UEFA wil toernooi van Real verbieden VRIJ-UIT Eric Heiden: echt bestaande Joris Driepinter Gijsbers en Lelieveld toch naar EK-indoor Te grote concurrentie voor EC-wedstrijden DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 •fS3233Si' PAGINA 9 Waar zou hem nou die geweldi ge kracht van schaatskam pioen Eric Heiden in zitten? Als u het mij vraagt in die buiten-model dijbenen die hij er op na houdt (en waarmee hij volgens mij nauwelijks in een gewone pantalon kan). Daar komt die fenomenaal krachtige afzet uit. Terwijl ik dit tik, besefik al dat het een theorie van lik mijn vestje is. Want kijk dan eens naar zijn zusterwereldkam pioene Beth. Die hééft geen dijbenen het lijkt er zelfs niet op, die heeft ook geen lijf van enige importantie, die heeft gewoon helemaal niks. En die rost er al even hard op los. Wat is het dan dat de familie Heiden er zo doet uitspringen op de schaats? Ik zou het met geen mogelijkheid kunnen zeggen. Misschien berust het,ondanks al die mooie ingewikkelde trai ningtoestanden, allemaal op een alledaags hulpmiddeltje. En lachen de Heidens zich straks, eenmaal weer onbe spied achter de muren van hun geriefelijke huis, wel te pletter over al die gissingen over het geheim van hun suc- Je zult het zien: over 75 jaar, als alle Heidens dood zijn, zal de generatie na ons uit een na gelaten verklaring van Eric vernemen dat hij niet meer heeft gedaan dan heel simpel- tjes het advies van Joris Drie pinter opvolgen: drie glazen melk per dag en dat deed 't hem. Stilte Nederland en wie-weet Rus land een bekend en geroemd man is (ik denk toch wel.dat zo'n zes miljoen Nederlanders feilloos kunnen zeggen wat Eric Heiden uitspookt), maar dat in zijn eigen land, het gro te Amerika op zijn hoogst een paar honderdduizend men sen weten wat hij presteert. Zelfs in zijn eigen woonplaats schijnen maar weinigen iets van hem af te weten. Als je in de VS. niet aan honkbal, bas ketbal, rugby, golf, ijshockey of tennis doetdan tel je niet of nauwelijks mee. Schaatsen rijden heeft daar alleen wat te betekenen omdat het als basis dient voor ijshockey, los daarvan is het niets. Heiden bedrijft zijn sport in ei gen land dus in grote stilte. Dat is niet zo leuk natuurlijk, aan de andere kant biedt het niet geringe voordelen. Hij kan namelijk driekwart van het jaar rustig, ongestoord, onopgemerkt zijn gang gaan. Als Heiden een Nederlander was geweest, dan zou hij na de grote kampioenschappen geen leven meer hebben ge had. Hij zou overal waar hij kwam worden aangegaapt, aangeklampt, aangesproken en nagewezen; hij zou aan ie dereen steeds maar weer de zelfde verhalen hebben moe ten vertellen, hij zou 300 win kels en 200 feestavonden heb ben moeten openen; zijn pri vacy zou binnen de kortste ke ren naar de haaien zijn ge weest. En reken maar dat zoiets hondsvermoeiend en slopend voor conditie en concentratie is. Heiden heeft daar in het verre Madison totaal geen last van. Tien maanden van het jaar is het stil rondom hem. Dat is voor hemzelf nuttig en ener gie-besparend, voor zijn te genstanders moordend. De in Europa bijeenhokkende con currentie ziet of hoort niks van hein en dat alleen is al voldoende voor de Storholts en de Van der Duimen om het zweet in handen te krijgen. Wat vreet dat jong uit in dat fraaie huis van die rijke pa? En dan komt Heiden voor de wereldkampioenschappen twee maanden naar Europa. De concurrentie kijkt naar hem op als ware hij een krui sing tussen een tovenaar en een vuurvreter. Daar in dat milieu, bij de echte kenners van het schaatsvak, bij het publiek dat er ook iets van af weet, oogst Eric Heiden de bewondering en het