Weinig kans op crossterrein in Katwijk "Discriminatie" op Alphens kerkhof verdwijnt Atletiekclub in Alphen wil kunststofbaan Kranten tegen stadhuis: remise VREDE LIJKT WEER GETEKEND Outspan-actiegroep tegen Kaapstad-gang van Leidse directeur Dit gebied zouden de Katwijkse jongeren toegewezen willen krijgen om te met bromfietsen. Wethouder geeft (300) bromfietsers niet veel hoop KATWIJK - Het zit er niet in, dat de gemeente Katwijk positief zal reageren op het verzoek van 300 jongeren, die een crossbaan voor bromfietsen willen. Katwijk heeft daarvoor geen enkel terrein be schikbaar. De enige mogelijkheid zou zijn, dat de baan in het gebied tus sen Katwijk en Noordvvijk komt. Dat is echter Noord- wijks grondgebied en daar mee geen Katwijkse zaak, maar één van het Noordwijk- se gemeentebestuur. Boven dien zou de baan om te ter reinrijden met brommer daar slechts tijdelijk kunenn wor den aangelegd, omdat er voor het hele gebied plannen zijn voor woningbouw, aanleg van sportvelden en dergelij ke. Wethouder Bergman (CDA) kreeg half december van 300 Katwijkse crossers een petitie overhandigd, waarin om toe wijzing van een ruw terrein werd gevraagd. De wethou der beloofde dit verzoek te bespreken met de andere wethouders en de burge meester. Dat is inmiddels ge beurd. Bergman raadt de indieners van het verzoek aan een vereni ging op te richten. Op een ver zoek van de vereniging kan namelijk makkelijker worden gereageerd dan op een ver zoek van een ongebonden ge zelschap vragenstellers, zo laat de wethouder weten. Bo vendien zou een eventuele crossbaan dan geen "wilde baan" worden. De wethouder verwacht overi gens. dat de crossbaan er uit eindelijk toch niet zal komen. "Ik zou het heel goed kunnen begrijpen, wanneer Noord- wijk "nee" zou zeggen tegen de toewijzing van een terrein tot een dergelijke baan", al dus de wethouder, die hier aan toevoegt "Die grond kun je namelijk voor veel betere zaken gebruiken. Maar, we zullen zien wat we voor die jongens kunnen doen. Daar bij zullen we moeten beseffen dat we met zo'n baan ook te maken krijgen met geluid soverlast". Vuilnisbelt Al met al ziet het er naar uit dat de oude situatie voor de Katwijkse crossers gehand haafd blijft. De jongeren daarover: "In Katwijk is er nergens plek voor ons. We moeten naar het strand van Wassenaar om te kunnen ter reinrijden. En dan vinden we te ver weg. We blijven daar om hopen op toewijzing van de vuilnisbelt in het gebied De Krom nabij Katwijk". ALPHEN AAN DEN RIJN - De regels voor het nieuwe gedeelte van de Oosterbegraafplaats zullen worden ver soepeld. Dit, om al te grote tegenstellingen tussen het "oude" en "nieuwe" gedeelte van de begraafplaats weg te nemen. Gebleken is dat de huidige richtlij nen inderdaad té strak zijn, er kende wethouder D. van Leeu wen van openbare werken gister avond in de commissie openbare werken. Er zal nu méér beplanting en een groter formaat stenen worden toegestaan. Ook zal voor graf stenen de keus uit kleur en ma teriaal groter worden dan nu het geval is. "Discriminatie" Hoewel de regels nu belangrijk verruimd zullen worden is het zeker niet de bedoeling om terug te keren naar de situatie van weleer, waar alles mogelijk was, stelt wethouder Van Leeuwen nadrukkelijk. Juist de onge breidelde wildgroei - "er wer den soms grote bomen gekapt" - was zeven jaar geleden aanlei ding tot het nemen van beper kende maatregelen. De