Hond Sacha zorgt voor ..breiwol" Reorganisatie kost veel geld INSULINE UIT BACTERIËN VARIA DINSDAG 13 FEBRUARI 19711 De leden van de werk groep 'Veiligheid' van de stichting Leidse Vrouwenraad zoeken de laatste dagen naar stig naar vrijwilligsters voor hulp bij een vre desramp. Bij dergelijke rampen zijn er allerlei hulpverlenende instan ties zoals brandweer, ambulancediensten en politie die te allen tijde paraat zijn. Bij even tuele rampen van gro tere omvang zijn echter meer helpende handen nodig. Daartoe is er een zoge naamde 'talentenbank' opgericht waarin de namen van vrijwillig sters geregistreerd worden met vermel ding van de sector waarin hulp geboden kan worden. Men den- ke aan ziekenzorg, be jaardenzorg, de opvang van kinderen, de op vang van daklozen, het behulpzaam zijn bij evacuaties en het ver vullen van bijzondere taken waarbij lijke hulp onontbeerlijk Vrouwen die iets voelen voor deze hulpverle ning moeten er uiter aard rekening mee houden dat ze waar schijnlijk nooit in actie hoeven te komen. De kans dat er een vlieg tuig boven Leiden neerstort, dat er een LPG-auto ontploft of gevaarlijke stoffen vrijkomen, om enige voorbeelden te noe men, blijft uiterst klein. Niettemin is hun hulp bij de werkgroep Veilig heid zeer welkom. Me vrouw R. Broekman (tel. 142500) wacht be langstellende telefoon tjes in. De achteneenhalfjarige Sacha, de samojeet-hond van Lissese Rie van der Aart, mag dan veel weghebben van een schaap, toch is ze het niet. Zo mak als een schaap was Sacha al sedert haar geboor te, maar nu is gebleken dat de hond bijkans zuivere schapewol Een echte samojeet als Sacha vereist een goede verzorging. En al kammend en borstelend, soms verbaasd over de grote plukken haar die de hond verloor, is Rie van der Aart drie jaar geleden begonnen het haar van Sacha te bewaren. Dag in dag uit heeft ze het haar in een kussensloop gedaan en toen dat vol was. besloot ze het te laten spinnen. Vriendin Annie van der Meer, wist Rie. had vroeger wel eens ge sponnen en zi.j werd verzocht een mooie, fijne draad te spinnen van de hondeharen. De proef lukte en toen werd de oogst van drie jaren gepluk uit de kast gehaald. "Dat leverde een kilo gespon nen wol op", zegt Rie, die in het dagelijkse leven een damesmo dewinkel heeft aan het Vierkant. "Hondeharen zijn vet, moetje weten, en de wol was grijs maar na acht was- en centrifugeerbeurten is de wol net zo wit geworden als de haren van Sacha. En nu zijn Annie en ik een witte avondca pe van de wol aan het breien. We hebben wel enkele breiboeken geraadpleegd hoor", zegt Rie Rie zegt vastbesloten te zijn door te sparen. Sacha kan het allemaal niets schelen. Die kijkt alweer uit naar de zome weliswaar aan een lange lijn buiten in de zon kan liggen. Sacha blijft er heel kalm oud» Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Op Valentijnsdag Bloemetje voor personeel en passagiers van het openbaar vervoer Armen vol tulpen zullen morgen hun weg vinden naar gebruikers van het openbaar vervoer Wie morgen van plan is een reisje met het openbaar vervoer te maken, loopt een niet geringe kans in de bloemetjes te worden gezet. Morgen is het immers Valentijnsdag en de vereni ging De Nederlandse Bloemisterij heeft besloten personeel en passagiers van het openbaar vervoer bloemen te geven. Jaarlijks schenkt deze vereniging op de dag van de vriendschap een fleurig boeketje aan een 'groep mensen die geruisloos onder zware omstandigheden hun werk doen'. Dit jaar is de keus dus gevallen op het openbaar vervoer. Vooral déze winter heeft weer eens duidelijk gemaakt hoe belangrijk het is dat dit blijft functioneren. Met name het stads- en streekvervoer heeft het in zo'n winterse periode zwaar te verduren. Daarom