Het WK is belangrijker dan Top Twaalf-toernooi Böhm favoriet in internationaal toernooi van LSG NIEUWE KAMPIOEN KVS DEGRADEERT ALGEMENE: 17-14 Bettine Vriesekoop: Basketbalteam EBBC nog groepswinnaar DONDERDAG 15 FEBRUARI 1979 DEN HAAG - In de over gangsklasse D van de micro- competitie is het doek voor De Algemene nu definitief gevallen. Na het verlies van afgelopen zondag tegen DEVD (7-8) zagen de Leide- naars ook geen kans om de zo broodnodige punten tegen KVS binnen te halen. KVS won met 17-14 en pakte daarmee de titel. Door de nederlaag van De Al gemene kwam de andere Leidse Overgangsklasser De Danaïden zonder te spelen in veiligheid. En dat terwijl De Algemene aan de confronta tie tegen de ploeg van Ge rard Bos drie punten over hield. Het bleek niet vol doende, toen het er echt op aankwam. In het Haagse Overbosch vier den de zenuwen gisteravond hoogtij. Zowel voor De Al gemene als voor KVS im mers was deze wedstrijd erg belangrijk. Aan één punt hadden de Scheveningers voldoende om zich kam pioen te noemen. De Alge mene had een zwaardere op gave. Het moest uit de laat- ste twee wedstrijden mini maal 3 punten halen om de gradatie te ontlopen. Schutter Aanvankelijk leek De Alge mene daarvoor een goede basis te gaan leggen. In de 9de en 10de minuut van de wedstrijd kwamen de Lei- denaars op 0-2, maar naar mate de strijd vorderde ontwikkelde Piet Alblas van KVS zich meer en meer tot een schutter van topklasse (hij scoorde in totaal lOx). In de 14de minuut zette hij KVS weer langszij. De Algemene had desondanks de wed strijd nog volledig in han den. Immers in de 20ste mi nuut prijkte nog steeds een 2-4 voorsprong op het score bord, die zelfs vergroot had kunnen worden, als Wim van Vliet in de 23ste minuut zijn doorloop had afgerond. Ook in de herkansing van afstand faalde hij echter, terwijl hem in diezelfde minuut nog een geheide strafworp werd ont houden. Wie niet miste was wederom Piet Alblas 4-4. Vuur Een nog steeds sterker KVS werd door Algemene's schutterkoning Ruud van Vliet wederom op achter stand gezet 4-5, maar toen KVS door Van Arkel en Alblas nog net voor rust op voorsprong kwam ontvlam- minuut na rust kwamen de Scheveningers binnen zes minuten op 15-8, en leek De Algemene verslagen. De wetenschap dat het kam pioenschap van de Over gangsklasse binnen bereik was verlamde KVS echter en de Sleutelstadbewoners pro fiteerden ervan. Binnen ze ven minuten was er weer van alles mogelijk 15-13, maar De Algemene kende nog één handicap: de tijd. Terecht liet coach Bart Lambooy in de verdediging alle risico's nemen om het op balbezit spelende KVS de bal te ont futselen. Risico's die tenslot te toch het doek dicht deden: 17-13. Sanny Rusman bracht de eindstand op 17-14.- Overige doelpunten: Ans Lambooy, Truus van Vliet, Ruud van Vliet (5x), Martin Filippo (2x), Wim van Iterson (2x), Jory Serdijn (2x). GERT GRESSI LEIDEN - Het traditonele Noteboom-toernooi van het Leids Schaak Genootschap is dit jaar in een geheel gewij zigde vorm gegoten. Vanaf vrijdagavond 23 februari tot en met zondag de 25ste zitten de ware schaakenthousiaste lingen achter de borden, met als inzet de vette hoofdprijs van dit nu internationale weekend-toernooi. Geheel andere koek dan het rustige vierkampen gebeuren van voor heen, waarin de sterk bezette hoofdgroep de smaakmaker was. LSG-voorzittër Wiebe Wiebes HAZERSWOUDE-DORP -Gistermorgen om negen uur begon Bettine Vriesekoop, die dit jaar eindexamen Havo aan de Bonaventurascholengemeenschap in Leiden doet, aan haar tentamen Engels. Oorspronkelijk zou zij dat