Txiki: eerste martelaar van de Baskische onafhankeliikheidsstriid NIEUWSNET HP deTïjd Terrorisme in Baskenland (1) jtm EISEVIERS DONDERDAG 8 FEBRUARI 1!)7I> PAGINA 17 Het Baskenland is het nieuwe jaar ingegaan met een onge kende vorm van geweld. Er gaat bijna geen dag voorbij of er wordt bij een aanslag iemand gewond of gedood. Rechtse en linkse extreme groeperingen hebben bezit genomen van de straten. Het grootste gedeelte van de Baskische bevolking ziet dat de terreur geen oplossing biedt voor de dagelijkse problemen. Er heerst een ge voel van machteloosheid. Onze correspondent in Madrid, Peter Hattink, maakte een reis door het Spaanse en het Franse Baskenland. Hij be zocht niet zonder risico en kele sleutelfiguren, die een fundamentele rol spelen in de escalatie van geweld. In de verkrampte sfeer die het Baskenland in zijn macht heeft, werd Peter Hattink beurtelings aangezien voor een agent van Interpol, een Franse Bask en in één geval zelfs voor een lid van de Bas kische afscheidingsbewe ging ETA. Dat ETA-Militair, de meest ra dicale groepering in het Baskenland, niet over één nacht ijs gaat, bleek uit het feit dat leden van de politie ke vleugel van ETA-Militair onze correspondent vertel den dat hij drie dagen lang door hen geschaduwd was. Pas daarna was het ijs ge broken. Het door de antiter reurwet opgeheven tele foongeheim wist Peter rHat- tink te omzeilen door het maken van afspraken in co detaal. Om de Spaanse en Franse autoriteiten niet on nodig te irriteren, heeft onze correspondent geen gebruik gemaakt van de hem in ver trouwen aangeboden moge lijkheid de grens tussen bei de landen illegaal te passe- In drie artikelen belicht onze correspondent enige facet ten van het terrorisme in het Baskenland. In het vierde artikel geeft hij een korte analyse van het daar heer sende politieke spannings veld. Door Peter Hattink Als ik morgen sterf Hoeft niemand om mij te treuren Nooit zal ik onder de aarde zijn lk ben de wind van de vrijheid. Txiki Barcelona26 september 1975. ZARAUZ - Ion Paredes Mano- tas, alias „Txiki". schreef deze tekst in de modelgevangenis van Barcelona. De 20-jarige jongen, afkomstig uk een naar het Baskenland geëmi greerd arbeidersgezin uit Ex- tremadura, werd de volgende dag in Barcelona terechtge steld, omdat hij als lid van de ETA had deelgenomen aan terreuracties. Txiki wordt in het Baskenland gezien als de Ché Chevara van de Basken. de eerste martelaar, die stierf in de Baskische onafhanke lijkheidsstrijd. Foto's, pos ters, stickers en schilderijen van hem sieren de muren van Baskische café's, kappersza ken, boekwinkels en huiska mers. Peter Hattink zocht de moeder van Txiki op in Za- „Is hij te vertrouwen?", vraagt de moeder van Txiki angstig. „Ja", antwoord mijn begelei der Alfredo, „anders had ik hem niet meegebracht". „Hij heeft een gezicht als een po litieagent", zegt de moeder van Txiki met een grimmig gevoel voor humor. Een cy nisch gelach heeft het ijs ge broken. De benauwde zitkamer heeft iets weg van een intieme rouwkamer. Boven de bank hangt een reusachtige kleu renfoto van Txiki tegen de achtergrond van de „Ikurri- na", de Baskische vlag. Op de lijst van de foto zit een sticker in de kleuren van de Cata laanse vlag met het opschrift „Amnestie", een woord dat op Txiki nooit van toepassing is geweest. „Ik heb niet geweten dat Txiki lid was van de ETA. Achteraf had ik het eigenlijk wel kun nen vermoeden, want hij wond zich erg op als een van zijn vrienden iets met de poli tie te maken had. Txiki was een zwijgzame jongen. Hij werkte als arbeider in een