Rij nconf erentie gaat niet door Zware druk op conferentie Puebla i Onderhandelingen tussen 'twee premiers' in Iran Zuidafrikaans weekblad kreeg mogelijk ook overheidsgeld Weer leden Rode Brigades in Italië gearresteerd Moboetoe: Belgische Oppositie Duitsland valt uit naar SPD troepen gaan hier opleiden ISRAEL WIL WEER ONDERHANDELEN Slag in het gezicht Nederland DONDERDAG 8 FEBRUARI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) JOHANNESBURG - Het schandaal rond het voormali ge ministerie van voorlich ting van Zuid-Afrika staat nog steeds in het middelpunt van de discussies in het Zuid- afrikaanse parlement. Giste ren heeft de vertegenwoordi ger van de oppositionele Pro gressieve Partij, Harry Schwartz, de regering be schuldigd dat het weekblad „To the point" - mede opge richt met hulp van de Neder landse uitgever Hubert G. Jussen en de vroegere hoofd redacteur van Elsevier, Mar tin W. Duyzings - minstens 4,5 miljoen rand (ongeveer 10 miljoen gulden) uit de staats kas had ontvangen. Premier P. W. Botha verklaarde dat hij en zijn regering on middellijk zullen aftreden en dat nieuwe verkiezingen zul len worden uitgeschreven, indien de oppositie in staat is om te bewijzen dat de leden van het zittende kabinet over dezelfde informatie beschik ken als dr. Connie Mulder, de vroegere minister van voor lichting en diens staatssecre taris dr. Eschel Rhoodie. Botha daagde de oppositie uit om voor de commissie-Eras mus, die het corruptie-schan daal onderzoekt, een getui genverklaring af te leggen. Hij zei verder dat de oppositie de regering voortdurend be schuldigt dat zij bepaalde in lichtingen over het schandaal geheim houdt, maar zij kan alleen deze beschuldigingen uiten indien zij werkelijk weet wat er achter de scher men gebeurde. Minister-pre sident Botha zei ten slotte dat yhij bereid was om de leider van de oppositionele partij van de Nieuwe Republiek, Raw, gelegenheid te geven om alle verklaringen van ge tuigen voor de commissie-Er asmus in te zien, als hij be looft dat hij de inlichtingen geheim zal houden. Botha verklaarde ook dat hij de minister van voorlichting, dr. Connie Mulder, had gedwon gen om uit de politiek terug te treden omdat deze zijn toen malige collega's niet volledig had geïnformeerd over de gang van zaken binnen zijn ministerie. Intussen zorgt ook generaal Hendrik van den Bergh, die als eeh van de belangrijkste getuigen in het gehele schan daal wordt beschouwd, voor nieuwe opwinding. Nadat hij verleden week een petitie te kende waarin geëist wordt dat hij zelf voor een gerechts hof wordt gedaagd, gaf hij de laatste dagen verschillende interviews, waarin hij onder meer verklaarde dat hij in staat was om Rhoodie, die in het buitenland is ondergedo ken, binnen drie dagen te vinden. Gisteren werd be kend dat de generaal, die tot verleden jaar de chef was van de gevreesde Zuidafrikaanse geheime dienst BOSS, bereid is om op een protestvergade ring van de Progressieve Fe derale Partij het woord te voeren. Deze protestvergade ring wordt gehouden om op nieuw zijn veroordeling te ei sen wegens medeplichtigheid aan het informatieschan daal. PUEBLA (ANP) - Vooral van de kant van de Braziliaanse bis schoppen wordt sterke druk uit geoefend op de conferentie van Puebla om vast te houden aan de lijn van Medellin en richtlijnen uit te werken voor bestrijding van de ongerechtigheid en ar moede. Kardinaal Lorscheider, een der drie presidenten van de algemene Zuidamerikaanse bis schoppenconferentie, noemt dit een der voornaamste taken van de R.K. kerk in Zuid-Amerika. De massale armoede onder het Zuidamerikaanse volk is volgens hem een der grootste zorgen van de Puebla-conferentie, vooral omdat tegenover extreme ar moede bij de meesten extreme rijkdom bij enkelingen staat. Het onbarmhartigst worden de arme massa's volgens kardinaal Lor scheider getroffen door de tech nische maatschappij, door de economische planning en door de massamedia. Met name de massamedia verwijt kardinaal Lorscheider, dat zij de mensen een nieuw levenspatroon willen opdringen. Hij beklemtoont dan ook dat de conferentie van Puebla in solida riteit met de armsten moet wer ken voor „een nieuwe samenle ving, waarin niemand aan de kant wordt gedrukt". Aan dit engage ment ontleent de conferentie van