is deze sector, als symbool voor alle medewerkers in het openbaar vervoer vanmid dag in de veiling VBA te Aalsmeer gehuldigd. Morgen zijn de passagiers aan de beurt. "Een echt bloemenbusfestijn" vindt het bureau voorlichting bloemen en planten. Van binnenlands bestuur ,nÉfü» m DEN HAAG (GPD)-Het ministerie van binnenlandse zaken becijfert sinds kort de kosten, die met be stuurlijke reorganisatie gepaard zullen gaan. Dat rekensommetje wordt echter niet vastgehaakt aan de vraag wat we neer moeten tellen om zeventien provincies- nieuwe-stijl in te voeren, maar gaat verder. Minister Wiegel wil namelijk niet alleen weten wat we voor 17 provincies zullen moeten betalen, maar ook wat er voor 11, of 13 of 18 van deze be stuursorganen op tafeftnoet ko men. Mr. drs L. C. Brinkman (net 31 jaar), per 1 januari directeur- generaal binnenlands bestuur, waagt zich nog niet precies aan een bedrag. „Maar er zijn zeker enkele honderden miljoenen mee gemoeid", zegt hij voorzichtig. Daarmee geruchten over éen miljard uit de legendevorming tillend. De heer Brinkman, na Wiegel zo ongeveer de hoogste baas op het terrein van het binnenlands be stuur. is er zich van bewust dat bestuurlijke reorganisatie veel geld zal gaan kosten. Deelt ook de twijfel van velen, dat het de vraag is of het naast andere ook om fi nanciële redenen verantwoord is een reorganisatie door te voeren die niet verder gaat dan 12 a 14 provincies. Dat zou betekenen, dat hij zich niet kan vinden in de rapporten van vier werkgroepen, onlangs dagen hun visie op de bestuurlijke reorganisatie be kend maakten. Maar hij is al zo veel ambtenaar, dat hij zich daar over niet uitlaat. Er zijn - de rechterhand van Wiegel is daarvan overtuigd - tal van re denen voor bestuurlijke reorga nisatie. Verlangen naar grotere doorzichtigheid is er maar een van. Meer op elkaar afstemmen van beleid is zeker niet minder van belang. We zitten, verzucht hij. nog te veel met een ad hoc- beleid. „Politiek is zo vluchtig, zeker op rijksniveau. Politici hebben vaak niet of nauwelijks de tijd om zich af te vragen of re gelingen wel met elkaar stro ken". Er komen steeds meer regelingen, het wordt steeds ingewikkelder, niet alleen voor de burgers, maar ook voor de bestuurders. Als ge meentebestuurder kun je, heeft Brinkman ervaren, nauwelijks nog een kant op. Dat wordt dan nog versterkt door de neiging van de ri jksoverheid dingen naar zich toe te trekken. De topambtenaar acht het daarom van belang dat taken en bevoegdheden van de verschillende overheden worden herzien. Dat gemeenten en pro vincies zoveel ruimte krijgen, dat ze met het vervullen van hun taak ook werkelijk uit de voeten kun- Bereidheid tot het afschuiven van taken naar lagere overheden brengt de noodzaak met zich mee, dat die lagere overheden de nieuwe opdracht ook aankun nen. Met velen deelt Brinkman de overtuiging, dat we naar een nogal ingrijpende gemeentelijke herindeling moeten. Grotere ge meenten kunnen zich beter be mannen, waardoor minder ge meenschappelijke regelingen -er zijn er nu zo'n dikke 1600 - nodig zullen zijn. Dat het bovendien de neiging tot gewestvorming wat zal temperen - daar zijn er inmid dels ook al tientallen van - spreekt voor zich. Kardinale vraag in al die gewesten is op dit moment, wat hun toe komst zal zijn als er nieuwe pro vincies zullen komen en er meer gemeentelijk wordt heringe deeld. De heer Brinkman ziet die gewesten afgaan door de zijdeur, waarbij er enkele als provincie te rug kunnen komen, andere wel licht als een soort overkoepelend orgaan voor gemeenschappeli jke regelingen hun entree maken. Wat die gemeenschappelijke re geling betreft, noemt de topamb tenaar het gewenst, dat niet steeds verschillende groepen van