Afdeling Lisse KAVB bestaat honderd jaar Het is me echt meegevallen Bewoners Witte Rozenstraat tegen woonerf Tweede zeilboot voor invaliden -HSHH Els van Rijn eerste meisje op technische school in Hillegom 5>5> DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 HILLEGOMJL1SSE - Een historische gebeurtenis kon gisteren worden bijge schreven in de boeken van de technische school in Hillegom. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Rooms Katholieke Technische School "St. Paidus" begaf een meisje zich binnen de muren van het gebouw om de lessen te gaan volgen. Dat meisje was Els van Rijn uit Lisse. De 15-jarige Els wil graag automon teur (of eigenlijk dus automon- teuse) worden en alleen de tech nische school kan haar aan dat vakdiploma helpen. Aanvanke lijk dacht iedereen dat het een bevlieging van Els betrof. "Ze was nog zo jong en zou ze wel ge schikt zijn voor die school", zo klonk het. Maar Els hield voet bij stuk en betrad, hoewel wat ze nuwachtig, vol vertrouwen haar nieuwe school aan de Garbialaan in Hillegom. Aan het eind van haar eerste dag, op de door dagelijks zo'n zeshon derd jongens bezochte school, zegt Els: "Het is wel meegevallen. Ik was natuurlijk wel een beetje De directeur had al ge zegd: je zal wel getreiterd of ont zettend verwend worden. Nou, ik werd niet getreiterd hoor. En ie dereen op school kent me geloof ik al; ik hoor de hele dag niets ander dan Els...Els". Brommers Waarom wil ze juist automonteur worden? Els: "Ik houd gewoon niet van koken en dat soort ge doe. Ik werk liever met metaal, en ik sleutel liever aan brommers, en", voegt Els daar zelfverzekerd aan toe, "Ze vragen veel auto monteurs tegenwoordig, er is daarin geen werkloosheid. Vorige week zat Els van Rijn nog op de school voor middelbaar vor mend onderwijs in Lisse. Omdat ze volhield toch maar liever naar de technische school te gaan hebben de beide schoolhoofden afgesproken dat Els voorlopig voor een proefperiode op de technische school zal meedraai en. Mocht het haar daar uiteinde lijk toch niet bevallen, dan kan ze gewoon weer terug naar haar ou de school. "Maar dat gebeurt denk ik niet", zegt Els. Haar moeder is echter nog niet zo gerust op de nieuwe situatie. Met een wat bedenkelijk gezicht zegt zij: "Ik moet eerst nog zieh wat het wordt. Ik heb er eerlijk ge zegd een hard hoofd in. Maar ja ze wil het nu eenmaal graag en ik wil haar niet tegenhouden". Iemand die met Els' komst erg te vreden is, is de directeur van de technische school "St Paulus" de heer H.J. Graas. "Eindelijk is het eerste schaap over de dam", klinkt het uit zijn mond. En hij vervolgt: "Het is toch een veel ge zondere situatie als jongens en meisjes samen les krijgen. Je ziet het overal in het middelbaar en hoger beroepsonderwijs. Alleen bij het lager beroepsonderwijs is het dikwijls nog gescheiden. Als wij een feestje organiseren zitten de jongens nog aan de ene kant en de meisjes aan de andere kant. Dat krijg je dan". Kapstok De komst van Els ziet Graas als een soort kapstok om de integratie van jongens en meisjes in het la ger beroepsonderwijs aan op te hangen. "In de bollenstreek be staat tussen tien scholen uit het lager beroepsonderwijs een vorm van overleg, waarbij we proberen te bewerkstelligen dat een jongen naar een school voor lager huis houd en nijverheid onderwijs kan gaan, terwijl een meisje een technische school kan bezoeken. De brugklassen, of liever de on derbouw verschilt niet zo veel. je een jongen of meisje ook nog eens een heel eind laten fietsen? Nogmaals het is voor de sfeer op school en in de klas toch veel beter dat jongens en meisjes bij elkaar in de klas zitten". De heer Graas hoopt dat nu meer meisjes naar de technische school zullen gaan. Voor het ko mende schooljaar zijn al wat in schrijvingen van andere meisjes binnengekomen. De directeur van de school ontkent dat hij op die manier meer leerlingen wil trekken. "U moet het beslist niet zien als zieltjeswinnerij. Het staat nu eenmaal vast dat het leerlin genaantal in deze tijd terugloopt. Om