Vultink: „Met mijn routine Traversaro ontmoet 'topfitte' Koopmans baas Van Daele als trainer terngbij Feyenoord Geert kans op WK-bandstoten RAYMOND CEULEMANS ALS EERSTE GEPLAATST Turnclub Pro Patria financieel in knoei Van Helden mag in Groningen starten WOENSDAG 14 FEBRUARI 1979 GROENLO (GPD) - Hans Vultink en de underdog-positie. Ze zijn de laatste jaren vrijwel onafscheidelijk. Vóór een belangrijk internationaal titelgevecht wil de Achterhoe ker doorgaans niets weten van een favorietenrol. Vultink bij de kanshebbers, hoe komen ze erbij. En dan komen zijn moeilijk te ontzenuwen argumenten. Zijn leeftijd, zijn lage trainingsfrequentie, zijn zakelijke beslommerin gen en zijn tegenstanders, die toch ook wel van wanten weten. Kijk maar naar de moyennes achter hun naam. Ook nu, enkeledagen voor het we reldkampioenschap bandstoten in Mollerusa, weerlegt Vultink resoluut elk aanwezig gry ntje op timisme. En vooral deze keer. is men gauw geneigd hem daarin gelijk te geven. Het toernooi in het Spaanse plaatsje immers is voor de Grollenaar als het ware een tussenstation. En prestatieve test, vlak na een trip naar de Ne derlandse Antillen en vooraf aan een tournee door Australië. Door middel van vijf demonstra tiewedstrijden en een aantal trai ningspartijen heeft Vultink zich de afgelopen weken op Aruba en Curacao met zijn sport bezigge houden. Op slecht geprepareerde tafels, overspannen door goed kope, dikke lakens, zoals die hier nog slechts op de voordeligere ta felbiljarts zijn aan te treffen, trachtte de Nederlandse kam pioen zich in vorm te stoten. Overbodig welhaast om te concluderen dat die veertien daagse reis naar de overzeese rijksdelen weinig met een opti male voorbereiding te maken heeft gehad. Vultink zelt ecnier, wil van een dergelijke kritiek niets weten en sleept andere argumenten aan om uit te leggen waarom hij in Mollerusa tot de outsiders be hoort: „Ceulemans, Connesson, Dielis en Koba.vashi, stuk voor stuk zijn het spelers, tegen wie ik normaal gesproken geen schijn van kans heb. Dat wijzen hun gemiddelden trouwens wel uit. Het feit bovendien, dat zij met de grotere stoten beter uit de voeten kunnen, valt niet weg te cijferen. Mijn driebandenspel is relatief nu eenmaal niet al te best. En dat is bij het bandstoten nogal eens funest". „Understatements" Vultink is en blijft een meester in het verzinnen van understate ments. Daarbij voorbijgaande aan het verloop van het recente Europees kampioenschap band stoten in Emmeloord. Na een opmerkelijke zegereeks, bleek in de eindstrijd slechts het Meche- lense fenomeen Raymond Ceu lemans in staat de Achterhoeker van de hoogste eer af te houden. „Puur geluk", relativeert Vultink nu die onverwacht hoge klasse ring op de EK. „Normaal gespro ken zijn Connesson en Scherz in die spelsoort veel te sterk voor me. Het zijn knapen die de hele dag achter de tafel staan". Waarmee Hans Vultink nog eens benadrukt dat zijn eigen trai- ningsarbeid al jaren op een laag pitje staat sinds hij heeft besloten zijn zakelijke bezigheden te laten prevaleren. Hetgeen, in tegen stelling tot vele de laatste jaren verschenen kranteberichten, niet wil zeggen dat de Grollenaar zijn carrière aan het afbouwen is. Weliswaar stootte Vultink het li- bre en het 47-2 definitief af, maar hij zal zich ook de komende jaren met de andere spelsoorten, be halve driebanden en kunststoten, bezig blijven houden. „Waarom zou ik me volledig uit de wedstrijdsport moeten terug trekken", gaat Vultink in de aan val. „Een toernooi, nationaal of internationaal, is voor my allang geen prestigekwestie meer. Al doe ik natuurlijk iedere keer weer mijn uiterste best om de jongeren achter me te houden. Met mijn routine lukt dat tot nu toe vrij aardig. Ik besef heus wel dat er eens een tyd komt waarin ik ge noegen moet nemen met een vierde of vijfde positie. Maar zover is het voorlopig nog niet. Wanneer gesteld wordt, dat ik zo langzamerhand eens plaats moet •maken voor de jongeren, dan raak ik daardoor getergd. Zolang een vrijwel ongetrainde Vultink nog in staat is een Nederlands kampioenschap te winnen, is de jongere garde doodgewoon nog niet goed genoeg vooreen plaats in een internationaal deelne mersveld. Zo zie ik het, te meer omdat een Europees of wereld kampioenschap nog aanzienlijk Hans Vultink: "Con: ij veel te sterk". De Belgische titelhouder Raymond Ceulemans is met een alge meen gemiddelde van 15.05 als eerste geplaatst op de deelne merslijst van het biljarttoernooi om het wereldkampioen schap bandstoten in het Spaanse Mollerusa. Aan de titelstrijd, die van 15 tot en met 18 februari wordt gehou den, nemen verder, in volgorde van plaatsing, deel: Connesson (Frankrijk. 