Dreigende „leegloop" op scholen Voorschoten „Schotsie- trappers" gered uit benarde positie... 1 e/dse agenda Bouw school ongewis: ouders komen in actie Geen geld voor nieuwe velden RCL en Alecto MAANDAG 5 FEBRUARI 1979 VOORSCHOTEN - Door de sterke vermindering van het aantal leerlingen bij de Voorschotense scholen voor kleu ter en lager-onderwijs worden verschillende scholen in deze gemeente met sluiting bedreigd. Het aantal leerlingen loopt in Voorschoten sterker terug dan landelijk het geval is. De enige ivijk waar de kleuter- en lagere scholen nog geen zorgen hebben is Noord-Hofland. In deze wijk wonen veel jonge gezinnen die meestal pas na de schooljaren van de kinderen gaan verhuizen. Telde Voorschoten in 1977 nog 3116 leerlingen, in 1978 was dit nog maar 2.916, een verschil van 6,5%, terwijl de landelijke cijfers een teruggang geven van 2,5 De snelle daling van het aantal in Voorschoten heeft tot nu nog geen harde gevolgen gehad. Maar wel staat vast dat deze vermin derde belangstelling voor ver schillende scholen betekent dat "de rode streep" wordt genaderd. Het leerlingen-bestand van de kleuterscholen geeft een vinger wijzing voor de toekomst van de lagere scholen in Voorschoten. In 1977 telden de kleuterscholen nog 819 leerlingen. In 1978 was dat 753, een teruggang van 6,1 Het openbaar kleuteronderwijs verloor in die periode liefst 13,3%, het rooms-katholieke 8,4 en het protestants-christelijke 4,1 en het bijzonder neutraal 3,2%. De landelijke cyfers zijn daarbij als volgt: openbaar min 6%, rooms- katholiek min 7j5%; protetants christelijk min 5,6% en bijzonder neutraal min 7,9%. Algemeen wordt aangenomen dat kleinere gezinnen en ontkerkelijking de oorzaak zijn van deze terugloop. Wethouder Marselis van Voorscho ten wees onlangs in de commissie voor welzijn en onderwijs op het gevaar om in het openbaar al voorspellingen over school-slui- tingen te doen. Op zijn advies zyn de besprekingen over eventuele "aanpassingen" achter gesloten deuren bespro- In het openbaar zijn wel zorgen uit gesproken over de Voorschoten se scholensituatie tijdens de laatst gehouden begrotingsver gadering, door onder meer door de WD-, de PvdA- en de D'66- fractie in de gemeenteraad. Zij meenden dat het openbaar on derwijs achtergesteld zou wor den, omdat de confessionele schoolbesturen actiever zouden zijn bij hun pogingen om nieuwe leerlingen aan te trekken. St. Jansfanfare stevig bij kas ZOETERWOUDE - De geslaagde viering van het 75-jarig bestaan en een schenking van 2000 gul den hebben afgelopen jaar ge zorgd voor een behoorlijke kas- versterking van de Zoeterwoud- se St. Jansfanfare. Dit werd op de jaarlijkse ledenvergadering van deze fanfare meegedeeld door de nieuwe voorzitter Jan Straathof, die sprak over een "roajldeurig aanzien". Straathof, die al eerder voorzitter was en de laatste tijd als mend voorzitter deze taak Rein Groenendijk kwam tijdens de vergadering ook met een aantal plannen voor dit nieuwe jaar. Allereerst zullen er vier nieuwe bugels aangeschaft worden, met een gezamenlijke waarde van 5600 gulden. Ook de saxofoons zullen vernieuwd worden en er zullen nog enkele baritons gekocht worden. De kosten hiervan bedragen 11.000 gulden. Voor het concert op 10 maart is nieuwe muziek aangeschaft, waaronder "Rule Brittannia" en een "Grease-selection". Op dat concert hoopt men met zo'n vijf tig leden op te treden. Enkele oud-leden hebben zich by de fan fare aangesloten. Door het aanschaffen van al die nieuwe instrumenten kunnen er nu ook weer nieuwe leerlingen geplaats worden. Akkoord over volkstuinplan in Voorschoten VOORSCHOTEN - In de