gemeenten zich in regelingen vinden. Een vierde bestuurslaag wijst hi j af. Dat houdt feitelijk in. dat de drie overheden: Rijk, provincie en gemeente, gehandhaafd blijven. Het Rijk blijft het Rijk. Uiteraard. De gemeenten moeten dus wat groter worden. En de provincies? „Ik verwacht dat zo rond Prins jesdag wat meer te zeggen zal zijn over het kaartje, over de begren zingen. Daarvoor - en dat zal zo eind maart, begin april zijn - kun je van Wiegel een wijziging ver wachten op het wetsontwerp reorganisatie binnenlands bestuur, waarin dan zijn visie te lezen is over taken en bevoegdheden-verdeling tussen de drie overheden", weet Brink- Vooral naar dat „plaatje" gaat de aandacht van velen uit, al is ver deling van taken en bevoegdhe den dan ook van zo mogelijk nog Mr. Brinkman - honderden miljoenen - groter belang. Wiegel zit nu opge scheept met een karwei, waarom hij zelf gevraagd heeft. Vier werkgroepen uit even zovele provincies bedienden hem op zijn verzoek met een reorganisa tieplan dat er - met uitzondering van Overijssel - eigenlijk vanuit ging. dat er niets mocht verande ren. En als je dan naar Overijssel kijkt, mag daar feitelijk alleen maar iets veranderen als een an dere provincie iets opoffert. Het ligt voor de hand dat het resul taat van die provinciale arbeid binnenlandse zaken niet geïnspi reerd heeft. Wiegel wacht nu nog de reacties van de verschillende Provinciale Staten af en zal dan, aldus de heer Brinkman, beslis sen. „Men wil zekerheid over wat er gaat gebeuren", weet de amb telijke topman In deze rege ringsperiode moet dus beslist worden. Het zal zich eerst wel be perken tot kader- en raambeslis- singen, maar dan weet men in ie der geval welke ontwikkelingen er mogelijk zijn. Binnen een jaar of tien moei. die reorganisatie klaar zijn. Raadadviseur Brinkman, ongetwij feld een van de jongste topamb tenaren in ons land, die straks de directies Binnenlands Bestuur, Financiën Binnenlands Bestuur en Etnische Minderheden (waar aan het PvdA-kamerlid Molle- man leiding zal geven) aanvoert, wacht bij de volgende stappen op de weg naar de bestuurlijke reor ganisatie een zware taak. Hij lijkt er jong en energiek genoeg voor, heeft maar een beperkte ambte lijke ervaring, maar compenseert die door een brok intelligentie, die in zijn eigen ambtelijke kring bijzonder hoog wordt aangesla gen. De vaste commissie voor weten schapsbeleid uit de Tweede Ka mer wijdt 19 februari een open bare vergadering aan het zogehe ten DNA-onderzoek. DNA is een chemische stof die de drager is van alle erfelijke eigenschappen. De proeven staan ter discussie. Tegenstanders vrezen dat ge vaarlijke bacterieën kunnen ont staan die de mens in zijn bestaan zouden/kunnen bedreigen. Die ongerustheid werd niet wegge nomen tijdens een groot sympo sium dat vorig jaar in Utrecht plaats vond, noch door gerust stellende verklaringen van de Koninklijke Nederlandse Aca demie van Wetenschappen (KNAW), die in opdracht van de DEN HAAG (GPD) - Na vijf jaar experimenteren met erfelijke ei genschappen zijn onderzoekers in de VS nu zover dat men insuli ne laat maken door bacteriën. Er is hier sprake van een ingrijpend resultaat van de zogenaamde ge netische manipulatie. Insuline is immers een menselijk of dierlijk hormoon, dat van nature niets met bacteriën te maken heeft. Alle levende wezens, als planten, dieren en mensen, zijn opge bouwd uit cellen. Bacteriën be staan uit één enkele cel. In deze cellen bevinden zich allerlei stof fen die voor de ademhaling, de voortplanting en de voedselver- tering noodzakelijk zijn. Ook er felijke aanleg en eigenschappen liggen in de cel vast. De chemi sche stof die de drager is van alle erfelijke eigenschappen, is DNA. Dit DNA komt in alle levende