Kritiek van YYD op beleid Van der KI a au w 'Warschaupact wordt langzaam sterker' Zwollenaar zorgt met grap voor opschudding Onderzoek relatie kanker-kerncentrales Inzake Zuid-Afrika Chinese ambassadeur Uit in de Randstad Staatssecretaris blijft bij sluiting Bronbeek Huisbaas biedt vierduizend woningen aan VOLGENS MINISTER SCHOLTEN Uitstel debat over verkeersveiligheid DONDERDAG 8 FEBRUARI 197!) ZWOLLE (GPD) - Half Zwolle heeft gisteravond dubbel ge legen van de pret die de 23-ja- rige boekdrukker Jelle Ster ken uit die stad hen had be reid met zijn welhaast gren zeloze fantasie. Met zijn ver zinsel over agressieve meeu- de Overijsselse hoofdstad bij gebrek aan ander voedsel met hun vlijmscherpe snavels tot hun ontbijt trachtten te ver werken, heeft hij het och tendblad De Telegraaf lelijk te kijk gezet. En dat niet al leen. Via De Telegraaf kwam het Duitse sensatieblad Bildzei- tung tot een groots opge maakt artikel over de bloed dorst van de Zwolse meeu wen. Dat had weer tot gevolg dat talloze Duitse natuur vrienden zich verontwaar digd tot het Zwolse gemeen tebestuur wendden, omdat dit bestuur volgens de Bild zeitung met grote hoeveelhe den gif probeerde de meeu wenstand uit te dunnen. De grap van Jelle Sterken werd opgebouwd op een wedden schap om niet meer dan vijf tientjes. Doordat er steeds meer berichten in de media verschenen over de ramp spoed die de strenge winter de vogelstand bereidde, kwam hij op de gedachte De Telegraaf te tippen over meeuwen die op het indus trieterrein mensen aanvielen. Het ochtendblad slikte het bericht na enig aarzelen en verzocht Jelle om een inter- Sterken, geschrokken van de happige journalisten, hield de boot enigszins af maar verzon en passant wel enige algeme ne namen voor de mensen die door de meeuwen zouden zijn gebeten. Pekelbach en Mul der heetten ze volgens de jon geman, maar meer wist hij niet. Tot zijn verbazing en schrik ontdekte hij twee dagen latei- op de frontpagina van het ochtendblad in geuren en kleuren zijn eigen verzonnen meeuwen-story. In hun ijver hadden de journalisten de namen van de drie zoge naamde slachtoffers van Sterken van voorletters en geslacht voorzien. Bij het ar tikel werd een montagefoto afgedrukt van een vrouw met op de achtergrond enige ac tieve meeuwen waarvan Sterken zeker weet dat hij niet ter plaatse gemaakt kan zijn. De Duitse Bildzeitung maakte het nog bonter. Dit blad wist te melden dat de vrouw op de foto met doorgepikte pols slagaders in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Ook de „41-jarige sterke am bachtsman Johannes Mul der".werd lelijk gewond, wist Bildzeitung te berichten. Het blad trok plastische vergelij kingen met de' horror-film The Birds van Hitchcock en voegde eraan toe dat de ge meente Zwolle de vogels met gif te lijf was gegaan. Diverse milieu-organisaties uit Berlijn en Hamburg bestook ten daarop de Zwolse autori teiten met de mededeling dat het geen manier van doen was om hongerige vogels domweg van kant te maken. Eén dreigde zelfs Prins Bernard in te schakelen als de gemeente door zou gaan met de massa moord. Toen Sterken had vastgesteld dat zijn grap wat al te zeer uit de hand was ge lopen, zocht hij de plaatselij ke pers op om te biecht te gaan. ADVERTENTIE HAVANA ClUB DEN HAAG (GPD) - Er komt toch een onderzoek naar de al of niet aanwezige relatie tussen kanker onder de bevolking die in de buurt van kerncentrales woont. „Met het oog op de ongerustheid van de bevolking in de omgeving van de kernenergiecentrales, zal in eerste instantie op deze bevol kingsgroepen de aandacht wor den gericht". Dat heeft mevrouw Veder-Smit (staatssecretaris Volksgezond heid) gisteren gezegd naar aan leiding van Kamervragen door de VVD'ster Vrijlandt-Krijnen. Die had na een televisie-uitzending over het verband leukemiekern- centrales gereageerd. In Duits land was nogal wat leukemie rond Lingen (vlak over de grens bij