gemeente Voorschoten werden 138 volks tuinen aangelegd. Dit aantal is voldoende om alle bestaande volkstuinders aan een nieuw stukje grond te helpen. De Voorschotense raadscommissie voor openbare werken heeft het ontwerp-bestemmingsplan "Volkstuinen en recreatiebad" goed gekeurd. Na deze 138 tuinen komen er in een tweede fase nog verdere uitbreidingsmogelijkhe den voor het volkstuinencom plex. De diverse schoolbesturen hebben nu echter exacte cijfers gepubli ceerd, gebaseerd op het concrete aantal leerlingen van alle scho len, waarmee de mening van de fracties de grond wordt inge boord. Uit de cyfers blijkt dat in Voorscho ten met name het rooms-katho lieke onderwijs een grote terug gang te verwerken heeft gekre gen van bijna 10% minder leer lingen in 1978 (dan in 1977). Het openbaar en protestants-christe lijk onderwijs kregen vorig jaar ruim 5% minder leerlingen, ter wijl het bijzonder neutraal (Ru- dolf Steiner en Nut) 3,4% terug gingen. Deze cijfers zijn verder niet door het gemeentebestuur verstrekt. In de jaren vijftig besloot de ge meenteraad van Voorschoten om in elke nieuwbouwwijk scholen neer te zetten. Dat betekende in elke wijk 3 kleuter en 3 lagere scholen voor elke "zuil" (open baar, rooms-katholiek en protes tants-christelijk). Het centrum, de Vlietwijk, Adegeest en Noord- Hofland voldeden aan het besluit van de gemeenteraad. De wijk Boschgeest werd een uit zondering. In die wijk werden merendeels woningen gebouwd voor "beter-gesitueerden" en de ze groep had al by aanvang wei nig kinderen. Het rooms-katho lieke onderwijs stichtte daar de Willibrordusschool. Daarmee was in deze wijk de onderwijs voorziening zowat afgesloten. Wel kreeg het openbaar onder wijs er nog een dependance. De vergrijzing van het centrum zorgde wel voor nieuwe plannen. Uit het centrum zou de Park school en de christelijke Gevers Deynootschool verplaatst wor den naar de wijk Boschgeest, maar die plannen zijn wegens ge brek aan leerlingen nooit uitge voerd. Wennen De laatste tien jaar zijn er in Voor schoten al diverse scholen geslo ten of samengevoegd. Zo ver dween de gereformeerde school aan de Wijngaarden laan, en de rooms-katholieke school aan de Molenlaan, de rooms-katholieke Jozef- en Mariaschool gingen een fusie aan. Nu ziet het er naar uit dat ook niet alle openbare scho len meer te handhaven zijn. De harde cyfers rond het kleuter onderwijs die nu in Voorschoten naar buiten gekomen zijn geven aan dat heel spoedig ook de ge middelde Voorschotenaar er aan zal moeten wennen dat de kinde ren niet meer in de eigen wijk het onderwijs kunnen vinden dat past bij de eigen levenshouding. Het stuk grond (naast de Pedagogische Academie in Oegstgeest) waarde nieuwe school van de Springplank z moeten komen. De vraag of de bouw doorgaat is nog open. „SPRINGPLANK" IN OEGSTGEEST OEGSTGEEST - "We weten dat het een moeilijke zaak wordt, maar we willen alle middelen aangrijpen om de nieuwbouw van onze school te redden en niet bij voorbaat het hoofd in de schoot werpen." Zo rea geert de heer Offerhaus, voorzitter van de ouder commissie van de openba re lagere school "De Springplank" in Oegst geest op de berichten dat de nieuwbouw van de school op losse schroeven staat. Vooral de uitlatingen van burge meester Van Eysinga, een week geleden in deze krant gepubli ceerd, hebben ongerustheid on der de ouders doen ontstaan. Van Eysinga ziet als gevolg van nieuwe regelingen van het mi nisterie van onderwijs en we tenschappen rond lege school lokalen de geplande nieuwbouw van De Springplank "als zeer problematisch". "En daarmee zijn meteen praatjes over eventuele opsplitsing