In Leidse regio tekort aan bibliotheken weidse agenda „Ik wil niet de sociale iongen uithangen... ■BSBBBEel Zoeterwoude en Warmond Vooral moeilijke situatie m Zoeterw Voorschoten gaat zwerfkatten vangen met „lok-kooien" Juist snel beslissen" Wassenaarse ambtenaar nu burgemeester: „Soort overgang naar hogere klas" De Wassenaarse ambtenaar Jan Verlinden (38, hier met zijn gezin), benoemd tot burgemeester in Gelderland: "Ik word beslist geen stijve bur gemeester.." LEIDSE REGIO - Ondanks de plannen van sommige ge meenten om in de komende jaren openbare bibliotheek voorzieningen op poten te zetten, zal de situatie op dit gebied in de Leidse regio voorlopig nog niet voldoende z(jn. WASSENAAR - "Als je, zo als ik, de ambitie hebt om burgemeester te worden, moet je altijd nog maar af wachten in welke plaats je uiteindelijk terechtkomt. Voor mij betekent mijn benoeming een soort van overgang naar een hogere klas op school. Je kent dat wel; eigenlijk niet over willen gaan omdat je zo veel vrienden in de oude klas hebt". Aan het woord is de kersverse burgemeester van het Gelderse plaatsje Wehl, Jan Verlinden uit Wassenaar. Met die benoeming heeft de 38-jarige ambtenaar op de afdeling algemene zaken van de gemeente Wassenaar bereikt wat hij al tijdens zijn studieja ren in Leiden wilde: burgemees ter worden. Per 1 maart is hij eerste burger van de 6200 inwo ners tellende gemeente in Gel derland. 'Mijn benoeming tot burgemeester is voor mij een overgang naar iets beters. Niet dat ik zo'n carrièreja ger ben hoor. Ik ben me alleen bewust wat ik wil en gewild heb" zo vertelt Jan Verlinden, zittend in de woonkamer van zijn huis, vergezeld door zijn vrouw, zijn dochtertje en vier vertegenwoor digers van het gemeentebestuur van Wehl. Algemeen belang Loco-burgemeester Vlaar, de wet houders Scheers en Gerritsen en secretaris Jansen kwamen gis termiddag uit Gelderland over Dit blijkt uit een plan voor de pro vincie Zuid-Holland dat opge steld is door een speciale com missie, bestaande uit deskundi gen op het gebied van biblio theekvoorzieningen. Als Provin ciale Staten dit plan overnemen, wordt het doorgestuurd naar mi nister Gardeniers (CRM). Na ont vangst van alle provinciale plan nen maakt zij een landelijk plan voor de jaren 1980-1982. LEIDEN - Geboren: Angelique dv J H. Petit en S.E.C. Copier; Ellen Tamara Ma nna dv P. van Vliet en M.M.T.J. Visser; Petronella dv K. Jonker en J. van der Plas; Mikel Alexander zv R. van Duuren en R.L.A. Leeflang; Gabrielle Jean dv C. Versteeg en B.J. Ptak; Talia Jean dv C. Versteeg en B.J. Ptak; Daniël Benjamin zv C.J. Vecht en R. van den Bergh; Ma- nuelu Johanna Sophia dv C. Zwanen burg en M. van As; Huibert Adriaan zv J. Toorman en H.E. van derLeeden; Kimm Anouk dv W.N. van Berkel en A.G C M. van Stiphout; Dennis zv K.J.M. Seijse- ner en M.M. van den Berg; Sandra dv H. van der Plas en J.C. van der Plas; Micha zv P. Rijsbergen en M.M.J. Lamboo; Wilhelmina Daniëlle dv P.W. de Mooy en C.M. van der Plas Overleden; J.H. Kolmsberg (1933); C.J. Steenbergen (1900); H.K.M.K. de Jong (1890) gehuwd geweest met J. Lemmer- zaal; S.A. Wezenaar (1921) gehuwd met G. Beekhuizen; J.P.G. Schouten (1974); G.J. Uiterdijk (1901); J. Rüsdam (1896); A. van Westbroek (1900); J.P. Planjer (1932) echtgenote van L.C. Hailing; M. Hemerik (1904); L.D.H. Broekman (1898); H.A. Schuitemaker (1935). Gehuwd; J.J. Calame en R.C. Prevo; F.P.M. Buck en M.L.E. Braat. OEGSTGEEST - De Haarlemmcr- trekvaartweg afsluiten voor alle autoverkeer. Dat verzoek is af komstig van de actiegroep "scholer. Houtkwartier" aan het adres van dé provincie. In de ac tiegroep werken 8 scholen uit het Leidse "Houtkwartier" samen. De briefschrijvers stellen dat het ongeveer een halfjaar geleden op hun verzoek ingestelde verbod voor auto's om de weg op bepaal de uren te berijden thans regel matig wordt overtreden. (Het verbod geldt voornamelijk rond Aan de hand van criteria, zoals het inwonerstal, de bereikbaarheid van bibliotheekvoorzieningen