Warmondse brandweer in nieuwe garage [Le/cfee agenda Winkels in oude kern blijken het meest in trek Van Belle optimistisch over begroting 79/83 un.ij'in.'i Oude onderkomen zal worden gesloopt PPR: BELEIDSPLANNEN "FUNCTIONEREN SLECHT' Functie Noord Hofland beperken VVD Leiderdorp: Europees parlement van grote waarde DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 WARMOND - Als het weer geen spaak in het wiel steekt verhuist de War mondse brandweer van avond naar de nieuwe ka zerne aan de Van der Woudestraat. Brandweer commandant H.H.J. Ha verkort is blij met het nieuwe veel ruimere on derkomen. "Maar", zegt hij, "het is wel jammer dat we door de verhuizing een minuut langer nodig hebben om uit te rukken dan voorheen. En een minuut kan zeer kostbaar zijn. Overigens voldoen we nog steeds aan de eisen: binnen tien minuten zijn we op de plaats waar onze hulp nodig is". De verhuizing van de Warmondse brandweer betekent dat de 21 vrijwilligers alle materieel uit de oude garage naast het gemeente huis zullen overbrengen naar de nieuwe kazerne aan de Van der Woudestraat. Het onderkomen van de brandweer grenst aan het gebouw van gemeentewerken dat er vorig jaar werd neergezet. De kosten bedroegen een slordi ge 160.000 gulden. Sloop Haverkort "Onze oude garage naast het gemeentehuis was nog wel goed. Maar hij moet gesloopt worden in verband met de nieuwbouw van het gemeente huis. We hebben nog wel uitge keken naar iets wat in de kern van Warmond als garage zou kunnen dienen. Dat bleek allemaal veel te duur. Nu zitten we meer afgele gen. 'Kijk, in de dorpskern werken de meeste van onze vrijwilligers. Die waren tijdens een alarm binnen werkuren in een mum van tijd bij de garage. Nu moeten ze een flink stuk door Warmond rijden om de garage te kunnen bereiken. Per flets via alle kleine weggetjes ben ik drie minuten kwijt". Tegenover dat nadeel staat dat het nieuwe gebouw dicht bij een woonwijk ligt. Als er 's nachts alarm gegeven wordt kunnen in elk geval acht vrijwilligers de ga rage zeer snel bereiken. Dif wo nen er praktisch bovenop. Commandant Haverkort, in het da gelijks leven bedrijfstechnicus bij het gemeentelijke waterlei dingbedrijf, wil vananvond met zijn manschappen het volledig materieel in één keer overbren gen. Kleren, helmen, bergkasten, draagbare motorspuiten en na tuurlijk de blusauto. Dat moet kunnen omdat iedereen aanwe zig is. Haverkort "We hebben onze oefenavond dus het is geen extra belasting voor de jongens. Eenheid Werken in de Warmondse brand- weergroep is erg plezierig" vindt commandant Haverkort. "De vrijwilligers helpen elkaar waar ze kunnen. Zo'n eenheid kom je niet vaak meer tegen. Het zijn stuk voor stuk mensen die tegen dit werk bestand zijn. Om de veertien dagen óefent de Warmondse brandweer. Gezien het slechte weer van de laatste tijd betekende dat veel theorie. Voordat de nieuwe garage klaar was konden we al terecht in de kantine van het gebouw van ge meentewerken. En wat ons materieel betreft.... als we het niet aankunnen is een druk op de knop voldoende en we krijgen vanuit Leiden verster king". De afgelopen jaren rukte de Warmondse brandweer ge middeld zo'n twintig keer per jaar uit. In de helft van de gevallen ging het om kleinere of grotere branden. De andere helft waren zeer uiteenlopende zaken. Dinsdag Brandweercommandant Haverkort "Zo'n eenheid kom je niet vaak Winkelcentrum Noord-Hofland: beperkte functie Ondanks onzekerheden financiën Oegstgeest OEGSTGEEST - "Het gaat mo menteel goed en het blijft goed gaan ondanks dat de verwachtin gen voor de komende jaren toch onzeker zijn". Aldus de Oegst- geester wethouder van financiën Van Belle bij de uitgave van de meerjarenbegroting voor de ge- meentefinancien van het Oegst- geester gemeentebestuur. Deze meerjarenbegroting geeft een toekomstbeeld van de financiële situatie van Oegstgeest tot en met 1983. Hieruit blijkt dat bij gelijk blijvend beleid overschotten van drie tot zes ton per jaar te ver wachten zijn. "Maar alles hangt af kingsgroei blijft een onzekere factor." In de begroting zijn grote investeringen zoals hernieuwde straataanleg. scholenrenovatie maar ook de sanering van het Oegstgeester