Vele ontslagen in en kleuter- lager onderwijs Bedrijven krijgen voorrang het gebied Roomburg in Leiden vraagt te worden ontzien bij bezuiniging Leerlingenaantal in Leiden daalt snel MOGELIJK GEEN ENKELE WONINGBOUW Eerste spinazie brengt in Leiden f 5.10 per kilo op Actief in vrije Examens DONDERDAG 8 FEBRUARI 1979 LEIDEN LEIDEN - Op 1 augustus moeten bij het Leidse kleuter- en lager onder wijs in totaal 23 arbeids plaatsen verdwijnen. Evenzovele onderwijzers, onderwijzeressen en kleuterleidsters zullen op die datum hun ontslag krijgen. Het ongekend grote ontslag is een gevolg van de daling van hel aan tal leerlingen in de afgelopen ja ren. Voorde betrokken scholen is het gevolg dat men klassen zal moeten samenvoegen. In twee gevallen - de openbare lagere Du Rieuschool en de protestants- christelijke "Wegwijzer" - gaat de school volledig dicht. Niet eerder moesten er binnen het Leidse kleuter- en lager onder wijs zoveel arbeidsplaatsen tege lijk vervallen. Het zwaarst wordt volgens de prognoses het protes tants-christelijk onderwijs ge troffen. Daar zullen 6 kleuterleid sters en 4 onderwijzers moeten worden ontslagen. In een aantal gevallen hebben zij zelfs al een ontslagaanzegging in de bus. Het openbaar onderwijs zal hoogstwaarschijnlijk op 1 augus tus 7 leerkrachten minder tellen dan nü, de katholieke scholen moeten het met 5 of 6 minder doen. Vooral de scholen in de ou de stadsdelen moeten leerkrach ten afstaan. In de Merenwijk ko men er nu en de komende jaren leerkrachten bij, maar dat weegt niet tegen de ontslagen op. Weer werk Toch hoopt men binnen het Leidse onderwijs de ontslagen perso neelsleden óf direct, of binnen niet te lange tijd weer aan het werk te hebben. Voor alle schoolbesturen - zowel christe lijk als openbaar - geldt een ver plichting om personeel dat op "wachtgeld" komt weer in dienst te nemen als er vacatures komen. Er heerst de stellige verwachting dat dat redelijk zal lukken. Het gevolg is wel dat net-afgestu- deerde onderwijzers en kleuter leidsters de komende tijd in Lei den nauwelijks aan de bak zullen komen. Onderwijzers en kleuterleidsters met een "tijdelijke aanstelling" zullen voorzover het het protes tants-christelijk onderwijs be treft wat moeilijker onderge bracht kunnen worden. "Maar we hopen hen, net als de vaste leer krachten, ook weer binnen onze schoolvereniging aan werk te kunnen helpen", aldus mevrouw Geelkerken van de protestants- christelijke schoolvereniging. Maar of dat lukken zal is nog de vraag. Bij het openbaar onderwijs is al be kend op welke scholen de ontsla gen waarschijnlijk zullen vallen: De Du Rieuschool (4 onderwij zers), misschien de Jan Ligthart- school (1 onderwijzer) en de Tel- dersschool (1 onderwijzer). Op de Karei Doormanschool en de Wil lem de Zwijgerschool zal een leerkracht die halve weken werkt moeten worden ontslagen, vol gens de nu geldende verwach ting. Schaakspel Ook het katholi'ek onderwijs hoopt door uitbreiding in het Mors- kwartier en de Merenwijk en "na tuurlijk verloop" de dreigende werkloosheid het hoofd te kun nen bieden. "Het is elk jaar weer een schaakspel. Maar vanuit een optimistische kijk geloof ik dat we het wel kunnen opvangen", aldus de heer Sanders van de ka tholieke onderwijsstichting. De grote klap die het protestants- christelijk onderwijs bij het kleu teronderwijs krijgt, is geen struc tureel verschijnsel in Leiden. Bij het openbaar onderwijs is het grootste verlies bijvoorbeeld bij het lager onderwijs te verwach ten. Volgens de heer Van As van de gemeentelijke schoolinspectie komt dat omdat veel openbare kleuterscholen nogal ruim boven de "fatale" leerlingen zitten die ontslag van een kleuterleidster zou betekenen. Keus Er zal in Leiden Zuid-West als ge volg van de daling van het aantal leerlingen ook een school ver dwijnen. Het is de "Wegwijzer" die zal worden samengevoegd met het "Carillon" aan de Ken- nedylaan. "We hadden de keus, er waren vier protestant-christelij ke scholen in Zuid-West en er wa ren niet genoeg leerlingen. Er is toen besloten tot een samenvoe ging de twee kleinste", aldus Geelkerken. De andere twee scholen draaien nog steeds goed. Ondanks de hogere werkloosheid is de animo om een "duo-baan" aan te gaan (waarbij twee mensen samen één baan voor hun reke ning nemen) bij het