op deze manier meer leerlin gen binnen te halen zou wat slap zijn". Landelijk gezien is het overigens inmiddels geen bijzonderheid meer dat een meisje de techni sche school bezoekt. Dat het in Hillegom wat lang heeft geduurd wijt Graas aan het feit dat blijk baar niemand de eerste wilde zijn. Tweede klas Els van Rijn is voorlopig geplaatst in de tweede klas. Op de M.V.O. school in Lisse zat ze al in de der de maar de directeur vond het verstandiger haar te plaatsen in de tweede omdat het vakken pakket toch wat anders ligt dan op de M.V.O. school, zo verklaart directeur Graas. Els zegt daar over: "Ik vind dat wel een beetje jammer ja, sommige vakken zijn wat anders maar het meeste weet ik al, op mijn vorige school had ik altijd goede cijfers voor de vak ken die ik ook hier krijg." Graas stelt daar tegenover: "Wij willen zelf bekijken hoe het gaat, wij zijn tenslotte verantwoorde lijk en bepaalde technische vak ken zijn voor haar geheel onbe kend natuurlijk, je moet geen on nodige risico's nemen." Als blijkt dat er inderdaad veel be langstelling van meisjes bestaat voor de "St. Paulus" in Hillegom zal de school wat meer worden aangepast naar de komst van het aantal meisjes. "Je moet omtrent de voorzieningen wat maatrege len gaan nemen. Meer toiletten bijvoorbeeld. Het rooster moet worden aangepast. We moeten de consequenties tijdig inschatten. Een meisje hoeft per slot van re kening niet minder technisch te zijn dan een jongen," aldus Graas. In elk geval zal Els van Rijn van daag zeker naar school gaan. Want op het rooster staat: een be zoek aan de auto-show in de RAI. Wat wenst een toekomstig auto- monteuse nu nog meer..? LEIDEN - Een meerderheid van de bewoners van de Witte Rozen straat. die op de gisteravond ge houden bewonersbijeenkomst aanwezig waren, heeft zich uitge sproken tegen het plan van de af deling Stedebouw van de ge meente Leiden om deze straat te veranderen in een woonerf. De Witte Rozenstraat heeft sinds kort een nieuwe riolering en over enkele maanden zal er een begin worden gemaakt met een nieuwe, definitieve bestrating. Ton Hinze van de afdeling Stede- bouw heeft al geruime tijd gele den een plan voor de nieuwe be strating ontworpen. Hinze ging bij dit plan uit van de klachten van de bewoners over parkee roverlast en over het feit dat er in de Witte Rozenstraat veel te hard wordt gereden. Hinze's eerste plan omvatte enkele incidentele aanpassingen, zoals het aanbren gen van een aantal verkeers drempels en de nodige uitbouw van de trottoirs. Het wijkcomité vond deze plannen echter te wei nig ingrijpend zodat Hinze een nieuw plan ontworp waarbij de troittoirs over de rijbaan zouden worden doorgetrokken en ook het aantal parkeermogelijkheden zou worden verkleind. Nog vond het wijkcomité deze plannen te weinig ingrijpend zo dat Hinze wederom achter de te kentafel kroop voor een derde plan. Dit plan, van de Witte Ro zenstraat een echt woonerf ma ken compleet met plantenbak ken, zitbanken, hekjes, paaltjes en bomen, werd gisteravond voorgelegd aan de bewoners. Terwijl Hinze en enkele leden van het wijkcomité. die zelfs de hulp van een "Woonerf-specialist" hadden ingeroepen, dit plan uit alle macht verdedigden bleken er van verschillende kanten nogal wat bezwaren tegen te bestaan. Vertegenwoordigers van het in de Witte Rozenstraat gevestigde bejaardencentrum "Groenho ven" voorzagen de grootste problemen voor toeleverende bedrijven. Van de kant van het in dezelfde straat gevestigde aan nemersbedrijf Heetveld werd ge sproken overgrote problemen bij het af en aanrijden. De gedwon gen "as-verschuivingen" bij een eventueel woonerf zouden wel eens grote gevaren voor spelende kinderen en geparkeerd staande auto's kunnen opleveren. Ook diverse bewoners brachtten nog al wat grieven naar voren ten aan zien van een woonerf, zoals de sterke vermindering van het aan tal parkeerplaatsen, gevaren voor fietsers en voetgangers en een aantal estetische bezwaren. In totaal 22 van de 33 aanwezigen vonden de hen voorgelegde plannen te