commissie openbare werken heeft gisteravond weinig woor den aan de kwestie gewijd. Zij gaat eerst de situatie op de be graafplaats met eigen ogen be kijken. alvorens een oordeel uit te spreken over het plan van bur gemeester en wethouders. Nog deze maand zal de Oosterbe graafplaats daartoe worden be zocht door de leden van de com missie openbare werken. In Leidse wandelsportkring ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van de Alphense atletiekvereniging AAV'36 is voorstander van het aanleg-' gen van een kunststofbaan in Alphen. Zij meent dat een afweging van de onderhoudskosten en misschien wel re novatie van de huidige sintelbaan "De Aarhoek" de kos ten van aanleg en onderhoud van een kunststofbaan, een dergelijke nieuwe baan zou kunnen opleveren. DONDERDAG 8 FEBRUARI 15)79 Dat blijkt uit het jaarverslag van 1978 dat het bestuur haar leden heeft toegestuurd en dat vrijdag avond op de algemene jaarverga dering goedgekeurd moet wor den. In dat jaarverslag zegt het bestuur over de sintelbaan die in 1974 aangelegd werd: "De condi tie van de atletiekbaan is het af gelopen jaar nauwelijks verbe terd. Er is eerder sprake van een verslechtering. Het is het bestuur bekend dat van de kant van de gemeente de baan de noodzake lijke aandacht krijgt. Men tracht de oorzaken te achterhalen van het regelmatig dichtslibben van de baan. Daartoe zijn grond/ baanmonsters getrokken en voor onderzoek naar Wageningen ge zonden. Ook tracht men tot een regelmatiger en beter onderhoud te komen. Het bestuur gaat uit van de meest optimale aandacht van de gemeentelijke instanties. Toch meent zij dat een studie van de kosten voor onderhoud en misschien zelfs renovatie gewo gen dienen te worden met de kos ten van aanleg en onderhoud van een kunststofbaan". Samenspel Volgens het bestuur zou een sa menspel van gemeentelijke overheden in deze tot besparin gen'kunnen leiden. AAV-voorzit- ter Herman van Outersterp. om een toelichting gevraagd: "We hebben zelf geen onderzoek ge houden. maar we vragen ons toch af of een kunststofbaan op de duur niet goedkoper is. Die vraag hebben we overigens begin vorig jaar al voorgelegd aan de ge meente. Daar is geen antwoord op gekomen, ook al hebben we die vraag een paar keer herhaald. Kijk, ik schat dat zo'n baan mis schien een miljoen gulden aan investering vergt. En dan weet ik ook dat er natuurlijk meer ver enigingen in Alphen - de honk balvereniging bijvoorbeeld - wensten ten aanzien van accom modatie hebben en misschien is het wel niet mogelijk om een kunststofbaan te verwezenlijken. Maar als de gemeente geen on derzoek pleegt, gaan wij zeker kijken naar de mogelijkheden". Verdwijnen Van Outersterp zegt namelijk dat de te wensen overdekte conditie van de huidige sintelbaan niet de enige overweging is om de aanleg van een kunststofbaan wenselijk te maken."In de regio krijgen we binnenkort namelijk veel kunst- stofbanen. In Den Haag ligt er al een, Lisse is ook rond en in Lei den, Zoetcrmeer, Haarlem en Utrecht is men er mee bezig. Dan LEIDEN/REGIO ben ik bang dat we onze topatle ten straks zijn verdwijnen. Die plaatsen liggen echt niet zo ver desnoods lopen ze er heen - en de tijden op een kunststofbaan zijn beter. De atleten willen hier in Alphen dan niet eens meer lopen. En dan zullen we er ook rekening mee moeten houden dat in de toekomst in Alphen geen grote wedstrijden meer georganiseerd