Volvo Born rooit het aardig HYUNDAI'S PONY: Korea's eerste auto Grootste ondergrondse parkeergarage 'Overheid miskent belang van de auto...' personen auto rai Diesel in opmars WOENSDAG 7 FEBRUARI 1979 "Uit de cijfers blijkt dat de to voor de Nederlandse nomie en het staatsbudget onmisbaar en onvervang baar is. Toch hebben wij niet de indruk dat dit door de op eenvolgende kabinetten is onderkend. Aan verkeers- voorzieningen is veel minder gedaan dan nodig was en ook dan financieel mogelijk Deze kritiek op het verkeers beleid van dit en vorige ka binetten komt van voorzit ter A.C.M. Beers van de afde ling auto's van de RAI. Aan de hand van cijfers wijst Beers erop dat "de overheid vrijwel negeert dat de Ne derlanders in grote meer derheid voor de auto hebben gekozen". Hij bepleit de in stelling van een wegenfonds, maar dan met betere garan ties dan het Rijkswegen- fonds, dat over twee jaar zal worden opgeheven. „Jarenlang is dat Rijkswegen fonds uitgehold en zijn aller lei projecten vertraagd", al dus Beers. "De rekening daarvan in de vorm van da gelijks groeiende files wordt ons nu gepresenteerd. De huidige regering heeft aan gekondigd de knelpunten te zullen opheffen, maar uit mededelingen van Rijkswa terstaat blijkt dat de huidige voornemens als volstrekt onvoldoende moeten wor den gekwalificeerd". 1 „Daarentegen", aldus Beers, „Is het verkeersbeleid in de laatste jaren vooral geken merkt door een verbaal be leden geloof aan het open baar vervoer, dat echter geen resultaten heeft opge leverd". Hij stelt vast dat de politieke mode van overdre ven aandacht voor het open baar vervoer weliswaar wegebt, omdat over het al gemeen treinen, trams en bussen niet beter bezet zijn dan voorheen. De zeven pro cent van de woon-werkpas- sagiers per openbaar ver voer is hetzelfde als dat van 1971. Beers voorziet grote proble men wanneer in 1982 de uit gaven voor wegaanleg en onderhoud zullen worden overgeheveld naar de gewo ne begroting van verkeer en waterstaat, omdat het Rijkswegenfonds dan zal worden opgeheven. Blijkens de praktijk van het verdelen van budgetten, voorafgaand aan de indie ning van de rijksbegroting, wordt daardoor de kans dat voor verkeersvoorzieningen nog weer minder geld be schikbaar komt, alleen maar vergroot. De minister van verkeer en waterstaat zal het hele be drag, nodig voor aanleg en onderhoud van rijkswegen, moeten zien te financieren uit zijn begroting zonder dat daar een adequate verhoging tegenover staat van de in komsten voor zijn ministe rie. Het traditionele touwtrekken bij de voorbereiding van de rijksbegroting gaat dan voor de minister van verkeer en waterstaat om een vele ma len groter bedrag dan voor heen, met het voor de hand liggende risico dat op het in vergelijking met vroeger zeer grote bedrag voor we gen, aanzienlijk zal worden gekort. Vandaag, een dag voor de per- sonenauto-RAI begint heeft keer en waterstaat een grote ondergrondse parkeergarage li aast de hallenen het congres centrum van de RAI officieel geopend. Deze parkeergarage die over twee lagen bijna 1500 auto's kan herbergen is de grootste ondergrondse autostalling Nederland. De totale parkeercapaciteit rondom het RAI-gebouw is hierdoor c zienlijk uitgebreid. De bovenste parkeerlaag van de garage is door een voetgan gerstunnel in tweeën gesplitst. Het dichtst bij het congresge bouw gelegen gedeelte is spe ciaal bestemd voor bezoekers van dit centrum. Dit heeft een aparte ingang vanaf het Eu ropaplein. De parkeergarage is voor de tentoonstellingbezoekcrs met de auto toegankelijk vana f de parkeerterreinen Zuid. Deze liggen aan de kant van de ringweg A 10 die naar Schip hol - Den Haag - Rotterdam Het