12.42), Dielis (België, 12.03), Kobayashi (Japan, 9.78), Vultink (Nederland 7.86), Berardi (Argentinië 6.61), Arenaza (Spanje 6.45), Brufau (Spanje 6.04). Routine Steunend op een reusachtige i tine en een nog vrijwel troffen techniek, zal Vultink zich voorlopig nog wel regelmatig op de toernooien ijven manifeste ren. Zijn naam zal dus ook in de eerstkomende jaren nog wel een begrip blijven, hetgeen zijn han del in speelautomaten geen win deieren zal leggen. Die weten schap is ongetwijfeld een punt van overweging geweest bij Vul- tinks besluit in de spelsoorten 71-2, 47-1 en bandstoten actief te blijven. „Bovendien", zo schertst de Gelderse biljarter, „zou ik, wanneer ik gestopt zou zijn, nu niet van alle kanten uitnodigin gen hebben oYitvangen voor het spelen van demonstratiepartij- Vreemd genoeg plukt Hans Vul tink in dat opzicht nu, op 41-jari- ge leeftijd, pas de vruchten, ver bonden aan zijn faam als biljarter. Nooit eerder werd hij geïnviteerd om in. andere werelddelen zijn kunsten op het groene laken te vertonen, nu ineens bereiken hem de uitnodigingen met meer dere tegelijk. En Vultink is realist genoeg om daar gretig op in te gaan. „Natuurlijk", vertelt de Grollenaar enthousiast, „ik zou toch gek zijn als ik die buiten kansjes zou laten schieten. Zo zie je nog eens wat van de wereld. De mensen op Aruba en Curacao wa ren erg enthousiast. Natuurlijk staat de biljartsport daar nog op een laag peil en is in feite erg on derontwikkeld. Toch ging de kampioen van Curacao in een li- bre-partij - kaderspelen kennen ze daar niet -tegen my van acquit met een serie van 191. En naar omstandigheden is dat natuurlijk niet eens slecht. Als je nagaat dat ze daar tijdens een partij de ra men rustig openhouden zodat de ballen zowat van de tafels afwaai- Adviezen „Ik heb me daar niet alleen aan die voor mij vreemde gewoonten aangepast, maar de mensen daar bovendien een aantal adviezen gegeven. Dat de Curacaose bil jartbond dat op prijs heeft gesteld blijkt uit het feit dat men mij heeft uitgenodigd om daar ook volgend jaar een aantal demon stratiepartijen te spelen. Aller eerst komt Australië nu aan de Joop van Daele ROTTERDAM-Joop van Daele, de lange libero die Feyenoord in 1970 de Wereldcup bezorgde, keert terug in Rotterdam. Van Daele, die heeft aangekondigd geen nieuw contract met de eerstcdivisiclub FSC te teke nen. volgt bij Feyenoord de naar het IJslandse Akranes vertrokken Arie Pieneman op. Van Daele wordt met ingang van het nieuwe seizoen derde trainer bij Feyenoord. Joop van Daele zal de amateurs op Varkenoord onder zijn hoede nemen, maar zal pok het duo Jezek-Westerhof in de betaalde sector assiste- Het bestuur van Sparta zal alles in het werk stellen om Michel Valke te behouden voor het Rotterdamse voetbal. Aanvankelijk was men bereid om Valke, die nog een contract heeft tot juni 1980, te laten vertrekken naar een club die anderhalf miljoen voor het grootste Nederlandse voet- baltalent-van-het-moment over heeft. Het Sparta-bestuur denkt de verliezen in de exploitatiesfeer nu op een andere wijze te kunnen opvangen. Bovendien heeft trainer Mircea Pe- tescu in verband met een prolongatie van zijn contract geëist dat Valke voor Sparta blijft spelen. Sparta heeft een beroep gedaan op Ger Lagendijk van de WCSom Valke ervan te overtuigen dat het, gelet op zijn ontwikkeling, beter is om zijn contract uit te dienen. Noodcompetitie beurt. Pas na die reis neem ik een beslissing over mijn deelneming aan het Europees kampioen schap pentathlon in Leuven, be gin mei". Het is duidelijk dat Hans Vultink zich niet zo nodig meer hoeft te manifesteren. Moet hij een keuze