Emmen) aangetroffen. Mevrouw Veder-Smit zegt nu dat epidemiologisch onderzoek naar de kankerfrequentie bij de be volking rondom de kerncentrales in Nederland momenteel niet plaatsvindt. Op wetenschappe lijke gronden bestaat er volgens de staatssecretaris geen aanlei ding toe. Maar ondanks dat wetenschappe lijk geen relatie kankerkernstra ling is aangetoond gaat het minis terie wel na op welke wijze on derzoek naar chemische en fysi sche kankerverwekkende facto ren in het milieu uitvoerbaar is. Men wil op het ministerie met name weten of er betrouwbare statistische gegevens zijn of ver kregen kunnen worden. Er wordt nu een diepgaand onder zoek ingesteld rond Lingen door het Bundes Gesundheidsamt. Door het „Instituut voor Biologi sche Zekerheid" uit Bremen was namelijk een groter aantal kan kergevallen onder kinderen ont dekt. „Deze door navraag verkre gen gegevens zijn van medische zijde niet bevestigd en overigens ook niet te toetsen, omdat het in stituut weigert zijn basis-mate riaal ter beschikking te stellen van de Duitse gezondheidsauto riteiten". Volgens de Duitse regering gaat het rond Lingen om „een niet door de feiten gestaafde bewering". Het door de Duitsers te publiceren rapport over de kankergevallen rond Lingen zal door mevrouw Veder-Smit aan de Tweede Ka mer worden aangeboden. Ze beloofde gisteren ook dat diver se wetenschappelijke rapporten over de volksgezondheidsaspec ten van kernenergie in de dit jaar te starten „maatschappelijke dis cussie" zullen worden inge bracht. DEN HAAG (ANP, GPD) - De meerderheid van de WD- fractie is het niet eens met het beleid dat minister Van der Klaauw ten aanzien van Zuid-Afrika voert. Dit bleek toen het VVD-Tweede Kamerlid Bolkcstein, gis teren tijdens de behandeling van de begroting 1979 van buitenlandse zaken, verklaarde dat de fractiemeerder heid geen voorstander is van een olie-embargo tegen Zuid-Afrika. De Nederlandse afgevaardigde in de VN-assemblee heeft onlangs een oproep tot een olie-embargo gesteund. Minister Van der Klaauw heeft, o.m. in de VN-assemblee. ver klaard dat indien Zuid-Afrika zijn beleid van rassendiscrimina tie niet verandert, 'er geen andere keus overblijft dan de druk door economische sancties te vergro ten. In dat geval zal Nederland een dergelijk beleid bevorderen en steunen'. Bolkestein verklaarde dat de WD 'voorshands' niet voor het in strument van economische dwangmaatregelen kiest, omdat het 'niet doelmatig' is, de 'onder drukking zal vergroten', 'de ge- matigdenin het kamp van de ver- kramptes zal drijven', 'grote en langdurige ellende voor de zwar te bevolking zal beteken' en 'niet geloofwaardig' is wanneer het alleen op Zuid-Afrika wordt toe gepast (en niet bijv. op Rusland). Volgens de VVD zijn 'diplomatieke druk', 'een dialoog met alle groe pen in Zuid Afrika', en 'investe ringen op voorwaarde van de EG- gedragscode' doelmatiger. Waardering Het CDA, bij monde van Joep Mommersteeg, toonde 'waarde ring' voor de wijze waarop Ne derland in de VN over de veertien resoluties over Zuid-Afrika heeft gestemd. Op Zuid-Afrika moet 'optimale politieke druk' worden uitgeoefend, 'de dreiging met sancties moet groter worden'. Ter Beek (PvdA) had daarentegen de economische dwangmaatre gelen "het laatste vreedzame middel" genoemd om de ontwik kelingen in Zuidelijk Afrika te keren. Hij sprak zich uit voor een olie-embargo tegen Zuid-Afrika, en wel om drie redenen: op die wijze kan worden verhinderd dat Zuid-Afrika helpt bij de ontdui king van het al bestaande embar go tegen Rhodesië, er wordt druk uitgeoefend op Zuid-Afrika om zich terug te trekken uit Namibië, en het kan een bijdrage beteke nen tot beëindiging van het apartheidsregime in Zuid-Afrika. Incident Gisteren speelde ook het nog im mer niet uitgewoede "incident" over Van der Klaauws kritiek op zijn voorganger een rol in het de bat. De directe voorganger van de minister, mr. Max van der Stoel (PvdA), stelde dat de minister "over de schreef' is gegaan, door te stellen dat het kabinet-Den Uyl te zeer vasthield aan eigen stand punten en niet voldoende bereid was mee te zoeken naar oplossin gen in EG- en NAVO-verband. "Nederland was onder het kabinet- Den Uvl in EG en NAVO een las tige, maar gerespecteerde part ner", aldus Van der Stoel, "niet, zoals thans, een brave en onop gemerkte". Van der Stoels frac tiegenoot Relus ter Beek noemde Van der Klaauws beleid in het al gemeen "zwalkend" en hij stelde de vraag: "Hoe lang is deze minis ter nog te handhaven?" AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 9 en 13 feb 20.15 uur. Amsterdams Philh. Orkest o.l.v. Ken-Ichiro Kobavashi; 10 feb., 20.15 uur, Ned. Kamerorkést o.l.v. Antonio Janigro; 12 feb.. 20.15 uur, Henryk Szeryng, viool en Ingrid Haebler. piano; 14 feb., 20.15 uur. optre den van Elton John. 15 feb., 20.15 uur, Alexandre Lagova, gitaar. Kleine zaal: 9 feb., 20.15 uur, Anne Hoancn, mezzo-sopraan, Theo Bruins en Gerard van Blerk, piano, Willy Goudzwaar en Michael de Roo, slagwerk; 13 feb., 20.15 uur. Benjamin Luxon, bariton en David Willison, piano; 14 feb., 12.30 uur, lunchconcert; 14 feb., 20.15 uur, Robert Benz, piano; 15 feb., 20.15 uur, Maurits Bosman, viool en Gérard van Blerk, piano. Stadsschouwburg: 9 en 10 feb., 20.15 uur. Publiekstheater met "Drie zusters" van Tsjechow; 11 feb., 14.CO en 15 feb., 20.15 uur, het Nationaal Ballet; 14 feb., 20.00 uur, Ned. Opera Stichting met "Carmen" van Bizet. Carré: 9 t/m 14 (behalve 12) feb., 20.15 uur, 11 feb. ook 14.00 uur, Amsterdams Volkstoneel met "Rooie Sien" van Marius Spree: 12 feb., 20.15 uur, optreden van Billy Joel; 15 feb., 20.15 uur, Jasperi- na de Jong in "Thuis Best". De Brakke Grond: 9 t/m 15 feb., 20.30 uur. Theaterunie met "Nacht rit" van Bernlef. Centrum Bellevue: 9 t/m 15 (behalve 11 en 12) feb., 20.30 uur, Paul Beudel Produkties met "Terug naar Soweto" van Steve Wilmer; 9 en 10 feb.. 20.30 uur "Roosje en het Prijsdier" van Harald Mueller en Gilly Fraser. Nieuwe de Ia Mar: 9,10 en 11 feb., 20.15 uur, Caro van EyckenGuus Hermus in "Een gelukkige hand" van Coburn; 12 t/m 15 feb., 20.15 uur, Fons Jansen in "Fons Jansen 5". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 9, 10, 11 en 13 feb 20.15 uur, Haagse Comedie met "De repetitie, of de bestrafte liefde" van Anouilh; 11 feb., 14.00 uur, Haagse Comedie met "Pijlers van de samenle ving" van Ibsen. Congresgebouw: 11 feb., 20.15 uur, optreden van Elton John: 12 feb., 20.30 uur Ned. Kamerorkest o.l.v. Antonio Janigro; 13 feb.. 20.15 uur, optreden van Billy Joel. 14 feb., 20.15 uur, Don Kozak- kenkoor. Circustheater: 11, 13, 14 en 15 feb., 20.15 uur. Bram en Freek "Neerlands Hoop Code". HOT-Theater: 9, 10, 11. 14 en 15 feb., 20.30 uur. Haagse Comedie met éénacters "Audiëntie" en "Brand in het souterrain"; 11 feb., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met "Padoedepoppelos"; 13 feb 20.30 uur, Mickery: Theatre X met "Every man gets the news". Diligentia: 9 en 10 feb., 20.15 uur, cabaret Marijke en Sieto Hoving "Geloof, hoop en liefde"; 11 feb., 11.30 uur, muziekprogramma, 11 feb., 14.30 uur, Jean-Bernard Pommier, piano; 12 feb., 20.00 uur, lezing "Kernen van melkwegstelsels" door prof. dr. H G. van Bueren; 13 feb., 20.30 uur, kamermuziek doorleden van het Resi dentie-Orkest; 14 feb., 12.30 uur, lunchprogramma; 15 feb., 20.15, trio d'archi di Roma. Appeltheater: 9, 10, 13, 14 en 15 feb., 20.30 uur, Appeltheater met "De feeks" Theater aan de Haven: 9 feb., 20.30 uur. Nieuwe Komedie met "La vie en Rose": 10 feb., 20.30 uur, verfilmd werk van W.F. Hermans. Theater in de Steeg: 9 en 10 feb., 20.30 uur. cabaret Stepinstepuit "De kop in het zand"; 11 feb., 14.30 uur, Haags sprookje Toneel met "De legpuzzel van Leo Pardo". Theater Pepijn: 9 en 10 feb.. 20.30 uur. cabaret Inkeep met "Zand erover"; 11 feb., 15.00 uur. jazz in