Eis parkeerruimte blokkeert bouwplan Plantage Alle Honda's m prijs verlaagd ter gelegenheid van de Europese primeur van de Honda Prelude op de RAI.* II S tred menken auto's Morgen kan t weer gebeuren Leids Huisartseninstituut viert tienjarig bestaan KOOPAPPARTEMENTEN OP DE TOCHT Winters weer drukt stempel op aantal werklozen in Leiden DINSDAG 13 FEBRUARI 1979 LEIDEN - De Stichting Huisvesting Werkende Jongeren vindt niet dat het plan voor de bouw van 23 koopapparte menten in de tuinen van twee panden aan de Plantage, hoek Utrechtse Veer, in strijd is met de Leidse bouwvoor schriften. Zoals bekend heeft: het college van Burgemeester en Wethouders de gevraagde bouwvergunning ge weigerd omdat zij menen dat de plannen niet voldoen aan de bouwverordening. Volgens een rapport van de dienst gemeente werken zou na voltooiing van de bouw niet meer de vereiste open ruimte aanwezig zijn achter het pand Plantage 24. Verder zou de voorgevelrooilijn langs de Utrechtse Veer worden overschreden aangezien de bal kons op de eerste verdieping la ger dan 4.20 meter boven de rij weg komen. Tenslotte menen B en W dat in de directe omgeving onvoldoende ruimte aanwezig is om de grotere parkeerdruk op te vangen. Beroep De Stichting Huisvesting Werken de Jongeren is tegen het besluit van B en W om de gevraagde ver gunning te weigeren, in beroep gegaan. Gistermorgen kwam de zaak bij de gemeentelijke com missie voor de beroepsschriften, aan de orde. Mr. J.H.A. Linskens, voorzitter van de Stichting, noemde het merkwaardig dat de gemeentei by het onderhavige bouwplan een parkeemorm han teert die bij vorige bouwplannen van de Stichting niet gold. Volgens mr. Linskens is het niet mogelijk om op het eigen terrein parkeerruimte te realiseren om dat dat volledig wordt volge bouwd.- Een wijziging in het bouwplan zou betekenen dat op nieuw een vergunning moet worden aangevraagd die dan zal worden getoetst aan het struc tuurplan dat geldt voor de Leidse binnenstad. "Dan komt het bouwplan er helemaal nooit", al dus mr. Linskens. De voorzitter van de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren betoogde verder dat in de omge ving voldoende parkeerruimte aanwezig is op de openbare weg. De tuinen achter de Plantage. Op de hoek 1 Jongeren 23 appartementen bouwen. i de Utrechtse Veer wil de Stichting Huisvesting Werkende Zo zou ondermeer langs het wa ter aan de Utrechtse Veer en aan de zijde van de Nieuwe Rijn vol doende parkeergelegenheid zijn. Twee richtingen Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn parkeerplaatsen langs het water niet mogelijk omdat de gemeente de mogelijk heid wil openhouden om liet ver keer op de Utrechtse Veer in twee richtingen te laten rijden. De.heer Linskens zei die mogelijkheid niet serieus te nemen. Op de vraag van commissielid J.A. Peters of de gemeente ten aan zien van de parkeernormen niet een hap-snap-politiek voeren antwoordde de heer Hins van de gemeente dat de gestelde par keemorm in het vervolg bij alle bouwprojecten zal worden ge hanteerd. De heer Linskeps liet nog weten dat de Stichting bereid is twee bal kons op de eerste verdieping te laten vervallen zodat de voorge velrooilijn piet wordt overschre den. Verder is de Stichting voor nemens om de serre van Plantage 24 te slopen waardoor de vereiste open ruimte tussen de bestaande en de nieuwe bebouwing kan worden verkregen. Overigens stuitten de plannen van de Stichting op nog andere be zwaren dan by de commissie be roepsschriften aan de orde kwa- ADVERTENTIE Van 8 - 28 februari gelden de volgende rij-klare-prijzen: Civic 3 deurs Economy f 12.365,- 3 deurs Luxe f 13.325,— 3 deurs Hondamatic f 13.975,- 5 deurs Luxe f14.235,— 5 deurs Hondamatic f 14.885,-/Accord 3 deurs f 17.925,— 3 deurs Hondamatic f 18.785,- Accord 4 deurs Sedan f 18.895,- Sedan Hondamatic f 19.755,-. ^Ja. De succesvolle Civic, de beroemde Accord en de statige Sedan 20 dagen lang in prijs verlaagd Vanwege de feestelijke introduktie van de Prelude. Vi Valkenburgseweg 56, Katwijk, tel. 01718-72346 Official Honda dealer voor Katwijk en Omstreken men. De gemeenteraad nam eind vorig jaar een motie aan waarin de medewerking aan verdere plannen van de Stichting jn de koopsfeer afhankelijk werden gesteld van de resultaten met de doorstroming na de bouw van 32 premiekoopflats door de Stich ting aan de Rijnsburger weg, hoek Paulus Buysstraat. Met dit bouwproject is nog geen begin gemaakt zodat B en W hebben la ten weten niet bereid te zyn de premie-aanvraag voor het project Plantage /Utrechtse Veer door te sturen naar het