Uitlating Dajan over PLO zorgt voor opschudding Chomeini wil rust in Iran herstellen Zomerplezier-Gids DdwIbsiiis NAAST HET NIEUWS We kunnen niet om ze heen Uitstel executie Bhoetto Wachten op berechting Weinig opheldering na proces-Letelier Amin wil bemoeienis YN in geschil WOENSDAG 14 FEBRUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 RAWALPINDI, PAKISTAN (UPI) - Het Pakistaanse hooggerechtshof heeft van daag de terechtstelling van oud-premier Zoelfikar ali Bhoetto uitgesteld. Het hof heeft 24 februari vast gesteld als begindatum voor het aanhoren van de juridi sche bezwaren. Het wees een verzoek van Bhoetto's raadsman af, de hoorzittingen pas over een maand te laten aanvangen. Na aanvankelijk 17 februari te hebben vastge steld, maakte het hof er overi gens de vierentwintigste van. Hangende de uitslag hiervan mag het doodvonnis niet aan de oud-premier worden vol trokken, mag hij niet worden weggehaald uit de gevange nis van Rawalpindi en moe ten zijn raadslieden toegang tot hem blijven hebben. Ook mag hij van thuis voedsel pakketten blijven ontvangen. Hoelang de hoorzittingen zul len duren is niet bekend. Bhoetto's raadsman zei maandag dat hij betwijfelde of het hooggerechtshof van zijn vonnisbekrachtiging zou terugkomen maar dat hij tijd wilde winnen om te bevorde ren dat de internationale druk op president Zia u-Haq toe neemt Bhoetto gratie te ver lenen. OP BEZOEK Leden van de opgeheven geheime politie u de nieuwe Iraanse leider op ondervraging Iran, de Savak, wachten geblinddoekt voor het hoofdkwartier v De Britse vorstin bezocht tijdens haar "delicate bezoek" aan een aantal Golfstaten een uitvoering van een volksdansgroep. Naast haar de Koeweitse minister van defensie. In de Golfstaten wordt de vrouw nog steeds als een aan de man onderdanig wezen beschouwd. Het is dan ook een vrij unieke situatie, waarin de Britse koningin op deze foto verkeert. „JA, IK WIL (WEER)" Glynn ('Scotty') Wolfe, een Amerikaanse hoteleigenaar, bereidt zich voor op zijn 23-ste huwelijk en opneming in het Britse we reldrecordboek van Guinness als de man die de meeste keren in het huwelijk is getreden. Wolfe maakte zijn verloving met de 17-jarige Eva Mejias gisteren bekend. Hij moet even wachten op een gerechtelijke hoorzitting op 28 februari over de vraag of Eva vroeger volwassen kan wor den verklaard dan december, wanneer ze 18 wordt. Wolfe, vroeger baptistendominee en voorganger van een gemeente in Las Vegas, vertelde dat het langste huwelijk vijf jaar stand hield. Hij had ooit een kapitaal van een half miljoen dollar, maar het is opgegaan aan proceskosten en alimentaties. Wolfe trad in 1930 op 18-jarige leeftijd voor het eerst in het huwelijk. Voorzover hij het zich herinneren kan had hij op zeker ogenblik drieëndertig kinderen en zestien schoonmoeders. GEEN PISTOOL, GEEN GELD Twee jonge Amerikanen die het op de kas van een restaurant in Knoxville in de staat Tennessee voorzien hadden, troffen in Deb bie Smith de verkeerde juffrouw achter de kassa. "Wanneer u geen pistool hebt, krijgt u ook geen geld", zei ze. Een pistool hadden de mannen niet en de 150 dollar bleven van Debbie Smith. NAIROBI (Reuter) - President Idi Amin van Oeganda heeft de Vei ligheidsraad van de V.N. ver zocht ,,de serieuze en explosieve situatie aan de Tanzaniaans-Oe- gandese grens" onmiddellijk te bespreken, zo heeft radio-Oe- ganda gisteren gemeld. De radio meldde voorts dat een militair woordvoerder had verklaard dat Amerikaanse, Engelse en Israëli sche huurlingen meevechten aan de kant van de Tanzaniaanse troepen, die negenhonderd vier kante kilometer Oegandees ge bied hebben bezet. In een brief aan de secretaris-gene raal van de VN herinnert presi dent Amin eraan dat hij ook al in november en januari verzoeken aan de VN heeft gericht. Amin schrijft voorts dat hij