plast'icfabriek. Net zoals de jongens van zijn leeftijd kwam hij 's nachts wel eens laat thuis of ging hij, zoals hij altijd zei, met zijn vrienden een paar dagen op pad. De schrik sloeg mij pas om het hart toen de Guardia Civil op 13 augustus, ruim een maand voor zijn dood, huiszoeking kwam verrichten. De politie vertelde mij dat hij lid was van de ETA". Txiki: eerste martelaar i mi mm Nachtmerries „Elke keer als er iemand van de ETA wordt doodgeschoten heb ik nachtenlang nacht merries. Alles komt dan weer terug. Hoe Txiki eenzaam voor een vuurpeloton in Bar celona stierf. De moeilijkhe den die ik had om zijn stoffe lijk overschot naar Zarauz over-te laten brengen. In het begin vroegen zij mij daar 30.000 gulden voor. Het heeft tien maanden geduurd voor dat Txiki op de gemeentelijke begraafplaats van het dorp bijgezet mocht worden. Ik moest de gouverneur van Guipuzcoa op mijn erewoord beloven dat hij in alle stilte opnieuw begraven zou wor den, want de autoriteiten wa ren bang voor rellen. Uitein delijk kostte het overbrengen maar 3000 gulden. De bevol king van Zarauz was ontzet tend solidair. Ik kreeg wel vier familiegraven aangebo den om Txiki tijdelijk bij te zetten totdat zijn eigen graf klaar was". Het graf van Txiki is een Bas- kisch nationalistisch monu ment. De Baskische kunste naar José Luis Zumeta heeft het oeroude Baskische sym bool „La Burru", het kruis met de vier hoofden dat de eensgezindheid moet voor stellen, op een moderne ma nier verwerkt met eigen tek sten, die de drang naar de Baskische vrijheid weerge ven. De twee ronde schuiven stellen de hoofden voor van Txiki en zijn vader, die in het familiegraf rusten. Links staaten als zij mij voortij dig doden zal mijn laatste zucht overvloeien in de eerste glimlach van een ander". Naast de „La Burru": „Men heeft de wind willen stoppen met kogels". Als ik voor het graf van Txiki sta herinner ik mij de dag van zijn executie. Het was een somber broeierige herfstdag in Ma drid. Op straat een beklem mende spanning. Velen voel den zich schuldig over het geen dat op die ochtend was gebeurd. Vijf terroristen wer den op verschillende plaatsen terechtgesteld. Twee leden van de Baskische afschei dingsbeweging ETA en drie leden van het Revolutionaire Patriottisch Antifascistische Front FRAP. Pas de avond tevoren kregen de advocaten van de vijf terroristen te ho ren dat de executie de vol gende morgen zou plaatsvin den. Er was nauwelijks tijd voor een verdediging. De officiële beschuldiging te gen Txiki luidde dat hij een overval had gepland op een bank. Bewijzen dat Txiki be trokken is geweest bij de moord op een politieagent zijn nooit op een overtuigen de wijze geleverd. De reactie in Europa op de terechtstel ling van de vijf terroristen was overweldigend. De negen ambassadeurs van de Euro pese Gemeenschap werden tijdelijk teruggeroepen. Oud premier Joop den Uyl was in Utrecht aanwezig op een anti- Spanje betoging. „Zijn dood is niet voor niets geweest", vertelt de moeder van Txiki met een droevige trots. „Zijn dood heeft de ogen van veel mensen open gemaakt. Of er veel veranderd is? Nee, ik dacht van niet. Het enige verschil is dat de politie mij nu niet langer lastig valt". Pak slaag Het zusje van Txiki verduide lijkt „Op 3 november, ruim een maand na de dood van Txiki kwamen twee politiea genten het huis binnen om te vertellen dat mijn broer Mi guel gearresteerd was. Miguel was met vrienden op excur sie. Wij schrokken geweldig en mijn moeder, nog onder de indruk van de dood van Txiki, verloor haar zelfbeheersing. Een van de politieagenten