protestants- christelijk onderwijs nog niet zo groot. Bij het katholiek onderwijs is wel vrij grote belangstelling, en hetzelfde geldt voor het openbaar onderwijs. Wel blijkt dat veel be langstellenden er - volgens de schoolbesturen ten onrechte - van uit gaan dat je bij een duo- baan maar de halve dag zou hoe ven werken. Besprekingen over de leerlingen en voorbereidingen eisen in zo'n baan veel meer tijd op. Enkele Leidse onderwijzers heb ben tol nu toe belangstelling ge toond om gebruik te maken van de nieuwe regeling die het moge lijk maakt dat onderwijzers op hun 60ste met pensioen gaan. Gisterochtend is bij de Leidse groenteveiling de eerste spi nazie aangevoerd en ver kocht. Dat gebeurt elk jaar zo rond deze tijd, maar elke keer weer is het een gebeurtenis. Bij de opgave van prijzendie onze krant driemaal per week krijgt wordt dan zoals giste ren gezegd: "De eerste spina zie werdaangevoerd door de heerNJ. van Schie uit Leiden en gekocht door de heer J. Stadt uit Leiderdorp voor de prijs van vijf gulden tien per kilo". De allereerste spinazie echter, werd op dertig januari aan gevoerd bij de veiling West- land Zuid in 's-Gravenzande Tuinder Van Schie in zijn trekkasje aan de Vliet weg. "Moet ik op de foto? Zo bijzonder is het nou ook weer niet. Straks ga ik er nog van naast mijn schoenen lopen". Vorig jaar vond deze gebeurte- n is in Leiden in dezelfde week plaats, maar toen ging een kilootje spinazie voor 1,95 van de hand. De aanzienlijk hogere prijs nu wordt veroor zaakt door de grote schade die de vorst van de afgelopen tijd met name aan spruiten en andere wintergroenten heeft toegebracht. De heer Van Schie. die gisteren de eerste zestig kilo spinazie op de veiling bracht, is elk jaar één van de eersten, is het niet met spinazie, dan wel met andijvie. "Dat is nu eenmaal Het westelijk deel van Roomburg tussen de spoorlijn Leiden-Alphen (links) en de oude vuilstortplaats. Dit gebied is bestemd voor bedrijfs terrein. mijn schema", zegt hij. Hij heeft dan ook niet extra zijn best gedaan om met deze spi nazie vroeger te komen dan alle anderen. Van Schie: "Het is eigenlijk een samenloop van omstandighe den. Ik heb een trekkasje waar ik mijn eigen tomaten trek. Toen die er uit waren wou ik het niet leeg laten staan tot nu. Want volgende week moet ik er weer potten in persen voor de volgende tomaten. Toen heb ik er 25 november maar spinazie in gezaaid, ik moest mijn pijpen toch ontdooid houden. En dan maar hopen op een goeie prijs". De prijs van vijf gulden tien per kilo is een meevaller voor Van Schie. Hij zegt: "Het is eigen lijk abnormaal hoog, maar dat komt omdat de groente over het algemeen schaars is. Het is niet exact uit te rekenen of ik er nu uit ben met die prijs, maar ik weet wel dat je er niet speciaal voor kan sto ken, dat risico mag je niet ne men, want de stookkosten worden niet betaald. Het is een zaak van vraag en aan bod op de veiling en je moet maar afwachten wat de af nemers ervoor willen betalen. Maar je eerste 30.000 kubieke meter gas kosten wel 27 cent". De eerste spinazie ging ondanks de hoge prijsvlot van de hand. Er waren tien kopers die elk met een paar kilootjes naar huis gingen"Het was dan ook mooie", aldus Van Schie: "Daar heb ik wel mijn best voor moeten doen. Het goeie soort zaad gebruiken, zorgen dat de grond niet te zout is, en dat het niet te snel groeit. want anders haal je er mis schien maar een pond per vierkante meter af'. Hij haalt nu een kilo spinazie per vierkante meter. Met on geveer tweehonderd vierkan te meter kasruimte betekent dat dat er nog zo'n honderd veertig kilo spinazie van Van Schie is te verwachten. De eerste koper gisterochtend was marktkoopman Stadt uit Leiderdorp. Hij kocht een kistje van twee kilo. Maar wel voor eigen gebruik. Stadt: "Als het er is. eten we elke week een keer spinazie. Om dat het zo lekker en gezond is. Duur? Ach, een kilo spruiten kost nu ook vijf guldenNee, ik breng het nog niet op de markt.dat doe ik wel een keer als de prijs gezakt is U)t zo'n twee gulden vijftig de kilo. Dan moet ik nog een maand of twee wachtenHet is al te koop in sommige winkels hoor. Ik hoorde dat het op de veiling West land Zuid 4.60 per kilo deed, maar voor het dan hier is met vervoerskosten erbij,zit je ook op vijf gulden". LEIDEN - Burgemeester en wethouders