Stadsbouwhuis officieel geopend Tekort moet kleiner Horeca: ontstuimige groei kantines halt toeroepen Precies vijftig jaarna stadhuis brand Actief in Kindermishandeling moet uit taboesfeer DINSDAG 13 FEBRUARI 1070 LEIDEN Wethouder Van Dam met de symbolische sleutel. Links ir. Vos Welzijnsraad en LJA naar Breestraat LEIDEN - De Leidse Jeugd Actie (LJA) en de Welzijnsraad in Lei den krijgen een nieuwe huisves ting. De twee instellingen wor den samen ondergebracht in een pand aan de Breestraat tegen over het stadhuis. De balie van het Stadsbouwhuis: een moderne entree De LJA is op dit moment nog ge huisvest in het oude Zeevaart school-complex aan het Noord einde; de Welzijnsraad zetelt in een gebouw aan de Stationsweg. ADVERTENTIE §én van de grootste collecties bruids- en avondjaponnen in Nederland Beheer Stadsgehoorzaal bij Groenoordhal UnriÖBljtri3 0lnn3 Haarlemmerstraat 42 leiden (holland) tel. 071-131204 LEIDEN - Het ziet er naar uit dat directeur De Jong van de Groenoordhallen vanaf 1 juli zijn krachten kan gaan beproe ven op de Stadsgehoorzaal. Aan hem de eer om in de komende jaren te proberen het forse ver- Groenoord Buurthuis Groenoord aan de Musschenb roekstra at 25 heeft de activiteiten uitgebreid, 's Maandags van vier tot vijf uur is er wekelijks toneel voor de jeugd van 8 tot 12 jaar. Op woensdag is er van 2 tot 3 spel en handenarbeid voor 4- tot 8- jari'gen. De eerste woensdag van de maand wordt er ge sport van half 4 tot half 5. De andere woensdagen wordt van 4 tol 5 uur open huis ge houden. Verder is er donder dagmiddag een huiswerk groep van 4 tot 5 uur. Bestemd voor 6- tot 12-jarigen. Tenslot te is er eenmaal per maand op de vrijdagavond een film voorstelling en elke tweede donderdag van de maand een kinderdisco (van 7 tot 8 uur). Expositie Tot en met 17 maart wordt in het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 een expositie gehouden met werk van Wally van der Vel de.Zijn schilderijen omvatten afbeeldingen van de grote Arcana van de Tarot. Maan dag en donderdag is de expo sitie geopend van 7 tot 11 uur en zondag van 4 tot 6 uur. Filmcyclus In het kader van de filmcyclus over de jaren dertig wordt donderdag een aantal Ne derlandse films vertoond in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Zo wordt er een komische film gedraaid van Max de Haas uit 1931. Verder twee docu mentaires van Jores Ivens, namelijk "Nieuwe Gronden" over de inpoldering van de Zuiderzee en het beroemde "Borinage" over de menson terende toestanden in de Bel gische mijnstreek. De voor stelling begint om 21.15 uur en Verzorgingsstaat De Commissie Studium Gene rale van de Rijksuniversiteit in Leiden, organiseert in sa- menwerkin met het SSR-dis- puut TAENIA een cyclus met een viertal lezingen over hét onderwerp "De Verzorgings staat". Donderdag 15 februa ri is de tweede lezing in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Prof. dr. A. de Swaan zal die avond spreken. Titel: "Er moet voor gezorgd worden. Wat mensen van el kaar verlangen". Aanvang 8 uur toegang gratis. Rascherkwartet Vrijdag 16 februari zal in de Leidse Rudolf Steinerschool het internationaal bekende Rascherkwartet concerteren voor oudersbelangstellenden en leerlingen van de hoogste twee klassen. Het kwartet maakt een kleine toernee van drie dagen door ons land. Het concert, dat wordt gegeven in het schoolgebouw aan de Ce- sar Franckstraat 9, begint om kwart over acht. Theosofie De Theosofische Vereniging voor Leiden en omstreken houdt vandaag een lezing- avond in 't Camphuys aan de Rijngeesterstraatweg 43 in Oegstgeest. Mevrouw H. Ra ven spreekt over het onder- iverp "De invloed van Anqua- rius". De bijeenkomst begint om acht uur. Nigeria Het Humanistisch Verbond be legt vanavond een bijeen komst over Nigeria. De avond wordt verzorgd door Willem van Brasem en zijn Nige- riaanse vrouw Grace. Onder meer met behulp van dia's zullen zij een indruk geven van het leven in dit Afrikaan se land. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de Zuiderkerk hoek Lammen- schansweg-B loemistetilaan Aanvang 20.15 uur. lies van de Stadsgehoorzaal tot een minimum te reduceren. De raadscommissie economische aangelegenheden en maatschap pelijke aangelegenheden gaven gisteravond hun fiat aan het plan van B en W om het beheer van de gemeentelijke Stadsgehoorzaal onder te brengen bij de Groenoordhallen, met dien ver stande dat de sociaal-culturele sector een grote inbreng zal heb ben in het zogenaamde "verhu ringsplan" dat voor 1 juni op tafel moet liggen. De nieuwe situatie (mits op 5 maart door de gemeenteraad aanvaard), zal voorlopig tot uiterlijk 1984 van kracht zijn. Voor dat jaar moet er een advies worden uitge bracht over de toekomstige posi tie van de Stadsgehoorzaal. De afgelopen jaren is daar al uitge breid over gesproken, maar defi nitieve besluiten zijn r Probleem bij de Stadsgehoorzaal is dat de exploitatie weliswaar jaar lijks een groot tekort oplevert maar dat de grote zaal van het ge bouw aan de Breestraat een unieke concertfunctie vervult voor Leiden. De sociaal-culturele functie van het gebouw moet volgens beide ook behouden blij ven. Of. zoals het PvdA-raadslid Ranner het uitdrukte: tapijtbeur zen moeten worden gemeden. Er zal ruim baan worden gemaakt voor culturele activiteiten, maar zullen ook commerciële activitei ten worden aangetrokken om het verlies binnen de perken te hou den. Blijkt over een paar jaar dat de culturele sector zich toch be nadeeld voelt dan kan men als nog over een andere oplossing (het in beheer geven bij deze sec tor zelf bijvoorbeeld) worden ge praat. Meijer (PvdA) zei het volste ver trouwen in De Jong te hebben. Volgens hem had de Groenoord- hal-directeur zijn sporen in de hal al verdiend. Hij vond niet dat de gemeente De Jong moest gaan voorkauwen hoe hij een zalen complex zou moeten runnen. Het raadslid Hes PvdA benadrukte nog eens de unieke functie van de Stadsgehoorzaal. Door het veelzijdige aanbod, zo verklaarde zij. was de drempel voor het publiek bijzonder laag. Ook zij was van mening dat de zaal in cul turele handen "maar dan in de ruime betekenis van het woord" moest blijven. LEIDEN - Twee maanden na de feitelijke ingebruik name is gisteren het Stadsbouwhuis aan de Langegracht officieel ge opend. Wethouder Van Dam verrichtte de ope ning van het stadskantoor op een historisch moment. Het was gisteren op de dag af precies vijftig jaar gele den dat het Leidse stad huis afbrandde. De opening was ook in verband ge bracht met de stadhuisbrand. Wethouder Van Dam onthulde als openingshandeling in de kan tine van het Stadsbouwhuis een leeuwekop op een console. Dit ornament bleef in 1929 bewaard bij de brand van het oude stad huis. Als symbolisch gebaar voor de opening kreeg de wethouder uit handen van directeur gemeente werken ir. Vos een sleutel in reu zeformaat aangeboden. De direc teur gemeentewerken roemde de verdienste van Van Dam om het Stadsbouwhuis financieel mo gelijk te maken. Ir. Vos herinnerde eraan dat het uiteindelijke plan dat in 1976 door het gemeentebestuur werd overgenomen na jarenlange af wijzingen van opeenvolgende plannen inmiddels het 16de plan was. De totstandkoming was op dat moment mogelijk doordat de gemeente bij de omzetting van de Stedelijke Lichtfabrieken (SLF) in het streekenergiebedrijf Rijn land reserves van de SLF kon be nutten. Het stadsbouwhuis heeft ruim 16 miljoen gulden gekost. Het kan toor biedt huisvesting aan zo'n 330 ambtenaren. Op