worden. Dan kiest de KNAU - de atletiekunie - toch voor de beste banen". Uit het bovenstaande blijkt dat de wens van AAV'36 voortkomt uit een visie op de komende jaren. "In een meeijarenplan zullen we in Alphen een kunststofbaan moeten trachten te verwezenlij ken". zegt Van Outersterp dan ook. "We hebben een groot jury- korps en veel wedstrijdleiders. Drie meisjes van ons zijn pas kampioen van Nederland gewor den. Twee daarvan mogen bij de senioren uitkomen. Als de senio ren, waarvan de dames in de eer ste klasse zitten, promoveren, wordt de kans steeds kleiner dat je eigen wedstrijden krijgt. En Met de nu aangekondigde verrui ming denkt het gemeentebestuur tegemoet te komen aan de be zwaren tegen de huidige regeling. Met name het CDA-raadslid me vrouw A.C.M. Haak-Besseling heeft zich daar eind vorig jaar erg boos over gemaakt. Omdat juist het katholieke gedeelte tot het nieuwere gedeelte behoort op de begraafplaats, doen de tegenstel lingen zich daar het sterkst voor. Zij sprak in dat verband van "dis criminatie van katholieken". "Niets is frustrerender voor de mensen die hun overledenen op het kerkhofbezoeken, om te zien dat een andersdenkende wél een mooie steen met grafrand mag plaatsen en de katholiek niet. Het is zelfs gebeurd dat mensen met een plant of iets dergelijks wer den teruggestuurd. Een hoogst onbegrijpelijke en kwalijke zaak", aldus een verbolgen me vrouw Haak toen. dan grijpjeerook naast. Dan kun je het Alphense publiek niet ge ven waar het recht op heeft: de eigen topatleten hier in actie Zover is het echter nog niet, beseft men bij AAV'36. Maar onder het motto "regeren is vooruitzien" wil men zoveel mogelijk verbete ringen aanbrengen. Daarom worden de verbeteringen die de gemeente aan de huidige, vijfjaar oude sintelbaan aanbrengt aan dachtig gevolgd. "De drainage- problemen zijn, dacht ik opge lost", zegt Van Outersterp. "De gemeentelijke onderhoudsdienst heeft aangetoond dat de grond vijf centimeter onder de op pervlakte droog is. Het moet na tuurlijk nog aangetoond worden, want we zitten nog met het dichtslibben van de baan. In no vember van het afgelopen jaar zijn er monsters genomen, waar uit gebleken is dat de korrel te fijn zou zijn. Straks gaat er een nieuwe laag met een grovere kor rel op. Dat moet 't dichtslibben voorkomen, zegt men. Laten we hopen dat het zo is. Een flinke ALPHEN AAN DEN RIJN - Begin volgende maand (op 3 maart) zal worden beslist of de "Wandel kring Leiden en omstreken" weer wordt opgenomen in de ge lederen van de Koninklijke Ne derlandse Bond voor Lichame lijke Opvoeding. Twee jaar geleden nam de leden vergadering van deze bond het besluit om de Leidse wandel kring op te heffen. Ook werden toen twee bestuursleden van de wandelkring geroyeerd: de heren J. P. Woordes en J. Breedeveld. verbetering aan de baan is in ie der geval het verdwijnen van de "ribbels", waar we de afgelopen zomer last van hadden. Door een andere, kruislingse manier van los halen is dat opgelost". Uitbreiding Naast de zorg om de baan kent de ruim zevenhonderd leden tellen de club ook kaderproblemen. Zoals bekend heeft een struc tuurcommissie zich daar in de voorbije maanden over gebogen en het resultaat is dat er een uit breiding van het bestuur en commissies zal plaatsvinden. Morgenavond zal het bestuur in de nieuwe samenstelling - met twaalf in plaats van negen zetels - tijdens de ledenvergadering