ministerie in Den Haag. Geen zitting gaat er voorbij de laatste tijd zonder dat de kruising bij de Raadhuislaan in Voorschoten ter sprake komt. Juist op dat punt schijnt de één na de ander door rood licht te rijden. Dat wekt bevreemding, temeer omdat het in veel gevallen in- woners van Voorschoten zelf betreft, of anderen die de si tuatie ter plaatse goed kennen en dus zouden moeten weten dat er fotografische kastjes staan die onverbiddelijk een ieder die door rood licht rijdt registreren. Daar komt nog bij dat opvallend veel auto mobilisten die dit overkwam de moeite nemen om voor de kantonrechter te verschijnen, en telkens met hetzelfde ver haal aankomen. Er schijnt daar een erg verwarrende si tuatie te bestaan. Als het licht op groen staat kun nen drie auto's het passeren. Voor die drie auto's zijn even verderop drie opstelvakken, waar ze moeten wachten tot het verkeer uit de tegenover gestelde richting rood licht krijgt. Nu komt het voor dat die drie vakken niet goed gebruikt worden, zodat de derde auto noodgedwongen boven de draad, van het fotografische kastje moet blijven staan. Ondertussen springt het licht via oranje weer op rood, en flits zegt het foto-apparaat. Diverse officieren van justitie bij het kantongerechten ook de verkeersschout hebben dit verhaal bestreden. Volgens hen is het niet mogelijk dat er een foto gemaakt wordt als je met groen licht gaat rijdenop de draad stopt, en daar nog staat als het licht op rood springt. Omdat de rechter in de meeste gevallen twijfelde, werden vele zaken voor nader - onderzoek aangehouden. LEIDEN - Ten gevolge van het winterse weer is de werkloosheid in de regio Leiden van het Gewestelijk Arbeidsbureau de afgelopen maand verder toegenomen. Het aantal werkloze mannen steeg met 81 en kwam daarmee op 2522. Vergeleken met het vorige jaar is het niveau van de werkloosheid nu hoger, maar daarbij moet worden bedacht dat de in vloed van het weer vorig jaar geringer was. Het verloop van de werkloosheid in het winterseizoen 1977/1978 en 1978/1979 was als volgt: 1977/78 1978/79 november 2233 2158 december 221*4 2441 januari 2357 2522 Vorig jaar was er in de periode van november tot en met januari een stijging van 124. Dit winterseizoen té de werkloosheid onder mannen met 364 gestegen. Ook de vraag naar arbeidskrachten nam af als gevolg van de verminderde activiteiten in de buitenlucht. Verwacht wordt dat de situatie bij de hervatting van de buiten werkzaamheden weer snel zal verbeteren, aldus het GAB Leiden in het maandelykse overzicht. Dein december ingezette daling van de werkloosheid bij de vrouwen heeft zich de afgelopen maand voortgezet. Deze werkloosheid wordt vrijwel niet beïnvloed door het winterweer. Vorig jaar was er in de maanden november, december en januari een daling van 54, nu was de daling sterker: 122. Toch blijft het werkloos- heidpeil bij de vrouwen op een iets hoger niveau dan vorig jaar. Ook de werkloosheid onder de jeugd tot en met 22 jaar blijft hoger dan vorig jaar. Het aantal schoolverlaters dat nog geen werk heeft bedroeg in januari 1978 150, dit jaar waren het er nog 235. De overige werklozen tot en met 22 beliepen vorig jaar 563 personen en dit jaar 631 De jeugdige werklozen maken bij de mannen en vrouwen respectievelijk 22 en 43 procent van het totaal uit. De landelijke percentages van de jeugdige werklozen ten opzichte van het totaal liggen hoger. Het GAB wijst erop dat èen werkgever die in de periode tussen 1 augustus 1978 en 31 juli 1979 een jongere in dienst heeft, die nog twee dagen per week leerplichtig is, aanspraak kan maken op een premie van 50 gulden per week. Zo'n jongere rt.ag dan niet meer dan 27 en niet minder dan 24 uur per Week werken en ingeschreven staan als partieel leerplichtige. De werkloosheid in diverse gemeenten in de regio Leiden ontwikkelde zich de afgelopen maand als volgt: mannen dec.'78 jan.'79 dec.'78 jan.79 Alkemade 51 53 26 23 Katwijk 349 343 61 61 Leiden 1630 1679 604 574 Leiderdorp 118 123 45 50 Oegstgeest 82 89 46 42 Rijnsburg 44 41 9 9 Valkenburg 12 12 4 4 Voorschoten 94 109 42 38 Warmond 25 29 8 9 Zoeterwoude 20 25 12 10 overigen 16 19 7 6 2441 2522 864 826 Gistermiddag werd de eerste aangehouden zaak afgehan deld. De foto's waren opge vraagd en de betreffende ver dachte mocht nogmaals haar verhaal doen. Ze zei: "Ik voel de me in een val zitten, want ik was door groen licht ge gaan. En het kan me morgen weer gebeuren, want ik vind het een vreselijk moeilijk punt. Daarom ben ik hier ge komen, ik wil er gewoon eens over praten". Van praten kwam