pa rkeertarief is vastgesteld op f2,50 per auto per dag. Op weg naar het gebouw passeert de bezoeker een kassa behalve een toegangsbewijs voor de tentoonstelling ook een uitrijkaart moet worden gekocht. Bij het verlaten i de garage wordt de uitrij kaart in de automaat gewor pen waarna de slagboom de uitgang vrij maakt. Ook het parkeren op de direct naast de RAI gelegen parkeerter reinen zal tijdens de auto- De tweejaarlijkse tentoonstelling van personenauto's in de Amsterdamse RAI wordt ditmaal gehouden van donderdag 8 tot en met zondag 18 februari. Op deze 41ste show tonen 118 exposanten 75 automerken uit vijftien landen. Naast personenauto's staan er ambulances en combinatiewagens. Voorts zijn er onder delen, toebehoren en handgereedschap pen te zien. De toegangsprijs bedraagt nu zeven gulden per per soon. Jeugdigen tot veertien jaar, houders van een Pas- 65 en deelnemers van een aangemelde groep betalen f4.50 per persoon. De openingstijden (alle toegangskaarten zijn geldig voor één openingstijd) zijn van 10 tot 17 uur. Op werkdagen bovendien 's avonds van 19 tot 22 uur. Primeurs De show in Amsterdam is de eerste internationale per sonenauto-tentoonstelling in West-Europa dit jaar. Er zal een aantal primeurs te zien zijn. Volgens een opgave van de RAI zijn de volgende auto's geheel nieuw: de Mazda 626. de Honda Prelude, de Toyota Corona liftback, de Suzuki Sc 100 en de litis, een terreinwagen van Volkswagen. Op de tentoonstelling in alle hallen van het RAI-com- plex staan ook veel auto's die voor het eerst in West- Europa worden gepresenteerd: de Daihatsu Cuore en de driedeurs Charade, de Datsun 280 ZX, de Pool se Polonez 1500, de Toyota Starlet Combi en "Le Car" van Renault. Nieuw voor Nederland zijn onder meer de BMW Ml (racewagen), de Mazda RX-7 met rotatiemotor, de Citroen Visa, de Daihatsu Taft (ter reinwagen) de Hyundai Pony (uit Korea), de kleine Innocenti-serie van GL Nederland (British Ley- land) en de Porsche 924 Turbo. En ongetwijfeld zullen er op de RAI nog verrassingen te zien zijn, die in de hierboven gegeven opsomming nog ontbreken. Sommige fabrikanten vinden het aardig hun "geheimen" tot het laatst toe vast te hou den. Prijzen Alle autoproducerende landen .zijn naar Amsterdam gekomen. De goedkoopste auto. die wordt getoond, komt uit Rusland. Het is de Zastava 750 Special van 6625 gulden. De duurste wagen is de Rolls Royce Camarque. Te koop voor 328.280 Twee jaar geleden trok de personenauto-RAI zo'n 411.000 bezoekers. Als het weer niet tevoei tegenzit zou het wel eens kunnen dat het bezoekersaantal dicht in de buurt van het half miljoen blijft steken. Want niet alleen is de auto voor velen een aantrekkelijk object om te bekijkende auto is volgens de RAI in de modernste samenleving een bestaansvoorwaarde. We kunnen er niet meer buiten. Het consumptiepa troon van het gezin wordt er door beinvloed. De om zet van de winkels is erin hoge mate afhankelijk van. Volgens de RAI zijn 150.000 Nederlanders direct bij de autobranche betrokken. Tienduizend mensen vin den werk bij rijscholen en eenzelfde aantal bij taxi- en huurbedrijven. Er zijn duizenden particuliere chauffeurs. De autodichtheid - nu nog één op 3.5 - zal in de komende twintig jaar volgens de prognoses naar één op twee groeien. Er is naar het oordeel van de RAI geen enkele reden aanwezig om aan te nemen dat het moment van "marktverzadiging" nabij is. Zwarte eeuw Men kan op de RAI ook zien wat vij fentwin tig jaar in de autoindustrie hebben betekend. De bezoeker kan op duidelijke wijze een inzicht krijgen in de vooruit gang van de autoconstructie. Zowel in technisch als in praktisch opzicht. Dat zal zichtbaar worden