Leiden blokkeert plaatsing ahobs Actie in de psychiatrie Meneeris dit voor de hond.. vlees RIJNLAND Bij overgangen Morsweg en Haagweg Twee kinderen aangereden ij JÉ Actief in vrije tijd „BAAS IN EIGEN BREIN" Drie uitzonderlijke occasions, voor snelle beslissers! Nu extra voordelig LANOeÜiKE AKlie PSYCHIAT*?* WOENSDAG 14 FEBRUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - De spoorweg overgangen Morsweg en Haagweg blijven voor zien van handbediende, volledig afsluitbare bo men. Burgemeester en Wethouders hebben be sloten de Nederlandse Spoorwegen geen mede werking te verlenen voor plaatsing van automati sche halve bomen (ahobs). Volgens de NS is Leiden de eerste gemeente die ahobs blokkeert. B en W komen met deze afwijzende beslissing tegemoet aan bezwa ren van wijkbewoners. In de buurten Haagweg en Transvaal bestaat groot verzet tegen plaat sing van ahobs. Bewoners achten de onbewaakte ahobs vooral ge vaarlijk voor kinderen. De over gangen worden ook druk ge bruikt door schoolkinderen. Petra Mittelmeijer van het actie comité van bewoners is blij maar niet helemaal verrast door de be slissing van de gemeente. "An ders begin je niet aan zo'n actie. Ze konden er bijna niet meer on deruit. De bewijzen dat deze si tuatie veiliger is zijn overduide lijk". Bij de Nederlandse Spoorwegen betreurt men de beslissing van de gemeente Leiden: "De ahobs hebben in tal van plaatsen bewe zen goed te werken. Ook bij tal van overgangen die drukker zijn dan in Leiden", aldus een woord voerder van de NS. Voor de Spoorwegen heeft de op stelling van de gemeente ingrij pende consequenties. De NS is nu verplicht voor beide overgan gen spoorwegwachters te hand haven. Met dit personeel was al overeengekomen dat ze op deze posten zouden vertrekken. Daarnaast betekent het uitblijven van ahobs voor de NS een be lemmering in het proces van au tomatisering. Plaatsing van de LEIDEN - Een jongetje van zeven jaar is gistermiddag op de Mors weg door een auto aangereden. Het jongetje stak tussen twee ge parkeerde auto's door de weg over. De bestuurster van de auto, een dertigjarige Leidse, probeer de nog te remmen maar kon een ongeluk niet voorkomen. Het jongetje is met een hoofdwond voor behandeling naar het Dia- conessenhuis gebracht. Op het kruispunt Kennedylaan- Beethovenlaan werd eveneens een zevenjarig jongetje aangere den. Hij keerde vermoedelijk met zijn fiets op de kruising. Een au tomobilist, een 48-jarige inwoner van Leiden, zag dit niet en reed de jongen aan. Het kind liep een hoofdwond en een kneuzing aan zijn voet op. Hij is in het Acade misch Ziekenhuis onderzocht en kon daarna naar huis. ahobs op dit moment hield ver band met beveiliging van het baanvak en een centrale bedie ning vanuit Den Haag. Volgens een woordvoerder van de NS hebben beide zaken "aanzienlij ke financiële consequenties". Bij de spoorwegen wilde men de ahobs in april van dit jaar in ge bruik nemen. Voorbereidende werkzaamheden voor deze voor zieningen waren al getroffen. Bij de gemeente had de NS al aange boden om langer dan gebruike lijk toezicht bij de overgangen te houden. Van de kant van de gemeente licht te wethouder Waal toe dat het college geen toestemming ver leent omdat de NS niet heeft aan getoond dat ahobs veiliger zijn dan de huidige handbediende bomen. Hij laat echter de moge lijkheid open dat de gemeente op deze beslissing terugkomt als de NS kan aantonen dat het ahob- systeem inderdaad veiliger is. "Als zich nieuwe feiten voordoen zijn we bereid om opnieuw met de NS te overleggen", aldus Waal. Bij de NS zegt men in elk geval nog te proberen de redelijkheid van het verlangen om ahobs aan te brengen bij de gemeente aan te tonen. De Spoorwegen staan op het standpunt dat ahobs niet on veiliger zijn dan handbediende bomen. "Ongelukken bij ahobs zijn vrijwel uitsluitend te wijten aan wangedrag van weggebrui kers die zich niet aan de regels houden", aldus een woordvoer der. 