sloeg mijn moeder met de kolf van een pistool. Daarna kreeg ik klappen en een le raar, die op visite was, kreeg eveneens een pak slaag. Bij de klappen viel een patroon uit het pistool, die wij later heb ben teruggevonden in een schoen. Mijn moeder liep de deur uit om hulp te halen bij de buren". „Ja!", schreeuwt de moeder van Txiki impulsief: „Zij wilden ons uit Zarauz weg hebben. Ik weet zeker dat zij mijn andere zoon vermoord zouden heb ben. Gelukkig was hij niet thuis! Ze hadden het liefst gewild dat wij weer terugge keerd waren naar Extrema- dura, waar wij elf jaar geleden vandaan waren gekomen op zoek naar werk. Toen ik een aanklacht had ingediend te gen het gedrag van de po litieagenten vertelde men mij dat zij alleen maar een plastic kinderpistool bij zich hadden. Over de gevonden patroon, die wij als bewijs aanvoerden, werd niet gepraat. De politie had Miguel gearresteerd tij dens zijn excursie, omdat hij er „verdacht" uitzag. In wer kelijkheid was het een in el kaar gezet plan om ons uit Za rauz weg te jagen. Dankzij het ingrijpen van de rechter heb ik sinds die tijd geen last meer gehad". - Sympathiseert u mét de ETA? „Ach... ik draag ze allemaal een warm hart toe. Voor de ande ren (de politie - red.) kan ik geen waardering opbren gen". Domme vraag Mijn begeleider Alfredo legt mij later uit dat deze eenvoudige vrouw uit Extremadura het allemaal niet meer zo kan vol gen. Zelf bedenk ik dat het een domme vraag van mij is geweest. Na de dood van Txi ki is de ETA zo dikwijls opge splitst dat het onmogelijk is voor te stellen waar hij bij ge zeten zou hebben als hij nog in leven was geweest. Vol gens velen uit de beweging was Txiki iets bijzonders. Zo als mijn begeleider Alfredo zei: „Ik denk dat er onder de broers van Txiki geen is, die van hetzelfde gehalte is als de vermoorde vrijheidsstrijder". Het 8-jarige zoontje van Al fredo, die alle namen van de omgekomen leden van de ETA uit zijn hoofd kent, stemt hiermee in. - Is de ETA ooit solidair met u geweest na de dood van Txi ki? Heeft de ETA ooit iets voor u gedaan9 Zijn moeder „Nee. Ik heb nooit iets van hen gehoord. Maar stel je voor dat de ETA alle families moet onderhouden van de leden, die zijn gevallen in de vrijheidsstrijd. Dan kan de ETA wel aan de gang blij ven. Het enige contact dat ik heb is met de moeder van Xanki uit het dorp. Haar zoon is bij een actie van de ETA in 1972 gedood. Wij gaan samen dikwijls naar de mis en om de dag bezoeken wij de begraaf plaats". - Gelooft u in een onafhankelijk Baskendland? „Ik weet het niet. Misschien. Het zal lang duren eer dat het Na veel gesprekken komt het volgende beeld van Txiki tot stand. Een idealist uit Extremadura, die grote bewondering had voor Ché Chevara. Een jon gen met hoop. Aan de voor avond van zijn dood schreef hij nog een revolutionair pamflet dat eindigde met de woorden: „In afwachting van mijn executie". Executie tus sen aanhalingstekens. Hij moet de hoop hebben gehad dat zijn doodstraf op het laat ste moment omgezet zou worden. Txiki was zelfs be gonnen Baskisch te studeren, terwijl hij het Spaans nog steeds met taalfouten schreef. Een kind van twintig jaar uit Extremadura, dat van het Baskenland zijn vaderland wilde maken. En bereid was hiervoor iets te doen. Bij de onvermijdelijke keuze van onderwerpen streeft Nieuwsnet naar een maximum aan objectivi teit. Uitgangspunt is- wat heeft de lezer nodig om in de nieuwsvloed van alledag door de bomen het bos te kunnen zien en om tot een goed gefundeerd oordeel te kun nen komen". "Uitgangspunt is nadrukkelijk niet: wie