Aantal vrijwilligers moet zo groot mogelijk Wallis de Vries voert motie shirtreclame uit PvdA: uitgaven defensie kunnen drastisch terug Rapport over Arabische boycot komt hard aan Kamer over Libanon-bataljon: 99 99 LICHAAM GEVONDEN IN KELDER Bewoners Bronbeek pleiten in Kamer voor hun tehuis Dekking extra geld voor kunst nu toch bekend gemaakt WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 DEN HAAG (GPD) - Het rapport van de bijzondere kamercom missie over de Arabische boycot is in de Tweede-Kamerfracties van de WD en het CDA hard aangekomen. De liberalen heb ben de resultaten an het onder zoek als „schokkend" ervaren. In een eerste reactie noemde CDA- woordvoerder Aarts het rapport „onthullend". De Partij van de Arbeid wilde nog geen commen taar geven op het rapport, dat gis teren in de openbaarheid werd gebracht. Men wil daarmee wachten tot na de officiële publi- katie, morgen. Intussen werd uit uitlatingen van PvdA-kamerlid Roethof wel dui delijk dat er bij de socialisten niet eensluidend over de werkzaam heden van de bijzondere com missie wordt gedacht. „Ik vind dat we eerst moeten streven naar een oplossing van de oorzaken van de boycot. Ik vraag me in gemoede af of het nu wel het moment is om veel tamtam over de boycot te gaan maken, zonder de wortels van het conflict aan te pakken", aldus Roethof, die de impasse in het gesprek met Egypte aan de starre houding van de Israëlische regering wijt. "De in het rapport genoemde boy cotbepalingen hebben direct of indirect het effect van discrimi natie tegen Nederlanders van joodse afkomst. Dat stuit ons zeer tegen de borst," aldus een reactie uit WD-kringen. "Bovendien", zo constateren de liberalen, "is de boycot van nadelige invloed op de handelsbetrekkingen met Is raël, een land waarmee Neder-1 land vele vriendschappelijke banden heeft", Nadat de regering haar commentaar op het rapport heeft gegeven en eventuele maat regelen tegen boycotbepalingen heeft aangekondigd, zal de Tweede Kamer over deze kwestie debatteren. Maatregelen moeten volgens de WD worden geno men wanneer ze Israël baten, zonder Nederland te scha den. Daarentegen moeten maatregelen worden vermeden die Nederland schaden zonder Israël te helpen, aldus de WD. De liberalen nei gen naar ten minste twee maatre gelen om discriminatie te voor komen. In de eerste plaats zou het onmogelijk gemaakt moeten worden om niet-joodverklarin gen uit te geven. Bedrijven zou den daarom verboden moeten worden zich in welke zin dan ook over de godsdienst van hun werknemers uit te laten. Daar naast zou de overheid in het ver volg geen medewerking meer mogen verlenen aan het legalise ren van zogenaamde negatieve goederenverklaringen. Ook zou de functie van de Nederlandse Krediet Verzekeringsmaat schappij in deze kwestie opnieuw overwogen moeten worden en zou de overheid volgens de WD'ers de bedrijven aan kun nen raden melding te maken van boycotverklaringen waarmee zij worden geconfronteerd. Zowel het CDA als de WD wijzen er in een eerste voorlopige reactie op, dat deze kwestie in interna tionaal verband moet worden be sproken. CDA'er Aarts bena drukte dat Nederland dat zeker binnen de EG zou moeten doen. Ons land is afhankelijk van het EG-handelsbeleid. "Wanneer de EG-landen één lijn zouden trek ken tegenover de Arabieren, dan zou dat niet alleen een beter ef fect hebben, maar dan wordt daarmee bovendien voorko men", aldus Aarts, "dat andere landen voordeel gaan trekken uit een principiële houding van Ne derland." DEN HAAG (GPD/ANP) DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer wil dat minister Scholten (defensie) zijn uiterste best doet om in de eerste plaats vrijwilligers aan te wijzen voor het VN-detachement dat naar Liba non gaat. Het onderdeel moet een zo groot mogelijk aantal vrijwilligers tellen. De Tweede Kamer aan vaardde gisteren met algemene stemmen een daartoe strekkende motie van Verbrugh (GPV) en Van Dis (SGP). Staatssecretaris Van Lent (defen sie, personeelszaken) deelde de Kamer mee dat defensie al veel vrijwilligers werft. De eenheden die later dit jaar voor aflossing DEN BOSCH (ANP) - Twee jon gens van zeventien jaar hebben in de kelder van een leegstaand pand in Den Bosch gistermiddag een ontkleed lijk aangetroffen, dat over enkele vuilniszakken was verdeeld. De politie heeft patholoog-anatoom dr. Zeldenrust uit Den Haag over laten komen voor sectie op de resten. Het betreft de stoffelijke resten van een, nog niet geïdenti ficeerde, jonge vrouw die naar voorlopige schatting al enkele weken geleden moet zijn overle den. Drie jaar voor vergiftigen van echtgenoot ARNHEM' (GPD) - De 43-jarige weduwe B. P.