cellen voor. DNA bestaat uit een lange keten, opgebouwd uit ver schillende eenheden. De volgor de van deze eenheden bevat een soort code. Aan de hand van deze code kan een bacterie een be paald eiwit maken. Dit codesys teem is te vergelijken met het al fabet: met 26 eenheden (letters) kunnen we elke gewenste code (woord) maken. Onderzoekers hebben nu het DNA gebruikt dat de code bevat voor het menselijk eiwithormoon in suline. Dit insuline-DNA komt normaal gesproken niet in bacte riën voor. Men wilde dit DNA in bacteriën brengen en deze bacte riën de code laten gebruiken om insuline te maken. Dat ging niet zo eenvoudig, omdat de bacteriën dit vreemde DNA niet herken den. Om toch het gewenste resul taat te bereiken, moest men de bacteriën enigszins misleiden. Men heeft daartoe het insuline- DNA chemisch vastgemaakt aan een stukje DNA dat normaal ge sproken wèl in bacteriën voor komt. regering al enkele jaren geleden een commissie belastte met het toezicht op dit type onderzoek in Nederland. Er wordt inmiddels aangedrongen op een algeheel verbod dan wel op een wettelijk kader voor het onderzoek. Bij de vergadering van de kamercommissie zal ook aan de orde komen de instelling van een technische commissie die de taak van de KNAW-com- missie overneemt en van een „brede" commissie die de ethi sche en maatschappelijke aspec ten van het werken met erfelijk heidsmateriaal gaat bestude- Zo'n brede commissie is van belang nu ook Unilever Research en Gist Het gehele DNA (dus het eigen DNA met daaraan het vreemde DNA) werd in de bacteriën ge bracht. Deze herkenden nu hun eigen DNA, begonnen de code af te lezen en namen tegelijk de co de mee van het vreemde insuline- DNA. Met behulp van deze code maakten zij een eiwitketen, be staande uit het eigen bacterie-ei wit met daaraan vast het insuline. Door nu chemisch deze eiwitke ten op de juiste plaats te splitsen, kon men het insuline in handen krijgen. Op deze wijze slaagden de onderzoekers erin een mense lijk eiwithormoon te laten maken loor bacteriën. Insuline is een stof die suikerpa tiënten nodig hebben. Insuline kan echter alleen langs een om slachtige weg worden geisoleerd uit dierlijke organen. De meeste suikerpatiënten zijn met dit dier lijke insuline geholpen, anderen echter kunnen dit produkt niet verdragen. Dierlijk insuline is chemisch namelijk een beetje anders dan menselijk insuline. Door nu met menselijk DNA in bacteriën menselijk insuline te maken, kunnen mogelijk alle suikerpatiënten baat vinden bij een insulinebehandeling. Ondanks deze resultaten met mo gelijke medische toepassingen, zijn er tegenstanders van derge lijke experimenten met erfelijke stoffen. De discussies hierover vinden plaats sinds, ongeveer vijf jaar geleden, geleerden in de VS er in slaagden voor het eerst erfe lijke eigenschappen uit diercel- len over te brengen in bacteriën. Na aanvankelijke vreugde en waardering voor het bereikte re sultaat, begon een aantal weten schappers zich af te vragen welke risico's de mensheid zou lopen als dergelijk onderzoek een grote omvang zou krijgen. Het is na melijk mogelijk dat bij dit soort proeven bacteriën ontstaan met gevaarlijke eigenschappen. Bij- Brocades al op de stoep staan om te starten met industriële re search. In Rijnmond isongerust- heid ontstaan over een voorge-^ nomen aanvraag van een hin derwetvergunning door Unilever voor het researchlaboratorium in Vlaardingen. Het conflict dat nu aan de gang is tussen het gemeen tebestuur van Groningen en de Rijksuniversiteit daar over de Hinderwet, zou een toetssteen en een precedent kunnen zijn voor deze zaak. De verwachting is dat nog deze maand aan de Groninger univer siteit het omstreden recombinant DNA-onderzoek van start