Klein maar nuttig radertje' mmmmmn AmwRAêMsmnos voor Leidse binnenstad Nieuw plan Comité wil Zuidafrikaan kwijt enegouwen Vrouwen Advies Commissie houdt woningbouw in het oog: NU de nieuwste verkoper camping verkoper sportafdeling él] Hef Motorhuis GEMEENTE NOORDWIJK DONDERDAG 8 FEBRUARI 19/9 PAGINA 11 LEIDEN - De gemeente Leiden wil het vorig jaar aangeno men structuurplan voor de binnenstad uitwerken via een nieuw plan van actie. In dit plan wordt concreet aan gegeven welke werkzaam heden de gemeente wanneer wil uitvoeren. De opzet is om deze plannen per wijk te bundelen. Burgemeester en wethouders willen de projectgroep voor de binnenstad (een groep gemeente-ambtenaren en deskundigen van buiten on der leiding van wethouder Waal) met de uitwerking van het structuurplan belasten. Deze projectgroep heeft ook het structuurplan zelf opge zet. Met de uitwerking van het nu vastgestelde structuurplan in een plan van actie is de komende vier jaar volgens een raming van het college een bedrag van ruim een half miljoen gulden beschikbaar te stellen. Een daadwerkelijk gerichte aanpak van de binnenstad volgens de lijnen zoals die in het structuurplan zijn uitge zet, is overigens pas over en kele jaren mogelijk. B en W geven zelf aan dat het opstel len van een plan van actie 'een tijdrovende zaak' is. Het college wil proberen het plan in elk geval voor eind 1980 op tafel te krijgen. De wi jksgewi jze aanpak houdt in dat de gemeente per wijk een programma van gemeen telijke activiteiten opzet. Wie het opstellen van verbe teringsplannen of bestem mingsplannen willen B en W in samenhang maatregelen nemen op het gebied van de economie, het verkeer en het welzijn. en W zeggen het opstellen en uitvoeren van de plannen voor iedere wijk in nauwe samenspraak met de bevol king te willen aanpakken. Evenals bij het opzetten van het structuurplan neemt de gemeente daarvoor speciaal een inspraakcoördinator in dienst. Om het plan van actie een bre dere basis te geven wil het college de oude projectgroep voor de binnenstad uitbrei den met enkele gemeentelij ke ambtenaren. LEIDEN - "Vaak kom je in een nieuw huis en dan zitten er in het midden van een grote muur een heel stel stopcon tacten. Dan zeggen we: zo, de wandversiering is hier al aangebracht!" dat vorm heeft gekregen in de "Stichting Landelijk Contact van de Vrouwen Advies Commissies voor de Woningbouw". Dat het landelijk contact algemene er kenning heeft gevonden blijkt wel uit het grote aantal organisa ties en commissies waarin zij zit ting heeft. De landelijke organi satie geeft een maandblad uit en organiseert cursussen om vrou wen voor te bereiden op hun kri tische taak. Aan het woord is een lid van de Vrouwen Advies Commissie voor de woningbouw. Dat zijn vrouwen die zich "bemoeien" met de woningbouw. Die zich in zetten voor verbetering van het bouwen, het wonen en de woon omgeving. Zij beoordelen de ge subsidieerde nieuwbouw en re novatieplannen van de gemeente Leiden. Ze bekijken vooral de praktische dingen. De Vrouwen Advies Commissie brengt ver volgens advies uit bij het ge meentebestuur, woningbouw verenigingen, architecten, bouwondernemingen en aanne- Niet zien "Wij letten op de dingen die archi- Aardig tecten vaak c zegt r voorzitter v zijn maare< geheel, r het hoofd Van der Heide, de n de commissie. "We klein radertje in het ik denk dat we een heel nuttige inbreng hebben. We merken ook dat bepaalde archi tecten rekening houden met din gen waar wij steeds op wyzen. Zoals die stopcontacten in het midden van een muur. Soms wordt daar nog wat schouderop halend op gereageerd maar voor veel mensen zijn al die afschu welijke snoeren die langs de muur komen te hangen een voortdurende bron van ergenis". Vooral de keukenopstelling heeft ook altijd onze aandacht. Soms is er helemaal geen raam dat open kan of er is een raam direct boven de plaats waar het fornuis moet staan. Als je dat dan open zet waait natuurlijk het gas uit. Eén van de dingen waar we ook altijd goed op letten zijn de aluminium strips onderaan de deurtjes van de keukenkastjes. De hoeken daarvan zijn meestal veel te scherp. Daar wijzen we telkens weer op." Achterban In ongeveer 200 gemeentes in ons land werken er Vrouwen Advies Commissies, de één met wat meer succes dan de ander. De Leidse Commissie, al in 1956 door B en W ingesteld, bestaat uit negen leden die voortkomen uit verschillende vrouwenorganisa ties. Zij hebben dus allen een achterban waarop zij kunnen terugvallen. De leden van