Shirtreclame geen subsidie DE KRANT. IEDERE DAG IN HET WITTE HUIS KUNT ZIJN. Noodtoestand Portugal duurt voort Hou ze In de gaten! NIEUWBOUW POLIKLINIEK „Minder ergernis bij stillere toiletten" Kinderen zijn kinderen. Vfoarschuwen is niet genoeg. SIRE ftblicaiie aangeboden door dn blad in samenwerking mei de Snchiing Ideele Reclame Kamer aanvaardt motie DEN HAAG (GPD) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer heeft gisteren de motie van het CDA, de PvdA en D'66 over de invoering van shirtreclame in het betaalde voetbal aanvaard. Volgens de motie zal geen rijkssub sidie voor de gezondmaking van het betaald voetbal worden ver leend als die bedrijfstak besluit shirtreclame in te voeren. Alleen de fracties van de VVD en DS'70 stemden tegen de motie. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM, die te kennen heeft gege ven de motie te zullen uitvoeren, zal nu contact opnemen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Stich ting Nationale Sporttotalisator (SNS) om het besluit van de LEIDEN - Op het terrein van psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest, zal vervangende nieuwbouw ge pleegd kunnen worden voor de polikliniek. De huidige kliniek, een voormalige onderwijzerswo- ning bij de Koningin Juliana- school, zal worden afgebroken. Met de bouw van de kliniek, die van start kan gaan nu de commis sie Endegeest haar goedkeuring aan het plan heeft gehecht, is in eerste instantie een bedrag ge moeid van f957.900.-. Het plan is in twee fasen opgedeeld. De eer ste fase omvat de bouw van ne gen kamers.' De vraag of er nog een tweede fase komt hangt af van de werkgroep die advies moet uitbrengen over samen werking tussen de poliklinische hulpverlening tussen Endegeest en de Sociaal Psychiatrische Dienst De vervangende nieuwbouw is ge projecteerd tussen het gebouw voor dagbehandeling (Irene) en de Koningin Julianaschool. In de nieuwbouw zijn opgenomen acht spreekkamers, twee groepsthe rapieruimten, een wachtruimte en receptie Tweede Kamer mee te delen. Beide instanties subsidiëren evenals het ministerie van CRM de bedrijfstak betaald voet bal. De WD verzette zich fel tegen de motie. Woordvoerder Wim Keja: „Jarenlang is er naar gestreefd de inspraak van voetballers en trai ners in het betaald voetbal te rea liseren. Dat is gelukt. Maar de Tweede Kamer lapt die inspraak aan haar laars als zij een uitspraak over de invoering van shir treclame doet. Dat is een vorm van bemoeizucht waar wij tegen zjjn. Bovendien is de motie voor barig, omdat het betaald voetbal nog geen besluit tot invoering van shirtreclame heeft genomen, maar eerst overleg met alle be trokkenen voert". Ook DS'70 omdersteunde de motie niet. Ruud Nijhof van deze één- mansfractie: „Het getuigt van willekeur de invoering van shir treclame in het betaald voetbal te verbieden. Andere vormen van commercie in andere takken van sport komen in deze motie niet ter sprake. Bovendien betekent het aanvaarden van de motie, dat de overheid haar financiële steun aan het betaald voetbal zal moe ten verhogen. De mogelijkheid om extra inkomsten te vergaren om het betaald voetbal uit de fi nanciële problemen te helpen, wordt door een uitspraak van de Kamer teniet gedaan". Voor mr. Eric Vilé, voorzitter van het sectiebestuur Betaald Voet bal van de KNVB, was de uitslag van de stemming een teleurstel ling. "We zullen wat de shir treclame betreft voorlopig pas op de plaats maken", reageerde Vile. Het sectie bestuur is van plan op korte termijn een onderhoud aan te vragen met staatssecretaris Wallis de Vries over de thans ont stane situatie. "Ook zullen we contact opnemen met het VNG en de SNS, de andere twee subsi diegevers, om hun standpunt met betrekking tot de invoering van shirtreclame te AMSTERDAM - De varcolicabriga.de van de Amsterdamse politie heeft gisteravodn 4000 kilogram hasj in beslag genomen die was opgeslagen in een truck met oplegger in een loods in Amsterdam-Noord. Er zijn vier Nederlanders en een buitenlander aangehouden in verband met deze vondst die volgens de politie een waa,rde heeft van 8 miljoen gulden. Op de foto bekijken rechercheurs een deel van de enorme partij. DEN HAAG (ANP) - Bij de be handeling van de wet ge luidshinder in de Eerste Ka mer heeft de PvdA-afgevaar- digde De Cloe een pleidooi gehouden voor (het ontwer pen van) stillere toiletten. "Er zou heel wat ergernis be spaard worden", aldus de af gevaardigde. Naar zijn mening zal in hét al gemeen toch meer op de