ingrijpend. Besloten is nu dat Ton Hinze, rekening houdend met de verschillende grieven, een nieuw, minder in grijpend plan, zal gaan ontwik kelen dat tezijnertijd weer aan de bewoners zal worden voorgelegd. LISSE -Inde loop van dit jaar zal de stichting 'Zeilen met gehandi capten' over haar tweede zeilboot kunnen beschikken. Deze zeetjalk, tot voor kort eigendom van de schrijver Jan de Hartog, wordt momenteel aangepast. De ver wachting is dat 'Rival' op korte termi jn in de vaart zal komen. De LISSE - De Lissese afdeling van de Koninklijke Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencultuur bestaat bin nenkort een eeuw. Nadat enkele weken geleden de Hille- gomse afdeling haar 100-jarig bestaan vierde, is nu Lisse aan de beurt. De Algemeene Vereeniging is opgericht in 1860, maar pas in 1879 werden in diverse gemeenten plaatselijke afdelingen opgericht. Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan in 1929 werd een grote bloemententoonstelling gehou den in de HBG-hallen, toen niet meer dan grote houten schuren. In diezelfde strenge winter zag Leiden het stadhuis in vlammen opgaan. Met die tentoonstelling was het eigenlijk bijna net zo triest gesteld. Een vijver in een van de hallen was bevroren. Zo'n vierduizend palmen, die ter gele genheid van het jubileum werd gehouden, waren eveneens be vroren. Van de bloembollen was ook niet veel meer over, terwijl het zo verschrikkelijk koud was dat niemand tè tentoonstelling bezocht. De Lissese afdeling van de vereni ging is altijd een actieve afdeling geweest. In oude documenten staan de namen van tientallen Lissenaren. Namen van bollen- bedrijven die ook nu nog bestaan, omdat ze van vader op zoon zijn overgegaan: Van der Graaff, Van der Mey, Van Dijk. Al generaties lang hebben deze families bollen geteeld en bollen verbeterd. Het nieuwe winkelcentrum 't Blok huis in Lisse is gebouwd op de bollengrond van de broers Blok huis, bollenboeren die in de be ginjaren van de Lissese afdeling van de Algemeene Vereeniging jarenlang afwisselend voorzitter en secretaris zijn geweest. I LISSE - Bij een vissporthande laar aan de Herenweg in Lisse zijn vannacht twee hengels ge stolen. De twee jeugdige daders zijn vanmorgen door de politie aangehouden. Dé dieven waren het pand binnengekomen door het inslaan van een ruitje. stichting die eind 1974 werd op gericht kreeg een jaar later de be schikking over een catamaran (boot met twee rompen). Sedert die tijd worden zeiltochten ge maakt met gehandicapten van alle gezindten en alle leeftijden. Op de catamaran 'Zonnetij' is alles aangepast. En wel zodanig dat de gehandicapten zelf kunnen zei len. Deelnemers aan een reis op een zeïldag op de 'Zonnetij' hel pen mee met alle werkzaamheden aan boordin de kombuis, aan dek en in de logiesruimte. Logisch dat de deelnemende gehandicap ten moeten beschikken over een grote mate van zelfstandigheid. Bovendien moet men zich groten deels zelf kunnen verzorgen. In principe is het mogelijk een vrij williger als helper mee te nemen maar dan moet er wel voldoende plaats zijn. Op de boot is een vaste bemanning van drie man. Al het werk dat zij niet kunnen doen, is voor rekening van de vrijwilli gers. Uitgangspunt bij het zeilen voor gehandicapten is dat een ge handicapte evenveel aan zijn of haar zeilvakantie heeft als ieder ander. Geld hoeft geen belemme ring te zijn. Voor inlichtingen: 02280-4627 Zoals alle andere afdelingen steun de ook Lisse de moederorganisa tie, in activiteiten als scheidsge richt, bloemenkeuringen, ten toonstellingen en proeftuinen. Voor werknemers in het bloem bollenvak werden cursussen op gezet. Groot was de medewer king aan dr. Van Slogteren, die de basis legde voor het tegenwoor dige Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek. Uit de samen werking met deze voorvechter voor een gezond product, ont stond later het laboratorium, waar thans 120 mensen werk zaam zijn. Hoewel de Hillegommers dit nog steeds betwisten, waren het de mensen uit Lisse, leden van de Koninklijke, die de plannen maakten