Chomeini roept op tot discipline Hooghoudt Dieptepunt Belgische crisis Rhodesisch vliegtuig stort neer: werk van Carter ruikt Mexico's olie STAATSGREEP IN TSJAAD VERIJDELD JMMidfib GEVOELIGE REIS Buitenland aanvaardt nieuwe situatie in Iran BUITENLAND TEHERAN (GPD) - De veranderde politieke realiteit in Iran is maandag door de Verenigde Staten aanvaard. Na jarenlange steun door dik en dun aan door de sjah inge stelde regeringen, verzette president Carter gisteren de bakens door te verklaren dat Washington contact on derhoudt met de nieuwe leiders in Iran en bereid is met hen samen te werken. Carter gebruikte als argument dat het buitenlands beleid van Ame rika altijd gericht is op samen werking met degenen die macht uitoefenen. „Wij hebben nooit geprobeerd voor het volk te be slissen wie zijn leider moet zijn", verzekerde hij. Washington heeft de nieuwe Perzi sche regering nog niet erkend. De Sowjet-Unie en een aantal islami tische landen zijn daartoe wèl overgegaan. De Russische pre mier Kosygin stuurde zijn nieu we Perzische collega gisteren een telegram, waarin Moskou stelde dat de relaties tussen beide lan den gekenmerkt zullen worden door gelijkheid, goed nabuur schap en het niet tussenbeide komen in eikaars binnenlandse aangelegenheden. In Teheran zelf werd het gisteren tegen de avonduren wat rustiger. Een oproep van ajatollah Cho meini aan de bevolking om de wapens in te leveren nu het leger zijn verzet had opgegeven, werd echter niet massaal opgevolgd. In de volksbeweging die een eind maakte aan het regime van de sjah zijn nog verschillende (marxistische) stromingen, die het uitroepen van de islamitische republiek niet als het einde van de Iraanse revolutie beschou- Verschil Dat deze verschillende inzichten ook in de top blijven bestaan, blijkt wel uit het feit dat de zon dag door Chomeini benoemde premier Bazargan maandag nog niet de samenstelling van een nieuwe regering bekendmaakte. Bazargan stelde, wel generaal Gharani aan als chef van de gene rale staf. Gharani volgt generaal Gharagbani op, die zondag de strijdkrachten terugriep naar de kazernes en daarmee duidelijk maakte dat het militaire opper bevel Baktiar niet meer steunde. De gewapende ordedienst van Chomeini heeft op strategische punten in Teheran stellingen be trokken en probeert de bewa- Commissaris -Spaanse politie doodgeschoten BILBAO, SPANJE (AFP) - In Munguia in de Spaanse Baski- sche provincie Biskaje is gister avond de commissaris van poli tie, Cesar Pinilla Sanz, voor zijn woning doodgeschoten. De politie vond op de plaats van de moord hulzen van kogels waar van men weet dat zij worden ge bruikt door de commando's van de Baskfsche afscheidingsbewe ging ETA. pende jongeren, die in grote groepen door de Perzische hoofdstad zwerven, te weerhou den van aanvallen op hotels en ambassades. Ook de vliegvelden worden door Chomeini-aanhan- gers bewaakt. Luchtverkeer was onmogelijk, ook de grensover gangen bleven gisteren geslo ten. Volgens generaal Hossein Rabaei, voormalig bevelhebber van de Iraanse luchtmacht, is al het (ul tramoderne) materieel in het land gebleven. Rabaei zei dit gisteren tijdens een persconferentie in het hopfdkwartier van Chomeini, waar hij sinds zijn arrestatie zon dag verblijft. „De voorlopige re gering Bazargan beschikt nu dank zij Amerikaanse hulp over de op een na beste luchtmacht ter wereld", aldus Rabaei. De lucht- machtgeneraal verklaarde dat de strijdkrachten de wapens hadden neergelegd omdat zowel oud- premier Baktiar als de huidige premier Bazargan een einde wil den maken aan de monarchie, zij het met verschillende methoden. „Als een gemeenschappelijk doel wordt nagestreefd, waarom dan bloedvergieten?", zei de gene raal, die zich zondag voor ziin ar restatie vóór de republiek had uitgesproken. Op dezelfde persconferentie ver schenen ook oud-premier Amir Abbas Hoveyda en enige leden van zijn kabinet. De gewezen eer ste minister, die onder de sjah ze ventien jaar regeringsleider was, werd toen de sjah nog aan de macht was, gearresteerd