.Koude 1 oorlog tussen Sercu en De Ylaeminek Rijnsburgse Boys: „Spaanse trip was serieuze grap SCHAAKOSCAR '78 VOOR KORTSJNOI Motorsporthonden wachten af Jezek: nog twee jaar Haitske Valentijn: puntenrecord sprint Nacht van de Naastenliefde WOENSDAG 7 FEBRUARI 107! PAGINA 19 GRONINGEN- Haitske Valen- tijn Pijlman, die zich dit sei zoen vooral is gaan toeleggen op het specifieke sprintioerk maakte tijdens schaatsduels in Heerenveen, loaar de af gelopen twee dagen de Friese baan-sprinttitels op het spel stonden, veruit de beste in druk en zorgde zelfs voor een nieuw Nederlands puntenre- cord op de sprintvierkamp. Valentijn-Pijlman verzamel de 176.800 punten en bleef ruim onder het oude record (177.920), dat ook al in haar bezit was en in het Westduitse Inzeil tot stand kwam. Na haar overwinningen op de eerste dag op de 500 en de 1000 meter in resp43,9 seconden en 129,5 triomfeerde Valentijn- Pijlman gisteren opnieuw op beide afstanden. Op de 500 meter realiseerde zij een score van 43,5 seconden i de Friezin zorgde nieuw baanrecord. Het oude was sinds 1974 in handen van de Amerikaanse Diana Ho- lum, de huidige trainster van veelvuldig wereldkampioen Eric Heiden. Nooit eerder leg de een Nederlandse rijdster de korte sprint in eigen land in een dergelijke tijd af. De 1000 meter voltooide Valentijn- Pijlman in 1292. Met ruim vijf punten achter stand eindigde de jeugdige Ali Boorsma - behorend tot de jeugdkemploeg van trainer Wiebe Kort - in de totale rang schikking als tweede, voor Jei tje Jansma-Hesselinga. Ali Boorsma verbeterde bij het juniorenrecord sprintvier kamp met haar totaal van 182.000. Minder Hans van Helden maakte op de tweede dag beduidend min der indruk dan 24 uur eerder. Op beide afstanden waren zijn tijden van lager kaliber. Op de 500 meter legde hij be slag op de zesde plaats in 40,5 seconden en de 1000 meter sloot hij winnend af in 1.20,5 met zijn scores van de eerste dag: de 500 meter in 40,3 en de 1000 meter in 1,18,9 - bleef hij de verzamelde concurrentie wel duidelijk de baas. Die tijd van 1.18,9 op de 1000 meter be tekende overigens een baan record, dat ook al in handen was van van Helden: 1.192. Sies Üylkema- wegens minder goede prestaties in dit seizoen momenteel niet behorend tot de sprintkernploeg. - vijzelde zijn zelfvertrouwen na zijn teleurstellende resultaten op de eerste dag, gisteren weer wat op. Hij zegevierde op de 500 meter in 39,6 seconden en was met die tijd de enige rij der die onder de grens van 40 seconden bleef. In het eind klassement legden Uylkema en de jeugdige Harm van der Pol beslag op de gezamenlijke tweede plaats op ruime af stand van Hans van Hel den. BARCELONA (AP) - Vierenzestig schaakjournalisten uit 22 landen, ver enigd in de internationale bond van schaakschrijvers IACHW, hebben Victor Kortsjnoi de schaakOscar voor 1978 toegekend. De prijs bestaat uit een zilveren beeldje van een dame met paraplu, symbool van de stad Barcelona. Kortsjnoi won de Oscar, de twaalfde tot nog toe, met 707 punten, gevolgd door wereldkampioen Anatoly Karpov uit de Sowjet-Unie, winnaar van de vijf vorige Oscars, met 689 punten. De Nederlander Jan Timman werd door de journalisten op de derde plaats gekozen, met 587 punten. De Hongaar Léüos Portisch volgde met 541 punten en daarna kwam de Rus Boris Spassky, 432 punten. In aanmerking kwamen spelers die het afgelopen jaar tenminste 24 wed strijden tegen grootmeesters speelden. RIJNSBURG - Het idee was tijdens een etentje bij de Chi nees ontstaan. Na de "Oosterse hap" werd door iemand voor de grap het plan gelanceerd of het voor Rijnsburgse Boys niet mogelijk was om in navolging van enkele clubs in het betaalde voetbal, een reisje naar Spanje te organise ren. Wat aanvankelijk als grap bedoeld was werd binnen korte tijd werkelijkheid. Donderdag j.l. hees Rijnsburgse Boys zich in het vliegtuig om het grauwe Nederland te verruilen voor het zonnige Spanje. Een amateurclub die zich per vlieg tuig naar aangenamer oorden be geeft om daar louter en alleen te gaan trainen. Een niet alledaags voorkomende situatie, vandaar dat televisie en de landelijke pers nogal wat publiciteit aan het ge val besteedden en de verbazing uitspraken "hoe het mogelijk