ge luidsaspecten van het sanitair moeten worden gelet. De Eertste Kamer stemde vrijwel algemeen in met het wets ontwerp, dat in de senaat werd verdedigd door minister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne). De be windsman deelde mee dat concrete maatregelen op het terrein van de geluidshinder niet zullen uitblijven. "Aan een tekort aan wettelijke maatregelen zal het niet lig gen" zo zei hij. De PvdA-woordvoerder be pleitte verder handhaving van de maximum-snelheden. Ook vroeg hij (in een motie) om een onderzoek naar de ge volgen van de wet-geluids- hinder voor woningbouw en stadsvernieuwing. Over de motie wordt volgende week gestemd. LISSABON - Hoewel het water in de overstroomde gebieden van Portugal gisteren langzaam zak te, duurt de noodtoestand on verminderd voort. In Lissabon komt het drinkwater met een ter gend dunne straal uit nog slechts 36 openbare fonteinen. Overal ziet men vrouwen en ongescho ren mannen met teilen en em mers sjouwen. Het water uit de sierfonteinen wordt tot de laatste druppel opgeschept. De brand weer rijdt af en aan met tankau to's. Het ziet ernaar uit dat het drinkwa- tertekort nog wel een week of langer gaat duren. Pas wanneer al het water in het overstroomde gebied ten noorden van Lissabon is gezakt, kunnen de door de overstroming beschadigde wa terinstallaties van het waterlei dingbedrijf worden gerepareerd. Ook de elektriciteitsvoorziening loopt vanwege de overstromin gen gevaar. Via de radio worden - oproepen gedaan om zo zuinig mogelijk met de elektriciteit te zijn. Ook wordt gewaarschuwd tegen het gevaar van epidemieën. Het ministerie van onderwijs heeft alle scholen in Lissabon en omgeving vrijaf gegeven. De problemen doen zich overigens in het hele land voor. Vooral ook in de tweede stad van Portugal, Oporto, waar ook gebrek aan wa ter is en zuinig met de elektrici teit wordt gedaan. De schade, veroorzaakt door de overstro mingen, moet in de miljoenen lo pen. Regeringswoordvoerders hebben gezegd dat de kosten van de ramp in mindering zullen moeten worden gebracht op de staatsbegroting. Intussen duurt de telefoonstaking onverminderd voort. De regering heeft de stakers onder burger dienst gesteld, maar die maatre gel heeft eerder averechts ge werkt. Gistermiddag werden op grond van deze burgerdienst 18 personen op staande voet ontsla gen. Zeven stakers werden voor een maand geschorst. De Portu gese stakingswet verbiedt elke wijziging van de arbeidsover eenkomst tijdens de du staking. wordt de gescheiden man zijn huis uitgezet en raakt hij zijn kinderen kwijt. En dat vaak zonder enige vorm van pro ces. Van vrienden en kennis sen raakt hij verwijderd want die kiezen partij voor de ach terblijvende vrouw. Plotsklaps moet hij een nieuwe behuizing zoeken en dan merkt hij op een gegeven moment dat het levenson derhoud ineens stukken duurder is geworden. Door al die ellende moet hij ook nog eens oppassen voor zijn ge zondheid". "Een heel ander hoofdstuk", zegt hij, "is de alimentatie voor de vrouw. Die is afge stemd op wat zij nodig heeft, niet op wat hij kan missen. Kortom, alles wordt van je af genomen, je voelt je uitgeran geerd. Wanneer je je daarte gen verweert, word je be schouwd als een lastige op roerkraaier. Het is een onge lijke strijd en velen zijn daar niet tegen opgewassen". Prinsen verklaart dat het met de omgangsregeling (het be zoek, eens in de zoveel tijd, aan de 'afgenomen' kinderen) evenmin koek en ei is. "De voogd, in de meeste gevallen is dat de moeder, kan willens en wetens de omgangsrege ling saboteren. En maar al te vaak gebeurt dat. Onderwijl blijft de man levenslang ali mentatie betalen. Een nieuw bestaan opbouwen kan alleen wanneer de nieuwe levens partner bereid is te werken voor de alimentatie van de gewezen vrouw". WOENSDAG 14 FEBRUARI 1979 RANSUILEN AAN LEIDSE HAAGWEG "Als gescheiden man ben je vogelvrij. Een ieder die je te grazen wil nemen, kan dat zonder meer. Als het stuklopen van een huwelijk eenmaal zijn beslag in een echtscheiding heeft gekregen, ben je als man volkomen weerloos". Het is klare taal die P. Prinsen mannen in oprichting' on- i zijn woning aan de Leidse langs sterk de aandacht ge- Boerhaavelaan uitslaat. Prin sen heeft als initiatiefnemer van de 'bond van gescheiden trokken. Motief: Prinsen vindt dat hij als gescheiden man óók rechten heeft. En sedert zijn echtscheiding heeft hü daarvan niets ge merkt. "Wil je iets van de positie van de gescheiden man begrijpen, dan moet