Belgische para's naar Zaire „uit voorzorg" THAISE PREMIER VRAAGT IN VS WAPENS EN HULP Frankrijk haalt bakzeil NAAST HET NIEUWS Gespannen rust in Iran Plaats overleg Egypte en Israël onzeker WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 "BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent) WASHINGTON - Wapens en hulp bü de opvang van (voornamelijk) Vietname se en Kampucheaanse vluchtelingen, vormen het hoofdbestanddeel van de verlangens waarmee de eerste minister van Thailand Kriangsak Chomanan, naar Amerika is getrokken. De Thaise bewindsman, op officieel bezoek in de VS, volgt in het nog nauwelijks afge koelde spoor van China's Vice-premier Deng Xiaoping die zeer tevreden naar Japan is afgereisd, zij het deerlijk aan getast door vermoeidheid en een ver koudheid. Tot op zekere hoogte lopen de zorgen die Kriangsak Chomanan aandraagt pa- rellel met de nadruk die Deng heeft gelegd op het gevaar van een Zuidoost- Azië onder Vietnamese overheersing. Thailand heeft lange grenzen, zowel met Kampuchea als Vietnam en heeft in een lange reeks van jaren te stellen gehad met onophoudelijke penetratie van die grenzen door communistische infiltranten. Thailand heeft zich in het conflict tussen China en Vietnam, toe gespitst door de inval in Kampuchea tot nog toe neutraal opgesteld. Maar de eerste minister heeft op zichzelf weinig redenen om de toekomst van zijn land optimistisch tegemoet te zien, met in grote aantallen op zijn kusten aan spoelende Vietnamese vluchtelingen die een zware economische last bete kenen en aan zijn grenzen een toeloop van Vietnamese troepen. Is Thailand nu aan de beurt? President Carter heeft in een gesprek op het Witte Huis benadrukt dat de VS zich niet zullen onttrekken aan de ver plichtingen die het ten Thailands veiligheid op zich heeft ge nomen, in bilaterale afspraken en vol gens het verdrag van Manilla. Carter zei erbij dat de besprekingen van groot belang zijn ook voor de Verenigde Sta ter., te meer in het licht van Dengs vrijwel onverholen dreigement dat de Vietnamezen een harde (militaire en politieke)les moet worden geleerd. Het is niet alleen mogelijk dat zulk een strijd tot voorbij de Thaise grens kan overkoken, maar bovendien dreigt dan Russische bemoeienis terwille van zijn Vietnamese bondgenoot. Volgens zegslieden zou Kriangsak Chomanan dan ook een verlanglijst op zak hebben omtrent de wapens, vlieg tuigen en raketten die hij van de VS wil betrekken. Het is tamelijk zeker dat de VS hulp zullen toezeggen bij de op vang van de Vietnamese vluchtelin gen, waarvan er nu 140.000 op Thaise van wie verblijven. En Carter richtte een duidelijke waarschuwing tot Ha noi door te verklaren dat Amerika „buitengewoon belang hecht aan het waarborgen van de integriteit, de vrij heid en veiligheid van Thailand, waar bij de Thaise grenzen geen geweld mag worden aangedaan". Het verdrag van Manilla echter (uit 1954) stelt weliswaar vast dat de onderteke naars met elkaar zullen overleggen en gezamenlijk agressie zullen bestrijden, maar de tekst legt nergens automati sche verplichtingen op tot bijstand wanneer een van de deelnemers in het verdrag in het nauw raakt. Kriangsak zegt weliswaar vertrouwen te hebben in Thailands mogelijkheden alle uitda gingen op passende wijze te beant woorden, maar voegde er waarschu wend aan toe dat vrede alleen kan wor den bereikt met essentiële Amerikaan se steun. Bij voorstel Europarlement in te perken BRUSSEL (ANP) - Frankrijk is er voorlopig niet in geslaagd de be voegdheden van het Europees Parlement nog meer aan banden te leggen. Zo moet volgens Euro pese deskundigen in Brussel namelijk de Franse poging om door middel van een schriftelijke verbintenis de begrotingsproce dure in de Europese ministerraad "te