'utografeerd toen de wegen nog sneeuwvrij LEIDEN - "Kijk, jongens en meisjes, vroeger stopten ze een hele varkenskop in de erwtensoep, want de mensen wilden graag een lekkere pot met stevige soep. En bovenop de soep dreef dan wel eens een oor. Muziek en show Twaalf Leidse muziekvereni gingen zullen op 7 april in de Gr oenoor dhallen deelnemen aan het nieuwe muzikale eve nement "Muziek en Show". Het zijn: het jeugdkorps van Concordia, Werkmans Wils kracht, de FBL-band Leiden, Jong K en G, Allegro Vivace, Leidse Harmoniekapel, Leids Politie Muziek Gezelschap, seniorkorps Concordia, se niorkorps K en G en De Burcht. Een zestal bands zal die avond tevens optreden met een majorettegroepAan de show wordt verder meege werkt door het majorette korps Aktief en de jazz-ballet- groep van Marjolein Briër. Bovendien zal er die avond een buitenlands showkorps optreden. Vluchtelingen Op zaterdag 17 februari houdt de afdeling Leiden van het Medisch Komitee Palestina de jaarlijkse straatcollecte. Het MKP zamelt in ons land gel den in voor medische en hu manitaire projecten voor de Palestijnse vluchtelingen. De opbrengst van deze collecte komt ten goede aan een pro ject in Libanon van de Ghas- san Kanafani-stichting. De stichting houdt zich bezig met het opzetten van kleuterscho len in Palestijnse kampen. Wie mee wil helpen collecteren kan zich melden bii Frank Wandeltocht De Kring Leiden van de Ne derlandse Ski Vereniging or ganiseert op zaterdag 17 fe bruari een wandeltocht van tweemaal anderha lf uur door het duingebied van Staats bosbeheer, ten noorden van Noordwijk. Er wordt om half tien 's ochtends vertrokken bij hotel Zinger in Noordwijk aan Zee. In Noordwijkerhout zal worden gepauzeerd. Af hankelijk van de weersom standigheden zal de terug tocht over het strand of door de duinen worden afgelegd. "De Ratel" Werkgemeenschap De Ratel houdt zaterdag 17 februari een sprokkelspeldag in de gro te zaal van het Leidse Volks huis. Er wordt om 10 uur pre cies begonnen met klaverjas sen en sjoelen. Voor de kinde ren zijn er aparte werdstrij- den. De speldag duurt tot half een 's middags. Inschrijven kan men zich bij de penning meester van de Ratel tel. 071-210317. De kosten zijn drie gulden per persoon. Bejaardencarnaval In de Stadsgehoorzaal wordt zaterdag 17 februari het tra ditionele carnaval voor 65- plussers gehouden. Het car naval wordt georganiseerd door de Leidse carnavalsver eniging "De Hutspotten" en begint om twee uur 's mid dags. Toegangsbewijzen zijn verkrijgbaar bij diverse voorverkoopadressen a één gulden. Dat was niet erg hoor, want zo'n oor was echt helemaal gaar Twee slagers in de klas, dat zie je niet zo vaak, en watje nog minder vaak ziet is dat ze dan ter plaatse een flink stuk varken gaan uitbe nen om er karbonaadjes, schnit zels, rollades en slavinken van te maken. Maar voor de heren Van Vliet en Peters van Lucky Meat (Leider dorp) is zoiets gesneden koek, en voor het kritisch oog van de vier- deklassertjes van de Eerste Leid se Schoolvereniging kwamen ze gistermiddag dan ook even voor doen hoe je een varken "ver werkt" tot vlees dat je na braden op tafel kunt zetten. Een uitgestelde demonstratie, want een paar weken geleden kon het (nog vrij forse) stuk varken dooi de gladheid niet naar de school gebracht worden. De lessen over landbouw waarin deze demon stratie een plaatsje had gekregen waren dan ook al afgelopen, maar de interesse van de kinderen was er niet minder om. Een paar ouders hadden van te vo ren aangekondigd dat hun kind de aanblik van de "snijpartij" wel niet zou kunnen verdragen. Em inderdaad, een viertal kinderen blies vóór en tijdens de les de af tocht. Eén kind mocht er niet bij zijn omdat de ouders er vegetari sche principes op na houden. Maar ach, dat het nou éten was dat daar uitgestald lag, dat drong tot veel kinderen nog niet helemaal door. Vandaar ook dat er talrijke kinderen waren die op de vraag "En waar denk je dat we dit vlees voor gebruiken? antwoordden: "Voor de hond" of "Voor de kat". Toch was onderwijzer Van Kam pen niet ontevreden. Het was voor het eerst dat zo'n demon stratie in zijn klas gegeven werd. De bedoeling was dat een paar klassen tegelijk zouden toekij- Gespantien toekijken hoe een varkenspoot van zijn vel ontdaan wordt ken, maar dat ging niet door. Een echte varkenskop hadden de twee slagers trouwens ook willen Vandaag is de landelijke ac tieweek psychiatrie begon nen. De dag van de psychia trie is in 1974 voor het eerst gehouden en heeft sindsdien elk jaar op 14 februari plaats. Het is een reactie op de vie ring van de dag van de ver pleging, die al jarenlang op 12 mei overal in Nederland in zieken-, verzorgings- en be jaardentehuizen wordt ge vierd. De werkgroep die de dag van de psychiatrie voor bereidde vond dat er in de psychiatrische ziekenhuizen niet zoveel reden was om feest te vieren, eerder tot bezinning en actie. Het is de bedoeling dat op de dag van de psychiatrie de pa tiënten en leerlingenraden in de inrichtingen zelf allerlei activiteiten organiseren. De dag krijgt daartoe elk jaar een thema mee. Vorig jaar was dat