Nog steeds strijd over woningbouw in sociale sector ,Meer personeel rond ziekenhuisbed' Streekvervoer boekt in januari vier miljoen extra reizigers Eerste jaren nog geen samenwerking met Gijsen: Paus is tegen abortus- voorstel Eis van actiegroep Bewindslieden houden vast aan plan DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 ROERMOND - Bisschop J. Gij sen van Roermond heeft na drukkelijk ontkend, dat ka tholieke politici ernaar mo gen streven een minder ver gaande tolerantie van het moedwillig afbreken van zwangerschap te wettigen. Er is volgens de bisschop geen sprake van, dat de paus hoe dan ook een legalisatie van de abortus zou accepteren. De bisschop schrijft dit in het "informatie bulletin" van zijn bisdom, dat vandaag is ver schenen. Volgens de bis schop van Roermond zijn de uitspraken van het kerkelijk leergezag zo stringent en on ontkoombaar, dat geen ka tholiek, die toch meent een legalisering van abortus te mogen nastreven of zelfs zonder verzet toe te laten, "zich nog waardig mag ach ten zijn Heer in de ogen te zien of zelfs Hem te ontvangen in de heilige eucharistie zonder- eerst berouwvol zijn fout in deze te hebben bekend en er vergeving van te hebben be komen". Op basis van de toespraak van paus Johannes Paulus II op 31 december 1978 in de Gesu- kerk in Rome, verklaart bis schop Gijsen, dat ook het "toelatende" wetsontwerp De Ruiter-Ginjaar door de paus wordt afgewezen, omdat het feitelijk het doden van men selijk leven als toelaatbaar voorstelt en programmeert. Uit de toespraak van de paus trekt bisschop Gijsen verder de conclusie, dat de kerk - bij monde van alle geestelijke en maatschappelijke verant woordelijken - nooit mag in stemmen met het toelaten van abortus, ook niet als een absolute bescherming van beginnend menselijk leven niet haalbaar zou lijken, zelfs niet wanneer daardoor een nog verdergaande wetgeving verwacht moet worden. Bisschop Gijsen meent dat ook de verschillende argumenten, die voor het wetsontwerp De Ruiter - Ginjaar worden aan gevoerd, moeten worden af gewezen. Hij doelt met name op argumenten als "de be staande wet wordt niet nage leefd" en "we leven in een pluriform denkende maat schappij". Hij verwijt aan het wetsontwerp De Ruiter-Gin jaar, dat het abortus niet lan ger als een misdrijf tegen het leven beschouwt. UTRECHT (ANP) Dankzij de vorst hebben de streek vervoerders afgelopen maand 15 procent meer klanten gehad dan in ja nuari vorig jaar. De streekbussen vervoerden ongeveer vier miljoen ex- •tra reizigers, die goed wa ren voor een kleine vijf miljoen gulden aan extra inkomsten. Volgens secretaris F. Engelen van ESO, samenwerkingsorgaan van praktisch alle streeksvervoers- bedrijven in ons land, was de be drijfsschade bij de streekbussen betrekkelijk gering. Dankzij het vakmanschap van de chauffeurs bleef de materiele schade be perkt tot wat blikschade aan de bussen, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Op enkele lijnen (bijvoorbeeld over de Afsluitdijk) lag het ver voer soms voor langere tijd stil maar dat kost de vervoerbedrij ven betrekkelijk weinig omdat veel klanten reizen op abonne menten die toch al zijn betaald. De gladheid legde maar twee bus bedrijven geheel stil: het betrof de 'Alad' en 'Onze Tram' die lijn diensten onderhouden op de smalle dijkweggetjes in de Bommelerwaaiu. ï^eze busue- drijven moesten één tot twee da gen al hun bussen in de garage houden. Net als de NS - die in de eerste vier ijzige weken van dit jaar 5.4 mil joen gulden aan extra reizigers inkomsten boekten - kregen de streekbussen vooral extra klan dizie