„Een held ben ik niet hoor" Gadaffi zowel Grieken als Turken in goed blaadje Taxidienstvoor Leidse huisdieren Engeltjes stof: roesmiddel met een vernietigende uitwerking PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 door Sjak Jansen Rijwielhandelaar die jonge waaghals het leven redde Het is maandagmiddag half drie, de vrije dag van rij wielhandelaar J. van Polanen. De straffe wind heeft hem er niet van kunnen weerhouden een beetje te rommelen in de aan de Rijn grenzende tuin van zijn woning aan de Leidse Morsweg. Nog goeddeels dichtgevroren ligt de rivier er mooi bij. Weliswaar slechts drie centimeter dik, durft een 16-jarige knaap uit Oegstgeest met zijn fiets over het ijs te rijden. Deze halsbrekende toeren gaan evenwel aan het oog van Van Polanen voorbij. Dan plotsklaps een oorverdo vend gegil. De 39-jarige Lei- denaar schrikt op, ziet op vijf tig meter afstand, in het mid den van de Rijn gespartel. Bedenkt zich geen moment, pakt een binnen handbereik liggende plank en begeeft zich schoorvoetend op het krakende ijs. Beduusd Vijf meter gaat het goed maar dan zakt het flinterdunne ijs ook onder de voeten van het 90 kilo wegende lichaam van Van Polanen weg. „Wat er op dat moment door je heen gaat, valt niet onder woorden te brengen. Teruggaan of door zetten. Voor die keus sta je. Maar vanzelf ga je verder. Een loodzware jas had ik aan. Met de plank heb ik me een gleuf geslagen naar die jongen, die moord en brand zat te schreeuwen. Ongeloofliik koud was het in dat water, elk moment heb je vrees dat je benen zullen verstijven". Van Polanen is er nog beduusd van. Het valt hem zichtbaar moeilijk alles op een rijtje te zetten. Geslapen heeft hij de afgelopen nacht nauwelijks. Maar van een heldendaad wil hij niets weten. „Die jongen aan de ene kant van de plank en ik aan de andere zijde zijn we naar de kant te- ruggeTja, gezwommen was het niet, eerder gestrom peld maar dat is ook het juiste woord niet. Afijn, ik hoorde het geloei van de sirenes en met mijn laatste krachten heb ik die jongen en die plank naar de kant geduwd. Inder daad, door die smalle gleuf en schurend langs die vlijm scherpe ijsschotsen". Zijn met pleisters omwonden vin gers steekt hij bewust achter zijn rug. Schijnbaar wil hij er niet mee te koop lopen. Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Twee studenten „Van dat allerlaatste kan ik me nauwelijks iets herinneren. Ik had zoveel van mijn krachten gebruikt, dat ik, geloof ik, een beetje apathisch begon te doen. Weetje wel? Nadat die jongen eenmaal op het droge was gebracht zijn twee stu denten in het water gespron gen om mij eruit te halen. Zelf kon ik niet meer. Later heb ik een heet bad genomen en ben ik opgekikkerd. Tja, meneer met zijn fietsie op het ijs. Hoe durft-ie he Maar een held ben ik niet hoor. Kom nou, het moet eerst zes dagen ge vroren hebben voordat ik het ijs op ga". „Maar als je ziet hoe dankbaar bijvoorbeeld de ouders van die jongen zich toonden, dan gaat er wel wat door je heen. Ik zal er nog vaak over den ken als ik in de Rijn zit te vis- Suffekop Ik kan er alleen met mijn pet niet bij dat ik die leren jas niet heb uitgetrokken voordat ik het ijs op ging. Papieren, de hele santekraam zat erin. Suf fekop, die ik ben. Waar een vrije dag al niet goed voor is". kun je weer beginnen. Vieze diarree en meer van die rot zooi. Daar heb je dan wel een stoffer en blik voor maar het laatste restje moetje toch met een papiertje en je handen op ruimen. Ja de hygiëne moet perfect zijn, anders kun je het wel vergeten". De klanten waarderen al die in spanningen wel. „Tot nog toe is er niemand geweest die geen fooi heeft gegeven. Ze vergeten je ook niet. Vandaar dat onze klantenkring met de dag groter wordt". Dierenasiel Het Leidse huisdierenvervoer rijdt de klanten niet alleen naar de dierenarts en trimsa lon, maar ook naar het diere nasiel. Mevrouw Hollebeek daarover: „Vaak rijden we honden, poezen en andere huisdieren naar hun laatste bestemming. Inderdaad, on geneeslijk zieke beesten die afgemaakt moeten worden. De eigenaars daarvan druk ken we op het hart, dat wan neer ze een andere hond of kat willen nemen, zij het beste naar het asiel kunnen gaan. In de meeste gevallen wordt ons dan gevraagd maar direct naar het asiel te rijden. En dat is aardig, want daar zitten die beesten ook maar doelloos voor zich uit te staren. Wat dat aangaat is het zo gek nog niet wat wij doen." Speciale auto Mevrouw A. Hollebeek: „Bij ons gaat er per week ruim honderd liter ontsmettings middel doorheen. Wij hebben een speciale auto, waarin de dierenruimte strikt is afgeslo ten van de bestuurdersplaats. Wij hebben zelfs polyester koffers met gaten, die als kooi of mand uitstekend dienst doen. Op zich kunnen wij veel meer service bieden dan de dierenambulance. Wij bren gen het dier niet alleen naar de dierenarts maar bijvoor beeld ook naar de trimsalon. Bovendien halen wij de klan ten op en brengen ze weer thuis, tegen een vergoeding natuurlijk. Maar het is niet zo dat wij zuiver op de commer- Huisdierenvervoer, ook midden in de nacht paraat. Als je ziet hoe dankbaar de ouders van die jongen zich toonden. Niet alleen naar de dierenarts Goed nieuws: naar verluidt uniek in Nederland en ver daarbuiten heeft Leiden een taxidienst voor huisdieren, genaamd "Huisdierenver voer Leiden en omstreken". Inderdaad, het woord 'taxi' komt er niet in voor, want om die vier letters in je vaandel te mogen schrijven heb je be paalde vergunningen nodig en die hebben het echtpaar Hollebeek en A. Nell niet. Hoe gek het op het eerste gezicht ook mag zijn, deze drie Lei- denaren voorzien met hun taxidienst in een duidelijke behoefte. De taxidienst is gemiddeld goed voor vijftig ritten per week. "Huisdierenvervoer" niet te verwarren met de die renambulance is vooral een uitkomst voor mensen die slecht ter been zijn en voor wie het zwaar valt met hun zieke hond naar de dierenarts te sjouwen. Immers, gewone taxi's mogen in verband met infectiegevaar geen gewonde dieren vervoeren. De huisdie rentaxi wel, die staat er dag en nacht voor klaar. cie gericht zijn, er komt ook een hoop dierenliefde bij kij ken". „Zo is deze taxidienst ook ontstaan. Aangereden dieren.bijvoorbeeld, die kon den vroeger vrijwel geen kant op. Geen opschepperij hoor, maar het is een vaststaand gegeven dat er meer voor die slachtoffers kan worden ge daan. Zodra wij een melding binnen krijgen, rijden wij stante pede van de Haarlem merweg uit. Vannacht nog. werd ik weer eens uit mijn bed gebeld. Een hond in de Bachstraat had een bloeduit storting opgelopen. Nou, dan staan wij paraat, ondanks alle minder prettige bijkomstig heden van dien". Diarree Ze verduidelijkt: „Het gebeurt maar al te vaak dat zo'n dier van de schrik of de zenuwen gaat braken of de uitwerpse len de vrije loop laat. Nou, dan r (Van c correspondent) ATHENE - De Libische leider Gadaffi kan bij Turken noch bij Grieken blijvend kwaad doen. Het feit dat zowel Tur kije als Griekenland is aangewezen op de door zijn land te leveren olie heeft daar natuurlijk veel, zo niet alles, mee te maken. De Turkse premier Ecevit is vorige week zeer tevreden teruggekeerd van een bezoek aan Tripoli, dat nog met een dag was verlengd. Er is een „verdrag van samenwer king voor wederzijdse ontwikke ling" gesloten voor minstens tien jaar. Turkije zal in 1979 vier mil joen ton ruwe olie ontvangen (een miljoen meer dan vorig jaar) en in 1980 zelfs vijf miljoen. In ruil daarvoor zullen Turken helpen bij de opbouw van de Libische infrastructuur, aanleg van mili taire bases en training van het le ger. De Turkse premier moest zich in het slotcommuniqué aansluiten bij verklaringen waarin de „isla mitische broederschap en een heid" werd bepleit die „bijdraagt tot vrede en welvaart in de we reld". Bewoordingen