niet veel, de situatie is er niet mee opgelost, maar de vrouw kreeg wel vrijspraak. Want uit de foto's kon noch de officier van justi tie noch de rechter iets anders concluderen dan dat ze in derdaad door groen licht was gereden. "Uit baldadigheid op de motor- kap van een auto gelopen". En dat uitgerekend over de mo torkap van een politie-auto, die uitgerekend recht tegen over het bureau van politie stond zodat een politieman alleen maar even toevallig uit het raam hoefde te kijken om een strafbaar feit te constate ren. "Wat hebt u tot uw verde diging aan te voeren?", vroeg rechter De Koning gistermid dag aan de Verdachte. "Nou, alleen dit: ik was toen dron ken", antwoordde de jongen laconiek. "En dat ik de helft al heb betaald". "De helft van de schade, maar nog niet de boe te. Die komt er nog bij, want het is een strafbaar feit"leg de de rechter uit. De verdachte: "En dat vind ik nou juist zo waardeloos. Want als ik ergens een ruit intrap merkt de politie er ook niets van. De auto stond nu toeval lig voor het politiebureau, ik kan ze ook niet uitzoeken". De officier eiste onder het uiten van enkele stichtelijke woor den een boete van dertig gul den. En daarmee had ver dachte nog geluk gehadwant bijna was hij vervolgd inzake een misdrijf. Nu was het bij een overtreding gebleven en dat scheelde heel wat in de prijs. De rechter legde die der tig gulden op. "Overeen week of zes krijgt u een acceptgiro kaart thuis, waar op staat hoe en waar u kunt betalen". "Doen we!", besloot de jongen olijk. Ook een olijk geval kreeg rechter Van Dijke 's ochtends voorge schoteld. Eén man had zijn auto op een terreintje achter de Haarlemmerstraat gepar keerd zonder een parkeer- schijf te gebruiken. Zijn ex cuus: "Normaalloopt daar al tijd een oud mannetje geld op te halen. Ik dacht dat die man officieel was en dat je hem geld moest geven voor het parkeren. Maar die dag zag ik hem nergens, toen heb ik het maar zo gelatenLater hoorde ik bij de politie dat die man daar helemaal niet voor de politie loopt maar voor zich zelf. Daar heb ik me dus door laten misleiden". Rechter Van Dijke kon erin ko men, hij dat het mannetje ook wel eens zien lopen en hij moest erkennen dat het zeer officieel aandeed, compleet met pet waar hij aan tikte als hij weer een kwartje had geïnd. De rechter sprak daar- "schuldig zonder straf' MARGA WUIS uit. LEIDEN - Deze maand is het tien jaar geleden dat het Leids Insti tuut voor Huisartsengeneeskun- de (LIH) werd opgericht. Het in stituut vormt een onderdeel van de medische faculteit van de Leidse universiteit en houdt zich bezig met de opleiding tot huis arts na het artsenexamen en de huisartsenstage in de medische opleiding. De noodzaak van een aparte huisartsenopleiding vloeit voort uit de zeer verdoorgevoer- de specialisatie van de genees kunde. Tijdens de opleiding van de studen ten valt de nadruk op het onder zoek en de behandeling, zoals dit in het ziekenhuis gebeurt bij pa tiënten, die door huisartsen zijn doorverwezen naar een specia list. De studenten zijn daardoor onvoldoende voorbereid op de behandeling van de zeer belang rijke beginstadia van ziekten en de behandeling van chronische kwalen, die bij onze verouderen de bevolking voorkomen. Bovendien dreigen bij deze ver doorgevoerde specialisatie be langrijke zaken als gezondheids voorlichting, ziektebegeleiding, ziektepreventie en revalidatie te weinig aandacht te krijgen, om dat de studenten alleen zieken huiservaring hebben voordat ze afstuderen. De huisartseninstituten die nu aan alle Nederlandse medische facul teiten verbonden zyn, hebben af spraken gemaakt over de regio's waar zij huisartsen kunnen in schakelen voor de opleidingen die zij verzorgen. Zo kan men in een gebied dat onder andere Den Haag, het Westland, Gouda en het plassengebied Zuid-Holland omvat, bij huisartsen stagiaires ;van het Leids Huisartsen insti tuut aantreffen. Van de 500 huis artsen die in dit gebied werkzaam zijn, verleenden ruim 300 hun medewerking aan de opleidin gen. Door de medewerking van deze artsen wordt het mogelijk om alle medische studenten (220 per jaar) onderwijs en stages in de huis praktijk te geven, terwijl er voor 78 studenten per jaar de moge lijkheid is een beroepsopleiding van één jaar tot huisarts te vol gen. Bij het instituut zijn ongeveer twin tig wetenschappelijke medewer kers in dienst. Het Leidse Huis artseninstituut viert het tienjarig bestaan met een Boerhaave-cur- sus die gewijd is aan het huisbe zoek van de huisarts.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 14