ge kozen wordén. De commissies, die een eigen begroting krijgen, zullen autonoom worden. ATLETIEK - De Oostduitse atlete Marlies Göhr heeft gisteravond in Oost-Berlijn haar eigen wereld record op de 100 meter indoor verbeterd. Zij kwam tot een tijd van 11.29 sec. Het conflict tussen de besturen van de KNBLO en de Kring Lei den (die sindsdien zelfstandig is gaan opereren) is nu echter uit de wereld. Dat is het resultaat van een serie gesprekken tussen de twee instanties. Als de ledenver gadering van de KNBLO op 3 maart daarmee ook akkoord gaat, zullen de heren Woordes en Breedeveld weer in ere worden hersteld. Het geroyeerde tweetal heeft zich overigens nooit neergelegd bij de beslissing van de ledenvergade ring. Woordes voerde aan dat de gang van zaken tijdens de stem ming over zijn royement on rechtmatig is geweest. Voor twee personen werd maar één stem ming gehouden, terwijl dat ook nog gebeurde zonder schriftelij ke volmacht (wel met toestem ming van de voorzitter). Eén van de oorzaken van het conflict was destijds het lidmaat schap van de wandelkring Lei den van het IW, het internatio nale volkssportverband; een or ganisatie waar "moeder" KNBLO niet veel mee op had. Met de bond is nu overeengeko men dat wandelkringen naast het lidmaatschap van de KNBLO ook lid mogen zijn van andere verenigingen, zoals het IW. Het zal in de toekomst dus niet meer voorkomen dat twee ver schillende wandelkringen de or ganisatie van eenzelfde wandel evenement voor zich opeisen. Dat gebeurde vorig jaar wél, toen zowel de wandelkring Leiden en omstreken als de wandelkring Den Haag-Rijnland in Alphen een St. Nicolaasmars wilde orga niseren. De kring Den Haag zou namelijk na het geopenbaarde conflict de wandelactiviteiten in de Leidse regio overnemen. Des ondanks bleef Woordes actief, waardoor eind vorig jaar in Al phen de vreemde situatie ont stond dat twee kringen aan kwa men stappen met een St. Nico laasmars. Journalisten-schaak „in de lift' LEIDEN - De jaarlijkse schaakmatch tussen ver tegenwoordigers van de Leidse gemeenteraad en leden van de plaatselijke pers, gisteravond gehou den in de kantine van het Leidsch Dagblad, is geëindigd in een 5-5 ge lijkspel. Een teken dat de pers wat het scha ken aangaat in de lift zit. Immers, vorig jaar gingen de journalisten met 6-4 ten onder. Opmerkelijk was dat de pers het moest hebben van de eerste vijf borden. Daar wonnen achtereen volgens Sjak Jansen van Joyce Hes (de enige vrouw aan het schaakbord): Ruud Paauw van wethouder Dick Tesselaar: Cees van Steenwijk van Laurens Beven, Folkert Gecrtsma van Kees van Duyn en Ruud Dobbe laar (Leids schaakkampioen) van Nico Langerak. De Leidse pers had zelfs gedurende enige tijd een 5-4 voorsprong. Het was aan hoofdredacteur Han Mulder om de eindstand tot 6-4 te brengen. Echter: in zijn partij te gen raadslid Jit Peters stond Mulder in een nagenoeg verloren positie. Na enige koelbloedige laatste zetten eiste Peters de overwinning op. Andere winnende raadsleden wa ren Jo van der Horst tegen Ge rard van Putten, Aad Groos tegen Bert Paauw. Leo Meyer tegen Henk van der Post en Paul Bor- dewijk tegen Wim Buijtenweg. Aan de Rijksuniversiteit in Leiden slaagden: doet. geschiedenis: mej. J.F.C. Baissevain, doet. na tuurkunde: W.G. Bos, doet. bio logie: G. J. v. Steenbrugge, G.J.M v.d. Zon, P.W.F.M. Hommel, doet. farmacie: H. Klay, J.H. Schipper, J.C. Hoogvliet, doet. rechten: G. Gast, Z.H. Reuten, mej. W. v. Massop, R.D. Mooy, P.H.J. Wognum, J.J.J. Wubben, mej. D.E.A. Zoetmulder, A.J.M. Pierik, mevr. G.J. van Alphen, A.J. Dolk, mevr. W.v. Duyn, E.E.A. Dijxhoorn, mej. R.E. Eve- rard, M. Schutter, G.M.A.Th. Linders, G.J. Los, H.W.C. v. Wees, mevr. E.M.J.L. Thijssen, D.L. den Hollander, A. Vriessen- dorp, mej. C.O.M. v.d. Meulen, Chr.A. Fonteijn, H. v. Loo, M.R.M.N. Cramer, H.P.A. v. Veen, doet. geologie: H. Brouwer, doet. 