die de stichter van de Turkse seculaire republiek, Ataturk, zich in zijn mausoleum moeten hebben doen omdraaien. Maar Gadaffi beloofde dan ook de Arabische en andere islamitische staten tot grotere economische hulp aan Turkije te bewegen. Inzake Cyprus bevredigde Gadaffi de Turken niet alleen door zich achter hun streven naar een „bi- zonale, federale republiek" te stellen, waartoe op voet van ge lijkheid door de twee bevol kingsgroepen moet worden on derhandeld, maar hij ging zelfs zover de Grieks-Cyprioten te he kelen omdat zij de Turks-Cyprio ten een economisch embargo zouden opleggen in de vorm van reis- en communicatiebelemme ringen - een klacht die in geen enkele Griekse krant werd ge publiceerd. Daarentegen gewaagden Turkse kranten, na Ecevits voldane te rugkeer, niet meer van de pikante opmerkingen die Gadaffi aan de vooravond van Ecevits reis in een interview met Le Monde had ge daan over het recht van de Koer den op een eigen staat - opmer kingen die tevoren in enkele Turkse kranten met wenkbrauw fronsen waren begroet. Men was van Turkse zijde toch ook een beetje geschrokken over het suc ces van een Griekse missie naar Libië, uitgevoerd door de minis ter van economische coördinatie, Mitsotakis, die van Gadaffi na een persoonlijke ontmoeting de garantie voor maar liefst 15,5 miljoen ton ruwe olie los kreeg, in ruil voor onder meer Griekse landbouwprodukten, die Turkije ook zou kunnen leveren. De „coming man" in de rechtse re- gering-Karamanlis keerde triom fantelijk terug na een succes dat weinigen hadden verwacht. Zijn v. Moammar Gadaffi. klaroengeschal leidde zelfs tot een wat bizarre polemiek tussen hem en oppositieleider Andreas Papandreou, die eraan herinner de dat hij al in 1976 een reis naar Libië had gemaakt, die toen van rechtse zijde was bekritiseerd. Net als de Griekscyprische so cialistenleider Lyssaridis stelt hij dat de Griekse regeringsleiders veel eerder contacten met Gadaf fi hadden moeten zoeken. Mitso takis riposteerde dat Papandreou kennelijk door .jaloersheid" was bezeten. Nogmaals: de Libische leider, die in Turkije als een „broeder" geldt omdat hij als een der weinigen de Turken niet afviel bij hun inter ventie op Cyprus in 1974, kan ook bij de Grieken geen blijvend kwaad doen, of het nu linkse, rechtse of „centrale" Grieken zijn. Papandreou kwam vorig jaar van zijn reis terug met bewe ringen als zou het Libische re- geersysteem het meest in de buurt komen van de klassieke Atheense democratie, waarin ie dereen meeregeert. Een paar jaar tevoren hadden juist de extreem rechtse jonge officieren van de Griekse junta, de zogenaamde gadaffisten rondom brigadege neraal Joannidis, bewondering beleden voor Gadaffi's regime, dat zij aan Griekenland ten voor beeld stelden. Onder de junta be gon de opleiding van Libische vliegers in Griekenland. De be trekkingen tussen Athene en Tripoli waren ook toen opper best. En om de cirkel te sluiten: ook de Turkse fascistenleider, oud-ko lonel Turkesj, werd anderhalf jaar geleden in zijn toenmalige hoedanigheid van vice-premier van Turkije allervriendelijkst in Tripoli ontvangen. ROTTERDAM-,, Nederland is rij p voor een nieuw soort drug. Sinds kort wordt op de zwarte narcotica-markt in Nederland het uit Ame rika overgewaaide roes middel Angel Dust" te koop aangeboden. De eer ste slachtoffers zijn in middels behandeld in een Rotterdams ziekenhuis. Aan het woord drs. M. P. V. Morival, hoofd van de onderafdeling alcohol en drugs bij de GG en GD in Rotterdam. In een oproep aan drugsgebruikers in het land zegt drs. Morival dat men zich niet moet laten mislei den door de mooie naam van het levensgevaarlijke roesmiddel, dat vertaald in het Nederlands Engeltjes Stof heet. „Het spul, waarvan de wetenschappelijke naam Phencyclinine (PCP) is, heeft niets met andere drugs zo als LSD of hasj te maken", zegt drs. Morival. „Het middel wordt in de diergeneeskunde