onder verdenking van corruptie. Zon dag behoorde hij tot de 13.000 ontsnapte gevangenen, maar di- rekt daarop werd hij weer opge pakt door aanhangers van Cho meini. Hoveyda zei niets te weten van con tacten tussen de Iraanse geheime politie, Savak, en de Amerikaan se geheime dienst CIA. Op de vraag of hij zich medeverant woordelijk voelde voor de „mis daden" van de sjah, wilde Ho veyda geen antwoord geven. Hij zei te verwachten dat hij terecht zal moeten staan, al was er nog geen beschuldiging tegen hem uitgebracht. Dr. Yazdi, die benoemd is tot vice- premier in de voorlopige rege ring, belast met kwesties betref fende de machtsoverdracht, deelde op de persconferentie mee dat alle politieke en militaire lei ders die zijn aangehouden, zich moeten verantwoorden voor een „revolutionair tribunaal", waar van de samenstelling dezer dagen bekend zal worden gemaakt. Onder de aangehoudenen bevindt zich de voormalige leider van de Savak, Nematuellah Nassiri, die zondagavond op de televisie werd getoond. Deze generaal was al onder Baktiar onder arrest ge steld. De kazerne waar hij gevan gen zat, viel zondag in handen van de aanhangers van Chomei ni. Dat dit niet zachtzinnig was gebeurd, was te zien aan het ver band om het hoofd van Nassiri en het bloed dat hem over het ge zicht liep. "Chomeini-soldaten" voeren geblinddoekte gevangenen naar het hoofdkwartier van de ajatollah. Formateur Martens geeft opdracht terug (Door onze correspondent) BRUSSEL - De politieke crisis in België heeft een nieuw dieptepunt bereikt: de poging van voorzitter Wilfried Martens van de Vlaamse christen-democraten (CVP) een regering te vormen is op een faliekante mislukking uit gelopen. Vijf weken na zfjn benoeming tot formateur gaf Martens de opdracht aan koning Boudewijn terug omdat het diepe wantrouwen tussen de Vlaamse en Franstalige partijen onoverbrugbaar bleek. Martens streefde naar een rooms- rode coalitie van christen-demo craten en socialisten uit Vlaande ren. Wallonië en Brussel. Maar de Franstalige christen-democraten en socialisten hielden vast aan hun eis dat ook de Brusselse Taaipartij FDF aan de regering zou moeten deelnemen. Aan Vlaamse kant was steeds gezegd dat dit alleen kon als ook de Vlaamse Volksunie ministers zou leveren. Begin vorige week trok de Volksunie zich echter terug uit het formatieberaad. gekozen parlement heeft name lijk de bevoegdheid om de huidi ge Grondwet te wijzigen, zodat de voorgenomen „regionalisering" van België metterdaad kan wor den doorgevoerd. Over de wijze waarop dat moet gebeuren, zijn de partijen echter sterk ver deeld. met het FDF noemde Martens een „nieuw gegeven" in de Belgi sche politiek. De impasse die nu is ontstaan - ve len spreken al van een „Holland se formatie" en van een crisis van het parlementaire regime - heeft alles te maken met de positie van het gewest Brussel in het toe komstige België. De begrenzing van het overwegend Franstalige Brussel ten opzichte van het om ringende Vlaamse land, de rech ten van de Vlamingen in Brussel en die van Franstalige inwoners in Vlaanderen vormen vragen waarover Vlamingen en Brusse laars diep verdeeld zijn. Op dit punt trekken de Brusselse politi ci - of ze van FDF, socialistisch of christen-democratisch zijn - in gesloten rijen op. Martens die bij zijn streven naar een rooms-rode regering werd gesteund door de grote katholie ke en socialistische vakbonden, zei gisteravond: „Er moet zo'n coalitie komen, dat is onvermij delijk". Een drieledige combina tie met de liberalen erbij achtte hij onmogelijk, evenals een coali tie van christen-democraten met liberalen. Het ergste van alles zou zijn, aldus de voormalige forma teur, dat het tot een zakenkabinet komt. Dat zou betekenen dat par tij en parlement het bijltje erbij neergooien". Hoewel de sociaal-economische problemen zich opstapelen, draaide het formatieoverleg vier van de vijf weken dat Martens ac tief was, om de staatshervorming, de opdeling van België in drie gewesten (Vlaanderen, Wallonië en Brussel). Het half december Martens