H? „Rembrandt" krijgt toch nieuwbouw ,Snel opheldering gewenst' Speciale menu kaarten voor blinden en slechtzienden WW Nu extra voordelig EtUSflASfü Actief in vrije tijd Kopstukken in Leiden WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 LEIDEN rr: a Zó gaat de nieuwe "Rembrandt" er waarschijnlijk uitzien. De tekening dateert uit het jaar 1974. Rectrix mevrouw J. L. de Boer-Pino voor de noodgebouwen aan de Schubertlaan waar de Rembrandt-scholen- gemeenschap sinds vorig jaar gehuisvest is. Werkgroep Milieubeheer over Leeuwenhoek: Na jaren toestemming ministerie LEIDEN - De gemeentelijke Rembrandt-scholengemeen- schap krijgt eindelijk een nieuw gebouw. Het zal verrijzen in de Coebel, een gebied ten zuiden van de Haagweg. De nieuwbouw vervangt de noodlokalen aan de Schubert laan, die de Rembrandt sinds vorig jaar in gebruik heeft. LEIDEN - De werkgroep milieu beheer Leiden wil snel duidelijk heid over de risico's van woning bouw in de directe omgeving van de universiteitslaboratoria in de Leeuwenhoek. Zelf betwijfelt de werkgroep of de risico's wel zo groot zijn als van de zijde van de universiteit wordt verondersteld. Dit blijkt uit de reactie van de werkgroep milieubeheer op het gemeentelijk programma van ei sen voor de Leeuwenhoek. In de ze plannen is de bouw van wo ningen op korte afstand van de laboratoria opgenomen. Over de mogelijke gevaren van de wo ningbouw bestaat al enige tijd discussie. De werkgroep milieubeheer ziet voorlopig nog geen reële bezwa ren tegen de woningbouw. Men heeft uit de tekeningen afgeleid dat de woningen niet dichter dan 65 meter bij de laboratoria komen en schrijft: "Wij kunnen ons niet voorstellen dat de universiteit zich aan de verleende (of aange vraagde) hinder- en kernener giewetvergunningen (zoals van die kant gesteld wordt) als er op een afstand van 65 m risico's voor bewoners zou bestaan". Daarnaast noemt de werkgroep het niet aannemelijk dat de arbeids inspectie en de inspectie voor de volksgezondhied werkelijke ge varen in de laboratoria zou tolere ren als op 65 meter afstand enig gevaar voor bewoners zou ont staan. De werkgroep wil vanwege de bestaande onduidelijkheid in ieder geval snel opheldering. Het PvdA-raadslid Bordewijk heeft over de in de Leeuwenhoek op nieuw vragen gesteld aan bur gemeester en wethouders. Bor dewijk wijst er op dat bij eerder onderzoek van TNO voor de bouw van het nieuwe- AZL de aanwezigheid van de nabije uni versiteitslaboratoria niet als een gevarenbron is gezien. Hij vraagt zich dan ook af of de toenmalige conclusie van het TNO dat vestiging van het AZL in het midden van de Leeuwenhoek veiliger is dan de nu gekozen uit breiding bij het station, nog steeds van kracht is. ADVERTENTIE Me uifzoiaderligke eeeessbiss, veer snelle beslissers! FORD TAUNUS 1600 L, 1976 km.st. 45.700, kleur lichtgroen deze uitzonderlijke goede wagen gaat weg voor 9850,- 1E AANBETALING 3200,- DATSUN 120Y, 1976 km.st, 46.000, kleur rood prijs 7900,- 1E AANBETALING 2400,- FORD ESCORT 1300 GL, 1975 km.st. 48.400, kleur parelgrijs vinyl dak, ML en getectyleerd deze zeer mooie auto kost 6900,- 1E AANBETALING 2300,- r Door de grote vraag naar nieuwe Fords, hebben wij teveel occasions in voorraad Daar willen wij vanaf. Dat betekent honderden guldens voordeel. De dependance van de Rembrandt aan de Vijf Meilaan blijft gewoon bestaan. Als alles meezit kan in oktober van dit jaar met bouwen worden begonnen, en is de school binnen anderhalf jaar (dus vóór het schooljaar 1981/1982) klaar. Zoals meestal het geval is heeft het ministerie van onderwijs ook in dit geval de nieuwbouwplannen van de schooljaar in jaar uit in het vriesvak laten zitten. Over nieuwbouw wordt al gepraat sinds in 1970 het gebouw van de scholengemeenschap werd afge keurd. Vanaf die tijd zijn nog steeds noodoplossingen voor de huisvesting gezocht. Nu is het ministerie van onderwijs dan eindelijk met geld over de brug gekomen. Teleurstelling In 1974 kwam het ministerie zelfs al met een definitieve goedkeuring voor nieuwbouw in De Coebel t voor de dag, een goedkeuring die* later weer werd ingetrokken. Voor de school was dat een grote teleurstelling. De Rembrandt zat toen al een jaar verspreid over vier gebouwen, namelijk aan de Burggravenlaan, de Vijf Meilaan, de Van de Brandelerkade en in Voorschoten. Vorig jaar werd be sloten om aan de situatie een ein< te maken, en