbouwers zullen dxis, als er geen extra geld komt, om aanvullend werk moeten vragen Hoe ontstaat die schade aan de wegen eigenlijk? Dooropdooi, vertelt de heer Boelens. As faltwegen waarin zoge naamde "krakelee" is ont staan, scheurtjes in de dek laag, zoals op de Leidse sin gels in veel gevallen, hebben het meest last. Er kan water tussen de deklaag en de uit veel grover materiaal be staande fundering slaag ko men. Als dat water weer gaat opvriezen, krijg je het beeld van de foto. In Leiderdorp krijg je dit beeld ook, aldus Boelens. De asfaltwegen in Leiden zijn allemaal van vrij jonge da tum, en worden goed dichtge- gouden en geslempt. Dat is een soort impregneren, waardoor het levend blijft. Want hoe ou der en doder het asfalt, hoe meer scheuren er in komen. Ook met klinkerstraten kun je last hebben. Als het water tus sen de klinkers door zakt, en de bovenste paar centimeter zand zijn al ontdooid, dan krijg je papvorm ing onder de stenen, die dan worden losge- reden. Daar hebben we in Leiden nog geen last van. Maar wat niet is kan altijd nog komen. Boelens: "We hebben tot nu toe betrekkelijk weinig schade. Maar het versnelt natuurlijk wel, de wegen die nu schade hebben zijn toch eerder aan vernieuwing toe. Daar komt bij dat al het normale onder houdswerk al vanaf de kerst dagen stil ligt. Onze mensen zijn nu bij de reinigingsdienst bezig. Ik denk dat we half maart weer aan de gang kun nen, maar dan loopje toch een paar maanden op achter en die zullen we over het hele jaar weer moeten zien in te halen." Met de lijst van wegen die dit jaar een onderhoudsbeurt krijgen tgepubliceerd in de krant van vrijdag 19 janua ri), zou per februari worden begonnen. Verder liggen er nog diverse straten open suids de kerstdagen. Er zat vaak nog maar en kele dagen of we ken werk aan. Zoals de af bouw van de Brahmslaan en Kennedy laandaar lag in de cember nog maar voor veer tien dagen werk. Hetzelfde geldt voor de Sumatrastraat de Potgieterlaan in het Haagwegkwartier, de Steen- schuur. Een stuk van het Le vendaal ligt nog open, van wege de rioleringswerk zaamheden, die in een paar dagen kunnen worden afge rond, als het weer dat toe laat... Voor het asfalteren van wegen zal het inlopen van de achter stand niet veel problemen op leveren, aldus Boelens. Maar voor het straatwerk wel. Daarbij ben je gebonden aan een vast aantal straatmaker. De schade aan 's lands wegen door opdooi bedraagt aanzienlijk meer dan de eerder geschatte veertig miljoen gulden. LEIDEN - "Jarenlang hebben ga ragehouder Kempeneers en de gemeente Leiden zich wederzijds in loopgraven verschanst, nu is er zeer plotseling een oplossing ge vonden en krijgt het bedrijf grond in de Meren wijk. Maar ik begrijp in Godsnaam niet waar zo'n klein bedrijf Zo'n enorme lap grond voor nodig heeft". Dat zei het PvdA-raadslid Duives- teyn gisteravond in een vergade ring van de gemeenteraadsfractie van zijn partij. Het garagebedrijf Kempeneers- mag zijn bedrijf verplaatsen naar de Merenwijk en krijgt daar bijna tien keer zo veel grond tot zijn beschikking. De vestiging aan de Langestraat wordt dan ontruimd en Kempe neers trekt zijn bezwaren tegen woningbouw in die omgeving in, aldus een overeenkomst met de gemeente. De gemeenteraad moet die - plot selinge - overeenkomst echter nog goedkeuren. Wethouder Waal stelde als antwoord in het algemeen, dat de gemeente "ook op aandringen van veel raadsle- den" tot deze overeenkomst met Tegen de 2 PvdA-raadslid mevrouw Hes vindt dat er "niet teveel en te gemak kelijk" gepraat moet worden over het volbouwen van de Steven- hofjespolder voor de Leidse wo ningbehoefte. Volgens haar heeft dat het effect dat meer gewenste ontwikkelingen - zoals het vol bouwen van de "open gaten" in Leiden - daardoor langzaam maar zeker op de achtergrond ra ken. Kempeneers gekomen is. Een concrete toelichting op de peri kelen met Kempeneers wilde hij in het openbaar niet geven. 