gemaakt door 21 auto's uit 1954 te zetten naast hun zo vergelijkbaar mogelijke opvolgers. De verschillen zijn opvallend. De dwars geplaatste motor in de Morris Mini en Re- naults introduceren van de zogenaamde derde of vijf de deur hebben ongeveer een kwart eeuw geleden het moment gemarkeerd waarop de toen volwassen geworden personenauto de verandering begon te ondergaan naar het zoveel ruimere en comfortabeler vervoermiddel van deze tijd. Vanzelfsprekend zijn die verbeteringen in en aan de auto van na 1954 in de eerste plaats het resultaat van concurrentie. Een onontbeerlijke concurrentie om overeind te blijven in een scherpe markt die pas toen door de massa-motorisering nagenoeg de gehele be volking ging omvatten. Comfort De veranderingen sindsdien zijn niet onaanzienlijk. De auto's werden ruimer en comfortabeler, maar niet groter. Er werd gewoekerd met de beschikbare ruim te. De handelbaarheid verbeterde enorm. Er kwam meer glasoppervlak, aanzienlijk steviger wegligging, lichtere besturing, veelal kleinere draai- cirkel, vaak een verbeterd en daardoor beter aflees baar dashboard en de stoelen kregen ook meer aan dacht. (Helaas nog niet altijd voldoende). Inrichting en uitrusting van een auto worden in dit en het volgende decennium bepaald door economische overwegingen. Autorijden is immers arbeid leveren en mitsdien moet de auto zo zijn ingericht dat tegen minimale inspanning maximale prestaties kunnen worden geleverd. Daarom zal elektronica steeds meer worden toegepast. Daarom zal het dashboard steeds functioneler wor den. Daarom zullen de stoelen steeds beter worden. Daarom zal de automaat steeds meer ingang vinden. Daarom zullen de fabrikanten steeds verder gaan op het pad, dat op deze RAI-tentoonstelling zo duidelijk wordt aangegeven door de vergelijking van een twin tigtal wagens van een kwart eeuw terug met hun nazaten van nu. show een rijksdaalder kosten. Overigens zal er rondom de RAI nog veel meer gelegenheid zijn om te parkeren. Op verder af gelegen parkeerterreinen zal men bussen kunnen vinden die heen en weer rijden naar het RAI-complex. Deze pen-{ deldienst wordt de bezoekers gratis aangeboden. Tijdens de personenauto-RAI zal als proef ook het nog niet in gebruik zijnde traject van de ringweg A 10 (richting Amstel) als parkeerterreinen fungeren. Inclusief de extra capaciteit van de nieuwe ondergrondse garage betekent dit dat men over ongeveer tweemaal zo veel parkeerruimte kan be schikken als bij de vorige ten toonstelling. Men verwacht dan ook niet in moeilijkheden te komen. Zelfs niet bij extreem grote bezoe kersaantallen als men in het verleden tijdens weekeinden wel eens heeft beleefd. Voor zo'n 50.000 bezoekers op één dag draait men de hand niet Voormalige DAF-fabriek Het gaat goed met de voor malige DAF-fabriek in het Limburgse plaatsje Bom. Dankzij de Volvo 343. De wagen ligt goed in de ver koop, boven verwachting eigenlijk. Vorig jaar is de levering van de fabriek in Born aan de Volvo-impor- teur in Beesd met 20 pro cent toegenomen. De pro- duktie bedroeg het afge lopen jaar 65.500 wagens tegen 54.486 in 1977 en dit jaar wordt een aflevering van 80.000 stuks verwacht. De 343 is er voor een groot deel voor verantwoordelijk dat Volvo van de 14de naar de 11 do plaats is gestegen op de lijst van verko pen. Voor volgend jaar rekent men op een plek bij de top-tien. De in niets meer op een DAF gelij kende Volvo 343 neemt het leeuwe aandeel van de produktie in Bom voor zijn rekening. Dit jaar wordt een toeneming van 35 procent verwacht. Het lijkt erop dat Volvo Car Pro duktie Born BV uit het dal is. Er wordt weer personeel gevraagd. \!iet te vlug juus Heiligers, hoofd van