van Leiden willen een belangrijk deel van het gebied Roomburg (oostelijke rand van de stad tussen Rijn-Schieka- naal en rijksweg Amster dam-Den Haag) bestem men voor industrieterrein. De kans bestaat zelfs dat de grond in Roomburg door de gemeente merendeels wordt aangewezen als bedrijfsterrein en geen grond wordt vrijgehouden voor wo ningbouw. In een voorstel aan de gemeente raad stellen B en W voor tenmin ste twee delen van Roomburg (rand langs rijksweg en westelijk deel bij de spoorlijn Leiden-Al phen) te bestemmen voor be drijfsterrein. Het college laat de gemeenteraad de keuze of het middengebied (tussen oude grofvuilstortplaats en de restanten van het castellum Matilone) bedrijfsterrein of woongebied moet worden. Bij de eerste opzet voor de toe komstvan Roomburg (planologi sche verkenning Leiden-Oost) gaf de gemeente twee jaar gele den de voorkeur om een groter deel van het gebied te bestem men voor woningbouw. Men noemde het toen 'in hoge mate gewenst' om het westelijk deel en het middengebied van Room burg als woongebied aan te wij- Daarentegen staat de toenemende behoefte aan bedrijfsterreinen in Leiden. Naast grond voor nieuwe bedrijven zit de gemeente met verplaatsingen van bedrijven uit de binnenstad. Roomburg is in feite het enige gebied waar op ruime schaal grond voor bedrij ven beschikbaar is. De toekomst van Roomburg komt binnenkort in de gemeenteraad aan de orde als er gepraat wordt over de woningbouw in de ko mende jaren. In het vorige week verschenen nieuwe plan voor de woningbouw in Leiden (bijstel ling volkshuisvestingplan) gaan B en W er vanuit dat in één deel Hengelsport Visclub Albatros viste de 8ste competitiewedstrijd in de Haarlemmertrekvaart. De vangst was slecht. De uitslag: 1. H. v.d. Mey 19 stuks (1170 gram), 2. A. Ouwerkerk 9 (660), 3. W.J. v. Steenbergen 7 (360), 4. J. Bouwmeester 4 (250), 5. H. Valk jr. 4 (210), 6. B. Ouwerkerk sr. 3 (210), 7. R. v. Dijk 4 (205), 8. B. Ouwer kerk jr. 3 (170). Klaverjassen De wandelsportvereniging "Zuid-West" organiseert morgen een klaverjas- en jo- keravond. De kaartavond wordt gehouden in 't Parle ment, Nieuwe Rijn 52 en be gint om acht uur. Wandeltocht Op zaterdag 10 februari wordt in Leiden een molenwandel tocht gehouden over tien en vijftien kilometer. Wande laars kunnen starten bij het VVV-kantoor aan het Sta tionsplein 210 tussen 9 uur 's morgens en één uur 's mid dags. De deelnemers die de tocht volbrengen krijgen een tegel met een afbeelding van een van de molens langs de route. Rommelmarkt Om de gaten te vullen in de be groting organiseert clubhuis "In de Vroolijcke Arke" za terdag een rommelmarkt en bingo-avond in het clubhuis aan de Pieterskerkkoor steeg 15. De rommelmarkt begint om tien uur 's ochtends en duurt tot vier uur. 's Avonds om acht uur begint de bingo avond. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zaterdag een volksdansin stuif gehouden. De muziek op de instuif zal verzorgd wor den door het orkest "Ranja". Het repertoire bestaat voor namelijk uit volksdansmu- ziék uit een groot aantal lan den, met een accent op de Bal kan. De instuif begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt 3,50. Witte Rozenstraat Voor de bewoners van de Witte Rozenstraat belegt de ge meente op maandag 12 fe bruari een bijeenkomst in de aula van het bejaardencen trum "Groenhoven"De be woners krijgen die avond de gelegenheid om hun mening te geven over een plati voor de herinrichting van de straat. Volgens dat plan wordt par keren in de toekomst alleen mogelijk in zij-parkeervak ken midden in de straat. Het gezicht van de straat wordt in grote lijnen bepaald door vier grote sierbestratingsvakken waarop grote plantenbakken. hekjes, paaltjes, lantaarns, zitbanken en bomen geplaatst kunnen worden. Vrouwenbond-NVV De Vrouwenbond van het NVV afdeling Leiden organiseert maandag 12 februari een dia-avond over Tunesië. Me vrouw M. van Schie zal die avond een toelichting geven. De bijeenkomst wordt gehou den in het gebouw aan de Pie terskerkgracht 11 en begint om acht uur. Koken De Leidse kamerbewoner(ster) weet zich blijkbaar uitste kend te redden voor zover het de verzorging van de inwen dige mens aangaat. Voor de cursus "koken voor kamerbe woners' van K O meldden zich tenminste maar zeven kandidaten. Die cursus zou