gaat. Over de veiligheidsmaatregelen moet de universiteit nog over- voorbeeld ziekteverwekkende bacteriën die ongevoelig zijn ge worden voor antibiotica. Of bac teriën die kankerverwekkende eigenschappen kunnen overdra gen op soortgenoten. Het leed is niet te overzien als deze levens gevaarlijke bacteriën zich over de aardbol zouden verspreiden. Stopzetten In 1974 werd een oproep gedaan aan alle wetenschappers om proeven met een dergelijk risico vrijwillig te staken totdat er meer bekend zou zijn over de mogelij ke gevaren. In 1975 vond er in Amerika een conferentie plaats waarop de aanwezige geleerden zich voornamen een aantal maat regelen op te stellen om de kans op eventuele gevaren zo klein mogelijk te maken. Deze veilig heidsmaatregelen werden door commissies in de Verenigde Sta ten en Engeland uitgewerkt en kwamen er op neer dat men de proeven indeelde naar het risico dat deze met zich meebrach ten. Naarmate het risico voor de volks gezondheid groter was, moest de beveiliging van het laboratorium beter zijn om ontsnapping van gevaarlijke bacteriën te voorko men. Bovendien stelde men voor de proeven uit te voeren met bac teriën die men van tevoren zoda nig had verminkt, dat ze slechts met allerlei kunstgrepen in het laboratorium in leven gehouden konden worden. Zou er ondanks de naleving van de veiligheids voorschriften een mogelijk ge vaarlijk exemplaar uit het labora torium ontsnappen, dan zou deze in de buitenwereld geen levens kansen hebben en vanzelf afster ven. Nederland „Commissie belast met het Toe zicht op de Genetische Manipula- eenstemming bereiken met het gemeentebestuur. Die eisen zul len worden neergelegd in een voorlopige hinderwetvergun ning. Het conflict spitste zich toe op de vraag of het onderzoek nu wel of niet aan de Hinderwet was on derworpen. B en W vonden voor deze situatie een juridische uit weg: er lag nog een aanvraag voor een oprichtingsvergunning krachtens de Hinderwet voor het gehele scheikundecomplex van de universiteit. In een gedeelte ervan wordt het DNA-onderzoek gedaan. Daaraan zijn nu de aan vullende voorwaarden voor het onderzoek verbonden. tie" van de Koninklijke Neder landse Akademie van Weten schappen heeft in ons land een aantal veiligheidsvoorschriften opgesteld. Zij heeft dit gedaan omdat er hier nog geen wettelijke regeling is voor het onderzoek aan erfelijke eigenschappen. De commissie heeft onderzoekers gevraagd zich vrijwillig te on derwerpen aan haar toezicht en de veiligheidsvoorschriften na te leven. Berekeningen tonen volgens de commissie aan dat de kans erg klein is dat per ongeluk gevaar lijke bacteriën ontstaan bij dit soort onderzoek. Hierover be staat echter verschil van mening. Sommige wetenschappers me nen mamelijk dat de gevaren in werkelijkheid groter zijn dan de commissie ze voorstelt. Met dit laatste voor ogen is het be grijpelijk dat een groep mensen in onze samenleving een verbod wil op deze proeven. Maar de re sultaten zijn volgens de voor standers belangrijk genoeg om in de ingeslagen richting door te gaan. Volgens hen kan men zich in de toekomst laboratoriums voorstellen waarin bacteriën worden gemaakt die bepaalde stoffen kunnen produceren. Dat kunnen eiwitten of hormonen zijn, maar wellicht ook genees middelen die nu moeilijk che misch te maken zijn. De bacteriën kunnen ir. grote hoe veelheden worden gekweekt en de produktie van de gewenste stof kan uitgevoerd worden in el ke hoeveelheid die men wenst. Het idee bacteriën in dit opzicht volledig naar onze hand te zetten, zal bij velen terecht nog op veel weerstand stuiten. Aan de andere kant biedt het grote mogelijkhe den, vooral in medisch en farma ceutisch opzicht.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4