-van B. uit Olden- zaal, die in maart 1978 haar 45-ja- rige echtgenoot F. P. door het toedienen van rattenkruid om het leven bracht, is gisteren in Al melo wegens moord veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Twee weken geleden eiste de procureur-generaal bevesti ging van het vonnis van de Al melose rechtbank: zes jaar met aftrek. Psychiaters hadden me vrouw P. in sterk verminderde mate toerekenbaar geacht. De vrouw heeft steeds beweerd dat ze haar man met rattenkruid had vergiftigd om hem ziek te maken, zodat hij ook behandeld zou kunnen worden tegen zijn drank- Gas ontsnapt: man (25) dood ROTTERDAM (ANP) - Op het ter rein van de Esso-raffinaderij in Rotterdam is gisteravond de 25- jarige W. H. Hij veld uit Spijkenis- se bedwelmd geraakt door ont snappend zwavelwaterstofgas en overleden. Zijn 45-jarige collega A. Rijckevorsel uit Breda moest in kritieke toestand worden op genomen in een Rotterdams zie kenhuis. Drie andere werkne mers raakten eveneens be dwelmd en moesten ook naar ziekenhuizen worden overge bracht. Esso deelde mee dat het gas plotse ling vrijkwam toen men bezig was met het repareren van een luchtkoeler. van het detachement gaan zor gen, zullen vrijwel uitsluitend vrijwilligers tellen. Verbrugh vond echter dat het beleid nu al dient te worden bijgesteld, maar gezien het antwoord van Van Lent zit dat er niet in. De Kamer verwierp voorstellen waarin de vrijwilligheid als een dwingende eis werd gesteld. Een PvdA-motie om het tekort aan vrijwilligers met commando's of mariniers aan te vullen kreeg al leen steun van de linkse fracties, en voorts van DS'70 en de Boe renpartij. Een CPN-motie die het uitzenden van niet-vrijwilligers helemaal onmogelijk zou maken, haalde alleen de stemmen van CPN, PSP. PPR, SGP, GPV en Boerenpartij. Een voorstel van de PSP'er Van der Spek om hele maal af te zien van de VN-opera- tie kreeg alleen zijn eigen steun. Raadpleging De Kamer wilde niet de uitspraak doen dat de regering verkeerd heeft gehandeld door niet vooraf de Tweede Kamer in te lichten over het sturen van soldaten naar Libanon. Een PvdA-voorstel daarover kreeg allegn steun van de linkse partijen. Wel kreeg D'66 steun in haar opvatting dat de re gering zulke besluiten in de toe komst pas mag nemen na raad pleging van de Kamer. Alleen de CDA'er Van Dam en Koekoek (Boerenpartij) stemden te gen. Uit door het ministerie van defen sie verstrekte cijfers blijkt dat tot en met maandagavond 300 solda ten hebben verzocht om niet naar Libanon te worden uitgezonden. Bijna 157 van de verzoeken zijn inmiddels behandeld; 69 ervan werden toegewezen. Op grond daarvan valt te berekenen dat aan ongeveer 130 verzoeken wordt tegemoet gekomen, en dus 170 soldaten tegen hun zin naar Li banon zullen moeten. Staatssecretaris Van Lent liet nog weten dat het niet mogelijk is die 170 man door vrijwilligers te ver vangen. De vervanging van de 130, van wie de verzoeken wèl zijn erkend, doet al veel afbreuk aan dc samenwerking en geoe fendheid binnen het detache ment. In totaal hadden zich tot maandag avond 1922 vrijwilligers gemeld, onder wie 1082 dienstplichtigen. Een derde daarvan is pas heel kort in dienst en komt dus pas later dit jaar voor uitzending in aanmerking. Kort geding De Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM) heeft vandaag bij de president van de rechtbank in Den Haag, mr. J.H. Blaauw, een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat. Door m iddel van het kort geding wil de WDM het ministerie van defen sie dwingen, af te zien van het op vrijwillige basis meesturen van dienstplichtigen