noemde het gisteravond onbegrijpelijk dat de Franstalige partijen niet waren ingegaan op zijn voorstel direct een begin te maken met de versterking van de bevoegdheden van de regeringen en parlementen in de drie gewes ten. Hij sprak van „fundamenteel onbegrip" en „diep wantrouwen" tussen Vlamingen en Franstalige politici, die in tamelijk hecht ge sloten fronten tegenover elkaar stonden. Het Franstalige front KOEWEIT (UPI) - Koningin Eliza beth van Engeland is gisteren aangekomen in Koeweit, voor een bezoek aan Perzische-Golf- staten dat haar ook zal voeren naar Bahrein, Qatar, Saoedi-Ara- bië, de Verenigde Arabische Emiraten en Oman. Waarnemers noemen-de reis de 'ge voeligste en meest dilicate' van Elizabeths 27-jarige regering. Zij zal in de Golfstaten gelijke behandeld moeten wor den door staatshoofden wier vrouwen geen rol in het openbare leven spelen. Als gebaar van goede wil jegens de islam heeft de Britse vorstin zich volgens ingewijden een gardero be aangeschaft die geen blote arm of enkel laat zien. SALISBURY, RHODESIE (Reuter) - Luchtvaartdes kundigen uit Salisbury bege ven zich vandaag naar de plek waar een lijnvliegtuig van de Rhodesische luchtvaart maatschappij van het type Viscount gisteren veronge lukte. Militaire kringen me nen dat het toestel is neerge schoten door. zwarte nationa listische guerrilleros. Alle 59 inzittenden zijn om het leven gekomen. De deskundigen zullen door in spectie van het wrak probe ren de oorzaak van het onge luk vast te stellen. De militai re kringen hebben al de raket ten geïdenteficeerd waarmee het bejaarde, in Engeland ge bouwde toestel is neerge haald: geleide projectielen van Russische makelij van het type SAM-7. Het vliegtuig, dat op weg was van kariba, een vakantieoord aan een meer in het noorden van het land, naar Salisbury, verongelukte kort na vertrek boven een Afrikaans reser vaat. Een kwartier later werd het toe stel uit Kariba gevolgd door een andere Viscount van Air Rhodesia, met onder zijn pas sagiers luitenant-generaal Pe ter Walls, de Rhodesische op perbevelhebber en wellicht de belangrijkste man in het land, gezien het feit dat ne gentig procent ervan onder militair gezag is geplaatst. Dit toestel kwarq veilig in Salis bury'aan. In september van het vorig jaar werd op dezelfde route een zelfde toestel door een raket van zwarte nationalisten neergeschoten. De verant woordelijkheid hiervoor werd aanvaard door Joshua Nkomo, de guerrillaleider die zijn basis heeft in Zambia en die met Robert Mugabe hoofd is van het Patriottisch Front van Zimbabwe. De guerrillaleiders in Loesaka hebben nog niets over het nieuwe ongeluk gezegd. Als wordt vastgesteld dat ook deze Viscount door nationa listen is neergeschoten, dan zou de militaire reactie van Salisbury even snel kunnen zijn als vijf maanden geleden. Toen ondernam Rhodesië een lucht- en grondoffensief te gen „guerrillabases" in Zam bia en doodde meer dan 1.500 „opstandelingen". Rhodesië heeft gezegd dat bij het incident in september 1978 tien overlevenden ervan op de grond werden doodge schoten door de guerrilleros die de Viscount hadden neer gehaald. Aanhangers van Chomeini patrouilleren in de kofferbak van een perso nenauto door de straten van Teheran. MEXICO-STAD (AFP/UPI/Reu- ter) - President Carter van de niet alleen door de Iraanse si tuatie energiehongerige Ver enigde Staten zal tijdens zijn driedaagse staatsbezoek aan Mexico, dat morgen begint, een Mexico aantreffen, dat vastbe sloten is geen uitverkoop te houden van recentelijk sterk toegenomen olie- en gasrijkdom. Alles wijst erop, dat het deze ster ke troef vooral wil gebruiken voor het afdwingen van export concessies en hulp om deze ont wikkeling mogelijk te maken. Voor president Jose Lopez Portil- lo, was de komst van Carter re den te verklaren, dat hij, wan neer hij met Carter over olie spreekt, uitsluitend aan de be langen van zijn land - en niet aan Amerika's energieproblemen - zal denken. Hij zei ook, dat hoe succesvol Mexico ook zou kunnen zijn in het ontwikkelen van