LEIDSCH DAGBLAD Compleet isolement noorden van land 5 fiSn lengen RAMP VOOR VOGELS DREIGT 'We grijpen nu nog niet in' Toestand Iran slechter vandaag Boer Van Vnlpen verlaat Merenwijk Goedhart Bouwhuis De bezorgers hebben het moeilijk voor uitgekiende badkamers i DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35783 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN - Boer Van Vulpen heeft gisteren de boerderij in de Merenwijk verlaten. Zo als bekend moest de boer ui terlijk vandaag de boerderij hebben ontruimd omdat de gemeente anders met hulp van de politie zou ingrijpen. Boer Van Vulpen heeft deze week zijn koeien verkocht en heeft de sleutel van de boer derij bij de gemeente ingele verd. De woning in de Me renwijk, die door de gemeen te is aangeboden, is niet door hem geaccepteerd. Hij is voorlopig, samen met zijn vrouw, ingetrokken bij éen van zijn kinderen. De boerderij zal tijdelijk wor den bewoond door een me dewerker van de plantsoe nendienst. Die zal eventueel ook 's nachts de dieren op de kinderboerderij kunnen ver zorgen. De gemeenteraad moet nog beslissen of de boerderij zal worden ge sloopt, waarna er een nieuwe boerderij zal worden ge bouwd, of dat de oude boer derij zal worden gerestau reerd. Gisteren zijn er op de boerderij opnamen gemaakt voor het Vara TV-programma "De Ombudsman". Boer Van Vulpen vertelt in het pro gramma over de lang sle pende kwestie met de ge meente en ook de betrokken wethouder Waal is om com mentaar gevraagd. Het ligt in de bedoeling dat het filmmateriaal in het Ora- budsmanprogramma van dinsdag 20 februari wordt uitgezonden. Eén en ander is nog niet zeker. GRONINGEN (GPD) - „Als het huidige ongekend barre winter weer een paar dagen aanhoudt, wordt het voor de vogels on de velddieren een ramp. Verzwakt als de beesten zijn krijgen ze dan onherroepelijk de genadeslag". Dit zegt secretaris W. van Blit- terswijk van het „Nationaal Co mité Wintervoeding Vogels". „Juist op het moment waarin de dieren door het kwakkelweer even op adem konden komen van de voorgaande strenge winterse weken, slaan vorst en sneeuw opnieuw keihard toe. Ik vrees daarom het ergste voor de dieren die in ons land verblijven. In de noordelijke provincies kun je trouwens niet eens spreken van een echte adempauze voor de vo gels, want in tegenstelling tot Centraal- en Zuid-Nederland bleef het in het Noorden vrijwel elke dag vriezen, sneeuwen of ij- zelen", aldus de heer Van Blit- terswijk. Ondanks de bijvoedering, die in ons land op grote schaal is ge pleegd. is deze winter een com plete slijtageslag voor vogels en velddieren. De meeste sterfte komt voor onder de meerkoeten en er worden vanuit verschillen de plaatsen in het land ook veel dode roerdompen gemeld bij de dierenbescherming. Uilen heb ben het eveneens bijzonder moeilijk om zich in leven te hou den. Voor deze vogels is het een groot probleem om aan levende prooi te komen. De inspanningen van de mensen om uilen bij te voeren met bijvoorbeeld rauw gehakt blijken geen succes te zijn, want de meeste herkennen dit niet als voedsel. Het waterwild, met uitzondering van de meerkoeten, zal de winter wel kunnen overleven, omdat er als gevolg van de thermische ver ontreiniging van het oppervlak tewater veel wakken in meren en kanalen zijn. De vele reigers slaan zich goed door de winter heen, al zijn sommige verzwakt door het spaarzame voedsel. Het voordeel van reigers is dat ze dicht bij de mensen durven komen en als het ware cultuurvogels zijn gewor den in de loop van de jaren. Konijnen, hazen, reeën en andere kleine zoogdieren in bos en veld hebben het erg moeilijk. Op grote schaal eten ze nu de bast van jon ge bomen. Aangezien ze deze vaak rondom afschillen, zullen veel bomen afsterven. Naast het grimmige winterweer hebben