van de school in de wereld gekomen," stelt Offerhaus. Vooral zou onge rustheid zijn ontstaan bij ouders die op het punt staan hun kinde ren op de school te laten inschrij- één ge- de on- Strandloop trekt horden deelnemers WASSENAAR - Bijzonder druk was het gistermorgen op het strand bij de Wassenaarse Slag waar de Leidse atletiekvereni ging AV Holland een strandloop organiseerde. Deze prestatieloop, de zevende in een reeks van tien lopen die Hol land dit winterseizoen in Wasse naar op het programma heeft staan, trok maar liefst zo'n 750 deelnemers. Dat betekende een recorddeelname want bij de vori ge strandlopen schommelde het deelnemers aantal rond de 400. De deelnemers, die in sommige ge vallen uit de verre omtrek van Leiden en Wassenaar afkomstig waren, konden kiezen uit vier af standen: twee, vier, acht of twaalf kilometer. De volgende Holland- strandloop wordt gehouden op zondag 25 februari. zekerheid over de toekomst van de school een reeds gedane in schrijving werd ingetrokken. Daarom hebben we ook voor vanavond een openbare ouder commissievergadering uitge schreven om wat meer klaarheid in de zaak te brengen. Misschien dat er zelfs uit de ouders ideeën voortkomen waarmee we acties ten gunste van de nieuwbouw kunnen ondernemen," aldus de strijdvaardige voorzitter van de oudercommissie. Openheid De Oegstgeester wethouder onderwijszaken Blom, die tijdens deze vergade ring de ouders openheid van za ken zal geven, is toch nog opti mistisch over de realisering van het nieuwe schoolgebouw. "Bij het verschijnen van de nieuwe ministeciële regeling om leeg stand van schoollokalen te voor komen, waarbij ook gevoegd de eis van een leerlingenaantal prognose over 15 jaar bij geplan de scholen-nieuwbouw, was ik ook somber over het nieuwe "Springplank"-gebouw," zegt zij. "Maar deze week heb ik met en kele leden van de Tweede Kamer over de materie gesproken en de verwachting is dat er wel een overgangsregeling inzit. In Oegstgeest kunnen we namelijk de verwachte leegstand van schoollokalen als gevolg van het teruglopende leerlingenaanbod op een verantwoorde manier op- vangen. Er zijn hier namelijk zo veel verenigingen en instellingen maar ook bijvoorbeeld het peu- terspeelzaalwerk, die ruimten nodig hebben, dat dat geen probleem is. Bovendien is de verwachting over de toeloop van kinderen vanuit de wijk Haaswijk naar deze school (waarvan het nieuwe ge bouw schuin tegenover de toe- gangsbrug naar Haaswijk is ge pland) zeer gunstig," aldus me vrouw Blom. Wezenloos Waarom de oudercommissie de school zeer aan het hart gaat brengt Offerhaus als volgt onder woorden: "Het is een heerlijke school omdat het onderwijzers korps zich wezenloos werkt de kinderen wat meer te bieden dan alleen de geijkte leerstof. Ook de sfeer in de school is dusdanig dat de kinderen er graag naar toe gaan." Het bewijs van de kwaliteit van de school wordt voleens hem gele verd door het grote aantal nieuwe leerlingen dat elk jaar bij de school wordt aangemeld. "Sa men met de Terweeschool krij gen we altijd meer aanmeldingen dan we mogen inschrijven," al dus Offerhaus. Hij signaleert hier tevens een naar de mening van de oudercommissie oneerlijke ge meentelijke verdeelsleutel voor de leerlingen van het openbaar lager onderwijs in Oegstgeest. Deze verdeling zorgt er namelijk voor dat elk van de vier openbare lagere scholen een ongeveer ge lijk aantal nieuwe leerlingen krijgt. Maar omdat dit inhoudt dat "De Springplank" ondanks veel meer aanmeldingen niet meer dan 33 leerlingen mag in schrijven komt de kwaliteit van de school niet in een explosieve groei tot uiting. En