van mensen die normaliter de auto pakken maar die er nu de voorkeur aan geven zich per openbaar vervoer op glad ijs te begeven. Bij ESO heeft men weinig illusies dat de mensen die door het weer de bus hebben gepakt straks als de vorst is verdwenen ook de au- to zullen laten staan. Toen begin februari het weer wat beter werd kon men bij enkele busbedrijven al signaleren dat de mensen de bus weer verwisselden voor het eigen blik. Een grote streekvervoerder in Bra bant (de BBA) gaat volgens ESO- woordvoerder Engelen proberen de informaties aan reizigers op de bushalten te verbeteren. De BBA wil met "omwonenden" in de omgeving van een bushalte de af spraak maken dat ze na een tele foontje een briefje op de halte plakken als bij barre weersom standigheden de bus niet rijdt. Dan kan worden voorkomen dat mensen onnodig lang in de kou blauwbekkend op een bus staan wachten die toch niet komt. Als de BB A-proef slaagt zullen ande re busbedrijven ook proberen op deze manier de service te verbe teren. Een andere zaak waar de dienst verlening bij is gebaat is dat het volgend winterseizoen waar schijnlijk alle streekbussen zul len zijn voorzien van mobilofoon. In de randstad hebben een paar streekbusbedrijven al mobilo foons en voor ongeveer 15 mil joen gulden gaat men nu de hele "vloot" er mee uitrusten. De mobilofoon biedt het voordeel dat de chauffeurs niet alleen snel alarm kan slaan bij de centrale post als agressieve lieden in zijn bus de boel op stelten zetten. Ook vertragingen en dergelijke kun nen sneller worden gesignaleerd zodat de dienstregelaars adequa ter maatregelen kunnen treffen. Leden van de actiegroep "COZ, wij willen meer personeel rond het bed" tijdens hun demonstratie gis termorgen voor het gebouw van het Centraal Orgaan Ziekenhuistarie ven in Utrecht. DEN HAAG (GPD) - Minister Beelaerts van Blokland en staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting: houden onverkort vast aan een verhoging; van het aantal wo ningen in de sociale sector. Het kabinet had echter 24 uur voor de begrotingsbehandeling van volkshuisves ting en ruimtelijke ordening nog steeds geen beslissing genomen over de eis van beide bewindslieden. UTRECHT (ANP) - Leden van de actiegroep "COZ, wij willen meer personeel „BVD heeft bij sollicitaties niet het laatste woord" LEIDEN - Volgens het ministerie van binnenlandse zaken zijn be richten als zou de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) bij de aanstelling van ambtenaren een beslissende rol spelen onjuist. Van departementale zijde wordt gemeld dat justitiële anteceden ten van kandidaten voor functies in rijksdienst worden nagegaan door het Centraal Antecedenten bureau van het ministerie van binnenlandse zaken. Betreft de sollicitatie een zogenaamde ver trouwensfunctie dan wordt bo vendien een veiligheidsonder zoek ingesteld door de BVD dan wel door éen van de militaire in lichtingendiensten alshet een functie bij het ministerie van de fensie betreft. De uitkomst van zo'n veiligheids onderzoek wordt meegedeeld aan "het tot aanstellen van be voegd gezag" dat op grond van de verkregen informatie beslist of een sollicitant zal worden aange steld. Er is geen sprake van dat de BVD in deze enige bevoegdheid tot beslissen heeft, aldus het mi nisterie van binnenlandse zaken. rondom het bed" hebben gisteren in Utrecht voor het kantoor van het Cen traal Orgaan Ziekenhuis tarieven (COZ) gedemon streerd voor een drasti sche uitbreiding van het verplegend personeel in ziekenhuizen. Het COZ vergaderde gisteren over het voorstel van de Nationale Ziekenhuisraad (de werkgevers) om