maken uit een snoepreisje of een gedegen voorbereiding op een in ternationaal titelgevecht, dan is hij geneigd voor het eerste te kie zen. Enigszins begrijpelijk is dat wel, gezien de achtergrond van vroegere internationale succes sen. Besluit Vultink om het EK- pentathlon te laten schieten, dan zal Jos Bongers nationaal kam pioen Christ van der Smissen naar de Belgische plaats mogen vergezellen. Gezien het talent van de jonge Nijmegenaar zou diens uitzending op de langere duui van veel waarde kunnen zijn. Perspectiefrijker wellicht dan de aanwezigheid van Vultink in Leuven. Zolang de Achterhöeker zich ech ter op een nationaal kampioen schap in de top kan handhaven, - zal niemand hem van internatio nale uitzending kunnen afhou den. Biljarters als Bongers, Ha- verm^ins of Steures kunnen dan slechts hopen op absentie van de grillige, maar nog altijd niet weg te cijferen, biljartvedette uit Groenlo. Het dagelijks bestuur van de afdeling Noord-Holland van de KNVB heeft besloten een noodcompetitie in te stellen voor de jeugd- en lagere elftallen. Deze competitie duurt tot en met het weekeinde van 13-14 mei a.s., waarna er nog ruimte is voor het houden van jéügdtoernooien. De competitie voor standaardelftallen en hoofdklasse-junioren wordt normaal afgewerkt, omdat hier de promoties en degradaties recht streeks verband houden met de grote KNVB-competitie. De verwach ting is, dat de competitie pas in het tweede weekeinde van maart kan worden hervat. I Branco Oblak, de Joegoslavische middenvelder van Bayern Munchen, beëindigt aan het einde van dit seizoen zijn actieve carrière als beroeps voetballer. De 31-jarige Joegoslaaf, die 48 maal uitkwam voor het natio nale team, vi- dt zijn kinderen en vrouw belangrijker dan een nieuw lucratief contract. ZOETERMEER - Het topsportge- beuren binnen het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond lijdt een kv/ijnend bestaan. Nadat gerenommeerde vereni gingen als St.-Mauritius (Volen- dam), Quick (Huizum), De Halter (Alkmaar), PSV (Eindhoven) en VTV (Vlissingen) als gevolg van gebrek aan voldoende financiële middelen het keurturnen eraan hebben moeten geven, dan wel drastisch inperken, dreigt nu ook de veruit grootste en meest be kende turnclub van Nederland, Pro Patria uit Zoetermeer, in de zelfde problemen te komen. Als niet op korte termijn-voor 1 april - een oplossing is gevonden, zal ook de voornaamste steunpilaar van de sectie topsport binnen het KNGV worden ondermijnd. Oorzaak van deze onplezierige ROTTERDAM (GPD) - De voorbe reiding van Rudi Koopmans op zijn tweede greep naar de Euro pese kroon in het halfzwaarge- wicht tegen de Italiaan Aldo Tra- versaro, mag door de dopingge- ruchten wreed verstoord zijn, zijn blik zal toch gericht moeten blij ven op die woensdagavond de 21e. Koopmans viel tijdens de gistermorgen gehouden perscon ferentie in zijn tijdelijke verblijf plaats, het Rotterdamse hotel Zuiderpark, even uit zijn - anders zo broodnuchtere - rol, toen hij zich verweerde tegen de Papke- uitlatingen, maar een half uurtje later \^s hij weer de rust zel- „Die hele zaak is te betreuren, want tot nu toe heb ik niets te klagen gehad", zegt de onlangs 31 jaar DEN HAAG (ANP)-Hans van Helden die op het ogenblik in Noor wegen verblijft, zal dit weekeinde in Groningen aan de start komenVoor Hans van Helden betekenen deze wedstrijden om de Grunobokaal de laatste kans om dit jaar nog deel te kunnen nemen aan internationale wedstrijden Coach Van 't Oever die in Groningen met de voltallige kernploeg aan de start koi.it had dit het afgelopen weekeinde van Van Helden geëist. In Oslo zei Van 't Oever: "Van Helden zal zich evenals de leden van de kernploeg in Groningen moeten plaatsen voor de in ternationale wedstrijden in Alkmaar en de zogenaam de recordwedstrijden in Inzeil. Dit was vooraf aan het seizoen met de LTC overeengekomen"Van Helden won gisteren in Oslo in ternationale wedstrijden Hij imponeerde vooral op de 5000 me ter die hij won in 723,71 sec. geworden Friese beroepsbokser. „In ons land is er nog nooit eerder zoiets professioneels op touw ge zet voor een bokser. In Aiherika is het zo de gewoonte, maar daar