vandaag moeten doen, maar in verband met de deelname van de Nederlandse toptafeltennisster aan de vandaag begonnen Europese Top Twaalf in het Zweedse Kristianstad, kreeg zij een vervroegd tentamen. doet uit de doeken van het hoe en waarom van de andere opzet: "We merkten dat de animo voor het vierkarnpensysteem steeds verder terugliep, het werd dus tijd om aan iets anders te gaan denken. Mijn clubgenoten Dirk Sikkel en Ruud Mieremet stelden daarop voor om, in navolging van veel Engelse toernooien, het ge heel in de z.g. weekendvorm te gieten. Dit systeem komt hierop neer dat men zes ronden volgens het Zwitserse systeem afwerkt. Er wordt düs in één grote groep gespeeld, waarbij een speler wordt ingedeeld tegen iemand met gelijk of ongeveer gelijk pun tentotaal. Op deze manier ont staat er een soort afvalrace tussen diegenen die nog de maximale score hebben. Voor de uiteinde lijke winnaar ligt de hoofdprijs van 1500 gulden te wachten, maar om daarvoor in aanmerking te komen zal hij wel minstens 5*/a punt moeten scoren. Zwaar Ras LSG-er Wiebes ziet geen problemen in het feit dat er 6 par tijen in één weekeinde gespeeld moeten worden. "Natuurlijk is het een zware uitput tingsslag, maar de ware schaker maalt daar niet om. Op de zater dag staan er zelfs drie ronden op het programma wat echter voor de ene speler geldt, geldt net zo hard voor zijn tegenstanders. Deze partijen moeten in een tempo sultaten aflevert en derhalve alle mogelijke medewerking krijgt om tafeltennis op topniveau te bedrijven. Ongeveer anderhalf uur na haar tentamen vloog zij vanaf Schiphol naar Scandinavië om, na een ruim vijf uur durende reis, zich te melden voor de krachtmeting met de twaalf beste Europese speelsters. "En dan te bedenken dat de Honga ren vorig jaar, toen ze zo domi neerden tijdens de Europese Hoppenbrouwer kandidaat voorzitter FC Den Haag DEN HAAG (GPD) - Ben Hoppen brouwer, ex-scheidsrechter be taald voetbal en momenteel prae- ses van de BSBB is de belang rijkste kandidaat om Pim Arons op te volgen als voorzitter van FC Den Haag. Arons bekleedt die positie sinds twee jaar geleden Herman Choufoer troonafstand deed in het Zuiderpark, maar hij heeft vorig jaar al aangekondigd zich niet meer herkiesbaar te stellen. óndanks de slechte weersom standigheden. die ook hem par ten speelde, is Frans Thijssen er gisteren toch in geslaagd de over steek naar Engeland te maken. De voetballer van FC Twente te kende daar gisteravond het con tract met Ipswich Town, waar door hij nog net op tijd speelge rechtigd werd voor zijn nieuwe club in de finale van het toernooi om de Europese beker voor be kerwinnaars, indien Ipswich (nu in de kwartfinales) zover komt. De competitiewedstrijd voor de eerste divisie tussen FC Den Bosch en FC Vlaardingen, die gisteravond in Den Bosch ge speeld zou worden, is in verband met de slechte gesteldheid van het terrein in stadion De Vliert toch afgelast. kampioenschappen, eigenlijk het hele jaar in trainingskamp zijn geweest", verzuchtte club- en bondscoach Gerard Bakker dinsdagavond na atloop van een zeer intensieve training, waaraan hij Bettine Vriesekoop drie uur lang had onderworpen. In de fraaie Avanti-hal kwamen Vrie sekoop en Bakker die dinsdag nogmaals tot het besef van de on gelijke strijd die zij moeten leve ren tegen met name de Oostbloklanden, waar topspor ters in de gelegenheid worden gesteld alle wenselijk geachte aandacht aan hun sport te beste den. Bakker fel: "Nederland is sociaal gezien het meest verzorgde land ter wereld. Maar qua sport lijkt het of jein Bangla Desh