dit moment werken er ruim 300 personen. Het gebouw wordt bezet door ambte naren uit de gemeentelijke sector 'wonen' (dienst gemeentewer ken, bureau huisvesting, secreta rie-afdeling stadsontwikkeling). Namens de gebruikers bracht di recteur Vos van gemeentewer ken bij de opening naar voren: "Wij zijn tevreden. Het is een ge bouw wat tot in lengte van tijden een goede werkplaats kan zijn." Wethouder Van Dam compli menteerde vooral architect Temme. De wethouder sprak van een "ontzettend mooi gebouw". Van Dam bracht naar voren dat de concentratie van de sector 'wo nen' in één gebouw het begin is van een verder gebundelde huis vesting van gemeentelijke afde lingen. Zoals eerder gemeld streeft de gemeente naar een tweede stadskantoor, maar dan voor de sector "welzijn' (sociale dienst, onderwijs, sportstichting, sociaal-cultureel werk). Voor het stadskantoor aan de Lan gegracht blijft de aanduiding Stadsbouwhuis voorlopig ge handhaafd. Volgens een beslis sing van de gemeenteraad moet naar een betere naam worden ge zocht. Wethouder Van Dam zei bij de opening dat dit nog in gang is. Overigens kregen de winnaars van de prijsvraag, die de naam Stadsbouwhuis opleverde, giste ren gewoon hun prijs uitgereikt. LEIDEN - "Dc onstuimige kanti- negroei in Leiden, voornamelijk in de voetbalafdeling, moet een halt worden toegeroepen. Zolang c'it bestaat is het voor de horeca ondernemers vechten tegen de bierkaai". Dit zeggen de Leidse horeca-on- dernemers in een brief aan het college van burgemeester en wethouders over het gebeuren in de kantines van de Leidse sport wereld. "De hele Leidse horeca kan tegen deze oneerlijke con currentie niet meer op. Sommige kantines zijn de gehele dag open", aldus de horeca-onder- "Dit soort activiteiten hebben niets meer met sport te maken. Sport kantines hebben een functie voor het sportgebeuren. Dit houdt volgens de K.N.V.B.-besluit in een uur voor de eerste wedstrijd open en een uur na de wedstrijd dicht". De horeca-ondernemers wijzen onder meer op de vele an dere activiteiten zoals: bingo avonden, kaartavonden en aller lei and ere festiviteiten. Zij vragen het college van B en W om hier aan een eind te maken. De horeca-ondernemers pleitten o.m. voor een intensievere con trole op door-de-weekse dagen. Verder willen zij zien dat de be diening in kantines voortaan ge beurt op basis van een werkge ver/werknemer verband. Het ontbreken van personeelskosten zou volgens de horeca-onderne mers concurrentievervalsend werken. Volgens een onderzoek van het Bedrijfsschap Horeca zouden alle klandestiene horeca bedrijven die ons land rijk is rond de twee miljard gulden omzet voor de neuzen van de normale horecabedrijven wegkapen. Burgemeester Vis zei gisteravond in een vergadering van de raads commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden dat de gemeente niet over instru menten beschikt om de kantine- activiteiten tegen te gaan: "De kantine-exploitanten moeten wel erg over de schreef gaan wil je kunnen bewijzen dat ze fout zijn". Vis meende verder dat de kwestie een meer landelijk dan plaatse lijke te regelen zaak is: "De problemen kunnen niet door Leiden worden opgelost". Kindermishandeling bestaat Hoe lang nog. Een advertentie van de Stichting Ideele Reclame zoals die in een groot aantal dag- en weekbladen kon en kan worden aangetroffen. Met deze en andere advertenties hoopt de Vereniging tegen Kindermishandeling die sociale probleem in "Het jaar van het kind" enigzins uit de taboesfeer te halen. Onder het motto Kindermis handeling bestaat" begon de Stichting Ideële Reclame (SI RE) vorig jaar mei een adver tentiecampagne. De SIRE is een organisatie die door mid del van advertenties in dag en weekbladen ondermeer so ciale