wil dat Tan zania zich terugtrekt tot de inter nationaal erkende grens. „Ik eis geen gebiedsdelen van Tanzania op, ik wil vrede en ontwikkeling voor mijn land", aldus de Oegan- dese president. Sinds oktober vinden er gevechten plaats aan de Tanzaniaans-Oe- gandese grens, ten westen van de Victoriameer. Beide partijen hebben elkaar beschuldigd van grensschendingen. Amin heeft onlangs verklaard daf zijn troe pen sinds november, toen ze zich terugtrokken uit Tanzaniaans gebied dat ze bezet hadden ge houden, niet meer op Tanza niaans terrein hebben gestreden. De Oegandese staatssecretaris van buitenlandse zaken, Matiya Lu- bega, verklaarde tegenover di plomaten in Kampala dat er voortdurend wordt gevochten en dat de stad Kyotera veertig ki lometer van de grens, volkomen is veriaten. TSJAAD - De maandag in de Tsjaadse hoofdstad Ndjamena uitgebroken gevechten tussen ri valiserende troepen schenen gis teren in hevigheid toe te nemen, zo is in welingelichte Franse kringen vernomen. De strijdkrachten die premier His- sene Habre steunen, schenen de helft van de stad te beheersen, terwijl strijdkrachten die presi dent Felix Malloum trouw geble ven zijn, de andere helft in han den hebben. JERUZALEM (DPA/Reu- ter/UPI) - De Israëlische minister van buitenland se zaken, Mosje Dajan, heeft gisteren met zijn woorden over de Pale stijnse bevrijdingsbewe ging PLO voor opschud ding gezorgd. In een redevoering tot de joodse oorlogsveteranen zei de minister dat Israël bij het bereiken van een overeenkomst in het Midden- Oosten niet om de positie van de PLO of het gewicht dat zij in de schaal legt, heen kan. Het is niet alleen maar een terroris tische organisatie, er is ook een burgerlijk deel, dat wil zeggen: de Palestijnse vluchtelingen, aldus Dajan. Niemand - en ook wij niet - gelooft dat het conflict in het Midden-Oosten definitief gere geld kan worden zonder het probleem van de vluchtelingen te regelen. Woordvoerders van de regering haastten zich te verklaren dat de woorden van Dajan niet bete kenden dat Israël van zijn beleid om alle onderhandelingen met de PLO af te wijzen, is afgestapt. De naaste medewerker van Dajan, Naftali Lavi, zei dat de houding van Israël tegenover de PLO met is veranderd. Als politieke een heid, zo voegde hij eraan toe, is de PLO niet relevant. Met zijn woorden bedoelde Dajan dat de PLO de Palestijnse vluch telingenkampen onder controle en dat de PLO bij het oplossen van het vluchtelingenprobleem niet genegeerd kan worden. Lavi zei er uitdrukkelijk bij dat de PLO geen partner kan zijn bij de vredesbesprekingen. '"Moordenaars" Premier Begin verklaarde: "we er kennen de PLO niet en zullen er niet mee onderhandelen en zo denkt de minister van buiten landse zaken er ook over. Wij al len, zonder uitzondering, vinden de PLO een verwerpelijke orga nisatie van moordenaars, gericht op de vernietiging van de staat Israël". Twee parlementsleden van het re gerende Likoed-blok, Geula Co- hen en Mosje Shamir, waren van mening dat Dayan niet meer in aanmerking komt als onderhan delaar van Israël bij de komende vredesonderhandelingen in de VS. Dajan zal later deze maand in nieuws "Camp David-bespre- kingen" de vredesonderhande lingen met de Egyptische pre mier Chalil en de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Vance, hervatten. Verscheidene verontwaardigde af gevaardigden van rechtsgeoriën teerde partijen eisten een spoed debat in de Knesseth naar aanlei ding van Dajans woorden. De oppositieleider, Peres, voorzitter van de sociaal-democratische Arbeidspartij, noemde de op merkingen van de minister van buitenlandse zaken "interessante gedachten", maar verwachtte dat ze weldra door het ministerie van buitenlandse zaken tegenge sproken zouden worden. Ver scheidene linkse partijen en par lementsleden ontvingen de woorden van