naar Libanon. DEN HAAG - Vertegenwoordi gers van het militair tehuis Bronbeek in Arnhem, dat in de naaste toekomst wordt ge sloten, hebben gisteren een pe titie aangeboden aan de voor zitter van de Kamer-commis sie voor defensie, de PvdA'er De Vries (rechts). De bejaarde Bronbeek-bewoners willen dat de Kamer het besluit van staatssecretaris Van Lent van defensie ongedaan maakt. De staatssecretaris kreeg giste ren van Kamerleden al de no dige kritiek te horen. WD'er Ploeg en CDA'er Van Weezei dreigden zelfs een motie in te dienen waarin om herover weging van het besluit wordt gevraagd. De Kamerleden vinden het volstrekt onjuist dat de staatssecretaris het be sluit heeft genomen zonder enig overleg met de bewoners, of met provinciale en gemeen telijke autoriteiten te voeren. PvdA-woordvoerdLer De Vries noemde het manouvreren van de staatssecretaris ongeloof lijk. De staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, heeft zich in middels bereid verklaard met zijn collega Van Lent een VVD-suggestie te bespreken om verzorgingsbehoeftige In- dische-Nederlanders in Bron beek op te nemen. De belan- gengroepering van Indische- Nederlanders heeft zich tot CRM gewend om de plaatsing in bejaardenoorden waar ze met behoud van eigen cultuur kunnen worden verzorgd. Behalve demonstrerende Bron beek-bewoners waren giste ren ook andere ontevreden groeperingen op het Haagse Binnenhof aanwezig. Zo kreeg Kamer-voorzitter Von deling 5300 handtekeningen aangereikt van het landelijk Indonesië comité en plaatse lijke steuncomités tegen de le vering van fregatten aan In donesië. Deze actievoerders moesten plaats maken voor actiegroep 'Stop activering vliegveld Geilenkirchen'De leden van deze groep (bewo ners van het Limburgse Schinveld) protesteren tegen de stationering van achttien Boeings op het Duitse vlieg veld omdat zij voor overlast vrezen. Studenten van de nieuwe lera renopleiding d'Witte Leli uit Amsterdam kwamen bij de Kamer-commissie voor on derwijs pleiten voor een bete re doorstroming van studen ten tekenen/handvaardig heid/textiele vormen naar de eerstegraadsopleiding Een afvaardiging van het per soneel van de gieterijen VMFI Stork uit Hengelo bood in de loop van de middag een peti tie aan aan de voorzitters van de Kamer-commissies van economische en sociale zaken. Het bedrijf wordt met sluiting bedreigd. Voorts waren gisteren ook een aantal oud-KNIL-militairen op het Binnenhof aan het de monstreren. Zij vinden dat ze nog enkele jaren achterstallig salaris van de staat tegoed hebben. DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer ziet mogelijkheden om in de komen de jaren enkele honderden mil joenen guldens per jaar te bezui nigen op de defensie-uitgaven, zonder dat daarbij de kwaliteit van onze defensie geweld wordt aangedaan. De meeste van die bezuinigingen liggen in de per soneelssfeer. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de be handeling van de defensiebegro ting voor 1979. Volgens de PvdA-woordvoerder, ex-minister Bram Stemerdink, kan in vijfjaar 50 miljoen gulden bespaard worden door enkele nucleaire taken af te stoten. Via verhoging van de ontslagleeftijd van militairen, vertraging van de bevorderingen en een nauwge zetter regeling van de reiskosten voor defensiepersoneel, valt nog eens 80 miljoen gulden per jaar te bezuinigen, aldus de PvdA. Maatregelen ter beperking van ae gratis geneeskundige verzorging, de pensioenregeling en de wer ving van nieuw personeel moeten dan nog eens 100 miljoen gulden opleveren. Ook zijn volgens Ste merdink nog enkele tientallen miljoenen te verdienen door vermindering van de vredes- sterkte van de landmacht. De PvdA zal deze plannen binnen kort in een alternatieve defensie nota presenteren. Stemerdink had bijzonder veel kri tiek op het defensiebeleid van minister Scholten. Hij verweet hem „gebrek aan durf' en een te grote volgzaamheid, die leidt tot het stellen van allerlei dure prio riteiten. Meer steun voor zijn be leid kreeg Scholten uit de hoek van de regeringspartijen. Frin- king (CDA) liet echter wel blijken het niet eens te zijn met minister Scholten