bijvoorbeeld: "Vijf jaar actie in de psychiatrie, terugblikken en vooruitzien". Dit jaar is het Baas in eigen brein". De actie is een beetje op de achtergrond geschoven, de bezinning staat voorop. In de Gekkenkrant, een twee maandelijks blad voor een door patiënten, ex-patiënten en personeel van psychiatri sche inrichtingen, wordt de volgende verklaring gegeven: "Er is veel bekend gemaakt over de psychiatrie sinds "Wie is van hout" (een boek van Jean Foudraine). Daardoor lijkt er veel veranderd. Het is waar dat verpleegkundigen veelal niet meer in witte jas sen rondlopen. Het is waar dat er veel patiëntenraden zijn gekomen, paviljoens zijn opgeknapt en sommige voor deuren zelfs openstaan" ,Maar" gaat de Gekkenkrant verder: "Zowel binnen als buiten de inrichtingen wordt de psychiatrie nog steeds als machtsmiddel gebruikt. Me dicijnen, elektroshock, her- senchirurgie, het niet meer zelfstandig kunnen denken en doen doordat je verantwoor delijkheden je worden afge- je ziek en FORD TAUNUS 1300 1975 Kleur goud/brons, met radio. Deze auto verkeert in perfecte staat. Prijs 7900,- 1E AANBETALING 2500,- OPEL MANTA 1600 S 1975 59.000 km, kleur oranje. Deze sportieve auto nu voor 9200,- 1E AANBETALING 2900,- RENAULT 6 TL 1100 motor 1975. 59.000 km, kleur rood. Deze zuinige auto kost nu 6400,- 1E AANBETALING 1900,- Door de grote vraag naar nieuwe Fords, l W hebben wij teveel occasions in voorraad. m Daar willen wij vanaf. Dat betekent honderden guldens voordeel. ii i i s»t x\\ m. cMcuivrHtf. t»% i.tm» vvriimu j: m*u;vr.M*v** I i Hit, nbtüM> i: i Hit, i wiHM iKi vjftM v \i t daardoor voel je je al minder dan iemand die zich gezond noemt". Nadenken en praten over hoe die afhankelijkheid voorko men of verholpen kan worden is de bedoeling vandaag. In het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegsigeest is een zevental patiënten een paar weken bezig geweest met de voorbereidingen voor het programma van vandaag. Evenals in vele andere inrich tingen in het land, was er vanmiddag een forumdiscus sie. Het belangrijkste ge spreksthema was: "Wat bete kent Endegeest en de psychia trie voor u?". In het forum had onderanderen geneesheer-di recteur Mojet zitting. Eén van de initiatiefneemsters Bennice van Randen: "Be zinning op de psychiatrie is beslist nodig. En met Ende geest hebben we allemaal zelf te maken. Het resultaat van vanmiddag zal zijn dat we onze afdelingsproblemen naar voren hebben kunnen brengen waar de leiding bij zat". Leerlingverpleger Jos Kerk- man: "De bedoeling nu is denk ik je af te vragen: waar ben ik zelf mee bezig? De pa tiënten zijn bezig een bepaal de positie te krijgen die ze in de maatschappij ook zouden hebben. Dat ze vrij hun me ning kunnen uiten bijvoor beeld. Want ze worden door de maatschappij nog steeds als gek gezien". Bennice van Randen zegt dat ook: "Er is erg veel onbegrip. Ik heb daar zelf pas geleden een voorbeeld van meege maakt. Ik had me opgegeven om boodschappen te doen voor bejaarden enzo. Ik dacht: dan beweeg ik mezelf weer een beetje in de maat schappij en ik help er boven dien mensen mee. Ik kreeg be richt dat ik met een invalide man in een rolstoel mocht wandelen af en toe. Ik ging kennismaken met die mensen, en ze vragen waar ik woon. Ik ben heel eerlijk geweest, en heb gezegd dat ik tijdelijk in Endegeest woon. Tijdens die kennismaking bleven ze ver der wel vriendelijk, maar een dag voordat ik zou beginnen belt die vrouw op dat het niet doorgaat. De weersverwach tingen waren slecht. Nou, die waren helemaal niet slecht, en die man had bovendien ge zegd dat ie eruit wou, weer of geen weer. Het lag er gewoon duimendik bovenop". Morgen gaat de actieweek in de psychiatrie verder met een nationale brievendag. Pa tiënten en 'gewone' mensen schrijven elkaar in de hoop dat daarmee hel onbegrip en het isolement zullen vermin deren. Brieven kunnen wor den gestuurd naar postbus 9640 in Utrecht. Vrijdag staat in het teken van de medicijnen, met name kalmeringsmiddelen als va lium en librium. Het is de be doeling dat zoveel mogelijk mensen die deze middelen da gelijks krijgen toegediend of zichzelf toedienen (ook buiten de inrichtingen) hun pilletje die dag eens niet nemen, maar het meenemen naar de lande lijke manifestatie zaterdag die de actieweek afsluit. Er zal worden nagepraaten ook, toch nog, feest gevierd. Diver se groepen treden op, en de deur staat voor iedereen op open. Zaterdag vanaf twaalf uur, Kromme Nieuwe Gracht 39 in Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3