de minister met in stemming. Strijdmacht De Israëlische minister van defen sie, Ezer Weizman, heeft gisteren zijn Amerikaanse collega Harold Brown een plan voorgelegd voor een strijdmacht in vredestijd dat aanzienlijk minder geld zal ver gen dan het lopende program voor de jaren 1976-1986. Dit is in officiële Israëlische en Ameri kaanse kringen vernomen. advertentie Volgens genoemde kringen legde Brown die een officieel bezoek van vier dagen aan Israël brengt, vooral het accent op de bijdrage die Israël kan leveren aan de ge meenschappelijke Amerikaans- Israëlische doelen, na de revolu tie in Iran die beschouwd wordt TEHERAN (AFP/UPI) - De Iraanse geestelijke lei der Chomeini heeft giste ren gedreigd het leger te gen de revolutionairen in te zetten als zij hun wa pens niet inleveren. Volgens Chomeini moet er nu klaarblijkelijk rust komen om de maandag doör hem benoemde voorlopige regering in staat te stellen algemene verkiezingen voor te bereiden als aanloop tot de vestiging van de islamitische republiek en in de allereerste plaats de broodnodige sanering van de in de afgelopen maanden ernstig verstoorde economie aan te pakken. "Iran bevindt zich thans in de kri- tiekste fase, er moet een einde komen aan de chaos, de staat moet worden beschermd en ver raders of hen die terreur uitoefe nen, slachtpartijen uitvoeren en alleen maai- vernielen zal ik de handen laten afhakken", zo zei als een bedreiging voor de Westelijke olievoorziening. Weizman bood op zijn beurt de Verenigde Staten de Israëlische samenwerking aan bij de be scherming van de Westelijke be langen in dat gevoelige gebied. Chomeini in zijn eerste officiële toespraak. Eeider op de dag was, terwijl de nieuwe premier, Bazargan met een kabinet van voorlopig zeven man aan de dag trad, de zondag als laatste premier van de verdre ven sjah afgetreden Baktiar ook gearresteerd door gewapende re volutionairen die weiden ge steund door luchtmachtcadetten. Dit bracht Bazergan als vriend van Baktiar die hij in de afgelo pen dagen bescherming had ge boden op een onderduikadres in een enigszins ongemakkelijke positie. Terwijl de erkenningen van Iran onder de nieuwe voorlopige rege ring uit alle delen van de wereld bleven binnenstromen, benoem de Bazargan naast drie vice-pre miers voor de revolutie (Ibrahim Yazdi), machtsoverdracht (Ha- chem Sabbaghian) en verbindin gen (Amir Entezam) als minister van buitenlandse zaken Ibrahim Yazdi en van binnenlandse zaken Ahmad Sadre Djavadi, maar voor sleutelposten als economie en fi nanciën maakte hij nog geen na men bekend. Wel voor arbeid en sociale zaken. Arrestaties Gisteren werden volgens het Iraan se persbureau Panap niet alleen "talloze" hoge militaire functio narissen uit de tijd van de sjah gearresteerd "door het volk", maar ook vele burgers. Tot de gearresteerde leiders, die in ver zekerde bewaring zijn gesteld en op berechting door een speciaal islamitisch hof kunnen rekenen, behoort sinds gisteren ook Bak- tiar's minister van defensie, ge neraal Jaafar Shafakat. De Sowjet-Unie, Engeland, als eer ste westelijke land, India en di verse andere landen waren giste ren al tot officiële erkenning van het nieuwe bewind onder Bazar gan overgegaan. Egypte deed dit stilzwijgend door te verklaren dat het vriendschappelijke betrek kingen met het volk van Iran wil verstevigen en met het bewind van zijn keuze. En de Verenigde Staten verklaarden erkenning als zodanig niet nodig te vinden en als enige belangrijke vraag te zien wanneer volledige, normale be trekkingen zouden kunnen wor den hersteld. Saoedi-Arabië wenste Bazargan via een telegram van kroonprins Fahd succes. Sjah Gisteren gingen er geruchten in Teheran, dat de sjah door Pale- stijnen zou zijn ontvoerd. Dit ge rucht deed ook de ronde via be richten op de Westduitse radio. Van officiële zijde