gisteravond van start zijn ge gaan, maar is wegens gebrek aan belangstelling geannu leerd. Er hadden minstens tien liefhebbers moeten zijn. van Roomburg huizen zullen komen. Burgemeester en wet houders ramen voor het oostelijk deel van de stad de bouw van 600 nieuwe woningen. De gemeenteraad moet nu beslis sen of het middengebied van Roomburg in de toekomst woon gebied of bedrijfsterrein moet worden. Bij een aanwijzing voor woningbouw sluit het gebied aan bij de wijk Meerburg. Van deze kant is steeds gepleit voor meer woningbouw in Roomburg. Bij aanwijzing tot bedrijfsterrein wordt een zekere aansluiting ge vonden bij het industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude. Een bestemming tot bedrijfster rein betekent echter een aantas ting van het groengebied dat op de plaats van de oude plaats en het gebied rondom 'Matilone' is gedacht. Duur Elke keuze voor Roomburg brengt echter grote kosten met zich mee. B en W geven zelf aan dat de ont wikkeling van Roomburg alleen mogelijk is met financiële hulp van het rijk. De gemeente bere kende begin vorig jaar de ontslui- tingkosten voor Roomburg al op kleine 28 miljoen gulden. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft het rijk ge vraagd om bij de doorvoe ring van de bezuinigings plannen (Bestek '81) ont zien te worden. Burge meester en wethouders wijzen erop dat Leiden onder de gemeenten in Nederland de grootste is met 'zwakke schouders'. In een brief aan de staatssecretaris van binnenlandse zaken vragen B en W met klem om een beleid, waardoor de structurele achter standen in Leiden op 'redelijke termijn' ingehaald kunnen wor den. Leiden is als financieel noodlijdende gemeente sterk af hankelijk van het goedkeurings- beleid van de staatssecretaris. Met de brief geven B en W uitvoe ring aan een vorig jaar in de ge meenteraad aangenomen motie over Bestek '81. De gemeente raad droeg het college toen op protest aan te teken tegen de - wat men noemde - 'onrechtvaardige consequenties' van het bezuini gingsbeleid van de regering. Voor de ontsluiting van het gebied De gemeente Leiden vindt het aanvaardbaar dat Leiden met zijn achterstandspositie (historische binnenstad, zwakke sociale structuur en slecht woningbe stand) 'over een kam geschoren wordt' met alle andere gemeen- zijn tenminste twee bruggen nodig over het Rijn- Schiekanaal. B en W denken aan een brug voor alle verkeer ter hoogte van de Treublaan/Mel- chiorkade en een brug voor voet gangers, fietsers en eventueel openbaar vervoer bij het Van Vollenhoveplein. Om Roomburg bereikbaar te ma ken denkt de gemeente verder aan een parallelweg langs de rijksweg Amsterdam-Den Haag en écn langs de spoorbaan Lei den-Alphen. Langs de spoorbaan zou verder ook een verbinding voor voetgangers en fietsers en zonodig een busbaan naar de Grote Polder moéten komen. Voor het doctoraalexamen alge mene literatuurwetenschap aan de rijksuniversiteit van Utrecht slaagden L.C. de Vries-Wijnand (Leiderdorp) en A.C. Harvey-Wit- teveen (Leiden). ten. Bestek '81 bevat een algeme ne beperking van de uitkering aan gemeenten. In de brief aan de staatssecretaris vragen B en W om soepele goed keuring van nieuwe uitgaven en verbetering van de uitkeringen Men wijst erop dat Leiden via de aanvullende bijdragen en uitke ring in staat gesteld moet worden om achterstanden in te halen en te voorkomen dat nieuwe achter standen worden opgelopen. Handtekeningen actie tegen eigen bijdrage LEIDEN - In Leiden zal een hand tekeningenactie worden gehou den tegen de plannen van de re gering om een eigen bijdrage van 5,- per verpleegdag te heffen en om de bijdragevrije periode bij verblijf in een inrichting, ver pleegtehuis e.d. terug te brengeh van één jaar tot drie maanden. Er is een initiatiefgroep gefor meerd, die opereert onder de naam "Stop het eigen risico". De FNV, de Algemene Nederlandse Invaliden Bond en de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen ondersteunen de actie. Ook de ziekenfondsen zijn tegen deze maatregelen, omdat ze niet gelo ven dat het uitvoerbaar is. Leidenaars die willen meewerken aan de actie kunnen handteke ningenlijsten, stickers en affiches krijgen op het volgende adres: Maria van den Muijsenbergh, Utrechtse Veer 14. Tel. 017-125894.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3