elders, de financiële mogelijkhe den en het stadium waarin ge meentelijke plannen verkeren, heeft de commissie een lijst op gesteld van bibliotheekvoorzie ningen die er in Zuid-Holland de komende jaren met voorrang zouden moeten komen. De pro vincie kampt op dit gebied met een grote achterstand. Een van de knelpunten in de Leidse regio is Zoeterwoude. Opvallend is dat dit, evenals Leiderdorp, een van de weinige gemeenten in Zuid-Holland is, die geen mede werking heeft verleend aan de totstandkoming van het provin ciale plan. Terwijl volgens de commissie voor zowel Zoeter- woude-Dorp als Zoeterwoude- Rijndijk de aanwezigheid van een bibliobus, een rijdende bibliotheek, gewenst is. Voor de toekomst moet volgens de com missie overwogen worden om in beide kernen een vaste vestiging te realiseren. De commissie doet een dringend beroep op de ge meente om daar in ieder geval over na te denken. Zeer hoog op de verlanglijst van de commissie, die de situatie per 1 januari 1977 heeft bezien, staat de vestiging van een bibliotheek in de Leidse Merenwijk. Aan die wens is vorig jaar al voldaan. De zes bibliotheken die er nu in Lei den zijn, zijn voor deze stad nog de begin- en sluitingstijden van de scholen). Juist door het overtreden van de verbodsregel is de gevaarlijke si tuatie op de weg nog vergroot, terwijl de weg helemaal niet afge stemd is op verkeer van ver schillend karakter, aldus de ac tiegroep. De scholen wijzen er verder op dat volledige afsluiting van de weg voor autoverkeer vrij eenvoudig te regelen is. Dit zou dan moeten gebeuren door middel van be tonnen paaltjes. Een optimale niet genoeg, aldus de commissie. Zij vindt dat in de gemeente de discussie op gang moet komen over de mogelijke vestiging van een bibliotheek in de Professo ren wijk, zodat die er na 1983 wel licht kan komen. Een kwestie die verder los staat van de verhuis plannen voor de diverse biblio theken, die er in Leiden al be staan. De provinciale commissie heeft geen haast met de vestiging van een tweede bibliotheek in Lei derdorp, hoewel die op grond van het inwonertal voor de toe komst wel wenselijk wordt geacht, met name xn het noorde lijk gedeelte van het dorp. maar voorlopig wordt de nood elders op het gebied van bibliotheek voorzieningen door de commis sie hoger geschat. Ook in Oegstgeest is geen tweede bibliotheek nodig volgens de commissie. Wel zou er in de nieuwe wijk Haaswijk een bibliobus moeten komen. De gemeente Voorschoten moet, aldus de commissie, de vestiging van een tweede bibliotheek overwegen, ook al bestaan daar nog helemaal geen plannen voor. Warmond wordt door de commis sie als "een moeilijk geval" om schreven. Gelet op de bepalingen van de wet zou in deze gemeente met minder dan 5000 inwoners, een zg. bibliobus als voorziening moeten komen. Maar dat zou een achteruitgang betekenen ten op zichte van de huidige situatie: een uitleenpost. Een vaste vesti ging is anderzijds te duur. Vol gens de commissie moet overwo gen worden om de uitleenpost om te zetten in een vast filiaal van een provinciale bibliotheek cen trale. verkeersveiligheid zou daardoor met name voor de fietsende schoolkinderen gegarandeerd zijn. Het argument dat het autoverkeer de andere routes te veel zou be lasten tijdens de beperkte slui tingstijden van de weg is niet aangetoond, meent d^ actie groep. Om de verwachte toename van het bloem bollen verkeer in de lente voor te zijn verzoeken de scholen Gedeputeerde Staten zo spoedig mogelijk tot afsluiting over te gaan. om een kennismakingsgesprek met de nieuwe burgemeester. Voor loco-burgemeester Vlaar, die reeds geruime tijd de vacante burgemeestersplaats opvulde, een gelegenheid om Jan Verlin den iets over het politieke reilen en zeilen in Wehl te vertellen. De Gelderse gemeente heeft geen groeperingen in de raad die bin ding hebben met de landelijke politieke partijen. Het zijn meer dorpspartijen (belangenvereni gingen) die dan ook niet recht streeks verantwoording schuldig zijn aan