de school te co treren in de gebouwen aan de Vijf Meilaan en de genoemde nood gebouwen aan de Schubertlaan Net zoals de scholen aan het Lam menschanspark (complex Cro nesteyn)zal de nieuwe school het Rembrandt worden opge trokken in "versoberde elemen tenbouw". Dat betekent dat he gebouw zo'n 10 procent goedko per wordt, maar volgens onder wijswethouder Tesselaar niet noodzakelijk slechter. Het neer zetten van dergelijke versoberde gebouwen is al enkele jaren het beleid van het rijk. De nieuw bouw wordt ook niet bekostigd uit de gewone pot, maar uit een bijzonder potje dat het rijk hier voor beschikbaar heeft gesteld. Het gevolg is dat het nog helemaal niet zeker is hoe het gebouw er precies gaat uitzien. Want in- plaats van een "bestek" komt er nu alleen een uitnodiging aan een drietal aannemers, die binnen het beschikbare budget en binnen het schetsplan van 1974 een nieuwe opzet en kostenopgave voor het gebouw mqeten maken. Op basis daarvan zullen burge- Mevrouw J. L. de Boer-Pino, rec trix van de Rembrandt, is dan ook bijzonder benieuwd wat voor gebouw er straks uit de bus komt. Het is heel goed mogelijk dat de aannemer die uiteindelijk geko zen wordt, er een aantal andere ideeën-op na houdt over de groot te van bijvoorbeeld gangen en aula's. Daar moet dan ook over eenstemming over worden be reikt. De grootte van de lokalen en het aantal daarvan ligt echter vast. Het lokalenplan van 1974 is namelijk als uitgangspunt geno men. "Dat was voor ons ook voorwaarde om met het voorstel van het ministerie - versoberde bouw - in zee te gaan. Anders moesten we trouwens nog een paar jaar langer op nieuwbouw wachten", aldus wethouder Tes selaar. Aan de Vijf Meilaan blijven de laag ste klassen van de scholenge meenschap gehuisvest, in totaal ongeveer 300 leerlingen. In de nieuwbouw zullen ongeveer 700 leerlingen huisvesting vinden. Alle veertien wegrestaurants van Alberts Corner hebben sinds eind vorige week naast de gewone menukaarten ook een spijskaart in braille en grootletterdruk in huis. Het initiatief hiertoe is afkom stig van de Stichting Werk plaats Nieuw Unicum in Zandvoort. Nieuw Unicum is een stichting die voor een stuk sociale werkvoorziening zorgt en onder andere een afdeling heeft waar men zich met brailleren bezighoudt. Op de ze afdeling liep men al een tijdlang met het idee rond menukaarten te laten braille ren en op een gegeven moment werden de stoute schoenen aangetrokken en de directie van Albert Hein benaderdDe directie van dit concern bleek wel wat voor dit initiatief te voelen en zo kwam het dat vo rige week donderdag in het wegrestaurant in het Zuid hollandse Meerkerk, waar te gelijkertijd een tentoonstel ling werd geopend van tech nische hulpmiddelen voor vi sueel gehandicapten, het sys teem van de braille- en groot- lettermenu's officieel werd geïntroduceerd. Alle AC-wegrestaurants bezit ten nu een dergelijk systeem dus ook het wegrestaurant in Leiderdorp nabij rijksweg vier. De heer Koppers, direc tielid van de Leiderdorpse AC-vestiging: "Voorlopig hebben we nog maar één spijskaart in braille en grootletterdruk en die geldt dan alleen voor ons "Eethuis je" en niet voor het snelbuffet. We willen eerst afwachten hoe groot de behoefte naar deze kaarten is. Ik verwacht dat ze in een behoorlijk grote behoef te zullen voorzien, ook in onze restaurants. De meeste men sen denken dat hier uitslui- tend vrachtwagenchauffeurs komen maar dat is zeer zeker niet het geval, wij trekken een enorm gemengd publiek. Door onze ligging vlak bij het Eli sabeth ziekenhuis komen hier ook vrij regelmatig visueel gehandicapten over de vloer". Ook Cees Smit van de Neder landse Vereniging voor Blin den en Slechtzienden (de NVBS) afdeling Leiden en omstreken verwacht dat de menukaarten zeer zeker in een grote behoefte zullen voor zien. "Wanneer blinden of echtzienden ergens gaan •n zijn ze altijd afhaiikelijk van hun partner en het hore- ca-personeel. Nog veel moei lijker is het voor de alleen staande blinden en slecht zienden, zij gaan dan ook vrijwel nooit alleen een eet gelegenheid binnen, hebben een duidelijke drempelvrees" aldus Cees Smit. Hij heeft goede hoop dat wanneer meerdere bedrijven het voor beeld van Albert Heijn zullen volgen, een belangrijk deel van deze drempelvrees kan worden weggenomen. Vooral wanneer in een aantal res taurants en bistro's in de bin nenstad van Leiden