was dat een amateurclub zoiets kan bekostigen". Gerrit van Egmond, de aanvoerder van de Rijnsburgse club, heeft het antwoord klaar. "Allereerst hebben al diegenen die de trip hebben meegemaakt zelf tweehonderd gulden moeten be talen. De rest is door sponsors, één grote en vele kleintjes, bij eengebracht. We hebben zowat de hele Rijnsburgse midden stand afgestroopt om een toerei kend bedrag te verzamelen. En ik moet zeggen dat die midden stand, zoals altijd, direct klaar stond om ons financieel te onder steunen. Vandaar dat we met een bijdrage van onszelf de reis kon den financieren". Een groep van 26 mensen, de spe lersgroep aangevuld met twee bestuursleden en de fysiothera peut, vloog twee uur later dan aanvankelijk vastgesteld (de Spaanse luchtverkeersleiders hielden een stiptheidsactie) rich ting Madrid. In de Spaanse hoofdstad wachtte het Rijns- ANTWERPEN (GPD) - Tumult in het Antwerpse Sport paleis. Aan het begin van de vierde avond van de Zes daagse van Antwerpen zorgde Roger de Vlaeminck voor een incident dat de Belgische wielersupporters hem niet snel zullen vergeven. Wat de „Nacht van de Naastenlief de" had moeten worden, mondde uit in een korte koude oorlog tussen Roger de Vlaeminck en Patrick Sercu. En dat juist op een moment waarop de ploeg De Vlaeminck- Sercu-Van Linden eindelijk wat uitzicht leek te gaan krij gen op een overwinning in de 40ste „Six Jours" van Ant werpen. toezien hoe het trio Pijnen-Vaar- ten-Fritz plotseling ronde na ronde terug kon pakken. De Vlaeminck stapte van de baan. Hij leek niet meer bereid deze Zesdaagse nog verder aan de slag te willen. Vijf minuten na het in cident stond De Vlaeminck al met de koffer in de hand gereed om huiswaarts te keren. Tot maandagavond laat dicteerden René Pijnen, Michel Vaarten en Albert Fritz de strijd. De Vlae minck kampte de eerste dagen met een verkoudheid en Van Linden had de grootst mogelijke moeite om het tempo te volgen. In de laatste derny-race in de nacht van maandag op dinsdag konden de Belgen dan eindelijk toch wat terug doen. Sercu profi teerde toen van een off-day van de Westduitser Fritz. De zesdaag- sekeizer uit Izegem maakte twee ronden goed op de ploeg Pijnen en kwam zelfs aan de leiding, toen de jury Fritz ook nog een strafronde gaf omdat hij tijdens de derny-wedstrijd te vaak uit de baan zou zijn gestapt. Maar de ronde voorsprong waar mee het Belgische trio na een sfeerloze maandagavond een dag later voor een uitverkocht Sport paleis aan de vierde avond begon, verdween snel van het bord toen De Vlaeminck na een hevige ru zie met Patrick Sercu de baan verliet. De woede van De Vlaeminck was ontstaan nadat Sercu na een val partij met Frits Pirard te veel tijd nodig had om weer op gang te komen. Dat alles tot grote woede van De Vlaeminck, die moest „Ik ben het beu. Steeds roept Sercu me toe dat ik moet aanvallen. Nou, vier avonden heb ik zowat de longen uit m'n lijf gereden. En nu staat Sercu zo maar toe dat de ploeg-Pijnen een ronde pakt. Na de aflossing met Van Linden weigerde Sercu op een demarra ge van Pijnen te reageren. Wij moeten hier al het werk doen en Sercu weigert om mee te werken. Op een dergelijke wijze koersen heeft voor mij geen enkele zin meer. Ik ga naar huis". Op het moment dat De Vlaeminck in zijn auto wilde stappen, kon hij nog net op andere gedachten worden gebracht door Walter de Winter, de organisator van de Antwerpse Zesdaagse. Maar toen De Vlaeminck onder boe-geroep van de 20.000 toeschouwers hal verwege de koppelkoers weer op de baan verscheen, had René Pij nen inmiddels al weer flink huis gehouden. Het onthutste duo Sercu-Van Linden was op dat moment al op vijf ronden achter stand gezet, terwijl de ploeg- Peffgen-Bracke-Tourné in de stand zelfs was opgeschoven naar de tweede plaats. Dat de ploeg-Sercu nog niet hele maal kansloos is, was ook weer de verdienste van De Vlaeminck. Éénmaal terug op de baan, toon de De Vlaeminck zich strijdlusti ger dan ooit tevoren in deze Zes daagse. In het laatste kwartier wisten de Belgen dan toch nog twee ronden van hun achterstand goed te maken. Maar dat alles kon niet verhinderen dat de sympa thie van het publiek voorlopig blijft uitgaan naar de ploeg-Pij nen. Want die