is dit echter la ter tegengesproken. Maudling overleden LONDEN (Reuter)- De Britse oud minister Reginald Maudling, eens kandidaat voor het voorzit terschap voor de Conservatieve Partij, is vanochtend vroeg in Londen op 61-jarige leeftijd overleden. Maudling was minister van finan ciën en later minister van bin nenlandse zaken. Maudling kwam in 1950 in het Huis van Afgevaardigden. In 1962 Werd hij minister van financiën en van 1970 tot 1972 was hij mi nister van binnenlandse zaken onder premier Heath. Hij trad afin verband met een frau de-schandaal waarbij een van zijn vroegere zakenrelaties, de architect John Poulson was be trokken. Deze werd later veroor deeld. In 1965 probeerde Maudling het voorzitterschap van de Conserva tieve Partij te bemachtigen, maar hij verloor van Heath. WASHINGTON (AFP) - In Was hington is het proces-Letelier gisteren geëindigd zonder dat de onthullingen zijn gedaan die men ervan verwacht had en zonder dat bepaalde duistere zaken zijn op geklaard. Een van de belangrijkste vragen waarop geen antwoord is gege ven betreft de rol van president Augusto Pinochet van Chili in de moord op Orlando Letelier. Deze minister onder president Sal vador Allende werd op 21 sep tember 1976 in Washington - waar hij in ballingschap verbleef - gedood toen een bom ontplofte in zijn auto. Zijn Amerikaanse medewerkster, Ronnie Moffit, kwam eveneens om het leven. De zaak stoelde op de verklaringen van de Amerikaan Michael Townley, ex-agent van de DINA, de Chileense politieke politie, die bekende dat hij de aanslag in op dracht van de DINA had ge pleegd en die daarbij zijn mede plichtigen noemde: generaal Ma nuel Contreras, kolonel Pedro Espinoza en Armando Fernan dez. drie Chilenen die aan de DI NA verbonden zijn geweest. Maar in de loop van het proces heeft het Openbaar Ministerie afgezien van zijn voornemen het bewijs te leveren dat ook de Chileense re gering medeplichtig was. Bo vendien is niet aangetoond kun nen worden dat de beklaagden ook afwisten van de moordaan slag op generaal Arturo Pratt in 1974 in Buenos Aires en de po ging tot moord in Rome in 1975 op de sociaal-democratische po liticus Bernardo Leighton. Evenmin is de naam van Townley in verband gebracht kunnen worden met Operatie Condor', een organisatie van militaire ge heime informatie samengesteld uit Chilenen, Argentijnen en Uruguayanen. Townley heeft gedurende de vijf procesdagen volgehouden dat alleen de DINA voor Orlando Le- teliers dood verantwoordelijk is geweest. Staat van beleg Turkije verlengd ANKARA (Reuter) - De staat van beleg die in december voor twee maanden voor 13 belangrijke provincies in Turkije werd afge kondigd na bloedige onlusten in het Zuiden, zal met twee maan den worden verlengd, behoudens goedkeuring door het parlement. Dit heeft premier Bulent Ecevit gisteren bekendgemaakt. Hij zei dat de maatregel die nu o.a. geldt voor Istanboel en Ankara, niet zal worden uitgebreid tot an dere provincies. De staat van be leg kan slechts voor twee maan den tegelijk worden afgekondigd en moet altijd worden goedge keurd door de volksvertegen woordiging. Ontdek uw plekje onder de zon in de zomergids van NS/Trans. Het betrouwbare reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen.Vandaar: uitstekend verzorgde reizen in binnen-en buitenland. Per trein, touringcar, boot of vliegtuig. Haal op diegids. Bij de stations, uw reisbureau, de ANWB of de Rabo bank. Of bel: Reisbureau der N.V. Nederlandse Spoorwegen Katreinetoren, Centraal Station, Utrecht Tel. 030-31.94.45 advertentie SANKYO XL 400 S GELUIDSCAMERA Een all-round 4 x zoom geluidscamera voor iedere lilmer, die hoge eisen stelt aan beeld- en geluidskwaliteit. Macro-instelling vanal 5 cm, t.w.v. 1245,-. een geschenk van TRANSCONTINEN- TAte Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9