de pers dienst bij Volvo Car, heeft gelijk als hij beweert dat de komst van de handgeschakelde bak de ver koop van de auto omhoog heeft gestuwd. Waarom dan niet eerder met dit produkt op de markt ge komen, lijkt een logische vraag. Maar moeilijk te beantwoor den. „We hebben geleerd in het verleden dat we niet te vlug met een nieuw produkt moeten komen. We moe ten oppassen niet overhaast te werk te gaan", zegt Guus Heili gers. „Bovendien heb je veel tijd nodig om een nieuw produkt te ontwikkelen. Tenslotte kost de geboorte van een nieuwe auto een jaar of zes". De handgeschakelde bak kwam er nadat de minister in zijn voor- waardenpakket bij de steunver lening had opgenomen dat Volvo' moet streven naar produktiever- betering. De handgeschakelde bak is de eerste stap in deze ver bredingsprocedure. Er zullen nog meer versies van de 343 ko men. Het zit er bovendien in dat in de komende jaren een nieuw Volvo model op de markt zal ko- t De "reddende engel" voor Bom: de Volvo 343 Verleden tijd De naam DAF is definitief verleden tijd, al lijkt de 66'er nog wel een beetje op het eerste produkt van de gebroeders Van Doorne. „De DAF is nooit gewaardeerd in Ne derland. Het is triest te moeten constateren dat bij het verdwij nen van DAF overal geschreven werd dat het jammer was dat de auto naar het museum ver dween", zegt Guus Heiligers. DAF is Volvo geworden en dat hadden de ex-mijnwerkers en de 1343 medewerkers die op 27 juni 1968 Hare Majesteit de fabriek in Bom zagen openen nooit durven denken. DAF werd naar Limburg gesleept om de mijnwerkers van de Maurits aan het werk te hou den. Mijn uit, fabriek in, was toen de slogan. De kompels hadden het vlug bekeken. Een lopende- bandsysteem was niets voor hen, die altijd gewend waren vrij zelf standig te werken. Het verloop in de fabriek was groot. Trouwens het produkt werd maar niet geaccepteerd door de Nederlandse consument. De DAF was goed voor bejaarden en •uwen. Wanneer je een DAF op de weg zag moest je snel uit de buurt zien te raken, want een aanrijding zat er dik in. DAF sukkelde de jaren door in Born en gaf met de regelmaat van de klok persberichten uit waarin met de meeste klem werd ont kend dat Renault, BMW, Fiat en Saab het bedrijf wilden overne men. De fusie met Volvo kwam als een volslagen verrassing. de verkoop vorig jaar met 5 pro cent toe; ook in Wcst-Duitsland en Engeland is de 343 in. Merk waardig is dat dankzij de intro ductie van de handgeschakelde kleine Volvo ook de verkoop van de automatische wagen is toege nomen. De klant die in de show room komt krijgt de automaat onder ogen en ziet geen overeen komst meer met de DAF en be sluit vaker dan vroeger om een variomatic aan te schaffen. Ove rigens is ook de 66'er aardig in de markt gekomen. De produktie ligt 15 procent boven de progno- Op de RAI in Amsterdam zal de Volvo-organisatie geen speciale aandacht aan de 343 schenken. Hij staat er gewoon temidden van zijn grote broers. Uitschieter van de Volvo-stand zal zijn de 242 GT, die als wereldprimeur op de au tosalon in Parijs werd gepresen teerd. Volvo zal op de RAI spe ciale aandacht vragen,voor de veiligheid van de automobilist en de passagiers, met nadruk op de kinderen. Volgens Guus Heiligers is het stre- SteUü ven van de Zweedse autoprodu cent erop gericht om een auto uit te brengen die economisch is, dat wil zeggen dat er ook veel lichte materialen in zullen worden toe gepast. Werd in het recente ver leden de nadruk gelegd op mi lieuhygiëne en veiligheid, nu wordt het accent verlegd naar de zuinigheid. Het huwelijk met de Zweedse auto fabrikant mag een gelukkige be slissing geweest zijn, witte broodsweken waren bepaald niet om over