LEIDSCH DAGBLAD SIBERISCHE TOESTANDEN Ambassade in Teheran van YS bezet Provincie moet flink bezuinigen vandaag Wegen onbegaanbaar Dorpen ingesneeuwd Trein en bus lam KIEZEN Drinkwater in Noordwijkerhont is weer zuiver WOENSDAG 14 FEBRUARI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35782 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bijna ondoenlijk de gebarricadeerde deuren sneeuwvrij te krijgen SCHIPHOL (ANP) - Het nieuwe Schiphol moest vanochtend om tien voor half twaalf voor de eerste maal in haar geschiedenis geheel worden gesloten. Het zicht was toen soms minder dan twintig meter. Het s vrij houden van de startbanen was niet meer mogelijk. i bij de ingesneeuwde auto te komen DEN HAAG/GRONINGEN (GPD)- Met ijzel, gevolgd door sneeuwjachten, heeft de winter vandaag opnieuw hard toegeslagen en voor Siberische toestanden gezorgd. Vooral de spoorwegen hadden het moeilijk met de in vallende kou. Tal van treinen vielen uit, terwijl elders urenlange vertragingen ontstonden. Het verkeer kamp te met schier onoverkomelijke moeilijkheden. Scholen en winkels werden gesloten. Koesterden gisteren grote delen van het land zich nog in lente achtige temperaturen, de afgelo pen nacht werd deze kortstondi ge vreugde weer verdreven met v, vorst, ijzel en een harde wind. In de provincies Groningen en Drente plaatsten hevige sneeuw stormen het weer voor grote problemen. Verscheidene auto mobilisten moesten hun auto in vele tientallen centimeters hoge sneeuwduinen achterlaten. Bijzonder moeilijk met de extreme weersomstandigheden hadden de spoorwegen het vanmorgen. Het grootste probleem wordt ge vormd door ijzelafzetting op de bovenleidingen. In ten minste zes gevallen leidde dat tot draad breuk. In het Noorden konden slechts sporadisch treinen rijden, ook in de kop van Noord-Holland is sprake van ten hoogste „spora disch treinverkeer". Amsterdam werd in de loop van de morgen per trein onbereikbaar. /ele wegen in Noord-Nederland waren totaal onbegaanbaar. Tal Blijf thllis van dorpen raakten in een isole ment. Op verschillende plaatsen in het Noorden reikte de sneeuw zelfs tot aan de dakrand. Mensen in afgelegen huizen moesten zich letterlijk uitgraven om de deur uit te kunnen. Een woordvoerder van de spoor wegen: „We kunnen maar eén advies geven: blijf thuis". Zelfs de geluksvogels die nog wel één van de sporadisch rijdende»trei- troffen, kregen verkeers- Bij het Friese Wijtgaard, even ten zuiden van Leeuwarden, strand den 150 auto's in de ergste sneeuwstorm sinds februari 1966. Een vijftal wegen moest voor het verkeer worden gesloten. problemen. In de meeste grote steden namelijk had het openbaar vervoer even eens met - vaak grote - vertragin gen te kampen. Vooral trams hadden het moeilijk: bestuurders moesten nogal eens met de hand de vastgevroren wissels ontzet ten. i!yT..--V - Op ongeveer een kilometer afstand van het station Alphen probeerden NS-mènsen vanochtend i bovenleiding te reparerenOpdat het treinverkeer naar Leiden weer op gang zou kunnen komen. Wanneer shirtreclame wordt inge voerd kan men bij het betaald voetbal subsidie door de overheid wel vergeten. De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerder heid een motie van deze strekking aanvaard. Dat is een verstandige uitspraak. Het betaald voetbal is uiteraard vrij om steun te zoeken in het be drijfsleven. Het kan grote risico's met zich mee brengen. Dat heeft de ervaring in andere takken van sport wel geleerd. Succes in de competitie is beslissend. Sponsors komen en sponsors gaan. Menige basketbalploeg stond van de ene dag op de andere voor de onder gang. Zoiets is natuurlijk ook een manier van saneren. Maar zij strookt niet met het streven naar het veilig stellen van een stuk passieve re creatie dat overigens toch al in afnemende mate langs de lijn en in toenemende mate achter de buis wordt genoten. Als dat betaalde voetbal weer ge zond moet worden is er een goed uitgewerkt structuurbeleid nodig; beleid van langer adem en dat kan in dit geval alleen maar van de overheid komen. Sponsors be drijven korte-baanpolitiék en dat is ze vanuit hun oogmerken niet eens kwalijk te nemen. De verleiding van de sponsoring door het bedrijfsleven kan voor de topclubs erg groot zijn; voor sterin aan de zwakkere broeders zal men minder staan dringen. Het betgald voetbal