respect waarop hij thuis weer tien maanden met plezier kan te- Plaats Welke plaats zal Eric Heiden l straks in de geschiedenis van het schaatsenrijden innemen? Zal zijn naam, ondanks alles, snel vervluchtigen of zal-ie van generatie op generatie worden doorgegevenzoals dat men de zeer groten het ge val is geweest (Jaap Eden, Os car Mathisen, Clas Thunberg, Ivar Ballangrud, Hjalmar Andersen en straks wellicht Ard Schenk). Ik vermoed dat als we in het jaar 2000 terug kijken op ruim 100 jaar top prestaties in deze tak van sport de naam Heiden onver biddelijk in de rij van de le gendarische figuren zal staan, ook al zou hij na dit sei zoen geen stap meer op het ijs zetten. Het kan best zijn dat in de twin tig jaar die ons nog resten de wonderlijkste dingen gaan gebeuren (de wetenschap be moeit zich pas een blauwe maandag met de topsport), waarbij al het voorgaande verbleekt. Maar ik moet het toch nog zien of er nóg zo'n fe nomeen komt als Heiden die jaren achtereen de wereldtitel zowel bij de sprinters als de all-rounders wint. Goed, goed, misschien wordt in de komende jaren wel bewe zen dat hij helemaal niet zo uniek is als ik nu denk. Mis schien komen er straks wel Chinezen die sneller gaan dan het geluid en dezelfde reeks ti tels in de wacht slepen. Maar dat die kampioenen van morgen óók nog eens zullen beschikken over een zuster als Beth, vertik ik om te geloven. En daarom zal die naam Hei den voor altijd in de schaats historie gebeiteld blijven. Jaap Eden Jaap Eden. Zijn naam viel even in het stukje hiervoor. Een kleine 85 jaar geleden, in 1896, werd hij in St. Peters burg (het huidige Leningrad) eveneens wereldkampioen door alle vier de afstanden te winnen. In die tijd moest je trouwens op tenminste drie afstanden de snelste zijn an ders werd je niet eens als we reldkampioen erkend, dan werd de gouden medaille niet uitgereikt. Dat gerommel met die punten kende men toen nog niet. De tijden van Jaap Eden in 1896 in St. Petersburg waren: 500 m: 50.2; 1500 m: 2.362; 5000 m: 9.032; 10.000 m: 18.52.4. Het gaat tegenwoordig wel een tikkie sneller, maar vergelij ken is even oneerlijk als on mogelijk. Eden moest moeder ziel alleen de lange reis naar St. Petersburg ondernemen; verzorging was er niet. Wat wist men toen trouwens af van trainingsmethodieken, sportdieet? En op wat voor Zuchten Jaap Eden. "Over dit bestaan hebben de vanen van de glorie gewapperd, over dit bestaan hebben ook de zuchten gesui zeld". Dat schreef in 1928 Leo Lauer, hoofdredacteur van Revue der Sportenin een ro man over Edens leven. Hij werd geboren in 1873; drie keer wereldkampioen schaat senrijden, twee keer wereld kampioen wielrennen. Geen man heeft hem die "dubbel" ooit nog nagedaan. In 1896 ging hij als wielrenner over tot het professionalisme en verdiende vooral iv Parijs geld als water. Helaas, het glipte even snel weer door zijn vingers heen. Want Jaap had een body van graniet, maar verstandelijk was hij zwak, bij het onnozele af. Een goedzak, van wie op vreselijke wijze misbruik werd gemaakt. Door een los bollige levenswijze was het al voor zijn dertigste gedaan met hem als topcoureur. In 1904 stopte hij. Een paar co me-backs mislukten. Daarna ging het snel bergafwaarts met hem, want in de gewone maatschappij was hij een hulpeloze, stuurloze man. In buien van drift vertrapte hij de kostbare prijzen die hij met zijn sport had gewonnen. Leo Lauer over zijn levenseinde: "Zoo zwierf dit menschen- kind, altijd zoekend, en nooit iets vindend. Hij werd kran ten-bezorger in Haarlem. Het heeft niet lang geduurd. Mede weer door duivels van zooge- Wellicht weer vervangende uitslagen