dat terwijl de belangstelling van de ouders groot genoeg is," meent de ou dercommissie. i een poging om de nieuwbouw van De Springplaat aan de Kennedylaan in Oegstgeest te redden zal wethouder Blom binnenkort een gesprek voeren op het ministerie van onderwijs en wetenschappen. "Want het zou vooral voor het hoofd van de school en het onderwijzerskorps een grote teleurstelling beteke nen als de verhuizing van het tien jaar oude noodgebouw nu op het allerlaatste moment niet door zou gaan," aldus ouder commissie-voorzitter Offer haus. Buitenmodel kamermuziek OEGSTGEEST - Koos Verheul en Jan van der Meer verzorgden voor K. en O. in de Groene Kerk een nogal buitenmodel kamer muziekprogramma. Dit duo is al meer dan een kwart eeuw open baar aan de slag. De homogeniteit van het fluitspelen van de één en de kolossale pianistiek van de andere is een geval van toereiken aan de absoluutheidsgraad, wat ook geldt voor hun techniek. De gedecideerde toon-en zuiver heidsvastheid van Verheul in het hoge fluitregister is een uitdaging in heel de concertwereld. In ab solute objectiviteit kunnen de twee tegenover de gehele hun passende muziekliteratuur staan. Wie heeft ooit een Biedermeier- Sonate (nota bene opus 169) als van Ferdinand Ries samenge bracht gezien met iets al de clow neske "Honeyréves" vertoning (1961) op hypermoderne dodeca- fonische grondslag van Maderna. Deze Maderna is zo dun van klankbeeld, dat de voortdurend springende noten makkelijk te tellen zouden zijn, terwijl het bij Ries is "kan het erbij, doe het er by". De pianist bij Honeyréves zit, staat, staat, zit in afwisseling, gaat met de hand of met een staafje grijpen in het snaren werk van de vleugel (naar de geest van John Cage). In de laagte krijg je dan bijvoor beeld de nadreun van twee loko- motieven die stotend aan elkaar koppelen. Maderna volgde Caplet op: Impro visations d'après "Le Pain quoti- dien", de liturg van Le Mirolr de Jésus en heeft daar ook de melo dische rankheid van in een ver fijnd lichtspel. Het concerterend duo staat dus wel in een heel vrij persoonlijkheidsgevoel voor uit eenlopende emoties open. Het was begonnen met een Sonate in D van Emanuel Bach. Na de Zoete, lieve, briljante Ries ver scheen Suite opus 34 van de aan de orgelwereld zo dierbare Widor van "de" Toccata. Ik heb met res pect naar deze galanterieën (van 1898) geluisterd, waar toch ook vondsten in zitten. Besloten werd met de First Sonata van Boris Martinu (gecompo neerd 1945), een Tsjech die voor alle denkbare instrumentcombi naties iets virtuoos en spiritueels beschikbaar heeft gesteld en vooralsnog niet, als Ries en Wi dor, tot de afgedankte componis ten gerekend zal worden. KEES VERHOEF ZOETERWOUDE - In Zoeterwou- de is vanochtend een personen auto in de slip geraakt. Het onge val deed zich voor op de dr. Kortmannstraat in de richting Zoetermeer. S.P. Zwart uit Am sterdam belandde met zijn auto tegen een boom, en bij aankomst van de politie had Zwart het be wustzijn verloren. Het slachtoffer kwam echter al vrij spoedig bij. Na behandeling van zijn opgelo pen hoofdwond mocht hij weer richting huis. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense brandweer heeft zater dagmiddag drie jeugdi ge Alphenaren moeten redden van een ijs schots in de Rijnhaven. Het drietal was op een schots van zo'n zeven bij twee meter naar het midden van de haven geroeid teneinde een vierde jongen te hulp te schieten die op een an dere schots in moeilijk heden was gekomen. Deze laatste wist echter toch de wal te bereiken, terwijl het drietal vast kwam te zitten. De via de politie gealarmeerde brandweer moest met de rubberboot het water op om de drie jongens, respectieve lijk 12, 13 en 15 jaar oud, uit hun benarde positie te be vrijden, waarna zij door de politie, die hen eerst "ernstig onderhield", thuis werden gebracht. De vierde jongen had toen al de benen geno- men. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14-30 uur. Troef, fotografie, yoga, Nederlands, 19.30-21.30 uur; huisvrouwen groep, di. van 9-11.30 uur. Vrijetijdscentrum, yoga, t'ai chi, 19.30 uur; gitaar Go-club, 20 uur. Breehuys, ma., di., do. en vr. over- blijfsoos, 12-13.15 uur. Stadhuis, gemeenteraad, 19.30 Herensingel 3, vergadering Abop- LEIDERDORP - Het geld dat in 1974 is uitgetrokken voor park "De Bloemerd" in Leiderdorp, blijkt niet toereikend te zijn om nog velden voor de hockeyvereniging "Alecto" en de voetbalclub "RCL" aan te leggen. Voorlopig zijn de twee geplande speelvelden daarmee van dé baan, in afwachting van een nieuwe beleidsplanning voor de gemeente Leiderdorp, die in de komende maanden ontwikkeld wordt. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hadden in november en december vorig jaar de aanleg van de velden al willen bespreken in de gemeenteraad. Het onderwerp moest echter steeds weer van de agenda worden afgevoerd, omdat onvoldoende duidelijk was of de voor de aanleg benodigde gelden beschikbaar waren binnen het geldbedrag dat de raad vijfjaar geleden voor "De Bloemerd" heeft uitgetrokken. Aanvankelijk hoopten B en W door interne "verschuivingen" binnen de plannen alsnog geld vrij te krijgen voor de twee sportvelden. Dit is echter niet gelukt. B en W vinden het verder niet verantwoord om toch nog een veldenplan- voorstel te doen aan de gemeenteraad, die vanavond vergadert. Voorlo pig zal de bedoelde aanleg dan ook niet doorgaan. 20 i Kijkhuis, film "Satansbraten" Fassbinder, 20 uur. Gemeentehuis Voorschoten, financiën, 20 uur. Gemeentehuis Leiderdorp, meenteraad, 20 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- apotheken in de regio Leiden wordt van 2-9 febr., waargenomen door Haven Apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 120085; Apotheek Beker, Kempenaerstraat 1B, Oegstgeest, tel. 153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend voor spoe- drecepten van een taxi, tel. 122444, ge- WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten zuiden v.d. Rijn tel. 121753, ten noor den v.d. Rijn tel. 134604. Leiderdorp/Zoeterwoude - Gezond heidscentrum Leiderdorp, tel. 410141, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplein 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijkhe den verkeren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koornbrugsteeg 7, Telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do, 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverleningen aan verongelukte kat ten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest. Dag en nacht bereikbaar, tel. 134687. Onderwij swinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur Dienstencentrum Huize St. Maarten "Blij/ vooral rustig staan", zo luidde het advies van de brandweer. Zo le zien had het drietal daar niet zo'n moeite mee. Opvanghuis voc nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Advocaten spreekuur Rutgershuis FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246A, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten: telefoon 142154/761557. Help even Dierenbescherming LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgel den uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 43,05 Kwartaalabonnement per post 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2