de normen voor de perso neelsbezetting in ziekenhuizen met ongeveer 30 procent te ver ruimen. Daar is volgens ingewij den waarschijnlijk zevenhon derd miljoen gulden mee ge moeid. De NZR heeft al herhaal delijk laten weten dat de kwali teiten van de gezondheidszorg in feit nu al is aangetast door nij pend personeelsgebrek in de zie kenhuizen. Urenlang beraad in het COZ - waar behalve de NZR ook de zieken fondsen in zijn vertegenwoor digd - leverde gisteren echter niets concreets op. Na afloop werd in een gezamenlijk com muniqué alleen meegedeeld dat de eventuele aanpassing van de richtlijnen voor de verplegings dienst grondig is besproken en dat de kwestie na een verdere voorbereiding in maart opnieuw binnen het COZ aan de orde komt. Van de kant van het COZ was men gisteren niet bereid een nadere toelichting op het communiqué te geven. Men zei alleen dat de vergadering in een goede sfeer was verlopen. Moeilijke zaak langens waarschijnlijk een moei lijke zaak. Naar verluidt wil staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid - die uiteinde lijk het laatste woord heeft - voor de personeelsuitbreiding slechts 50 miljoen gulden op tafel leggen, slechts een fractie van de 700 miljoen die de NZR wil. Het ka binet-Van Agt - dat met name in de sector gezondheidszorg met Bestek '81 nogal wat veren heeft moeten laten - zou er niets voor voelen met nog meer geld over de brug te komen. Voorzitter H. J. Anbeek van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (die evenals de NZR tien zetels heeft in het COZ) zei gisteravond desgevraagd, dat iedereen er zo langzamerhand wel van overtuigd is, dat er knel punten zijn in de ziekenhuizen. Zijn probleem is, dat precies moet worden aangetoond met hoeveel mensen meer die knel punten kunnen worden opgehe ven: "Wij hebben bijzonder veel belang bij de kwaliteit van de zorg voor onze verzekerden, maar diezelfde verzekerden moeten ook de centjes opbrengen". Volgens hem heeft de NZR nog niet duidelijk aangegeven hoe de zie kenhuizen aan de door hen voor gestelde ruim dertig procent uit breiding komen. Maar als ze vol gende maand de noodzaak daar van werkelijk kunnen aantonen, zullen de ziekenfondsen niet dwars gaan liggen. Anbeek be twijfelt overigens wel of er echt sprake is van een tekort aan ver pleegkundigen van rond de der tig procent. Ook vraagt hij zich af, hoe de ziekenhuizen aan de nodi ge mensen denken te komen als ze inderdaad de door hen ge vraagde uitbreiding zouden mo gen verwezenlijken. Zelfs bij de huidige normen kampen de zie kenhuizen al met vele vacatures. Beelaerts en Brokje hebben giste ren overeenstemming bereikt over hun plannen met de volks huisvestingsspecialisten van het CDA en de VVD. Ook CDA-frac- tieleider Lubbers nam aan het gesprek deel. Het spoedberaad werd belegd orndat de regerings partijen het oneens waren met het compromis dat binnen het kabinet vrijdag over het op schroeven van de sociale wo ningbouw was bereikt. Beelaerts en Brokx hadden aan vankelijk voor de komende drie jaar telkens duizend extra wo ningwetwoningen willen heb ben. In hun eindvoorstel aan mi nister Andriessen pleiten de be- Grote wens De uitbreiding in de sociale sector wordt volgens de jongste plan nen voor een deel in de premie koopwoningen gerealiseerd. Met name de VVD ziet hiermee een grote wens vervuld. De liberalen wilden voor 1979 6000 extra pre mie-koopwoningen. Voor het kabinet kan het verhogen van het aantal premie-koopwoningen fi nancieel gunstiger uitpakken. Terwijl woningwetwoningen volledig op de begroting druk ken, wordt voor de financiering