Puebla haar betekenis, aldus Lorscheider. Opvallend is, dat de secretaris-ge neraal van de Braziliaanse bis schoppenconferentie, bisschop Ivo Lorscheider, voor de Vati caanse radio in de gelegenheid is gesteld een kwestie aan te snij den, die in de grote openingstoe- ,Het is een slag in het gezicht van Nederland dat de conferentie is afgezegd. Aan de vooravond van de Europese verkiezingen is nu al gebleken dat we ver weg zijn van een Europees milieubeleid", liet CD A-woord voerder Cornelissen gisteravond weten. spraak van de paus voor de con ferentie van Puebla niet of nau welijks aan de orde is gekomen: de ideologie van de nationale veiligheid. Bisschop Lorscheider erkent dat iedere staat natuurlijk veiliggesteld moet zijn, maar die „staatsveiligheid mag niet over schat worden". Bisschop Lorscheider verklaarde vanuit Puebla voor de Vaticaanse radio, dat „het onaanvaardbaar is, dat men omwille van de staatsveiligheid en omwille van het behoud van het heersende systeem de basisrechten van de mens inkort of schendt, waar door de veiligheid van persoon en gemeenschap in gevaar wordt gebracht". tersconferentie is in Diisseldorf, waar ruim 30 gemeenten een symposium houden over de ver vuiling van de Rijn. met grote te leurstelling ontvangen. In Diis seldorf is het symposium „Scho ne Rijn" juist gepland aan de vooravond van de ministerscon ferentie. Met een resolutie wilden de ruim 30 Rijnoevergemeenten druk uitoefenen op de ministers conferentie van 19 februari. De gemeentebestuurders verlangen van de verantwoordelijke minis ters van Frankrijk. Duitsland, Zwitserland. Luxemburg en Ne derland dat de in 1976 in Bonn gesloten zout- en chemieverdra- gen snel worden uitgevoerd. TEHERAN, MOSKOU (DPA Reuter UPI) - De voorzitter van de opposi tiepartij het Nationale Front, Karim Sanjabi, heeft gisteren verklaard dat er tussen Bazargan en Baktiar onderhandeld wordt om te komen tot een vreedzame oplossing van de problemen in Iran. Op een persconferentie in het hoofdkwartier van ajatollah Chomeini werd de residentie van Chomeini uitgeroepen tot de ze tel van de voorlopige regering van Bazargan. Zodra Bazargan, die afgelopen maandag tot pre mier van de tegenregering werd benoemd, zijn ministers heeft aangesteld, zal de voorlopige re gering aan het werk gaan. Het Na tionale Front riep zijn aanhan gers op de tegenregering te steu- Aanhangers van Chomeini ver klaarden gisteren dat de officiële regering van Baktiar snel uiteen valt. Een groot aantal ambtena ren op het departement van Bak- Carter garant voor Thaise veiligheid WASHINGTON (Reuter) - Pre sident Carter heeft Thailand meegedeeld dat de Verenigde Staten beslist tot actie zullen overgaan als de gevechten in Kampuchea de veiligheid van Thailand bedreigen. "De Verenigde Staten hebben ons de verzekering gegeven en het vertrouwen dat ze niet lijdeloos zullen toezien als de situatie rondom ons esca leert", zo vertelde de Thaise premier tijdens een perscon ferentie. "De president heeft dit punt herhaalde malen be klemtoond", zo zei hij, zonder verder uit te weiden. Verklaringen als die van de drie Braziliaanse deelnemers aan de conferentie van Puebla worden afgelegd op de dagelijkse pers conferenties. Daarop worden echter geen mededelingen ge daan over het verloop van de be sprekingen in de hermetisch voor buitenstaanders afgesloten con ferentieruimten. Dit leidt tot speculaties over „harde strijd tussen de bisschoppen" tot berichten over „harmonische samenwerking". Opvallend is wel, dat in de persconferenties de progressieve richting binnen de Zuidamerikaanse bisschoppen het duidelijkst uiteenzet welke koers de conferentie moet varen. tiar zijn in staking gegaan uit pro test tegen de weigering van de premier af te treden, aldus me dewerkers van Bazargan. Dit werd tegengesproken door een adviseur van Baktiar, die ver klaarde dat het departement van de premier juist minder last on dervindt van dit soort moeilijk heden dan de overige ministeries. Aanhangers van Chomeini hebben de werkzaamheden op verschil lende ministeries tot stilstand gebracht en het kamp van de aja tollah liet weten van een aantal ministeries brieven te hebben ontvangen waarin de ministeries hun steun betuigen aan de voor lopige regering. Buitenlandse di plomaten meldden dat een "zit"-staking het werk op het mi nisterie van buitenlandse zaken bijna helemaal stil heeft gelegd. Na het Lagerhuis, heeft gisteren ook de Senaat in Teheran het wetsontwerp voor de opheffing van de gehate geheime politie, de Savak, goedgekeurd. Ook hecht te de Senaat zijn goedkeuring aan de wet waarbij de onschendbaar heid van oud-ministers en af gevaardigden wordt opgeheven. MILAAN (UPI/AP) - Antiterreur eenheden van de Italiaanse poli tie hebben gisteren opnieuw een slag toegebracht aan de stads- guerrillero's van de Rode Briga des met de arrestatie van twee mannen en twee vrouwen. De vier arrestanten worden be schuldigd van medeplichtigheid aan een reeks aanslagen in Noord-Italië. Met de arrestatie is het aantal leden dat deze week in Milaan is opgepakt en dat wordt verdacht van lidmaatschap van de Rode Brigades opgelopen tot negen. Volgens politie-functionarissen waren de arrestaties mogelijk geworden doordat het oppakken van de vijf anderen, de dag er voor, was geheimgehouden. Bij de eerste arrestaties waren do cumenten in beslaggenomen waarin de afspraak met de overi- wil zij antwoord geven op de no den van de mensen. Waarnemers menen dat de meeste bisschop pen, meestal van traditionele in slag, nog niet goed weten welke kant te kiezen, de geëngageerde lijn van de 15 procent progressie ve collega's of de voorzichtige koers, zoals die is uitgestippeld in het voorbereidend document van het secretariaat-generaal. In dit document blijft bijvoorbeeld het liberaal-kapitalisme van de Zuidamerikaanse regeringen, dat door Helder Camara scherp wordt aangevallen, practisch helemaal buiten schot. In elk geval hebben afgelopen zon dag vele bisschoppen van de con- In de Iraanse hoofdstad werd gis termiddag door enkele honder den aanhangers van Chomeini gedemonstreerd. De demonstra ties verliepen rustig. De militaire autoriteiten van de stad hebben de avondklok met een uur bekort en de inwoners mogen nu tot 's avonds twaalf uur (plaatselijke tijd) op straat blijven. De Sowjet-Unie verklaarde giste ren dat de officiële regering van Iran alleen dank zij de steun van de VS de eisen van de overgrote meerderheid van het volk naast zich neer kan leggen. Het officiële dagblad, Prawda, schreef dat je de tegenstanders van de sjah nauwelijks kunt omschrijven als oppositie. Zij vertegenwoordigen een overweldigende meerder heid van het volk, zij vertegen woordigen de verschillende la gen van het volk en bepalen in feite het dagelijkse leven. De Prawda herhaalde zijn kritiek op de VS "onder het mom van bui tenlandse hulp krijgt Iran wa pens en adviseurs, er op gericht de volksbeweging te ondermij- ge vier, de volgende dag, stond aangekondigd. In het kader van het onderzoek naar de moord op de voormalige Italiaanse premier Aldo Moro heeft de politie gisteren ook de journalist Ernesto Viglione, werkzaam voor radio Monte Carlo, gearresteerd. De journalist was in een tijdschriftartikel ge noemd als bemiddelaar tussen christendemocratische parle mentariërs en leden van de Rode Brigades. Hij werd aangehouden op beschuldiging van het aan moedigen tot misdadige activi teiten en het afleggen van een valse getuigenverklaring. De schrijver van het artikel in het in Rome verschijnende weekblad "l'Espresso", Gian Luigi Melega, beweerde dat Viglione had be middeld in een ontmoeting tus sen een christendemocratische ferentie tijdens predikaties in omliggende parochies met kracht verzekerd, dat er zo'n broederlijk overleg was en grote eensgezindheid. Maar de mees ten vonden het toch wel nodig om het gebed van de gelovigen te vragen voor meer eenheid. Kar dinaal Primatesta van Cordoba in Argentinië formuleerde het heel duidelijk in de parochiekerk van het dorp Cholula: „Wij zijn als vrienden en broeders. Laat ons allemaal bidden, opdat God ons doet groeien in geloof en een heid". De zeer progressieve Braziliaanse kardinaal Paulo Evaristo Arns legde in de plattelandsparochie van Huexotitla de nadruk op een ander soort eenheid, namelijk de eenheid van problemen waar voor alle bisschoppen in Zuid- Amerika staan. Hij zei de gelovi gen daar, dat de problemen in Mexico precies dezelfde zijn als in Brazilië. "En dat", zo zei hij, "geeft eenheid aan ons hart, na melijk het zoeken naar gerech tigheid voor allen". (Van