problemen aan de orde stelt met als doel: mentali teitsverandering van het publiek ten aanzien van die problemen. De stuwende kracht achter deze campagne is de Vereniging tegen Kindermishandeling die wil proberen om het probleem kindermishande ling enigszins uit de taboe sfeer te krijgen. Door enige leden van deze ver eniging is het plan geopperd om in navolging van drie ste- den in West-Duitslaud en Pa rijs ook in ons land te komen tot een speciaal telefoon nummer voor kinderen die mishandeld zijn of worden. Eon dergelijk SOS-telefoon- n nmer zou vooral bedoeld z i voor kinderen in de leef tijd van zes tot veertien jaar. Peter Schoof van de Vereniging tegen Kindermishandeling hierover: "Binnenkort zal een Duitsland gaan om te kijken hoe het daar functioneert. Aan de hand van die ervarin gen zullen we proberen tot wat concretere plannen te komen. Duidelijk is in elk ge val dat als er in Nederland een dergelijk telefoonnummer zal komen-en dat zit er dik in -dat deze niet alleen voor mishandelde kinderen zou moeten openstaan maar ook voor kinderen die te kampen hebben met andere proble men, zoals moeilijkheden met vriendjes en vriendinnetjes en ernstige moeilijkheden op school Peter Schoof twijfelt er geens zins aan dat kinderen van zes, zeven jaar kan worden bijge bracht dat ze rustig de hoorn ter hand kunnen nemen na dat zij zijn mishandeld. "Via scholen, buurt- en clubhui zen, via radio- en televisie programma's en via jeugd tijdschriften zoals bijvoor beeld Donald Duck. Eppo en Okki kun je op grote schaal kinderen op de hoogte bren gen om in geval van nood een bepaald telefoonnummer te draaien", aldus Peter Schoof. Bij de Vereniging tegen Kin dermishandeling vraagt men zich alleen afin hoeverre mis handelde kinderen zxdlen reageren omdat de relatie met de ouders vaak nog hun exxige binding is-hoe slecht die dan ook mag zijn - met een be paald gevoel van zekerheid. In de meeste grote steden van ons land is er een groot aan tal instanties te vinden die zich op allerlei manieren bezig houden met kinderen die in moeilijkheden verkeren. Leiden vormt wat dat betreft een uitzonderingVolgens me juffrouw M. Brand, inspectri- ce bij de algemene recherche er de kinder- en zedenpolitie van de Leidse Hermandad, is dat niet eens zo heel erg: "want in Leiden kun je ten minste door de bomen nog het bos ontdekken". In Leiden stapt men met klach ten over kindermishandelin gen dan ook wat sneller dan in andere steden het geval is naar de politie. Mejuffrouw Brand ziet de kin derpolitie zeer sterk ais een hulpverlenende instelling in de sociale sfeer. Zij zegt: "Wij treden maar zelden verbalise rend op. Alleen in de zeer ern stige gevallen. In de meeste gevallen heeft dat verbalise rende optreden juist een ave rechts effect, vooral wanneer het gaat om minder ernstige en geestelijke mishandeling. Je kweekt bij de ouders na melijk snel een gevoel van "mijn kind heeft me bij de po litie aangegeven"waarvan het mishandelde kind en even tueel andere kinderen uit zo'n gezin later weer de dupe kun nen worden. Wanneer het maar even kan proberen wij in samenwerking met huis artsen, hulpverlenende in stellingen en, indien nodig, de kinderbescherming naar een andere oplossing te zoeken." Ook mejuffrouw Brand ziet een speciale telefoonlijn voor kin deren in nood wel zitten al be twijfelt zij het of kinderen van zes jaar er ook daadwerkelijk gebruik van zullen maken. "Zulke jonge kinderen weten vaak niet beter, beseffen het allemaal nog niet zo goed. Verreweg de meeste meldin gen van gevallen van kin dermishandeling zijn immers niet van de kinderen zelf af komstig.Ik bet wij fel het of dat met zo'n SOS -nummer zal veranderen."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3