de vogels sinds enige tijd nog met een andere bedreiging te maken. In meerdere streken van ons land is namelijk vogelcholera uitge broken en bij een aanhouden van de strenge vorst zal deze on barmhartig toeslaan onder de verzwakte vogels. Veel vogels hebben de afgelopen weken kans gezien naar het min der koude Zuiden te trekken. Daar wacht de vogels echter een andere bedreiging. Met name uit Frankrijk en Italië komen berich ten over een meedogenloze jacht op vogels, waaronder de vele ganzen die daar naar toe getrok ken zijn. Wetsontwerp abortus morgen bij de Kamer DEN HAAG (GPD) - Het abortus- wetsontwerp van het kabinet- Van Agt is klaar. De laatste problemen binnen het kabinet over de tekst van het wetsont werp zijn vanmorgen in een spe ciale zitting van de ministerraad uit de weg geruimd. Het wets ontwerp zal morgen bij de Twee de Kamer worden ingediend. Dat heeft minister-president Van Agt vanmorgen aan de Tweede Kamer laten weten. Deze mede deling kwam in politiek Den Haag als een verrassing, omdat tot vandaag werd aangenomen dat binnen het kabinet nog grote onenigheid over de abortusrege ling bestond. DEN HAAG-GRONINGEN (GPD/ANP) - De drie noorde lijke provincies zijn vandaag in een vrijwel compleet iso lement geraakt. Zelfs steden als Groningen, Assen en Leeuwarden zijn door de barre weersomstandigheden van de buitenwereld afgesloten. Hulp van militairen moet sinds gis teren de ergste uitwassen van de koude en de overvloedige sneeuwval bestrijden. Bij Hooge- zand zijn rupsvoertuigen van de landmacht ingezet om over de weilanden verspreide gasinstal laties te beschermen. De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) is bang dat de in stallaties bevriezen of op andere wijze onklaar raken. Via een be veiligingssysteem wordt dat cen traal in de gaten gehouden. Sto- ringsploegen kunnen slechts met behulp van de militaire voertui gen in actie komen. Ruim 100 militairen zijn vanoch- Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. 26 PAGINA'S D'66-Kamcrlid Brinkhorst vindt het beleid van de rege ring inzake ultracentrifuge- projecten afkeurenswaar dig. De D'66'er voelt zich, evenals trouwens een meer derheid in de Tweede Ka mer, misleid door het kabi net dat geen greep blijkt te hebben op de bouw van een uc-fabriek in het Duitse Gronau. Een motie van wan trouwen van Brinkhorst zal het overigens niet halen. PAGINA 7 Rob van Houten wil terug naar oorsprong van Funhou- PAGINA 5 Carter gehekeld tijdens koe le ontvangst in Mexico. PAGINA 9 Brinkhorst Bettine Vriesekoop: "WK is belangrijker dan top- twaalf'. PAGINA 13 Terrorisme in Baskenland deel drie. PAGINA 17 CNV en FNV verdeeld over bouw-cao. PAGINA 23 tend begonnen met het vrij maken van het totaal geïso leerde Groningse dorp Stedum. Verder hielp het leger vanmor gen de spoorwegen bij het schoonmaken van de trajecten Groningen-Roodeschool en Grijpskerk-Buitenpost. Van openbaar vervoer per bus is in Groningen geen sprake meer. De busondernemingen wachten af tot de wind gaat liggen en de sneeuwduinen kunnen worden weggeruimd. De spoorwegen hebben laten weten dat, op de trajecten waar nog wordt gere den, reizigers met een dubbele reistijd rekening moeten hou den. Gisteravond zaten in het Noorden ten minste 100 automobilisten in de sneeuw vast. Ze moesten on derdak zoeken in de buurt van hun auto of de nacht in hun voer tuig doorbrengen. Kettingen In Assen rijden geen taxi's en zal voor de derde achtereenvolgende dag geen post worden bezorgd. Ziekenvervoer is alleen mogelijk door ambulances van sneeuw kettingen te voorzien en ze te la ten voorafgaan door een wagen met laadschop. De post wordt evenals gisteren vandaag ook niet bezorgd in de stad Groningen. Ook de posttrei nen rijden niet meer in het Noor den. Het telefoondistrict