blijkt ook op deze Zesdaagse een klasse apart. STAND: 1. Pijnen/Fritz/Vaarten (Ned Wdl/Bel) 486, Op twee ronden: 2. Peff- gen/Bracke/Tourne (Wdl/Bel) 473, Op drie ronden: Sercu/De Vlaeminck/Van Linden (Bel) 700. Op vijf ronden; 5. Kar- stens/Demeijer/De Witte (Ned/Bel 543. Op 13 ronden; 7. Van Gerwen/Pirard/Bal (Ned) 512. Linden"Wij moeten al het werk opknappen LEIDEN - De onderhandelin gen over de start van de Tour de France in 1981 in de regio Leiden zijn nog altijd gaan de. Tourbaas Felix Lévitan beraadt zich momenteel over een bod van een half miljoen gulden dat hem (namens een sponsor) is ge daan door Joop Riethoven, die in 1978 mede-organisator- was van de start in de Sleu telstad. Lévitan heeft Riethoven schriftelijk laten weten dat hij het bod niet zonder meer kan accepteren "omdat er nog meer gegadigden zijn", maar dat hij de aanbieding wel zal overwegen. De Tour- directeur zal op korte ter- Riethoven dingt nu ook naar Tourstart 1982 mijn nog contact opnemen over de zaak. Riethoven is overigens nauwe lijks ontmoedigd door de concurrentie "Want inmid dels heb ik van de sponsor te horen gekregen dat hij het geld ook wel op tafel zou wil len leggen voor een start in 1982. Hij is bereid dat risico te nemen, ondanks de con currentie van het wereld kampioenschap voetbal in dat jaar". Mocht het tot een nieuwe Tourstart in de Leidse regio komen (Riethoven wil nog altijd de naam van de plaats en de sponsor niet kwijt) dan zal de functie van secretaris in het dan op te richten orga nisatiecomité worden ver vuld door Allan van Cau- bergh, een bestuurslid van de Leidse Ren en Tourver eniging Swift. Overigens heeft de steeds uit gestelde afrekening van de vorige Tourstart in Leiden nog steeds niet plaatsgevon den, omdat de penningmees ter van de Stichting gewond is geraakt tijdens een win tersportvakantie UTRECHT - Er is voorlopig geen oplossing in zicht van de ruzie tussen de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging (KNMV) en de Nederlandse Mo torsport Bond (NMB). Het betoog van KNMV-bestuurder Vaassen op een bijeenkomst van zijn ver eniging in Utrecht liet wat dat be treft aan duidelijkheid niets te wensen over. „De laatste week", aldus Vaassen, „zijn er geen con tacten geweest. Ons overlegor gaan zal ook geen directe contac ten zoeken. Wij wachten de ont wikkelingen rustig af. Wel heb ik gehoord dat de NMB de Nederlandse Sport Federatie als arbiter zou willen laten optreden. Wij zullen die eventuele arbitrage van de NSF niet eerder dan pas op het laatste moment accepte ren. Wij vinden nog steeds dat een samenwerkingsverband tus sen de NMB en ons gewoon een goede zaak is voor de motorsport. Om een dergelijk samenwer kingsverband te kunnen voort zetten moet je echter wel twee partners hebben die vrijwel ge lijk denken. En dat is niet zo. Bo vendien is de vertrouwensbasis door de perikelen van de laatste weken ook nagenoeg verdwe- De KNMV, die dit jaar 75 jaar be staat, gaat bijzondere aandacht schenken aan jong talent. Daar om zijn tien rijders uit alle takken van de motorsport geselecteerd: W. Noteboom, H. de Vries, B. Wilbers (wegrace); K. van de Ven, P. Herlings, D. Zijlstra, A. Mulder (motorcross); T. Reitsma, H. Kroeze en R. Muts (grasbaanra- cerij). Met de jeugd van acht tot zestien jaar heeft de KNMV ook grootse plannen. Zij gaat in samenwer king met de Nederlandse Katho lieke Sport Fedratie in Valkens waard vier jeugdkampen hou den. Vaassen: „Omdat de ten dens in de hele sportwereld is dat veel vroeger met wedstrijdsport wordt begonnen, vragen wij ons af welke leeftijd we in de motor sport als maatstaf voor het rijden in wedstrijdverband moeten han teren". In de nationale klassen zullen er dit seizoen ook wedstrijden worden georganiseerd in de nieuwe mer- kenklasse Honda 400. Voorlopig ligt er met de importeur van de motor een overeenkomst voor een periode van drie jaar. Ieder seizoen zullen er acht wedstrij den georganiseerd worden, waarbij de fabriek garant zal staan voor de financiële kant van de zaak. Komend seizoen zullen opnieuw dopingcontroles worden gehou den. Sportarts Ab Rozijn: „We betrekken er dan ook de gras- baanracerij bij. Vorig jaar hebben we 75 rijders op dopinggebruik