dat economische te genvallers geen effect op de de fensie-inspanning zouden mogen hebben ^Diverse Tweede-Kamerleden be nadrukten dat defensie meer greep moet zien te krijgen op de prijzen van het defensiemate rieel. Stemerdink beklaagde zich er over dat door het gebrek aan samenwerking tussen de grote wapenproducenten de prijzen van het wapentuig sterk worden opgedreven. Minister Scholten doet volgens hem te weinig om een betere taakverdeling en standaardisatie te bereiken. „Doordrammen, druk uitoefe nen, dat is de enige weg", zo zei hij. De Boer (CDA) hield een pleidooi om te komen tot een Europese bewapeningsindustrie. Daarmee kan de monopoliepositie van de Amerikanen worden doorbroken en worden we minder van hen af hankelijk. Door de ontwikkeling van eigen Europese wapenpro jecten goed te controleren kun nen prijsopdrijvingen worden voorkomen. Volgens Brinkhorst (D'66) is de be slissing om de defensie-uitgaven jaarlijks met 3 procent te verho gen een louter politieke. Van we zenlijke sanering van het beleid om daardoor de taken beter uit te voeren is volgens hem geen spra ke. D'66 is niet bereid zomaar een „blanco cheque" voor meer geld te tekenen, als niet duidelijk is wat daar tegenover staat. De WD'er Ploeg sprak grote te vredenheid uit met het beleid. Door de financiële maatregelen van het kabinet heeft defensie nu tot 1983 anderhalf miljard gulden meer tot zijn beschikking dan het kabinet-Den Uyl wilde. Ploeg bepleitte wel meer aandacht (meer mensen en meer materieel) voor de territoriale verdediging. Hij had ook kritiek op het feit dat de beslissing over de tankver vanging zo lang uitblijft. DEN HAAG (GPD) - Het bedrag van 5 miljoen gulden extra voor de kunst zal worden „wegge haald" bij de rijksmusea, het so ciaal-wetenschappelijk onder zoek in de sector maatschappe lijke ontwikkeling, de jeugdher bergen en de deskundigheids bevordering (cursussen en der gelijke) in het maatschappelijk werk. De operatie vindt plaats in het kader van de binnenkort te verschijnen Voorjaarsnota. Hiermee is minister Til Gardeniers van CRM tegemoet gekomen aan de uitdrukkelijke wens van met name de Partij van de Arbeid om nog tijdens de behandeling van de CRM-begroting voor 1979 - en niet pas bij de presentatie van de Voorjaarsnota - bekend te maken ten koste van welke sectoren de kunsten structureel in de lift zijn gezet. Bij uitsplitsing van het bedrag blijkt dat er voor muziek en dans 3,5 ton extra beschikbaar komt, DEN HAAG (GPD)-Staatssecreta ris Wallis de Vries zal de motie, die de Tweede-Kamerfracties van de PvdA, het CDA en D'66 vorige week tijdens de begro tingsbehandeling van het minis terie van CRM hebben ingediend, weliswaar met tegenzin uitvoe ren. De motie, die vermoedelijk volgende week in stemming zal worden gebracht en waarvan nu al vaststaat dat die door een meerderheid in de Tweede Ka mer wordt gesteund, houdt in dat geen subsidie voor de gezond making van het betaald voetbal zal worden verleend als tot invoe ring van shirtreclame wordt be sloten. Tijdens de vierde dag van de begro tingsbehandeling deed de staats secretaris nogmaals een beroep op de indieners van de motie om deze in te trekken. „Ik vind de motie voortijdig en onjuist. Als de motie nu wordt aanvaard, is er geen mogelijkheid meer om overleg te voeren met de KNVB. Om voor subsidie in aanmerking te komen zijn aan de voetbalbond enkele voorwaarden gesteld. Nu het overleg gaande is, voel ik er niets voor een nieuwe voorwaar de over de shirtreclame toe te voegen". De indieners van de motie hielden echter vast aan hun standpunt. CDA-woordvoerder Hennekam: „Het is niet te vroeg om nu al een uitspraak te doen. De motie maakt een heleboel zaken duide lijk. Het CDA wil kleur beken nen. Wij zeggen ja tegen subsidie en nee tegen shirtreclame". Wal lis de Vries: „Ik moet u met klem verzoeken van de motie af te zien. Ik kan met een dergelijke motie het overleg met de voetbalbond niet ingaan". De Tweede Kamer gaf geen gehoor aan het verzoek van de staatsse cretaris. Wallis de Vries na afloop van het debat: „Wanneer zo'n duidelijke meerderheid in de Tweede Kamer de