heeft tot nu toe nog niet te kampen gehad met. LEGPLANKEN voor kastplanken boekenplanken vensterbanken IN KUNSTSTOF en HOUT tóch even kijken bij DE HOUTBAAN zelfbouwcentrum zijldijk 22 - leiderdorp tel. 071-899311 OP het terrein van de Verenigde Touwfabriek zaterdags tot 5 uur geopend. Aanhoudende vorst Veel bewolking, maar met afnemende kans op sneeuw. Matige tot strenge vorst en minimumtemperaturen van ongeveer min 10 graden en middag- temperaturen omstreeks min 5 graden. Vrij krachtige, aan zee harde wind uit m 11.15 uur) 16 Februari Zon op: 7.55 uur; onder: 17.55 uur, maan op: 22.42 uur; onder: 9.34 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.51 en 18.01 uur, laagwater te Katwijk om 1.42 en 14.01 uur. Als gevolg van het barre weer zal de bezorging van ons dagblad vaak vertraging ondervinden. Wij vragen onze lezers om begrip en bieden hun onze verontschuldigingen aan voor het veroorzaakte ongemak. De Direktie GRONINGEN - In de provincie Groningen ligt de sneeuw op sommige plaatsen wel drie tot vier meter hoog. Vanmorgen probeerden sneeuwruimers wegen enigszins begaanbaar te maken en gestrande automobilisten te bevrijden. ernstige kabelstoringen. Ook m Stedum waar gisteren de stroom uitviel, bleef de telefoon in wer king. Gistermiddag was er wel een ernstige storing bij de televi- siemast Smilde. Enkele interlo kale verbindingen functioneer den niet meer. Deze storing was gisteravond om zeven uur ver holpen. Vandaag wordt er geen brood be zorgd in Groningen en Hoogkerk. Zuivelboeren wordt aangeraden om als de melktanken vol zijn de melk in vuilniszakken te doen en Uitrazen In het noorden van Friesland is langs de kust de stroom geheel uitgevallen. De elektriciteitssta tions ter plekke zijn vol stuif sneeuw gewaaid. In deze provin cie doet men niets aan de wegen. „De natuur moet eerst maar eens uitgeraasd zijn", aldus een woordvoerder van water staat. Via de regionale omroep worden verzoeken aan vrijwilligers ge daan om medicijnen voor zieken te halen. Minister Van Aardenne van eco nomische zaken is voor de twee de keer deze winter akkoord ge gaan met een sneeuw en ijzeltoe slag voor een aantal aardoliepro- dukten. Met ingang van vandaag morgen de leveranciers 0,5 cent per liter extra berekenen. De toe slag geldt voor autogasolie, trac- torgasolie, petroleum, huisbran dolie. Voor zware stookolie be draagt de toeslag vijf gulden per 1000 kilo (excl. btw), zo heeft het ministerie van economische za ken meegedeeld. Ministerie over noodsituatie in noorden van land: DEN HAAG (GPD) - Vanmorgen tegen negen uur leek het er nog niet op dat de regering in Den Haag over zou gaan tot nationale maatregelen om het Noorden uit de winterse nood te helpen. Vol gens het ministerie van binnen landse zaken, dat bij nationale rampen als coördinator zal op treden, wordt de zaak overgela ten aan de provinciale besturen die alleen of samen de noodsitua tie te lijf gaan. „De commissarissen bepalen of men het aankan. Wij blijven de bevoegdheden van de provin ciale besturen respecteren. Zo lang de commissarissen menen dat ze het aankunnen grijpen we niet in. Er is tot nu toe ook geen beroep op binnenlandse zaken gedaan om in actie te komen", al dus vanmorgen het ministe- Wel heeft men gisteren een duide lijke noodmaatregel genomen die valt onder de bevoegdheid van de nationale overheid: het beschik baar stellen van de BB-verbin- dingen voor noodgevallen. „Maar de provincie bepaalt of er hulp nodig is van buiten. Pas als dat het geval is zal men een beroep op nationale hulp doen", aldus bin nenlandse zaken. Gisteren ging in Den Haag al het gerucht dat de regering de nood toestand voor het Noorden zou afkondigen. „Die constructie kennen we niet", aldus binnen landse zaken. Het enige dat bij