heeft er volgens ons gelijk, wie heeft onze sympathie? De particuliere me ning van redacteuren blijft bui ten de nieuwsartikelen". Dit zijn twee citaten uit het hoofd redactioneel commentaar dat het eerste nummer van het nieuwe weekblad Nieuwsnet begeleidt. Wat dan ook direct opvalt bij Nieuwsnet is dat een groot deel van de artikelen niet is onderte kend, zoals bij alle andere opi nieweekbladen wel het geval is. En dan de inhoud. Weinig echte verrassingen in dit eerste num mer. Een interview met oud-mi nister en nu bankier Duisenberg, waarin hij zegt dat als er inplaats van Bestek 81 gekozen was voor het alternatieve financieel-eco- nomische plan van Den Uvl, we niet op maar onder de nullijn wa ren gekomen. Verder in Nieuws net een verhaal over de "interna tionalisatie" van Philips. En in derdaad alle partijen worden in het stuk aan het woord gelaten. Ook veel aandacht voor buiten landse onderwerpen in Nieuws net. Op de omslag prijkt het ge zicht van de Iraanse premier Bak- tiar. Binnenin een "exclusief' in terview met de sjah door een oud-medewerker van de Iraanse persdienst. Tot wereldschok kende uitspraken komt de ver bannen vorst niet. Wat verder nog opvalt in het nieu we weekblad is het veelvuldig gebruik van schematische over zichten om iets te verduidelijken. De nadruk die wordt gelegd op de vormgeving van de tekeningen die de schema's begeleiden zorgt echter vaak voor een averechts effect. Het eerste nummer van Nieuwsnet heeft nog niet bewezen dat de be staande opinieweekbladen er een concurrent hebben bjjgekregen. Integendeel. i/n VRkJ NEDERLAND In Vrij Nederland wordt stilgestaan bij de geboorte van Nieuwsnet, of hoe de redactie "een stuk smoel" moest geven aan het nieuwe blad. Volgens VN heeft de uitgever van het Nieuwsnetde VNU.erviertot acht miljoen gulden ingestoken en heeft het blad vijfjaar de tijd om zich waar te maken. Annemarie Grewel, beroemd ge worden door op de treden als fo rumleidster van de laatste twee VPRO grand gala's zegt in een in terview over haar voorzitter schap van de Amsterdamse uni versiteitsraad: "Als voorzitter moetje zitvlees hebben, 't Is soms een lange zit. Luisteren hoef je niet. Welnee, als ik altijd geluis terd zou hebben naar wat er in de UR te berde gebracht werd dan was ik al lang gek geworden". Deze week opnieuw veel speur werk in Vrij Nederland. Het wordt zo langzamerhand wel voor de echte fijnproevers onder de VN lezers. Feike Salverda en Frans Peeters schrijven het zo veelste artikel over de KLM ter wijl Wim Wennekes weer eens de dubieuze praktijken van de mu ziekindustrie onder de loupe neemt. Een groot deel van het kleurkatern is gewijd aan de werkzaamheden van premier Dries van Agt. "Een portret van de meest afwezige minister-president die Neder land in jaren heeft gehad", aldus VN. Het is een zeer amusant verhaal geworden zonder veel nieuws echter. Of het zou moeten zijn dat minister Van der KlaauW tijdens een bezoek aan de Duitse bonds kanselier Schmidt door een on handige beweging een dienblad met bier en limonade over het pak van Van Agt uitstortte. De premier schijnt daar nog weken lang gepikeerd over geweest te zijn. MAGAZINE De Bibeb van Elsevier, Alice Op- penheim, ging op bezoek bij de president van de Nederlandsche Bank. Jelle Zijlstra. "De maat schappij is veel onrustiger ge worden. de politiek gejaagd en nerveus", zegt hij. "Regeren is veel moeilijker geworden". In Elsevier eveneens aandacht voor een VARA-crisis, ditmaal rond de Ombudsman. Volgens ver slaggever Coen van Harten wil de huidige ombudsman, Frits Bom, een nieuw soort