rioolstelsel nog niet opgenomen. "Ik sluit belasting verhogingen in de komende jaren dan ook niet uit", zo zegt de wet houder. De meerjarenbegroting gaat uit van een bevolkingsgroei in Oegst geest die op 1 januari 1984 tot 16592 inwoners moet zijn opge lopen. "Maar ik geloof daar niet zo in", aldus Van Belle, "want al les wijst er op dat het aantal ge boorten terugloopt. Maar nie mand kan zeggen hoe dat zich zal ontwikkelen". Van Belle benadrukt dat de meerja renbegroting een zeer grofschali- ge is. "Alles is gebaseerd op een Dameslaarzen ontvreemd LEIDEN -Twee dames hebben gis termiddag bij een Èezoek aan een schoenenwinkel in de Maars- mansteeg een paar dameslaarzen ontvreemd met een waarde van ruim 400 gulden. Een van de da mes heeft de laarzen gepast en is waarschijnlijk op de nieuwe laar zen de winkel uitgelopen. De ou de schoenen liet zij in de winkel achter. In Zoeterwoude is gistermiddag een 22-jarige Leidenaar aange houden die heeft bekend in de af gelopen maand zeven fietsen te hebben gestolen. De Leidenaar was in Zoeterwoude bezig zijn waar te verkopen hetgeen enige argwaan wekte. De Leidenaar werd door de Zoeterwoudse poli tie gearresteerd. ministeriële verwachting over de toekomstige uitkering uit het gemeentefonds. Maar die kan ook drastisch veranderen en daarmee onze hele financiële toekomstverwachting". Of de meerjarenbegroting daarom elk jaar zal worden bijgesteld is voor Van Belle ook nog onzeker. "Dat hangt er in de eerste plaats van af of we daar voldoende ambtena ren voor kunnen vrijmaken. Maar het kan ook gebeuren dat de raadsfracties verfijningen in de berekeningen gaan vragen. Zo niet dan denk ik dat hij om de twee jaar zal verschijnen". In de meerjarenbegroting zijn ook de verwachte inkomsten van de grondverkopen in Haas wijk nog niet opgenomen. "Maar die kun nen we er in gedachten wel aan de positieve kant bijtellen", aldus Van Belle. Alsmede de gemeen telijke uitkeringen van het stree- kenergiebedrijf. "En ook die kan gezien deze strenge winter wel eens een onverwacht grote zijn", besluit de wethouder optimis tisch. In Leiderdorp LEIDERDORP - Aan de plannen voor het beleid in de nabije toe komst voor de gemeente Leider dorp schort nog het een en ander, zo meent het PPR raadslid Gor dijn. Hij heeft in een brief aan het gemeentebestuur gewezen op het slecht functioneren van de zoge naamde beleidsplanning. Met het opstellen van een dergelij ke planning probeert het ge meentebestuur een inzicht te ge ven in wat er voor de komende jaren allemaal mogelijk is voor Leiderdorp. Binnen deze "voor uitblik" wordt ook het jaar ver meld waarin een bepaald project het beste kan worden uitgevoerd. Aan de hand van een puntensys teem dat door de raadsleden aan projecten gegeven is wordt het beleid uitgestippeld. De volgorde van belangrijkheid wordt met behulp van een computer afge wogen. Bij die afweging spelen de noodzakelijkheid, de wense lijkheid, de financiële haalbaar heid en de hoeveelheid beschik baar personeel een doorslagge vende rol. Personeel Een van de klachten van Gordijn heeft betrekking op de waarde ring die de raadsleden voor be paalde projecten geven. Deze waardering komt volgens het raadslid niet overeen met de uit voering daarvan. Een van de re denen daarvoor voert Gordijn zelf aan: het benodigde geld is wel beschikbaar maar er is niet genoeg personeel om de projec ten uit te voeren. Als voorbeeld voor zo'n project noemt Gordijn het plan voor de VOORSCHOTEN - Verreweg de meeste inwoners van Voorschoten doen hun inkopen in winkels in de oude kern. Opvallend is daarbij dat het winkelcentrum Noord- Hofland maar een be'perkte functie schijnt te hebben. Dit valt te lezen in het "deelrapport Voorschoten" dat een analyse is van het "distributie-planologisch onderzoek voor Rijnland". Dit deelrapport is vrijwel geheel gewijd aan een weergave van de resultaten van twee in het kader van dit onderzoek gehouden enquêtes. De resultaten van de consumenten enquête zijn positief voor de Voorschotense winkelvoorzie ningen. In de sector van de dage lijkse behoeften weten de win kelcentra de meerderheid van de consument aan zich te binden. In de niet dagelijkse koopsector doet