'sociologie: C. Koning, mevr. I. Koning, O.A.P. Gaar- landt, doet. fiscaal: H. v. Keste- Burgerlijke stand LEIDEN- Ondertrouw: C. Bos en E P.M. Wolvers W. Bos en D E.A. Zoetmulder R G. Cre- vecoeuren P.M.F. Oomen: M M. Gordijn en T.C.M. Huiberts; C. van Nieuwen- huijzen en M.L. Montagne; N.HC. van Nifterik en J.F.M. van Amsterdam: HAN Rietkerken en GF Huner. F W.J Schreij en O Visser; C.J.R. Seg- hers en E H A E L. Mast: C C». Seriier en A Visser: J. de Vos en J Borg< rs: A C A Borst en I.L. Sleur; L P A van der Salm en G.C.M. van Schagen LEIDEN - De Boycot Outspan Actie heeft protest aangetekend tegen de deelneming van de directeur van het Nederlands Instituut voor Preven tieve Geneeskunde in Leiden, dr. M. J. Hartgerink aan een werkconfe rentie van de IFIP in Kaapstad. De IFIP, International Federation for Information, houdt zich bezig met computersystemen, die in ziekenhui zen worden gebruikt voor de informatievoorziening. Deelneming aan de conferentie betekent volgens de BOA dat steun wordt verleend aan een systeem van gezondheidszorg voor blanken, dat het lijden van de zwarte bevolking grotendeels negeert. Desgevraagd bevestigde dr. Hartgerink zijn deelneming aan de conferen tie. "De IFIP is een wereldwijde organisatie, die zich al jaren bezig houdt met het vraagstuk van de automatisering. Jaarlijks wordt er een werk bijeenkomst gehouden en daarvoor wordt een van de lidstaten uitgeko zen Je kunt het vergelijken met de FIFA die Argentinië koos voor de wereldkampioenschappen voetbal of de IOC die de Olympische Spelen aan Moskou toebedeelde". 'De conferentie staat los van de sympathie of antipathie die ik voor een bepaald regime heb", aldus dr. Hartgerink van het in Leiden gevestigde instituut. "De Zuidafrikaanse regering staat buiten deze conferentie. De uitnodiging komt ook niet uit Zuid-Afrika, maar uit Philadelphia in de Het feit dat de IFIP ditmaal Kaapstad heeft uitgekozen is voor mij geen aanleiding om er niet heen te gaan. In die opvatting word ik ook ge steund door de raad van toezicht van het instituut, aan wie ik de invitatie heb voorgelegd Volgens de BOA is er binnen het Leidse instituut verzet gerezen tegen het voornemen van dr. Hartgerink en is de zaak aanhangig gemaakt in de ondernemingsraad. "Er is bij de personeelscommissie inderdaad een brief binnengekomen met het verzoek over de kwestie te spreken. Maar men heeft het niet op de agenda geplaatst, omdat men het geen onder werp vond waarmee men zich zou moeten bezig houden Al eerder tekende de BOA protest aan tegen Nederlandse deelneming aan de conferentie. Dat betrof toen prof. dr A R Bakker, hoofd van de centraleontwikkel-en ondersteuningsgroep Ziekenhuis Informatiesys temen bij het Leids Academisch Ziekenhuis en dr A van der Werff, hoofd afdeling beleidsontwikkeling van het ministerie van volksge zondheid en milieuhygiëne.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19