van premie-koopwoningen een beroep op de kapitaalmarkt ge- 1CUC11 L u daan. wfndsl'ieden" van volkshuisvës- BÜ de besprekingen gisteren tus- ting voor het opvoeren van het totale woningbouwprogramma voor 1979 (107.800) met extra wo ningwetwoningen (huur) en premie-koopwoningen. Lijnen Jan Nico Scholten, CDA-volks- huisvestingsdeskundige: „We hebben de lijnen van de be windslieden gelegd naast die van beide fracties. We zijn het ten slotte eens geworden. Het laatste woord ligt bij minister Andries sen". Beelaerts en Brokx hebben in hun uiteindelijke voorstel aan de minister van financiën voor stellen voor bezuinigingen aan gegeven waardoor het mogelijk zou worden het woningbouw programma extra te verho gen. Minister AndriesSen heeft steeds geweigerd meer geld voor extra huizen in de sociale sector be schikbaar te stellen. Beelaerts en Brokx hebben al gedreigd op te zullen stappen wanneer hun eis niet wordt ingewilligd. De be windslieden op volkshuisvesting hebben steeds gepleit voor een verhoging van het totale bouw programma terwijl Andriessen binnen het bestaande woning bouwprogramma verschuivin gen wilde aanbrengen. Met het verhogen van het woning bouwprogramma komen de be windslieden tegemoet aan een meerderheid van de Tweede Kamer (motie-Den Uyl). Hoewel Beelaerts en Brokx de uitbrei ding in de sociale sector voor honderd procent in de woning bouw zochten, ziet het er toch naar uit dat de bewindslieden dit streven moeten laten varen. i bewindslieden en volkshuis- vestigingspecialisten van CDA en VVD is niet over het huurver hogingspercentage voor 1979 ge sproken. Het CDA houdt vast aan 6 procent terwijl VVD en PvdA vooralsnog op 5 procent zitten. Indien een meerderheid voor 5 procent kiest, moet minister An driessen hiervoor extra gelden (circa 40 miljoen gulden) zoe ken. Politiechef Hoegee overleden AMSTERDAM (ANP) - Hoofdin specteur A. C. H. Hoegee, tot voor kort chef van het bureau bijzon dere zaken op het Amsterdamse hoofdbureau van politie, is giste ren in zijn woonplaats Lisse plot seling overleden. Hoegee (46) werd getroffen door een hartaan val tijdens het verwisselen van een wiel van zijn auto. De overledene, die in 1955 in dienst van de Amsterdamse politie kwam, was één van de politie functionarissen die per 5 februari een andere functie kreeg. Tot zijn overplaatsing was zijn directe chef commissaris G. Toorenaar, die op dezelfde datum van zijn functie als chef van de Amster damse centrale recherche werd ontheven en de leiding kreeg van het bureau Lijnbaansgracht. Fractieleider Rietkerk van de VVD: Man die zijn gezin doodde levenloos in cel gevonden ARNHEM (GPD) - De 38-jarige bankemployé Harry P. uit 'Mook heeft zich zaterdag morgen in zijn cel in het Arn hemse huis van bewaring op gehangen aan een wollen das. De bankbediende vermoord de in de nacht van 3 op 4 fe bruari zijn gezin door zijn 32- jarige vrouw en hun beide zoontjes, André (6) en Ri chard (9), in hun slaapkamers te wurgen. Harry P'^kwam tot zijn daad in een vlaag van ver standsverbijstering. Hij was sedert december in zwaar overspannen toestand thui^ met ziekteverlof. De man zag voor zichzelf en zijn gezin geen toekomstmogelijkhe den meer en kwam zodoende tot de drievoudige moord: Kort na zijn daad werd hij gear resteerd en in afwachting van zijn berechting in het huis van bewaring geplaatst. Hij stond daar onder verscherpt toe zicht maar zag toch kans zich met zijn wollen das door ver hanging van het leven te be roven. De Arnhemse officier van justi tie, mr. W. F. Th. Roosmale- Nepveu, gelastte na de ont dekking sectie op het