onze correspondent) BONN - SPD-secretaris-generaal Egon Bahr is van mening dat er in de Bondsrepubliek een hyste risch debat dreigt over de ont spanning tussen Oost en West. Volgens Bahr is de CDU-CSU- oppositie hiervoor verantwoor delijk Dit zei hij gisteren in een interview met de Duitse televi- Bahr verwijt de oppositie SPD- fractievoorzitter Herbert Wehner te hebben gebombardeerd tot „zondebok" on; te fulmineren te gen de Duitse ontspanningspoli- tiek. Wehner heeft verklaard dat dc bewapening van de Sowjet- Unie „defensief van aard" is. Bo vendien heeft hij in een interview gezegd dat hy het niet eens is met de houding van minister Gen- scher van buitenlandse zaken (FDP) met betrekking tot ontwa peningsonderhandelingen. De oppositie noemde Wehner daar op een „veiligheidsrisico". Wehner heeft gisteren in een ver haal in de Hamburger Anzeigen und Nachrichten geschreven dat de „veiligheidsdiensten nog niet in actie zijn gekomen" om hem „achter slot en grendel" te zetten. In de laatste, serieus bedoelde alinea, verwijst Wehner naar de regeringsverklaring van bonds kanselier Schmidt. Daarin staat onder andere dat „realiteitszin nodig is" en dat „een vertekend beeld van de werkelijkheid de blik vertroebelt". Hiermee is het door de oppositie verspreide beeld van de „agressieve, Russi sche beer" bedoeld. Volgende week beraadt het West- duitse kabinet zich op een ant woord op de vragen van de oppo sitie met betrekking tot de ont- wapenings- en veiligheidspoli tiek. Door ziekte van minister Genscher gebeurde dat gisteren niet. Volgens bondskanselier Helmut Schmidt bestaat er tussen het kabinet en de regeringspartijen geen diepgaand meningsverschil over de ontwapeningspolitiek. Er moet echter nog over enkele za ken worden gediscussieerd, die nauw met elkaar verbonden zijn: de modernisering van nucleaire wapens, de inhoud van een mo gelijk SALT-II I-akkoord (over het eigen Europese kernwape narsenaal) en de onderhandelin gen in Wenen over een geleidelij ke vermindering van de troepen sterkte in Midden-Europa. Schmidt heeft er nog eens de na druk op gelegd dat. als het erom gaat een tegenwicht te vormen tegen de Russische overmacht aan middellange afstandsraket ten, de Bondsrepubüek niet van haar Westeuropese bondgenoten mag worden geisoleerd. senator en een lid van de Rode Brigades. De contacten beoog den de politie in staat te stellen in augustus vorig jaar de leiders van de terroristen tijdens het voorge stelde onderhoud te arresteren. De ontmoeting werd afgezegd. In het artikel werd tevens een lid van de Rode Brigades geciteerd die beweerd zou hebben dat de ontvoering van Moro en diens dood was uitgevoerd onder lei ding van twee onbekende parle mentariërs en iemand "die ban den onderhield met het Vati- kaan." De magistraat die het onderzoek in de zaak Moro leidt, Achille Ga- lucci, ondervroeg gisteren de au teur van het artikel. Over het on derhoud werd niets meegedeeld, maar Galucci zou in verband met het artikel nog anderen onder vragen. KINSJASA (UPI/Reuter) - Presi dent Moboetoe Sese Seko heeft gisteren gezegd dat de komst van Belgische parachutisten naar Zaïre uitsluitend bedoeld is om behulpzaam te zijn bij de oplei ding van Zaïrese militairen en om een Belgisch contingent af te los sen dat in Zaïre is gestationeerd. De president zei ook dat behalve met België samenwerkingsak koorden waren gesloten met Frankrijk en China, op grond waarvan elk land een brigade voor Zaïre zal opleiden. Er zijn al vijftig Franse instructeurs bezig met het oefenen van Zarese para chutisten. De Franse regering is echter niet van plan troepen naar Zaïre te zenden, zo heeft een woordvoerder van de Franse pre sident gisteren verklaard. Presi dent Moboetoe van Zaïre heeft la ten weten dat de situatie in zijn land een dergelijke veronder stelling niet rechtvaardigt, zo voegde hij eraan toe. De woordvoerder van het Belgi sche ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in Brussel categorisch ontkend dat alarme rende berichten uit Zaïre voor de Belgische regering de reden ge weest zouden zijn om Belgische para-commando's naar Zaïre te sturen. JERUZALEM (Reuter) - Israël is bereid tot hervatting van de vre- desbeperkingen met Egypte en de Verenigde Staten, zo is giste ren van officiële bronnen in