leeft. Dat moet je je steeds realiseren". Waarmee de Leidenaar niet de medewerking van Bettine's school wil bekritiseren. Integen deel. Alle lof in deze, want de school maakt eigenlijk deelname aan een dergelijk topevenement nog mogelijk. Maar de vergelij king met andere landen - en dus de tegenstandsters van Neder lands meest talentvolle speelster aller tijden - valt zeer nadelig uit. Onvoorstelbaar Gerard Bakker weer: "In de sport moeten mensen topprestaties le veren. Nou, in Nederland moeten dat onvoorstelbare doorzetters zijn. Inderdaad, zoals Bettine. Als land zouden we ons kapot moe ten schamen. We zouden 't prach tig vinden als iemand op een bak fiets de Tour de France won en als Bettine op klompen de Top Twaalf zou winnen". Waarmee Bakker nóg maar eens wil onderstrepen dat zijn pupil van de ene spanning (tentamen) in de andere (Top Twaalf) valt. Een ge regeld terugkerende "voorberei ding", die natuurlijk verre van optimaal is en geestelijk ook heel wat van Bettine Vriesekoop vergt. Maar de Hazerswoudse, die er die middag al een training (bij het Leidse Scylla) op had zitten en 's avonds nog eens urenlang door Bakker onder zeer stevige han den (opmerking van de toekij kende Guidy van Griethuizen, derde dame bij Avanti: "Wel een beetje eng, hoor, zoals die twee bezig zijn") werd genomen, slaat zich er tot nu toe ferm door heen. "Doorzetster" Onbewust ondersteunt zij de woorden van Bakker, een "on voorstelbare doorzetster" te zijn. Lachend en bijna achteloos klin ken de woorden uit haar mond: "Ik heb toevallig pas eens uitge rekend hoeveel ik in de afgelopen jaren getraind heb. Ik ben nu vijf jaar bezig en over die periode ge rekend heb ik er een heel jaar aan training opzitten. Omgerekend zijn dat veertienduizend uren". Een rekensom, die een zeer duide lijk beeld geeft van de inspannin gen die Vriesekoop en Bakker zich getroosten om, in ieder ge val, de Europese titel eens - Bet tine heeft zich voorgenomen op haar 22ste te stoppen - te innen. De trainer zet daar graag enkele kanttekeningen bij. "Je vraagt je eigenlijk af of het goed kan gaan. Eerlijk, ik heb er m'n vragen over. Ze is uiteindelijk zeventien jaar en moet heel wat verwerken. Want als ik ze train, kom ik als een bloedhond achter de tafel. Loop ik te schelden op haar, terwijl ze er toch alles voor over heeft. In nerlijk denk ik dan dat het eigen lijk onmenselijk is. Het is zo'n topbelasting - vier a vijf uur trai nen per dag - dat je je echt wel eens een buil moet vallen". "Gelukkig begrijpen we elkaar en lachen we samen ook heel wat af', neemt Bakker weer gas te rug. "Want buiten de training kunnen we ontzettend goed met elkaar opschieten. Natuurlijk, de manier waarop ik met Bettine train is voor haar moeilijk. Maar dan weet ze ook dat ze 't straks in de wedstrijden niet meer zo moeilijk krijgt. En als jè als twaalfde naar Zweden gaat. moet je proberen elfde te worden". Voorzichtig Waarmee Bakker een heel voor zichtige kansberekening voorhet gebeuren in Kristianstad begint. En. ondanks het feit dat Bettine Vriesekoop er vorig jaar nog zeer verrassend in slaagde om met de Engelse Jill Hammersley een ge deelde eerste plaats te bereiken, wandelt de Hazerswoudse zelf ook met het nodige voorbehoud door de porseleinkast. "We zijn vanaf de Kerstdagen begonnen om de training op te voeren", al- Bettine Vriesekoop: "Na 5 jaar heb ik er 14.000 trainingsuren opzitten" dus Bettine Vriesekoop. "Maar niet vanuit het idee dat ik aan de Top Twaalf mee zou doen. Dat had ik namelijk helemaal niet verwacht. Tenslotte heb ik dit