maakt men ook wedstrijden in de hotels. Naar Amerikaans voor beeld waren ook de openbare trainingen die we hielden. Dat is me prima bevallen. Er gaat een zekere stimulans van uit. Als er veel mensen kijken naar je trai ning, dan pers je er ook meer uit". Bewondering Henri Davis, de man die Koopmans begeleidt op weg naar het ge vecht, steekt zijn bewondering over zijn pupil niet onder stoelen of banken. Zegt de trainer uit Los Angeles, die eens Ken Norton grootbracht: „Ik kende Rudi al een jaar of drie, vier. Hij sparde indertijd met Eckhard Dagge, die ik toen onder mijn hoede had. Ik concentreerde me uiteraard op Dagge, maar was niet blind voor de capaciteiten van Rudi. Nu ik hier bijna drie weken achter de rug heb, ben ik gesterkt in deze mening. Rudi is een intelligente bokser, die naar mijn overtuiging niet alleen voor de Europese, maar ook voor de wereldtitel rijp is. Conditioneel is hij perfect in orde. Het zal niet gebeuren dat hij net als een jaar geleden geduren de de laatste ronden zal instor ten", aldus Davis. Rudi Koopmans weegt precies tachtig kilo, hoeft dus niet af te trainen voor de match en voelt zich topfit. Hij durft niet van een voordeel te spreken nu de EBU- reglementen het voorschrijven dat een titelpartij niet langer meer 15 maar 12 ronden mag du ren. Koopmans: „Traversaro bokste intussen tegen Fiol, Peral- ta en om het wereldkampioen schap tegen Rossman. In al die drie partijen heeft hij vanaf het begin tempo gemaakt. Fiol heeft hij zo kunnen neerhalen, Peralta vocht na ronde zes goed terug en sleepte er nog een onbeslist uit en tegen Rossman stond Traversaro zelfs voor op punten, totdat hij na vijf ronden moest opgeven we gens een wenkbrauwblessure. Ik denk dat Traversaro ook tegen mij niet al te afwachtend zal be ginnen", aldus Koopmans, die woensdagavond tussen de 20 en 30 mille gaat verdienen met zijn gevecht. Ahoy biedt overigens een uiterma te aantrekkelijk programma. Liefst tweeduizend kaarten zijn er daarom al verkocht en Harm Scheepbouwer, Ahoys perschef, koestert zelfs de stille hoop dat al de 7500 plaatsen bezet zullen zijn. Xudy Koopmans „Dat zaï dan de derde keer wor den dat we winst boeken na een boksavond. Alleen de partijen Rudie Lubbers-Del Papa en Koopmans-Traversaro hebben ons genoeg geld opgebracht, voor het overige hebben we tot nu toe alleen maar verlies geleden". ontwikkeling is het wegvallen van een aanvullende subsidie van 30.000 gulden die de gemeente Zoetermeer al jarenlang als te gemoetkoming verstrekt om be trekkelijk kleine tekorten aan te vullen; een klein, maar wel bij zonder essentieel bedrag ten op zichte van de ongeveer drie ton die Pro Patria blijft ontvangen om o.a. 80 procent van zaalhuur en een kwart van kaderkosten te dekken. Frans van Elteren (24), voormalig keurturnër en nu onder meer voorzitter van de afdeling top sport van Pro Patria dat in totaal liefst 2750 leden omvat „Laat ik vooropstellen dat de gemeente Zoetermeer voor alle plaatselijke sporten een uitstekende algeme ne subsidie-verordening kent. Al wil ik in dit verband toch een vraagteken plaatsen achter het bedrag dat de gemeentelijke sporthal hier heeft gekost, te we ten liefst 14 miljoen. Met een frac tie hiervan zouden wij talrijke ja ren op dezelfde voet hebben kunnen doorgaan". Tekort Frans van Elteren: „Alles wat we tot nu toe mede door keihard werken hebben bereikt, dreigt verloren te gaan omdat vooral onze meerjarenplanning in het gedrang komt. Door het wegval len van die 30.000 gulden kweken we nu een maandelijks tekort van 2500 gulden. Van het hoofdbe stuur hebben we tot 1 april de tijd gekregen om, wat wordt ge noemd, orde op zaken te stellen. Wordt er in die periode geen op lossing gevonden om van elders gelden aan te trekken, dan treedt een noodplan in werking". Dit laatste betekent dat in de afde ling topsport van Pro Patria be snoeid gaat worden op het aantal trainingsuren dat schommelt tussen 10 tot 15 per week. Verder zal dan een beroep op betaalde krachten, zoals bijvoorbeeld de trainers, worden gedaan om met minder of zelfs helemaal geen in komsten genoegen te nemen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13