een achterban van een landelijke politieke partij. "Zij dienen alleen voor het algemeen belang" aldus Vlaar. Jan Verlinaen zelf is blij dat hij als burgemeester geen verantwoor ding schuldig is aan zijn politieke partij, de WD omdat die een voudigweg niet vertegenwoor digd is in de raad van Wehl. "Dat scheelt een hoop ellende. Want zoals dat ging bij de benoeming van Zeevalking als burgemeester van Rijswijknou, aan die D'66-man werd door de andere partijen gevraagd van "wat kom je hier eigenlijk doen?" Op zo'n manier hoeft dat voor mij niet." Géén vrouw Bij het opstellen van een profiel schets van de nieuwe burge meester was de raad volgens lo co Vlaar eensgezind: "Naast zijn gemoedelijkheid moest hij te vens overtuigd katholiek zijn. En het mocht géén vrouw zijn. De politieke achtergrond van de man was ons om het even. Dat heeft bij de sollicitatie geen rol gespeeld." "De zogenaamde profielschets die het bestuur van Wehl heeft ge maakt voor hun nog te benoemen burgemeester, is helemaal niet bestemd voor een stijf figuur. En dat ben ik ook zeker niet. Ik ben gewend me in iemands anders zijn plaats in te denken", zegt Jan Verlinden. Als hij aan het ge meentebestuur van Wehl denkt die hij in een eerder stadium heeft leren kennen dan praat hy over "ontzettend aardige, ge moedelijke mensen." 'Die zijn vaak spiegels voor jezelf en andersom. Ik bedoel, zijn zij gemoedelijk, dan word jij het ook makkelijker. Naast de uitsteken de verhouding tussen de beide Wehlse wethouders viel mij hun bepaalde soort van humor op. Dat mag ik wel. Voor zover mijn vrouw en ik het kunnen overzien zijn we erg gelukkig dat we in Wehl terecht gekomen zijn. Aan staande vrijdag gaan we kennis maken met de mensen daar" zo voegt hjj eraan toe. Leiding geven Uiteraard heeft hij al over zijn func tioneren op zijn nieuwe post na gedacht. "Als burgemeester wil ik mijn bevoegdheden gebruiken als middel om de mensen daar te bereiken. Je werkt in een team, als overheid die ordenend op treedt. Ik wil echter niet de so ciale jongen uit gaan handen. Ik geef graag leiding in dienstbaar verband" zegt Jan Verlinden, die tot nu toe beleidsmedewerker was op de afdeling algemene za ken. "Mensen worden tegenwoordig vergiftigd met problemen. Kijk maar in de pers. Een probleem, dat is nieuw. Vraagstukken zijn oude koek. Maar nieuwe vraag stukken moetje opknappen, vind ik. En als nieuwe burgemeester van Wehl zal dat een uitdaging zijn om aan die oplossing een richting te geven. Je hebt in elk geval niet te maken met de log heid van het grote ambtenaren apparaat zoals in Leiden", zo rea geert de nieuwe burgemeester op opmerkingen van loco Vlaar dat hij nog veel werk te doen krijgt. Vlaar wijst op verschillende be stemmingsplannen en de opvang van de jeugd, wat nogal proble matisch ligt in de Gelderse ge meente. Puntjes op i "Het gemeentebestuur heeft mij gevraagd een spreekuur te gaan houden voor de mensen die mij willen spreken. Net zoals de openbaarheid tijdens of vóór de besluitvorming in de gemeente wil ik nog afwachten of daar wel behoefte aan bestaat. Voortijdi ge openbaarheid kan namelijk verwarrend en irriterend wer ken voor bijvoorbeeld de raads leden." Jan Verlinden zal met zijn gezin binnen een maand verhuizen naar Wehl, waar de burgemees terswoning al op hem te wachten staat. "Maar ik word beslist geen stijve burgemeester" laat hij nog eens weten, maar hij voegt er snel aan toe dat "je in bepaalde situa ties de puntjes wel op de i moet zetten". "Ik heb in mijn leven geleerd de mensen te taxeren. Afgezien van mijn politieke activiteiten hierin Wassenaar, deed en doe ik nog steeds massa's andere dingen binnen het verenigingsleven. Dan weet je dat een burgemees ter met een glimlach en een be moedigend woord zijn spiegel beeld terug kan vinden bij de mensen met wie hij omgaat". ROEL ZAADNOORDIJK Wethouder over cultureel centrum: OEGSTGEEST - "Wij wil len, in tegenstelling met wat wethouder Thorn maandagavond aanbood om het plan tot verbouw