gebruikt. Het kan door druggebruikers worden gerookt, gespoten' gege ten of in tabletvorm worden ge slikt". „Een dosis van acht a twintig milli gram veroozaakt bij de gebruiker spierverstijving, gezichts- en spraakproblemen, tijdstoornis- sen, agressie, ontremming, angstaanvallen en achtervol gingswaanzin. Er kan geheugen verlies optreden en het slachtof fer kan in coma geraken". „Aangezien je niet weet wat je in je handen krijgt gedrukt", zegt drs Morival, „en de dosis vanaf acht miligram al snel is bereikt, moet het gebruik van Angel Dust als levensgevaarlijk worden be schouwd". Helemaal nieuw is het middel in Nederland niet. „Drie tot vier jaar geleden is het spul in Amsterdam eens opgedoken. Het is echter moeilijk met zekerheid vast te stellen wanneer Angel Dust is gebruikt, want het wordt vaak als mengprodukt onder een andere naam op de markt gebracht". Het is volgens drs. Morival zo goed als zeker dat de twee mannendie enkele weken geleden in een Rot terdams ziekenhuis werden op genomen, Angel Dust hebben gebruikt. „De twee werden met lichte verschijnselen opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. Zij kregen heroine aangeboden waardoor Angel Dust was ver mengd. De twee zijn inmiddels uit het ziekenhuis ontslagen". Volgens Morival werden zij toe vallig het slachtoffer van Angel Goedkoop Dust omdat het door de heroine Niet toevallig Drs. Morival is van mening dat de opkomst van Engeltjes Stof in Nederland geen toevalligheid is. „Er zitten handelaren die de Ne derlandse markt met Angel Dust willen infecteren. Zij gaan handig te werk en bieden het spul voor delig aan. „Daarom vermoed ik dat er een syndicaat achter zit. Eerst probeert men zoveel moge lijk gebruikers te krijgen om dan het spul tegen hoge prijzen te verkopen". „Nederland is overigens weer rijp voor een nieuw roesmiddel", is de mening van Morival. Aan de hand van een statistiekje legt hij uit: „Om de twee a driejaar komt er een nieuw soort drug op de Nederlandse markt In 1965 was dat hasj, in 1968 LSD, in 1971-1973 amfetamines, vanaf 1973 heroine, de laatste paar jaar cocaine en nu Angel Dust". „Er is nu nog geen reden voor pa niek, maar we moeten wel zorgen dat we er op tijd bij zijn. Bij de introductie van de heroine op de Nerlandse markt waren we te laat, laten we hopen dat we er nu op tijd bij kunnen zijn". Angel Dust is een aantal jaren gele den op de markt gekomen als pijnstiller, maar het middel PCP bleek echter hoogst onbereken baar te zijn en werd verboden voor menselijk gebruik vanwege het onberekenbare karakter. In 1968 is men het gaan gebruiken als dierengcneesmiddel en „zelfs bij dieren gebruikt men het mid del heel weinig. Het is te sterk en onberekenbaar", zegt drs. Mori val. Als een mens een kleine dosis van drie tot acht milligram gebruikt heeft het een roesgevend effect. „Men wordt high en de werking is verder gering. Het grote gevaar is echter dat de acht milligram heel makkelijk wordt overschreden. De mensen reageren verschillend op Angel Dust, maar in Amerika is gebleken dat gebruikers de neiging hebben tot zelfvernieti ging, zelfverminking en agressi viteit". In Amerika zijn gevallen bekend zoals die van een gebruiker die dacht dat hij ratten in zijn inge wanden had. Om die dieren te doden nam de gebruiker ratten- gif in en overleed daaraan. Ook zijn gevallen bekend waarbij slachtoffers hun tanden uittrok ken met een nijptang en waarbij men de ogen uit de kassen ruk te. De prijs van het levensgevaarlijke Angel Dust is in vergelijking met heroine nog vrij laag. „Honderd tot honderd vijftig gulden per gram". Volgens Morival is het grote gevaar dat men het spul met duurdere drugs gaat vermengen. „Het is heel eenvoudig te maken en het kan in allerlei vormen op de markt worden gebracht". Omdat Angel Dust zo eenvoudig is te maken en omdat het in allerlei vormen op de markt kan worden gebracht en omdat