verbeteren" worden uitge legd. Frankrijk, dat tot juli het voorzitterschap van de Europese ministerraad heeft, had een her ziening" van de Europese begro tingsprocedure voorgesteld om voortaan te voorkomen wat het afgelopen jaar gebeurd is. Omdat er toen op een bepaald moment geen meerderheid in de Europese budgetraad te vinden was kon den besluiten van bet Europees Parlement, om bepaalde posten te verhogen, ongehinderd passe- Het parlement verhoogde bijvoor beeld de post voor het Europees regionaal fonds met 2.296 miljoen gulden. Als gevolg daarvan moe ten de EG-lidstaten nu (in februa ri) een hogere "EG-contributie" betalen. Nederland, Ierland en Italië hebben dat zonder meer gedaan. Italië (dat veel belang heeft bij een sterk Europees re gionaal fonds) heeft gisteren in Brussel in de raad meteen al laten weten dat het niets voor het Fran se voorstel voelt zolang niet vast staat dat alle EG-landen bereid zijn de voor dit jaar vastgestelde begroting uit te voeren, dat wil zeggen met het extra geld voor het regionaal fonds. België, Luxemburg en West-Duitsland hebben onder protest hun hogere bijdrage voor februari betaald. Engeland, Frankrijk en Dene marken hebben tot nu toe gewei gerd meer te betalen. De Franse minister, Poncet, zei gis teren het niet onwaarschijnlijk te achten dat nog deze maand een extra-ministerraad over de be grotingsperikelen gehouden wordt. De Luxemburgse minis ter Thorn heeft tegen de Franse plannen gewaarschuwd door te zeggen dat een nieuw "akkoord van Luxemburg" voorkomen moet worden. Dit beruchte "ak koord" van Luxemburg werd ja ren geleden gesloten toen Frank rijk maandelang zijn stoel in de ministerraad onbezet gelaten had. Daarmee dwong dat land af dat het gebruik ontstond dat in de ministerraad besloten wordt met unanimiteit, in plaats van bij meerderheid van stemmen, dat gebeurt zodra één lidstaat vindt dat er voor hem een vitaal belang op het spel staat. De besluitvor ming in Europa is daar ernstig door aangetast. De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Van der Mei, heeft het Franse document dat gisteren ter tafel kwam, afge wezen. De raad kan misschien wel tot een interne werkafspraak komen maar dat kan niet anders dan met volledige respectering van het verdrag, zo betoogde hij. Vast zal moeten staan dat de be voegdheden van het parlement niet aangetast worden, aldus Van der Mei, die aandrong op voor overleg over deze kwestie tussen de raadsvoorzitter en het Euro pees Parlement. HONG KONG (Reuter/ANP) - Een Panamees vrachtschip met minstens 2.000 Vietna mese vluchtelingen aan boord is gisteren voor anker gegaan in de haven van Hongkong zonder toestem ming te hebben gevraagd aan de autoriteiten. Hongkong heeft onlangs na een maand toestemming gege ven aan 3.400 Vietnamese opvarenden van het schip Huey Fong om aan land te komen. Het gouvernement van Hongkong is echter van mening dat andere landen maar eens bij moeten sprin gen en de stroom van Viet namese vluchtelingen moe ten opnemen. Het dagelijks advies college van het openbaar lichaam Nieuw schip vluchtelingen in haven van Hongkong zuidelijke IJsselmeerpol- ders voor Lelystad („burge meester en wethouders") heeft in principe besloten medewerking te verlenen aan de opvang en huisves ting van tien Vietnamese bootvluchtelingengezinnen in Lelystad. Al in 1977 heeft de adviesraad gezegd vluchtelingen te wil len opnemen. Het betrof toen vluchtelingen uit Chili. Dat ging niet door omdat de stu die^ en werkkansen op dat moment elders beter waren. Eveneens in 1977 zei de raad van Lelystad de zigeunerfa milie Romanov te willen huisvesten. De familie, on geveer tachtig personen, was in maart 1977 op het stads- kampeerterrein van Lely stad neergestreken. Inmid dels is de hele familie in Le lystad gehuisvest. Onder meer via voorlichtingsbij eenkomsten wordt getracht het integratieproces zo goed mogelijk te laten verlopen. (Van onze correspondent) JERUZALEM - De vredesonder handelingen tussen Egypte en Is raël zullen naar alle waarschijn lijkheid nog eind deze maand op ministersniveau worden hervat. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Vance heeft de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, D^jan, en de Egyptische premier Halil uitge nodigd daartoe naar Washington te komen. Het Amerikaanse voorstel wordt zondag door het Israëlische kabinet bespro ken. Zowel Israël als Egypte hebben al kenbaar gemaakt akkoord te gaan met een hervatting van de onderhandelingen, maar Israël heeft een technisch probleem. De Israëlische regering heeft liever dat de onderhandelingen niet in Washington worden gehouden, maar dichter bij huis. Premier Begin heeft als mogelijke plaats het eiland Rhodos voorgesteld, waar ook in 1949 de wapenstil standsonderhandelingen werden gehouden. Reden is dat de Israë lische onderhandelaars veelvul dig ruggespraak moeten houden met hun regering, omdat zij slechts beperkte volmacht heb ben en heen en weer vliegen naar Washington nogal tijdrovend Daarentegen kan Vance niet zo lang uit Washington weg: er zijn nog andere problemen in de we reld dan het Midden-Oosten. De plaats van de onderhandelingen is niet helemaal een technische zaak. Israël heeft eigenlijk liever bilaterale onderhandelingen met Egypte, zonder Amerikaanse deelneming. Amerika deelt veel al de mening van Egypte. Het zou de Israëli's daarom helemaal niet zo onwelkom zijn als Vance er niet de hele tijd bij kan zijn. Is raëlische voorstellen aan Egypte om op bilaterale basis verder te onderhandelen, zijn echter door de Egyptische waarnemend mi nister van buitenlandse zaken, Butros Ghali van de hand gewe- De Israëlische minister van land bouw Sharon heeft een andere suggestie gedaan om de onder handelingen te bespoedigen. Hij stelt voor om Egypte de stad El Arish in de Sinai terug te geven als gebaar van goede wil en de onderhandelingen dan in El Arish voort te zetten. Ook hier zit evenwel een addertje onder het gras. Sharon koppelt zijn vrijge vigheid aan één voorwaarde, na melijk dat de Israëlische regering eerst duidelijk moet vaststellen wat zij precies verstaat onder au tonomie van de Palestijnen op de Westoever. Het is een publiek ge heim dat de regering deze auto nomie tot een minimum wil be perken. Een officieel Israëlisch standpunt hierover, zoals Sharon voorstelt, zou vrijwel zeker het einde betekenen van de Egyp- tisch-Israëlische onderhandelin gen. De regering in Jeruzalem heeft ook nog met een aantal interne problemen te kampen voordat de onderhandelingen kunnen wor den hervat. Minister van buiten landse zaken Dajan wil de zaak snel afwikkelen en vraagt daar om ruimere onderhandelingsbe voegdheden. Bevoegdheden die de voorstanders van de „harde lijn" niet willen geven. Zij zijn bang dat D^jan te vrijgevig zal zijn met concessies. Als de onderhandelingen inder daad eind deze maand worden hervat, komt het bezoek van de Nederlandse minister v§n bui tenlandse zaken Van der Klaauw aan Israël opnieuw op de tocht te staan. Van der Klaauw komt van 24 tot 27 februari, een bezoek dat in november al was gepland, maar toen vanwege de vredeson derhandelingen moest worden uitgesteld. Aangezien er nog geen datum voor het hervatten van de vredesonderhandelingen is vast gesteld, is ook nog niets bekend of het bezoek van Van der Klaauw door kan gaan. LOOPGIDS Enigszins verbaasd bekijkt giraffe Tennessee uit het safaripark in Californie zijn gespalkte poot. Het dier brak zijn poot toen het zichzelf uit een modderpoel wilde bevrijden, waarin het onver hoeds