spijs kaarten in braille en grootlet terdruk op de tafels zal ver schijnen zou dat er zeer zeker toe bijdragen dat voor een heleboel visueel gehandicap ten in deze regio het "gezellig uit eten gaan" uit de taboe sfeer wordt getrokken. Be langstellende horecamensen kunnen te allen tijde contact opnemen met de voorzitter van de afdeling Leiden en om streken van de NVBS, de heer T. Vojik (telefoon: 143284). Menukaarten zouden eventu eel bij Nieuw Unicum in Zandvoort kunnen worden gebrailleerd en van grootlet terdruk worden voorzien. De heer Joosten, werkleider bij Nieuw Unicum: Wij worden nu al van verschillende kan ten door belangstellende hore camensen benaderd. Op dit moment kunnen we de vraag nog aardig aan maar mocht het in de toekomst storm gaan lopen dan moeten we mis schien met levertijden gaan werken en aan uitbreiding van de produktiemogelijkhe- den gaan denken. Maar voorlopig is het nog niet gebrailleerde spijskaart niet langer kennissen of bedienend personeel. Pottenbakken Wegens overweldigende belang stelling heeft het Vrijetijds centrum besloten in hel pro gramma een extra cursus pot tenbakken in te lassen op de donderdagavonden. Op de cursus wordt gewerkt met aardewerkklei en glazuren. De cursisten léren de basis technieken van het draaien en kneden. De cursus omvat vijf: tien avonden en begint don derdag 8 februari om acht uur. Inlichtingen over het pot tenbakken zijn verkrijgbaar bij het Leids Vrijetijds cen trum, Breestraat 66, telefoon 146449, op werkdagen tussen twaalf en vijf uur. Bootvluchtelingen avond een bijeenkomst ge houden waar bij het probleem van de Vietnamese bootvluch telingen ter sprake wordt ge bracht. Aan de avond wordt medewerking verleend door het Medisch Comité Vietnam, Amnesty International en een journalist. De bijeenkomst begint om acht uur. Lezing Mr. P.C. Veldman houdtmor genavond in de Rudolf Stei- ner-school aan de Cesar Franckstraat 9 een lezing over Goethe en Schiller. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Science Fiction Op donderdag 8 februari zal in het gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 een science-fictionavond worden gehouden. Er wordt een lezing gehouden door de uitgever van het SF-blad "King Kong" Rob Vooren on der de titel "Wat is science-fic tion?". Daarna zal er een science-fiction-film worden vertoond waarin robotten in plaats van de mens te dienen hem proberen te onderwer pen. In de hoofdrol Peter Fon da. Aanvang 8 uur. Fümcyclus In het kader van de cyclus "Films uit de jaren dertig" worden ïn het filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 donderdag twee Franse films vertoond. Eerst de korte avant-garde film "Dogent eldorado du diman- che" van Michel Carné uit 1930. De tweede film is het be roemde "La régie du jeu" van Jean Renoir uit 1939. De avond begint om kwart over negen en de toegangsprijs be draagt 4,-. Moeras De Haagse anti-pop formatie Moeras treedt vrijdag voor de derde maal in successie op in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Moeras speelt in de volgende bezet ting: Luc Houtkamp (tenor en sopraansax en zang), Ri chard Anijs (Franse hoorn en zang), Wim Hendriks (bas), Ton v.d. Meer (fagot, piano en zang), Karei Witt (gitaar en zang). De groep speelt uitslui tend eigen werk met Holland se teksten en satirische theate- racts. Aanvang half tien 's avonds, entreeprijs vijf gul den. D'66-vergacLering De afdeling Leiden van D'66 houdt vrijdagavond 9 fe bruari een ledenvergadering in het Pieterskerkzaaltje, Kloksteeg 16. De vergadering begint om acht uur en de agenda vermeldt onder meer de volgende punten: finan cieel overzicht penningmees ter en een verslag van de D'66- fractie in de Leidse raad. LEIDEN - Lubbers, Rietkerk en Den Uvl, de fractievoorzitters van de drie grote politieke partij en in ons land komen op zaterdag 10 maart naar Leiden. Dat ge beurt op uitnodiging van het SSR-dispuut TAENIA, dat het elfde lustrum viert. In het kader van dat lustrum organiseert het dispuut een lezingencyclus over de verzorgingsstaat. Aansluitend daarop wordt de politieke mid dag gehouden met de fractie voorzitters. De bijeenkomst heeft plaats in het academiegebouw aan het Rapenburg 73 in Leiden en staat onder leiding van mr. J. Reugebrink. Er zal een drietal le zingen worden gehouden, waar na discussie volgt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3