het zo goed koop is, is het gevaar niet denk beeldig dat Angel Dust in meng vorm wordt aangeboden en wordt verwerkt in heroine, hasj en marihuana. „Het zou dus kun nen dat veel mensen problemen krijgen zonder dat ze weten dat ze Angel Dust gebruiken". Het komt volgens Morival wel voor x dat heroine voor 30 procent uit een mengprodukt bestaat. „Als dat nu Angel Dust zou zijn, dan krijgt die heroine een dodelijk ef fect. En het is pas merkbaar als het te laat is Na het gebruik is het niet denk beeldig dat men accuut gek wordt. Dat kan dan een tijd du ren. De uitwerking is echter bij ieder mens weer anders, zegt drs. Morival. Het is ook nog niet be kend hoe men een slachtoffer moet laten afkicken. Ook weet men nog niet veel over de geeste lijke en lichamelijke verslaving, aldus drs. Morival. Strafbaar Dust is inmiddels niet aan de aan dacht van het ministerie van volksgezondheid ontsnapt. Staatssecretaris Veder-Smit heeft het middel phencyclinine onder de werking van de opium wet gebracht. Het besluit is on langs van kracht geworden. Voor Angel Dust (dat 'ook wel "Super- weed" of Peace-Pill wordt ge noemd) gelden nu dezelfde straf bepalingen als voor stoffen als LSD en heroine. In Amerika is Angel Dust een snel in opmars gekomen nieuwe drug. Veel jongeren daar ontdekten echter le laat dat Engeltjes Stof een sterk dierengeneesmiddel is waarmee een volwassen gorilla kan worden geveld. Maar waar mee ook de meest ellendige vi sioenen voor de geest kunnen worden getoverd. In de afgelopen twaalf maanden is het aantal jongeren dat in Ameri ka het roesmiddel gebruikt bijna verdubbeld. Het middel neemt volgens het Amerikaanse con greslid Charles H.Percy, epide mische vormen aan. De meeste gebruikers denken dat Angel Dust een sterk soort marihuana is. Op straat wordt Angel Dust als „Supeijoint" verkocht. Dat is een marihuana-sigaret waarin Angel Dust is verwerkt. „Maar Angel Dust is niet zoals ma rihuana, *een vrij onschuldig roesmiddel. Het is een monster lijke drug. Medici waarschuwen dat het een van de meest onvoor spelbare medicijnen is die er be staat. Het is zo gevaarlijk dat het niet door mensen mag worden gebruikt", meent senator Percy, die in de Amerikaanse senaat is belast met het drugvraagstuk in de Verenigde Staten. Volgens een woordvoerder van Phoenix House in New York, een van de belangrijkste afkickcentra in die stad, zijn op dit moment 30 tot 40 procent van de leerlingen van high schools aan de Engeltjes Stof. Zelfs kinderen van negen tot tien jaar experimenteren er al Beangstigende cijfers dus. Cijfers die bekend worden op een mo ment dat men dacht het drug probleem min of meer gestabili seerd te hebben. In werkelijkheid vormt Engeltjes Stof het gevaar lijkste middel dat ooit uit Pando ra's reageerbuis is gekomen. In veel opzichten is het toenemen de gebruik van PCP illustratief voor het drugprobleem waarmee Amerika in 1980 en de daarop volgende jaren zal worden gecon fronteerd. In plaats van clandes tiene ladingen narcotica die het land worden binnengesmokkeld, zal deze nieuwe gemakkelijk te maken en zeer winstgevende drug waarschijnlijk worden ge fabriceerd in kleine laboratoria in buitenwijken of op het platte land. In het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden zijn voorstellen in gediend om de straf voor het aanmaken van Engeltjes Stof van vijf tot tien jaar te verdubbelen met een maximum van 20 jaar. De boete welke staat op de verkoop van het spul aan een minderjarige zou moeten worden verhoogd tot 200.000 gulden. Verder wil men een campagne star ten om het publiek op de hoogte te stellen van de vernietigende uitwerking van Engeltjes Stof op de hersencellen. Het afschrik-ef- fect hiervan zou zeker levens kunnen redden. Jonge levens die anders wellicht ten offer zouden vallen aan een duivel in engelen gedaante. THIJS JANSEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4