van Geversstraat 37 tot een soort cultureel centrum op te schorten, de beslissing juist zo snel mogelijk ne men". Aldus de Oegstgeester wethouder van financiën Van Beele gister avond, die er daarbij tevens op wees dat zijn collega van openba re werken niet op eigen houtje een plan van burgemeester en wethouders kan terugnemen. De moeilijkheden rond de verbouw van het pand ontstonden maan dagavond in de commissie voor openbare werken omdat de voor gelegde plannen niet voorzagen in een brandbeveiliging van de zolder van hét gebouw. En omdat ook de gepresenteerde verbouw kosten aan het huidige peil moes ten worden aangepast meende wethouder Thorn er het beste aan te doen het hele voorstel terug te De leden van de raadscommissie voor financiën en culturele zaken tilden echter minder zwaar aan de problemen. De commissie kon instemmen met de voorgestelde verbouwwerkzaamheden met aanpassing van de garage en het aanbrengen van een vouwwand in de hoorzaal (het zgn. audito rium). De eventuele brandbevei liging van de zolderverdieping om deze ook als ruimte te kunnen benutten werd voorbehouden in afwachting van een desbetref fend afzonderlijk raadsvoorstel. De totale kosten van de nu over eengekomen werkzaamheden zullen iets meer dan tweehon derdduizend gulden bedragen. Ook met de aankoop van het terrein van de voormalige rioolwaterzui- veringsintallatie in de Voscuyl, kosten zestigduizend gulden, kon de commissie isntemmen. "Maar waarom worden de daarop aanwezige stenen en betonnen bouwsels niet meteen gesloopt?" wilde raadslid Van der Reiden (CDA) weten. "De sloopkosten die nu op bijna zes ton worden geraamd zullen in de loop van de tijd toch alleen maar stijgen," was zijn oordeel. Wethouder Van Belle legde uit dat die beslissing samenhangt met de toekomstige bestemming die aan het terrein wordt gegeven. "Overigens zijn de sloopkosten niet zo hoog als nu wordt geschat en het maakt ook nog uit of de heipalen uit de grond moeten of niet. Wordt het terrein sportte- rein dan dienen die verwijderd te worden maar komt er een of an der nieuw gebouw dan kunnen ze blijven zitten", verduidelijkte hij. De commissieleden spraken er daarop hun voorkeur over uit dat het gebied in de toekomst sowie so een recreatieve bestemming moet krijgen. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 Woensdag Nieuwe Rijn 20A, vrouwencafé, 21-24 Troef, "Meidengroep, 20-22 uur; sport, 18.30 uur. Vrijetijdscentrun, volksdansen 19.30 uur; etsen, jazzballet, tekenen en schil deren, gitaar, pottenbakken, 20 uur. Breehuys, scholierensportcafé 15-17.30 uur; eethuis Repelsteeltje, 18-19.30 uur. Hoge Rijndijk 28 spreekuur rechtskun dige dienst leden van het CNV Leiden, 19.30-20.30 uur. Gebouw Irene, Hoofdstraat 82, Leider dorp bijeenkomst werklozen, do. van 14-16 uur, tel. 146586. Leidse Schouwburg, "Hoe maller hoe mooier", show met o.a. Piet Bambergen en René van Vooren, 20.15 uur. Rapenburg 23, cursus koken voor ka merbewoners, 19.30 uur. Rudolf Stei- nerschool, Cesar Franckstraat 9, lezing "Goethe en Shiller", 20.15 uur. Gemeentehuis Oegstgeest cie. onder wijs en maatschappelijke aangelegen heden, 19.30 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, begelei- dingscie. Oude Dorp, 20 uur. Donderdag Troef, voorlichting en begeleiding dienstweigeraars, van 10-21.30 uur, tel. 140866. Nieuwe Rijn 20A, werkgroep homofilie, open café avond, 21-24 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 19-20 uur. Architektenwinkel, Hooglandse Kerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel, Pieterskerkhof 19, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys, ingang Schoolsteeg, Werklo zen Advies Centrum, vr. van 14-16 uur, tel. 130983. Vrijetijdscentrum, sportcafé, fotografie, saxofoon, Go-club, pottenbakken, 20 uur; Franse films, 21.15 uur. Gesprekscentrum, avond over science fiction, 20 uur. Stadsgehoorzaal, Dies-Natalis, 14.30 Gemeentehuis Oegstgeest, verkeerscie. 