voor dezelfde duels (Van onze correspondent) ROOSENDAAL - Wanneer het be taalde voetbal aanstaande zon dag opnieuw geen doorgang vindt, dan is de kans groot dat- opnieuw een (te) groot aantal deelnemers een prijs zal winnen in de sporttoto. Toto 7 van het komend weekeinde vermeldt namelijk 11 van de 13 wedstrij den, waarvoor in het weekeinde van 13 en 14 januari (Sporttoto 2) ook al vervangende uitslagen werden gegeven. Alleen de wed strijden Heerenveen-Heracles en Helmond Sport-FC Amsterdam zijn van het formulier geschrapt. Daarvoor in de plaats kwamen de wedstrijden Wageningen-Veen- dam en Telstar-Sportclub Cam- buur. Als de commissie van drie voor toto 7 opnieuw vervangende uitsla gen moet geven, is dat volgens di recteur Lut van de Stichting de Nationale Sporttotalisator een unicum. "Bij mijn weten is het nog nooit eerder in de geschiede nis van de sporttoto voorgeko men dat tweemaal voor hetzelfde programma vervangende uitsla gen moet worden gegeven. In het seizoen 1963-1964 hebben we een periode gehad dat er tien weken niet kon worden gevoetbald, maar toen werden er steeds ande re programma's vastgesteld". Volgens directeur Lut is het hele maal niet zeker dat de deskundi gen bij afgelasting van het hele programma dezelfde vervangen de uitslagen zullen geven als een maand geleden. "Het zou zelfs zeer inconsequent zijn", aldus de heer Lut. "De deskundigen die nen rekening- te houden met de laatste ontwikkelingen. Ver schillende ploegen hebben een tramingskamp achter de rug in het buitenland en moeten op dit moment sterker worden geacht dan clubs die thuis zijn gebleven. FC Twente had bijvoorbeeld een maand geleden Piet Wildschut nog onder contract. Die is nu overgegaan naar PSV. Dat zijn allemaal factoren die bij het vast stellen van een vervangende uit slag een rol spelen." Het aantal prijswinnaars in. de sporttoto ligt de laatste weken bijzonder hoog. "Elke week heb ben we ongeveer een half miljoen aan inleg. Door de afgelastingen winnen velen momenteel een klein prijsje en dat is dan voor de mensen aanleiding om mee te blijven spelen. Bij een toto met uitsluitend buitenlandse wed strijden is de inleg nooit hoger dan vier ton". De elf wedstrijden die voor zondag op het programma staan met de vervangende uitslagen van een maand geleden, zijn: Ajax- Haarlem 1, AZ'67-Go Ehead Eagles 1, FC Den Haag-PSV 3, Sparta-SC VW 1, NEC-Vitesse 1, MW-Feyenoord 2, FC Utrecht-Roda JC 3, PEC Zwolle- Volendam 1, NAC-FC Twente 3, FC Vlaardingen-Willem II 3, Eindhoven-FC Den Bosch 3. naamde vrienden gedreven, liet hij ook somwijlen dit werk, zijn laatste, in de steek en zwalkte mee in de drom- metjes lichtzinnigen teneinde achter muffe kroeg-gordijn tjes te lallen en te lachen en zich te laten uitlachen door deze verleiders. Het is wel geweest dat men in den bewusten kring van weldoe ners met den hoed rond ging, een collecte hield, opdat Jaap zich weer eens heerlijk kon bezatten. Na een vlaag van delirium is hij tenslotte beland in het gesticht waar de geésteskranken zuchten. Na dat hij ontslagen was, sloop hij stil de donkere kroegjes in, want het leven, het harde le ven had zich weer aange diend. Tenslotte bedelde hij de centjes voor de drank bij el kaar. Ik heb het eens meege maakt in de Haarlemsche straten. Jaap verlegen, aan zijn pet tikkend: hebt u geen kwartje 'voor me .om me te laten scheren? Ik gaf. Dom misschien. Maar ik dacht aan Hamar, St: Petersburg, Keu len (de plaatsen van zijn grootste successen)" De dood maakte er op 3 februari 1925 een einde aan. Jaap Eden, van wie de artsen eens zeiden dat hij met zijn li chaam gemakkelijke de tach