1 het raadslid Van Dongen accepteerde de fractie van de PvdA gisteravond het uit gangspunt, dat "de behoefte aan huisvesting voor studerenden en andere jongeren niet alleen door Leiden kan worden opgevangen, maar dat ook de randgemeenten daarin een aandeel moeten leve ren". Volgens Van Dongen wordt daarmee ten onrechte een onder scheiding in "soorten" woning zoekenden gemaakt. De stelling zal nu worden voorgelegd aan de ledenvergadering van de PvdA. Woningbouw in de Coebel moet verder een lage prioriteit krijgen omdat woningen die daar ge bouwd worden wel eens "onbe taalbaar" kunnen worden, stelde de PvdA-fractie gisteravond verder. Walenkamp (CDA) vreest gevolgen voor woningbouw LEIDEN - Op geen enkele i hebben burgemeester en wet houders er bij de plannenmakerij voor Leeuwenhoek (het gebied tussen Plesmanlaan en Wasse- naarseweg) rekening mee ge houden, dat in dat gebied een he likopterhaven ligt. Die helikop terhaven - van het Academisch Ziekenhuis - vereist in feite een groot gebied waarin helemaal geen woningen kunnen komen. Een gebied zonder wortingen is no dig om een veilige aanvliegroute en een veilig landingsgebied te hebben. Als deze eisen conse quent worden doorgevoerd in het Leeuwenhoek-gebied betekent dat, dat er voor de woningbouw die de gemeente Leiden zich voorstelt maar bitter weinig ruimte overblijft. Het bovenstaande wordt gesteld door het CDA-raadslid Joop Wa lenkamp. Afgelopen weekeinde landde op het helikopter-terrein van het AZL een helikopter met .een zwaargewonde man, afkom stig van een booreiland in de Noordzee. Naar aanleiding daar van is Walenkamp bij de Rijks luchtvaartdienst - RLD - gaan vragen, welke eisen zo'n helikop terterrein aan de omgevingsbe bouwing stelt. De R LD zei - beweert Walenkamp - dat een vrije aanvliegstrook van tientallen meters breedte en ze venhonderd meter lengte "ge wenst" is voor een helikopterha ven. Het zou een misverstand zijn dat helikopters zo'n strook niet nodig hebben omdat ook zij een "glijdende" aanvlieg- en opstij- groute nodig hebben. De lan dingsbaan kan ook niet zomaar verdwijnen - het is volgens Wa lenkamp de enige bij een zieken huis in de Randstad. Walenkamp wil nu dat. deze zaak grondig wordt uitgezocht door een deskundige op dit gebied. Hij vraagt dan ook of het college van burgemeester en wethouders be reid is om opdracht te geven voor zo'n onderzoek. Tegelijk moet dan volgens het CDA-raadslid worden uitgezocht hoe het zit met de veiligheid van de Fietsen de schoolkinderen die elke dag 'Landingsplaats is voor ziekenhuis belangrijk' LEIDEN - Een woordvoerder van het Academisch Ziekenhuis bevestigde vanmorgen dat de helicopterhaven erg belangrijk is voor het ziekenhuis. In 1978 werd er 17 maal gebruik van gemaakt, voor het snelle transport van zwaar gewonden en voor het vervoer van nieren bij transplantaties. "De gemeente Leiden moet en zal ook zeker rekening houden met een veiligheidszone rond de helicopter haven als de Leeuwenhoek bebouwd wordt", aldus de AZL-woord- voerder. Hij bestreed dat Leiden als enige ziekenhuis in de Rand stad. zo'n landingsplaats heeft: "Er zijn ook landingsmogelijkheden bij het Rode Kruis-ziekenhuis in Den Haag en bij een ziekenhuis in Haarlem" gebruik maken van de fietspaden door het Leeuwenhoek-gebied - vlak langs de laboratoria van de universiteit. Walenkamp stelt deze laatste vraag naar aanleiding van uitlatingen van de beheerder van het Gor- laeus-laboratorium in de Leidse pers, waarin deze pleit voor "een groot hek" om alle universitaire laboratoria. Het raadslid wil van burgemeester en wethouders we ten of zij bereid zijn om de fiets paden om de terreinen van de la boratoria heen te leggen, of zo'n verlegging in elk geval willen be vorderen. Het PvdA-raadslid Meijer vroeg gisteravond in een vergadering van de raadsfractie van zijn partij aandacht voor het feit dat al in 1977 uit een onderzoek van TNO gebleken zou zijn dat bebouwing in een grote cirkel rond de uni versitaire laboratoria ongewenst zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3