zal een keuze moeten maken voor óf de steun xrit het bedrijfsleven per club, of de steun van de overheid voor de branche als geheel. Kiezen dus: de korte baan en de lange adem zijn niet met elkaar te verzoenen. (Van t r verslaggevers) i striemende sneeuwstorm de Hopeloos De rijkspolitie in Drente: „Hope loos". Ook in deze provincie afge sloten wegen, stroomstoringen, overbelaste telefoons. Ernstige persoonlijke ongevallen deden zich vanochtend in Noord-Ne derland niet voor. Ook elders in het land: veel onge mak, maar weinig persoonlijk leed. Een woordvoerder van de verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen: „Het is inderdaad bar op de Nederlandse wegen. Het aantal aanrijdingen valt ech ter mee. omdat de automobilisten goed hun snelheid aanpassen". Ltr. jonge BOLS 11,95 Ltr jonge HENKES ....11,75 Ltr. vieux HENKES11,75 Ltr. beerenburg SONNEMA 11,95 Scotch whisky VAT 69 11,95 Franse cognac BISQUIT 17,95 Vodka SMIRNOFF 11,95 JAGERMEISTER 12,95 Sherry Los Angeles medium en dry met Spaans garantiezegel geen 7,95 nu halve prijs 3,98!! KENNEDYLAAN 7 BEVRIJDINGSPLEIN KOPERMOLEN 36 19^L Ook in dit opzicht was de toestand in het Noorden extreem: de bus sen van de GADO, de grootste busonderneming in deze provin cie, reden niet uit. Ook de PTT zag af van uitrijden. Leiden-Alphen Het treinverkeer tussen Leiden en Alphen raakte vanochtend rond zeven uur gestremd als gevolg van een breuk in de bovenlei ding. De' op het station in Leiden ge strande passagiers zijn met een zestal extra NZH-bussen, voor zover dat mogelijk was, naar hun plaats van bestemming gebracht. Voor de in Alphen gestrande pas sagiers zette de vervoersmaat schappij Westnederland vier ex tra bussen in. Rond tien uur werd er weer gereden tussen Alphen en Leiden, en wel met een dies- seltrein maar ook deze strandde tegen de klok van elf uur. Bij de Nederlandse spoorwegen kon men vanochtend nog met geen mogelijkheid zeggen wanneer de breuk in de bovenleiding zou worden hersteld. "Onze technici moeten op dit moment op wel tien plaatsen tegelijk zijn dus daar valt nog geen zinnig woord over te zeggen", aldus NS-voor- lichter Meijer. Voor de tweede maal dit jaar is ook het noorden van Duitsland onder een dikke sneeuwlaag bedolven. Vele snelwegen van en naar Ne derland zijn grotendeels geblok keerd. Wegen zijn afgesloten, scholen gesloten en in sommige streken is zelfs het gebruik van auto's voor privé-doeleinden verboden. Ambassade van Iran in Wassenaar bezet WASSENAAR - Acht Iraanse re volutionairen hebben vanmid dag de Iraanse ambassade aan de Rust en Vreugdelaan in Was senaar bezet. De bezetting is rus tig en met goedkeuring van het personeel verlopen, zo hebben zij meegedeeld. Volgens hun zeggen willen zij de bezetting volhouden tot de nieuwe Iraanse minister van buitenlandse zaken een nieuwe ambassadeur voor Nederland heeft benoemd. De Wassenaarse politie zei dat de ambassadeur M. Ahmad Eghbal haar buiten de aangelegenheid wil houden. "De bezetters zitten rustig koffie te drinken met het ambassadepersoneel," aldus de politie. Na het overnemen van de macht in Iran door Chomeini heeft am bassadeur Eghbal zich voor het nieuwe regime verklaard. TEHERAN (UPI/reuter) Stadsguerrillastrijders hebben vanochtend de Amerikaanse ambassade in Teheran bezet en ge plunderd. In de ambassa de is twee uur lang ge vochten. Er waren onge veer 70 Amerikanen in de ambassade toen deze werd veroverd. Twee van hen raakten gewond. De Iraanse guerrilla's begonnen om ongeveer tien uur met het be schieten met geweervuur van de slechts licht bewaakte ambassa de. De aanval werd blijkbaar uitge voerd door uiterst linksen die alle Amerikanen en elke Amerikaan se invloed uit Iran willen verwij deren. Zij hadden eerder op de dag Chomeini zelf genegeerd en geweigerd de wapens die zij in voorgaande dagen hadden ge plunderd uit de legerarsenalen in te leveren. De leiders van de aanvallers ge bruikten megafoons om aanhan gers ter versterking voor de aan val naar het gebouw te roepen. Later werd de woning van dé am bassadeur Sullivan op het am- "bassadeterrein ook Premier Bazargan is zelf naar de plek gegaan om te proberen met de guerrillastrijders te onder handelen. Greep Diplomaten zeiden te vrezen dat de toestand in Teheran uit dé hand loopt en dat Bazargan en Cho meini hun greep op de massa aan