voor de aanleg van de Keukenhof. Dat gebeurde al in 1910 door Lisser Nico Damen. Nicolaas was een "vechter" voor het vak. Hij experimenteerde - alhoewel zijn ideeën vaak in twij fel werden getrokken - in zijn schuur met een methode om de bollen in Nederland op een vroe ger tijdstip tot bloei te brengen. Damen had succes met zijn nieuwe methoden. Ter ere van hem staat er nu een monument voor het laboratorium in Lisse. Zijn beeltenis staat ook op een me daille die wordt uitgereikt aan mensen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van de bollencultuur. Rusland Al van nature bestond bij de Lisse se bollenboeren de drang naar expansie. Aan het begin van deze eeuw trokken leden van de Lisse se afdeling naar Amerika om daar hun bollen te slijten. Lisser Van der Schoot trok naar het woelige Rusland waar de burgeroorlog in volle gang was. Hij kwam met zijn wagens vol bollen terecht tussen de straatgevechten. De oorlogen waren moeilijke tijden voor de vereniging, maar de ver eniging heeft het hoofd boven water kunnen houden. Opval lend is dat al in 1892 bollenboer Jurriaan Pijnacker probeerde om een pensioenfonds voor werklie den te stichten. De tijd was er nog niet rijp voor en na veel voorbe reidend werk verdwenen die plannen in de prullenbak. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan wordt op dinsdag 13 maart, de datum van oprichting, een receptie gehouden in "De Beurs" van 17.00 tot 19.00 uur. Er wordt tevens een tentoonstelling gehouden,-die een beeld geeft van de activiteiten die vooraf gingen aan de bloembollencul tuur, zo als het afgraven van de duinen. Verder wordt voor kin deren een tekenwedstrijd ge houden onder het motto "Lisse, 100 jaar hart van het Lisse De in- lisse kunnen deel den fotowedstrijd met als onderwerp "Bolbloemen, he rauten van de lente". Woonoord zal alsnog volstromen LEIDEN - Het ziet er naar uit dat het Woonoord voor gastarbeiders in Leiderdorp alsnog in korte tijd zal volstromen. Zoals bekend staat het Woonoord aan de Beu kenschans, dat enkele maanden geleden werd geopend, nog half leeg. De buitenlandse werkne mers die in pensions in de bin nenstad zijn gehuisvest staan niet te trappelen om naar Leiderdoip te verhuizen. De commissie migranten centra heeft nu naar andere mogelijk heden gezocht om het complex vol te krijgen en zodoende het exploitatietekort dat al was op gelopen tot ruim 50.000 gulden, terug te dringen. Van de stichting studentenhuisvesting is verno men dat tien studenten belang stelling hebben voor een (tijdelij ke) kamer in het Woonoord. De stichting Huisvesting Werkende Jongeren zal nog worden bena derd. Een kabelfabriek in Wad- dinxveen heeft de gemeente la ten weten dringend woonruimte te zoeken voor vijftig buitenland se werknemers die zij in dienst heeft. In principe hecht de commissie haar goedkeuring aan het voor stel om het Woonoord tijdelijk met gastarbeiders buiten de Leidse regio vol te laten stromen. Wel vindt zij dat een aantal ka mers voor gastarbeiders die uit pensions naar het Woonoord ko men gereserveerd moet worden, orn de ontruiming van de kwali tatief slechte pensions niet in de waagschaal te stellen. WIELRENNEN - De Fransman André Mollet heeft gisteren de 21ste grote prijs van Aix-en-Pro- vence, een wielerkoers over 154 kilometer, op zijn naam gebracht. Beste Nederlander was Martin Havik, die als zesde eindigde. Reumagroep Naar aanleiding van het artikel in deze krant van 6 februari over de reumapatiënten-werkgroep Katwijk en omstreken wil ik graag enkele dingen daaruit ver duidelijken. Op de eerste plaats kan de indruk worden gewekt dat ik een waardeoordeel heb gege ven over de reuma-vereniging in Leiden. Dat is niet het geval. Bo vendien wordt er wel gelachen in onze reumagroep te Katwijk, maar gieren en brullen gaat te ver voor een reumapatiënt. A. Bennema-Vreugdenhil Zonnebloemstraat 28 Katwijk, namens de Werkgroep reumapatiënten Katwijk e.o. Keukenhof: hart van Lisse, hart van de Bollenstreek

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15