gecontroleerd". burgse gezelschap opnieuw een tegenvaller. Door de in Neder land opgelopen vertraging werd de aansluiting op de verbinding Madrid-Alicante, de plaats van bestemming, gemist, waardoor de groep plotseling genoodzaakt was in Madrid te overnachten. Door bemiddeling van de Spaan se luchtvaartmaatschappij Iberia kon nog op het laatste moment voor een acceptabele hotelac commodatie worden gezorgd. De volgende morgen deden zich geen problemen meer voor en rondom het middaguur nam Rijnsburgse Boys intrek in het hotel in Alicante. Van Egmond ween "Het hotel was klasse. Vier sterren, daar viel niets op aan te merken". In de middag werden de voetbal lers naar het strand gedirigeerd om daar onder leiding van trainer Herman Wijnands een loodzware training te ondergaan. "Doordat alles zo snel geregeld moest worden waren we de eerste dag op het strand aangewezen. Dat was dus niets nieuws, want onderhand weet ik wel hoe een strand er uit ziet. Pas op zaterdag mochten we gebruik maken van een oefenveldje van Hercules Alicante, de plaatselijke voet balclub. Dat stukje terrein was echter alleen geschikt om op te trainen, niet om er een wed strijdje op te spelen. Door de slagvaardigheid van de be stuursleden werden we later in de middag door Hercules alsnog in de gelegenheid gesteld gebruik te maken van een veld, dat enigs zins aan de normen voldeed", al dus Van Egmond. Aangezien er op korte termijn geen tegenstander te regelen was, kon Wijnands niets anders dan een onderling wedstrijdje organise ren. Van Egmond: "Tijdens dat wedstrijdje is gebleken dat ieder een de zaak serieus opvatte. Het hele tripje is trouwens positief uitgevallen. Vooral de houding van de trainer is mij meegevallen. Ik had gedacht dat hij veel stren ger zou zijn, maar in Spanje viel Wijnands uitstekend in de groep. Jongens die aanvankelijk geen hoge hoed van hem ophadden zijn nu van gedachten veranderd. Er werd trouwens veel over voet bal gesproken. Dinsdags en don derdags na de training kom je daar niet aan toe. In Spanje was er genoeg tijd voor. Je leert dan veel jongens op een andere manier kennen". Er werd natuurlijk niet alleen ge traind daar in Alicante. Er werd ook "heel wat afgelachen". Her man Wijnands trok er zelf vaak met zijn spelers op uit om het ver tier in de Spaanse kustplaats op te zoeken. Van Egmond: "Het was gewoon vreselijk leuk. Als je op stap was kwam je elk moment een groepje bekenden tegen. Ikzelf maakte het niet zo laat maar er waren er een paar bij die zich behoorlijk uitleefden. Wijnands vond dat niet erg want hij stapte net zo hard mee". Toch heeft Van Egmond achteraf ook wel bedenkingen tegen de trip. "Hoewel ik de reis als zeer positief heb ervaren, denk ik toch niet dat ik zonder mijn vrouw zal gaan, wanneer zich weer zoiets voor zou doen. Terwijl ik het grootste plezier had, zat zij vier dagen al leen met de kinderen. Dat is weer de andere kant van zo n reisje". ROB ONDERWATER ROTTERDAM - Trainer Vaclav Je zek mag van de Tsjechische auto riteiten nog twee jaar bij Feye- noord blijven. De oefenmeester, die van alle betrokken instanties al toestemming had zijn dienst verband in Rotterdam voor één jaar te verlengen, tekende de con tracten voor de langere periode de afgelopen dagen op het Tsje chische sportbureau Prago Sport. Ook bij Feyenoord heeft Jezek in middels voor nog 2 jaar bijgete kend, mits hem ook voor het tweedejaar een werkvergunning wordt verstrekt door de Stichting Arbeidszaken. Die laatste ontbindende clausule is ook opgenomen in de Tsjechi sche contracten, die werden ge tekend in het bijzijn van o.a. Pe ter Stephan. Doordat de Feye- noord-directeur op de terugreis vanuit Praag met vertraging werd geconfronteerd, kon het ge sprek met FC den Haag-manager Hartmann over Aad Mansveld gisteren niet doorgaan. Die on derhandelingen vonden vanoch tend plaats waarbij de afkoop som voor Mansveld onderwerp van gesprek was. Stephan gisteravond: "Technisch zijn we het wel eens. Den Haag wil Mansveld hebben; wij willen hem wel beschikbaar stellen. Het is nu alleen nog een zaak van de financiën. Tussen Feyenoord en Den Haag en tussen Den Haag en Mansveld zelf'.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19