tig kon halen, bereikte de leef tijd van 51 jaar. TENNIS - Björn Borg heeft het tennistoernooi van Boca Raton (VS) gewonnen. In de finale ver sloeg hij Connors met 6-2 en 6-3, waardoor hij 300.000 gulden rij ker werd. Uli Höness manager bij Bayern MÜNCHEN (ANP) - Uli Höness zal aan het begin van het nieuwe seizoen als manager in dienst treden bij Bayern München. De 27-jarige oud international, die door Bayern is uitgeleend aan FC Nürnberg, zal alleen niet voor Bayern gaan werken wanneer Nürnberg, tegen de verwachting in, toch in de Bundesliga zou blijven. Het contract tussen Bayern en Höness geldt voorlopig voor een jaar. Volgens voorzitter Neudecker zal Höness zich bezig gaan houden met zaken op sporttechnisch gebied, transfers, vriendschappelij ke wedstrijden, reclame en contacten met mogelijke sponsors. Reclamerecht voor WK '82 al verkocht ZÜRICH (ANP) - De interna tionale voetbalfederatie (FIFA) maakte gisteren in Zürjch bekend dat de recla merechten voor het wereld kampioenschap voetbal van 1982 in Spanje verkocht zijn voor ruim 44 miljoen gulden. De rechten bevatten het plaat sen van reclameborden in al le stadions waar voetbal wedstrijden in het kader van het eindtoernooi worden ge speeld, plus de t.v.-rechten voor de Verenigde Staten en Canada. In de voorbereiding op het gevecht om de Europese bokstitel tegen de Italiaan Traversaro op 21 februari, moet Rudie Koopmans heel wat incasseren. Tijdens de training krijgt hij om de vier ronden een "verse" sparringspartner, die er dan weer met frisse moed tegenaan gaat. Koopmans oefent enige keren per week en slaat zich er tot nu toe best doorheen BERN (ANP/GPD) - De Europese Voetbal Unie is tegen het toernooi om de Trofeo Bernabeu dat Real Madrid organiseert. De UEFA heeft zijn toestemming onthouden aan de wedstrijdenreeks van Real Madrid, Bayern Mün chen, Ajax en AC Milan ter nagedachtenis van de overle den president van Real Don Santiago Bernabeu. Mogelijk zal de UEFA het toernooi zelfs verbieden. Record Gennady Valjoekevitsj is de grote uitblinker tijdens de indoóratle- tiekkampioenschappen van de Sowjet-Unie in Minsk. De 20-ja- rige atleet verbeterde binnen vie rentwintig uur tweemaal het we reldrecord hinkstapspringen. Zondag kwam hij tot een afstand van 17 meter en 18 centimeter, waarmee hij het oude record van zijn landgenoot Viktor Saneyev met twee centimeter verbeterde. De Europese Voetbal Unie vindt het toernooi tussen de vier suc cesrijkste clubs uit de geschiede nis van het Europese clubvoetbal een te grote concurrentie voor de nog lopende Europese beker toernooien. Temeer omdat de verenigingen dezelfde speeldata voor het Bernabeu-toernooi heb ben gekozen. Hoewel het toernooi officieel be gint op 7 maart met de wedstrij den Real-Ajax en Bayern-Milan en Ajax en Milan al op 27 februari in Amsterdam 'vooruit' spelen, zal de UEFA op 9 maart in zijn vergadering in Boekarest een de finitieve beslissing nemen. Op voorhand heeft de UEFA Real al een brief gestuurd waarin de wedstrijden om de Trofeo Ber nabeu vóór die datum worden verboden. Real heeft de UEFA geen toestem ming voor het toernooi gevraagd, informeel heeft de club alleen contact gezocht met Artemio Franchi, voorzitter van de UEFA. De Italiaan toonde zich een te genstandervan het plan van Real. Bayern München vindt, vertelde voorzatter Neudecker, dat de be langen van de UEFA zeker niet geschaad worden. "Deze wed strijden moeten niet in de eerste plaats als een toernooi, maar als vriendschappelijke ontmoetin gen worden gezien". Aan de an dere kant kan Neudecker zich bepaalde bezwaren van de Euro pese voetbalorganisatie wel in