de commissie gaan in de eerste plaats bij hun achter ban na of er problemen zijn op woongebied en bekijken dan wat en wanneer zij er iets aan kunnen doen. Mevrouw van der Heide: "Elke verbetering kost natuurlijk wel geld. We moeten daarom wel realistisch blijven omdat de hu ren van woningwetwoningen al hoog genoeg zijn De vertegenwoordigers van de plaatselijke Vrouwen Advies Commissies vormen samen een provinciaal bestuur. De provin ciale vertegenwoordigsters vor men weer het landelijk bestuur "Het loopt hier in Leiden wel vrij aardig", verteld mevrouw Smits. "Ze vinden ons wel eens lastig, maar we worden wel serieus ge nomen. Dat is niet in alle plaatsen zo". Het werk voor de Vrouwen Advies Commissie is een lief hebberij. Mevrouw Kerling: "We doen het werk met plezier, maar er zijn tijden dat we het reuze druk hebben. We worden er niet voor betaald, daar hebben we ook nog nooit om gevraagd. Maar het zou niet zo gek zijn als het college van Ben W zelf eens op de ge dachte zou komen om ons voor de vergaderingen presentiegeld te geven. Voor andere adviezen wordt in de bouwwereld over het algemeen goed betaald". De Vrouwen Advies Commissie richt zich niet alleen op het wo nen van gezinnen. Ook het goed bouwen van praktische wonin gen voor werkende jongeren, ge handicapten en bejaarden heeft de volle aandacht. Mevrouw Kerling: "Soms kunnen de ra men en de gevel aan de buiten kant erg mooi zijn, maar als je binnen zit is het weieens onmo gelijk om naar buiten te kijken. Vooral in bejaardenwoningen is dat erg belangrijk. In Leythenro- de bijvoorbeeld is het voor ie mand in een rolstoel onmogelijk om naar buiten te kijken. Zoiets moet in de toekomst natuurlijk worden voorkomen". Eerder De leden van de Vrouwen Advies Commissie zouden graag vroeger bij de bouwplannen betrokken worden. "Wij worden pas inge schakeld als de bestektekenin gen klaar zijn", zegt mevrouw Van der Heide. "Het is dan on mogelijk om nog fundamentele dingen te veranderen. We zouden het daarom plezierig vinden wanneer we als de plannen nog in de schetsfase zijn ingeschakeld zouden worden. Wij hebben natuurlijk geen con trole op de uitvoer van het werk. We kunnen nu eenmaal niet naar een bouwterrein gaan en zeggen: hé, aannemer, dit of dat staat niet zo op de tekening. Als de nieuwe of gerenoveerde woningen zijn opgeleverd lopen wij er vaak nog even doorheen om te kijken wat er onhandig is. Daar proberen we dan de volgende keer ons voor deel mee te doen". JAN RIJSDAlVji De Vrouwen Advies Commissie bekijkt de keuken gerenoveerde woning. Ontstemd. Het bestuur van het Centrum voor levensbeschou wing en Politiek, dat uitgaat van de PvdA, toont zich in een brief aan de omroeporganisaties ont stemd over de geregelde aandui ding van CNV-vertegenwoordi- gers als "woordvoerders van de christelijke werknemers". Daarmee worden FNV-leden in de "onschristelijke hoek" ge drukt, terwijl toch veel christe nen lid zijn van groeperingen die het woord "christelijk" niet in hun naam meevoeren. Het be stuur van het centrum voor le vensbeschouwing vraagt de om roepen voortaan een duidelijk onderscheid te maken tussen persoonlijke levensbeschouwin gen en deelneming aan maat schappelijke organisaties. Proefboringen. De provinciale kerkvergadering Groningen van de Hervormde Kerk spreekt in een brief aan de ministerraad haar verontrusting uit over de proefboringen in het noorden van het land voor de opslag van kernafval in zoutkoepels. Vol gens de Groningse kerk betreft het hier een zaak waarover nog grote onzekerheid bestaat bij de deskundigen. Zij verbaast zich over de haast om binnenkort al met boringen te beginnen, terwijl pas over enkele tientallen jaren het eerste kernafval zou worden opgeslagen. De kerkvergadering vraagt zich dan ook af of de koe pels soms voor buitenlands kern afval zullen worden gebruikt. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Ridderkerk W.L. van der Geer Heukelum, te Ermelo W. Schaap Oudega-San- Firden (Fr). Gereformeerde Ker ken: beroepen te Duisburg (West- falen) P.J. Schotanus Frmelo. Geref. Kerken Vrijgemaakt: aangenomen naar Enschede- Noord (voor zendingsdienst in Indonesië) kandidaat G. Riemer Amersfoort. Geref. Kerken Vrij gemaakt Buiten Verband: be roepen te Kampen (voor zen dingsdienst in Natal, Z-Afrika) B. Wielinga Eek en Wiel. Verjaardag. De bekende Brazi liaanse aartsbisschop Dom Hel der Camara is gisteren zeventig jaar geworden. Op de vergade ring van Latijnsamerikaanse bis schoppen in Puebla werd hem een telegram ter hand gesteld met gelukwensen uit zijn interna tionale vriendenkring, met name Europa. De Europese vrienden wensten hem toe dat hij nog vele jaren getuige mag zijn van de goede resultaten van "Puebla". UTRECHT (ANP) - Bij de vak groep kernfysica van de rijksuni versiteit Utrecht werkt sinds ruim twee maanden een weten schappelijk medewerker van de Potchefstroom-universiteit in Zuid-Afrika. Dit is in lijnrechte tegenstelling met de beslissing van de Nederlandse regering van oktober 1977 om het cultureel akkoord met Zuid-Afrika op te schorten (waaronder ook de uit wisseling van wetenschappers valt), temeer daar het hier om een gevaarlijk terrein als kernfysica gaat. Dit stelt het onlangs onge richte comité "Verbreek de kon takten met Zuid-Afrika" in het Utrechtse studentenblad "Troof'. Volgens het comité is het uiterst merkwaardig dat de man, J. Smit, voor een studieverlof van zes maanden naar Nederland kan komen om zich aan de universi teit bezig te houden met de be studering van deeltjesversnel lers, apparaten die veel gebruikt worden om een beter inzicht te krijgen in dé opbouw van atoom kernen. Het comité stelt dat Ne derland op geen enkele wijze mag meewerken aan overdracht van kennis op kernfysisch gebied aan Zuid-Afrika. n een reactie op de stellingen van het comité zegt prof. P. M. Endt, hoogleraar aan de vakgroep kern fysica, dat hier sprake is van een volstrekt normale wetenschap pelijke uitwisseling, die niet on der het opgeschorte cultureel ak koord valt omdat de Potchef- stroomuniversiteit alle kosten voor haar uitgezonden mede werker betaalt. "Door zijn con tacten met een hoogleraar aan deze universiteit is de uitzending, die op zijn verzoek was, tot stand gekomen", aldus professor Endt, die zelf een voorstander zegt te zijn van een dialoog, ook op we tenschappelijk gebied, met Zuid- Afrika. '67 cm Hibri beeldbuis 416 kanaals zender zoekautomaat 10 watt hi/fi luidspreker. U betaalt maar 995.- bij plaatsing en 6 maanden 150.- zonder rente of kosten was het alleen maar om de service geen voorrijkosten geen plaatsingskosten geen afregelkosten alleen de nieuwste types AALMARKT 12-14-15-16 TEL. 071-12.17.82 LEIDEN elke donderdagavond koopavond tot 9 uur PERRY SPORT (waarin opgenomen Sporthuis Centrum) 20 winkels, namelijk Perry Sport op de Breestraat 93 te Leiden, vragen wij Voor deze veelzijdige baan denken wij aan een enthousiaste jongeman van ca. 20 jaar, die gaat werken op de afdeling tenten en kampeerartikelen. Ervaring in deze brache is natuurlijk een groot pluspunt. Voor deze afwisselende baan denken wij aan een enthousiaste jongeman vanaf 18 jaar. Ervaring in deze branche is natuurlijk een groot pluspunt. Voor onze arbeidsvoorwaarden noemen wij als belangrijkste: - 8% vakantietoeslag en 4,% kerstgratifikatie; - 75% studiekostenvergoeding; - 20% korting op aankopen; - roulerend wekelijks de maandag of zaterdag vrij. Voor sollicitaties of meer informatie kunt u kontakt opnemen met de bedrijfsleider, de heer J. W. M. Melis, Breestraat 93, Leiden. Tel. 071 - 14 33 43. Kies een Amerikaan. Het Motorhuis is niet al leen gespecialiseerd in verkoop, maar ook in onderhoud van Amerikaanse auto's. ce Het Motorhuis kan u volledig informeren over de komfortabele en vooral voordelige Amerikaanse O auto's. c De werkplaats van Het Motorhuis is volledig inge- q '3 steld op het onderhoud van Amerikaanse auto's. Bel 071-769313 en maak een afspraak voor aan- /p koop of onderhoud. Mo Vondellaan 80, Leiden, telefoon 071-769313. TER VISIE LIGGING BOUWPLAN De burgemeester van Noordwijk maakt bekend dat met ingang van 12 februari 1979 gedurende veertien dagen ter ge meentesecretarie, afdeling ruimtelijke ordening, voor een ieder ter inzage ligt een bouwplan van de heer P.H. Admiraal, wonende te Noordwijk, Quarles van Uf- fordstraat 81 tot het uitbreiden van zijn hotel op het perceel plaatselijk gemerkt Quarles van Uffordstraat 81. kadastraal bekend gemeente Noordwijk, sectie N no. 1284. Burgemeester en wethouders zijn voornemens om met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet bouwvergunning ter verlenen. Gedurende genoemde termijn kan één ieder schriftelijk bezwaren tegen de voor genomen toepassing van genoemde arti kelen indienen bij burgemeester en wet houders. De gemeentesecretarie is geopend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot Noordwijk, 8 februari 1979. De burgemeester voornoemd, J.M. Bonnike

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11