zijn olie rijkdom het er voor het eind van deze eeuw niet in zal kunnen slagen zijn werkloosheids vraagstuk op te lossen. „De olie- opbrengsten zullen worden ge bruikt om de enorme armoede binnen Mexico te bestrijden", zo zei hij. Als Mexico puur om het geld en de deviezen meer zou willen bin nenhalen dan daarvoor nodig is dan zou de economie van het land kunnen worden gerui- neerd, zo meent hij. De Mexicanen verbeiden met groot ongeduld de komst van Carter, die het begin zal kunnen betekenen van een ommekeer in de economische en politieke be trekkingen tussen beide landen, doch vooral, omdat zij menen, dat zij dankzij hun nieuw ver worven olierijkdom voor het eerst in de geschiedenis op ge lijke voet zullen kunnen onder handelen met hun machtige noorderbuur. Dit Mexicaanse vertrouwen is ge baseerd op olievoorraden, die even groot als, zo niet groter dan die van Saoedi-Arabië zouden kunnen blijken te zijn, en op het besef dat Mexico veel heeft van wat geïndustrialiseerde landen nodig hebben. .Wanneer de wereld problemen begint te krijgen met koolwa terstoffen als aardgas en olie zal Mexico een van de weinige lan den zijn dat over grotere hoe veelheden en langer zal be schikken dan wie ook", aldus Jorge Diaz Serrano, directeur van de Mexicaanse staatsolie maatschappij Pemex, die een monopolie heeft op de ontgin ning. ADVERTENTIE TSJAAD (Reuter) - Soldaten, trouw aan president Felix Mal- loem van Tsjaad, lijken een staatsgreeppoging van premier Hissene Habre te hebben verij deld na vuurgevechten die giste ren in N'Djamena urenlang duurdep. Franse commando's in volledige gevechtstenue werden te hulp geroepen om de buitenlanders in N'Djamena te beschermen. On der hen zijn tweeduizend Fran sen. De commando's stonden op wacht in Europeanenwijken van de hoofdstad. De gevechten van gisteren vorm den het hoogtepunt van een oude strijd om de macht tussen presi dent en eerste-minister. Hoe het gaat met Habrè is op dit ogenblik niet bekend. Tot voor een jaar leidde de premier de door Libië gesteunde guerrilla beweging Frolinat (nationaal be vrijdingsfront van Tsjaad). Hij liep naar de regering over na uit Frolinat te zijn gezet. Helikopters met boordgeschut vielen gisteren Habres woning aan en de regeringstroepen om singelden zijn leger in twee Afri kaanse buurtschappen van N'Djamena. Habre is een moslim uit het noor den van Tsjaad en hij heeft ge probeerd de mohammedaanse bevolking tegen de christenpre sident Malloem uit het zuiden, op te zetten. Het vechten begon gistermorgen. Volgens militaire kringen gingen de regeringstroepen na een be schieting van vijf uur van Habfes mannen tot het offensief over. De nationale radiostudio was klaarblijkelijk door de soldaten van de premier bezet alvorens hij afbrandde. Het schieten duurde tot in de avond voort, maar volgens de militaire kringen raakte de munitie van Habres soldaten op. De zwaarste gevechten hadden plaats in de Afrikaanse wijken van N'Djamena en dan vooral rondom de moskee Al Feisal, waar de meeste moslims onder de 500.000 inwoners wonen. Geen der partijen heeft gezegd hoeveel slachtoffers er gevallen zijn. In Tsjaad zijn ongeveer driedui zend Franse soldaten gelegerd. Ze werden er een jaar geleden naar toe gestuurd om een offen sief van Frolinat dat N'Djamena bedreigde, te keren. Frolinat be heerst nog altijd het noorden en de Fransen 'zitten op' de demar catielijn die Tsjaad opdeelt in twee bijna even grote, gebieden. Mini-Camp David" 21 februari WASHINGTON (AFP) - Het Israë- lisch-Egyptisch vredesoverleg zal op 21 februari in Camp David op ministerieel niveau worden hervat, zo heeft woordvoerder Hodding Carter van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken gisteren bevestigd. Wh ueze mini-Camp David die het resultaat is van Amerikaans pogen de impasse in het vredes overleg te doorbreken, zal wor den deelgenomen door de Egyp tische premier Chalil en de Israë lische en Amerikaanse ministers van buitenlandse zaken, Dajan en Vance.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13