denken. Daarom leek het hem wenselijk van te voren vast te leggen dat er geen tv-uitzendin- gen zouden komen, wanneer die eventueel concurrerend zouden kunnen werken en bovendien zou men van de data van de Eu ropese bekertoernooien kunnen afstappen en desnoods op dins dag en donderdag gaan spelen. Ajax weet niets van een eventueel verbod van de UEFA. Vice-voor- zitter Dick Boering vertelde dat hij zaterdag nog contact heeft He- had met Real over bepaalde technische kwesties (de toe stemming van de KNVB bijvoor beeld). "In dat gesprek heeft Real op geen enkele wijze laten door schemeren dat er moeilijkheden op handen zouden zijn. Omdat wij eerder een signaal over een mogelijk bezwaar van de UEFA hadden vernomen, heb ik er en kele weken geleden over gespro ken met Colombo, de voorzitter van AC Milan. Hij wist van niets, maar zegde mij toe contact op te nemen met Artemio Franchi, die hij persoonlijk goed kent. Co lombo zou ons berichten als er iets bijzonders aan de hand was, maar hij heeft tot nu niets van zich laten horen". Hendriks "vrij" Peter Hendriks kan op zoek naar eerr andere club in het betaalde voetbal. De 20-jarige semiprof uit Nijmegen, die sinds het begin van het seizoen op non-actief staat als gevolg van een conflict met zijn voormalige werkgever Telstar, kreeg de afgelopen week het bericht, dat de arbitrage commissie van de KNVB tot een voor hem positieve uitspraak was gekomen met betrekking tot zijn geschil met de Velsense eerste- divisievereniging. De commissie oordeelde dat Tel star geen aanspraak meer kan maken op een transfersom (de club vroeg 162.500 gulden voor Peter Hendriks) omdat men had verzuimd de speler op tijd een nieuw contract aan te bieden. Door deze uitspraak, waar overi gens geen beroep tegen mogelijk is, is Peter Hendriks transfervrij. En dat biedt ongekende moge lijkheden om snel tot een ak koord te komen met een club in het betaalde voetbal. Volgens Hendriks sr. zijn er reeds contac ten met PEC Zwolle dat ook in een eerder stadium voor de ta lentvolle speler in de markt was. DEN HAAG (ANP) - De KNAU heeft gisteren één dame en vier heren aangewezen voor deelne ming aan de Europese indoor at- letiekkampioenschappen, die op 24 en 25 februari in Wenen wor den gehouden. Het zijn Els Vader (60 meter). Koen Gijsbers (800 meter), Wybo Lelieveld (1500 me ter), Joost Borm (1500 meter) en Ruud Wielart (hoogspringen), mits deze laatste tijdig hersteld is van zijn blessure. De mogelijkheid bestaat dat nog een zesde atleet aan de mini-af vaardiging wordt toegevoegd. Het gaat om Cor Louws, die mor genavond bij indoorwedstrijden in het Engelse Cosford op de 1500 meter een tijd van 3.45.5 of min der moet lopen om voor uitzen ding naar Wenen in aanmerking te komen. Gisteren voegde hij er nog eens elf centimeter aan toe en kwam hij tot 17.29. Prof Dwight Stones, de Amerikaanse oud-wereldrecordhouder hoog springen, heeft verklaard zichzelf als professional te beschouwen. Stones, die in de zomer van het. afgelopen jaar door de Ameri kaanse Atletiek U nie (AAU) werd geschorst omdat hij weigerde het geld (ruim 70.000 gulden) dat hij bij de z.g. "super stars wedstrij den" had ontvangen af te dragen aan de Amerikaanse bond, heeft afgezien van gerechtelijke stap pen om zijn amateurstatus terug te krijgen. 'Ik beschouw mijzelf als profes sional. Daarom ga ik ook niet naar de Olympische Spelen in Moskou, zelfs niet als de AAU mij de amateurstatus zou terugge- yen. Iedereen weet dat topatleten startgelden en geldprijzen krij gen. Ik ben alleen gestraft omdat ik tevéél heb verdiend".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9