Pepijn. Theater de Tobbe, Voorburg: 11 feb.. 11.30 uur. koffieconcert m.m.v. leden van het Residentie-Orkest: 13 feb.. 20.30 uur, "De geparfumeerde nachtmerrie" film van Tahimik. LEIDEN Leidse Schouwburg: 9 feb., 20.15 uur. Mechels Miniatuur Theater met "Jan Rap en z'n maat" van Yvonne Keuls; 10 feb., 20.15 uur, Marjol Flote en Robert Kreis "Marjol en Robert samen". LAK-Theater: 9 feb., 20.30 uur, Wespethcater met "Sleurdan, do vemans"; 10 feb., 20.30 uur, toneelgroep De Appel met "Netvlies" van Peter van der Linden; 11 feb., 15.00 uur, kindervoorstelling: Haags Marionettentheater met "De Gouden Schelp"; 15 feb., 20.00 en 22.30 uur. LAK-Cinema: "Baron von Munchhausen". Stadsgehoorzaal: 11 feb.. 11.30 u klarinet. Wim Serlie, piano er Lokhorstkerk: 10 feb., 20.30 uu o.l.v. Nico van der Meel. K O-gebouw: 13 feb.. 20.001 koffieconcert met Bas de Jong, Maurits Bosman viool. kamerkoor Collegiom Musicom 14 feb., 20.15 uur, Rijksdaalderconcert r DEN HAAG (GPD) - Tot tegen het middernachtelijk uur heeft staatssecretaris Van Lent (defen sie) gisteren bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer geweigerd te capituleren voor het verlangen zijn besluit om het militaire tehuis Bronbeek te sluiten, op te schorten. De be windsman, op zijn huid gezeten door kamerleden van oppositie- en regeringspartijen, wilde zich niet gewonnen geven. Hij kwam na hard doordrukken van vooral WD-woordvoerder Ploeg niet verder dan de toezegging dat „el ke maatregel ter uitvoering van de beslissing wordt opge schort". Ploeg, duidelijk teleurgesteld over de weigerachtige houding van Van Lent, kwam gisteren in het begin van de avond met zijn al eerder aangekondigde motie, waarin om opschorting van de beslissing het Arnhemse tehuis voor oud-militairen te sluiten, gevraagd wordt. In de heftige de batten tussen de bewindsman en de Kamer werd duidelijk dat die motie niet alleen door het CDA maar ook door de PvdA mede wordt gesteund. Ploeg was na de povere toezegging van Van Lent niet van plan te voldoen aan het verlangen van de bewindsman zijn motie in te trekken. „Wacht maar tot u mijn nota over de sluiting van Bronbeek gelezen hebt", was vrij vertaald de enige handreiking die de staatssecreta- Van Lent ris wilde bieden. Die nota, die er op zeer korte termijn zal komen, moet de Kamer inzicht geven in alle argumenten die het ministe rie bij elkaar kan garen om vast te houden aan het plan tot sluiting. Waarom die argumenten bij de begrotingsbehandeling niet op tafel konden komen, bleef on duidelijk. De Kamer moést het nu doen met de belofte dat over die nota in een (besloten) com missievergadering nader van ge dachten kan worden gewis seld. SCHIPHOL - Op Schiphol is gis termiddag de nieuwe ambassadeur van de Volksrepubliek China in ons land. mevrouw Ding Xuesong. aangekomenZij is de eerste vrouw die als ambassadeur van China in het buitenland is benoemd. Mevrouw Ding Xuesong werd in april 1918 in de Chinese provincie Szechuan geboren. Na sociale we tenschappen te hebben gestudeerd is de nieuwe Chinese ambassadeur enige tijd werkzaam geweest voor het nieuwsagentschap Hsinhua. Later is zij in dienst getreden van het Chinese ministerie van buiten landse zaken. De laatste tijd heeft zij zich onder meer bezig gehouden met de officiële bezoeken van bui tenlandse hoogwaardigheidsbe kleders aan China.Zo heeft zij reeds kennis gemaakt met minister Van der Klaauw van buitenlandse za ken toen deze kortgeleden een offi cieel bezoek aan China bracht. Mevrouw Ding Xuesong is weduwe. Zij is gehuwd geweest met een com ponist. ROTTERDAM (ANP) - Huiseige naar H. J. P. Fennis heeft de ge meente Rotterdam zijn vierdui zend huizen in de Maasstad te koop aangeboden. Fennis vraagt zestig miljoen gulden voor zijn Rotterdamse woningbezit. Volgens het stadhuis heeft het col lege van burgemeester en wet houders nog geen beslissing ge nomen over het aanbod, maar volgens een