de invloed van Leiden, Den Haag en Leidsenhage zich gel den. Met name de electrotechni- sche-, textiel- en schoenenzaken zien veel potentiële klanten naar de omringende winkelconcentra ties "weglopen". De consument oordeelt gunstig over het winkelmilieu in het een- trum van Voorschoten en ook over de verspreide winkels door het dorp, maar ten aanzien van het winkelcentrum Noord-Hof land is men duidelijk gematigd in zijn oordeel. Datzelfde geldt ten aanzien van de kwaliteit van het aanbod zoals service, keuzemo gelijkheden en prijsniveau. Frequentie De frequentie waarmee winkels voor de dagelijkse goederen worden bezocht blijkt zeer hoog. Het winkelcentrum Noord- Hof land scoort hierbij het hoogst, namelijk 64 procent van haar be zoekers komt daar elke dag. Uit het consumentenonderzoek blijkt dat autobezit, inkomen, be roep, leeftijd en tijdstip van ves tiging van invloed zijn op het koopgedrag. In het deelrapport wordt verder ge concludeerd dat de Voorscho tense ondernemer niet gerekend kan worden tot de meest dynami sche. De ondernemersenquéte opgezet met het doel een inzicht te krijgen in de omzetontwikke ling is niet helemaal geslaagd omdat relatief weinig onderne mers medewerking wilden ver lenen. Bij een vergelijking van de bedrijfseconomische situatie in Voorschoten-centrum. met die van vergelijkbare gemeenten, lijkt Voorschoten er gunstig voor te staan. Die gunstige situatie in de dagelijk se goederen-sector moet echter gerelativeerd worden. Door het zeer gunstige positieve resultaat van eén bedrijf (Albert Heijn) is het gemiddelde in zeer gunstige zin beïnvloed. In overig Voor schoten is een cash- en carrvbe- drijf voor de vertekening van een onbedreven gunstig beeld ver antwoordelijk. Duidelijk is geworden dat sterk wordt getrokken aan de koop kracht van de bevolking van Voorschoten door de centra in Leiden, Den Haag en Leidsenha- Houtkamp. De waterpartij die er gerealiseerd moet worden, had volgens hem veel eerder moeten gebeuren. "Maar het personeels bestand is te klein. Het bedrag van één miljoen gulden, dat des tijds hiervoor werd uitgetrokken moest gezocht worden in de overschotten van het Leider- dorpse grondbedrijf die grond voor de nieuwbouwwijken ver koopt. Nu moet het geld uit de toekomstige verkoop van de grond, in Buitenhof gehaald worden. Op zo'n manier loopt het in het honderd; de gemeenteraad verliest zijn greep op dit soort ontwikkelingen Gordijn haalt verder nog de ver bouwingsplannen van de Enge- lenöaalschool aan. "Indertijd zou de school verbouwd worden, daarvoor is nog steeds een raads besluit van kracht. Voor dat doel werd drie ton gereserveerd. Nu is er nog niets gedaan omdat het allemaal veel meer is gaan kos ten. De schooi kan nog steeds om die drie ton vragen," meent Gor- dijn. Het raadslid koppelt aan het bo venstaande de opmerking dat er een groeiend gevoel van mach teloosheid en onvrede aanwezig is onder de leden van het ge meentebestuur. "Dit resulteert in een irritatie over de wijze waarop wij als PPR en de overige be stuursleden trachten vorm te ge ven aan de planning van het be stuurlijk beleid in onze gemeen te", zo luidt een citaat uit de brief aan het gemeentebestuur. De brief van Gordijn komt donder dag in de commissie financiën, belastingen en planning ter spra ke. Voorschoten gaan LEIDERDORP - "Naar mijn over tuiging zal de aangewezen weg, om tot liberalisme in landen als bijvoorbeeld Angola, Cambodja te komen, via Europa zijn". Dit zei JP. van der Meulen voorzitter van de WD afdeling Leiderdorp in zijn openingstoespraak tijdens de gisteravond in het Dorpshuis te Leiderdorp gehouden leden vergadering. Van der Meulen doelde met deze uitspraak op de komende verkie zingen van het Europees parle ment. Hij voegde hier verder nog aan toe: "Een wereld met overal liberale democratie moet het streven zijn van ons en van onze vertegenwoordigers in het Euro pees parlement", aldus van der Meulen. Dit zal Europees aange pakt moeten worden. Vandaar het belang van de komende ver kiezingen voor het Europees parlement", aldus van der Meu len. Van der Meulen zei het ver der een verheugende ontwikke ling te vinden dat met vrij grote zekerheid kan worden gezegd dat binnenkort een afdeling Liberale Vrouwen zal worden opgericht. Na het openingswoord van Van der Meulen gaf penningmeester van Eijsden uitleg over de geplande begroting van 1979. "We hebben dit keer de begroting sober opge steld daar we vorig jaar een zeer intensief jaar hebben gehad. Zo Gerard Brandtstraat 6, informatieavond Baha'i gem., 20 uuf. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen AdviesCentrum, woe. van 10-12 uur, .tel. 130983. Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21 uur; NVSH-trefcentrum, middelenverkoop, bibliotheek en filmverhuur, 20-21 uur. Troef, talencursussen, cabaret, 20 uur. Vrijetijdscentrum, tekenen en schilde ren, jazzballet, workshop geïmprovi seerde muziek, huis-tuin- en keuken elektra, 20 uur. KWJ, Beweging Werkende Jongeren, Noordeinde 2A, geopend ma. t/m vr. van 10-17 uur; klachtenspreekuur di. van 17-20 uur. Korte Mare 4, lezingavond Rozekruisers Genootschap, 20 uur. Stadhuis cie. beroepschriften, 16.30 uur; cie. Endegeest, 17.30 uur; cie. volkshuis vesting en milieu, ruimtelijke ordening en openbare werken, 20 uur. Gesprekscentrum lezing over de Egyp tische Tarot, 20 uur. Noorderstraat 18, vergadering buurtco- mité Noordvest, 20 uur. Willem de Zwijgerschool, Leiderdorp, lezing over "Televisie en het kind", 20 woensdag Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21 uur. Troef, "Meidengroep, 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijtijdscentrum, tekenen en schilde ren, saxofoon, gitaar, jazzballet, etsen, zelf kleren maken, aardewerken, volks dansen, 20 uur. Breehuys, scholierensportcafé 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Visser "t Hooft lyceum, lezing door prof. Verkuyl, 20 uur. Zuiderkerk, ledenvergadering Prot. Chr. Ouderenverbond, 15 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. centrale antenne beheer, 20 uur. Gemeentehuis Oegstgeest, cie. verkeer, 19.30 uur. donderdag Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 28-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, speel avond Go-club, voorstelling Leids Filmhuis, aardewerken, 20 uur. 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond Philatelica, 19.30 uur. LAK-Theater, LAK-Cinema, "Baron von Munchhausen," 20 en 22.30 uur. Gesprekscentrum, lezing over Tjerk Vermaning, 20 uur. Stadhuis, gecombineerde cie. vergade ring over nieuwbouwgebieden, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, cie. finan cien, belasting en planning, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 9 tot 16 Februari door apotheek Doeza, Doezastraat31, Leiden, tel. 071-121313 en apotheek Van Breest Smallenburg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Tot zat. 13 uur Voorschotense Apotheek Leidseweg 66, tel. 2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met openbaar vervoer naar de apo theek te komen kan men uitsl. voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Inferkruis, Middelweg 38, tel. 121753 Leiderdorp - Gezondheidscentrum Berkenkade ma t/m dond. 14-15 uur, tel. 410131 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500 Voorschoten - Gezondheidscentrum v.d. Waalslaon, tel. 4641. Warmond -T. Mi edema, Kagerplein 307, Sassenheim, tel. 02522-10542 SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur. do, 18.30-20.00 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, Geopend: maandag en woensdag van 10-12.30 uur, dinsdag en donderdag van hebben de verkiezingen respec tievelijk, Provinciale Staten en gemeenteraad, ons handenvol geld gekost" zo verklaarde Van Eijsden de karige begroting. Een begroting waar de ledenvergade ring volledig achter kon staan. Ook werd er gesproken over de nieuw te vormen "ondercentra le". Deze "ondercentrale" is een verlengstuk van de afdelingen. Taken die hiervan deel uitmaken zijn onder andere: vorming en scholing, propaganda maken, or ganiseren van vooroverleg bij kandidaatstellingen voor provin ciale, landelijke en Europese verkiezingen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 41,75 Kwartaalabonnement per post f 59,60 Jaarabonnement f155,50 J aarabonnement per post f226,90 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2