je het meegemaakt hebben", zegt Prinsen. "Na de scheiding komt een water val van problemen op je af en het gevolg daarvan is dat je steeds dieper in de put komt te zitten. In veel gevallen Reeds enige dagen is de heer Jerphanion in de gelegen heid vanuit zijn woning aan de Haagweg het gedrag van drie ransuilen gade te slaan. „Het is een zeldzaamheid dat deze uilen de stad opzoeken", zegt Jerphanion. „Meestal vind je ze in het veld. Het zijn echte muizeneters. Hoe ze hier verzeild zijn ge raakt? Nou ja, mijn buurman heeft kippen en hij heeft wel eens muizen die op het kip- pevoer afkomen. Ik denk dat die uilen die muizen hebben opgemerkt. Het gekke is dat er vorige week nog maar één „Het zijn fraaie dieren. Uren kan ik er met de verrekijker naar turen. Met de verrekij ker ja, want als je ze te dicht nadert vliegen ze natuurlijk weg en dat zou zonde zijn". „Hoe ik zo zeker weet dat het ransuilen zijn en geen stee nuilen? Ik heb er een diere nencyclopedie op nagesla gen. En daarin staat dat ui- Een van de drie ransuilen, die de Leidse stad hebben opgezocht. len met twee pluimen op de men zijn duidelijk te zien. kop ransuilen zijn. Die plui- Kijk zelf maar". P. Prinsen: "Vaak hoor je dan had je r r niet moeten scheiden, je wist watje te wachten stond" Over de publieke opinie ten aanzien van de gescheiden man doet Prinsen eveneens een boekje open: "In de publieke opinie heerst een ongehoorde malaise. Vaak wordt gezegd van: 'Had je maar niet moeten scheiden, je wist wat je te wachten zou staan'. De vader die vecht voor de voogdij over zijn kin deren wordt beschouwd als een Don Quichotte die tegen windmolens vecht. Hulpver leners onthouden hem hun steun bij zijn strijd met als ar gument dat zijn strijd een zeer ongewone is". „Schoolleidingen erkennen het onrecht, het leed en het be lang van een levendige om gang van het kind met de 'an dere' ouder, maar weigeren hun medewerking om die 'andere' ouder van het schoolgebeuren op de hoogte te houden. Hoeveel geschei den mannen tref je niet aan bij schoolpleinen om een glimp van hun kinderen te kunnen opvangen. Maar hoe dan ook. Zij worden verwijderd, zo niet door het schoolhoofd, dan wel door de politie". Vulkaan Volgens Prinsen leeft iedere ge trouwde man op een vulkaan die elk ogenblik tot uitbar sting kan komen. "Niet dat iedereen zich er nou elk mo ment van bewust moet zijn dat zijn huwelijk ten alle tij den op de klippen kan lopen, maar de gescheiden man moet wel gehoord worden. De reactie van de buitenwereld doet nu maar al te vaak den ken aan mensen die een drenkeling aan zijn lot overla ten omdat zij de aanblik niet kunnen verdragen. Je weet wel van: "Als je verdrinkt doe het dan netjes en schreeuw niet zo om hulp!" Erkenning Tegen de achtergrond van het groeiende aantal echtschei dingen (meer dan 20.000 per jaar, een kwart van het aantal gesloten huwelijken) ben ik tot dit initiatief gekomen. Met vijf lotgenoten is nu een op richtingscomité gevormd en wij stellen ons voor over twee maanden landelijk te gaan opereren. We hopen dan ook op korte termijn een bestand van ettelijke duizenden leden op te bouwen. In de tussentijd zal het nodige worden gedaan aan de organisatie van de strijd op vele fronten. Overal waar nodig zullen wy actie voeren voor erkenning van de ouderlijke verantwoordelijk heid van de niet met de voog dij belaste ouder". Prinsen zegt dat de bond zich sterk zal maken voor de op stelling van een gedragscode voor advocaten. Dat toege spitst op de echtscheidingssi tuatie. Hij zegt: "Het zijn juist de advocaten die olie op het vuur van de scheidende par tijen gooien. Sommige juris ten overgeten dat de wet er niet voor de juristen is maar voor het welzijn van hun cliënten". „Verder willen wij bij de Raden voor de Kinderbescherming ageren tegen de Geldverspil ling die komt kijken bij de produktie van allerlei weinig ter zake doende rapporten. Ander streven is dat wij ons naast de stichting organisatie gescheiden mensen (SOGM) in de strijd willen werpen te gen die levenslange alimenta tieplicht, waartegen nu een proefproces gaande is". Onrechtvaardig "Ook de bond van gescheiden mannen is van mening dat de samenleving, wat de alimen tatie betreft, schreeuwt om evenwichtige jurisprudentie. Op dit punt kan men veel van ons verwachten. Want het blijft onrechtvaardig dat de groep gescheiden mannen in de steek wordt gelaten. Wy la ten ons niet langer in de kou staan". Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4