woordvoerder vraagt Fennis 'veel te veel'. De gemeente ligt al jaren in de clinch met de 'mammoethuis baas' uit Wassenaar. Fennis wei gert mee te werken aan stadsver nieuwing, onderhoudt zijn hui zen nauwelijks en weigert de miljoenenvordering te voldoen die de gemeente heeft wegens achterstallig onderhoud. DEN HAAG (ANP) - De krachtsverhouding tussen NAVO en Warschaupact verschuift onmiskenbaar ten gunste van het War schaupact. Minister Scholten van defensie stelde dat gisteren in de Tweede Kamer bij de be handeling van de defen siebegroting. „De positie van de NAVO is thans niet zo zwak dat zij uitnodigt tot agressie. Zij is ook niet zo sterk dat geen enkel ge vaar te duchten valt", al dus de bewindsman. Met het plan van dit kabinet tol 1983 hot defensiebudget tot drie procent te verhogen zullen vol gens Scholten de structurele problemen van noodzakelijke materiaal-aanpassingen nog niet zijn opgelost. "Er is echter ook geen sprake van een stoplap", zei hij, zoals het D'66-kamcrlid Brinkhorst in eerste termijn had gesuggereerd. De meergelden zullen worden gebruikt voor het lange termijn defensieprogram ma en het oplossen van knelpun ten. Scholten ontkende tevens dat de militairen het op zijn mi nisterie voor het zeggen hebben. De politieke leiding stelt bij de defensiebegroting de randvoor waarden vast. De militaire plan nen worden daarbinnen vastge steld. Centraal in het beleid van Scholten staat volgens zijn eigen woorden de afweging van de de- fensiebelangen tegenover de an dere belangen in ons land. Scholten verweet het vorige kabi net grote tekorten te hebben la ten ontstaan in de investeringen. "Niet aan de uitgangspunten van de defensienota 1974 van het vo rige kabinet schortte het, wij werken op basis van die nota ver der. Het schortte echter wel aan de invulling van die nota", zei de bewindsman. De minister zag weinig in het alter natieve plan dat het PvdA-ka- merlid Stemerdink in eerste ter mijn naar voren bracht. Stemer dink denkt daarmee tachtig mil joen gulden op de defensiebegro ting te kunnen bezuinigen. De verhoging van de ontslagleeftijd die Stemerdink opperde, zal vol gens Scholten op korte termijn echter in het geheel geen bespa ringen opleveren. Bovendien is daarover nog overleg gaande met de belangenverenigingen. Minder geld uittrekken voor wer ving van personeel, acht hij on verstandig. Staatssecretaris Van Lent bena drukte juist dat ook defensie problemen ondervindt bij het aantrekken van personeel, met name voor de automatiserings- en accountantsdiensten. DEN HAAG (GPD) - Onvoldoende voorbereiding van minister Tuijnman van verkeer heeft gis teren de PvdA-fractie in de Tweede Kamer ertoe gebracht een week uitstel te bewerkstelli gen voor de interpellatie over de verkeersveiligheid, die vandaag zou worden gehouden. Ed van Thijn had om de interpella tie gevraagd, nadat hem was gebleken dat van de overheveling van bevoegdheden van de Direc tie verkeersveiligheid van het ministerie van verkeer en water staat naar een zelfstandige dienst van die naam, tot dusver niet veel terecht was gekomen. Voor Van Thijn was dit niet aanvaardbaar omdat, zoals hij het stelde, elke dag uitstel meer doden en ge wonden in het verkeer tot gevolg heeft. Om de overheveling te be werkstelligen had hij enkele maanden geleden een motie in gediend. Die was toen aangeno men met de steun van PvdA, VVD, D'66 en PPR Met de indruk dat WD-minister Tuijnman tot dusver niet veel aan de verlangde wijzigingen had ge daan, hadden Van Thijn en VVD'er Van de Ven dinsdag een gesprek met de minister gevoerd „om erachter te komen op welke lijn hij zat". Gebleken was dat de minister de motie wel wilde uit voeren, maar intern nog geen en kele maatregel had genomen, zo dat hij bij de interpellatie tegen over de Kamer niet meer had kunnen verklaren dan dat "de zaak zijn v volle aandacht" had.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7