19.30 uur. De Werf, Voorschoten, hoorzitting re constructie Prof. Einsteinlaan 19.30 uur. Kantine Gemeentewerd, Simon Smit- weg, Leiderdorp, gecombineerde ver gadering over Houtkampenplannen, 19 Leidse Schouwburg, cabaret Met zonder met met "Barre tijden", 21 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in.de regio Leiden wordt van 2-9 febr., waargenomen door Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaerstraat 1B, Oegstgeest. tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444, ge bruik maken. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten zuiden v.d. Rijn tel. 121753, ten noor den v.d. Rijn tel. 134604. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Leiderdorp, tel. 410141, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Dierenhulpdienst Anna Paülownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van Dewall, Kloksteeg 6, tel. 140917. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor; Leiden - Witte Singel 1 Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel: 071-144941 toestel 219. Privé: Bas van Kleef, Opaal straat 48, tel. 071-760058. Charles Lennartz, Maredijk 33A, Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-121481. Oegstgeest: Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peeters 071-769935. Warmond: Jan Bonjer 01711-10390. Wassenaar: Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Jansen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f 60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Actiegroep van 8 Leidse scholen: „Sluit Trekvaart helemaal af voor auto's" VOORSCHOTEN - Voorschoten kampt met een ernstig zwerfkat- tenprobleem. Op diverse plaatsen in de gemeente veroorzaken deze dieren hinder en gevaar voor de omwonenden. De vele klachten hebben het gemeentebestuur genoodzaakt tot actie, met het uiteindelijke doel het aantal zwerfkatten te verminderen. Lokaas Na overleg met vertegenwoordigers van de Dierenbescherming afdeling Voorschoten is een plan opgesteld. Zo zullen de zwerf katten worden gevangen met speciale kooien, die voorzien zullen zijn van lokaas. Deze kooien worden uitgezet en weer ingehaald op werkdagen tussen 18.00 en 23.00 uur gedurende een periode van vijf weken. De actie begint a.s. maandag. De gevangen dieren worden drie dagen na de vangdatum in een overdekte ruimte in bewaarkooien geplaatst en van voedsel voorzien. Deze bewaarkooien zijn geplaatst bij het politiebureau aan de Leidseweg. Na de derde dag volgt een keuring door een dierenarts, die zieke dieren laat "inslapen" en de gezonde dieren steriliseert of castreert. De gezonde en behandelde dieren krijgen nog enige dagen de tijd om te bekomen van de "schrik", worden van een merkteken voorzien en teruggeplaatst op de vangplek. Houders van een huiskat wordt aangeraden hun huisdier vast te houden tussen 18.00 en 23.00 uur en tevens hun poes te voorzien van een halsbandje. Mocht onverhoopt de eigen poes in die periode toch ontsnappen en niet terugkeren, dan bestaat de kans dat het dier zich bevindt in de bewaarkooi bij het politie bureau aan de Leidseweg. De vangers hebben wel afgesproken alle katten die voorzien zijn van een halsbandje direct weer de vrijheid te geven. Castreren Alle inwoners van Voorschoten worden verder verzocht geen ver wilderde katten te voeren. Voorschoten bezit geen eigen asiel. Wel is er een onofficieel asiel bij mevrouw Van Veen in de boer derij "Wie kan keren de hand des Heeren" aan de Leidseweg. Mevrouw Van Veen kan ook de toevloed van dieren niet aan. Iedere houder van een huiskat wordt daarom dringend verzocht het dier te laten castreren of steriliseren. Jonge katjes kunnen eventueel bij de politie worden afgegeven. Het gemeentebestuur dringt er ook op aan geen jonge katjes te droppen in parken. Verwilderde katten zijn een gevaar voor mens en dier. Ze zijn veelal dragers van ziekten en bovendien erg agressief. Iedere echte dierenliefhebber moet volgens het ge meentebestuur achter deze actie kunnen staan.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2