stoffe lijk overschot. Dat is inmid dels gebeurd in het Arnhemse politiebureau waar, nadat Arnhemse rechercheurs on derzoek in de gevangenis hadden verricht, het lijk was heengebracht. Ook uit de sec tie, gebruikelijk in dit soort gevallen, bleek duidelijk zelfmoord. De heer D. E. Saaltink, direc teur van het huis van bewa ring, vertelde desgevraagd dat zelfmoord altijd mogelijk is, ondanks het toezicht. „Wil men alle delinquenten con stant onder toezicht houden, dan zouden we wel honderd bewakers moeten hebben en die hebben we niet. We ne men aan dat de verhanging omstreeks kwart voor tien za terdagochtend heeft plaats gehad". OOSTERHOUT (GPD) - WD-frac- tievoorzitter Rietkerk heeft giste ren op een spreekbeurt in Oos terhout toegegeven dat er binnen zijn fractie meningsverschillen bestaan over het streven naar po litieke samenwerking met de PvdA. Hij verklaarde dat er bin nen de fractie verschillend over de mogelijkheden van een koers in de richting van de PvdA wordt gedacht. Er bestaan „optimisti sche en minder hoopvolle opvat tingen" op dit punt bij de kamer leden, aldus de liberale lei der. Rietkerk liet er overigens geen twij fel over bestaan dat een dergelij ke samenwerking volgens hem nog lang niet mogelijk is. Eerst dient de PvdA op te houden met het streven naar een „grauwe eenheidsmaatschappij" en dient zij niet langer vast te houden aan haar „dogmatische meerder heidsstrategie". De WD-frac- tieleider liet verder weten dat er binnen de fractie geen verschil van mening bestaat dat een der gelijke samenwerking de eerst komende jaren nog niet mogelijk is. „Wij willen ons er volledig voor inzetten om van de huidige coalitie met het CDA een succes verklaarde Riet- Het bestaan van meningsverschil len binnen de fractie over een nauwere samenwerking met de PvdA wordt benadrukt door uit latingen van het VVD-kamerlid Nijpels. Deze hield het weekein de juist een pleidooi voor een be tere samenwerking tussen de beide grote niet-confessionele partijen. Hij wees er voor de radio op dat de afgelopen jaren was gebleken dat op meer gebieden dan vroeger tussen VVD en PvdA compromissen mogelijk zijn. Als voorbeelden noemde hij het wel zijnswerk, de gezondheidszorg en de privacy van de burger. Nijpels, die reageerde op een be richt dat de fractie innerlijk ver deeld is over de te volgen koers, noemde het een „zeer ongezonde situatie" dat het CDA in feite momenteel uitmaakt wie er re geert. Hij gelooft dat op den duur de WD in het politieke centrum terecht zal komen, terwijl het CDA rechts komt te staan. Al op een aantal gebieden is dit volgens hem nu reeds het geval. Het kamerlid ontkende dat de posi tie van Rietkerk als gevolg van deze interne discussie in het ge ding is geraakt. Ook verklaarde hij niets te weten van weerstan den in de partij tegen Rietkerk. „Uit het hele land verneem ik voortdurend geluiden, waarin men zegt dat met name Rietkerk er heel goed in slaagt om dat so ciale en evenwichtige gezicht van de WD naar voren te brengen", aldus Nijpels. Be vrij din gsbe we gin g krijgt half miljoen DEN HAAG (ANP) - De minister voor ontwikkelingssamenwer king, drs. J. de Koning, heeft 500.000 gulden beschikbaar ge steld aan het ZANU, de bevrij dingsbeweging voor Zuid-Rho- desië van Robert Mugabe. Het uit ontwikkelingsgelden afkomstige bedrag is bestemd voor voedsel, medicamenten, kleding en de kens voor vluchtelingen in Mo zambique. De gift aan het ZANU past, aldus de minister, in het totale hulpbeleid dat de Nederlandse regering ten aanzien van Zimbabwe voert.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7