ombudsman in het leven roepen. In wezen pleit Bom voor de ophef fing van dat instituut en voor de instelling van een sociale Jack van Bell"", aldus Elsevier. Hoofdredacteur, en binnenkort ook Veronica-commentator Hoogendijk heeft het over de koers van de WD. Volgens Hoo gendijk hoeft de VVD zich niet zozeer zorgen te maken over de te volgen koers, als des te meer, over de presentatie van hun poli tiek". Ook in Elsevier het eerste verhaal uiteen serie van drie over intriges, gevaren en spanningen op de moeilijke weg naar vrede in het Midden-Oosten. Een speur tocht achter de schermen. HP had een gesprek met minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw. De kritiek op het bui tenlands beleid van de vorige re gering die bijna is uitgegroeid tot een nationale rel had hij niet zo bedoeld. "Ja het is dom gefor muleerd geweest, wantje kunt er inderdaad uit lezen dat het tegen Van der Stoel is gericht. Maar dat was verre van mijn bedoeling. Het ging er meer om hoe het be leid onder de vorige regering, het buitenlands beleid, overkwam". Volgens hem zit het verschil met het vorige kabinet vooral in de toon. In de Haagse Post ook aandacht voor het ter ziele gaan van de hou ten speelgoedfabriek SIO. Er is nu nog eén fabriek van dergelijk speelgoed over in Nederland, die van de gebroeders Sliedrecht in Waddinxveen. Ook daar ging HP een kijkje nemen. Het omslagar tikel van de HP gaat over de na dagen van de vele mijnwerkers in het zuiden van Nederland. Wat zoekt een homo in de kerk?, vraagt De Tijd zich af op de voor pagina. Jet Kunkeler bezocht een discussieweekend over homo- sexualiteit en de kerken. Een van de deelneemsters zegt: "Soms denk ik dat mensen als Gijssen en Simonis een hot line met God hebben en op grond daarvan pre cies weten wat goed en wat niet goed is. Als is ooit een keer bü God kom zal ik Hem wel vragen of het goed is in een homofiele relatie te leven. Maar ik wil daar niet op wachten". In het blad na tuurlijk ook veel aandacht voor het bezoek van de paus aan Mcxi- Vcrder een gesprek met professor Kloosterman, hoofd van de vrouwenkliniek en negen jaar geleden voorzitter van de Staats commissie Abortusvraagstuk. Kloosterman zegt: "Abortus lijkt een pervertering van ons vak. Toch is dat niet zo" hervormd nederland In Hervormd Nederland staat een gesprek afgedrukt met Andrew Young, de Amerikaanse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties. Young ziet weinig heü in een economische boycot van Zuid-Afrika, tenminste niet op dit moment. Volgens hem kan de Zuidafrikaanse regering nog net veel bloedvergieten voorkomen als ze zich laat dwingen een intel ligentere houding in te nemen te genover de meerderheid van het volk. Welke dwangmiddelen daarvoor moeten worden ge bruikt wil Young echter niet zeg gen. Eveneens in Hervomd Nederland het ontmoedigende relaas van iemand die inplaats van hele da gen werken overging tot het de len van de werkweek met zyn vrouw. Allerlei wettelijke rege lingen zijn tegen deze vorm van verdeling van de beschikbare ar beid nog niet opgewassen. Paula Wassen wordt aan de tand gevoeld over de emancipatie. Op de vraag van Cees Veltman hoe lang het nog duurt voordat de emancipatie is doorgezet moet ze het antwoord schuldig blijven. "Geen idee. Soms gaat het ontzet tend hard, dan weer erg lang- Voorlopig is er dus genoeg werk aan de winkel voor de vrouwen. Wellicht kan de VNU speciaal voor hen er oog een nieuw blad tegen aan gooien. Vrouwen zijn toch ook een gat in de markt? MARK KRANENBURG

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17