kabinetsbesluit kan gebeuren is het Noorden tot rampgebied te verklaren, iets dat bijvoorbeeld in 1953 gebeurde in Zeeland, toen daar de dijken waren doorgebro ken en grote delen van de provin cie onderstroomden. Maar vol gens onze taxatie, aldus binnen landse zaken, kunnen de noorde lijke bestuurders het wel klaren. Van Aardenne: Rijnmond raffinage capaciteit afbouwen HILVERSUM (ANP) - De raffi- nagecapaciteit in het Rijn mondgebied moet worden afgebouwd. De eis van de Arabische olielanden dat ze hun produktie voor een gro ter deel zelf willen gaan ver werken, kan niet worden ge negeerd. Dit heeft minister Van Aarden ne van economische zaken gisteravond in de NOS-ac- tualiteitenrubriek Panora- miek gezegd. Volgens de be windsman zal een grotere af hankelijkheid van olie uit het Midden-Oosten ingrijpende gevolgen hebben voor het Rijnmondgebied. Van Aar denne vindt dat de chemische industrie rond Rotterdam over moet schakelen op een andere en hoogwaardiger produktie. Volgens Van Aardenne houdt de energienota die het kabi net komende zomer naar de Tweede Kamer stuurt, reke ning met een verdubbeling van het olieverbruik in de komende twintig jaar en een vervijfvoudiging van de ko- leninzet. Het gasverbruik moet dan constant blijven, aldus de minister. "Opvoeren van de gasproduktie ligt niet voor de hand, want onze voor raden blijken niet toe te ne men", aldus Van Aardenne. Plunderingen in Teheran TEHERAN (UPI) - Voor het eerst sinds het begin van de ongere geldheden in Iran, 15 maanden geleden, is vandaag melding ge maakt van uitgebreide plunde ringen in Teheran, wat erop duidt cfat de toestand slechter wordt en recht en orde steeds moeilijker kunnen worden gehandhaafd. In veel winkels aan de Pahlavi-ave- nue is in de afgelopen nacht in gebroken en alles, van badka merinstallaties tot sportartike len, werd gestolen. De V.S. zijn vandaag begonnen met het uitvoeren van de noodmaat regelen ter evacuatie van de dui zenden Amerikanen die nog in Iran verblijven. Amerikanen en Westeuropeanen hebben de raad gekregen in huis te blijven, zoveel mogelijk samen met vrienden en bekenden. Alles wat maar enigszins op een uitda ging zou kunnen lijken, zoals jachtgeweren en messen, moet worden verwijderd om inciden ten te voorkómen. De gevechten tussen aanhangers van Chomeini en die van de sjah in de noordwestelijke plaats Ta briz woeden voort, voor de derde dag achtereen. Het zou nu vooral gaan om het bezit van het radio station. Uit Beiroet werd vandaag gemeld dat PLO-leider Arafat binnen kort naar Iran zal gaan om Cho meini met diens overwinning geluk te wensen. Uit Jakarta komt het bericht dat de politie van Purwakarta op West- Java een groot aantal afbeeldin gen van ajatollah Chomeini in be slag heeft genomen nadat deze in het gebied waren uitgedeeld door een mohammedaanse onderwij zer. De Indonesische regering heeft de regering Bazargan nog niet erkend. Uit Washington komt het bericht dat Iran in de loop van dit jaar weer olie aan de V.S. zal leveren en zijn produktie daarvoor even redig zal verhogen. Vertegen woordigers van de nieuwe rege ring Bazargan hebben dit onoffi cieel meegedeeld. (Zie ook pagi na 9). DEN HAAG - Het gebouw van de Zuidkoreaanse ambassade in Nederland, een vrijstaande villa aan de Rustenburgerweg in Den Haag, is vanmorgen vroeg door brand verwoest. Oorzaak en om vang van de schade zijn de politie nog niet duidelijk. Hoorn 126a, (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-221OO' Openingstijden: ma. t/m vr. 8.30-12.30 uur. 14.00-17.30 uur. za. 10.00-16.00 uur. 4 weken lang het LEIDSCH m DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren. D Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214, 2300 VB Leiden an de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1