Jeru zalem vernomen. Premier Menachem Begin zal van daag met het kabinet de uitnodi ging van president Carter be spreken de onderhandelingen te hervatten. De instructies voor minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan, die Israël op die be sprekingen zal vertegenwoordi gen, worden zondag door het ka binet opgesteld. De uitnodiging van president Car ter aan Israël en Egypte terug te keren tot de onderhandelingsta fel is de jongste Amerikaanse Israël wil een nieuwe stad vestigen op de bezette westelijke Jor- daanoever. Dit heeft radio Tel Aviv gisteren aangekondigd. De bekendmaking kwam een paar uur nadat Israël de uitnodiging had ontvangen voor de hervat ting van de vredesbesprekingen met Egypte. De Israëlische staatsradio deelde mee dat de ministeriële commis sie belast met vestigingszaken onder leiding van de minister van landbouw Ariel Sharon plannen heeft goedgekeurd om een nieu we stad 'Ephrat' te bóuwen in Hebron, ten zuiden van Jeruza lem. Cornelissen wil van Tuynman pre cies weten op welke gronden de ministers van Duitsland, Zwit serland en Frankrijk hebben be sloten niet naar Luxemburg te komen. Voorts eiste hij dat de be trokken Nederlandse bewinds lieden (verkeer en waterstaat, milieu en buitenlandse zaken) alles in het werk stellen om een efficiënte aanpak van de sanering van de Rijn voortgang te laten vinden. De volksvertegenwoordigingen in de Rijnstaten waren vanmorgen nog niet op de hoogte gebracht van het niet-doorgaan van de mi nistersbijeenkomst. Op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag zijn begin deze week de geruchten over afgelasting van de conferentie binnengeko men. Inmiddels heeft zowel het departement van buitenlandse zaken als van verkeer en water staat bevestigd dat de Rijnstaten, uitgezonderd Nederland, de agendapunten in Luxemburg „niet al te substantieel" vonden om bij elkaar te komen. Nu de ministers het hebben laten afweten, overweegt het CDA voorstellen te doen de Rijnver vuiling op het hoogste regerings niveau (door de premiers van de Rijnstaten) te bespreken. Vol gens het CDA zijn er voldoende zaken die de ministers van de Rijnlanden in Luxemburg had den kunnen aanpakken. „Twee jaar na de ondertekening van de verdragen is nog steeds geen uit voering gegeven aan de overeen gekomen maatregelen ter beper king van de vervuiling van de Rijn. Het zout- en chemisch ver drag dient nog nader te worden ingevuld. Nog altijd hebben de ministers geen overeenstemming bereikt over het openbaar maken van de lozingsgegevens van in dustrieën langs de Rijn. Voorts moet nog aan een standaardisatie en vooral een coördinatie van me tingen van afval in de Rijn wor den gewerkt. En hoe staat het met de verschillende inventarisatie lijsten van gevaarlijke stoffen? Allemaal zaken die om een snelle afwerking vragen. Het is een bij zonder slechte zaak dat de confe rentie geen doorgang vindt", meent Cornelissen. De problemen rond de Franse ka- limijnen liggen er ook nog steeds. Frankrijk is het zoutverdrag niet nagekomen. De Fransen zouden voor het begin van dit jaar begin nen met de opslag van 20 kg per seconde. In Luxemburg werd een beslissing verwacht over een aanvullende overeenkomst, waarbij de Fransen zich zouden verplichten van het Franse kali- zout 40 kg per seconde te gaan opslaan. Het niet-doorgaan van de minis- Moboetoe Sese Seko. Jane Fonda protesteert (Van onze correspondent) DEN HAAG - De uitvoering van de internationale ver dragen ter beperking van de vervuiling van de Rijn is op de lange baan geschoven. Geheel onverwacht gaat de ministersconferentie, die op 19 februari in Luxemburg zou worden gehouden, niet door. Duitsland, Zwitserland en Frank rijk blijken de agendapunten van de conferentie niet belangrijk genoeg te vinden om bijeen te komen. Het niet-doorgaan van de ministersconferentie is gisteren in politiek Den Haag als een bom ingeslagen. Het CDA zal minister Tuynman (verkeer en waterstaat) vandaag mondeling vragen de Tweede Kamer zo snel mogelijk tekst en uitleg te geven over de plotselinge annulering van de bijeenkomst. LOS ANGELES - De Amerikaanse actrice Jane Fonda deelt pamfletten in Los Angeles. Werkende vrouwen protesteerden gisteren tegen discri- hun werk.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9