jaar niet of nauwelijks interna tionaal gespeeld". De Avanti-speelster heeft haar ver kiezing dan ook voornamelijk te danken aan haar prestaties ty- dens de Europese kampioen schappen in Duisburg (slechts twee verliespartijen) en de Su perliga (ook tweemaal 'n neder laag). Dan was er natuurlijk ook de derde plaats bij de jeugd-EK in Barcelona voor de oud-Europees jeugdkampioene en de tweede plaats tijdens de Top Twaalf van vorig jaar in Praag. Bakker: "Dan mag ze wel als laatste voor Zweden gekozen zijn, maar passeren kunnen ze haar natuur lijk niet". Verwachtingen Dan komen de bespiegelingen en de waarde die door het duo aan de Top Twaalf gehecht wordt pas goed op gang. Bakker vindt: "Bettine moet daar gfewoon lek ker gaan spelen en er geen hoge verwachtingen van koesteren. Hammersley wint, die is zonder meer de sterkste. Het hele jaar wint ze van alles en iedereen met 21-11, 21-12 en ze speelt legio's games onder de tien, Zelfs Ma- gos, de Europees kampioene, kwam vorige week in Wales niet aan de bak. En reken erop dat de Hongaren dit belangrijker vin den dan de WK straks in Korea. Want als de Chinezen straks gaan staan worden ze weg geslagen. Bettine richt zich juist helemaal op de WK". Vriesekoop beaamt dat. "Ik ben nog helemaal niet in vorm, want ik zit in een fase waarin ik veel trainignsarbeid verricht. De WK vind ik belangrijker omdat een kampioenschap meer aanspreekt dan winst in de Top Twaalf. De Duitse Hirschmüller werd twee jaar geleden achtste bij de WK. Dat is het hoogtepunt uit haar carrière. Zo zie ik dat ook, want wie weet nu dat de Hongaarse Olah tweemaal de Top Twaalf heeft gewonnen? Ik reken op een negende of tiende plaats in Zwe den. Daar zou ik best tevreden mee zijn en dan beschouw ik het als meting hoe de anderen er voor staan met het oog op Korea". Juist deze week bracht de interna tionale tafeltennisfederatie (ITTF) een ranglijst uit die een graadmeter voor de WK vormt. Vriesekoop komt daar als 24ste op voor. hetgeen impliceert dat zij als niet geplaatste speelster Hans Böhm: favoriet 1 van 1500 gulden van 40 zetten in 13/4 uur ver speeld worden, gevolgd door uit- vluggeren, van een Rapid-vorm is geen sprake. In Engeland vindt deze toernooi- vorm gretig aftrek, waarom zou dit in Nederland niet lukken? Een succes hangt in de lucht, want we zijn met het deelnemer stotaal de 100 al ruimschoots ge- aan dat toernooi moet beginnen. "Het is een verschrikkelijke giller om juist nu met die lijst te ko men", vindt Bakker. "Dat had na Zweden ook' gekund, want je krijgt daar natuurlijk een aardige indicatie van de krachtsverhou dingen op dit moment. Al die open kampioenschappen zeggen me niks en daar wordt zo'n lijst mede op gebaseerd. De een speelt wel, de ander niet. In Kristian stad heb jein ieder geval de echte top aan het werk". "Belachelijk" "Belachelijk", benadrukt Bakker, maar hij legt zich er even gemak kelijk bij neer. Later in het ge sprek: "Micchien is het wel gun stig. Ik heb al zitten rekenen dat ze nu vermoedelijk Helman en Yang Ying treftHaalt ze bij de WK de laatste zestiendan heeft ze zelfs tegen de wereld kampioene 'n kans. En dan bluf ik niet. Bettine is net een tank. Is ze eenmaal op gang, dan walst ze iedereen plat. Dat zegt ze ook. Vorig jaar nog in Praag. Komt ze na vier partijen naar me toe en zegt: En nu sla ik iedereen van tafel. Resultaat: 'n tweede plaats. Dat karakter heeft ze". WIM VAN WANROOY Verwacht zou mogen worden dat alleen topschakers zich in zo'n avontuur storten, edoch dat is bepaald niet het geval: "Welis waar betreft het een