naar huis te schrij- Een vreemde eend in de RAI-bijt. Hyundai (spreekt uit sjoendé) komt als gloednieuw Koreaans merk op de Europese markt. Nederland en België hebben de eer om als eerste een auto van dit merk te mogen verwelkomen. Onder de naam Pony wordt er een model in drie'uitvoeringen uitge bracht Standaard en luxe van 1200 cc en de GLS van 1400 cc. Het ontwikkelingsland Korea kan van de Pony een auto maken met een concurrerende prijs. Invoerrechten van ruim f700 hoeven namelijk niet te worden betaald. De Pony is uitgerust met een in licentie gebouwde Mitsubishi Lancer-mo- tor. Gerenommeerde ontwerpers (Giugaro en Brerit) maakten er Euro pese" auto van. Geen opvallend model, omdat het ontwerp al uit 1977 stamt. De verkoop begint met de RAI via 30 dealers. Op die RAI is er tevens een wereldprimeur van Hyundai: een vijfdeurs stationcar van Pony. De sedan drie- en vijfdeurs komen deze zomer nog uit. De eerste indrukken van de presentatie bij de importeur in Leidschendam zijn bevredigend. De Pony heeft naast het "oosterse accessoire-pakket" standaard nog rembekrachtiging .De tamelijk rumoerige motor loopt op normale benzine. De importeur denkt dit jaar 2500 Pony's te verkopen. Wie genoegen neemt met wat geringe hoofdruimte voor- en achterin en van rustig rijden houdt, heeft voor krap 12.000 gulden een rijklare Pony. De toekomst moet nog leren of deze Koreaanse auto de beweerde degelijke constructie waarmaakt. Volvo wilde een fikse financiële steun van de Nederlandse rege ring. Zouden er geen centen op tafel komen, dan werd de fabriek in Born gesloten. De vakbewe ging stond op zijn achterste be nen, de werknemers zagen het spookbeeld van de WW opdoe men en de consument ging ijlings uitkijken naar andere mer ken. Uiteindelijk werd een overeen komst gesloten tussen de Zweed se autoproducent en de Neder landse regering. In totaal 278.6 miljoen gulden kwam op tafel en een reeks voorwaarden zoals uit breiding en verbreding van de produktie, handhaving van de produktie in Born, erkenning van de 343. Dal laatste is gebeurd, zeer tot tevredenheid van de Vol- vo-leiding. De Nederlandse con sument - nog huiverig voor een automaat - werd verliefd op de handgeschakelde 343 en stuwde de fabriek uit het dal om hoog. Ook erbuiten Het zou teveel zijn om de nu te openen tentoonstelling de RAI-van-de-diesel te noe men. Daarvoor is het aanbod van diesels tussen de macht aan benzineauto's nog te ge ring. Maar het is wel duide lijk - en dat is op de show ook te zien - dat de dieselmotor snel aan belang wint. Het aantal merken dat al een dieseluitvoering heeft of er aan werkt neemt hand over hand toe. Volkswagen b.v. heeft al drie typen op de «how staan: de Golf, de Pas sat en de Audi 100. Opel heeft naast de Rekord nu ook een Ascona-diesel op de stand staan. Volvo heeft een zes ci linder diesel. Citroen twee uitvoeringen van de CX-die- sel. En zo kunnen wc doorgaan. Onlangs is ook Fiat in de die selslag gekomen. De Ita liaanse fabriek heeft een fraaie 2,5 liter diesel in zijn middenklasser de 132 ge monteerd. Even geruisloos als de benzineversie. Met een top van 160 km(!). En dan lekker zuinig. Men zou zeggen: de diesel heeft de toekomst. Maar de Fiscus zit de Nederlandse dieselrij ders nog steeds achter de broek. In andere landen is de diesel niet altijd goedkoper, maar hier en daar zelfs duurder dan benzine. Voorts: zouden de oliemaatschap pijen een grotere aanvraag aankunnen? at te denken van de in Amerika steeds meer opdui kende verhalen dat er in die selolie kankerverwekkende stoffen zitten. Geen science fiction, maar hoogst serieuze artikelen En

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27