motie steunt, zal ik die moeten uitvoeren. Ik ben het met de motie inhoudelijk niet eens, maar ik kan niet om een uitspraak van de Kamer heen. Ik zal als de motie is aanvaard con tact opnemen met de andere ex terne geldgevers, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en de Stichting Nationale Sportto- talisator, om hen de beslissing van het parlement mee te de len". Voor het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, dat nu al enkele maanden probeert shir treclame kost wat kost in te voe ren, kwam het besluit van de staatssecretaris als een grote te leurstelling. Voorzitter Eric Vilé: „De toekomst ziet er nu wel erg somber uit. De houding van het CDA heeft me zeer teleurgesteld. De staatssecretaris wil ik niets verwijten. Hij heeft alles gepro beerd om een combinatie van shirtreclame en overheidssubsi die te realiseren. Ik vind, dat hij zich zeer positief tegenover de KNVB heeft opgesteld". Het betaald voetbal hoopt de ande re externe geldgevers wel te kun nen overtuigen van de combina tie shirtreclame-subsidie. De kans het VNG van een combina tie shirtreclame-subsidie te over tuigen is uiterst gering..Begin ja nuari liet het VNG in een brief aan de voetbalbond weten de subsidie aan het betaald voetbal in heroverweging te nemen als tot invoering van shirtreclame zou worden besloten. Vilé: „Toch' hoop ik aan de hand van cijfers het VNG de noodzaak van shir treclame te laten inzien. Als dat lukt, kunnen we Wallis de Vries misschien terugsturen naar de Tweede Kamer om de motie in heroverweging te nemen". De ideeën van Eric Vilé: zijn nau- welijk reëel. Bij de leden van de Tweede Kamer heeft hü het al verbruid door zyn uitspraak, dat „de motie onaanvaardbaar is en getuigt van onfatsoenlijk ge drag". CDA-woordvoerder Hen nekam over die uitlatingen: „Ik vind de uitspraak van Vilé erg jammer. Het is beneden alle peil. Maar ik ga er niet verder op in. Hij zal zich in eigen kring moeten verantwoorden". voor het toneel 7,5 ton, voor de mime 7,5 ton, voor de beeldende kunsten en bouwkunst 8 ton, voor experimenten 9 ton en dat er voor het kinder- en poppenthea ter en voor incidentele (ad hoe) produkties voor de eerste maal bedragen zijn vrijgemaakt van respectievelijk 6,5 ton en 8 ton. Daarentegen leveren de rijksmu sea 8 ton, onderzoek 1,2 miljoen, de jeugdherbergen 1,5 miljoen en de deskundigheidsbevordering 1,5 miljoen gulden Minister Gardeniers legde er tij dens het slot van de begrotings behandeling, gisteren in de Tweede Kamer, de nadruk op dat de ingreep - wat de verhoging be treft door de Kamer toegejuicht, wat de verlagingen betreft met zorg ontvangen - wellicht sporen van „haastwerk" vertoont Maar in ieder geval heeft bij het schui ven met de verschillende posten voorop gestaan dat er geen ar beidsplaatsen verloren mogen gaan. Ook heeft bij het verlagen van deze posten geen „ongeïnte resseerdheid" meegespeeld. Het gaat, aldus de bewindsvrouw, in deze gevallen slechts om „minder meer" voor materiële uitgaven. Zij kon de WD-woordvoerdster Erika Verkerk-Terpstra verzeke ren dat er aan de kwaliteit van het bejaarden- en gehandicapten- werk niet wordt getornd. De kunstsectoren die minister Gardeniers met extra geld heeft bedacht, komen vrijwel overeen met die welke de socialist Aad Kosto wilde verhogen. De to neelgroep Baal zal 90.000 gulden subsidie krijgen en de 142.000 gulden voor de Botsroadshow zal uit de post „incidentele produk ties" moeten worden gehaald. Alleen het Amsterdams Stads- journaal zal een „éénmalige overlevingssubsidie" van 75.000 gulden niet worden verstrekt, omdat deze niet past in een struc turele verhoging, minister nog bezig is. In totaal had Kosto bij amende ment 2 miljoen extra geclaimd voor de sectoren waarop hij het oog had laten vallen. Hij wilde dit bedrag weghalen bij de spaarpot voor de instructieve omroep. De minister had hem al eerder mon deling te verstaan gegeven dat de Wet op de Omroepbijdragen zulks onmogelijk maakt. Er kan uit de omroeppot geen geld wor den gehaald voor andere, buiten de omroep gelegen doelein den.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7