terecht was gekomen. „MOEDERLIEFDE De niet onbemiddelde moeder van een ontvoerde Italiaanse vrouw heeft gisteren gezegd dat ze zo weinig om haar dochter geeft dat ze niet van plan is een losgeld te betalen. Moeder, Gianna Cattaneo heeft nog geen contact gehad met de mannen die haar dochter Eveline (46) maandagnacht in Milaan ontvoerden. Ze zei dat het trouwens ook niets uitmaakte want ze is niet van plan ook maar één lire losgeld te betalen. „Waarom zou ik betalen, ik heb net genoeg om in mijn eigen levensonderhoud te voorzien. Ik ben niet geïnteresseerd in mijn dochter", aldus ma Cattaneo. Ruim een uur na de bijeenkomst bij Simonet kwam het Ameri kaanse persbureau Associated Press al met een bericht, waarvan de juistheid in algemene termen door Simonets ministerie moest worden bevestigd. Vorig jaar mei leidde een opstand in Sjaba (het voormalige Katan ga), waarbij een invasieleger van Zaïrese rebellen uit Angola een sleutelrol speelde, tot grote slach tingen onder de zwarte en blanke inwoners van deze rijke koper- provincie in het zuiden van Zaire. Frankrijk en België stuurden toen parachutisten naar Sjaba om de opstand de kop in te drukken en de blanke bevolking te eva cueren. Uit de kopermynstad Kolwesi werd toen de blanke be volking in dramatische omstan digheden naar Brussel over gevlogen. Onder druk van deze gebeurtenis sen verzoende de Zaïrese presi dent Moboetoe zich met de links georiënteerde regering in het aan Sjaba grenzende Angola. Afge sproken werd dat beide landen zich zouden onthouden van steun aan opstandige bewegingen, die het op de huidige regimes in bei de landen hebben gemunt. Te vens moest Moboetoe instem men met een economische schoonmaak in zijn land. Wantoestand Onder druk van de westelijke schuldeisers werd Zaïre min of meer onder curatele geplaatst. Deskundigen van het IMF be gonnen aan een sanering van de rampzalige economische wan toestand. waarbij de aanpak van de overal voortwoekerende cor ruptie centraal stond. Een aantal landen in het Westen, waaronder Nederland, verstrekte hulp om de ergste nood onder de straat arme bevolking te lenigen. In het programma van economi sche gezondmaking past een de valuatie van de Zaïre de nationale munt. die vorig jaar in enkele maanden in totaal met 80 procent in waarde achteruit ging. Dit had echter verstrekkende gevolgen voor de voedselvoorziening van de bevolking. Een groot deel van het voedsel moet geïmporteerd worden dn de prijzen gingen als gevolg van de devaluaties van de Zaïre snel omhoog, zodat voedsel voor grote groepen Zairezen on betaalbaar werd. In grote delen van het land. dat schatrijk is aan bodemschatten, is feitelijk geen sprake meer van een moderne economie. De be volking leeft er van ruilhandel, voor zover die nog mogelijk is. Wegen zijn onbegaanbaar, benzi ne ontbreekt, onderdelen voor kapotte auto's worden al sinds ja ren niet meer aangevoerd. Door het instorten van het wankele distributiesysteem zijn de meeste Zaïrese aangewezen op de op brengsten van hun schamele landbouw en het oerwoud om te kunnen overleven. (Van onze correspondent) BRUSSEL - België stuurt volgende week 250 para chutisten naar Zaïre. Of ficieel zullen de Belgische troepen oefeningen hou den op de grote vliegbasis Kituna, maar in werke lijkheid is er sprake van een voorzorgsmaatregel. De economische en socia le situatie in het voorma lige Belgisch Congo is zó slecht dat het elk moment ■k "Wij zijn soldaten van Chomeini" schreeuwden moslempriesters gisteren tijdens een demonstratie vóór de uitbarstingen van on voorlopige regering van Bazargan. tevredenheid met rel letjes en plunderingen kan komen. TEHERAN (DPA/UPI) - Een dag na de benoeming van een tegenpremier door de ajatollah Chomei ni is het gisteren in Iran