het verliezen zijn. Duizenden bui tenlanders, Amerikanen en West- Europeanen, zijn in hun huizen gebleven en sommigen hebben die gebarricadeerd uit vrees voor een aanval. Amerikaanse ambassadeur Afghanistan vermoord NEW DELHI (Reuter) - De Amerikaanse ambassadeur in Afghanistan, de 58-jarige Adolph Dubs, is vandaag doodgeschoten nadat hij ontvoerd was in Kabul. Het ministerie van buiten landse zaken in Washington heeft de moord op Dubs be vestigd. Verder zouden er geen Amerikanen bij be trokken zijn geweest. Dubs werd door het hoofd en het hart geschoten toen Af ghaanse soldaten een hotel bestormden waarin hij werd vastgehouden. Hij was eer der op de ochtend bij zijn huis ontvoerd. NOORDWIJK - Het drinkwater in de woonwijken Viktor 1 en 2 in Noordwijkerhout is weer zuiver. Het waterleidingbedrijf in Noordwijk is vandaag gestopt met het toevoegen van extra chloor. Eind vorig jaar stroomde er uit de kranen in Voorhout en Noord wijkerhout verontreinigd water. Dit was voor het waterleidingbe drijf aanleiding om extra chloor in het water te doen. Hoewel het water nu als zuiver wordt gekwalificeerd, zal het mi nisterie van volksgezondheid het onderzoek naar de besmettings bron nog niet afsluiten. Volgens directeur De Kluiver van het Noordwijkse waterleidingbedrijf heeft volksgezondheid enkele aanknopingspunten om een gro ter onclerzoek te beginnen dan tot nu to^het geval is geweest. Wat die aanleiding precies is en wan neer dat onderzoek start kon De Kluiver niet vertellen. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. SNIJDEND KOUD Ten zuiden van de grote rivieren van nacht nog sneeuw. Overdag van het noorden uit opklaringen. Krachtige, aan de kust harde noordoosten wind, vannacht matige tot strenge vorst met minimumtemperaturen van min 5 tot rond min 10 graden. Middagtemperaturen ongeveer min 4 graden. 15 FEBRUARI Zon op: 7.57 uur; onder: 17.53 uur. Maan op: 21.37 uur; onder: 9.11 uur. Hoogwater te Katwijk om 5.18 en 17.27 uur, laagwater om 1.13 en 13.33 uur. (Van r verslaggevers) DEN HAAG - De provincie Zuid- Holland zal flink moeten bezui nigen wil er iets terecht kunnen komen van het wensenpakket dat Provinciale Staten voor de ja ren 1978-1982 hebben vastge steld. Berekeningen door de af deling financiën van de provincie hebben uitgewezen dat de nieu we voornemens die in het be leidsprogramma zijn opgeno men, 86 miljoen gulden extra vergen. De statenleden zullen hier dezer dagen van op de hoogte worden gebracht. Zij zullen nu moeten aangeven welke plannen per se uitgevoerd moeten worden en welke voorlopig maar in de ijs kast moeten worden gestopt. Aan alle afdelingen van de provincie is gevraagd om aan te geven op welke bestaande uitgaven vijf procent zou kunnen worden, be zuinigd. De provincie heeft in de huidige situatie geen cent over om iets te realiseren van het be leidsprogramma dat vorig jaar Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur, constateren in een nota dat de geloofwaardigheid van het beleidsprogramma staat of valt met het aangeven van de moge lijkheden om er althans een deel van te realiseren. Het college stelt vast dat de "uitermate moeilijke positie van de provincie Zuid- Holland wederom duidelijk zichtbaar is gemaakt". Gedeputeerde Staten kondigen een "permanente" actie aan om voor de provincie bij het rijk meergeld los te peuteren. Daarbij wordt vooral gedacht aan de taken die de provincie wettelijk zijn opger legd, maar waar geen financiële vergoeding door het rijk tegen over is gesteld. Het college be looft al het mogelijke te doen om te bereiken "dat recht wordt ge daan aan het achtergebleven ge bied van de voorzieningen in on ze provincie en aan de functie van de dichtstbevolkte provincie van Nederland". Feest bij de bewoners van Bronbeek. Als één man stond de Tweede Kamer gisteren achter de oud-militairen van het tehuis in Arnhem. Een motie van de WD'er Ploeg, gericht tegen het sluiten van het tehuis, werd met alge mene stemmen aangenomen. Reden voor de Bronbekers feestelijk te gaan eten PAGINA 'l Jean Renoir heeft richting gegeven aan Europese film PAGINA 5 I Opmerking Dajan zorgt voor opschudding PAGINA 9 t Hans Vultink: "Met mijn routine blijf ik de jeugd de Verzet ambtenaren tegen in levering lijkt te zijn gebro ken PAGINA 23

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1