speciaal slag schakers dat zich aan zoiets waagt, maar dat zegt nog niets over hun speelsterkte. Velen zijn bij voorbaat kansloos voor de hoogste plaatsen. Toch hebben zij het irüeggeld 35,-) er best voor over om gewoon deel te kunnen nemen; sommigen ho pen daarbij op incidentele suc cessen, anderen worden aange trokken door de kans het een keertje tegen de "grote jongens" op te kunnen nemen (een evident voordeel van het systeem), weer anderen vinden het gewoon leuk om te spelen." Geen bezwaar Dat dit evenement samen-valt met de voorwedstrijden om het Ne derlands kampioenschap en een jeugdtrainingskamp op Papen dal vindt Wiebes geen bezwaar." "Het toernooi is net zo goed be doeld voor de mindere goden, terwijl de toppers er toch ook zijn. Hans Böhm is favoriet, met de kersverse meester John v.d. Wiel en kandidaat meester Paul v.d. Sterren (de bedwinger van Kortsjnoi) als grootste outsiders. Verder zijn er talrijke hoofdklas sers present, met uit de Leidse regio o.a. de oud Leidse kam pioenen Ad. v.d. Berg, Charles Kuypers en Joop Piket. Buitenlandse belangstelling is er ook, zo zijn er deelnemers uit Frankrijk, Duitsland, Engeland en België. Gegadigden voor de top van het klassement zijn de Belg De Bruyker en de Israëliër Agur. Voor lager geklasseerden zijn er eveneens allerlei prijzen te verdienen; als extraatje is er te vens een "supertrio" ingesteld. Beker De minder materiële inzet van dit alles is de Daniël Noteboom be ker. Wiebes daarover: "Deze zui ver zilveren bokaal is ter nage dachtenis van de Noordwijkse LSG-er Daniël Noteboom inge steld; Noteboom werd in het be gin van de 30-er jaren als de kroonprins van Euwe be schouwd, maar overleed helaas al op 21 jarige leeftijd. Op de beker prijken verschillende bekende namen, zoals Euwe, Timman, Donner, Carel v.d. Berg, Botwin- nik, Langeweg en van meer re cente datum John v.d. Wiel. Bekerhouder is RAG de Graaff, die wegens een verblijf in Engeland niet van de partij kan zijn. "Vrijdagavond de 23ste gaat het weekendtoernooi onder auspi ciën van wedstrijdleider Jan Postma uit de Startblokken. Za terdags wordt er praktisch de ge hele dag geschaakt, terwijl het slot zondag rond de klok van zes sen zal vallen. De benodigde ruimte voor dit gebeuren is ge vonden in een kantine aan de Rooseveltlaan te Leiden. Wiebe Wiebes, al 20 jaar lid van LSG, is zeker bij een gebeuren als dit van de partij. Hij zal, gezien zijn imposante schaakboeken collectie, op het theoretische vlak zeker niet onbeslagen ten ijs ko- RUUD DOBBELAAR DEN BOSCH (ANP) - EBBC heeft gisteravond in Den Bosch een wedstrijd voor de kwartfinales van het basketbaltoemooi om de Europese beker voor bekerwin naars tegen Slask Wroclaw met 111-87 gewonnen. Bij de rust stonden de Brabanders voor met 59-38. Het was de laatste wedstrijd van EBBC in de kwartfinalegroep. De ploeg was al zeker van een plaats in de halve finales. Daarin zal EBBC waarschijnlijk uitkomen tegen Barcelona (uit op 28 fe bruari en thuis op 7 maart). Cra mer was gisteravond topscorer (26 pnt) bij EBBC dat zelfs als eerste in de kwartfinalegroep is geëindigd omdat concurrent Ga- betti Cantu in Lyon een grote ne derlaag leed tegen Asvel Villeur- banne. De Fransen zegevierden met 116-89. In de Nederlandse basketbalcom petitie werden in verband met de weersomstandigheden, alle wed strijden afgelast die voor gister avond waren vastgesteld in de eredivisie (dames en heren) en voor de bekercompetitie z/r/Y/s 6CA//£A/ /VOó W£l /V££fP //V L<34V /V 6£W/<?£££lL£~rj£

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13