vrij rustig gebleven. Voor morgen staat er echter een massale aanhankelijk heidsbetoging voor Cho meini en zijn premier Ba zargan op het programma. Gevreesd wordt dat dan de onlus ten opnieuw zullen oplaaien. Op het moment dat duizenden men sen in Teheran alvast betoogden voor de tegenregering, liet de "echte" premier Baktiar in het parlement weten alleen een te genregering "als een grap te wil len dulden". Mocht deze tegenre gering aanspraken willen maken op de machtsuitvoering, dan zal Baktiar daariegen optreden. Hadden de betogingen in Teheran gisteren een vreedzaam karakter, in de Oostiraanse stad Zahedan kwam het tot een treffen tussen voor- en tegenstanders van Cho meini. Dertig mensen zouden daarbij verwondingen hebben opgelopen. In Kermansjah aan de grens met Irak kwamen twee mensen om het leven bij een bomexplosie. De leider van de tegenregering die van Iran een islamitische staat wil maken, Bazargan, verklaarde gisteren dat hij waarschijnlijk komende vrijdag zijn politiek program zal presenteren. Zijn ministers wil hij pas de volgende week voorstellen. Premier Baktiar zei gisteren in het parlement dat hij niets te doen wilde hebben met die "denk beeldige tegenregering" die hij slechts "een grap" noemde. De Kamer keurde gisteren twee wetsvoorstellen goed waarin de opheffing van de gevreesde ge heime dienst Savak en de strijd tegen de corruptie geregeld wor den. Het leger, wellicht de belangrijkste factor in de tweestrijd tussen Baktiar enerzijds en Chomeini en Bazargan anderzijds, liet gisteren nadrukkelijk blijken het bewind van Baktiar trouw te blijven. Toen duizenden mensen betoog den tegen de premier en vóór Ba zargan en Chomeini vlogen op vallend veel straaljagers en heli kopters boven de hoofdstad. Volgens een militiare zegsman een normale oefening maar vol gens waarnemers een nieuw te ken van machtsvertoon. De minister van buitenlandse za ken Ahmed Mir-Fendereski kon digde een verandering van de buitenlandse politiek van Iran aan. Het land zal uit de Cento tre den, een organisatie waarin Groot-Brittannië, Turkije, Pakis tan en Iran spraken over econo mische, politieke en militaire vraagstukken. Ook de Verenigde Staten waren bij die organisatie op de achtergrond sterk aanwe zig. De minister zei dat Iran een onafhankelijke koers wil varen en zich niet speciaal op een be paalde grote mogendheid wil richten. Kranten in Teheran maken mel ding van gevallen waarin de "is lamitische justitie" wordt toege past. Zo kregen in Mesched in het noordoosten van het land vier au todieven elk 25 stokslagen. De Belgische regering voelt zich mede verantwoordelijk voor het lot van ongeveer 30.000 Europea nen en Amerikanen in Zaïre. On der hen zijn zo'n 25.000 Belgen. Uitbarstingen van ontevreden heid onder de zwarte bevolking, die er zeer slecht aan toe is, leiden vaak tot plunderingen en erger, waarbij de blanken het doelwit zijn. Om snel in te kunnen grij pen, worden de Belgische para commando's naar Kituna ge stuurd. De economische en sociale situatie is in Zaïre de laatste maanden dramatisch verslechterd. In grote delen van het land heerst hon gersnood. Een cholera-epidemie in het oosten van het reusachtige land heeft al vele honderden slachtoffers gemaakt. Met name in en rond de hoofdstad Kinsjas- sa zou de toestand zó slecht zijn, dat het elk moment tot heftige uitbarstingen zou kunnen ko- Uitgelekt De Belgische regering wilde haar besluit eigenlijk geheim houden. Minister van buitenlandse zaken Henri Simonet lichtte de hoofd redacteuren van de belangrijkste Belische dagbladen gisteren ver trouwelijk in. Hij verzocht drin gend een stilzwijgen te bewaren over het sturen van de para's, maar het nieuws lekte snel uit.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9